Ugrás tartalomhoz

Fotó

Ynev és a MAGUS világképe

• Válasz írásához lépj be
59 hozzászólás érkezett eddig

aluminiumtrioxid

aluminiumtrioxid

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1766 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.03.07, 20:58

Neked nem tetszik. És akkor mi van? Nekem tetszik.

Igen, és ettől leszel két lábon járó sztereotípia. Ami szerintem vicces. Gratulálok, sikerült megragadnod az eredeti hozzászólás lényegét, csak háromszor kellett nekifutni :fejsimi:

Mint ahogy te is. Csak nem olyan sztereotípia amivel az ember szívesen közösséget vállal. Remélem a fentiek alapján elhatárolódtál tőlem. Ezt köszönném. Nehogy véletlenül egy kalap alá soroljanak veled. Azt szégyellném.

A "lehet, hogy eltartott kisujjal fanyalgok azon, ha egy kitalált fantáziavilág vízrajzi térképe nem felel meg a realitásnak, de legalább nem vagyok olyan ember, aki kineveti azokat, akik eltartott kisujjal fanyalognak azon, ha egy kitalált fantáziavilág vízrajzi térképe nem felel meg a realitásnak" szerintem nem annyira hot diss, mint amilyennek szántad, de oké :D

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11783 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.03.07, 20:55

És az ember még azt hitte, hogy az "Ynev bazídiumos gombái és vízrajzi térképe" csak egy mém, de nem, a fanbase-nek láthatóan tényleg erre van igénye...

Izé, az 1995-ös Bíborhold Holdtölte magazin egyik cikkéből hogyan vontad le ezt a következtetést...?

...Abból, hogy Dronner ajánlotta, akit a M*-topicon kívül még nem láttam posztolni?

(...)
Edit: talán nem véletlen, hogy az említett cikk a D&D-s alfórumban soha nem került elő követendő példaként, annak ellenére, hogy a Holdtölte elvileg nekik szólt.
Én sem láttalak még más fórumba posztolni (szigorúan szó szerint értelmezve), tehát te is az archetipikus M* rajongó vagy.

Amúgy a harmincvalahány Bíborholdtöltében volt egy rakás hasznos D&D (vagy generic) cikk, ami szintén nem került szóba.

Módosította KLM: 2019.03.07, 20:57

Dronner

Dronner

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 5500 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.03.07, 20:52

Igen, és ettől leszel két lábon járó sztereotípia. Ami szerintem vicces. Gratulálok, sikerült megragadnod az eredeti hozzászólás lényegét, csak háromszor kellett nekifutni :fejsimi:

Mint ahogy te is. Csak nem olyan sztereotípia amivel az ember szívesen közösséget vállal. Remélem a fentiek alapján elhatárolódtál tőlem. Ezt köszönném. Nehogy véletlenül egy kalap alá soroljanak veled. Azt szégyellném.

aluminiumtrioxid

aluminiumtrioxid

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1766 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.03.07, 20:48

Dronner

Dronner

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 5500 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.03.07, 20:41

Orastes:

L2R. _Én_ ajánlottam a cikket, mert szerettem anno, és használtam is sokat. Mint te is írtad, M* cikkek nem jelenhettek meg ott, és nem is hiszem, hogy olyat akartak volna írni. A cikk tehát nem M*-hoz készült, hanem egy általános mesélői segédlet saját világ megalkotásához (vagy jelen esetben fehér foltok házi kitöltéséhez).

A fenti nem M*-hoz készült cikk kapcsán, mert ajánlni mertem, vonta le aluminiumtrioxid a következtetést, hogy:

És az ember még azt hitte, hogy az "Ynev bazídiumos gombái és vízrajzi térképe" csak egy mém, de nem, a fanbase-nek láthatóan tényleg erre van igénye...

de visszatérve a hozzászólásodhoz:

Komolyan, mi is következik egy 1995-ös, világfabrikálós cikkből. Hogy a magus szar?

Komolyan, mi a retkes f***ból vontad le, hogy én ezt sugalltam??? :para:

Mégegyszer, kretén szinten: egy nem M*-os cikket ajánlottam azoknak, akik világfejlesztésben gondolkodtak, mert szerintem _jó_! Nem szóltam le. Nem szóltam le azért se, mert nem M*-os. Nem mondtam, hogy szidta volna a M*-t. Ajánlottam! Ha most sem ment át, akkor ninc értelme veled beszélgetni.

aluminiumtrioxid:

.Abból, hogy Dronner ajánlotta, akit a M*-topicon kívül még nem láttam posztolni?

Ad 1: Ha azt írom, hogy a Ferrari szerintem a legszebb autó, ami valaha létezett, akkor abból az következik, hogy a M*-osok mind Ferrari-buzik, mert én ezt az autót ajánlottam, és nem láttál még engem ezen a topicon kívül posztolni? :elajul:

Ad 2: Szoktam ezen a topicon kívül is posztolni.

Ad 3: Az hogy te nem láttál még máshol, az ki a fenét érdekel?

Az ember talán joggal gondolja, hogy ha valakinek ötezer-akárhány hozzászólása van, és ezt többségében a M* kapcsán sikerült kitermelnie, az a személy valamilyen szinten reprezentatív a fanbase-re nézve.

Ha abból az 5000-ből a legutolsó 20-at megnézted volna, pl. az új M* szerepjáték topicban, akkor világos lenne, hogy baromira nem reprezentatív a véleményem. Sokszor egyetértek KLM-mel pl., de az ő M*-képétől is kardinálisan eltér az enyém.

Hogy magamat idézzem:

Saját tapasztalatom szerint nem lehet a régi játékosoknak megfelelni, pont azért, mert az elnevezés ellenére a legkevésbé sem homogén csoport, hanem sok--sok egyéniség, saját, a többiekétől eltérő elvárással.

Edit: talán nem véletlen, hogy az említett cikk a D&D-s alfórumban soha nem került elő követendő példaként, annak ellenére, hogy a Holdtölte elvileg nekik szólt.

Ezzel aztán majdnem mondtál valamit. Kérlek, sorold fel, melyik Holdtölte/Bíborhold cikkek merült fel a D&D alfórumon? Neked nem tetszik. És akkor mi van? Nekem tetszik. Nem a M*-közösségnek, nekem.

aluminiumtrioxid

aluminiumtrioxid

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1766 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.03.07, 19:51

Izé, az 1995-ös Bíborhold Holdtölte magazin egyik cikkéből hogyan vontad le ezt a következtetést...? 

...Abból, hogy Dronner ajánlotta, akit a M*-topicon kívül még nem láttam posztolni?

Az ember talán joggal gondolja, hogy ha valakinek ötezer-akárhány hozzászólása van, és ezt többségében a M* kapcsán sikerült kitermelnie, az a személy valamilyen szinten reprezentatív a fanbase-re nézve.

Módosította aluminiumtrioxid: 2019.03.07, 19:53

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4755 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.03.07, 19:27

Elnézve, hogy a M*, mint "a" klasszikus magyar szerepjáték, hogyan interpretálta és milyen irányokba vitte tovább az innen-onnan összeszedett tematikus elemeit és befolyásait, néha nehéz nem maliciózus találgatásokba bonyolódni a magyar néplélek sajátosságairól.

Az a fura, hogy ez amcsi regényekben sem ismeretlen. Hirtelen nem is tudom, hogy Moorcocknak van-e olyan hőse, akit nem éppen felhasznál valaki vagy valami? De most olvastam az Első törvény trilógiát is, ami meg pláne ilyen.

Inkább az érdekes, hogy annak ellenére, hogy ez megvan az amerikai fantaziban, mégsem használták fel szinte sehol D&D-ben.

Ami azt illeti, Chei is, Airun is országot alapított, meg több "városállamok" feliratú terület van az Ynev-térképeken, szóval a "holtig rendszerbe tagozódás " nem volt lebetonozva.

Sőt. Az Észak Lángjai (amiről sokan "elfelejtik" milyen mesélői szivatások vannak benne) elején a villámkezű bárd és nekromanta haverja lenullázott egy helyi "olihargát

Azt el tudom képzelni, hogy az eredeti csapatnak ez magától értetődő volt, de a megjelent mágus anyagok nem igazán támogatják az ilyen játékot.
Most nem arra gondolok, hogy nincs szabály birtokigazgatásra, hanem hogy végiggondolva milyen Ynev, nem életszerű, hogy egy karakter visszahódítja az elátkozott vidéket és telepeseket hív oda, vagy hogy egy törpe kalandozó Tarin trónjára kerül. Pedig elvileg miért ne?

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6247 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.03.07, 17:13

Dronner, az megvan, hogy akkoriban a Rúnában ilyen halálfejes fenyegetések jelentek meg, hogy aki bármit mer írni a hivatalos (ebben a Rúna is benne volt) magushoz illegálisan, kiadva, leírva, az megy a dutyiba? :shootme:
Gondolom akkor ez biztos titkos paródia volt (ja, nem).

Komolyan, mi is következik egy 1995-ös, világfabrikálós cikkből. Hogy a magus szar? :he:

Dronner

Dronner

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 5500 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.03.07, 16:30

Nemtom, de biztos van kapcsolat egy főleg D&D játékosoknak szóló újságban szereplő cikk és a levont következtetés között. Pláne, hogy az újság mindennel foglalkozott ami még a palettán volt, csak M*-sal nem.

Módosította Dronner: 2019.03.07, 16:31

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11783 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.03.07, 16:21

Dronner

Dronner

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 5500 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.03.07, 16:18

aluminiumtrioxid:

kár beléd....

Módosította Dronner: 2019.03.07, 16:21

aluminiumtrioxid

aluminiumtrioxid

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1766 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.03.07, 15:56

lásd. Dronner belinkelt 95-ös cikkét

Őőőő. mire gondolsz? Az én valamelyik cikkemet fikázod épp, vagy az általam belinkelt Holdtölte cikket?

A Holdtölte cikkre, ahol mindenre figyelni kellett, az országhatárokra, a víztérképre, a meteorológiára, éghajlatra, növényzetre mindezt egy settingért. Szimulátornak jó, vagy ha valami nagyon komolyabbal akar foglalkozni az ember fia, de szerepjátékhoz...?

Nemtom, ha ez valakinek bonyolult, nem tuti, hogy a szerepjáték világalkotás a neki való feladat. Ez a cikksorozat ugyanis a saját világ megalkotásáról szólt. Ha pedig realisztikus világot akarsz, jobb, ha tisztában vagy pár alapszabállyal, amiket a cikksorozat szerintem elég könnyed stílusban, könnyen emészthető módon mutat be.

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11783 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.03.07, 13:54

JAV:

Nemtom, ha ez valakinek bonyolult, nem tuti, hogy a szerepjáték világalkotás a neki való feladat. Ez a cikksorozat ugyanis a saját világ megalkotásáról szólt. Ha pedig realisztikus világot akarsz, jobb, ha tisztában vagy pár alapszabállyal, amiket a cikksorozat szerintem elég könnyed stílusban, könnyen emészthető módon mutat be.

Szerintem csak kicsit kell többet gondolkodni, mint a random hexcrawl-generátorok használatán és végül is kisebb terjedem - bár pár illusztrációt a mai világban csak kérnék a lépésekről. 

Plusz ugye jobban érvényesíthető egy világ-koncepció, ha van ilyen.

Lehet, hogy öregszem.

Most már biztos, hogy öregszem. (mondta az egyszeri diablerista :P )

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11783 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.03.07, 13:19

A Holdtölte cikkre, ahol mindenre figyelni kellett, az országhatárokra, a víztérképre, a meteorológiára, éghajlatra, növényzetre mindezt egy settingért. Szimulátornak jó, vagy ha valami nagyon komolyabbal akar foglalkozni az ember fia, de szerepjátékhoz...?

Szerintem csak kicsit kell többet gondolkodni, mint a random hexcrawl-generátorok használatán és végül is kisebb terjedem - bár pár illusztrációt a mai világban csak kérnék a lépésekről. 

Plusz ugye jobban érvényesíthető egy világ-koncepció, ha van ilyen.

Lehet, hogy öregszem.

Módosította KLM: 2019.03.07, 13:20

Dronner

Dronner

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 5500 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.03.07, 13:08

Őőőő. mire gondolsz? Az én valamelyik cikkemet fikázod épp, vagy az általam belinkelt Holdtölte cikket?

kukac

kukac

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1021 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.03.07, 13:02

Dronner

Dronner

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 5500 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.03.07, 12:59

kukac

kukac

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1021 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.03.07, 12:40

A rendszer mondjuk alapvetően befolyásolta, hogy mennyire "táposak" az ellenfelek, mert a "nullszériás" városőr "squad" is nagyon tudott fájni, ha lőfegyverrel le tudtak adni 1-2 sortüzet bármilyen szintű karakterre (a varázslók az EE aurával és a harcművészek az átlagnál jobban bírták).

Mondjuk a világkép se teszi egyértelművé, hogy a nullszériás városőr squad mennyi befolyással bír egy kiválasztottakkal/kalandozókkal teli városban, mondjuk Erionban. Ahogy a varázslók erőszintjéről is keveset tudunk. (És furcsán érdektelen... emlékszel az akvér féldisznós bankrablásos sztorira?)

---

(Ez egy korábbi témához)

Valószínűleg Ynev megalkotásába más is beleszólt: nem csak egy X+1 fős társaság szettingje, nem egy egylövetű kaland, hanem egy egész rendszerhez tartozó világ (vagy világhoz tartozó rendszer) és irodalomnak kellett megfelelni. Ha sikeresek akartak lenni, akkor nem úgy gondolkodtak, hogy ennek a rétegnek jó lesz, hanem minél többféle emberhez kellett eljuttani, és megszerettetni velük - hogy továbbra is vegyék a termékeiket. Valószínűleg ezért is alakulhatott ki ilyen furcsa rendeződés, és egyszerre alulról-felülről építkezés, ami később túlrészletezésbe csapott át (lásd. Dronner belinkelt 95-ös cikkét).

Módosította kukac: 2019.03.07, 12:41

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11783 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.03.07, 12:21

Ha a rendszertől eltekintünk, sok mindenben szerintem nem nagyon befolyásolta. A mágus világképe kifejezetten nem olyan, mint a D&D világoké.
D&D/Mágus
- önálló hősök / megbízók, akik többször világi hatalmak érdekében járnak el
- határvidék, gyenge központi hatalom / általában stabil országok
- gyakori a poszt-apok fantazi, egy világbirodalom bukása után új kezdet / ezer éves civilizációk
- gyenge rendvédelmi erők, emberhiányos erődök, kis létszámú hadseregek / közbiztonság, városi őrség, nagy hadjáratok, hadseregek
- megdönthető rend, viszonylat hamar lehet saját uradalmad / szigorú hierarchia
- jellemzőek a materialista, de nem gonosz PC-k / jellemzően nagyobb cél (vallás, klán, ország) érdekét is nézik a karakterek
- nem jellemző a legyőzhetetlen ellenség / ultratápos ellenfelek

A rendszer mondjuk alapvetően befolyásolta, hogy mennyire "táposak" az ellenfelek, mert a "nullszériás" városőr "squad" is nagyon tudott fájni, ha lőfegyverrel le tudtak adni 1-2 sortüzet bármilyen szintű karakterre (a varázslók az EE aurával és a harcművészek az átlagnál jobban bírták).

A másik, hogy nem is annyira a stabil, évezredes birodalmak-országok voltak a "nóvum", hanem az, hogy ott kezdett felmerülni, hogy a karakterek - pláne pár szintlépés után - már kezdenek "valakik" lenni, igaz, elég sokáig még "számosan sok" hozzájuk mérhető valaki volt.

- - - 

Elnézve, hogy a M*, mint "a" klasszikus magyar szerepjáték, hogyan interpretálta és milyen irányokba vitte tovább az innen-onnan összeszedett tematikus elemeit és befolyásait, néha nehéz nem maliciózus találgatásokba bonyolódni a magyar néplélek sajátosságairól.

Malícia egy rosszindulatú nőszemély :), mert nem szokta boncolgatni, hogy az eredeti D&D honnan jött (vadnyugat)...

...de valami lehet benne, mert a mi házi világkezdeményünk is hasonló birodalmakat vonultatott fel, csak azok másképp voltak egymással szomszédságban (képzeljük el, hogy kb. Ediomad valamikor összeolvadt Toronnal, mindez egy jóval nagyobb, Nyúl-féle, még erősen emberarcú Kránnal szomszédságban... és ez a nem homogén tömb van körbevéve, ha úgy tetszik beékelődve a "jó" (világosszürke) emberi birodalmak közé, amelyek szintén nem "egyszerű esetek". 

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11783 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.03.07, 10:12

Al2O3:
Ami azt illeti, Chei is, Airun is országot alapított, meg több "városállamok" feliratú terület van az Ynev-térképeken, szóval a "holtig rendszerbe tagozódás " nem volt lebetonozva.

Sőt. Az Észak Lángjai (amiről sokan "elfelejtik" milyen mesélői szivatások vannak benne) elején a villámkezű bárd és nekromanta haverja lenullázott egy helyi "olihargát" ;)

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]