Ugrás tartalomhoz

Fotó

RPG kiadványszerkesztés

• Válasz írásához lépj be
14 hozzászólás érkezett eddig

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4307 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.25, 19:42

Témába vágó, friss: Rob Conley posztja a térképészprogramokról.

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4307 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.24, 23:45

Mivel az Adobe InDesign overkillnek tűnik, és mellé még jó drága is, az open source Scribus felé kacsingatok: https://www.scribus.net/

Ezt ismeri, használja valaki?

Érdeklődésből rákérdeztem, hogy mivel szerkesztik mostanában a tudományos folyóiratunkat, és mint kiderült, ezzel.

Egyébként elég komoly szakkönyveket raknak még ma is össze Wordben. És néhány éve még pauszra nyomtatták őket!

kukac

kukac

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 755 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek
  2     3                  

Kelt 2019.01.24, 10:14

Az InDesignt amíg tanulod, próbálgatod, nem muszáj megvenni, megszerezheted egyéb... khm... forrásokból (és ugyanúgy működik, mint az eredeti).

A LibreOffice addig jó, amíg csak olyan egyszerű dolgokat akarsz, hogy téglalap alakú szövegdobozok és téglalap alakú illusztrációk váltogatják egymást, ennél bonyolultabb dolognál már annyit kell kínlódni, hogy addig hatszor megtanulod az InDesignt, amiben két kattintással körbefolyatsz egy szabálytalan alakú objektumot.

A CorelDraw-t senkinek sem ajánlom, mert azt legfeljebb az Illustrator helyettesítésére lehet használni, bár arra is harmatgyengén, mert nagyon rosszul optimalizált PDF-ek jönnek ki belőle (rajzolj mindkettőben egy színátmenetes téglalapot, tedd ki PDF-be, és megtudod). Logók, vektoros illusztrációk, egyoldalas szórólapok, plakátok, egyéb reklámanyagok tervezésére megfelelő lehet, de a tipográfiai kontroll hiánya és a magyar elválasztás hiánya miatt teljesen alkalmatlan több oldalas kiadványok (könyvek, magazinok) elkészítésére. Onnan ismerem fel a coreles kiadványokat, hogy az elválasztás hiánya miatt hatalmas szóközök bámulnak rám a sorkizárt szövegből. Még CTRL+D-t sem kell ehhez nyomnom az Adobe Acrobatban.

Elválasztást mondjuk Libre/OpenOffice-ban sem tudom, hogyan lehet bevarázsolni (szarul is néznek ki az abban készített doksik).

Aki tudományos pályáról érkezik, az használhatja még a TEX-et is. Na, az az overkill, nem az InDesign! De ha már ismered, akkor felesleges váltani. Igaz, lexikonszaga lesz a könyvnek, kicsit csúnyácska, de legalább néz ki valahogy, nem egy Wordben összekókányolt izé.

Ez pontosan így van. Megtennéd azt a szívességet, hogy vásárolsz nekem egy InDesign-t?

Ilyenekkel inkább a Máltai Szeretetszolgálatot kéne megkeresni, mint magánszemélyeket.

renugard

renugard

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 7 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.24, 09:43

Az InDesignt amíg tanulod, próbálgatod, nem muszáj megvenni, megszerezheted egyéb... khm... forrásokból (és ugyanúgy működik, mint az eredeti).

A LibreOffice addig jó, amíg csak olyan egyszerű dolgokat akarsz, hogy téglalap alakú szövegdobozok és téglalap alakú illusztrációk váltogatják egymást, ennél bonyolultabb dolognál már annyit kell kínlódni, hogy addig hatszor megtanulod az InDesignt, amiben két kattintással körbefolyatsz egy szabálytalan alakú objektumot.

A CorelDraw-t senkinek sem ajánlom, mert azt legfeljebb az Illustrator helyettesítésére lehet használni, bár arra is harmatgyengén, mert nagyon rosszul optimalizált PDF-ek jönnek ki belőle (rajzolj mindkettőben egy színátmenetes téglalapot, tedd ki PDF-be, és megtudod). Logók, vektoros illusztrációk, egyoldalas szórólapok, plakátok, egyéb reklámanyagok tervezésére megfelelő lehet, de a tipográfiai kontroll hiánya és a magyar elválasztás hiánya miatt teljesen alkalmatlan több oldalas kiadványok (könyvek, magazinok) elkészítésére. Onnan ismerem fel a coreles kiadványokat, hogy az elválasztás hiánya miatt hatalmas szóközök bámulnak rám a sorkizárt szövegből. Még CTRL+D-t sem kell ehhez nyomnom az Adobe Acrobatban.

Elválasztást mondjuk Libre/OpenOffice-ban sem tudom, hogyan lehet bevarázsolni (szarul is néznek ki az abban készített doksik).

Aki tudományos pályáról érkezik, az használhatja még a TEX-et is. Na, az az overkill, nem az InDesign! De ha már ismered, akkor felesleges váltani. Igaz, lexikonszaga lesz a könyvnek, kicsit csúnyácska, de legalább néz ki valahogy, nem egy Wordben összekókányolt izé.

Ez pontosan így van. Megtennéd azt a szívességet, hogy vásárolsz nekem egy InDesign-t?

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4307 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.23, 23:27

A rendes válasz az InDesign, GIMP, és az InkScape (a térképekhez).

A de facto válaszom a Word, a GIMP, valamint az AutoRealm és az MSPaint (a térképekhez). Az a helyzet, hogy a Word minden további nélkül bevált a nem túlspilázott, egy vagy kéthasábos kiadványokhoz, tehát akinek ennyi elég, annak nem kell több. A Word megoldásai bevett, kicsit fapados, de működő megoldások. Szögbeverés kalapáccsal.

Az AutoRealm egyszerűen az a cucc, amit ezer éve megtanultam, és máig használok. Biztosan mást ajánlanék annak, aki most akar elkezdeni térképezni, de akkor ez volt, és sokkal elegánsabb dolgokat tud, mint a rendesen túlárazott Campaign Cartographer. Jó lenne átállni Inkscape-re, és lehet, hogy eljön majd az ideje, de munka mellett még soha nem volt hozzá kedvem.

Acelpatkany

Acelpatkany

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 275 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.23, 22:58

renugard

renugard

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 7 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.23, 22:21

A Húszoldalú Corel Draw-val készül.

macmelon

macmelon

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 158 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.23, 22:11

A Dungeon Slayert és a Dungeon World kiadványokat is Word-del készítettem. A DW-sek elég egyszerű anyagok, nyilván ilyen esetben felesleges más, ágyúval verébre tipikus esete. Viszont a DS-nél azért már éreztem a Word korlátait, meg is szenvedtem vele.

Szóval InDesign szerintem is. Hozzá pluszban én csak a Gimpet és az Inkscape-et használom, azok ingyensek, és bőven elegek az én amatőr szintemhez. Érdemes először kipróbálni az InDesign-t, és csak akkor megvenni, ha tényleg profi módon, pénzért csinálod, vagy valahonnan sikerül rá forrást szerezni.

És persze tanulni kell ezt is, de azért szerintem annyira nem vészes, főleg az egyszerűbb dolgok.

Itt a gond: az InDesign nem olcsó mulatság, ha jól bogoztam ki 80eFt fölött van évente a legolcsóbb verzióban (1 alkalmazás, kifizetve előre 1 évre). Ha az ember hobbiból/szívjóságból csinálja, akkor marad a Scribus (mostanában kezdtem nézegetni), vagy szenved valamelyien szöveszerkesztő meghágásával. Javítsatok, ha nem így látjátok (pl. van más értelmes alternatíva, vagy kedvezőbb licensz). 

Másfelől úgy is lehet számolni, hogy ha egy hobbira rátolsz mondjuk heti átlag 10 órát, évente legyen 500, akkor az óránként kevesebb, mint 200 Ft megérheti egy jobb eszközért. De nekem még így is húzós.

Eberen_Orkodo

Eberen_Orkodo

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 960 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.23, 20:34

A Dungeon Slayert és a Dungeon World kiadványokat is Word-del készítettem. A DW-sek elég egyszerű anyagok, nyilván ilyen esetben felesleges más, ágyúval verébre tipikus esete. Viszont a DS-nél azért már éreztem a Word korlátait, meg is szenvedtem vele.

Szóval InDesign szerintem is. Hozzá pluszban én csak a Gimpet és az Inkscape-et használom, azok ingyensek, és bőven elegek az én amatőr szintemhez. Érdemes először kipróbálni az InDesign-t, és csak akkor megvenni, ha tényleg profi módon, pénzért csinálod, vagy valahonnan sikerül rá forrást szerezni.

És persze tanulni kell ezt is, de azért szerintem annyira nem vészes, főleg az egyszerűbb dolgok.

WCB

WCB

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 443 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.23, 20:12

A LibreOffice-nak melyik része a kiadványszerkesztő?

A LO nem kiadványszerkesztő, csak lehet vele kiadványokat szerkeszteni.

pl.

http://mek.oszk.hu/09400/09432/09432.pdf

https://lacyc3.eu/hogyan-keszitsunk-konyvet-libreoffice-writerben-1-resz

Módosította WCB: 2019.01.23, 20:12

kukac

kukac

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 755 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek
  2     3                  

Kelt 2019.01.23, 17:56

A LibreOffice-nak melyik része a kiadványszerkesztő?

Hoild

Hoild

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 215 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.23, 16:30

Általános szövegformázási és tördelési tudnivalók magyarul, főleg a LibeOffice-on belüli használatra:

https://docs.google.com/document/d/1Et2v4D7Ph8aODEKSoDA0URoLy1KnC3_pBISVXHYdx34/

Creative Commons alatt közzétett kiadvány. Köszönet a szerzőnek!

Az ingyenes LibreOffice irodai alkalmazáscsomag itt letölthető többféle oprendszerhez, különböző nyelvi változatokban:

https://hu.libreoffice.org/letoeltes

scaurus

scaurus

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 639 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.23, 15:45

Nem általános kiadványszerkesztés, de talán nem teljesen off-topik.

Make authentic-looking D&D homebrews using Markdown

azaz kb.

Készíts "gyárinak" kinéző "házi" D&Đ cuccokat a markdown-nal [egyszerűsített leíró nyelvvel]

https://homebrewery.naturalcrit.com/

Módosította scaurus: 2019.01.23, 15:46

Acelpatkany

Acelpatkany

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 275 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.23, 12:32

23 éve koptatom professzionális szinten a kiadványszerkesztő programokkal az egeremet. Ezalatt megjártam Aldus PageMakert, QuarkXpresst, InDesignt (a többi illusztráció- és képszerkesztőt nem említve). Ezért a kérdésre egyetlen válaszom van: InDesign.

Amikor manapság layout állományokat kérek a kiadóktól, akkor mindenki egyetlen formátumot ad nekem: InDesign (bár előfordult, hogy a 19 éve kiadott Blue Planetet Quark 3.32-ben kaptam meg. Akkoriban én is azt használtam, ma már nem tudok vele mit kezdeni, semmi sem kompatibilis vele, a programot is legfeljebb virtuális gépre tudnám feltenni.)

InDesignban MINDENT tudsz reprodukálni. Akármelyik szerepjátékos kiadványt megnézed, mindegyiket létre lehet hozni benne. Persze van learning curve (minél nincs?), ezért a Scribust zsákutcának tartom. Ha már tanulsz, legalább értelmeset tanulj. Senkivel sem leszel kompatibilis, mert senki sem használja a Scribust. Persze most még mondhatod, hogy magadnak rakod össze a cuccokat, más nem fogja piszkálni, de amikor továbblépnél, szembesülsz a zsákutcával.

Bár az InDesign önmagában nem elég egy kiadvány létrehozásához. Ehhez az InDesign + Illustrator + Photoshop szentháromságra van szükség. Mindhármat egyaránt meg kell tanulni.

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 7928 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.01.23, 10:43

Lehet a későbbiekben ez egy általánosabb topik, mint az indító kérdés témája, de jelenleg engem az érdekelne, hogy:

Ki milyen szoftverrel szerkeszti a publikálása szánt szerepjátékos anyagait? Lehet szó házi vagy akár hivatalos szabály/világ kiegészítőről, de akár fanzinról is, a hangsúly most inkább azon lenne, hogy az ember nem magának és a csapatának, hanem nagyobb közönségnek, vagy akár klasszikus értelemben vett kiadásra készíti. Nem kell feltétlenül nyomtatásra gondolni, a pdf-nél meghúzhatjuk a határt, viszont nem az 1-2 oldalas kategóriáról lenne szó, hanem, hanem inkább a terjedelmesebb kiadványokról (50-100+ oldal).

Bizonyos mértékig kézenfekvő lehet a Microsoft Word, de ha illusztrációk és táblázatok is bejönnek a képbe, akkor nehézkessé tud válni az ügy, ha pedig különböző oldalsablonokat is kellene kezelni, akkor kitartástól függően, de idővel elvérzik a dolog.
Wordben tapasztalt vagyok, ismerem a korlátait, és tudom, hogy mi mennyi munkával jár, de ami azon túl van, az számomra egyelőre feltérképezetlen terület. Szóval itt jönnének jól tippek, javaslatok, tapasztalatok összegzése, mit igen, mit nagyon ne.

Mivel az Adobe InDesign overkillnek tűnik, és mellé még jó drága is, az open source Scribus felé kacsingatok: https://www.scribus.net/

Ezt ismeri, használja valaki?

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]