Ugrás tartalomhoz

Fotó

Új MAGUS szerepjáték

• Válasz írásához lépj be
2769 hozzászólás érkezett eddig

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6238 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.08.11, 21:23

Anno a Magnus-féle rendszerhez volt szerecsém, alfa teszterként. :shootme:

Ha pl a Trail of Cthulhu (magyarul Cthulhu nyomában címmel jelent meg) rendszerét venné át a Magus, amiben van:
-archetípusok = kasztok
-mágiarendszer
-működő képzettségrendszer
-szörnyek, harc, mágia
-elég bonyolult, de működően kezeli az őrületeket, elmeállapotokot.

Mindezt egy darab d6 segítségével: az alap célszám általában 4-6, de lehet több is. Ha valaki a képzettsége tartalékából költ, az hozzáadódik a dobáshoz, vagy csökkentheti a célszámot is, ha összedolgoznak. Nyilván egy profnak az okkult lesz magas, a bűnözőknek, katonáknak a harc, atlétika. Kb 40 képzettséggel mindent lefed, tulajdonságok nincsenek. Pofonegyszerű és elég gördülékeny, de a küzdelem gyors, elég halálos. Mi kéne még egy kalandozós fantasy játékhoz? :titok:

NoiseEHC

NoiseEHC

Logikarendőrség

• Fórumita
  • 685 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.08.11, 17:08

@NoiseEHC: Az mindig elfelejtődik, hogy Raon és Magnus az elmúlt években nem a felmarkolt nagy lóvét pókerezte el fent az elefántcsonttoronyban, hanem élt és dolgozott, családjával foglalkozott, ahogy a legtöbben és a rendszerre leginkább a szabadidejét fordította. Egyébként a rendszer már készen volt. A világhoz igazítás tartott eddig, és ez bármely más adoptált rendszer esetében eltarthatott volna ugyaneddig.

Én pontosan azért szorgalmaztam a meglévő rendszer felhasználását mindig is, mert nyilvánvaló volt, hogy a fejlesztők csak szabadidejükben csinálják, és akkor ennyivel is több idő marad a lényeges dolgokra. Például használható bestiárium, kalandmodulok, világleírások új szervezetekkel és kasztokkal. Ezek azok, amik a régi rendszerekhez sem nagyon jelentek meg, az ETK kivételével. És pont, mivel rendszerkednek sokat, szerintem az újhoz sem fognak, legalább is nem az elején.

A rendszerről meg azt hallottam, hogy annyit kellett változtatni rajta, hogy már új rendszer. De nyilván majd mindenki összevetheti a sci-fi d6 rendszerrel, ha lesz nyilvános verzió.

DiMalto

DiMalto

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 741 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.08.11, 16:11

... Egyelőre csak a rendszermagot láttuk... Gondolj bele, hogy mekkora adatmennyiséget kellene annak kiértékelnie, aki boldogot-boldogtalant enged hozzászólni a témához.

Ezért sem értem a nagy titkolózást, kb. mintha minden második kiadó/fejlesztőcsapat lesben állna, csak arra várva, hogy lenyúlják az új, forradalmi, világmegváltó, Egyetlen rendszert, amibe már mérhetetlen pénzt és erőforrást lapátolt a tulajdonos...

Ja nem. Hát, lelkük rajta.

+ Attól, hogy egyesek eszmecserét folytatnak valamiről, még nem kötelező az utolsó kommentet is kielemezni. Arra ott vannak a kérdőívek, tesztjáték visszajelzések, stb.

... nem tudom, hogy milyen világleírás és kezdőket segítő rész lesz benne az alapkönyvben. E kettő nélkül a szabályrendszer helyenként túlságosan megengedő és kell hozzá a játékosi intelligencia, hogy ne élj olyan lehetőségekkel, amik nem illenek a világképbe.

Egyrészt ez minden szerepjátékkal így van, másrészt... milyen világképbe is? :aboci:

A fentieket csak én gondolom. Fogalmam sincs, hogy mi a terv.

Egyébként ja, így valóban parttalan a dolog.

Mindenesetre köszi a válaszokat, talán jön hamarosan valami hivatalos is!

Módosította DiMalto: 2019.08.11, 16:15

tomscholz

tomscholz

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 98 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.08.11, 10:08

Mitől lesz intelligens egy játék? Mármint abban az értelemben, hogy kezdőknek nehéz lesz felfogni?

És akkor mit ajánlanál kezdőknek? KéM-et, egyéb d20-as játékot? :ork:

Helyetekben picit olvasgatnám a "Hogyan kezdtél el szerepjátékozni?" topik sztorijait... tanulságos lehet.

A titoktartásos / paranoid dolgot meg inkább nem is kommentelném.

Ezt valamiért nehezen tudom megfogalmazni, a korábbi tesztek során is küszködtem vele. Egyelőre csak a rendszermagot láttuk, így nem tudom, hogy milyen világleírás és kezdőket segítő rész lesz benne az alapkönyvben. E kettő nélkül a szabályrendszer helyenként túlságosan megengedő és kell hozzá a játékosi intelligencia, hogy ne élj olyan lehetőségekkel, amik nem illenek a világképbe.

A titoktartásos dologhoz még eszembe jutott egy dolog. A Luníros teszten is volt titoktartási, de ott volt vagy száz résztvevő, akik rövid idő alatt kitermeltek egy nagyadag betűhalmot, de eredményt keveset. Gondolj bele, hogy mekkora adatmennyiséget kellene annak kiértékelnie, aki boldogot-boldogtalant enged hozzászólni a témához.

Teszem hozzá sokadszorra. A fentieket csak én gondolom. Fogalmam sincs, hogy mi a terv.

DiMalto

DiMalto

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 741 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.08.11, 08:45

@DiMalto: Nem biztos, hogy a kezdő játékosok kispadra kerülnek, csak egyelőre én úgy látom, hogy ez egy intelligensebb játéknak tűnik annál, hogy kezdőbarát tudjon lenni. Szóval a vélemény erősen szubjektív!

Egyébként nem KéM alapú. :D Nem tudom pontosan mi a titkolózás alapja, de mintha András utalt volna arra, hogy a közzétett anyagokra nem könnyű kiterjeszteni a szerzői jogot, (ezt meg én gondolom, hogy) ha meg minden szöveget levédetünk közzététel előtt, akkor az komoly költségekkel emeli a nemlétező büdzsét. Nem azért mert sok az anyag, hanem mert minden szájba vert apró módosításnál újra le kell tenni ugyanazt az összeget az irodának. Ezzel szemben a titoktartási szerződés ingyen van és ha a szerződő felek tartják magukat hozzá, akkor senkinek nem kerül semmibe.

Mitől lesz intelligens egy játék? Mármint abban az értelemben, hogy kezdőknek nehéz lesz felfogni?

És akkor mit ajánlanál kezdőknek? KéM-et, egyéb d20-as játékot? :ork:

Helyetekben picit olvasgatnám a "Hogyan kezdtél el szerepjátékozni?" topik sztorijait... tanulságos lehet.

A titoktartásos / paranoid dolgot meg inkább nem is kommentelném.

Módosította DiMalto: 2019.08.11, 08:47

GDR

GDR

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 4 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.08.10, 20:52

@Marvin: köszi ránézek mindenképpen.

@galu22: Ahogy rákérdeztél átgondoltam. Igazán egy olyan - jobb szó híján - „brandben” gondolkodom, amely hazai irodalommal rendelkezik és alkalom adtán játszható, közösség szervezhető köré. Két hazai példa jutott eszembe az egyik a MU, aktív jó nevű írókkal és az annyira nem aktív, de kellően kaotikus Cherubion. Jó „világ leírással” vmi narratív pl. k10-es rendszerrel jó lehetne kb. bármelyik vagy mindkettő. Aztán igazi tökös crossover-eket lehetne csinálni a világok között :D

tomscholz

tomscholz

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 98 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.08.10, 18:16

@DiMalto: Nem biztos, hogy a kezdő játékosok kispadra kerülnek, csak egyelőre én úgy látom, hogy ez egy intelligensebb játéknak tűnik annál, hogy kezdőbarát tudjon lenni. Szóval a vélemény erősen szubjektív!

Egyébként nem KéM alapú. :D Nem tudom pontosan mi a titkolózás alapja, de mintha András utalt volna arra, hogy a közzétett anyagokra nem könnyű kiterjeszteni a szerzői jogot, (ezt meg én gondolom, hogy) ha meg minden szöveget levédetünk közzététel előtt, akkor az komoly költségekkel emeli a nemlétező büdzsét. Nem azért mert sok az anyag, hanem mert minden szájba vert apró módosításnál újra le kell tenni ugyanazt az összeget az irodának. Ezzel szemben a titoktartási szerződés ingyen van és ha a szerződő felek tartják magukat hozzá, akkor senkinek nem kerül semmibe.

@NoiseEHC: Az mindig elfelejtődik, hogy Raon és Magnus az elmúlt években nem a felmarkolt nagy lóvét pókerezte el fent az elefántcsonttoronyban, hanem élt és dolgozott, családjával foglalkozott, ahogy a legtöbben és a rendszerre leginkább a szabadidejét fordította. Egyébként a rendszer már készen volt. A világhoz igazítás tartott eddig, és ez bármely más adoptált rendszer esetében eltarthatott volna ugyaneddig.

Én is nagyon várom a nyílt tesztet, de nem kiemelten az értékelésed miatt. :D

NoiseEHC

NoiseEHC

Logikarendőrség

• Fórumita
  • 685 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.08.10, 17:16

PS: Én ezt a rendszer dolgot már elengedtem egyébként. Úgy vagyok vele, hogy mindegy milyen, csak jöjjön ki végre, aztán majd megjavítjuk. De amint kijött az alapkönyv, be lehet indítani egy kiegészítő sorozatot - ez az én vesszőparipám már évek óta - pl. Geoframia címmel, ahol régiónként kerülne bemutatásra több terület/ország/iskola/"kaszt" és miegyéb. A lényege az lenne, hogy mindenki találjon bennük neki tetsző témakört.

Hát, ha az időt nem cseszték volna el (szerintem teljesen felesleges) rendszer-fejlesztésre, akkor már készen is lehetne pár kiegészítő... Esetleg néhány Raon regény...

Én mindenesetre már nagyon várom a nyílt tesztelést, hogy írhassak egy értékelést a MAGUS fejlesztő verseny keretein belül. :)

scaurus

scaurus

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 672 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.08.10, 16:59

Már régen rossz, ha valaki az alapján vesz vagy nem vesz meg egy könyvet, hogy milyen dobáskódok vannak benne.
...

Elvben és racionálisan igazad van.
Gyakorlatban és irracionális érzelmi oldalról nem biztos.

Függetlenül attól, hogy most már 20+ éve lesz, hogy nem játszok (és a közeljövőben, feltehetőleg, nem is fogok), nekem olyan rémképem van, hogy nálunk (vagy csak nekem?) az asztal melletti ücsörgésnél fontos hangulati elem volt a kockadobálás, azaz az, hogy ha MÁGUS-t játszunk, akkor K100 (lehetőleg kék és fehér dobókockákkal), ha D&D merül fel, akkor meg kell egy készlet mindenféle fura dobókockával.

Nyilván, nem azt mondom, hogy központi kérdés, meg hogy ne lehetne megszokni, de a régi beidegződések, hangulat erejét sem szabad lebecsülni.
(Francia kártyával is lehet/ne/ ultizni, mégsem teszi senki.)

Én mindig elmélázom, hogy amikor egyes képességek esetében csak +/- 1 pontnyi módosítón is vita tud kialakulni, akkor eltérő kockával dobás mennyi (persze, NEM leküzdhetetlen) ellenérzést szülhet?

Én úgy emlékszem ismeretségi körből, hogy a 2004-es k20 (angolul d20) alapú alapkönyvbe bele sem lapoztak - csak azért mert k20.
Nyilván, erről is lehet bárkinek bármilyen véleménye, csak a tény nem változik, hogy ezen illetők mint potenciális vevők elvesztek a játék számára.

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2460 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.08.10, 16:49

Miért, a KéM mire készült? Általános fantasy motornak, ennek kiválóan meg is felel, ahogy a M* is az "AD&D magyar testvére (örüljünk neki együtt!)" címkével jelent meg, és meggyőződésem, hogy a gyakran kigúnyolt köpönyeglobogtató managerfantasy-modor a kezdeti pár regénynek és modulnak hála rögzült róla sokak percepciójában, pedig mezei szörnygyakástól dungeonkúszáson át felfedezősdiig vagy intrikáig kb. bármit játszhatott vele a nép egyszerű gyermeke, és játszott is.

A rendszer trópusainak jelentősége messze el van túlozva sztem, pl. fogunk egy tolvajt, adunk neki erős mérgeket, mászófelszerelést meg grimdark varázstárgyakat, plusz nagy pofát, soha nem mosolygást és voálá, kész a kráni fejvadász.  Jó, a boszorkánymester már valamivel nehezebb lenne, de jól megválogatott aljas varázslatokkal az sem olyan nagyon megugorhatatlan. Nyelvrohasztás mondjuk tényleg nincs máshol, de ha bárkinek tényleg ez a nélkülözhetetlen, kb. 2 perc konvertálni. 

DiMalto

DiMalto

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 741 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.08.10, 15:54

A problémát én abban látom, hogy makacsul ragaszkodnak valami saját rendszerhez, mikor sokkal egyszerűbb lenne egy már meglévőre átírni.

Egyetértek. Temérdek idő és energia megy el rendszerfejlesztésre és -tesztelésre, miközben térdig gázolunk a bevált receptekben. Nem hiszem el, hogy ne felelne meg egy, már bizonyított játék motorja: Basic RPG, D6 system, stb.; ennyire azért nem különleges a Nagy M*.

D20 nem volt rossz irány, csak kicsit mellékvágány lett.

Bulldy

Akit zavar az, hogy 1d6-ot használ a rendszer, az nézze meg a OneDice szerepjátékot. Teljesen jól játszható.

A Tiny Dungeon-t nézegettem mostanság, de ez is tetszik! Köszi!

Marvin

Hogyne ismernék, Kard és Mágia!

Nagyot röhögnék, ha az egész titkolózás arra menne ki, hogy KéM alapokra épül az új könyv.  :dilis:

tomscholz

A rendszer egyik nagy vállalása, hogy az irodalomban megjelent/jövőben megjelenő események is modellezhetők legyenek, ami miatt szerintem sokkal érettebb hozzáállást igényel a játékosok részéről....

Emiatt pedig kételkedem benne, hogy kezdő játékosok segítség nélkül kényelmesen fogják érezni magukat a játék során.

Az irodalom és a játék elválasztásáról a napokban kérődztem fel a gondolataimat a Savage Worlds topikban, itt most nem terhelnélek Titeket, de a kezdő játékosok kispadra ültetése nem tűnik egy kereskedelmileg átgondolt ötletnek. Persze ha nem cél a piaci/közösségi eredményesség, akkor nem szóltam.

Módosította DiMalto: 2019.08.10, 16:01

tomscholz

tomscholz

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 98 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.08.10, 13:46

kevésbé volt fontos, mint az, hogy milyen a rendszer.

Na, és milyen a rendszer? :)

Elnézést a késlekedésért!

Nos, az új rendszer teljesen szubjektíven(!)... hát, új. Nekem legalábbis mindenképpen. Én a saját hatáskörömben egy közepesen összetett menedzserfantasy-t képzeltem el és fejlesztgettem. Ez pedig a matek helyett inkább a narratívára helyezi a hangsúlyt. Az, hogy ez mennyire jó vagy nem jó, szerintem kipróbálás nélkül nehéz megjósolni. Abban vagyok csak biztos, hogy ez a váltás sokaknál fog igényelni biztosítékcserét. Nyilván a játékosok ízlése is számít majd a megítélésében, vagyis abban sem kételkedem, hogy lesz olyan, akinek tetszeni fog. Például nekem (sokadik) első olvasatra tetszik, de anno az ÚTK is tetszett, ami játszva már nem volt olyan szimpatikus. Szóval ki kell próbálni.

A matek része egyáltalán nem bonyolult. Némelyik társasjáték sokkal összetettebb. A karakteralkotás/fejlesztés, a próbadobások és a rendszer egyéb dolgai is elég egyszerűek. Amiben erős buktatókat látok, az a szabályok és a világkép értelmezése a játékosok és a készítők részéről. Értem ez alatt, hogy a rendszer józan/logikus gondolkodást remél a játékosoktól. Ez pedig sokszor nem annyira fekete/fehér dolog, hiszen az, hogy mi tűnik logikusnak az - lesarkítva - sokszor nagyban függ a játékosok életkorától, tájékozottságától, egyéni tapasztalataitól. (Pl. a fb-n rengeteg olyan vita volt, ahol az íjászok megmondták a tutit, mások meg nem értettek egyet vele; vagy a hagyományőrzők tartottak előadást egy csata menetéről vagy a vértviseletről, stb.)

A rendszer egyik nagy vállalása, hogy az irodalomban megjelent/jövőben megjelenő események is modellezhetők legyenek, ami miatt szerintem sokkal érettebb hozzáállást igényel a játékosok részéről. Emiatt pedig kételkedem benne, hogy kezdő játékosok segítség nélkül kényelmesen fogják érezni magukat a játék során. Nyilván egy rendszer nem lehet alkalmas mindenre (is).

Szóval a verdikt: A rendszer jó, ha arra használod, amire való. De ha mindenen vitatkozni akarsz a KM-mel, arra is jó, mert meg kell egyeznetek, hogy a játékban mit lehet, és mit nem. :) Ki kell próbálni, aztán majd mindenki eldönti magának.

Na, írtam sokat, és nem írtam semmit. Inkább megígérem, hogy hajtom Raon-t, hogy mielőbb beinduljon az a nyílt teszt.

PS: Én ezt a rendszer dolgot már elengedtem egyébként. Úgy vagyok vele, hogy mindegy milyen, csak jöjjön ki végre, aztán majd megjavítjuk. De amint kijött az alapkönyv, be lehet indítani egy kiegészítő sorozatot - ez az én vesszőparipám már évek óta - pl. Geoframia címmel, ahol régiónként kerülne bemutatásra több terület/ország/iskola/"kaszt" és miegyéb. A lényege az lenne, hogy mindenki találjon bennük neki tetsző témakört.

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4754 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.08.10, 07:04

Más: ismertek olyan magyar „brandet” ami alternatívája lehet? (Hűséges típus vagyok, talán túlságosan is, de úgy érzem ideje váltani)

Attól függ, hogy mit jelent neked a mágus.

Ha a "hivatalosan támogatott" játékstílus fontos (hidegháborús-James Bond reneszánsz-barokk környezetben, a háttérben inkvizícióval, nindzsákkal és Lovecraft szörnyekkel), akkor ilyen tudtommal nincs.
A magyarul elérhető játékok értelemszerűen sosem törekedtek erre, egyszerűen más fókuszra készültek. (Kard és Mágia például Lieber-Howard-Vance, Helvéczia Grimm-Jókai)

Ha az a lényeg, hogy legyen egy logikus alap, amit testre tudsz szabni magadnak, akkor Gábor játékai ilyenek, a Kazamaták és Kompániák szintén.
Magyarul elérhető még a d100 Cthulhu hívása, ami teljesen jól működik, ha a megcélzott hangulat életveszélyes.
Nem akciódús, hanem nyomozós-intrikázós játékhoz rendszer szinten működik a Cthulhu nyomában. (bár ez modern, kicsit át kell szabni)

Ezen kívül, ha csak maga a rendszer érdekel, akkor van jó néhány kipróbált és bizonyított rendszer, aminek van magyar fordítása. Például ilyen a minisix.
http://lfg.hu/forum/index.php/files/file/328-minisix6-magyar-forditas/

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2460 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.08.09, 20:41

Hogyne ismernék, Kard és Mágia!

http://fomalhaut.lfg.hu/category/kard-es-magia/szabalyok/

GDR

GDR

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 4 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.08.09, 18:38

Uraim,

tisztelettel ez vízgerebjézés. Beszélgetünk valamiről ami nincs. Nagy nyilvánosság által nem tesztelhető, kiadásra nem került, célközönsége nem tisztázott (okszerűen új játékosok lehetnek) és majdani megjelenésének célja sem ismert. Gondokok itt arra, hogy önállóan kell megálljon a lábán, vagy a M* irodalom népszerűsítése a célja?

Elég keserű kép elismerem.

Más: ismertek olyan magyar „brandet” ami alternatívája lehet? (Hűséges típus vagyok, talán túlságosan is, de úgy érzem ideje váltani)

kavarajavarava

kavarajavarava

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 106 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.08.09, 17:42

Egyre inkább úgy érzem, hogy az új rendszer csak akkor lesz elfogadott, ha egy konzekvens világleírást is tartalmaz. Olyat, ami választ ad a régi kérdésekre, de nem csak egy foltozgatás.
Sajnos viszont úgy érzem a rendszerkedésen megy a vita. (Hány képzettség legyen, milyen kasztok maradjanak...) De amíg pl a mágia nem logikus csak okoskodós, vagy nem tiszta, h melyik regények vannak érvényben, mit csináljunk, ha nem a giga Yneven játszunk dolgok nem tiszták, addig nem látok nagy jövőt előtte.

dekszter

dekszter

Régi fórumozó

• Szerkesztő
  • 5683 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.08.09, 12:50

Selmo +1

Picit magam ellen beszélek, de pl. a Star Wars és az L5R is "túlélt" (sőt, élnek is virulnak) egy alapvetően radikális váltást (d20/d10 rendszerről szimbólumos kockák), ahogy a D&D is túlélte a 4E-t - amit én pl. szeretek.

Bulldy

Bulldy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 6565 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.08.09, 12:46

Akit zavar az, hogy 1d6-ot használ a rendszer, az nézze meg a OneDice szerepjátékot. Teljesen jól játszható. Na ja, nem lesznek benne 40 körös csaták, ahol 3-4 FP-nként kell lefaragni az ellenfél 120 FP-jét, de ettől még kivállóan működik.

Bulldy

Eldoxar

Eldoxar

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 63 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.08.09, 12:44

Lehet, a játékrendszertől többé-kevésbé független kiegészítők, világleírások kellenének (akár úgy, hogy bizonyos adatok, statisztikák több, korábbi kiadásra is benne lennének) vagy a fene tudja.

Az Északi Szövetség és Toron könyvekről – ezek pontosan ilyen könyvek – úgy tudom, hogy sikertelenek voltak. Így aztán nem is folytatódott a széria.

Selmo

Selmo

Lochost kvesztor

• Fórumita
  • 2083 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.08.09, 12:02

Már régen rossz, ha valaki az alapján vesz vagy nem vesz meg egy könyvet, hogy milyen dobáskódok vannak benne. A Dragon Age pl. szintén 3d6 és némi módosítással, tök jól használható lenne. A problémát én abban látom, hogy makacsul ragaszkodnak valami saját rendszerhez, mikor sokkal egyszerűbb lenne egy már meglévőre átírni.

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]