Ugrás tartalomhoz

Fotó
* * * * - 3 Szavazat

Goblin Slayer: egy OSR anime

• Válasz írásához lépj be
148 hozzászólás érkezett eddig

Savior

Savior

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 68 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.10, 12:37

Tehát nem éppen a galamblelkűeket. Persze ez elsikkad a vérben és a belsőségekben... Bár Japánban - ellentétben az USA-val, Európával - az ilyen "háttér" tényleg egyenlővé tesz bárkit a szörnyekkel. Na de ezzel megint eltérnénk a tárgytól)

(OFF)Ez nettó nem igaz, rengeteg anime van, ahol a főgonoszról idővel kiderül, hogy milyen gyerekkori trauma miatt csinálja, amit csinál. Olyannyira, hogy nekem meg ez az (egyik) animés klisé, amitől herótom lett: mert oké, hogy valamikor elvették a kedvenc fürdőkacsáját, de attól meg nem kell a világot elpusztítani.

Mondjuk simán lehet, hogy azért van ellentétes tapasztalatunk, mert én shōjot néztem, nem shōnent...(/OFF)

Mindenesetre ez az öncélú erőszak (+ ynevi / MMORPG-s kalandozószemlélet) nem győzött meg, hogy újra el kellene kezdenem animét nézni.

Módosította Savior: 2019.01.10, 12:39

Nalenth

Nalenth

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 30 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.10, 08:45

(OFF)Bár Japánban - ellentétben az USA-val, Európával - az ilyen "háttér" tényleg egyenlővé tesz bárkit a szörnyekkel. Na de ezzel megint eltérnénk a tárgytól.(/OFF)

(OFF)Ilyen megjegyzések után nem tudok nem arra gondolni, hogy elfogult vagy a japánokkal vagy a világnézetükkel szemben. Ez már nem az első eset.

Nem igazán releváns, hogy mi történt a II. vh. idején.(/OFF)

Módosította Nalenth: 2019.01.10, 08:47

pierredelacroix

pierredelacroix

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 630 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.09, 22:13

Az, hogy áradoztam, talán egy olyan túlzás, amit már csak te teszel hozzá.

(OFF)Nem te.* Hanem más, mert sok egyéb kritikát is olvastam, amely úgy állítja be, mint egy olyan alkotást, amely az Igazzy szerepjátékról,* melyet Igazzy felnőttek játszanak, szól... Szerintem a közepesnél egy pöttyet rosszabb. Még nem, rossz, az utóbbi évek fantasy anime kínálata alapján még akár közepes is mondanám, ha nem mostanában jött volna ki egy-két jobb darab, például amelyre itt is felhívták a figyelmet.
Hát pedig én elismerem, nem sokat tudok a szerepjálékról, de valahogy kétlem, hogy ez a sorozat jó bevezetés lenne egy abszolút kívülállónak a hobbiba.

* Csak arra hoztalak, hogy a goblinok milyen szörnyekként viselkednek végre (amit írtam, hogy azért nem olyan forrón esznek: mert úgy is lehet értelmezni amint utaltam rá, hogy a Goblinölő csak a goblinok söpredékével találkozik: - kiknek lemészárolták a szüleit és lopásból kellett megélniük, kiket elűztek a túlnépesedett törzsből, kiket még gonoszabb lények hoztak át a világukból, stb. Tehát nem éppen a galamblelkűeket. Persze ez elsikkad a vérben és a belsőségekben... Bár Japánban - ellentétben az USA-val, Európával - az ilyen "háttér" tényleg egyenlővé tesz bárkit a szörnyekkel. Na de ezzel megint eltérnénk a tárgytól)
**Jellemzően olyanoktól, akik vszeg semmit sem tudnak a Gyűrűk Urán kívül róla.(/OFF)

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2391 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.09, 21:41

Koboldátok c. klasszikus novellám jut eszembe... (A hősök nyakló nélkül gyakhattak koboldokat, de nem járt értük xp, csak végtelen mennyiségű réz.)

aluminiumtrioxid

aluminiumtrioxid

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1744 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.09, 19:02

Mielőtt valaki félre értene: minden nők elleni erőszakot (nem csak a nemit) elítélek.

Az ilyesfajta kijelentésekkel azért csak óvatosan, még a végén kiborítod Acélpatkányt, hogy miért csak a nők ellenit :D

Bulldy

Bulldy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 6455 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.09, 18:45

Az, hogy áradoztam, talán egy olyan túlzás, amit már csak te teszel hozzá.

Írtam is valahol lentebb, hogy én élvezem, mert közepes sorozat, de nem a szokásos mederben folyik és nem a számomra unalmas "menő" hősködést mutatja. Ehhez használja a gyilkolást, a vért és a nemi erőszakot.

Erre akadt be, hogy úristen, valaki nem ítéli el már hallásból is a nemi erőszak ábrázolását. Mielőtt valaki félre értene: minden nők elleni erőszakot (nem csak a nemit) elítélek. Bár az általam mesélt kalandokban sok minden megfordul, ezek csak olyan mélységig, ahogy a játékosoknak még kényelmes. Kivéve akkor, mikor valami nagyon elborult, nagyon 18+-os játékot tolunk, de akkor előre szoktam szólni, hogy ez sem polkorrekt, sem kényelmes nem lesz. Anno Vampire (Live) -ös korunkban nagyon jó, de egyben nagyon beteg történetek is mentek - nyilván erre fogékony csapattal. De Wraith -be pont azért nem mentem soha bele, mert ami ötletem arra volt, jó ha 1-2 játékost találtam volna.

Azért meg ne legyek már megkövezve, hogy D&D-ben sem bírom a happy-happy-fun-fun kalandozást, sem játékosként, sem mesélőként. Az, hogy "ne legyen kényelmetlen téma, mert egy csak egy szórakozásra használt hobbi", szerintem maximum egyéni preferencia, amit nem osztok.

Bulldy

pierredelacroix

pierredelacroix

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 630 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.09, 17:57

Kapcsold be a szarkazmusmérőd! :) Mint írtam, szerintem csak egy túltolt vérgőzös izé...Más hozzászólók kezdtek itt áradozni, hogy milyen jól bemutatja az erőszakot, hogy mennyire nem tesz eleget a mai PC elvárásoknak, hogy milyen realista, hogy a ronda szörnyek ronda szörnyekként viselkednek.* (Most Bulldy-ra nézek...) *És itt kanyarodtunk el, mert 1. nem csak gonosz szörnyek viselkednek így. 2. Ha meg csak azok, akkor az minden, de nem realista. 

A "boszorkányüldözésen" keresztül meg arra utaltam, hogy sokak szerint ez fogja mások kedvét is meghozni ehhez a hobbihoz (tényleg olvastam ilyen kritikákat). Ezután ironizáltam, hogy vajon kiket érdekelhet...

Csak azért citáltam ide ezeket a példákat, hogy a sorozat - ismerjük be - eléggé öncélúan és ostobán mutatja be a háborús nem erőszakot.

Talán beindít majd egy újabb boszorkányüldözést, mert minden agyalágyult el fogja hinni, hogy ez a hobbi ilyen erőszakolós-mészárlós izé. Pedig még szerintem egy ún. "vérpistike" meséje sem fog úgy kinézni, mint egy - egyébként megalkuvó és gyáván animére adaptált - epizódja ennek.

Nem a háborús erőszakot mutatja be. Nem emberekről van szó, a goblinok szimplán szörnyetegeknek vannak ábrázolva.

Egy kicsit véresebb D&D inspirált animéről van. Semmi olyan nincs benne, hogy ilyentől tartani kellene.

hopak

hopak

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 62 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.09, 17:48

Valamint arra is, hogy egy egyszerű ember mire lehet képes, ha igazi hatalom kerül a kezébe...hiszen Ainz egy egyszerű egyetemista mélyen legbelül.

Nem egyetemista, egy cégnél dolgozik/dolgozott.

Köszi, akkor erre rosszul emlékeztem.

Nalenth

Nalenth

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 30 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.09, 17:40

Valamint arra is, hogy egy egyszerű ember mire lehet képes, ha igazi hatalom kerül a kezébe...hiszen Ainz egy egyszerű egyetemista mélyen legbelül.

Nem egyetemista, egy cégnél dolgozik/dolgozott.

Módosította Nalenth: 2019.01.09, 17:41

hopak

hopak

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 62 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.09, 17:39

Nekem tetszett, ahogy a kezdő parti ráfutott a pofonra, a felkészületlenségük miatt (hosszúkard elakadás az alacsony járatban, a hátvéd kifelejtése), viszont ezt a témát szerintem a Grimgur-ban jobban felvezették....bár az mondjuk sokkal lassabb történetvezetéssel bír. A GS nem lett kedvenc, de nem bánom, hogy végignéztem és várom a második évadot, hogy merre viszik el az eseményeket.

Az Overlord kifejezetten jó példa arra, hogyan lehet elemi gonoszságot élvezetesen és szövevényes történettel tálalni.

Nalenth

Nalenth

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 30 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.09, 17:31

Csak azért citáltam ide ezeket a példákat, hogy a sorozat - ismerjük be - eléggé öncélúan és ostobán mutatja be a háborús nem erőszakot.

Talán beindít majd egy újabb boszorkányüldözést, mert minden agyalágyult el fogja hinni, hogy ez a hobbi ilyen erőszakolós-mészárlós izé. Pedig még szerintem egy ún. "vérpistike" meséje sem fog úgy kinézni, mint egy - egyébként megalkuvó és gyáván animére adaptált - epizódja ennek.

Nem a háborús erőszakot mutatja be. Nem emberekről van szó, a goblinok szimplán szörnyetegeknek vannak ábrázolva.

Egy kicsit véresebb D&D inspirált animéről van. Semmi olyan nincs benne, hogy ilyentől tartani kellene.

Módosította Nalenth: 2019.01.09, 17:32

Petrus

Petrus

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 4184 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.09, 17:29

@Bulldy (csatlakozva alu felvetéséhez): Nehogy már a véres, nyomasztó realitás modellezése legyen az élvezeti mérce egy heroikus, hobbinak szánt játékban... Ha a goblinok aljasok és gonoszok, elég a hírekre és pletykákra alapozni (legyenek igazak, vagy eltúlzottak), elég a felkoncolt maradványokat látni (legyen valódi, vagy másvalami okozta), de félrevezető és hamis az a kép, ami úgy akar éles kontrasztot ábrázolni, ami túllépi a játékban ábrázolt egyfajta pszeudo-humanizmus határait (még ha ez is csak utópisztikus kép). Értem és támogatom a realizmust a játékban, de ennek túlzóan plasztikus részletezése abszolút szükségtelen és nem több silány hatásvadászatnál, sőt, a játékosokat is elfordítja a játéktól - és a mesélőtől.
Szvsz.

Illetve ami valóban közelmúltbeli, érdekes rpg vonatkozású anime  volt számomra az az Overlord.

Az Overlord kifejezetten jó példa arra, hogyan lehet elemi gonoszságot élvezetesen és szövevényes történettel tálalni.

Módosította Petrus: 2019.01.09, 17:30

Baka

Baka

Elementalista

• Fórumita
  • 979 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.09, 17:25

Kicsit eltérve a témától, aki D&D animére vágyik, az lesse meg a Record of Lodoss War-t is. Szvsz megéri.

Illetve ami valóban közelmúltbeli, érdekes rpg vonatkozású anime  volt számomra az az Overlord.

Alaphelyzet, hogy klisé szerint egy srác a szerepjátékos karaktere bőrében találja magát, viszont a hős helyett a világuralomra törő sötét-nagyúr lich szerepébe kerül.

Mesélőként nagyon érdekes az ellentétes oldalról nézni a szabvány fantasy-kampány sztoriját, és egy csomó rpg-re jellemző "gonosz" dolog (szolganépek igába hajtása, dungeon építés, beszivárgás a "jó" királyságba) megjelenik.

Plusz bevallottan egy D&D kampány ihletésű sztoriról van szó, úgyhogy elég sok fantasy elem ismerős lehet. 

Narmi

Narmi

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 237 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.09, 15:46

Goblinról nekem az Italian Spiderman gonosza jut eszembe:
https://youtu.be/UhHhXukovMU?t=140

cobra

cobra

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 110 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.09, 15:36

Kicsit eltérve a témától, aki D&D animére vágyik, az lesse meg a Record of Lodoss War-t is. Szvsz megéri.

(OFF) Belenéztem és tényleg jobban átjött nekem belőle a klasszikus d&d feeling(OFF)

pierredelacroix

pierredelacroix

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 630 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.09, 15:09

(OFF)Nem, nem fogunk...legalábbis részemről. :)(/OFF)

Csak azért citáltam ide ezeket a példákat, hogy a sorozat - ismerjük be - eléggé öncélúan és ostobán mutatja be a háborús nem erőszakot. (De a többségnek ebből csak annyi esett leg, hogy hű, de há, milyen király és mennyire nem PC, hogy ezt meg meri tenni: egyébként meg csak a Péntek 13 filmek öncélú mészárlásainak - nem túl bevállalósan - cartonizált változata kb. Amivel nekem személy szerint nincsen gondom. Van, aki azokat is szórakoztatónak tartja. Viszont én kétlem, hogy ez az anime - amely főleg a botrányos indulása miatt marad emlékezetes - olyan tartós hatást képes lenne. Felteszem, két év múlva a kutya sem fog emlékezni rá. Az meg, hogy  a DnD "népszerűsíteni" fogja: Talán beindít majd egy újabb boszorkányüldözést, mert minden agyalágyult el fogja hinni, hogy ez a hobbi ilyen erőszakolós-mészárlós izé. Pedig még szerintem egy ún. "vérpistike" meséje sem fog úgy kinézni, mint egy - egyébként megalkuvó és gyáván animére adaptált - epizódja ennek.)

Szeretném kérni, hogy itt ne merüljünk el különböző ide citálható háborús statisztikákban, illetve a katonai erőszakról szóló egyéb felidézhető dokumentumokban. Ahogyan ti is jelöltétek eleinte, abszolút nem ontopik, és az OFF jelölés használatával együtt sem gondolom ideavalónak a téma mélyebb fejtegetését. Köszi.

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 7998 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.09, 14:49

Szeretném kérni, hogy itt ne merüljünk el különböző ide citálható háborús statisztikákban, illetve a katonai erőszakról szóló egyéb felidézhető dokumentumokban. Ahogyan ti is jelöltétek eleinte, abszolút nem ontopik, és az OFF jelölés használatával együtt sem gondolom ideavalónak a téma mélyebb fejtegetését. Köszi.

pierredelacroix

pierredelacroix

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 630 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.09, 14:20

Hát akkor rohadtul más sorozatot néztünk. :) Pár kritikus megjegyzés:

1. Az egy világraszóló marhaság, de tudom, hogy főleg néhány volt "katona" által (akik - erős személyes érintettség okán - ellenzik a nemzetközi hadijog ilyen téren való megerősítését és büntetését ezekneka cselekményeknek) igen intenzíven terjesztett nézett, hogy a nők sorsa a megerőszakolás: Speciel a katolikus egyháznak a homoszexualitással kapcsolatos elutasítása is 50%-ban is abban ered, hogy a 12. században megkísérelték lebeszélni a dicső lovag urakat, hogy ellenségeiket legyőzésük esetén tessék mán nem megerőszakolni (és itt csak lovagokról - paladinokról - van szó, akik hasonló társadalmi állású társaikkal párbajoztak/harcoltak).* Tehát egyáltalán nem csak a nők (sőt egyáltalán, emberek!) voltak/vannak kitéve ennek. 

A 20. században részben emiatt is kezdtek el alternatív vagy medicinális megoldásokat keresni. (A 19. század végére felismerték, hogy a nemi betegségek kész paradicsoma ez - főleg ha nem a szomszédokkal harcolunk csak, hanem egy másik kontinensen).

2. "Magyarország német megszállása alatt a II. vh-ban egyetlen regisztrált nemi erőszak történt a németek részéről"

Még ha történészként nem is lennék tisztában azzal, hogy a regisztrált nem jelenti azt, hogy csak ennyi történt, azért elemi középiskolai ismeretekből azért illene tudni, hogy mi elvileg szövetségi státuszban voltunk. És csak a hülyék engedélyeznének ekkor szabad erőszakolást a katonáinak (akikre elvileg súlyos fajtisztasági törvények is vonatkoztatnának, amely alapján a magyarok alig voltak többek, mint a cigányok/zsidók és még rabszolga státuszra sem méltók, mint a szlávok). Tudom, hogy a jelenlegi Alaptörvény máshogy vélekedik erről...A német kamerádok viszont nem fogták vissza magukat sehol máshol sem (és egyébként Budapesten a nyilasok sem, de ez nem ide tartozik)

3. De amivel egyáltalán nem értek egyet veled, az az, hogy akkor véleményed szerint a sorozat goblinjai egy professzionális, nyugati értelemben vett hadsereget (függetlenül a harcstílusuktól) alkotnak, ha már ilyen szépen rájuk vonatkoztatod az emberi tapasztalatukat. Speciel akkor mi bennük a kaotikus gonosz és a szadista gonosz ösztönlény? 

*A másik 50% - érdekességként jegyzem meg - a szerzetesek miatt volt: misztikus, gazdasági és politikai okokból ugyanis ez - a nőkkel, apácák esetén egyéb férfiakkal fenntartott nemi kapcsolatot is - károsnak minősítetett. A mai hírekből aztán kitűnik, hogy ez viszont azzal járt, hogy a szakácsnők eltávolítása azzal járt, hogy nagy számban választják a papi pályát bizonyos, kiskorúak iránt érdeklődő személyek. Ezt az elmúlt évtizedekig nehéz volt bizonyítani, ellenben elég sok - egyébként évekig "szakácsnőként" dolgozó, tehát tartós, békés kapcsolatot feltételező - nő lett terhes a paplakokban vagy tűnt fel "hirtelen" egy-egy csecsemő a templom lépcsőjén, melyet a tisztelendő úr nevelt fel.

Acelpatkany

Acelpatkany

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 294 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.09, 13:36

(OFF) Szerintem semmivel sem emlékezetesebb. Bár az a véleményem, amelyet történelmi ismeretekre alapozok, hogy bármely olyan hadsereg, amelynek tagjai - szerepjátékos szlenggel élve - nem Törvényes Jókból áll kizárólag és emellett nem rendelkezik apartheid jellegű fajtisztaságú törvényekkel és eszmékkel, ugyanannyira képes erőszakot elkövetni, mint az említett beteg, szadista ösztönlények. Maximum a mértékben és az esetleges retorziókban lehet eltérések, de csak egyedi esetekben. Röviden: Vörös Hadsereg, II. vh.
Sőt még - kulturális és nem szórakoztatási szempontból - az említett sorozat még károsnak is tekinthető: hiszen dehumanizálja az egész kérdést. Ha elég meta lennék, akkor most itt utalnék Japánra: na, a II. vh-ban viszonylag kevesebb erőszakot követtek el, mert ellenfeleiket "lenézték" és inkább kardélre hányták, mint megerőszakolták volna. Még a koreai gyarmatukról származókat is maximum "ágyasoknak" hurcolták el őket - "nemzeti öntudatuk és ősi, tisztelendő kulturális hagyományuk miatt", khm, Japán. (Aki öklendezni akar, nézzen utána: Comfort Women in Japan - Second World War)
És nem akarok - és nem vagyok képes - a között dönteni, hogy az a jobb-e, ha brutálisan megkínozva ölnek meg vagy hogy előtte még jól meg is erőszakolnak...
(/OFF)

(OFF)Az első részhez egy adalék: Magyarország német megszállása alatt a II. vh-ban egyetlen regisztrált nemi erőszak történt a németek részéről, és azt a katonát is kivégzésre ítélte a saját hadbírósága.

A második részt olvasva kibújt belőlem az MRA. Fontos tisztában lenni azzal, hogy a megszálló sereg ha erőszakoskodik, akkor a civil lakosságból a férfiakat megöli, a nőket megerőszakolja, de életben hagyja. Továbbá a hadsereget is kizárólag férfiak alkotják. Így egy háborúban a férfiak jussa a halál + shell-shock (a PTSD egy formája), a nők jussa a PTSD. Ezeket a nemi alapon eldöntött sorsokat ez az anime is kiválóan bemutatja.

(/OFF)

pierredelacroix

pierredelacroix

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 630 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.09, 12:31

Mondjuk ez az eredeti kérdést még mindig nem válaszolta meg nekem - mitől kevésbé emlékezetes a játékosok sikere vagy bukása, ha az (akár beteg, szadista ösztönlényekként ábrázolt) ellenfeleik nem követnek el nemi erőszakot?

(OFF) Szerintem semmivel sem emlékezetesebb. Bár az a véleményem, amelyet történelmi ismeretekre alapozok, hogy bármely olyan hadsereg, amelynek tagjai - szerepjátékos szlenggel élve - nem Törvényes Jókból áll kizárólag és emellett nem rendelkezik apartheid jellegű fajtisztaságú törvényekkel és eszmékkel, ugyannyira képes erőszakot elkövetni, mint az említett beteg, szadista ösztönlények. Maximum a mértékben és az esetleges retorziókban lehet eltérések, de csak egyedi esetekben. Röviden: Vörös Hadsereg, II. vh.
Sőt még - kulturális és nem szórakoztatási szempontból - az említett sorozat még károsnak is tekinthető: hiszen dehumanizálja az egész kérdést. Ha elég meta lennék, akkor most itt utalnék Japánra: na, a II. vh-ban viszonylag kevesebb erőszakot követtek el, mert ellenfeleiket "lenézték" és inkább kardélra hányták, mint megerőszakolták volna. Még a koreai gyarmatukról származókat is maximum "ágyasoknak" hurcolták el őket - "nemzeti öntudatuk és ősi, tisztelendő kulturális hagyományuk miatt", khm, Japán. (Aki öklendezni akar, nézzen utána: Comfort Women in Japan - Second World War)
És nem akarok - és nem vagyok képes - a között dönteni, hogy az a jobb-e, ha brutálisan megkínozva ölnek meg vagy hogy előtte még jól meg is erőszakolnak...
(/OFF)

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]