Ugrás tartalomhoz

Fotó

Új MAGUS szerepjáték

• Válasz írásához lépj be
3553 hozzászólás érkezett eddig

alister

alister

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 3482 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.23, 11:17

Átdolgozott alatt azt értem, hogy definiálniuk kellene, hogy mi a mágus fő kalandstruktúrája, és azzal kezdeni valamit. Szerintem a mágus a kezdetek után már volt általános kalandozófantazi, hanem inkább küldetés-betörés-szabotázs-merénylet alapú kalandok rémlenek, mint Shadowrunban. Ehhez egyébként meg is volt a háttér, viszonylag stabil államok, menő erőszakszervezetekkel.
Az, hogy nem Mr. Johnson van, hanem csuklyás megbízó, szinte mindegy...

Volt elGabornak egy (szerintem roppant találó) szösszenete itt a fórumon jó tíz éve, idézném belőle a releváns passzust:

Eszmefuttatás a Mágus őshangulatárúl.
(...)
A menedzserfantasy kalandjai: rettenetesen egyszerű. Vesszük a cyberpunk kalandstruktúrát, csak kicseréljük az öltönyös gecit a gróf úrra vagy egy sötétköpönyeges alakra, a céges bázist/pusztulatot grófi latifundiumra/kisvárosra), a technonindzsákat pedig fejvadászokra, de egyébként a Missön, a Kényszerítő Eszköz, a Nagy Háttérmachináció és a Céges Átbaszás úgy ahogy van, ynevi analógiákra konvertálható. Van egy másik formula is, akkor a Veszélyes Cybercucc (=aquir varázseszköz) megszerzése és különféle gonoszságai kerülnek fókuszba. Harmadik típusú ősyneves kaland nincs is.
(...)

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 5076 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.23, 11:16

Egyébként valóban nem lenne rossz, ha erre a "reneszánsz fantasy Shadowrun" alzsánerre feküdnének rá, mint Ynev, mind a rendszer kapcsán. Itt lehet még mozgástér.

Arra gondolsz amiben mindenki kitápolt kráni/toroni/gorviki fejvadász akik a legkisebb szociális/gondolkodós akadályt sem tudják leküzdeni lebukás/tpk/mindenkit legyilkolás nélkül? :trollface: :true strory:

Szerintem a Shadowrun: Hong Kong sztorija minden probléma nélkül lemesélhető a mágus Erionban. Ott nagyobb részt egy Kindly Cheng nevű gengszternek dolgozik a csapat, de a "kapjátok el a rivális triád könyvelőjét" küldetések mellett kénytelen foglalkozni azzal is, hogy mitől vannak mindenkinek rémálmai.

Szerintem a Shadowrun lényege pont az, hogy

- lehetsz akármilyen kemény, az igazi nagyfiúk el tudnak intézni. Mindenképp kell valaki, aki fedez, egy megbízó, akinek nagyon hasznos vagy.

- okosan kell csinálni, nem erőből, mert ha nyomot hagysz (azaz nem vagy hasznos a megbízódnak), akkor nagyon hamar leírnak veszteségként

- a mission struktúrába bele lehet fáradni, de alapvetően elég jól működik. Legalább annyira hasznos, mint a pletyka-utazás-dungeon-pihenés loop.

Fefe

Fefe

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 459 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.23, 10:53

Egyébként valóban nem lenne rossz, ha erre a "reneszánsz fantasy Shadowrun" alzsánerre feküdnének rá, mint Ynev, mind a rendszer kapcsán. Itt lehet még mozgástér.

Arra gondolsz amiben mindenki kitápolt kráni/toroni/gorviki fejvadász akik a legkisebb szociális/gondolkodós akadályt sem tudják leküzdeni lebukás/tpk/mindenkit legyilkolás nélkül? :trollface: :true strory:

Garaboncias

Garaboncias

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1329 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.23, 10:28

NoiseEHC

NoiseEHC

Logikarendőrség

• Fórumita
  • 811 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.23, 10:23

Átdolgozott alatt azt értem, hogy definiálniuk kellene, hogy mi a mágus fő kalandstruktúrája, és azzal kezdeni valamit. Szerintem a mágus a kezdetek után már volt általános kalandozófantazi, hanem inkább küldetés-betörés-szabotázs-merénylet alapú kalandok rémlenek, mint Shadowrunban. Ehhez egyébként meg is volt a háttér, viszonylag stabil államok, menő erőszakszervezetekkel.

Van még olyan is, hogy mivel Yneven rengeteg kevésbé lakott hely van, a karakterek a pusztában/rengetegben/hegységben kajtatnak, mint ami a DnD lámpásos elképzelése (valamelyik szabálykönyvben volt, hogy a stabil városok lámpások a közöttük lévő problémás háttérben). Csak itt nem kazamatákban kúsznak, hanem régi kyr/crantai/tb romokat kutatnak, vagy titkos Orwella/Amund/stb szentélyeket gyilkolnak le. A Halál havában is ilyen.
Vagy erre értetted, hogy általános kaladozófantazi? Akkor elnézést... :)

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 5076 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.23, 09:41

@galu
Ismét lásd az aláírásomat. ;)

Öööö, nincs ott semmi?

Általános SF: ah, a Káosz Galaktika...

Most viccen kívül, ha lenne magyarul Savage Worlds/Barbarians of Lemuria bonyolultságú sci-fi játék, ami nem hard vagy retro szivar alakú rakétás-buborékszkafanderes, hanem általános (Aliens-Firefly-Total REcall-starship troopers), én tuti befizetnék.
(nincs kedvem lefordítani magyarra az SWN-t a csapatnak :( )

Össze kéne számolni, hányszor vetődött már fel mindez? ;)
Nem egyszer, nem is kétszer.
Talán majd réges-rég, egy messzi-messzi galaxisban.... . )

Tudom, hogy már 10 éve is téma volt, de akkor még nem hittem ebben.

Ahhoz, hogy tényleg higyjek benne, kellett Crawford, aki tényleg megcsinálta. Egy fős kiadó, ingyenes szabálykönyvek pdf-ben, a kiegészítők fizetősek. Jelenleg 2 játéka van a drivethrough-n TOP20-ban. (Wolves of God, Star without number)

Nyilván rengeteg meló, de bebizonyította, hogy meg lehet csinálni. Néhány játékáról megosztotta a pénzügyi mérleget is, még a legrosszabb is nyereséges volt.

Módosította galu22: 2020.06.23, 09:43

Creo

Creo

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 323 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.23, 09:25

Van néhány előfeltétele, de szerintem a Sine Nomine modell működhetne:
- viszonylag egyszerű szabályok, komplett szabálykönyv max 2-300 oldalban
- teljes értékű, ingyenes PDF, nem quickstart/próbaverzió (+ fejlesztés során nyilvánossá tett dokumentum, normális hangnemű kommunikáció)
- kiegészítő settingek, kampányformák, kalandok pénzért (mivel 200 oldalba úgysem férne bele egy komplett világleírás, érdesebb lenne egy kisebb régióra koncentrálni)

Össze kéne számolni, hányszor vetődött már fel mindez? ;)

Nem egyszer, nem is kétszer.

Talán majd réges-rég, egy messzi-messzi galaxisban.... . )

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 12353 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.23, 09:19

@galu
Ismét lásd az aláírásomat. ;)
És pár jó youtube videó karakteralkotásról és mesélésről.

Általános SF: ah, a Káosz Galaktika...

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 5076 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.23, 08:39

Gondolkodtam egy kicsit, és bár tíz éve nem így gondoltam, szerintem ma már ki lehetne adni egy szerepjátékot nyereségesen.

Van néhány előfeltétele, de szerintem a Sine Nomine modell működhetne:
- viszonylag egyszerű szabályok, komplett szabálykönyv max 2-300 oldalban
- teljes értékű, ingyenes PDF, nem quickstart/próbaverzió (+ fejlesztés során nyilvánossá tett dokumentum, normális hangnemű kommunikáció)
- kiegészítő settingek, kampányformák, kalandok pénzért (mivel 200 oldalba úgysem férne bele egy komplett világleírás, érdesebb lenne egy kisebb régióra koncentrálni)

Szerintem a mágusban van annyi potenciál, hogy átalakítások után megálljon a lábán. A Warhammernek is sikerül; nyilván nem tudja felvenni a versenyt a D&D-vel, de negyven éve (kb.) szerepel top10 válogatásokban...

Szerintem egyébként még egy általánosabb sci-fi (nem hard, űrlényes-űrcsatás-kereskedős-pszionos) játék is megélne. Ilyen magyarul nagyon régen jelent meg.

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 5076 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.23, 06:13

A 90-es évek végén, 2000-es évek elején volt divatja a fantasy ponyváknak: Magus regények, D&D regények, a Drizzt könyvek, Dragonlance, Eragon, ilyesmik. Ha a kétezres évek környékén voltál középiskolás, nem találtál olyan osztályt amiben ne olvasott volna legalább 3-4 ember fantasyt. Vidéken is. Aztán jött a Harry Potter-Eragon éra, amiben mindenki megőrült, utána meg kb semmi. 

Mondj egy ifjúsági fantasy regényt, ami az utóbbi tíz évben jelent meg, és akkora „brand” lett a fiatalok között mint ezek! 
Amiből filmeket gyártottak, spin-offok készültek, a csapból is ezeknek a megjelenése folyt, és egy darab követ is el tudtál adni ha ráírtad a főszereplő nevét.
Nincs. Esetleg a Percy Jackson sorozat játszik a „futottak még” kategóriában, de inkább jellemző hogy egy maroknyi gyerek olvassa újra a tíz-húsz éve megjelent Harry Pottereket. Nem volt olyan fantasy franchise az elmúlt tíz évben, ami a „young adult” korosztályt akarta volna megszólítani. Akik most lesznek 18-20 évesek, és potenciális vásárlói egy fantasy szerepjátéknak. Teccikérteni az összefüggést?

A fantasy műfaj "felnőtt" az eredeti közönségével együtt (most van nagyon felnőtt "gyakós-b*ós-intrikálós" Trónok Harcánk meg Witcherünk), és közben a műfaj "otthagyta" a 2000-es/2010-es generációt. 

Ezzel kapcsolatban nekem is lenne egy gondolatom.

1: attól, hogy valami nem egy aktuális divathullám része, még lehet eladható

Kicsit bővebben. Szerintem a szerepjátékon pont az látszódik, hogy sokkal időtállóbbak azok a brandek, amik nem függnek az aktuális korszellemtől, hanem van egy saját, esetleg kicsit átlagosabb hangulatuk. Ilyen a D&D, a Cthulhu hívása, és a Warhammer is.

Márkaépítés szinten nagyon sokat segít a kiadón az, hogy nem kötelező versenyezni a licenszekért, amit előbb-utóbb biztosan el fognak veszíteni. Volt nagyon jó Star Wars játék, de még manapság is sokan a West End Games kiadást veszik elő (talán kilencvenes évek eleje az utolsó?), azóta több helyen megfordult a licensz, és egyik sem hozta azt a hangulatot. PErsze van akiknek a Saga jobban tetszik, de a lényeg akkor is az, hogy ha ide-oda vándorol a licensz, akkor nem lehet vele annyira hosszú távon tervezni.

Ugyanerre jó példa a Cubicle7 és a ToR: mindenki meg volt elégedve azzal, ahogy Középföldét gondozták, mégis elveszítették a jogokat.

edit: +1. Korszellemre példa még a Vampire, ami egyáltalán nem öregedett jól. (fura módon a manapság a Werewolf tűnik versenyképesebbnek)

2: Percy Jackson-Harry Potter téma

Szerintem régen voltál kamasz. A Harry Potter főképp általános iskolások (és főiskolások!) olvasták, szerintem  a kamaszokat nem fogta meg különösebben. Ennek az az oka, amiért mi sem olvastunk young adult fantasy könyveket.

A kilencvenes évek közepén 15-16 éves voltam (1983), és nem a korabeli tinikönyveket szerettem, hanem a Hetediket, a Mementót, a Fargót, a Nagy Lebowskit...

Szerintem semmi nincs a Dresden filesban vagy a Witcherben, ami egy középiskolásnak túl sok lenne.

Módosította galu22: 2020.06.23, 06:16

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 12353 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.22, 21:47

Baka, a mostani harmincasokat mi, mostani negyvenesek tanitgattuk ;), de amikor a vaják 16-os karikája után a 18-22 éves "young adult" kategóriát boncolgatod, az is mókás.

Fywillan

Fywillan

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 338 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.22, 21:36

Annak az apróságnak sikerült elkerülni a figyelmeteket, hogy a tapasztalataim a tizenéves kölkökre vonatkoznak, nem pedig arra hogy a ti korosztályotoknak milyen fincsi kis fantasy témájű cuccokat találni.
Mert a witcher a maga 16-os korbesorolásával nem hiszem hogy a kamaszoknak készül, és nem is nagyon foglalkoznak vele.

...

Nem volt olyan fantasy franchise az elmúlt tíz évben, ami a „young adult” korosztályt akarta volna megszólítani. Akik most lesznek 18-20 évesek, és potenciális vásárlói egy fantasy szerepjátéknak. Teccikérteni az összefüggést?

A fantasy műfaj "felnőtt" az eredeti közönségével együtt (most van nagyon felnőtt "gyakós-b*ós-intrikálós" Trónok Harcánk meg Witcherünk), és közben a műfaj "otthagyta" a 2000-es/2010-es generációt. 

Filmben ugyanez a helyzet, csak ott a csúcspont a Gyűrűk Ura volt, és azóta igazából semmi.
És nem arról szól a dolog, hogy szépíteném a múltat. Mert adnak ki jó fantasy könyveket. Sőt, sokkal jobbakat adnak ki mint annak idején. Seggemet a földhöz verem örömömben hogy magyarul lehozzák a Dresden sorozatot. De ezeket, ilyen vagy olyan okból nem adnám egy fiatal kamasz kezébe.
Nem azt mondom hogy a fantasy műfaj kihalásra van ítélve, de hogy most az ifjúsági fantasy irodalom egy hullám mélypontján van, abban meg vagyok győződve. Ezért nem trendi. A tizenévesek között. A félreértések elkerülése végett.

Most tényleg nem bántásból, de voltál te már fiatal kamasz? Csak mert (bevallottan egyre halványuló) emlékeim szerint tizenpár évesen pont a "gyakós-b*aszós-intrikálós" vonal érdekelte leginkább az embert, mert az milyen "felnött" már. És most, hogy a digitális kalózkodás aranykorát éljuk, még csak nem is túl nehéz az ilyen tartalmú médiához hozzájutni, szóval azért eléggé szkeptikus vagyok azzal szemben, hogy a fantasy ne lenne népszeru a tizenévesek körében. Annak ellenére, hogy valószínuleg nem verik olyan nagy dobra akik ilyet olvasnak/néznek/játszanak, mint a herripotterrel és egyéb "age-appropriate" frencsájzokkal tették az akkori tizenévesek annó.

Dronner

Dronner

Régi fórumozó

• Gyalu
  • 5763 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.22, 20:57

Marvin:

Dronner, miért mégis mire számítottál? 

Talán egy kicsit arra, hogy a trollkodáson és a fikázáson kívül egyszer valami konstruktív/előremutató is érkezik felőled.

De fordítsuk meg! Te mire számítottál, mikor az ominózus soraidat írtad? Hogy hirtelen mindenkinek megjön a megvilágosodás, és sok kis Marvinkává válik a M* fórum közönsége?

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 5076 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.22, 20:53

Csak néhány apróságra reagálnék.

Most igen, van egy olyan trend hogy szociálisan vállalható, sőt bizonyos körökben "menő" lehet megélni ezt a geek életérzést, de Marvin stílusától elvonatkoztatva abban baromira igaza van hogy a szerepjátékos-nerd halmaz azért nem ad akkora keresztmetszetet.

Most mondhatnám, hogy bezzegnyugaton volt sátánista hisztéria, vagy geek életérzés, nálunk meg még ez sem :)

Viszont én teljesen őszintén mondom azt, hogy nálunk a szerepjáték sosem volt a szociális páriák hobbija.
A saját csapataim mindig teljesen átlagos fiatalokból álltak. Az iskolás csapataimban volt jégkorongozó, kézilabdás, jártunk csajozni, sörözni, Diósgyőr és Jegesmedvék meccsekre, koncertekre. Fősulin ugyanígy (frissített hobbikkal).
Ráadásul most is ugyanezt látom. Akik jelentkeztek próbajátékra a denevérpestis alatt, azok között van személyi edző, értékesítő, középvezető, kifejezetten jók a szakmájukban, és más hobbijaik is vannak, építkeznek, gyereket nevelnek.

Ehhez kiegészítésképp még annyit, hogy akárhány rendezvényen voltam eddig, még soha nem éreztem, hogy a kávézóban, művelődési házban hülyének néztek volna a hobbim miatt.

Nem Baka írta, de korábban felvetődött a Mágus vs. D&D.

Nem a D&D az egyetlen sikeres játék. Sokkal fókuszáltabb élményt nyújtó játékok maradtak fenn a piacon évtizedek óta. Szigorúan a fantazi keretein belül maradva jó példa a Warhammer.

Jelenleg aktuális TOP100 a DT-n:
https://www.drivethrurpg.com/top_100.php

TOP20-ban: Warhammer, Lyonesse, SHadowrun, Cyberpunk REd jumpstart, Wolves of God, Stars Without Number, Blades in the dark.

Módosította galu22: 2020.06.22, 20:54

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2612 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.22, 20:47

auer: OK, és ez változtat bármit azon, hogy társasokat úgy tűnik megéri kiadni, szerepjátékot meg úgy tűnik nem?

Dronner, miért mégis mire számítottál? Hogy itt ülök fél kezemben egy fehér macskával, és a magyar terepjátékos piac kipusztulásán muhaházok érdemien, mert az nekem valamiért jó? Vagy mi lehetett az ábránd? 

Módosította Marvin: 2020.06.22, 20:52

Dronner

Dronner

Régi fórumozó

• Gyalu
  • 5763 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.22, 19:37

Marvin:

Nem mondtam, hogy ne szólj hozzá, csak gondoltam, időt spórolunk meg, ha ugrunk az érdemi részre. Ezek szerint nincs mire. De nézzük a pozitív oldalát a dolgoknak, sikerült ugranunk, így nem 10 oldal uitán jutottunk el idáig, mindannyian megspóroöltunk némi időt az életünknek.

auer

auer

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 5246 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.22, 19:36

Több tízezer forintos, csilivili dobozokat valószínűleg nem fordítanának és nyomnának magyarul nagyüzemben, ha nem mennének

Társasoknál úgy megy hogy a Delta pl szerződést köt az FFG-vel az ő társasait hozza le. X db társast le kell hoznia (a kiegészítők más kérdés) ebből lutri melyik mennyire fogy. Persze ami kint kasszasiker és angolul is vitték mint a cukrot magyarul is fogy... hacsak nem a Delta mai napig tré fordításai nem riasztják el az embereket (based on true stroy)

, terepjátékos kiadványokkal igen régen leálltak, adódik a kényelmetlen következtetés, hogy vajon miért.

Itthon a legnagyobb közösség a Warhammer 40k/AoS de ez sem tud eltartani egy kiadót. Egyrészt a figurák a bevétel, a szabályok terminológiák angolul mennek. Most kb havi szinten jönnek a kiegészítő könyvek amit angol mellett talán francia német spanyol(?)ra fordítanak le. De a GW elég szigorőan markában tartja a dolgokat minden csip csup nyelvvel nem foglakozik. Regényeket lehet kiadni, azok szépen jelennek is meg.

A 40k közösségben vannak páran akik nem(annyira) tudnak angolul, de aki játszik az kénytelen használni.

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2612 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.22, 18:43

A kínzó kérdés azért megmarad, piaci alapon működő vállalkozások hogy lehet, hogy még nem fedezték fel a hatalmas kiaknázatlan vásárlóerőt, ami ott lappang mindenhol, hogy hülyére keressék magukat vele (többek közt a pl. társasjátékos piacon igen aktív DV a M* relációjában, hogy ontopicabb legyek)? Több tízezer forintos, csilivili dobozokat valószínűleg nem fordítanának és nyomnának magyarul nagyüzemben, ha nem mennének, terepjátékos kiadványokkal igen régen leálltak, adódik a kényelmetlen következtetés, hogy vajon miért. 

A DnD5-nek őszintén drukkolok, fogadtatása valószínűleg hosszú időre meghatározza majd a mainstream kiadók hozzáállását a dologhoz. Remélem rendes könyvesbolti forgalomba is kerül, az elég sokat dobna az ügyön...

Dronner, nincs ilyen nagy küldetés, csak hát ez a fránya internet ilyen, bárki hozzászólhat bármihez, gondoltam hangot adok kételkedésemnek a nagy lelkesedést illetően egy kb. nem létező piacon. Ábrándozni tőlem nyugodtan lehet bármiről, legfeljebb csalódás lesz a vége, engem nem érint, elvagyok a magam kis köreiben.    

Baka

Baka

Elementalista

• Fórumita
  • 986 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.22, 17:34

Garaboncias:

Azért köszi hogy rászántad az időt.  :sor:

KLM
Azt változatlanul viccesnek tartom, hogy úgy gondolod hogy a mostani harmincasok gyerekei bármiféle piacot jelenthetnek egy kiadott rpg-nek. Azt belátom hogy elég szélsőséges elképzelések vannak arra, mekkora is ez a "piaci rés" a magyar szerepjátékokat tekintve, de végeredményben mindannyian találgatunk. Kijön a D&D 5e, meglátjuk mi lesz vele, aztán egyikünknek majd jól igaza lesz.  

kukac

Tény hogy az igénytelenség is hozzáadott a D3.5 megítéléséhez. De nekem ez szépen belefér abba a történetbe, hogy a kiadó annyira "adottnak vette" a vásárlóközönséget, hogy meg se erőltette magát. Meg rémlenek régről olyan baklövések, hogy ugyanannyi példányt nyomtak kiegészítőkből mint alapkönyvből, csak azzal nem számoltak hogy nem mindenki fog minden kieget megvenni, akinek van alapkönyve. Úgyhogy a végén D&D-ből és Vampire-ből is évekig porosodtak a boltokban az eladhatatlan kieget (mert hiába kapcsolódott volna be valaki később, alapkönyv nincs, a kieg önmagában meg semmit nem ér). Én inkább ilyesmikre gondoltam azzal kapcsolatban hogy a kiadók hajlamosak benézni a saját lehetőségeiket. 

De a fórum saját háza táján is megnézhetjük a mostani kiadói hozáállást a M*-al kapcsolatban. Khmkhmkhm.... Toron....Khmkhm.

Dreamscape, KLM, Cain

A fantasy nem trendi felzúdulás kapcsán hadd magyarázkodjam kicsit hosszabban. TLDR

Annak az apróságnak sikerült elkerülni a figyelmeteket, hogy a tapasztalataim a tizenéves kölkökre vonatkoznak, nem pedig arra hogy a ti korosztályotoknak milyen fincsi kis fantasy témájű cuccokat találni.
Mert a witcher a maga 16-os korbesorolásával nem hiszem hogy a kamaszoknak készül, és nem is nagyon foglalkoznak vele.

Statisztikákat, adatokat nyilván nem fogok neked farzsebből előrángatni. 
Legfeljebb azt tudom leírni én hogy látom a dolgot, van-e alapja vagy sem. Aztán rosszabb esetben elkönyvelem hogy szerintetek hülyeség, és én élek egy geek/fantasy/szerepjátékos szempontból szegregált helyen, és kész.

A 90-es évek végén, 2000-es évek elején volt divatja a fantasy ponyváknak: Magus regények, D&D regények, a Drizzt könyvek, Dragonlance, Eragon, ilyesmik. Ha a kétezres évek környékén voltál középiskolás, nem találtál olyan osztályt amiben ne olvasott volna legalább 3-4 ember fantasyt. Vidéken is. Aztán jött a Harry Potter-Eragon éra, amiben mindenki megőrült, utána meg kb semmi. 

Mondj egy ifjúsági fantasy regényt, ami az utóbbi tíz évben jelent meg, és akkora „brand” lett a fiatalok között mint ezek! 
Amiből filmeket gyártottak, spin-offok készültek, a csapból is ezeknek a megjelenése folyt, és egy darab követ is el tudtál adni ha ráírtad a főszereplő nevét.
Nincs. Esetleg a Percy Jackson sorozat játszik a „futottak még” kategóriában, de inkább jellemző hogy egy maroknyi gyerek olvassa újra a tíz-húsz éve megjelent Harry Pottereket. Nem volt olyan fantasy franchise az elmúlt tíz évben, ami a „young adult” korosztályt akarta volna megszólítani. Akik most lesznek 18-20 évesek, és potenciális vásárlói egy fantasy szerepjátéknak. Teccikérteni az összefüggést?

Filmben ugyanez a helyzet, csak ott a csúcspont a Gyűrűk Ura volt, és azóta igazából semmi.
És nem arról szól a dolog, hogy szépíteném a múltat. Mert adnak ki jó fantasy könyveket. Sőt, sokkal jobbakat adnak ki mint annak idején. Seggemet a földhöz verem örömömben hogy magyarul lehozzák a Dresden sorozatot. De ezeket, ilyen vagy olyan okból nem adnám egy fiatal kamasz kezébe.
Nem azt mondom hogy a fantasy műfaj kihalásra van ítélve, de hogy most az ifjúsági fantasy irodalom egy hullám mélypontján van, abban meg vagyok győződve. Ezért nem trendi. A tizenévesek között. A félreértések elkerülése végett.

Morguar

Morguar

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 6 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.22, 17:22

1993-ban jelent meg a M*. Pár random "menő" dolog az évből:

- A Nirvana kiadja az In Utero albumot. Aztaku, de üt!
- A Magyar Televízió 1-es csatornáján elindul a Szerencsekerék c. műsor. Marha nagy siker!
- A fiatal Cherubion könyvkiadó egyre népszerűbbé válik, könyvklubostól, fantazistól, Skandar Graunostól.
- 1 éve repeszt a Túlélők Földje levelezős játék. Eszméleten modern és izgalmas koncepció!
- Elindult a Beavis and Butthead az MTV-n. Kész, haláli!

Egy korszak volt. De ha valaki 2020-ban nekiállna ezeket "aktualizálni", neadjisten "feltámasztani" (incl. Curt Cobain :D ), azt hiszem, én lennék az első, aki teljesen hülyének nézné. Most komolyan, ennyire nehéz a M* sikerét az adott kor kontextusába helyezni, és belátni, hogy az az idő már régen elmúlt?

A DnD-t sikerrel aktualizálták 1974 óta többször is. Nem lehetetlen a M.A.G.U.S. új kiadása sem, csak tehetség és akarat kellene hozzá.

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]