Ugrás tartalomhoz

Fotó

Engel

• Válasz írásához lépj be
110 hozzászólás érkezett eddig

chomy

chomy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2017 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2003.03.25, 15:05

Üdv itt is mindenkinek!

Whoisnot (kissé talán off leszek): jam, én azonosítottam Szamáelt a Sátánnal, bár tudom, hogy ez utóbbi nem egyértelműen identifikálható. :D A Sátán alakja is több mítoszból lett összegyúrva, minthogy a zsidó hit alapjai sem egységesek, több hit egybeolvasztásából keletkezett. Isten például eleinte eléggé vérengző volt (csatafogaton lovagolt, gázolt ellenségei vérében, hogy csak egy pár pillanatképet emeljek ki ;) ) - nem csoda, Baal, a vihar & háború istene is be lett építve az alakjába.

Szamáel bukásáról is több variációt olvastam. Az egyikben annyival el is intézték, hogy ő volt a legeslegszebb minden angyal közül, aztán megkívánta Isten hatalmát, ő akart a mennyek trónjára ülni. Isten megharagudott és levetette a mennyből, Szamáel pedig hullócsillagként zuhant alá.

A Mars bolygóval való összekapcsolását még nem ismertem, ez új. De a Vénusszal is szokták. :D :party:

Na, ennyi voltam egyelőre. Az Engellel még nem játszom, de tervezem. :D

Hanna

Hanna

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1706 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2003.03.25, 10:42

Kobrakai: Ha Engel csapatot indítasz, érdemes figyelembe venni a könyvben megadott csapatösszetételt (minden harcos rendből egy Engel). Ez esetleg plusz egy fő Gabrielitával kiegészülhet, ha sok lesz a tervek szerint a harc.

_Kobrakai (NPC/NJK)

_Kobrakai (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2003.03.24, 17:23

jól hangzik a dolog :lol:

van vmi tanács amit tudnátok adni egy kezdő csapat összetételéhez illetve a világ egyensúlyban tartásához?(gáz hogy úgy kérdezek hogy még az alapkönyv sincs meg de a héten beszerzem...)

Hanna

Hanna

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1706 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2003.03.24, 13:37

whoisnot: tény, hogy összehozhatsz olyan karakteret, akik szinte semmit nem tudnak a saját világukról, de ez a feltétel az Engeleknél eleve adott... ezért én először nekik mesélek... :lol: Az ő identitáskeresésüket ráadásul tartom annyira érdekesnek, hogy ráalapozzak egy krónikát (meg hát a játékosaim is ezt választották) :D

A világba elég könnyű belerázódni, de ez természetesen abszolúte játékosfüggő. Az enyémeknek elég pár hangulatos leírás, hogy átérezzék a világot, és otthonosan mozogjanak benne.
Engeleket nehéz kijátszani annyiban, hogy nem minden játékos képes arra, hogy bizonyos dolgokban csőlátást mutasson, noha a karakterét arra nevelték. Ebben a játékban kifejezett hátrány, ha a játékos nem képes saját tudását különválasztani a karakterétől. Nehéz olyan figurát hozni, aki bizonyos dolgokban maximálisan fanatizált, megint másban pedig sötét tudatlanságot árul el. Mint mesélő, ezt valamennyire szabályozhatod (ezt a karaktered elvileg nem tudja), de azért ha a játékosok nem segítenek, sok kínszenvedésnek nézel elébe. Külön probléma a nyelv kérdése. Egy átlagos Engel csapatban csak a Mihaelita és a ramielita érti a köznépet. ha ők nem tájékoztatják a többieket az eseményekről, sok értékes ötlet elveszhet. (Persze, az is nagyszerű játékra ad lehetőséget, ha egyikük szándékosan félreinformálja a buta gabrielitákat...) ;)
A d20 rendszer a játékosaim többségének ismeretlen, de szerintem könnyen beletanulnak, mert nem túl bonyolult.

whoisnot

whoisnot

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 219 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2003.03.24, 13:20

Hanna:

egy ember karakternek elvileg tudnia kéne, hogyan éljen meg a 27. századi Európában.

Igen, de nagyon könnyen alkotható olyan setting, amivel ez "feloldható", pl. az "istenhátamögötti" faluból történő kampány-indítással... (Ahol alapból csak halászni tudsz, ismered a faludat, egy vándorprédikátort és rajta keresztül kb. tíz sort az engelita tanokból, meg sejted, hogy az erdő itt a falu mögött nem végtelen.)

whoisnot

whoisnot

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 219 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2003.03.24, 13:16

szerintetek a játékhoz lefordítják a kiegeket is?a német nem az erősségem...
ja tényleg:az alapkönyv önmagában megállja a helyét vagy vannak hivatkozások a majdan megjelenő kiegekre?  :flame:

Vannak hivatkozások, és igen, lesznek angol kiegek - sőt, az első, a Dreamseed már meg is jelent. (És, azt hiszem, májusban jön a Michaeliták kiskönyve.) Remélem, a németek nem a White Wolf "tömegtermelő" módszereit és minőségét hozzák / vették át...
Az alapkönyv sztem megállja magában a helyét - csak bizonyos területeken sok helyet hagy (nagyon sokat) annak a mesélőnek, aki nem akar beruházni a kiegekbe. De hát van, aki pont ezt szereti. (Meg olyan is, aki nem.)

_Kobrakai (NPC/NJK)

_Kobrakai (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2003.03.24, 12:07

hanna:ebben egyetértünk én sem vagyok egy szabályorientált mesélő,de azért van hogy kockához kell nyúlni...ti már játszottatok Engellel?ha igen mennyire nehéz kijátszani az engeleket illetve a világba mennyire lehet könnyen belerázódni?Én pl az inNomine világát sohasem tudtam megszokni.....meg vhogy a Wraith:TheGreatWar sem volt megszokható...
aminek különösen örülöka játék esetében az az európai vonatkozás....az amiknak általában elég ködös fogalmaik vannak az európai országokról illetve azok berendezkdéseiről és emiatt leginkább sztereotípiák jönnek elő...pl: a white wolf darkages játékai vmi egész furcsa képet festenek le Európáról.
szerintetek a játékhoz lefordítják a kiegeket is?a német nem az erősségem...
ja tényleg:az alapkönyv önmagában megállja a helyét vagy vannak hivatkozások a majdan megjelenő kiegekre? :flame:

Hanna

Hanna

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1706 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2003.03.24, 11:39

whoisnot: én pont fordítva tartom szerencsésnek, mert egy ember karakternek elvileg tudnia kéne, hogyan éljen meg a 27. századi Európában.
Az Engelek nulláról indulnak, és így nem baj, ha a játékosok nem ismerik annyira a világot az elején...No meg a nagy leleplezés után amúgy is mind Egyház ellen áskálódó vadpartizánok és eretnekek lesznek...
;)

Kobrakai: A d20-szal nincsen bajom, amúgy is ritkán nyúlunk a kockához... Nem vagyok egy különösebben szabályorientált mesélő.

Gyakorlati jótanácsok: akár angyal vagy, akár nem, ne rohanj szembe egy mordállyal :lol:

whoisnot

whoisnot

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 219 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2003.03.24, 02:47

És még: van már valakinek Dreamseed kieg.-je? Ha igen, milyen?

whoisnot

whoisnot

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 219 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2003.03.22, 17:08

Mit gondoltok: lehet, hogy kezdetben célszerűbb egy nem-Engel (hanem közönséges ember) partit indíttatni a játékosokkal, azért, hogy megismerjék a világot "normál" szemszögből? Ez után még ütősebb lehet az Engeleké, pláne hosszú távon, nem?

A rendszer megoldásai nekem meglehetősen tetszenek - igaz, én még csak olvastam őket, gyakorlatban mesélni nem meséltem. (És nem is fogom még egy ideig - megmaradok az elméletek ingoványos talaján.)

Engem is érdekelnének beszámolók gyakorlati tapasztalatokról... Valaki? :lol:

_Kobrakai (NPC/NJK)

_Kobrakai (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2003.03.22, 09:17

hanna:milyen a d20 rendszer?jól kezelhető/illik az Engelhez?

Hanna

Hanna

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1706 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2003.03.21, 14:13

whoisnot> koszi az infot!

Kaczorkiraly> Már elkezdtük a játékot, az egyes karaktereknek külön-külön lemeséltem az előtörténetet, illetve összekerült a csapat is...
Hat tagú a csapat, és minden rendből van egy-egy Engel. Sarielitánk nincsen, ellenben 2 Gabrielita van a partiban (harcosabb a csapat). Sikerült elosztani a játékosokat, de az első játék során ketten karaktert cseréltek :lol:

Ez a probléma egyébként az angyal csapattal: vagy csinálsz NJK-kat, vagy valahogy meg kell beszélned a játékosokkal, hogy osszák be egymás között a szerepköröket.

whoisnot

whoisnot

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 219 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2003.03.21, 11:27

valamennyire off-topik, de eszembe jutott, hogy van még egy elég ismert és elég érdekes angyalos rpg, a children of fire. ingyen le lehet tölteni a netről. a hivatalos homepage címe:
http://www.mimgames.com/cof/
érdemes vetni erre is egy pillantást, mert magában sem rossz (bár nekem a rendszere túlságosan forradalmi... hja, játékosként játszottam), meg talán az Engelhez is adhat ihletet.

_Kobrakai (NPC/NJK)

_Kobrakai (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2003.03.21, 09:05

hi!

wow szóval meglett a fórum:)
nekem megvan a Nephilim illetve az In Nomine is de amennyit eddig összegyűjtöttem a játékról nem nagyon emlékeztet rájuk....az In Nomine egyébként is egy furcsa játék vhogy sohasem volt kedvünk vele játszani...de a Nephilim az nagyon jó kár hogy a Chaosium jegeli...
sajnos a könyvhöz még nem tudtam hozzájuzni de ami késik az nem múlik.

_Kaczorkirály (NPC/NJK)

_Kaczorkirály (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2003.03.20, 18:19

Proximo: három járvány pusztított a földön az özönvíz után - mindhárom esetben csak a felnőttek kapták el a kórt, és jól bele is haltak mindannyian. De ezeknek a járványokak már vége, sokszáz éve volt az utolsó, most már ismét minden generáció képviselteti magát.

Dreamer_kf: hát, ezt tényleg érdekes lenne tudni - az alapkönyvben erről nincs említés, mint ahogy a többi kontinensről sincs. Talán majd egy későbbi kiegben...

Proximo

Proximo

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 202 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2003.03.20, 17:26

Hali!
Nem olvastam még a szabálykönyvet, ezért lenne egy kérdésem ami lehet h benne van.
Szóval, ha a pubertás környékén szinte mindenki meghal az Engel világában, akkor hogyhogy van még emberiség? Mármint az utódokat honnan szedik?

Dreamer_kf

Dreamer_kf

Hivatásos naplopó

• Fórumita
  • 332 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2003.03.20, 13:04

Üdv!

Már csak arra lennék kíváncsi, hogy a játék készítői szerint a sok buddhista, Mohamedán, Kínai univerzitista ( Taoista etc.), voodo gíakorló mit gondol az Engelekről... :Ordog:
Szinte elképzelem, ahogy egy Engel és egy nagydarab pocakos, kopasz, örökké vigyorgó bácsi folytat teológiai vitát Isten mibenlétéről :cool: :Ordog: :Ordog:

Dreamer

_Kaczorkirály (NPC/NJK)

_Kaczorkirály (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2003.03.20, 09:43

whoisnot: köszönöm a dícséretet az ismertetővel kapcsolatban, de szerintem nem jó ötlet a sokat emlegetett titkokat kiteregetni a fórumon, még úgy sem, hogy odaírod, hogy csak mesélők olvasák el... ismered, milyen a játékos, ha ott az orra előtt a kísértés az orruk előtt, nagyon nehéz neki ellenállni... egyébként meg majdnem minden játékos úgy érzi, hogy valamikor ő is lesz mesélő, úgyhogy nehogy má' pont én ne olvassam el ezt a részt... :cool: csinyáljunk egy csak mesélőknek fórumot is, és ott már tényleg magára vessen, aki bedugja az orrát! Mit szóltok?

A teóriád egyébként nem rossz... :D

whoisnot

whoisnot

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 219 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2003.03.20, 01:39

Játékosok ne olvassák... (kár, hogy nincs csak mesélői fórum :Ordog: )

Ráadásul hagyományos értelemben vett heroikus játék, a hősök legtöbbször a tisztán kivehető jó oldalán tekernek. (Marvin)

Izé. Biztos? Tisztán kivehető - mármint kinek? A tömegeknek? Melyik tömegeknek? És egyébként: meddig tekernek ott? Szerinted nagyon sokáig? :cool:

Egyébként szerintem is heroikus - d20 rendszerben viszonylag nehéz lesz mást csinálni -, de héroszaink szerepe kérdőjeleződhet hamar, saját és a világ szemében is.

whoisnot

whoisnot

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 219 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2003.03.20, 01:28

Mindenféle (fórumról is, meg az ismertető melletti kommentárból is):

Egy javaslat: szerintem jobb lenne, ha mi is Engelekről beszélnénk, és nem angyalokról, ahogy a könyv out of character részének java teszi. Kevesebb hitvitára adnánk okot. (Nota bene, az angolban ugyanolyan idegenül hat az Engel, mint a magyarban... Igaz, nem tudom, a német eredetiben is megvan-e ez a különbség.)

Marduk: Hannának igaza van, egyáltalán nem csak jók lehetnek az Engelek - csak nézd meg a gabrielitákat, vagy a rafaelitákat... (Mellesleg a "valódi", mármint biblikus-mítikus angyalok sem mindig jók. Vagyis vitatható, hogy ki mit tekint "jó"-nak.)

Samaeliták (Szamaeliták): Chomy jegyezte meg, hogy Samael azonos a Sátánnal. Hát... körülbelül. Jöjjön itt egy nem kimerítő idézet egy oxfordi vallástörténész könyvéből (angolul - nem fordítom le, mert aki olvasta az Engelt, úgyis érti, aki meg nem, az nem mesélő, és neki jobb is, ha nem :cool: ): "In the important apocryphal work The Ascension of Isaiah, Satan had been styled also as Samael (variously etymologized as the 'venom of God' or 'the blind god') and in the early Christian era Samael became the principal name of Satan in Judaism. Distinguished sometimes from Satan, Samael could be identified as the guardian angel of Esau, Edom and the world empire of Rome, exalted as 'the great prince of heaven', as prince of evil angels, 'Samael the Wicked' or else prince of all Satans (Accusers). (...) Perceived as the 'venom of God' Samael was also recognized as the much-dreaded angel of death, who was believed to smite man with a drop of poison, and in later astrological lore he was regarded as the angel of Mars." (Stoyanov "The Hidden Tradition in Europe", 1994, p.68.) Mindezek alapján (és aki csak játékos, tényleg _ne_ olvassa ezt el, ha nem akarja elrontani saját játékélményét), valamint az alapján, amit Dreamseed-ről és a samaelitákról ír a játék-könyv ("they went into the smoke") én elképzelhetőnek tartom, hogy a Samaelita rend a "füstön túl" valójában a Dreamseed teremtésével (!) van elfoglalva, hogy legyen mi ellen harcolni ideát, a füstön innét - vagyis hogy az egyház megtarthassa a hatalmát. Lehet, hogy tévedek, de teóriának nem rossz, nem? :D :Ordog: Majd kiderül a Dreamseed kiegből - remélem.

Innét már olvashatják játékosok is megint. :P

In Nomine? Megint csak addig hasonló, amíg nem olvasod el a szabálykönyvet. Onnét csak annyiban, hogy ugyanarra a vallási mítoszra építenek.

Hanna: van a könyvben egy példa hangulatfestésre (p.158, lap tetején), amiben pont azt vázolják, milyen nagy különbség van aközött, ha az Engel egy romos, sötét apátságban számol be a cselekedeteiről, vagy ha a Himmel pompájában... ebben benne van a válasz a kinek mit és hol mond kérdésre. :P

Kaczorkirály: esznek, isznak, stb. Ez abból is következik, hogy mi az Engel (!), meg abból is, hogy az egyik példa-karakternek (Ariel, p118) vannak főzőeszközei (cooking utensils).
A leírás egyébént - még egyszer - jó volt, karót semmiképp nem érdemelsz. Sőt.

OGRF: talán olvasd el a könyvet (minden fejezetét), hátha máshogy látsz majd utána dolgokat. Felszín, "én azt hiszem, az van benne, hogy..."-elv alapján ítélsz, anélkül, hogy megszereznéd azokat az ismereteket, amiket megszerezhetnél? Hm. Mellesleg a teológiai érveiddel igen sok keresztény teológus is vitába bocsátkozna, azt hiszem - mondjuk ők egymással is vitáznak pont eleget.

[Javítva: 2003.03.20 írta: whoisnot]

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]