Ugrás tartalomhoz

Fotó

Építkezések

• Válasz írásához lépj be
16 hozzászólás érkezett eddig

Dallasz

Dallasz

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2320 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.05.16, 19:37

Ha van elég megrendelt, kifizetett anyagod, lekötött embered, emelő+hátas mozgatni, egy év vállalható.

Pont onnan indultunk, hogy KMDAB kototte az ebet a karóhoz, hogy pár hónap alatt el kell hogy készuljon, ráadásul télen. Szóval jah, az egy év az vállalható, lehet még a némileg kevesebb is, ha nem számítjuk be a telet, és nem cifrázod túl.

Én nem akarnék túl sok problémát gördíteni az építkezés elé, belőném tavasztól őszig a munkát, meghallgatnám a lebonyolítást, majd néhány százalékos dobással megnézném, milyen akadályt gurítanak a kockák.

Mágia nélkül, persze (ha már kőtömbök emelgetését megoldják ügyesen, onnan csökken az esély a kudarcra).

Matzi

Matzi

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1751 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.05.15, 20:03

Ha van elég megrendelt, kifizetett anyagod, lekötött embered, emelő+hátas mozgatni, egy év vállalható.

Pont onnan indultunk, hogy KMDAB kototte az ebet a karóhoz, hogy pár hónap alatt el kell hogy készuljon, ráadásul télen. Szóval jah, az egy év az vállalható, lehet még a némileg kevesebb is, ha nem számítjuk be a telet, és nem cifrázod túl.

Dallasz

Dallasz

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2320 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.05.15, 07:47

KLM igazad van, kicsit eltuloztam, csak valamihez viszonyitani akartam
A torony alapja egy 7×7es negyzet a magassaga 8,5 m (3,5 m mindket emelet, folotte van egy teto masfel meter magas korlatkent es fedezekken funkcionalo fallal), a falvastagsag 1m.

Simán lehet egy kétszintes torony 12 méter magas: elég: ha a padló jó magasan van pl. (2 m+). Ha kőből készült a födém (boltozat), pláne.

Dallasz

Dallasz

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2320 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.05.15, 07:33

Dallasz:

Ha mondjuk 5 évig építi 3000 ember, akkor az 15000 munkás-év. A lent említett torony pedig 20 emberrel mondjuk 1 év, akkor az 15000 / 20 = 750szeres szorzó. Ebbe belefér, hogy 100-szor nagyobb és 7,5-szor díszesebb. De mindegy is a pontos szám, csak szerintem nem reális, hogy pár hónap alatt osszedobják, foleg hogy az a pár hónap az a tél. A fábol ácsolt felso rész mukodhet, ami funkciótól fuggoen lehet oké vagy nemoké.

Azért egy torony más tészta, mint egy teljes vár, itt meg tudsz spórolni rengeteg időt. Ha van elég megrendelt, kifizetett anyagod, lekötött embered, emelő+hátas mozgatni, egy év vállalható. Ráadásul 

A kőműves, ácsmunkához nem kell különleges szakértelem, de kőfaragót és alapanyagot a szobrokhoz, ablakkeretekhez, oszlopokhoz már nehezebb találni. Ráadásul a finanszírozás sem lehetett akkor egyszerű (gondolom egy rossz termés betett a kivitelezésnek). 

Embermennyiség: egy toronyhoz nem tudsz túl sok embert odarendelni, egy 10x10 m-es családi házhoz elég 10-12 fő (kőműves, segédmunkás, villanyszerelő, ács stb), ha van pénz tavaszi kezdéssel őszre kész. A toronyhoz 20 fő elég, dolgozik kb. 8 egyszerre, váltják egymást, legyen pihenő a munka alatt.

Eberen_Orkodo

Eberen_Orkodo

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 936 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.05.14, 20:45

Egy tök jó videó ilyesmiről:

Matzi

Matzi

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1751 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.05.14, 20:29

Dallasz:

Ha mondjuk 5 évig építi 3000 ember, akkor az 15000 munkás-év. A lent említett torony pedig 20 emberrel mondjuk 1 év, akkor az 15000 / 20 = 750szeres szorzó. Ebbe belefér, hogy 100-szor nagyobb és 7,5-szor díszesebb. De mindegy is a pontos szám, csak szerintem nem reális, hogy pár hónap alatt osszedobják, foleg hogy az a pár hónap az a tél. A fábol ácsolt felso rész mukodhet, ami funkciótól fuggoen lehet oké vagy nemoké.

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11157 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.05.14, 16:46

Nem tudom, a magam részéről simán felhúzám a leomlott "másfél" szintet fából, az pár hét alatt megvan - feltéve, hogy valami ork törzs nem jelentkezik arra, hogy rám gyújtja vagy ilyesmi.

KMDAB

KMDAB

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 4 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.05.14, 15:43

KLM igazad van, kicsit eltuloztam, csak valamihez viszonyitani akartam
A torony alapja egy 7×7es negyzet a magassaga 8,5 m (3,5 m mindket emelet, folotte van egy teto masfel meter magas korlatkent es fedezekken funkcionalo fallal), a falvastagsag 1m.

Módosította KMDAB: 2018.05.14, 15:43

Dallasz

Dallasz

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2320 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.05.14, 07:40

Igen, amit mondtam, az továbbra is egy toronyra vonatkozik. Egy kisebb vár is simán sokkal tovább épult. Példának a sárospataki vár, ami 1534-1542 kozott épult, bár nem tudni pontosan hány emberrel, de gondolom inkább az ezres, mint a százas nagyságrendben. Másik link angolul, a példa szerint 2-10 évig 3000 emberrel epítettek kastélyokat.

Szerintem ilyen építkezésnél az extrák viszik a pénzt és az időt: díszítések, szépen faragott kőboltozatok, minőségi fák, szobrok. Most van egy meglévő egyszerű épület, így nem kell alapot ásni. Az igaz, hogy emelőgépek kellenek, télen ácsmunka kivételével minden áll.

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11157 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.05.13, 23:05

Matzi ne egy kastelyra vagy egy varra gondolj, ez csak egy kisebb torony, meretei kb egy mai negyemeletes panelhaznak felelnek meg.

és 

A torony regen a varosfal bastyaja volt am csokkent a nepesseg epitettek uj falat ez pedig hasznalaton kivulre esett
A torony amugy ketszintes az also szintje viszonylag ep a felso mar leomlott es felujitasra szorul.

Kicsit összezavartál.

4-5 méteres belmagassággal számoltál, vagy hogy? 

Jobb lenne, ha egy x*x*y méteres (alapterület * magasság) paramétert adnál meg, esetleg falvastagsággal (IRL eleinte az 1-2 méter még elég volt, aztán az ágyúk miatt eljutottak a 6+ méteres falvastagságig is).

Matzi

Matzi

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1751 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.05.13, 22:04

Igen, amit mondtam, az továbbra is egy toronyra vonatkozik. Egy kisebb vár is simán sokkal tovább épult. Példának a sárospataki vár, ami 1534-1542 kozott épult, bár nem tudni pontosan hány emberrel, de gondolom inkább az ezres, mint a százas nagyságrendben. Másik link angolul, a példa szerint 2-10 évig 3000 emberrel epítettek kastélyokat.

Szóval egy "sima" kis torony, mondjuk 5x5 méter alapterulettel, egy méteres falvastagsággal, és mondjuk 10 méteres magassággal csak az anyag 400 kobméter ko, ami kb 1200 tonna tomeg. Plusz fodém meg a teto, esetleg a kotoanyag. Ennek mondjuk a fele már a helyén van, meg talán ásni sem kell, de akkor is sok. Ennyi emberre legalábbis.

Ráadásul télen dolgozni nagy szívás, meleg ruha ide vagy oda (a forró víz meg édeskevés). Az ember lebetegszik, nem tud dolgozni kesztyuben, lefagynak az ujjai, a  nappalok is rovidebbek, stb... És még hó is esik, ha nem gondoskodik róla mágia vagy egy aránytalanul kedves mesélo. :) Még talán a kaját is jobban be kell osztani, mert kevesebb a kereskedo. Nyílván kovet is azt használják, ami helyben van.

Viszont falazni is elég nehéz, ha megfagy a kotoanyag, mielott a helyére kerulne. Nem is nagyon építkeztek hidegben.

Nyílván fantasyban annyit csalsz ebbol, amennyit nem szégyelsz. De azért ne bagatelizáljuk el.

KMDAB

KMDAB

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 4 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.05.13, 19:31

Matzi ne egy kastelyra vagy egy varra gondolj, ez csak egy kisebb torony, meretei kb egy mai negyemeletes panelhaznak felelnek meg. A munkasok kozul van egyszeru ketkezi eroember es mernok is, illetve komuvesek, nyilvan az utobbi ketto bere joval magasabb.
A torpos otlet tetszik, szerintem alkalmazom, ugyanis van torp karaktrr a csapatban, ezzel majd felkereseik ot. Ezen a telen nem gondoltam 'derekig ero hora', inkabb a faggyal lesz gond, de arra mondjuk segitseg lehet ruhazat es egy forro vizes hordo biztosítása, amit mondjuk napi haromszor cserel par asszony.

KMDAB

Matzi

Matzi

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1751 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.05.13, 11:23

Mágia nélkul télen az építkezést kb el is lehet felejteni. Kozépkori technológiával minmális haladást lehet elérni egyáltalán ha hajlandóak a munkások részt venni. Derékig éro hóban meg latyakban az ember kimenni sem akar, nem hogy koveket pakolni.

Ami viszont segíhet, az még tobb munkás. Dolgozhatnak váltásban, kulonbozo szakaszain a falnak, anyagmozgatásban, és az sem árt ha vannak olyan kényelmi szolgáltatások, mint vízhordók és egy csapat aki foz rájuk. Attól fuggoen hogy milyen messzirol kell anyagot hozni, és mennyire kell azt utána megmunkálni akár 100-150 ember is simán talál munkát, ha végig nem is akkor legalább eleinte.

Továbbá sokat segíthet ha van megfelelo álványzat, esetleg olyan technikai csodák, mint csigás emelok, netán valamiféle kezdetleges daru. Ezeket persze ossze kell szerelni, meg ki kell vágni hozzá a fákat, de fantasyban az ilyesmi leeht, hogy már elég bejáratott, hogy hamar meglegyen. Fantasyba sokminden belefér persze, ha nem zavar titeket az élethuség hiánya, akkor béreljetek fagyálló torpe munkásokat, akik télen is tudnak dolgozni, és még hamarabb is elkészulnek vele.

Amúgy ha jól rémlik, akkor egy képzetlen(!) munkás napi bére a D&D 3E szerint napi 1 ezust, ami havi 3 arany korul van. Egy jól képzett munkás ennek 5-10szeresét is megkeresi, míg egy igazi mester még ennél is tobbet. Így a lentebb emlíett havi 1ezust per fo projekthez való hozzájárulást némileg keveslem. Bár igaz hogy az ingatlan áraknál is jelentosen magasabb árakkal számol alapból a rendszer. De a lényeg az, hogy az építkezés szívás, és nem egy gyors folyamat.

KMDAB

KMDAB

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 4 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.05.13, 00:26

Koszonom a visszajelzeseket!
Ami meg befolyasolo tenyezo lehet h a kampanyban epp november eleje van, es mivel mersekelt egovi birodalomban vagyunk, ezert a tel is elnyujthatja az epitkezes idejet
Illetve a karakterek szeretnek fellenditeni a kereskedelmet az adott varosreszben, ezert a toronynak el kene keszulnie a tavasz folyaman
Ha gyorsitani akarjak az epitkezest, arra a magia az egyetlen megoldas? (A tovabbi munkasok/komuvesek felfogadasat feleslegesnek tartom, egyszerre ennyi ember egy toronynal nem talalna munkat szerintem es nem novelne olyan mertekben az epitkezest)
A jatekosok egy sokkal rovidebb idotartamra akartak rabeszelni, de szeretnek vmi olyan kompromisszumot kotni ami amellett h nekik is kedvezo a leheto legrealisabb
A torony allapotarol annyit, h az also szint kb haromnegyede ep, a felso szintben viszont van egy jokora omlas,mindossze egy fal ep es ennek megfeleloen a teto is beomlott
Szerintetek osszehohozhato 4-5 honap alatt
Es ha igen, milyen segedeszkozokkel es ezek mennyibe kerulnenek? (Viszonyitaskepp:az alapanyagok es mesteremberek ara ugy 600 es 700 ap koze esett)

KMDAB

Dallasz

Dallasz

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2320 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.05.12, 14:00

Üdv!

Mondjuk nem ártana tudni, neked mit jelent a "romos" kifejezés.....

Például:

- hiányzik a tető?

- kidőlt egy fal?

- leszakadt egy födém?

Az elGabor által javasolt egy év szerintem reális, de lehet kevesebb is. Régen inkább az extrák vihették el az időt (vízköpők, szobrok, egyéb faragott kövek stb.). Az ácsmunka (tető, közbenső födém gyorsan megvan), mondjuk ez nem kőműves feladat, de 8 kőműves+ 8 segédmunkás és 4 ács gatyába rázza akár 6 hónap alatt is.

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4244 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.05.12, 09:51

Üdv!

A Kard és Mágia mesélői füzetében találsz erre vonatkozó szabályokat (Bullák és bányajogok, 43-50. o.) Ez pont arra való, hogy mi történik akkor, ha a karakterek elfoglalnak vagy kapnak egy kisebb falut / erődöt, és nekilátnak az építészetnek, katonatoborzásnak, meg a környék leigázásának. Eredetileg pont D&D 3. kiadáshoz használtuk őket.

Annyi megkötés talán érvényes, hogy a pénzbeli értékek egy aránylag kincsszegény kampányhoz szabottak (ahol 1000 arany már kalandozói léptékben is komoly vagyont jelent).

A konkrét  példát nézve:

• Valószínűleg egy kőtoronyról van szó (2. szintű torony), amelynek a felépítése 600 at volna, de a felújítását számítsuk a felével olcsóbban. Az 300 at, ami minden költséget tartalmaz.
  • Egy fő egy hónap alatt általában 1 at értéket ad egy projekthez. Húsz fővel az építkezés 15 hónapig tart.
  • Ha kifejezetten képzettek az építészek (kőművesek, és van velük egy jó építész), akkor az érték 1,25, vagyis 12 hónap - egy év - lenne.

Ez nem biztos, hogy teljesen reális (legalábbis középkori mércével), de játékban elég jól működik, és nem néz ki rosszul.

KMDAB

KMDAB

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 4 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.05.12, 08:51

Sziasztok!
Nem tudom h van e mar ilyen tema en mindenesetre nem lattam ezert inditottam el
D&D 3 rendszerben meselek es a karakterek most kaptak egy varos szelen levo romos tornyot jutalomba a telepules egyik vezetojetol
Nosza nekialltunk otletelni es elhataroztak h felujitjak
Bereltek egy mernokot tiz komuvest es mindegyik keze ala egy egyszeru munkast
A torony regen a varosfal bastyaja volt am csokkent a nepesseg epitettek uj falat ez pedig hasznalaton kivulre esett
A torony amugy ketszintes az also szintje viszonylag ep a felso mar leomlott es felujitasra szorul
Az anyagi koltsegekeket mar kiszamoltuk de az idovel gondban vagyok
Szerintetek mennyi ido amig kb 20 ember felujitja ezt a ketszintes, extra nelkuli tornyot (berendezes es belso falak nelkul),magiat nem hasznalva?
A kozepkorban pl mennyi ideig tartottak ezek az epitkezesek?
A valaszokat elore is koszi

KMDAB

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]