Ugrás tartalomhoz

Fotó
* * * * * 1 Szavazat

Tales from the Loop RPG ismertető

• Válasz írásához lépj be
17 hozzászólás érkezett eddig

wisp

wisp

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 262 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.04.18, 18:51

Asszem hangulatilag az eredeti Junanji is idepasszolhat, még ha az már a következő évtized is. Emlékszem, gyerekkoromban elég rendesen be voltam rajta fosva.

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 8447 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.04.16, 15:51

Még egy tipp:

A '90-es években ment a magyar tévében is A hegy gyomrában című új-zélandi filmsorozat. 8 részes volt (nekem akkor többnek tűnt), és szerintem ma már nem adnák le abban a kora délutáni időblokkban, amiben anno adták (tele van jó kis nightmare fuel jelenetekkel). :)

Itt az első rész:

És úgy látom, hogy ennél a YT usernél fel van töltve a többi is:
https://www.youtube.com/channel/UC4H2X-IPaYmaZ1bUBH8ZJIA

wisp

wisp

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 262 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.04.16, 15:37

Köszi a tippeket, tényleg adják a hangulatot :) A játékot lehet, hogy majd le is tolom, ha megint lesz hang az asztali gépemen.

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 8447 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.04.16, 15:12

Két dolog ugrott be hirtelen:

Az egyik az Oxenfree című indie videojáték, amiből szerintem az előzetes nem mond el túl sokat, de a hangulatot jól átadja:

A másik pedig a Spielberg+Abrams-féle Super 8, aminek a második előzeteséből elég csak az első 1 percet megnézni egy jónak ígérkező kaland felütéséhez:

wisp

wisp

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 262 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.04.16, 14:28

(OFF)

Elso osztalyu valasz, csak hogy hozzategyek meg egy jelentest. ;)

Azért, mert valaki fórumon nekem visszaszól, az még nem jelenti az igazát. Argumentum ad nauseam: azért, mert mágustól és D&D-től elvonatkoztatni képtelen szerepjátékosok folyamatosan ismételgetik ezeket a fogalmakat, attól még nem biztos, hogy helyesen teszik. Ha sokan használják ezt a fogalmat, az szintén nem jelenti azt, hogy helyesen teszik (argumentum ad populum).

Az igazság félúton található: ma is elterjedt a modul szó, még külföldön is, de csakis a D&D-s és Pathfinderes (esetleg d20 származékos) körökben. Ezért elfogadhatónak találom, ha valaki D&D-s, vagy annak kistestvére, magusos körben modulokat emleget, de másban nem. Ide a bökőt (mutatok a szívemre), ha a Tales from the Loop könyvben előfordul a module szó, ami alatt kalandot értenek. Szerintem ott az adventure szó szerepelt.

Lehet, hogy nem szerepel, de miután tisztáztuk, hogy a kettő ugyanazt jelenti, csak más körökben, nem tekinthető hibának, hogy valaki az azonos jelentéstartalmú, más hangalakú szót használta az általad preferált helyett. Az, hogy te mit tartasz elfogadhatónak (argumentum acélpatkányum) meg szerencsére nem mérvadó, és semmilyen formában nem támasztja alá amit írsz. Az elvonatkoztatni nem tudást is vitatnám, nekem speciel a mágushoz semmi közöm, a DnD-t is sokáig kerültem utólag megalapozatlannak bizonyult előítéletek miatt, mégis aktív része a szókincsemnek mind a modul, mind a kaszt, bár van, hogy a másik verziót használom. A blogját ismerve az általad megfogalmazott előítélet még annyira sem áll Farkas Tivadarra, aki az RPG-k nagyon széles spektrumával foglalkozik, és alapos, objektív ismertetőket ír a narratív ősmeberes játékokról ugyanúgy, mint az agyonkomplikált crunchy művekről. A megnyilvánulásaid alapján szerintem inkább neked kéne dolgoznod kicsit, hogy jobban el tudj vonatkoztatni az egyéni DnD- és mágusundorodtól. (/OFF)

[/OFF]

Nemoff:

Nem tudom, nekem gyerekkoromból kevéssé maradtak meg olyan IRL események, ami jó alapot adhatna egy játékhoz - lehet, hogy túlságosan otthonülő voltam :D Én ebben leginkább egy Mother/EarthBound videójáték stílusú kampányt tudok elképzelni, abban van az, hogy a gyerekek a vidéket járják, és UFO-kba, robotokba, meg nightmarefuel lényekbe futnak úton-útfélen, a szüleik meg teljesen rendben vannak ezzel, mert hé, végül mind kirepülnek. Az is eszembe jutott, hogy a játék alapelvei jól használhatóak bármilyen ifjúsági settinghez, ahol gyerekek mentik meg a napot, nem kell feltétlen a sci-fi nyolcvanas évek legyen a setting.

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 8447 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.04.16, 12:42

Hogy a szóban forgó játékról is legyen szó, aki ismeri, esetleg játszott vele, az mennyire ajánlaná a későbbi generációnak, akiknek kevésbé van meg a nosztalgiafaktor? Persze nem arról van szó, hogy fogalmam sem lenne, mi volt menő akkoriban, a Final Fantasy és Mother első részeivel még játszottam is emulátoron (meg néztem a Stranger Thingst, meg olvastam a Ready Player One-t), de nekem a gyerekkor az már a kétezres éveket jelenti. Viszont az ismertető alapján a könyv elég jól bemutatja a kor popkultúráját, meg ugye egy "felturbózott" nyolcvanas évekről van szó, szóval ez talán nem akkora gond. Ami miatt érdekelne az az, hogy gyerekek a főszereplők, de amennyire lejött, a gyerekek kalandjai alapvetően nem "gyerekesek" - emlékszem, hogy már tíz- tizenkét évesen is azokat az ifjúsági dolgokat szerettem, amik nem néztek hülyének és meglepően sötét vagy komplex témákba is belenyúltak. Király lenne egy játék, ami felidézi az ilyen könyvek és filmek hangulatát.

Szerintem a nosztalgiafaktor önmagában mindenhez kevés.

Szerintem akkor csinálja a Tales from the Loopot játszó csapat jól, ha nem a '80-as és '90-es éveket akarják izzadságszagúan megidézni, hanem a saját gyermekkoruknak különös élményeit, eredeti értelemben vett szerepjátékait és fura eseményeit veszik alapul, illetve azokat a történeteket, amiket tizenévesként olvastak (kép)regényben, láttak a tévében vagy hallottak a híradóban, és valamiért megragadtak bennük.

Az ismertető facebbokos megosztásnál írta valaki:

Legalább egy tucat olyan szitu ugrott be a kilencvenes évekből, gyerekkoromból, ami tuti lemodellezhető a rendszerben  :). Kezdve a légó pincében történő szellemidézéstől, a csatornában élő furcsa lényen át az ufókig illetve az olyan teremtményekig melyek szárazságot okoznak!

OFF: Az osztályharcban nem kívánok részt venni. :buszke:

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4987 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.04.16, 12:25

Az igazság félúton található: ma is elterjedt a modul szó, még külföldön is, de csakis a D&D-s és Pathfinderes (esetleg d20 származékos) körökben. Ezért elfogadhatónak találom, ha valaki D&D-s, vagy annak kistestvére, magusos körben modulokat emleget, de másban nem. 

Engem az sem tud zavarni, ha D&D körökön kívül használja a kaszt-osztály-modul-kalandvázlat szavakat. Mi boomerek már csak ilyenek vagyunk.

Hogy a szóban forgó játékról is legyen szó, aki ismeri, esetleg játszott vele, az mennyire ajánlaná a későbbi generációnak, akiknek kevésbé van meg a nosztalgiafaktor? Persze nem arról van szó, hogy fogalmam sem lenne, mi volt menő akkoriban, a Final Fantasy és Mother első részeivel még játszottam is emulátoron (meg néztem a Stranger Thingst, meg olvastam a Ready Player One-t), de nekem a gyerekkor az már a kétezres éveket jelenti. Viszont az ismertető alapján a könyv elég jól bemutatja a kor popkultúráját, meg ugye egy "felturbózott" nyolcvanas évekről van szó, szóval ez talán nem akkora gond. Ami miatt érdekelne az az, hogy gyerekek a főszereplők, de amennyire lejött, a gyerekek kalandjai alapvetően nem "gyerekesek" - emlékszem, hogy már tíz- tizenkét évesen is azokat az ifjúsági dolgokat szerettem, amik nem néztek hülyének és meglepően sötét vagy komplex témákba is belenyúltak. Király lenne egy játék, ami felidézi az ilyen könyvek és filmek hangulatát.

Szerintem a nosztalgiafaktor önmagában mindenhez kevés.

Megy a Comedy Centralon a Goldberg család című sitcom, ami kizárólag erre épít, de nézni se bírom.

Továbbá ez a svéd-amerikai nyolcvanas évek nem az lesz, mint amit Magyarországon megéltél. Ott például rendszeresen megjelenik a tévé és a szerepjáték, de nekem a televízióból az maradt meg, hogy mikor kölcsönadtak nagyanyámnak, hogy vigyázzon rám, mindig az Évgyűrűk című nyugdíjas műsort kellett nézni. Kicsit később odáig jutottunk, hogy valaki kölcsönadta másolt VHS-en a Robotzsarut meg néhány - még Hong Kongban készült - Jackie Chan filmet, köztük a REndőrsztorit (90 körül talán?)

Filmekből nekem még az Állj ki mellettem és az ET rémlik, ami ilyen lehet.

Módosította galu22: 2020.04.16, 12:28

Acelpatkany

Acelpatkany

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 348 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.04.16, 06:59

Azért, mert valaki fórumon nekem visszaszól, az még nem jelenti az igazát. Argumentum ad nauseam: azért, mert mágustól és D&D-től elvonatkoztatni képtelen szerepjátékosok folyamatosan ismételgetik ezeket a fogalmakat, attól még nem biztos, hogy helyesen teszik. Ha sokan használják ezt a fogalmat, az szintén nem jelenti azt, hogy helyesen teszik (argumentum ad populum).

Az igazság félúton található: ma is elterjedt a modul szó, még külföldön is, de csakis a D&D-s és Pathfinderes (esetleg d20 származékos) körökben. Ezért elfogadhatónak találom, ha valaki D&D-s, vagy annak kistestvére, magusos körben modulokat emleget, de másban nem. Ide a bökőt (mutatok a szívemre), ha a Tales from the Loop könyvben előfordul a module szó, ami alatt kalandot értenek. Szerintem ott az adventure szó szerepelt.

wisp

wisp

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 262 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.04.16, 00:52

edem

edem

Ízirájder

• Fórumita
  • 1909 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.04.15, 21:25

Az altalad idezett stackexchange-es forrasban a felszavazott valasz elso mondata konkretan kijelenti, hogy a ket szo kozott nincs kulonbseg. De gondolom olvasni is olyan avittas, boomer dolog. :P

Az a nagy helyzet, hogy a magyarorszagi szerepjatekos korokben a "kaszt" es "modul" szo mar zsargonnak szamit, szemben peldaul az osztallyal, ami ilyen szempontbol idegenul hangzik. Szoval lehet, hogy szotari kornyezetben az osztaly a helyes, de ebben a szovegkornyezetben nem

Ja hát ha a Redditen mondják, akkor biztos úgy is van. 

Egyébként mondhatná bárki teljes joggal, hogy a kasztról az indiai páriák jutnak eszébe, az osztályról meg az iskola, kb. ennyire lehet véresen venni ezeket a nagy komoly szakkifejezéseket.

wisp

wisp

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 262 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.04.15, 15:47

Na jó, de az nem teszi helytelenné vagy rosszá. Na mindegy, nem akarok (akartam?) terminológiai vitát kirobbantani egy amúgy érdekesnek tűnő játék ismertetője kapcsán, csak azt hittem, talán lemaradtam valamiről, de úgy tűnik nem.

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2580 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.04.15, 15:32

Ja hát ha a Redditen mondják, akkor biztos úgy is van. 

Egyébként mondhatná bárki teljes joggal, hogy a kasztról az indiai páriák jutnak eszébe, az osztályról meg az iskola, kb. ennyire lehet véresen venni ezeket a nagy komoly szakkifejezéseket.

Acelpatkany

Acelpatkany

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 348 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.04.15, 14:17

https://rpg.stackexchange.com/questions/139968/is-there-a-difference-between-the-meanings-of-the-terms-module-and-adventure/139969

A "modul" szó az az ősi D&D-hez kapcsolható, olyan avíttas, boomer dolog.

Narmor

Narmor

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1344 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.04.15, 13:32

Nem szinonimák, hanem rossz gyakorlatok.

Az osztály-kaszt esetén még beszélhetünk erről (habár itt olyan ősidőktől meglévő gyakorlatról van szó, ami ellen kár hadakozni, főképp, hogy az angol class hangzására jobban hajaz a kaszt, ráadásul csak egyetlen szótag, szemben az osztállyal, így könnyebb kimondani, a nyelv pedig egyszerűségre törekszik; a jelentése pedig szerepjátékban úgyis speciális), de a kaland-kalandmodul esetén szerintem nem erről van szó. Én másnak érzékelem a két szó jelentését. A kaland az, amit egy mesélő saját jegyzeteiből és rögtönzésből lemesél a játékosainak, azaz, amit a játékosok játszanak; a kalandmodul egy kiadásra szánt, más mesélők számára írott "kalandkészlet".

Acelpatkany

Acelpatkany

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 348 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.04.15, 13:05

Nem szinonimák, hanem rossz gyakorlatok.

wisp

wisp

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 262 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.04.15, 13:02

Jó ismertető, két apróság szúrta csak a szememet:
1. A karaktereknek nem kasztjuk, hanem karakterosztályuk van.
2. A könyvben nem kalandmodulok, hanem kalandok vannak.

Ő, lehet, hogy rosszul tudom, de ezek nem szinonímák? Vagy van hivatalos magyar verziója a játéknak, amiben így szerepel? Mert akkor nem szóltam.

Acelpatkany

Acelpatkany

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 348 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.04.15, 12:53

Jó ismertető, két apróság szúrta csak a szememet:
1. A karaktereknek nem kasztjuk, hanem karakterosztályuk van.
2. A könyvben nem kalandmodulok, hanem kalandok vannak.

CikkBot

CikkBot

Régi fórumozó

• Admin
  • 6568 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.04.15, 07:16

A Tales from the Loop a svéd Fria Ligan kiadó harmadik szerepjátéka, amelyik a Mutant: Year Zero mechanikájára épül. Ebben a játékban 10-15 éves gyerekeket alakíthatunk egy olyan ‘80-as évek végén, amely bár sokban hasonlít az általunk is megélt múltra, de rengeteg szokatlan újdonság is van benne. 2018-ban futott a Kickstarteren a Things from the Flood szerepjáték kampánya, amely a Tales from the Loop önállóan is játszható kiegészítője/folytatása. Az ismertető mostani aktualitását az adja, hogy az Amazon Prime-on pár hete jelent meg az ugyanezen a néven futó (és ugyanezen ihletésű) sorozat, aminek az első évadát az IMDB statisztikái szerint elég jól fogadta a közönség.

http://lfg.hu/96032/ismerteto/tales-from-the-loop-rpg-ismerteto/

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]