Ugrás tartalomhoz

Fotó

Apocalypse World és leszármazottai

• Válasz írásához lépj be
50 hozzászólás érkezett eddig

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 7849 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.12.03, 15:36

Nem szoktam híreket kirakni, de az LFG címoldalon még nem jelent meg

Ezen szerintem az mindenképpen segítene, ha Acélpatkány megkeresné BePé-t vele.

slaGerzson

slaGerzson

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 241 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.12.03, 15:16

Nem szoktam híreket kirakni, de az LFG címoldalon még nem jelent meg, szóval ez most a ritka kivételek egyike.

A Kék bolygó szerepjátékot is fordító-kiadó Acélpatkány újabb izgalmas szerepjátékok kiadását tervezi. Egyelőre csak tervezi, de mivel érthető módon nem kíván feleslegesen küzdeni a fordítással, ezért szeretné felmérni az igényt, hogy hányan jelentkeznének a szabálykönyvek megvásárlására. A vásárlási igény mérése a rendes, nyomtatott formátumra szól, nem a PDF-re (ha jól értettem). Két játék kiadását tervezi, lehet csak egyre jelentkezni, lehet mindkettőre is. A játékok vélhető árát is leírja. A két játék pedig a Trail of Cthulhu (Cthulhu nyomában) és a Blades of the Dark (Pengék a sötétben).

A hivatalos kiadói honlapján lehet jelentkezni (és mindenféle híreket figyelni).

www.kalandhorizont.hu

slaGerzson

slaGerzson

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 241 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.12.01, 12:43

Az End of the World magyarul: 15 oldalas világvége játék, inkább a Másnap, a Werckmeister harmóniák, Az út és a Mad Max első részének hangulatát bátorítja, semmint a szokásos Mad Max 2-szerű benzinpunk posztapokaliptikus stílust.

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 7849 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.11.28, 10:04

Talán még ez is belefér a topikba:

Blades in the Dark ismertető

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 7849 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.11.19, 08:30

Csillagok Háborúja PBTA:
http://lfg.hu/86655/rpg/csillagok-haboruja-pbta/

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4447 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.11.08, 19:17

Bár kifejezetten imádom a GP = XP szabályt (vagy hasonlóan objektíven mérhető jutalmazási rendszereket, pl. megmentett hercegnők, lerombolt ellentétes jellemű oltárok, leszállított rakomány, stb.), szerintem ettől függetlenül a kincs is önmaga jutalma egyben (elvégre elköltheted, vehetsz jobb vértet, írhatsz tekercset, várat építhetsz belőle).

(Ugyanezen okból nem értem, hogy a legtöbb ember miért nem ad XP-t a varázstárgyakért. Mármint, azokban a rendszerekben, ahol elég a kincset megszerezni. Herdálásnál nyílván előbb túl kell adni a varázstárgyakon, ahogy az ékszereket/műtárgyakon is. De ezt itt eléggé OFF.)

OFF

Én azért is adnék (adok) XP-t, ha valaki felszerelést vesz, infrastruktúrát épít, vagy támogat valakit. 

Ennek az az oka, hogy egy idő után (~ötödik szint felett), már akkora összeget kellene elherdálni, hogy nevetségessé válik az egész. Engem meg nem zavar, ha hidat vagy szobrot építtetnek, vagy nyájat vesznek, hogy egy felprédált falu lakói ne haljanak éhen.

Érdekes mellékeredmény, hogy az ilyenek 

- kötődést alakítanak ki a játékosok és a világ között

- felturbózás után lehet kalandot írni a játékosok egyik kezdeményezéséből (ld. Fekete sereg "krumplijárőr" vagy egy vadnyugati cattle run)

- sokszor az ő ötleteik és befektetéseik szolgálhatnak hook-ként (az adventure hook hogy van magyarul?)

/OFF

Ynas_Midgard

Ynas_Midgard

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1072 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.11.08, 17:54

Bár kifejezetten imádom a GP = XP szabályt (vagy hasonlóan objektíven mérhető jutalmazási rendszereket, pl. megmentett hercegnők, lerombolt ellentétes jellemű oltárok, leszállított rakomány, stb.), szerintem ettől függetlenül a kincs is önmaga jutalma egyben (elvégre elköltheted, vehetsz jobb vértet, írhatsz tekercset, várat építhetsz belőle).

(Ugyanezen okból nem értem, hogy a legtöbb ember miért nem ad XP-t a varázstárgyakért. Mármint, azokban a rendszerekben, ahol elég a kincset megszerezni. Herdálásnál nyílván előbb túl kell adni a varázstárgyakon, ahogy az ékszereket/műtárgyakon is. De ezt itt eléggé OFF.)

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4447 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.11.07, 09:16

Zak Smithnek harmadik nekifutásra sikerült megfogalmaznia egy értelmes kritikát a PbtA rendszeréről.

Gondolatok?

1: habár van mondanivalója, szokás szerint feleslegesen provokálja vélt ellenfeleit. (I can already hear the trolls going "Zak says PTA is pro wrestling but OSR games are real lol" és társai)

2: "Can I redescribe what I'm doing so it's about Power"

Ez valós probléma minden hasonló játékban, nem csak a PbtA rendszerekre igaz. Például a Lady Blackbird is ilyen. Ha egy játékos odafigyel a megfogalmazásra, és emiatt mindig a legkedvezőbb tulajdonságára dobhat, az képes szétfeszíteni a rendszer korlátait.

Hozzátenném, hogy nem nagyon volt az utóbbi időben olyan játékosom, aki ilyesmire figyelt volna, de előfordulhat.

edit: egyébként ez egyszerűbb formájában hagyományos játékokban is előfordul. Például DnD-ben ugyanaz a "rolltohit" van, ha ütöm az orkot, vagy megpróbálok jó lábmunkával hátrálni, és közben elhelyezek egy belépéses döfést.

3: Means-Incentives vs Ends-Incentives

Ez határeset. Vannak benne pontok, amikkel egyetértek.

Például nem tartom jó ötletnek, hogy a játék valóságától néha különválasztják a tervezést. Van "read a stitch", amivel meg tudod állapítani, hogy ki a legveszélyesebb, és onnantól kezdve "+1 forward". Akkor is, ha elvileg nincs ilyen kiemelt ellenfél. Ez azért eléggé ki tudja zökkenteni a mesélőt.

Másrészt ez - szerintem - azért került be a játékba, mert kifejezetten támogatja, hogy csak vázlatok legyenek a mesélőnél. Ha viszont vázlatok vannak nála, akkor segítséget kell neki adni, hogy izgalmas helyzetekkel tudjon előállni.

Azért tartom határesetnek Zak véleményének ezen részét, mert túlságosan a játékosokra koncentrál, nem pedig az egész képet nézi, amibe a mesélőnek történő segítségnyújtás is beletartozik.

Itt megjegyezném azt is, hogy ahogy DnD-ben nem jutalmazzák a jó ötleteket, mert a végcél elérése (túléli a bajtárs, megvannak az összeesküvők nevei, stb.) önmaga jutalma, a PbtA játékokban is jutalom a végcél elérése (a szerepek kijátszása és az ötletek jutalmazása mellett).

4: karakterek szerepe a játék fókuszán kívül, ezekhez kapcsolódó dobások

Ezt már az eredeti AW-ban sem értettem. Ha szexelsz valakivel, akkor dobhatsz rá egy próbát, hogy kiderüljön hogyan dolgozod fel érzelmileg.

Ha szerelmet vallasz valakinek, megkéred a kezét, jelen van a gyereked születésénél, akkor meg nem.

Ezt a részt mindig is marketingeszköznek gondoltam AW esetén, nem a legjobban átgondolt alrendszer.

Módosította galu22: 2018.11.07, 09:19

aluminiumtrioxid

aluminiumtrioxid

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1670 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.11.06, 20:09

Zak Smithnek harmadik nekifutásra sikerült megfogalmaznia egy értelmes kritikát a PbtA rendszeréről.

Gondolatok?

Eberen_Orkodo

Eberen_Orkodo

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 948 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.10.26, 08:06

Érdekes próbálkozás, jónak tűnik, grat!

A főértékeknél azt írod, kettő +1-es van, pedig csak egy.

slaGerzson

slaGerzson

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 241 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.10.14, 19:32

Átvariáltam a Fate Accelerated játékot Powered by the Apocalypse motorra. Persze ez nem túl nagy munka, de azért maradhattak benne kavarodások, amiket nincs kedvem alaposan végigböngészni (és nincs is rá időm). Szóval nem bánnám, ha segítenétek kiszúrni benne a hibákat: Fate World

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 7849 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.09.12, 13:34

Hmm... az a gyanúm, hogy nem lapoztatok bele a konkrét szabályokba. Az AW rendszerét annyiban használom (talán egy kicsit túlzás is az AW-re mutogatni), hogy próbadobásnál két hatoldalú kockával kell dobni, illetve háromféle eredmény lehet (6 vagy kevesebb, 7-9, 10 vagy több), illetve az eredményeknél van egy-két választási lehetőség is. A játékmechanizmus nem leíró jellegű, mint az AW és leszármazottai.

Bevallom töredelmesen, hogy letöltöttem és belelapoztam, de hosszabb volt, mint amire számítottam, illetve amire adott helyzetben időm lett volna, ezért be is zártam. :) Nem kezdtem el kibogarászni belőle a konkrét megoldásokat. Ennyi alapján csak az alábbi távkiértékelő válaszra tellett, de mondjuk volt értelme, mert így, hogy válaszoltál rá, máris sokkal világosabb a koncepció. :D

slaGerzson

slaGerzson

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 241 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.09.12, 13:24

(És még az is lehet, hogy egy flippert is megpróbálok átkonvertálni AW mentalitású kockadobálósra) :D

slaGerzson

slaGerzson

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 241 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.09.12, 13:02

Hmm... az a gyanúm, hogy nem lapoztatok bele a konkrét szabályokba. Az AW rendszerét annyiban használom (talán egy kicsit túlzás is az AW-re mutogatni), hogy próbadobásnál két hatoldalú kockával kell dobni, illetve háromféle eredmény lehet (6 vagy kevesebb, 7-9, 10 vagy több), illetve az eredményeknél van egy-két választási lehetőség is. A játékmechanizmus nem leíró jellegű, mint az AW és leszármazottai. Meg van adva, hogy mennyit lehet lépni, mit lehet támadni, mennyi a sérülés, stb. Az Archonról szereztem egy gyári leírást, ott meg voltak adva a lények képességei (igaz, melléknevekkel, nekem kellett azokat számokba fojtani).

Jó eséllyel az ELITE című játék átdolgozását is az AW által ihletett szabályokkal fogom megoldani (bár jelenleg kockakészletes a piszkozat), illetve a focis társasjátékomat is... Szóval tessenek mély lélegzetet venni :D ;)

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 7849 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.09.12, 12:25

Érdekes ötlet. Valóban fura, hogy pont az AW-hez nyúltál, de tény, hogy a játék harci részét lényegében tetszőleges rendszerben le lehet bonyolítani, ami kezeli azt, hogy a figuráknak vannak tulajdonságaik és különleges képességeik.
Én egy egyszerűbb, önmagától értetődő rendszerrel jobban el tudnám képzelni az Archont asztali társasjátékként, gördülékenyebbnek érezném a játékmenetet. Ezt az AW megoldást inkább érdekes kísérletként tudnám értékelni.
Én mindenesetre örülök, hogy ilyenekkel (is) foglalkozol. Inspirálóan tud hatni. :)

Acelpatkany

Acelpatkany

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 255 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.09.11, 20:37

Az Apocalypse rendszert arra találták ki, hogy az egyébként mechanisztikus szabályok helyett regényesebb, kalandosabb, leíróbb rendszer legyen. Elhibázottnak tartom ezt a rendszert visszabutítani wargame szintre. Én idegenkedem aszámítógépes játékok tabletop rpg-vé alakításától, mert a számítógép sokkal bonyolultabb számításokkal teremti meg a kiegyensúlyozott játékmenetet, és ehhez képest egy rpg legfeljebb olyan, mintha az eredeti Mona Lisát egy 5 kilobájtos JPG képen tekintenénk meg.
Az Archon nekem kimaradt, én Dark Legionst nyomtam PC-n. De egy játékra sem gondolok olyan nosztalgiával, hogy átdolgozzam, felelevenítsem bármilyen formában.

slaGerzson

slaGerzson

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 241 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.09.11, 15:09

Nos, sikerült elkészülni az Archon videójáték asztali társassá átalakításával, melyhez itt-ott az Apocalypse World alapszisztémáját használtam fel. Mondjuk, hogy prototípus. Íme:

Archon Asztali Társasjáték

Mit gondoltok?  :titok:

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 7849 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.08.25, 23:19

Illetve Strato mestert kérdezném, hogy ebből az Apocalypse World és leszármazottaiból nem lehetne egy külön könyvtárat készíteni, amibe játékonként lehetne új témát nyitni?

Ilyesmire csak BePének van jogosultsága.

Én úgy gondolom, hogy elfér minden itt kényelmesen. Nem jellemző, hogy két téma egyszerre lenne itt aktuális, és emiatt ütközne, szóval innen nézve nem gond. Ha viszont szétszednénk, lenne pár tucat topikunk, amiknek mindegyikében legfeljebb 4-5 hozzászólás árválkodna.

Szerintem jó ez így, mehet ide ömlesztve minden. Nem látom még annak a jeleit, hogy kinőttük volna az egytopikos állapotot. Persze, ha a tömeg észérvekkel rám cáfol, tudom a hajlás jellemzőit mutatni. :)

A focis játékot meg szerintem azért lenne jó a fórumon tartani, mert akkor mindenki látná a többiek ötleteit. Szerintem itt is elférhet, de emitt tuti biztosan találsz neki megfelelő topikot (vagy nyithatsz egyet):

http://lfg.hu/forum/index.php/forum/256-sajat-keszitesu-rendszerek-es-vilagok/

slaGerzson

slaGerzson

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 241 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.08.25, 09:59

Illetve Strato mestert kérdezném, hogy ebből az Apocalypse World és leszármazottaiból nem lehetne egy külön könyvtárat készíteni, amibe játékonként lehetne új témát nyitni? Nekem az a gyanúm (tudván saját elmeroggyanásomat), hogy lesznek még hozzá játékok. Például terveim közt szerepel a régi C64-es Archon videójáték átkonvertálása élő társasjátékra, persze PBTA stílusban...

Mit gondolunk erről? :)

slaGerzson

slaGerzson

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 241 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.08.25, 09:39

Húsz évvel ezelőtt készítettem egy focis társasjátékot, szinte csak kockadobálgatásból állt, de munkahelyi unaloműzésnek remek volt, egy recepción dolgoztam, ahol mindig volt egy biztonsági őr is velem, egyikünk figyelmét se vonta el túlságosan a melóról. Most leporoltam, és úgy gondoltam, hogy ezt is alávetem a PBTA stílusnak. Az újból még csak jegyzetek vannak a doksi végén, szóval akit érdekel és akinek van kedve segíteni ötletekkel, teszteléssel, annak kirakom:

Az ötleteléseket inkább drótpostán kérném, hogy ne duzzasszuk túl ezt a fórumot, maradjon meg lényegibb dolgok közlésére: karak.ug@gmail.com

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]