Ugrás tartalomhoz

Fotó
* * * * * 1 Szavazat

Kard és Másodteremtés - Lények Lajstroma

• Válasz írásához lépj be
24 hozzászólás érkezett eddig

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2462 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Tegnap, 18:09

Noir alatt itt természetesen nem a kapualjban cigiző feslett fém fatál elfek meg nagyokat mondó dagadt hobbit szeszcsempészek értendők, inkább a náluk nagyobb, közönyös külső erők (aka isteni gondviselés) miatt csapdába került szereplők küzdelme az elkerülhetetlen sors ellen, ill. mi történne, ha bárki erővel tartaná fenn az óidők idilljét? Bár a mitikus múlt elvesztése feletti búsongás az alap tolkieni világképtől sem áll távol, valahogy végig iskolás-szentimentális jellegű, igazi tétek és tragédiák nélkül (egyetlen valóban tragikus alak az egészben talán Gollam, egyébként mindenki végigmegy az előre leírt pályán, a gonoszok gonoszok, mert csak, ill. mert az ősidőkben valaki nem volt elég szolgalelkű és megkapta a magáét a tantóbácsi teremtőtől). Ennek játékalapként való használata tán az óidők dicsősége után vakon kaparászó negyedkori leszármazottak megszállottságában kereshető, a változásról tudomást venni nem akaró zárványokban stb.

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6247 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.08, 23:37

Tippek a "noir" hangulathoz Középfödére:
-azokon a helyeken, amit a Homály még nem teljesen ural, de már nagyon megérintett.
-a tündék végleges eltávozása után, mikor a varázslat eltűnőben van a világról.

Talbot

Talbot

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 41 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.08, 22:45

@Garabonciás: megkésve bár, de törve nem... Gratulálok! :)

Noir: uh! Nem én leszek talán, aki megmondja a tutit, de nem minden stíluselemet meg világot érdemes összekeverni. Szvsz Noir és KaMat annyira passzol egymáshoz, mint "pörköltszaft az aranygaluskához". Mindkettőt imádom, de nem enném egyszerre...

Ami igazán sántít, az a "mindenki átver mindenkit" fíling, a keménykötésű, beszólogatós/nagydumás főhős meg ugye a Végzet Asszonya, mert érzésem szerint mindegyik hiánycikk Középföldén, vagy bármely heroikus szemléletű rendszerben... és nem minden borongós hangvételű nyomozás = noir.

kavarajavarava

kavarajavarava

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 106 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.08, 22:11

Sztem egy játékalkalomnál nagyon fontos, hogy milyen prekoncepcióval ülünk le az asztalhoz. Ha azt mondják, hogy Középföldén játszunk, akkor egy noir nyomozós kaland is másmilyen lesz. Ráadásul a KaMat szabályok is ráerõsítenek. Szóval más az ha elõre tudjuk, hogy KaMatot játszunk noir stílusban, vagy KéM-et úgy, hogy csak késõbb jövünk rá, hogy Középföldén járunk.

Garaboncias

Garaboncias

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1025 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.05, 13:13

Ez egy érdekes kísérlet lenne. :) Ki kéne próbálni ahhoz, hogy lássuk, mennyire működőképes.

Én biztosan nem állnék meg a konverzió során ott, hogy csak a fajokat és a helyszíneket cserélem le (ezzel kb. egy MERP-es jellegű kalandot kapunk), hanem történetileg és/vagy mitológiailag is igyekezném beágyazni. De ez már egyéni igény és ízlés kérdése.

kukac

kukac

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1021 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.05, 12:58

De megfordítom a kérdést: ha van egy olyan kaland, ami nagyjából világfüggetlen, akkor teljesen oké az is, hogy Középföldére nyírom, nem?

Persze! De ez esetben is érdemes megtalálni azokat a kapcsolódási pontokat, amelyek megadják az egyedi Középfölde-ízt. Más kérdés, hogy bizonyos esetekben ezeknek a világfüggetlen kalandoknak a Középföldébe ágyazása van akkora meló, hogy átgondoljuk, megéri-e.

Elméletileg a világfüggetlen kalandok célja pont az, hogy kevés munkával, és/vagy viszonylag könnyen bármelyik világba be lehessen illeszteni. Pl. én a Barbárkirályt is el tudnám képzelni Középföldén, mondjuk északon Gundabad környékén, csak barbárok helyett bukott arnoriak/angmariak szerepelnek, a szörnyek nagyrészt orkok, az állatszellemek tündék, vagy tündék által odaküldött valós állatok (Valinor kutyája...). Nem emlékszem rá, hogy csináltam volna-e ilyet (meg amúgy se mesélek gyarkan), de gondolom annyi meló, mint rendszerek között konvertálgatni. (Túl távoli/eltérő rendszereknél lassú és nehéz, hasonlóaknál D&D->K&M viszonylag gyors és könnyű.)

Garaboncias

Garaboncias

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1025 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.05, 12:51

De megfordítom a kérdést: ha van egy olyan kaland, ami nagyjából világfüggetlen, akkor teljesen oké az is, hogy Középföldére nyírom, nem?

Persze! De ez esetben is érdemes megtalálni azokat a kapcsolódási pontokat, amelyek megadják az egyedi Középfölde-ízt. Más kérdés, hogy bizonyos esetekben ezeknek a világfüggetlen kalandoknak a Középföldébe ágyazása van akkora meló, hogy átgondoljuk, megéri-e.

kukac

kukac

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1021 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.05, 12:34

Ha nem is posztminden, de egy noir-Középfölde a negyedkorban érdekes lenne. A The New Shadow alapján magánnyomozós cucc a Dark Tree ellen, illegális anyag csempészettel, gyilkossággal, meg mindennel. :D

Bezony, van itt mozgástér! :)

Csak én mindig felteszem a kérdést a mesélőknek, hogy miért pont Középföldén mesélnek.

Ha van egy klassz nyomozós noir meseötleted, akkor számtalan világ áll rendelkezésedre, miért pont Középfölde az, amelyhez illesztenéd? [...]

Igazából csak Marvin posztminden noirjára lett volna béna trollkodás. A noirról nekem az ugrott be, hogy a 20-as 30-as évek Amerikájában a magánnyomozóhoz bemegy a csaj, hogy a férjét megölték, és a nyomozó bemegy a bárba, ott hallgatja a másik csajt, aztán belekeveredik egy alkoholcsempészési ügybe, stb. Abban se vagyok biztos, hogy ez nyomozós kalandnak számítana. Azért kötöttem össze a Középföldével, mert ebben a topicban vagyunk, arról jutott eszembe a The New Shadow. A Warhammer Fantasy-nak is van ilyen kalandja (ha jól emlékszem, Spires of Altdorf), ott pl. beszélni kellett egy csomó emberrel miközben a kultisták a kocsmában ránktámadtak. De megfordítom a kérdést: ha van egy olyan kaland, ami nagyjából világfüggetlen, akkor teljesen oké az is, hogy Középföldére nyírom, nem?

Garaboncias

Garaboncias

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1025 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.04, 13:13

Kerdésem lenne: a kalandok többségét negyedik szinten teszteltük, játszottuk.
Magasabb szintű kalandokra is lehet számítani, vagy marad ez? Leírva ugyan nem láttam, hogy lenne "erőszint" belőve, mint a Helvécziánál a 6.szint, ilyesmiben gondolkodtál? :titok:

Eddig harmadik, negyedik és ötödik szintű karaktereknek meséltem, ráadásul egylövetű alkalmak során, folyamatosan cserélődő játékosi- és karakter-összetétellel. A visszatérő játékosok (pl. Marvin) kapcsán próbáltam valami laza szállal összekötni ezeket, de ez azért még így sem tekinthető többnek, mint egymáshoz alig kapcsolódó rövid kalandok sora.

Mindenképpen tesztelni kell még a rendszert:

- magasabb szinteken

- hosszútávú kampányokban

Ha a kettőt összekötjük, akkor jó lenne egy alacsony (akár első?) szintről induló kalandfolyam, amely magas szintekig elmegy (mondjuk a nyolcadikig?). Csak hát erre jelenleg nem látok kellő szabadidőt, így nem tudom, hogyan valósulhatna meg. De örülnék neki, ha más viszont belevágna, mert nincsen kőbe vésve, hogy ilyesmibe csak én vághatnék bele. ;)

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6247 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.04, 11:17

Kerdésem lenne: a kalandok többségét negyedik szinten teszteltük, játszottuk.
Magasabb szintű kalandokra is lehet számítani, vagy marad ez? Leírva ugyan nem láttam, hogy lenne "erőszint" belőve, mint a Helvécziánál a 6.szint, ilyesmiben gondolkodtál? :titok:

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 8218 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.04, 09:21

Szépen kamatozik a KaMat.

Köszönöm, hogy elmondhattam, kitalálok egyedül is. :buszke:

Garaboncias

Garaboncias

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1025 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.03, 21:42

Ha nem is posztminden, de egy noir-Középfölde a negyedkorban érdekes lenne. A The New Shadow alapján magánnyomozós cucc a Dark Tree ellen, illegális anyag csempészettel, gyilkossággal, meg mindennel. :D

Bezony, van itt mozgástér! :)

Csak én mindig felteszem a kérdést a mesélőknek, hogy miért pont Középföldén mesélnek.

Ha van egy klassz nyomozós noir meseötleted, akkor számtalan világ áll rendelkezésedre, miért pont Középfölde az, amelyhez illesztenéd? Ez a kérdésfeltevés részemről sosem kötekedés vagy ellenérv: számomra pont azok a kapcsolódási pontok teszik érdekessé az ötletet, amelyek miatt nyomozós noir kifejezetten Középföldéért könyörög, és ami miatt más világban nem ütne akkorát. Ha léteznek ezek a kapcsolódási pontok, akkor eszedbe ne jusson másik szettingbe átültetni! Ha viszont hiányoznak, vagy döcögnek, akkor talán jobban jár a meséd egy másik szettinggel.

Ez fordítva is érvényesül: amikor valaki one shot mesékre kér javaslatot egy Facebook-csoportban, olykor javaslok egy-két KaMat-kalandmodult az aktuális igényektől függően, hozzátéve, hogy kis munkával nemcsak Középföldére használhatóak. De az az igazság, hogy hiába konvertálhatóak át más világokba, ott sohasem lesznek annyira ütősek, mint Középföldén, amelyre kitaláltam őket.

kukac

kukac

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1021 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.03, 21:14

Garaboncias

Garaboncias

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1025 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.03, 20:05

Király! Tök jó lenne majd egyszer mesélni is, bár biztos valami elszállt posztminden noir-Középföldét hoznék ki, beszólogatva szőrmentén a szolgalelkű keresztény világképnek is természetesen (sőt Szauront is így írom, akkora punk vagyok).

Kis-nagy-közepes volt már a MERP-ben, amint a Walesi Bárdolatlanok Akciócsoport a Rúnában nagy kedvvel élcelődött rajta, bár itt sztem nem ennek az örökségét látjuk viszont.

Ha pontosan meg tudod magadnak fogalmazni, hogy miért pont Középföldét szeretnél mesélni, és találsz hozzá játékosokat, akik mindezt elfogadnák, akkor hajrá! :)

Az igazi punkok nyilvános beszámolókat is írnak ám a játékaikról, hogy abban használhassák a Szauron alakot!!!  :felvon:

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2462 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.03, 18:54

Király! Tök jó lenne majd egyszer mesélni is, bár biztos valami elszállt posztminden noir-Középföldét hoznék ki, beszólogatva szőrmentén a szolgalelkű keresztény világképnek is természetesen (sőt Szauront is így írom, akkora punk vagyok).

Kis-nagy-közepes volt már a MERP-ben, amint a Walesi Bárdolatlanok Akciócsoport a Rúnában nagy kedvvel élcelődött rajta, bár itt sztem nem ennek az örökségét látjuk viszont.

Garaboncias

Garaboncias

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1025 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.03, 15:22

Nekem nagyon tetszett! :hc:

Kötekednék én is picit: szerintem a D&D 3,5 öröksége lehet ez a mekdonáldszos kis-közepes-nagy besorolás, ami igazából egy lény alatt is elférne, hogy plusz/mínusz életerő-kocka, stb. Persze egyedibbeknél, mint a Gyűrűlidércek még rendben, de kissé furcsán hat. :nos:

Ez a Kard és Mágia közvetlen öröksége, tehát a D&D 3.5 csak közvetetten a felmenője. ;) A Szörnyek és Kincsekben is ez a három kategória van – már ez is jóval egyszerűbb, mint a hivatalos D&D-ben található, ennél jóval bőségesebb kínálat. Igaz, akár ezt is elhagyhattam volna, ahogyan már a Helvéczia Mesélői Almanachja is elhagyja, de szerintem ennyi belefér.

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6247 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.03, 14:55

Nekem nagyon tetszett! :hc:

Kötekednék én is picit: szerintem a D&D 3,5 öröksége lehet ez a mekdonáldszos kis-közepes-nagy besorolás, ami igazából egy lény alatt is elférne, hogy plusz/mínusz életerő-kocka, stb. Persze egyedibbeknél, mint a Gyűrűlidércek még rendben, de kissé furcsán hat. :nos:

Garaboncias

Garaboncias

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1025 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.03, 14:53

kabal:

Pont valamelyik előző Kard és Másodteremtéses cikkem kapcsán volt erről egy hosszú komentfolyam itt az LFG.HU-n. :) Nagyon röviden: A Gyűrűk Urához Tolkien készített egy fordítási útmutatót, ezt használjuk az utóbbi időkben minden könyvéhez. Ez alapján ami modern angol forma, azt le kell fordítani, ami Tolkien által kitalált nyelven van, azt szigorúan tilos lefordítani, a közép- és óangol alakokra meg minden másra pedig egyedi szabályok vannak (legtöbbjük egyébként változatlan formában van hagyva a magyarban).

kukac:

Igen, a werewolf, azaz a váltott farkas (vagy vérfarkas) Beren és Lúthien történetéből a legismertebb, ott szerepel Sauron a Váltott Farkasok Uraként. Már akkoriban is szeretett lelkekkel manipulálni. ;) Viszont ez nem ugyanaz, mint a farkasember. A Lények Lajstromában egyébként nincsen olyan lény, amelynek ne lenne valamilyen tolkieni műben forrása. Max. kilóg a későbbi "kánonból", és akkor dőlt betűvel szerepel.

Módosította Garaboncias: 2019.12.03, 14:53

kukac

kukac

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1021 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.03, 14:25

Egyedül abba tudok belekötni, hogy ha Szarumán az itt Saruman, akkor az Olifánt miért nem Oliphaunt? :)
Egyébként remek, ezerszer jobb a MERP-hez készült Creatures of Middle-Earth-nél, amiben a vérszopó majmoktól a Vuk (!) nevű, rókaszerű teremtményeken át a démoncetekig(!) és a farkasemberekig mindenféle őrültség szerepelt.

Valamelyik Középföldés topicban már volt róla szó, hogy a Szarumán elírás (vagy neveket nem fordítunk, vagy valami ilyesmi), ezért X évtől kezdve csak a Saruman az elfogadott.

Ha jól emlékszem, werewolf wan az eredeti Tolkien könyvekben is, talán Sauron szolgái... Nekem Beren és Lúthien rémlik, de nem biztos.

kabal

kabal

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1265 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.03, 14:21

Egyedül abba tudok belekötni, hogy ha Szarumán az itt Saruman, akkor az Olifánt miért nem Oliphaunt? :)
Egyébként remek, ezerszer jobb a MERP-hez készült Creatures of Middle-Earth-nél, amiben a vérszopó majmoktól a Vuk (!) nevű, rókaszerű teremtményeken át a démoncetekig(!) és a farkasemberekig mindenféle őrültség szerepelt.

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]