Ugrás tartalomhoz

Fotó

Vanilla fantasy

• Válasz írásához lépj be
113 hozzászólás érkezett eddig

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1923 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Tegnap, 22:42

Hát lehet, hogy paraszt vagyok a trve s&s-hez is, de engem szórakoztatott, csakúgy mint a Barbár fivérek, Gor meg a többi húszfilléres digó-amerikai alkotás.

Amúgy vicces, hogy már olyan eldobható hulladék popkult termékek kapcsán is lehet jókat sznobulni, amelyeknek bevallottan soha semmi céljuk nem volt az agyatlan szórakoztatáson kívül, mely célnak számos műbefogadó (pl. én, de gyanítom vannak még) esetében teljesen megfelelnek. 

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 5888 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Tegnap, 22:31

Van második rész is, tele bögyös macákkal :bezzeg:

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4050 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Tegnap, 22:13

Na és hol marad a tehetséges Vörös Szonja?

Nem véletlenül nem került említésre. Vörös Szonja a hetvenes évek képregényeinek alakja, Howardnál ebben a formában nem bukkan fel; a hasonnevű karakter egy elég más személyt takar egy elég más sztoriban (ami pár évvel Mohács után játszódik Bécs ostrománál!). A film félelmetesen, és még csak nem is viccesen rossz, nagyjából úgy, ahogy csak egy olasz trashfilm tud rossz lenni.

Vörös Szonja egészen pontosan az a rossz karikatúra, amely az eredeti sword&sorcery sztorik meghamisításával szivárgott be a zsánerbe, könnyű célpontot nyújtva annak kigúnyolására vagy elvetésére.

Vanilla megfelelője a pocsék tolkieneszk, amelyben megvannak a műfaji kellékek, de hiányzik a varázslatosság és az őszinte hősiesség.

• aluminiumtrioxid kedvelte ezt

Garaboncias

Garaboncias

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 364 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt Tegnap, 21:55

Egyébként ha már erős női hősök, ha már vanilla, és ha már a Kyrandia (lásd az eredeti blogposzt képeit): számomra a három játékrész főszereplője közül pont Zanthia volt a legszimpatikusabb. Az első rész hercegecskéje (Brandon? Már alig rémlik a neve...) olyan semmilyen volt, Malcolm kapcsán pedig bármennyire is jó ötlet volt az első rész főgonoszát megtenni a harmadik rész főszereplőjének, olyan felemás lett az eredménye.

Matzi

Matzi

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1695 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Tegnap, 21:42

Garabonciás:

Oszintén szólva a részletek kissé homályosak, mert boven elég volt egyszer végigszenvednem, de szerintem nem igen tért el a kaptafától a nemi sztereotípiák terén. Mondjuk szerintem nem csak a karakterek voltak laposak, de a torténet is. Egyedul az akció meg az effektek húzták fel, de az már nem tartozik ide.

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1923 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Tegnap, 21:11

Na és hol marad a tehetséges Vörös Szonja? (Vagy Morgana, akit nyugodtan hívhatunk az Arthur-mondakör fő intrikusának, nélküle boldogság és langyos lábvíz lenne kb.)

Módosította Marvin: Tegnap, 21:12

Garaboncias

Garaboncias

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 364 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt Tegnap, 20:47

Messziről hozott példa, de szerintem a Mad Max: Fury Road megmutatta, hogyan lehet újraértelmezni a zsáneren belül a női szereplőket anélkül, hogy rombolnának a zsáneren bármennyit is.

Lehet, hogy rosszul emlékszem, de ugye az az a film, ami arról szól, hogy megmentenek egy kazalnyi megmentésre váró lengeoltozetu leanyzót (azt tudjuk hogy nem szuzek), de ez sem sikerulne, ha nincs a címszereplo férfi, hogy kisegítse a noi foszereplot?

Igen is, meg nem is, pont ez a lényeg. :) Ezért maradnak a zsáner-alapok, de végül mégsem az lesz a felállás, mint a megszokott: végül ki ment meg kit, és ki segít ki kit?

Nem beszélve arról, hogy Furiosa kvázi egyenrangúvá válik Max-szel, és a többi lengeöltözetű leányzó sem determinált a passzivitásra, hanem a saját döntéseik következményeivel kell menet közben szembenézniük.

Ha ehelyett a csajok a klasszikus akcióhős státuszban mentették volna meg a szegény kis Max-et, akkor a dolog nem működött volna, szakított volna a szabályokkal és nevetségessé is vált volna az egész. De az öreg George Miller ügyesen bánt a karakterekkel.

Matzi

Matzi

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1695 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Tegnap, 20:39

Messziről hozott példa, de szerintem a Mad Max: Fury Road megmutatta, hogyan lehet újraértelmezni a zsáneren belül a női szereplőket anélkül, hogy rombolnának a zsáneren bármennyit is.

Lehet, hogy rosszul emlékszem, de ugye az az a film, ami arról szól, hogy megmentenek egy kazalnyi megmentésre váró lengeoltozetu leanyzót (azt tudjuk hogy nem szuzek), de ez sem sikerulne, ha nincs a címszereplo férfi, hogy kisegítse a noi foszereplot?

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4050 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Tegnap, 20:25

Garbonciás, azért belátható, hogy sem a hard fantasy (igen, a csöcsös macák, kevés ruhában) sem pedig a tolkieni fantasy nem túlzottan tekint úgy a nőkre, mint akik elsődleges szereplők, mondhatni meglehetősen khm... egyszerű szerepeik vannak. Kivételek minden esetben vannak, de ritkák. :hogymi:

Ezt nem értem, a hard fantasy és határterületei tele vannak kompetens, erős nőalakokkal, az elsődleges szereplők között. Többnyire nem főszereplők, mert a sztorik általában férfiszemszögből íródtak, és igen, a férfi főhős általában megmenti őket a sztori végén, de a szereposztásban mindjárt ott vannak a második-harmadik pozícióban, legyenek szövetségesek, ellenfelek, vagy (elég gyakran) is.

Jirel, Joiry hűbérúrnője? (Női szerző, női főszereplő)

Fianna és Berild Sinharatból? (Női szerző)

Ciaran, a Mars fekete amazonja? (Még mindig)

Ywain Sarkból, a hadigályán? (Még mindig)

Bêlit, a Fekete Part királynője, a hadigályán?

Suarra Yua-Atlanchiból?

Ayesha, az afrikai fehér királynő? (Innen ered elég sok későbbi interpretáció)

Yasmini hercegnő, az indiai alvilág úrnője?

Yasmina hercegnő Vendhyából?

Lur és Evalie a Káprázatból?

Ez egy akkora benga nagy toposz a korabeli fantasy ponyvákban, mint a cinikus magánnyomozó és a misztikus kínai. Pont azért bukkannak fel újra és újra, mert már létezésükkel demonstrálják, hogy egy fantasztikus világban vagyunk - kardforgató nőkkel és primitív törzsek fölött uralkodó királynőkkel.

Miről beszélünk? A valódi irodalmi forrásokról, vagy egy hamis karikatúráról?

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 5888 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Tegnap, 20:24

Alu, egyértelműen vannak kivételek, ami üdítő. Most nem emlékszem pontosan, de a Red Nails-ben szerepel Valeria, a zsoldos?

aluminiumtrioxid

aluminiumtrioxid

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1445 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Tegnap, 20:18

Garbonciás, azért belátható, hogy sem a hard fantasy (igen, a csöcsös macák, kevés ruhában) sem pedig a tolkieni fantasy nem túlzottan tekint úgy a nőkre, mint akik elsődleges szereplők, mondhatni meglehetősen khm... egyszerű szerepeik vannak. Kivételek minden esetben vannak, de ritkák. :hogymi:

Ehhez Tanith Lee Tales from the Flat Earth sorozatának azért szerintem lenne egy-két szava. De még ha szigorúan csak Howardra szorítkozunk, akkor se mehetünk el amellett, hogy Red Nails és a Queen of the Black Coast is részei a Conan-legendáriumnak.

Garaboncias

Garaboncias

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 364 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt Tegnap, 19:37

Valóban, nehéz ezt a keskeny ösvényt megtalálni, mert a feminista magyarázgatások nemcsak kontraproduktívak, de idegenek is a hasonló zsánereken belül. De ugyanígy nehéz lehet a vanilla fantasyben is átértelmezni a női szerepeket úgy, hogy a kereteik és az alapfelállásaik megmaradjanak, mégis összetettebb funkciót kapjanak.

Játékos karakterek esetében ez könnyebb szerintem, mint NPC-k kapcsán, ezért a mesélőn nagyobb lehet a felelősség e téren.

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4100 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Tegnap, 19:30

No, de ha a mesélő és a játékosok a szerepjátékok során változtatnak ezen, akkor ezzel a zsánert is megsértenék? Kötve hiszem.

Nálunk egy jó ideje női többség van a játékosok közt, nehéz lett ezt változatlanul hagyni. Mondjuk hagyományos fantaziban is (női) törpe harcost meg nekromantát játszottak legutóbb, úgyhogy ha akarnám se tudnám rájuk tukmálni a lenge öltözetű áldozat szerepet.

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 5888 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Tegnap, 19:21

No, de ha a mesélő és a játékosok a szerepjátékok során változtatnak ezen, akkor ezzel a zsánert is megsértenék? Kötve hiszem.

Minimum meglepődnék mondjuk, ha Conan-rpg közben valami feminista nekiállna a női jogokról magyarázni. :rohog:

Garaboncias

Garaboncias

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 364 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt Tegnap, 19:19

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 5888 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Tegnap, 19:13

Garaboncias

Garaboncias

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 364 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt Tegnap, 18:17

Tényleg a KJK  az inkább S&S, mint vanilla, nem?

Igen, meg még szokták az ilyesmit Pulp Fantasynek is hívni, bár nem egésze világos számomra, hogy hol a határa a S&S-nek és a Pulpnak - már ha van egyáltalán.

Az egyikben kevesebb oltárhoz láncolt meztelen nő van?

Az egyikben az oltárhoz láncolt meztelen nő maga az öncél, a másikban meg csak egy eszköz? :ork:

aluminiumtrioxid

aluminiumtrioxid

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1445 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Tegnap, 18:05

Igen, meg még szokták az ilyesmit Pulp Fantasynek is hívni, bár nem egésze világos számomra, hogy hol a határa a S&S-nek és a Pulpnak - már ha van egyáltalán.

Az egyikben kevesebb oltárhoz láncolt meztelen nő van?

Garaboncias

Garaboncias

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 364 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt Tegnap, 17:56

theomer

theomer

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 136 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt Tegnap, 13:18

Tolkien ugye brit mitológiapótlékot akart írni, Lewis meg korának akarta a keresztény üzenetet átvinni szerinte emészthető formában, de szerintem kontraproduktív. Én nem tudom, hogy milyen mértékben fordultak nem keresztények a kereszténység felé ennek a műnek hatására. Gondolom nulla felé közelít. Szerintem valójában azok a 10-14 éves fiatalok élvezhették akik aztán a LOTR és a a Narnia hatására aztán később a komolyabb Fantasy felé fordulnak, de semmiképp nem lesznek hívők.

Én is általános iskolásként láttam a sorozatot és akkor tetszett, mert fantasy alapokon nyugodott a mese volta ellenére, én akkor már javába toltam a KJK könyveket. :) Tényleg a KJK  az inkább S&S, mint vanilla, nem?

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]