Ugrás tartalomhoz

Fotó

The Witcher TRPG

• Válasz írásához lépj be
37 hozzászólás érkezett eddig

Birbin

Birbin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1778 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.09.20, 21:05

Tényleg, szerintetek ez a világ mennyiben középkori? Nekem a könyvek alapján sok helyen inkább koraújkorinak tűnt, nem csak a technikai fejlettség, de a mentalitásbeli sajatosságok és a hiedelemvilág kapcsán is. Ebből a szempontból is párhuzamba állítható a Warhammer Fantasyval, de picit a Helvécziával is.

A látványvilág alapján a 15. század második felét célozták meg.

theomer

theomer

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 197 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.09.20, 20:56

Mindezek ellenére sztem kiváló histórizálós középkori közép-európai hangulatú dark fantasy-t lehet vele játszani. 

Innen szerintem látszik, hogy miért tartom zsákutcának mind a Witcher világán való játékot, mind a "jó, hát csináljuk meg D&D-ben" jellegű kezdeményezéseket. (Egyébként a témaindító RPG-t is elég vérszegénynek érzem, bár lehet, hogy játék közben jobban muzsikál, mint első olvasás alapján.)

Olvastad az alapkönyvet?

aluminiumtrioxid

aluminiumtrioxid

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1743 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.09.20, 19:12

Én nem tudok olyan dark fantasy-ról, ami a középkori európán alapul. A warhammer fantasy már erősen túltolja a "dark"-ot (ezért grim dark :) ), más meg nem is jut az eszembe.

(OFF)Pont mostanában olvastam a Warhammer 1E-t, és meglepően más a világképe, mint a 2E-nek.
A 2E és utána következő kiadások esetén folyamatos harc van a túlélésért, közelgő világvége, démoni hordák elleni utóvédharcok, stb.
Ehhez képest az 1E inkább olyan Cthulhu hívása hangulatú: a fertőzés jelen van, erősődő, de a "jelenben" még a csatornákban, erdők mélyén és az arisztokrácia dekandens képviselő közt van jelen, akiket - elvileg - le lehet buktatni, és vissza lehet vetni a rontás terjedését. Ez nem túl egyedi, de szerintem egész játszható :) (/OFF)

Kapcsolódó, ajánlott.

Oké, biztos van 2-3 aktív Ars Magica csapat az országban, de eddig akárhányszor próbáltam fantasy/mágia/sci-fi nélküli, földön játszódó kalandokat mesélni (legyen az "történelmi", mint a Három testőr,  Indiana Jones-hoz hasonló pulp, vagy az Utolsó cserkészhez/Jagged Alliance-hez hasonló akció, stb.), sosem volt rá elég jelentkező.

Jellemző, hogy a mi csapatunk ugyan játszik Ars Magicát, de az egész játékvilágot gyökerestül kitéptük és a mesélő saját cthulhu chic/steampunk/anime kreálmányát pakoltuk be helyette - mert akármennyire is feszegeti a jó ízlés határait az említett kombináció, még mindig jobb, játszhatóbb környezet, mint az alapértelmezett.

morgorito

morgorito

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 287 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.09.20, 18:53

És visszaértünk az Ars Magica-hoz, ahol mindenkinek van egy "fulltáp" (mágus) karaktere és több kisebb erejű, de egy kalandra csak egy mágus jön, a többiek a gyengébb karaktereik közül hoznak, akár többet is. :)

Bulldy

Erre is gondoltam, csak konkrétan nem ismerem az Ars Magicát, szóval nem akartam hülyeséget írni. De amennyire tudom a koncepció hasonló lenne, csak Witcher köntösben.

Az pedig, azt hiszem harmadjára írom le legalább, valszeg. nem a játékstílus amit megcéloztak a készítők, de a világban reálisan így látom csak értelmét a több witcher/mágus PC mozgatásának.

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4593 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.09.20, 17:59

Én nem tudok olyan dark fantasy-ról, ami a középkori európán alapul. A warhammer fantasy már erősen túltolja a "dark"-ot (ezért grim dark :) ), más meg nem is jut az eszembe.

(OFF)Pont mostanában olvastam a Warhammer 1E-t, és meglepően más a világképe, mint a 2E-nek.

A 2E és utána következő kiadások esetén folyamatos harc van a túlélésért, közelgő világvége, démoni hordák elleni utóvédharcok, stb.

Ehhez képest az 1E inkább olyan Cthulhu hívása hangulatú: a fertőzés jelen van, erősődő, de a "jelenben" még a csatornákban, erdők mélyén és az arisztokrácia dekandens képviselő közt van jelen, akiket - elvileg - le lehet buktatni, és vissza lehet vetni a rontás terjedését. Ez nem túl egyedi, de szerintem egész játszható :) (/OFF)

Ja, csak minek? Ha az ember witcheresdit akar játszani, akkor jó eséllyel jobban érdekli a szörnyvadászat, mint a historizálás. (Most arról nem is beszélve, hogy Ars Magica is van a világon, ami egy meglepően elegáns és intuitív rendszer ahhoz képest, mennyire régi.)

+1

A történelmi, historizáló rpg elég kihalt műfaj, (már) angolszász területen is. Nálunk ráadásul sosem jelent meg rá az igény.

Oké, biztos van 2-3 aktív Ars Magica csapat az országban, de eddig akárhányszor próbáltam fantasy/mágia/sci-fi nélküli, földön játszódó kalandokat mesélni (legyen az "történelmi", mint a Három testőr,  Indiana Jones-hoz hasonló pulp, vagy az Utolsó cserkészhez/Jagged Alliance-hez hasonló akció, stb.), sosem volt rá elég jelentkező.

Jellemző, hogy az egyetlen - értelmes - történelmi témájú blog ( http://black-vulmea.blogspot.com/ ), amit ismerek, már évek óta nem frissült.

(az értelmes címszó alatt azt értem, hogy ki tudja kerülni az ilyen helyeken szokásos "hány sajtkészítő él egy XIV.századi faluban" tanulmányokat, és a játékra koncentrál)

Módosította galu22: 2018.09.20, 18:02

Bulldy

Bulldy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 6454 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.09.20, 17:58

És visszaértünk az Ars Magica-hoz, ahol mindenkinek van egy "fulltáp" (mágus) karaktere és több kisebb erejű, de egy kalandra csak egy mágus jön, a többiek a gyengébb karaktereik közül hoznak, akár többet is. :)

Bulldy

morgorito

morgorito

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 287 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.09.20, 17:47

Nos, úgy látom hogy az én két fő problémám még nem került megemlítésre, nevezetesen:

1. Egyszerűen irreális akár 4-5 witchernek együtt kalandoznia. Vagy akár kettőnek + 2-3 haverjának. Elég ritka egy is, és az általam ismeretes világ szerint nem igazán szoktak hosszú időn át közösen dolgozni a mindennapjaikban.

2. A varázshasználók játszhatóak, ami szerintem egy eléggé...érdekes döntés. Tekintve hogy ha a fenti parti kiegészül egy, vagy neadjisten -több- ilyen varázshasználóval az, a világ realitásait tekintve, egy mozgó politikai kézigránát lenne. Nem is beszélve arról, hogy én nem tudok értelmes okokat felhozni hogy miért "kalandozna" egy ilyen csapat közösen.

Amit el tudok képzelni az pedig max. online működne, nevezetesen a karakterek egymástól függetlenül (legalábbis földrajzilag) különálló csapatot alkotnak, akik közös célokkal rendelkeznek (vagy barátok, családtagok, valami ami összetartja őket), de a sessionök külön-külön vannak lejátszva.

Ez az egyetlen mód ami szerintem működőképes, a világhoz hű, és reális játékot eredményezne. De nagyon meg lennék lepődve ha ez népszerű lenne, mert elég niche (én mondjuk kipróbálnám). Nem is említve hogy ez komoly világismeretet követel meg a játékosoktól és a mesélőtől is, továbbá nincs sok köze a könyvekhez vagy a játékhoz. Szóval csak akkor működik ha valaki a világban szeretne játszani, és nem egy "olyan mint a játékban/könyvben" jellegű élményre vágyik.

Szerkesztés:

Azt is elképzelhetőnek tartom hogy sem witcher nem lehet játékos, se mágus, és valami szervezetként működik a parti, de ahhoz valóban hatványozottan kell a szetting szeretete és ismerete. Pl. Sco'iatel sejt.

Módosította morgorito: 2018.09.20, 17:54

Garaboncias

Garaboncias

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 884 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.09.20, 10:07

A hangulati elemek listája tökéletes, egyetlen dologgal egészíteném még ki: azzal a sajátos, fanyar humorral, amely többek között egyszerre tart görbe tükröt a kitalált világ előítéletes-babonás-földhözragadt mentalitásnak és napjaink társadalmi problémáinak a valódi világból.

Bulldy

Bulldy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 6454 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.09.20, 09:41

Egy Witcher-D&D -hez nyilván kukázni kell a PHB kasztjait és elemeiből újra felépíteni őket. Valahogy úgy, mint a D&D-alapú Középfölde játékban.

Szörnyvadászos játéknak amúgy ott a Rippers, Savage Worlds alá. Ugyan viktoriánus kori, de van benne egy korrekt bázis-management és a karaktereknek ügyelniük kell a szociális helyzetükre is, mert a szörnyek elleni háború minden, csak nem kifizetődő, a szponzorok meg kényes picsák - még akkor is, ha angol lordokról van szó (vagy akkor különösen? :) ).

Az elvárások tekintetében osztom Alu véleményét.

Bulldy

aluminiumtrioxid

aluminiumtrioxid

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1743 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.09.20, 09:07

Mindezek ellenére sztem kiváló histórizálós középkori közép-európai hangulatú dark fantasy-t lehet vele játszani. 

Ja, csak minek? Ha az ember witcheresdit akar játszani, akkor jó eséllyel jobban érdekli a szörnyvadászat, mint a historizálás. (Most arról nem is beszélve, hogy Ars Magica is van a világon, ami egy meglepően elegáns és intuitív rendszer ahhoz képest, mennyire régi.)

Ami szerintem a Witcher-hangulathoz szükséges:

1/a: Szörnyek és szörnyvadászok. A szörnyek legyenek elég gyakoriak és elég veszélyesek ahhoz, hogy szükségessé tegyék a szörnyvadászokat. A szörnyvadászok legyenek megtűrt, gyanús kívülállók, akiket a képességeik láthatóan elhatárolnak az átlagemberektől.

1/b: Intrika. A világi hatalmasságok mindenképpen szeretnék a saját céljaikra használni a tápos szuperképességekkel rendelkező JK-kat. A karakterek kívülálló státusza miatt ebbe belemenni elég veszélyes móka, mert a másik félnek semmilyen motivációja nincs arra, hogy fair módon kezelje a csapatot, ha már megkapta, amit akart - ha nem fizeti ki őket a nyilvánvalóan illegális feladatért, nemigen tudnak reklamálni, a bosszú meg erősen kétesélyes. Ugyanakkor a karakterek szolgálatait megfizetni képes kereslet is főleg a gazdag nemesek soraiból kerül ki, úgyhogy kérdéses, mennyire engedhetik meg maguknak, hogy elidegenítsék őket.

1/c: Morális szürkezóna. A konfliktusokban szereplő feleknek legyenek érthető motivációi. A szörnyek sem feltétlenül menthetetlen gonocok, akiket felszecskázva a világ automatikusan jobbá válik.

Amit egy Witcher-szerű RPG-nek tudnia kell:

2/a: Kellően komplex harcrendszer. Legyen lehetőség a szörnyek gyengeségeinek kiaknázására azon túlmenően is, hogy "lengetem a mcguffint az orra előtt" meg "használom a pluszsebzést adó olajat". A veszélyesebb dögök elleni harc követelje meg, hogy a játékosok aktívan ki is használják ezeket az opciókat.

2/b: Puzzle szörnyek és valamilyen rendszerszintű támogatás a kezelésükre. A szörnyek beazonosítása és gyengeségeik felderítése legyen kihívás, ne merüljön ki annyiban, hogy "dobok észlelést/dobok szörnyismeretet/dobok nyomkövetést".

2/c: Komplex alkímiarendszer azoknak, akik erre izgulnak. Cserébe ne legyen a játékosok által svájci bicskaként használható mágiarendszer - a D&D-szerű mágiahasználók sokoldalúsága teljesen idegen a forrásanyagtól.

2/d: Értelmes szociális rendszer, ami támogatja az 1/b és 1/c pontokat.

2/e: A JK-knak legyen okuk együtt dolgozni. Ha a szörnyvadászoknak fölösleges csapatban járniuk, mert egy is elég belőlük a szörnyek lerendezéséhez, megette a fene az egészet.

Innen szerintem látszik, hogy miért tartom zsákutcának mind a Witcher világán való játékot, mind a "jó, hát csináljuk meg D&D-ben" jellegű kezdeményezéseket. (Egyébként a témaindító RPG-t is elég vérszegénynek érzem, bár lehet, hogy játék közben jobban muzsikál, mint első olvasás alapján.)

Garaboncias

Garaboncias

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 884 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.09.20, 07:26

Tényleg, szerintetek ez a világ mennyiben középkori? Nekem a könyvek alapján sok helyen inkább koraújkorinak tűnt, nem csak a technikai fejlettség, de a mentalitásbeli sajatosságok és a hiedelemvilág kapcsán is. Ebből a szempontból is párhuzamba állítható a Warhammer Fantasyval, de picit a Helvécziával is.

theomer

theomer

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 197 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.09.19, 22:02

Tolkien történeteiben mindig más és más a főszereplő, jönnek-mennek, ahogyan a saját történetük véget ér, Sapkowskinál viszont csak Geralt és Ciri a főszereplők. Ha lenne külön sztori ebben a világban, ami nem róluk szól, azt mondanám, bizonyos szemszögből jogos az észrevétel. De Középföldét volt lehetőség több oldaláról megismerni, így nem csak Frodó szemszögéből ismerjük. "Vajákiát" (tényleg, mi a neve a vilagnak?) viszont sajnos nem. Mondom ezt annak elenére, hogy nagyon szereztem Sapkowski könyveit, és szomorú vagyok, hogy csak ilyen kevés van belőlük. :)

Mindezek ellenére sztem kiváló histórizálós középkori közép-európai hangulatú dark fantasy-t lehet vele játszani. Szerintem árnyaltabbak a karakterek, mint, ahogy ezt látni akarják egyesek.
A CRPG NPC-i szerintem szuper mintával szolgálnak izgalmas mesékhez. Pl. a 3. részben ott van a Bloody Baron.

Garaboncias

Garaboncias

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 884 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.09.19, 21:49

Tolkien történeteiben mindig más és más a főszereplő, jönnek-mennek, ahogyan a saját történetük véget ér, Sapkowskinál viszont csak Geralt és Ciri a főszereplők. Ha lenne külön sztori ebben a világban, ami nem róluk szól, azt mondanám, bizonyos szemszögből jogos az észrevétel. De Középföldét volt lehetőség több oldaláról megismerni, így nem csak Frodó szemszögéből ismerjük. "Vajákiát" (tényleg, mi a neve a vilagnak?) viszont sajnos nem. Mondom ezt annak elenére, hogy nagyon szereztem Sapkowski könyveit, és szomorú vagyok, hogy csak ilyen kevés van belőlük. :)

theomer

theomer

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 197 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.09.19, 21:40

Szerintem ennek a világnak sajátossága pont abban nyilvánul meg, ahogyan az egyes szereplők látják, megtapasztalják, kommentálják és alakítják. Ha kiveszem Geraltot, Cirit és a többieket a világból, szerintem pont ez az "érdekesség-szűrő" veszik el, ezért sem értettem soha, mi értelme lenne saját karakterekkel kalandozni itt. Hősei és antihősei nélkül ez csak egy átlagos fantasy szetting, amely maximum némi lore-t adhat a mesélőknek, de hangulati fűszerekből nagyon keveset. Nem véletlen, hogy a CRPG-k is a főszereplők irányításáról szólnak. 

De kíváncsi vagyok az ezzel ellentétes tapasztalatokra - akár ezzel a rendszerrel, akár mással, de ugyanebben a szettingben. :)

Miért nem lehet egyedi saját karakterrel narrálni? Ill. ha kicseréljük a neveket Frodóra és Gandalfra akkor ugyanez igaz lehet a LOTR-ra is. Ami a legvanillább vanilla a piacon. :)

Garaboncias

Garaboncias

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 884 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.09.19, 10:54

Van egyébként házi készítésű D&D 5e-átirat is, ettől a rendszertől teljesen függetlenül (még régebbről). Nem tudom, milyen lett, nem próbáltam ki.

Bulldy

Bulldy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 6454 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.09.19, 09:39

Szerintem ez elment volna egy módosított D&D5E-nek is.

Szerintem van a Witcher-játéknak létjogosultsága, a kérdés csak az, hogy a rendszer mennyire adja vissza.

Bulldy

Garaboncias

Garaboncias

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 884 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.09.19, 09:31

Szerintem ennek a világnak sajátossága pont abban nyilvánul meg, ahogyan az egyes szereplők látják, megtapasztalják, kommentálják és alakítják. Ha kiveszem Geraltot, Cirit és a többieket a világból, szerintem pont ez az "érdekesség-szűrő" veszik el, ezért sem értettem soha, mi értelme lenne saját karakterekkel kalandozni itt. Hősei és antihősei nélkül ez csak egy átlagos fantasy szetting, amely maximum némi lore-t adhat a mesélőknek, de hangulati fűszerekből nagyon keveset. Nem véletlen, hogy a CRPG-k is a főszereplők irányításáról szólnak. 

De kíváncsi vagyok az ezzel ellentétes tapasztalatokra - akár ezzel a rendszerrel, akár mással, de ugyanebben a szettingben. :)

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 7997 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.09.18, 08:22

248538.jpg

Beszerezhető itt:
https://www.drivethrurpg.com/product/248538/The-Witcher-Pen--Paper-RPG

Némi infó itt: