Ugrás tartalomhoz

Fotó
* * * * * 1 Szavazat

Vampire V5 szerepjáték ismertető - 2. rész

• Válasz írásához lépj be
33 hozzászólás érkezett eddig

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2430 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.10.04, 11:49

Számomra a horror játék egyik nagy vonzereje a brutalitás, amit ilyen kártyás illedelmekkel nehezen tudok elképzelni. De ez inkább a játékosi és mesélői igények egyeztetéséről szól már, mint a rendszerről.

kukac

kukac

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 920 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.10.04, 11:35

Mindenkinél van egy zöld, egy sárga és egy piros kártya. Ha kezdenek "eldurvulni" a dolgok, a kártyával jelezhetsz. A zöld,hogy minden oké, lehet durvább is. A sárga a még belefér, de ne tovább, a piros meg a túl sok a dolog, vegyünk vissza. Persze lehetne simán szólni is, de így nem akasztod meg a mesélőt, a játékot, hanem finoman jelzed,hogy nem megfelelő irányba halad a hangulat. De ez csak egy javaslat. Vagy használjátok, vagy nem. Aki ezen habzó szájjal hőbörög, az csak saját magát minősíti..

Ez iskolában rohadt jól jött volna. Amikor matekórán eljön a Lorentz transzformáció, akkor csak lazán meglebegtetem a piros kártyát, és máris visszatérünk a háromismeretlenes harmadfokú egyenletrendszerekhez.

aluminiumtrioxid

aluminiumtrioxid

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1764 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.10.04, 11:27

A "beckoning" alatt pontosan nem tudom, hogy mit értenek. Tán arra, hogy a kormányügynökségek számára nyílvánvaló lett a vámpírok létezése, lévén a hatalmi vákum, számos herceg és báró végzete a második inkvizíciónak köszönhető.

Nem, a beckoning az a metaplot esemény, ami miatt az öregek (9. generáció és idősebbek) elhúztak a francba a Közel-Keletre az ősatyák hívó szavát követve. Megjegyzem, szerintem ez simán a játék legzseniálisabb húzása a Tremere kápolna lebombázásával együtt: ügyesen megnyitja a terepet a JK-k előtt, hogy a korábbi kiadásokban kórosan a fejükre ülő legyőzhetetlen überNPC-k helyett esetleg, talán róluk szólhasson a játék. (Ellentétben a Revised elmebajával, ahol konkrét mesélői tanács volt, hogy "ha a játékosok valamilyen általad előre nem látott ötlettel átmeneti győzelmet aratnak egy elder fölött, később derüljön ki, hogy ez is csak valamilyen másik elder machinációja miatt volt lehetséges".)

Shiwo

Shiwo

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 763 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.10.04, 11:16

A "beckoning" alatt pontosan nem tudom, hogy mit értenek. Tán arra, hogy a kormányügynökségek számára nyílvánvaló lett a vámpírok létezése, lévén a hatalmi vákum, számos herceg és báró végzete a második inkvizíciónak köszönhető.

Hogy ez miért akkora probléma, azt nem tudom. Aki akar, játsza a kalandot 1998ban, amikor még fennállt a régi status quo...

Ahogy írtam is, amúgy is megosztó lett a dolog, meg mindig vannak hőbörgők, akiknek a legkisebb változtatás is böki a csőrét.

Éhség téma. A vámpír lét egy meghatározó eleme az örök éhség. Csak amíg a régi rendszerben volt legalább 1 vérpontja a karakternek, sokan nem vitték túlzásba a kijátszását. Az új ezen próbál javítani.

Hogy mennyire problémás? Mesélőtől függ.. van aki lejátszatja veled a komplett becserkészési jelenetet, más mesélő meg simán dobat egy darab "vadászat" próbát és sikerek számával csökkented az éhséget. Elég laza és rugalmas a rendszer, ilyenből nem kellene problémát csinálni.

A kártyás fennakadást sem értem teljesen, lévén nem szabály,hanem a könyv legvégén csak egy javaslat. Lényege, értelme az lenne, hogy a vámpír világnak vannak olyan aspektusai, amelyek zavarhatnak érzékenyebb személyeket. Például ott a feleségem, aki eléggé vallásos, és vannak témák, amiket szeret kerülni. Most ha a játékosok vagy a mesélő belelendül, elég durva dolgokba bele lehet menni, pláne alacsony emberségű vámpírok kijátszása során. Lehet akár szélsőséges rasszizmus, határtalan perverzió vagy egy kínzás aprólékos kibeszélése.. Simán elképzelhető, hogy ezek néhány játékost feszélyezhetnek. Mivel a szerepjáték egyik lényege, hogy mindenki jól érezze magát, ezért érthető, hogy miért is tud problémás lenni a dolog. Erre javaslat a kártyás rendszer. Mindenkinél van egy zöld, egy sárga és egy piros kártya. Ha kezdenek "eldurvulni" a dolgok, a kártyával jelezhetsz. A zöld,hogy minden oké, lehet durvább is. A sárga a még belefér, de ne tovább, a piros meg a túl sok a dolog, vegyünk vissza. Persze lehetne simán szólni is, de így nem akasztod meg a mesélőt, a játékot, hanem finoman jelzed,hogy nem megfelelő irányba halad a hangulat. De ez csak egy javaslat. Vagy használjátok, vagy nem. Aki ezen habzó szájjal hőbörög, az csak saját magát minősíti..

aluminiumtrioxid

aluminiumtrioxid

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1764 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.10.04, 11:15

Távolról sem, csak ezen a trigger warning dolgon csodálkozom (egy játéknak simán része lehet pl. a sekszuális abúzus és horrorváltozatai, sőt megkockáztatom, női plájereknél ez lehet a fő vonzereje, aztán ha van benne, kicenzúrázzuk, mert sérti az érzékenységet). Utoljára a Wraithben volt ilyen safeword a nagyon brutál jelenetekre, mint egy jobb BDSMXYZ pincében, tudtommal senki nem használta, bár Wraith-et is csak nagyon kevesen játszottak.

Az X-kártya jelenséget én se értem (megjegyzem, minden tiszteletem Krynné, de az X-card és a trigger warning két totálisan különböző dolog), de a játék se erőlteti explicit módon a használatát, csak finoman meglebegteti valamelyik függelékben vagy öt másik alternatíva mellett.

Gondolom, olyasmi lehet a hátterében, hogy "adjunk a játékosnak akkor is lehetőséget, hogy tiltakozzon, ha annyira magával ragadták az érzelmek, hogy nem tud beszélni", de én még nem találkoztam - sőt, nem is beszéltem, pedig egzotikusabb közösségekben azért elég elszállt dolgokkal is lehet találkozni* - olyan csapattal, ahol ez kicsit is hasznos lett volna.

* Pl. a szimpatikus fiatalember, aki váltig erősködött, hogy a mesélőre bízni a kalandok megírását és az ellenfelek statjainak elkészítését egy szörnyen toxikus gyakorlat, és hogy is lehet így játszani 2018-ban, hát egyszerűen hihetetlen.

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2430 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.10.04, 10:45

Távolról sem, csak ezen a trigger warning dolgon csodálkozom (egy játéknak simán része lehet pl. a sekszuális abúzus és horrorváltozatai, sőt megkockáztatom, női plájereknél ez lehet a fő vonzereje, aztán ha van benne, kicenzúrázzuk, mert sérti az érzékenységet). Utoljára a Wraithben volt ilyen safeword a nagyon brutál jelenetekre, mint egy jobb BDSMXYZ pincében, tudtommal senki nem használta, bár Wraith-et is csak nagyon kevesen játszottak.

aluminiumtrioxid

aluminiumtrioxid

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1764 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.10.04, 10:25

- a játékot több kritika érte a radikális baloldalról (használjátok a social justice warriors címkét, ha tetszik), a kiadó erre reagált is. A játékban állítólag van valami rendszer, hogy a játékosok kapnak kis kártyákat, amiket kocogtatva jelzik a mesélőnek, hogy az adott téma érzékenyen érinti őket (trigger warnings). Tehát pl. ha szexuális erőszak vagy hasonló téma megjelenik, akkor a kis kártyák segítségével tudathatják a mesélővel, hogy terelje más irányba a sztorit. Ezt így hogy kell elképzelni? Nem értem a pontos mechanikát vagy hogy ez mit ad ahhoz képest, hogy simán élő szóban azt mondják "nekem ez már durva, ugorjunk".

A SJW-k szinte kötelező rívását sem értem, horrorjátékban véres, netán perverz dolgok történhetnek, nahát (kisebb csoda, hogy pl. a CoC még nincs betiltva, pedig a '20-es években volt rasszizmus, kolonializmus és a nőket is elnyomták).

Az ilyen beböfögéseket se értem - a játékot nem azért érte a kritika, mert csúnya-rossz-véres dolgok történhetnek benne, hanem azért, mert valami noname idióta (aki azóta egyébként törölte is a vonatkozó blogbejegyzést) a fejébe vette, hogy a kiadó a náci közösséget akarja megszólítani. Amit, megjegyzem, még a SJW fertő olyan fellegváraiban is kb. körberöhögtek, mint az rpg.net és a Sufficient Velocity, de ez senkit se zavarjon a heves kéztördelésben, hogy jajistenkém, ezek a gonosz feminácik már megint itt vannak és el akarják venni a játékainkat (!!4!négy!).

Módosította aluminiumtrioxid: 2018.10.04, 10:29

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2430 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.10.04, 09:38

Personal horrortól mentes játékhoz ott van a régi (meg az úszótanfolyamhoz a sivatag, csak ott értelme nincs olyan sok), de az eddigi számolgatások alapján sztem kellő céltudatossággal tápolt karakterrel az újban is lehet napszemüveges vérivó szuperhírót játszani, ha valakinek az a vágya, bár nemtom, ehhez minek kell váltani egyáltalán. Intrikáláshoz meg nem kell naponta autókat dobálni, tán vér sem fogy annyi. 

A SJW-k szinte kötelező rívását sem értem, horrorjátékban véres, netán perverz dolgok történhetnek, nahát (kisebb csoda, hogy pl. a CoC még nincs betiltva, pedig a '20-es években volt rasszizmus, kolonializmus és a nőket is elnyomták).

Módosította Marvin: 2018.10.04, 09:40

kabal

kabal

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1256 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.10.04, 09:35

Közben elindult egy Humble Bundle a régi jó Masquarade Revised könyvekből:

https://www.humblebundle.com/books/vampire-the-masquerade-rpg-books

Krynn

Krynn

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1191 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.10.04, 09:17

Köszi az ismertetőt! Van egy pár dolog, ami szerintem elég nagy csalódás volt pár rajongónak, de nem ejtettél róla szót. Mivel nem olvastam a könyvet, csak a kritikákat más fórumokon, ezért ez nem a saját véleményem, de örülnék ha kommentelnéd, hogy

- a plot szerint az öreg vámpírok nagyrésze meghalt/eltűnt ("beckoning" nevű esemény). Így a settingben sokkal nagyobb a mozgástere a fiatal vámpíroknak, beleértve a játékos karaktereket is. Ez hozzáadódik az ismertetőben említett hatalmi vákum kialakulásához. Mi ez a beckoning?

- a játékot több kritika érte a radikális baloldalról (használjátok a social justice warriors címkét, ha tetszik), a kiadó erre reagált is. A játékban állítólag van valami rendszer, hogy a játékosok kapnak kis kártyákat, amiket kocogtatva jelzik a mesélőnek, hogy az adott téma érzékenyen érinti őket (trigger warnings). Tehát pl. ha szexuális erőszak vagy hasonló téma megjelenik, akkor a kis kártyák segítségével tudathatják a mesélővel, hogy terelje más irányba a sztorit. Ezt így hogy kell elképzelni? Nem értem a pontos mechanikát vagy hogy ez mit ad ahhoz képest, hogy simán élő szóban azt mondják "nekem ez már durva, ugorjunk".

- állítólag a hunger mechanika nagyon erőlteti azt a játékstílust, hogy a vérivás folyamatosan egy központi elem legyen. Hiába akarsz personal horrortól mentes intrikus, nyomozós, harcolós, stb. kalandot mesélni, mert a táplálkozás folyamatosan be fog zavarni. Mennyire erőltet a játék egy bizonyos típusú játékstílust?

Nagy érdeklődéssel követem a híreket, de az eddig hallottak alapján nekem még korai beszállnom ebbe a dologba. Egy 12 éve folyó dark ages elder kampányunk van, és az eddigiek alapján képtelenség volna átültetni. Bízom benne, hogy a későbbi kiegészítők ezen segítenek - de őszintén szólva én sokkal jobban örültem volna egy új Dark Ages V20 kiegnek, mint egy új alapkönyvnek...

Shiwo

Shiwo

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 763 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.10.04, 08:32

Jól van na, háromból egyszer sikerült jól is leírnom.. (:

És igen, lényegében a régi rebootja

Hogy azon kiegekben mi szerepel, azt nem tudom, de majd utánanézek, hogy mi történt meg és mi nem..

Módosította Shiwo: 2018.10.04, 08:35

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2430 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.10.04, 08:27

(A toreador 1 r, a torreador (vagy toreró?) az, aki a bika elől ugrál a spanyoloknál.)

Kösz a cikket, az új rendszerben az éhség és a vadászgatás igen jónak tűnik, az éhségkockák némileg a Werewolf: the apocalypse bekattanási mechanizmusára (frenzy) hasonlítanak, így ránézésre jóval vámpírosabbá teszik a játékot. Ez a kiadás, ha jól látom, az oWoD rebootja, amiben a régi világvégés kiegészítőkben (year of the reckoning) leírt okosságok meg sem történtek, vagy de?

A terrorista-vonal ötletes, meg sztem a droglaborban koktélt kevergető fél- vagy egész vámpírokból is f***a dolgokat lehet kihozni, pláne ha halandó narkósok és kapcsolt részeik is belekeverednek. Némely élőszereplős képről pedig a szép emlékű honi Art Macabre társulat performanszai jutnak eszembe, ezexerint ebben már úgy 15 éve világszínvonalon voltunk.

dekszter

dekszter

Régi fórumozó

• Szerkesztő
  • 5632 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.10.04, 08:23

Köszi az ismertetőt :) :sor: .

Torreador => Toreador ;) .

CikkBot

CikkBot

Régi fórumozó

• Admin
  • 6456 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.10.04, 05:50

Az előző cikk után jöjjön most pár olyan részlet, ami feltételezi a világ ismeretét, és bár érdekes lehet azok számára is, akik nem ismerik a világot (még :) ), de már nem magyarázok meg mindent külön a számukra. Szóval 2018. van, a vámpír apokalipszis elmaradt, illetve a többség szerint csak késik. Babonás népség ez a vámpír, megmagyarázzák, hogy nem az ősi tekercsek tévednek, csak a pontos dátumot megjósló egyének. Azért az ezredforduló nem volt zavartalan, sem az elkövetkezendő évek... A Ravnos ősatya felébredését követően a klán eléggé megfogyatkozott, lélekszám alapján inkább vérvonalként lehet már csak hivatkozni rájuk. A Brujah és a Gangrel klán többsége kilépett a Kamarillából, és csatlakozott az Anarchhoz, csak pár tucat "rebellis" tagot hátrahagyva. A könyv utalásokat tesz rá, hogy a Banu Haqim (Assamite) klán közel áll ahhoz, hogy szövetkezzen a Kamarillával, míg a Setite Ministry (Followers of Set) klán az Anarch fele húz. Gyanítom, hogy valamely kiegészítőben lesz majd a csatlakozásuk hivatalos, lehet pont az ősz folyamán megjelenő könyvekben.

http://lfg.hu/85616/ismerteto/vampire-v5-szerepjatek-ismerteto-2-resz/

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]