Ugrás tartalomhoz

Fotó

Kalandozók és Köpönyegek (KéM konverzió)

• Válasz írásához lépj be
748 hozzászólás érkezett eddig

kukac

kukac

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1790 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.09.27, 21:38

Changelog:

Spoiler

Most már kb. jónak tűnik az egyensúly, rá lehet térni a varázslatokra. Egyelőre félreteszem Orastes varázslatpontos ötletét, és NoiseEHC minden varázslatát gondolom át (apropó, csak a Gömbvillám volt az egyetlen varázslat, amit a Varázsló nem használhatott), illetve a tűzvarázslót, később meg még meglátom.

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 12481 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.09.22, 19:23

Egyébként a varázslós "gyakorlatilag mindent, de drágábban" ötlete is tetszik, habár még mindig tartom, hogy a MAGUS hangulatához illik, hogy legyen pár egyedi varázslat amit csak egy tradíció ismer.

Az azért csak egy magasabb szintű mágia lenne (mennyi van KéM-ben? 5 varázslatszint?) és a plusz szintekkel már csak a legtápabb mozaikmágusnak menne, ha egyáltalán....

Bár valaki, valahogy azt is kitalálta. 

morgorito

morgorito

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 867 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.09.22, 18:31

Hogy írja ma valami konstruktívat is: gondolkodtam ám a mozaikvarázsló a nagy mágus témakörön. Az alábbi szerintem a legegyszerűbb rendszer, ami nem borítja meg a varázslók tápszintjét, de elfogadható annak modellezésére, hogy az ETK fluff (de nem a szabályok) szerint a mozaikvarázsló minden varázslatot képes megalkotni mozaikokból, de csak les, hogy a tapasztalati varázshasználóknak mennyire hatékonyabb varázslataik vannak.

Tehát, minden tapasztalati varázsló tanulja a varázslatokat, és van egy listája, amit ismer (a kasztja által alkalmazható teljes listáról). A többiért menjen tanulni vagy kalandozni. A mozaikvarázslónak is van egy listája, azon varázslatokról, amiket gyakorol (a mozaikvarázslók varázslat listájáról). Ezeket tudja hatékonyan alkalmazni, például harcban. De bármelyik nempapi varázslatot is el tudja varázsolni, de ehhez egyel magasabb rekeszt kell elhasználnia, mint a varázslat szintje. Ezen felül több időbe tellik neki, lehet belőle csinálni rituálét, vagy csak harcban tartson két körig, vagy ilyesmi.

Ez szintén későbbi téma, de közben leírom az én ötletemet is a tűzvarázslókhoz.

Mivel nagy részük simán sebez, ezért feleslegesnek tartom hogy az összes alak/időtartam/mozgás külön varázslat legyen, ezért arra gondoltam, hogy esetleg tulajdonságokként lehetne erősíteni őket. Plusz sebzés? Magasabb rekesz. Formázni akarod? Egy 1. szintű rekesz az ára. Mozogjon is? Egy 2. szinű rekesz.

Így pl. egy mozgó 7k6 sebzésű tűzszőnyeg 3 rekeszt használna el, 1 5., 1 2. és 1 1. szintű rekeszt. Mivel elég kevés varázslatuk van a többiekhez képest, ezzel nem kéne gyengíteni őket, nem kell 50 különböző varázslat ugyanarra az effektre.

Valamint a Mel Savas Nyila jellegű dolgokat átírni valami "Varázsnyíl (típus)" szerű dologra, aztán a TV tűznyílként használja, a BM savnyílként (vagy villánként, whatever), a Vari jégnyílként, stb.

Nagyon jó ötlet!

A tűzvarázslót az tehetné igazán "egyedivé", hogy sokkal több/olcsóbb opciói vannak ilyentéren, mint mondjuk a varázslónak.

Egyébként a varázslós "gyakorlatilag mindent, de drágábban" ötlete is tetszik, habár még mindig tartom, hogy a MAGUS hangulatához illik, hogy legyen pár egyedi varázslat amit csak egy tradíció ismer.

theomer

theomer

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 212 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.09.22, 14:38

Hogy írja ma valami konstruktívat is: gondolkodtam ám a mozaikvarázsló a nagy mágus témakörön. Az alábbi szerintem a legegyszerűbb rendszer, ami nem borítja meg a varázslók tápszintjét, de elfogadható annak modellezésére, hogy az ETK fluff (de nem a szabályok) szerint a mozaikvarázsló minden varázslatot képes megalkotni mozaikokból, de csak les, hogy a tapasztalati varázshasználóknak mennyire hatékonyabb varázslataik vannak.

Tehát, minden tapasztalati varázsló tanulja a varázslatokat, és van egy listája, amit ismer (a kasztja által alkalmazható teljes listáról). A többiért menjen tanulni vagy kalandozni. A mozaikvarázslónak is van egy listája, azon varázslatokról, amiket gyakorol (a mozaikvarázslók varázslat listájáról). Ezeket tudja hatékonyan alkalmazni, például harcban. De bármelyik nempapi varázslatot is el tudja varázsolni, de ehhez egyel magasabb rekeszt kell elhasználnia, mint a varázslat szintje. Ezen felül több időbe tellik neki, lehet belőle csinálni rituálét, vagy csak harcban tartson két körig, vagy ilyesmi.

Mivel nagy részük simán sebez, ezért feleslegesnek tartom hogy az összes alak/időtartam/mozgás külön varázslat legyen, ezért arra gondoltam, hogy esetleg tulajdonságokként lehetne erősíteni őket. Plusz sebzés? Magasabb rekesz. Formázni akarod? Egy 1. szintű rekesz az ára. Mozogjon is? Egy 2. szinű rekesz.

Így pl. egy mozgó 7k6 sebzésű tűzszőnyeg 3 rekeszt használna el, 1 5., 1 2. és 1 1. szintű rekeszt. Mivel elég kevés varázslatuk van a többiekhez képest, ezzel nem kéne gyengíteni őket, nem kell 50 különböző varázslat ugyanarra az effektre.

Valamint a Mel Savas Nyila jellegű dolgokat átírni valami "Varázsnyíl (típus)" szerű dologra, aztán a TV tűznyílként használja, a BM savnyílként (vagy villánként, whatever), a Vari jégnyílként, stb.

Ez nagyon tetszetős, én ezen a vonalon indulnék el. Kitalálni x alap varázslatot és erősíthetővé tenni.
Esetleg bizonyos kombinációkat engedni. Mondjuk 3 szintenként +1 mozaikot tud mergelni a varázslatába, de azok össz szintje nem lehet nagyobb, mint a varázsló szintjénél. 

Vagy akár az alapvarázslatok mellé kitalálni kiegészítő mozaikokat, amik nem lehetnek önálló varázslatok, de bizonyos rekesz ellenében beépíthető.

Módosította theomer: 2020.09.22, 14:39

theomer

theomer

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 212 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.09.22, 14:33

Az Észak Lángjaiban inkább Timul cwa Anrem (A Koldus) volt az, aki követte őket, tudtommal inkább Rosanna kisérői voltak. Bónuszként ott volt Graum + a smaragdmágus (sidekicknek kissé erős) és Salina. A Dorcha elit harcosai sem tűntek szimpla követőknek, sem Alyr Arkhon. :hogymi:

Nem csak sima csatlósokat értem ez alatt a témakör alatt, hanem bárkit, aki valamilyen érdek, érték, vagy vonzalom miatt követi a kalandozót (jellemzően legyen jóval alacsonyabb szintű és csak kiegészítő feladatokra alkalmas). Természetesen a követés alatt nem a közvetlen együtt kalandozást értem, hanem a olyan kapcsolatokat, akik nem anyagi szolgáltatás fejében segítik a kalandozót.
A rongyosok pedig emlékeim szerint random csatlakoztak a csapathoz, száműzött Erigow-i nemesek voltak és még a neveiket se tudjuk, szóval az adott helyzetben bőven kimerítik a sima csatlós szerepét. Hullottak is rendesen.
Szóval ez a fajta kéz kezet mos, urambátyám kapcsolatrendszer jobban illik valóban Ynevhez, mint a Gyalog Galopp féle tököt verő csatlósok, mint az OSR-ben. :)

kukac

kukac

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1790 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.09.21, 21:00

kukac

kukac

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1790 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.09.21, 20:49

Hmm, hosszú.

Elsődlegesen ezt egy játéknak terveztem, tehát ha az irodalom miatt bármi megakadna, akkor az irodalmi résznek mennie kell. Irodalmi szinten a hangulat a "kalandozófantasy" lenne, vagy lett volna. A játék viszont a nagyon hatékony mágiával és a központi államokkal inkább a "kommandósfantasy" irányba viszi a játékot. Mivel ilyen játékunk már van, ezért itt a kalandozófantasy-ra mozdulok rá, kemény kalandozók a világ ellen. Emiatt egyelőre az opcionális szabályok közé kerül be a teherbírás és a kompániák is (illetve a kompániákkal még várok egy ideig, mielőtt bárhogy bekerülne).

Leírom egy gondolatmenetet is, mivel nem vagyok biztos benne, hogy helyes, vagy mindent átgondoltam, hátha más talál benne valami hibát.

Alapvetően az ETK asszimetrikusnak tűnik a JK-k irányába, hiszen sokkal erősebbek az NPC-knél, ami jó indítást adna a hősies játékhoz (leszámítva, hogy hősnek nem születik senki hanem azzá kell válni, de a MAGUS főszereplői mégis "Kiválasztottként" születnek, még az udvari ork/goblin JK-k is). Azonban az erős birodalmak és szervezetek erőforrás miatt összességében mégis leuralják a játékot, ami miatt megjelenik az intrikázós/sunnyogós játéktípus is. Ezt a szimpatikus mágia még inkább kiemeli, hisz a felső rétegeknek effektíve mindig lesz valamilyük amivel zsarolhatják az alacsonyabbakat. Ja, meg vigyázni kell hogy akció közben senki se veszítse el egy hajszálát. De természetesen a többi mágia is hasonlóan erősnek tűnik.

Azonban ahogy olvasgattam az elmúlt napokban Shadon és Domvik leírásait ennek nem sok nyoma van. Domviknak számtalan eretnek/hittagadó szektája van, amik ugyan Domvikot imádják, de a központi egyház mégis üldöz. Ugyanakkor a leírások alapján a központi hatalomnak nem hogy Shadlekben nincs túl nagy befolyása, de még Shadonvárosban se ("A M.A.G.U.S. jelenének Shadonja élettől pezsgő, bűnben, kéjben és imákban tobzódó százezres nagyváros[...]"), a Felföld pedig csak névlegesen van Shadon irányítása alatt, kiskirályok, engedetlen nemesek, rablólovagok és forrongások dúlják. Tehát viszonylag gyenge központi irányítás, viszont emiatt jó helynek tűnik kalandozáshoz (elég sok fajta csapatnak, akár a központ oldalán, akár valamelyik nemesnek vagy saját oldalokun, esetleg beállhatnak rablólovagnak, akár Gorviknak is).

Itt legalábbis a szervezésben és fenntartásban nem játszhat sok szerepet a mágia, legalábbis az ETK-s formájában. Ami nekünk tkp. nagyszerű, hisz nem sokat vesztünk a M* hangulatból ha ezeket ignoráljuk és csak a kalandozáshoz szükséges varázslatok maradnak meg.

Ezt azért kell átgondolnom, mert pl. a bélyegek is annyira erősek minden mással szemben, hogy effektíve a varázslók totális kontrollt alkalmazhatnának a lakosság fölött. Viszont ha ezt kihagyom a KK20-ban, az kevésbé Cyberpunk feelinget hoz magával, viszont nagy valószínűséggel a M* elvesztené a jellege egy részét. A kártyánál egyébként nem láttam, hogy lenne ilyen mind control módszer a kalandozók ellen.

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6602 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.09.21, 18:05

Az Észak Lángjaiban inkább Timul cwa Anrem (A Koldus) volt az, aki követte őket, tudtommal inkább Rosanna kisérői voltak. Bónuszként ott volt Graum + a smaragdmágus (sidekicknek kissé erős) és Salina. A Dorcha elit harcosai sem tűntek szimpla követőknek, sem Alyr Arkhon. :hogymi:

theomer

theomer

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 212 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.09.21, 14:22

Ilyenformán valóban nem igazán tipikusan MAGUS-os a koncepció, a menő kalandozók nem mászkálnak egy kisebb hadseregnyi "senki"-vel.

Szerintem a csatlósok, követők eddig annyira nem voltak részei sem az irodalomnak, sem a rendszernek. Ha az AD&D-s gyökerekhez visszanyúlva valamit átemelnék, az inkább lenne egy battlesystemhez hasonló tömeges "csatarendszer". Annak szerintem több haszna lehetne a kalandokban, mivel elég sok háborús setting van a MAGUS-ban.

Nem fő csapásirány, de beilleszthető és növelheti az élvezeti értékét. Én Ynevet intrikus világnak képzelem el, ahol mindenki próbál mindenkit manipulálni. Kapcsolati hálókat építenek az intrika szereplői, más személyeken keresztül próbálják elérni a céljaikat.
Ennek lehet egy szelete a csatlós/követő rendszer. Az egyszerű lótifuti karakterektől a nagyhatalmú szövetségeseik lehetnek kontaktjai a csapatnak. Ugye egy ilyen hálózatnak ők is csak tagjai egy jó darabig és nem szervezői.
Tiernek és a többieknek is mindig megvolt a politikai szövetségi rendszerük. Az Észak Lángjáiban pl. egy kisebb századnyi emberrel vonulgattak. Persze ez háborús helyzet, de a hézköznapi kalandozásban is előfordulnak sameszok, akiket lehet ugrasztani piti vagy esetleg közepes feladatokra, amire már a csapat nem tud fókuszálni.Piti tolvajok, koldusok, testőrök, bérgyilkosok, stb., vérmérséklettől függően mindenkinek amire igénye van.

NoiseEHC

NoiseEHC

Logikarendőrség

• Fórumita
  • 834 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.09.21, 12:54

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 12481 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.09.20, 17:55

Az "alapfelszerelés" annál a karakteremnél volt, amelyik szekérrel járt. Esetleg teherhajóval egy messzi-messzi galaxisban.

A többieknél sajnos darabonként tartottam nyilván, még a pénzt is címleteztem.
Tudod, öt rézért szépen infót ad a sarki koldus. Ha aranyat adsz neki, abba belehal.

Avangion

Avangion

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 454 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.09.20, 15:12

Sztem mondjuk MAGUSba pont elfér az, hogy nem számolgatnunk Helvécziás szinten se megterheltséget. Csak akkor, ha valami speckó dolog (több mázsás aranyszobrot kéne valahogy elcipelni) miatt merül fel.

Sőt, igazat megvallva még a "kockás élelem/feleszerlés/nyíl" rendszert is javasolnám. Kalandozófantasyban tapasztalatom szerint elég hangulatos tud lenni.

Szerintem egy vázlatos teherbírás rendszer elfér.

Én egyébként gyűlölök játékosként és mesélőként is ezzel foglalkozni, persze feltételezve, hogy elhagytuk az "50m kötél+kenu az alapfelszerelés része" hozzáállást (megtörtént eset a '90-es évekből :) ).Viszont van, aki nagyon szeret ezzel molyolni. Pl én mesélőként nem kérem soha (nem is nézem), de van olyan játékosom, aki pontosan számolgatja minden rendszerben ezt, mert neki fontos.

Ilyenformán valóban nem igazán tipikusan MAGUS-os a koncepció, a menő kalandozók nem mászkálnak egy kisebb hadseregnyi "senki"-vel.

Szerintem a csatlósok, követők eddig annyira nem voltak részei sem az irodalomnak, sem a rendszernek. Ha az AD&D-s gyökerekhez visszanyúlva valamit átemelnék, az inkább lenne egy battlesystemhez hasonló tömeges "csatarendszer". Annak szerintem több haszna lehetne a kalandokban, mivel elég sok háborús setting van a MAGUS-ban.

theomer

theomer

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 212 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.09.20, 11:00

Amiken még gondolkozok:

Kompániák: valószínűleg nagyon hasonlóan mint ahogy a KéK-ben vannak. Valamennyit nyilván reszelni kell rajta (sőt, szeretném ha mondjuk d20 rendszerben lenne, mint a játék többi része...), viszont a M*-ban (nálunk legalábbis) nem voltak jellemzőek a segédek, hanem csak az arcoskodó kalandozók arcoltak. Így alapkönyvesnek nem alapkönyves, de kiegészítő szabályokban talán elfér.

Most hirtelen három példa jut eszembe:

1. Tier "csatlakozik" Erionban egy gyanús társasághoz. Valójában félkegyelműnek álcázva kihasználja őket, hogy eltereljék a figyelmet a valódi mentőakcióról. Nem klasszikus kompánia, de határeset.

2. A Sogron ereklyés novellában, ami a KKUK-ban van benne a lovag két csatlóssal harcol.

3. Észak Lángjai: Arel papok, mint kompánia.

Biztos van rá más precedens is, de elismerem nem gyakori.

Ezek mondjuk mind nem a tipikus kompánia voltak, ala OSR. Azok a fajta senki söpredék (elnézést, fontos társ), akiket rá lehet küldeni a csapdákra és hasonlókra, mert úgyis egy csapástól kifekszenek,

Talán a Sogronos csatlósok vannak még a legközelebb a dologhoz, de a lényeg az lenne, hogy ezek bárhol (nagyjából) toborozható, cserébe nem sok értelmezhető tudással rendelkező követők.

Igen, ezek irodalmi példák és M* esetén nem kell szolgaian követni az OSR beidegződéseket. Én nem úgy képzelem, hogy állandóan viszi magával a hős a követőit, sztoriban simán lehet, hogy elküldi őket más feladat elvégzésére, pl. őrizni egy személyt. Egy M* kaland nem kell, hogy a küldetés->megoldás->fizetség alapon történjen. Sőt én kifejezetten szeretem, ha ez a séma átvált egy olyanra, ahol a játékos karakterek kezdeményeznek, még akár ők adják a küldetést is. (Amit persze ugyanúgy ők játszanak le adott esetben.) Szóval a csatlós/követő rendszer kiváló lehetőség erre.
Mondjuk Conan sem mindig vásárolta (ha egyáltalán volt ilyen) a követőit. Egy kalózos részre emlékszem, meg egy olyan esetre, hogy az egyik helyi lovas nép adott neki lovascsapatot, hogy visszaszerezze nekik a másik lovas néptől a hercegnőjüket.

Rendszerszinten sohasem foglalkoztak ezzel a kérdéssel (még a d20 M*-ban sem találtam erről részt), de ettől még az irodalmi példákhoz hasonló módon bekerülhet M* rendszerbe a csatlós/követő rendszer.
Én úgy csinálnám, hogy mindenkinek (esetleg csak egy-két kiemelt osztálynak, mint a lovag, paplovag pl.) elérhető legyen, de más feltételekkel és más elérhető osztályú csatlósokkal.

Mittudomén,  6. szinttől szint/3 db legyen egyszerre, aktuális szint-5 maximális szinttel. Lovagok harcos és lovag osztályú csatlósokat tarthatnak, lovag osztályúak nem kérnek fizetséget.
Bárdok bárd, harcos, tolvaj osztályt bérelhet féláron, stb.

Módosította theomer: 2020.09.20, 11:00

morgorito

morgorito

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 867 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.09.18, 14:34

Morgorito, úgy vagyok vele, hogy nagyon hangulatos tud lenni, mikor éles helyzetben is előjön. :cool:
Meséltem és a svéd bajnoknak kellett cipelnie a megmentendő NŐT, aki varázs-álomban volt, lehetett választani a felszerelés és a kaland egyik kulcsmozzanata közül, szerintem ez jó. Vagy amikor van egy magas VO-t adó lemezvérted, de nehezebben mozogsz, kezdeményre is levonás jár, itt már sok múlhat rajta!

Igazat megvallva ez szép és jó, csak ehhez feltétlenül szükséges a felszerelés rekeszenkénti vezetése?

Egy ember magaddal cipelése/nehéz páncél problematikussága elő tud jönni ilyenféle könyvelés nélkül is. Sőt még differenciálni is lehet, erő/ügyesség/stb. alapján.

Ellenben kevesebb idő megy el vele. Legalábbis én nagyon nem szeretek pöcsölni azzal, hogy most hány fáklyám van pontosan, hány nyilam, üres tömlő kettő, teli tömlő három (utóbbi több helyet foglal mert ugye nagy a térfogata). 

De ez már ízlés kérdése. -Szerintem- ez egy "f***agyerek kalandozó vagyok" jellegű rendszerbe annyira nem kell. Ha expedíciók szervezése lenne a lényeg, az már más tészta.

Módosította morgorito: 2020.09.18, 14:36

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6602 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.09.18, 13:54

Morgorito, úgy vagyok vele, hogy nagyon hangulatos tud lenni, mikor éles helyzetben is előjön. :cool:
Meséltem és a svéd bajnoknak kellett cipelnie a megmentendő NŐT, aki varázs-álomban volt, lehetett választani a felszerelés és a kaland egyik kulcsmozzanata közül, szerintem ez jó. Vagy amikor van egy magas VO-t adó lemezvérted, de nehezebben mozogsz, kezdeményre is levonás jár, itt már sok múlhat rajta!

Módosította Orastes: 2020.09.18, 13:54

morgorito

morgorito

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 867 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.09.18, 12:44

Kukac, a KéK-ben van paplovagnak megfelelő, orgyilkos meg csomó más opcionális osztály, azokat érdemes csekkolni. :cool:

Ha nem gond, áthozom ide. Mivel KéK-et nem szoktunk játszani, ezért csak felületesen csekkoltam a szabálykönyvet. Megmondom őszintén, eddig a fény/fáklyán se gondolkodtam, minden dungeonben tökéletes fényviszonyok voltak, kivéve ha valami fluff megkívánta, hogy ne legyen. De pl. a teherbírást se használtam, mindenki vihetett végtelen pénzt, és csak akkor merült fel a gondolata, ha tényleg valami rohadt nagyot/furcsát kellett volna cipelni (kanapé...).

Sztem mondjuk MAGUSba pont elfér az, hogy nem számolgatnunk Helvécziás szinten se megterheltséget. Csak akkor, ha valami speckó dolog (több mázsás aranyszobrot kéne valahogy elcipelni) miatt merül fel.

Sőt, igazat megvallva még a "kockás élelem/feleszerlés/nyíl" rendszert is javasolnám. Kalandozófantasyban tapasztalatom szerint elég hangulatos tud lenni. 

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6602 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.09.17, 19:34

Kukac, dehogy baj, miért lenne? A Helvéczia bőven túlmutat a puszta dungeonkúszáson, van értelme a megterhetséget vezetni, hasznos és hangulatos, nem macerás.

kukac

kukac

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1790 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.09.17, 18:03

Kukac, a KéK-ben van paplovagnak megfelelő, orgyilkos meg csomó más opcionális osztály, azokat érdemes csekkolni. :cool:

Ha nem gond, áthozom ide. Mivel KéK-et nem szoktunk játszani, ezért csak felületesen csekkoltam a szabálykönyvet. Megmondom őszintén, eddig a fény/fáklyán se gondolkodtam, minden dungeonben tökéletes fényviszonyok voltak, kivéve ha valami fluff megkívánta, hogy ne legyen. De pl. a teherbírást se használtam, mindenki vihetett végtelen pénzt, és csak akkor merült fel a gondolata, ha tényleg valami rohadt nagyot/furcsát kellett volna cipelni (kanapé...).

morgorito

morgorito

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 867 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.09.17, 11:11

Amiken még gondolkozok:

Kompániák: valószínűleg nagyon hasonlóan mint ahogy a KéK-ben vannak. Valamennyit nyilván reszelni kell rajta (sőt, szeretném ha mondjuk d20 rendszerben lenne, mint a játék többi része...), viszont a M*-ban (nálunk legalábbis) nem voltak jellemzőek a segédek, hanem csak az arcoskodó kalandozók arcoltak. Így alapkönyvesnek nem alapkönyves, de kiegészítő szabályokban talán elfér.

1. Tier "csatlakozik" Erionban egy gyanús társasághoz. Valójában félkegyelműnek álcázva kihasználja őket, hogy eltereljék a figyelmet a valódi mentőakcióról. Nem klasszikus kompánia, de határeset.

2. A Sogron ereklyés novellában, ami a KKUK-ban van benne a lovag két csatlóssal harcol.

Ezek mondjuk mind nem a tipikus kompánia voltak, ala OSR. Azok a fajta senki söpredék (elnézést, fontos társ), akiket rá lehet küldeni a csapdákra és hasonlókra, mert úgyis egy csapástól kifekszenek,

Talán a Sogronos csatlósok vannak még a legközelebb a dologhoz, de a lényeg az lenne, hogy ezek bárhol (nagyjából) toborozható, cserébe nem sok értelmezhető tudással rendelkező követők.

theomer

theomer

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 212 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.09.17, 09:11

Amiken még gondolkozok:

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]