Ugrás tartalomhoz

Fotó
- - - - -

Villámhírek – 2018.12.10.

• Válasz írásához lépj be
10 hozzászólás érkezett eddig

Petrus

Petrus

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 4205 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.12.20, 16:36

És itt az új MIB: International első trailere is, új szereplőkkel és helyszínnel.

Petrus

Petrus

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 4205 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.12.19, 20:45

Az első Hellboy trailer. Hmm, nem tudom, mit mondjak, emészteni kell még. Talán a későbbiek alapján könnyebb lesz dönteni...

Petrus

Petrus

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 4205 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.12.11, 20:33

A Free League idővel OGL alatt kiadja a játékait hajtó Year Zero szabályrendszert és egyfajta DM's Guild-szerű formában licencelhető lesz másoknak is saját publikációkra a DTRPG-n.

We at Free League are looking to release an OGL our the Year Zero rule set as you may know. At the same time we will launch a community creator program over at Drivethrurpg simliar to DM's Guild and the Storyteller Vault. A place where creators can upload and sell adventures, rulesets, expansions and lots more, either in their own settings or using the setting for one of our game lines (Coriolis, Tales of the Loop, Forbidden Lands, Symbaroum, Mutant Year Zero).

We will provide a basic layout template and assets such as fonts, as well as a standardized look for each game line (basically a certain look for the cover, logo placement and such).

So the reason why I'm writing this here is that we are looking for a couple of nifty launch titles for when we release this program early 2019. As there are TONS of cool homebrew material here would anyone be interested?

Just an early shoutout, be aware that its still early days so nothing is really in place yet regarding assets and such!

Petrus

Petrus

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 4205 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.12.11, 19:22

Kiberpunk + szlávok = Cyberslav trailer (animáció)

dekszter

dekszter

Régi fórumozó

• Szerkesztő
  • 5608 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.12.11, 12:03

Nem is a játékokkal van a bajom :) . Sajnos a PS3/PS4 éra már kimaradt nekem (de a review-k alapján elég jól sikerültek; a story reboot érdekes, de nem a kedvencem), de mindig is szerettem a sorozatot. A bajom konkrétan a szerintem rém unalmas reklámokkal van :D .

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 8056 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.12.11, 09:22

Miért nem nevezik át a sorozatot Mortal Kombatről Scorpionra? Értem én, hogy szegény Ed Boon nem lát tovább a kedvencénél, de az általam is szeretett (de azért Sub-Zero > Scorpion) karaktert az évek alatt szép lassan meggyűlöltem, miután a csapból is ő potyogott, ő győzött, ő volt a legnagyobb ász/király...

Lehet, hogy bennem van a hiba, de attól, hogy Scorpionnal van minden MK rész promózva, én még kiválóan el tudok játszogatni a játékokkal. ;)

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4334 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.12.11, 08:57

Justin Bacon gondozásában visszatér a kiváló, de a maga idejében csúnya Kickstarter-kudarcot összehozó Technoir:

TECHNOIR RETURNS!

The high-tech, hard-boiled roleplaying of Technoir has been acquired by Dream Machine Productions, the design studio owned and operated by Justin Alexander, and will be receiving active support — including new supplements, new transmissions, and new expansions — starting in January 2019.

Technoir, an exciting cyber-noir roleplaying game featuring a radical new mechanical approach and a revolutionary plot-mapping approach to improvised scenario design, was originally launched via a trend-setting and highly successful Kickstarter campaign in 2011. Designed by Jeremy Keller, the core rulebook was released in Fall 2011, with Mechnoir — an expansion player’s guide which took the game to Mars and introduced mechanics for running mecha-based scenarios — following in the spring of 2012. The game won a Judges’ Spotlight Ennie in 2012.

At that point, unfortunately, development stalled with several of the Kickstarter stretch goals still unfulfilled, and Technoir has lain fallow for the past six years. Having secured rights to the game, however, DMP has been quietly getting the core rulebook back into distribution channels via Indie Press Revolution, revamped the Technoir website, and begun development on a suite of new supplements for the game.

The first and most important goal for Justin Alexander and DMP has been to, at long last, fulfill the missing stretch goals which the original 600+ Kickstarter backers have been waiting for. We know that many of them have given up hope of ever seeing these stretch goals delivered, but we recognize that without them the game would not exist and we want to do right by them. Original backers of Technoir should return to the Kickstarter campaign page, where they will find an update explaining the steps they need to follow in order to claim their stretch goals.

All of this work culminates on January 1st, with a major relaunch of Technoir featuring:

Morenoir. The original 12-page PDF stretch goal has been super-sized into a 38-page supplement featuring run-time operations, advanced options for the game, a transmission creation guide, and Jeremy’s Guide to Writing Player’s Guides for Technoir.

Indianapolis Conplex. A brand new transmission for Technoir, featuring the 6x6 Master Table of connections, events, factions, locations, objects, and threats that lie at the heart of every Technoir scenario.

Kepler Station. A twist on the typical Technoir transmission, set in the space station atop the Kilimanjaro orbital elevator. Kepler Station is more than just a highway to the solar system. It’s a city in space, with a population of 20,000 lurking within its spheres of plascrete, rock, and steel.

In addition to immediately receiving their long-awaited copies of Morenoir on January 1st, the original Kickstarter backers will also receive access to playtest copies of Hexnoir, the Technoir magic supplement. These playtest materials will include the full text of the Hexnoir supplement plus three bonus transmissions, with final PDF versions to be released within a few months after the radical new mechanics have endured a proper trial by fire.

Although this will, at long last, bring the Technoir Kickstarter to conclusion, it’s just the beginning for Technoir. Dream Machine Productions and Justin Alexander are proud to have received this baton, and they have plans to carry the torch into the neon-drenched future.

Raksi

Raksi

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 63 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.12.10, 22:43

Érdemes körülnézni a Bundle of Holding házatáján. ;))

Petrus

Petrus

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 4205 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.12.10, 17:47

A Palladium Books sok vihart megélt időszakos magazinja, a Rifter a 84. szám után meghatározatlan időre (de legalább két évre) szünetre vonul. A hivatalos narratíva szerint a készülő és egyéb titkos projektek több emberidőt követelnek tőlük, de jól értesültek tudni vélik, hogy időt próbálnak nyerni a továbbra is fennálló pénzügyi nehézségeik leküzdésére.
Eközben, ahogy azt már korábban tudni lehetett, a Savage Worlds Rifts kiadáshoz új kiegészítők jönnek majd, sőt, a Robotech licencet is megszerezték.

dekszter

dekszter

Régi fórumozó

• Szerkesztő
  • 5608 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.12.10, 12:16

Miért nem nevezik át a sorozatot Mortal Kombatről Scorpionra? Értem én, hogy szegény Ed Boon nem lát tovább a kedvencénél, de az általam is szeretett (de azért Sub-Zero > Scorpion) karaktert az évek alatt szép lassan meggyűlöltem, miután a csapból is ő potyogott, ő győzött, ő volt a legnagyobb ász/király... Igen, egy cool figura, de kőkemény éveken keresztül hülyét csinált belőle mindenki, és zombi (hehe...) módjára csak a bosszú járt a fejében, a dologban teljesen ártatlan figura irányába. Poszter karakter, de a legunalmasabb és legkevesebb karaktersztorival bír.

CikkBot

CikkBot

Régi fórumozó

• Admin
  • 6398 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.12.10, 07:08

Frissült a DnD Basic Rules; Crystal Hearts SaWo-setting a Kickstarteren; Rage 2, Dragon Age 4: Dread Wolf Rises, The Outer Worlds, Marvel Ultimate Alliance 3, Mortal Kombat 11, Hades, és Psychonauts 2 előzetes; készül a Blood remaster; ingyen CS:GO és Company of Heroes 2; Fanatical és Humble Bundle csomagok; DiabLoL; készül a Miért éppen Alaszka? új évadja; Avengers: Endgame; Captain Marvel, Aquaman és The LEGO Movie 2 filmelőzetes; Origin Zero 2. rész

http://lfg.hu/86886/hirek/villamhirek-2018-12-10/

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]