Ugrás tartalomhoz

Fotó
MKK

MKK Narratív

• Válasz írásához lépj be
685 hozzászólás érkezett eddig

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 12662 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Ma, 20:51

Azt szerettem az ÚTK-ban, hogy ott is meg volt a sablon, de egy kicsit azért testre szabhattad a karaktered. Harcos és harcos közt is volt különbség. 

Hulla csinál egy szabad katakteralkotást ETK-hoz vagy a ZÖLDhöz (volt pici eltérés a kettőben a kasztok között), talán 4 oldal az egész, az alapján lehet új kasztokat csinálni ott is.

Tebolyult_Tuzmagus

Tebolyult_Tuzmagus

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 123 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Ma, 20:23

Az ETK-ból nem nehéz 15 perc alatt karaktert készíteni. Kimásolod az egyik sablont, dobász párat, ha nem hal meg a karaktered tulajdonságdobás közben, akkor kész is vagy. :D

Azt szerettem az ÚTK-ban, hogy ott is meg volt a sablon, de egy kicsit azért testre szabhadtad a karaktered. Harcos és harcos közt is volt különbség. Első játékra simán el tudta készíteni a karakterét egy kezdő magától is, aki meg már tapasztalt játékosként valami különlegeset szeretett volna az tudott többkasztú karaktert készíteni magának (megfelelő háttértörténettel indokolva persze).

Most képzeljétek el, hogy egy teljesen kezdő, aki még nem játszott, nem mutatta meg nekik senki, hogy milyen a szerepjáték betéved egy köynvesboltba, megveszi ezt az intuitívnak legkevésbé sem nevezhető renszert. Szerintem hamarabb lenne belőle vatera hirdetés, mint játék.

Ez a Magyar Kétfarkú Kutya rendszer engem jobban emlékeztet a Koleria-találd ki magadnak, leszarom hozzáállására.

Módosította Tebolyult_Tuzmagus: Ma, 20:24

Creo

Creo

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 362 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Ma, 19:33

Én MKK-ban, először fél óra alatt dobtam össze egy karit. Nem varázshasználót.

Aztán 15 perc alatt.

5-6-nál tartok.

Varázshasználót a 3. nap végére.

Elcsesztem.

Végül összekínlódtam, valamit.

Egyszerűen nem akaródzott.

Őszintén szólva, az összes kariban csak egyetlen egyedi vonás volt: egy történet/sztori, amit mögé képzeltem.

Egyebek iránt jellegtelenek voltak statisztikailag.

Rájöttem, hogy nekem kell a statisztika.

A D&D 5e-vel is így voltam eredetileg.

De ott a kasztok/background miatt valahogy mégis rákaptam az ízére és már frankón bejön.

De az MKK, valahogy, nem adja.

Sorry.

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 12662 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Ma, 19:18

Nem nagyon tud már nálunk olyan szisztéma életképes lenni, ahol 10 perc alatt nincs meg egy karakter.

Az ELSŐ karakterre 2-3 órát hajlandó vagyok rászánni, egyedül. Mesélővel mondjuk felet. 

Jó a 10perc talán túlzás volt, de a félóra tényleg kb plafon. Létezik ez a kifejezés, hogy gamers with jobs. Az MKK alkotói is biztosan ismerik.

Gyakorlással a 10 perc teljesen reális elvárás. Azt mondom, 15 perc alatt tudnék ETK-ban és ZÖLDben még mindig karaktert generálni, ebből 2-3 a főértéksor kidobása. 

Agasvary

Agasvary

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 700 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Ma, 18:52

Nem nagyon tud már nálunk olyan szisztéma életképes lenni, ahol 10 perc alatt nincs meg egy karakter.

Az ELSŐ karakterre 2-3 órát hajlandó vagyok rászánni, egyedül. Mesélővel mondjuk felet. 

Jó a 10perc talán túlzás volt, de a félóra tényleg kb plafon. Létezik ez a kifejezés, hogy gamers with jobs. Az MKK alkotói is biztosan ismerik.

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 12662 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Ma, 18:40

Módosította KLM: Ma, 18:41

Agasvary

Agasvary

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 700 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Ma, 18:37

Sosem értettem, miért emlegették tiltott/szentségtelen/nem létező könyvnek. Pedig...

Szerintem a legjobb M rendszer volt. Nem értem, miért nem lehet erre építkezni most.

Itt van a polcom érintetlen állapotban, de valahányszor kinyitom és belenézek csukom is be, valahogy nem ér annyi Épelmét a dolog. De akarnám szeretni, csak valahogy nem megy. Mesélnék is benne, csak még karaktert se tudok csinálni. Mire eljutok odáig hogy 1.szintű már vagy 3 alrendszert kellett váltani a különböző Kp módok között. Nem nagyon tud már nálunk olyan szisztéma életképes lenni, ahol 10 perc alatt nincs meg egy karakter.

Raksi

Raksi

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 180 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Ma, 18:08

Sosem értettem, miért emlegették tiltott/szentségtelen/nem létező könyvnek. Pedig...

Szerintem a legjobb M rendszer volt. Nem értem, miért nem lehet erre építkezni most.

Creo

Creo

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 362 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Ma, 17:46

Na, az nem egy MKK Narratív, volt.

De, mi imádtuk és valahogy, egyesült erővel, de hazacipeltük. ;)

Néhány dolog a Nagy Fehérrel kapcsolatban:

A könyvesbolt után:
"- Bakker! Irány kockakészletet venni!"
A járdán elsétálva két srác mellett, ezt hallva:
"- Megvettem az új MAGUS-t! Aztán mielőtt elértem a buszmegállóig, visszafordultam kockákat venni!"

Karakteralkotáskor - kézről-kérzre járva:
"- Kriszti! Kriszti! Mi az a markona?
 - Micsoda?
 - Hát itt van a képességek között. Tök jó lenne a harcosomnak.
 - Muti. Markona, markona... , ja, hogy marCona!!! :D "

Mágiarendszer:
- papi mágia: na az nem tetszett, így Kegy, úgy Kegy, most igen, most nem. Ehh.
- mágikus képzettségek és Erősségek: szerintem rohadt jó volt! Végre lehettem igazi "kismester"! Rögtön csináltunk is a példákra alapozva átok/hulla tanonc/kismester/mester speckókat.
- Érdekes módon, a Mozaikmágia annyira nem jött át, a sokféle Mp-számolgatás miatt, de a tűzvarázslók, bm-ek eszméletlen népszerűek lettek.
- Azt hiszem, jót tett az össze-vissza Mp/E/erősítési Mp szénakazal ETK után. De sokat vállalt és még nem is volt teljes.

Sokat játszottunk ebben a rendszerben és mind kampány/életút jelleggel.

Nehéz olvasmány? Kétségtelen. Bonyolult? Hát 3e-szerű, az meg nem a könnyed fajta. M-érzés volt? Kétségtelenül.

Avangion

Avangion

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 519 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Ma, 17:44

Tekintve, hogy
a, szabálykönyvről beszélünk
b, Ynevre azért írt egy csomó író, mert így ki is adták azt, amit le akart írni
magasról teszek rá, hogy mely regényben mi volt leírva.
Attól, hogy töbféle forrásból magyarázzák a varázslatok forrását, még jó, ha egységes alapja van, mert úgy lehet tervezni és használni, ellenben ha össze-vissza, akkor pont olyan katyvasz lesz, mint az ETK. Az ilyen ezt olcsóbban, azt drágábban használja, meg könnyen megoldható, ellenben az ez nem is érzékelhető, mert a tündérkeresztanya mágiája ilyen, az meg elmehet a fenébe az írói képzelettel együtt.

Aminek a vége az, hogy a szentséges történetbeli fordulat ("plot twist") érdekében a sehonnai varázslószerűség hülyét csinál a legkifinomultabb mágia mestereiből és a két legnagyobb varázslóiskolából. (Aztán persze kiderül, hogy krány ezt is tudta, mert a varázslócska mögött álló valami egy rondagól káoszangyal akvériából... :meh: )

Legyen letisztázva a mozaikmágia és abból felépítve a tapasztalati és papi mágia. Aztán ha mindez megvan és működik, akkor el lehet azzal játszani, hogy pl. Morgena papjai és a neki fölesküdött varázshasználók elemi sötétség alapú varázslatai mivel és hogyan hatékonyabbak (kevesebb mana / nagyobb erősség).

Ilyen volt pl. D&D3-ban a Szövedék az Elfeledett Birodalmakban. Az tkp. egy mana-háló, amit a Mystra nevű istennő tart fenn (khm *Adron* khm). Ami az alapkönyvben lévő szabály, azt adja a Szövedék. Aztán a világkönyvben kijött az Árnyszövedék, amit Mystra ellenlábasa, Shar tart fenn. Egy feat -be fáj hozzáférni, onnantól az illúziók és a nekromanciák 1-el magasabb szinten működnek, az energia és idézőmágiák viszont egyel alacsonyabban, mert ez az istennő ezeket preferálja ill. negligálja.

Bulldy

Kb minden D&D világon képesek voltak megoldani a mágiaspecifikus dolgokat úgy, hogy nem borították fel a régi megoldásokat. A Szövedék mellett ott van még régebbi példaként a Dragonlance a holdakkal, a Dark Sun a preserver-defiler feltöltődéssel, Ravenloft a kiszámÍthatatlansággal, stb.

Viszont sokat segített, hogy akik ezekre a világokra írtak, hajlandóak voltak tekintettel lenni a világhoz kapcsolódó, már lefektetett alapokra és koncepciókra. Nem próbálták az írói szabadság jegyében a saját világidegen agymenéseiket a logó alatt elsütni, illetve feltételezem hogy volt egy működő központi kontroll. Na Yneven ez mind hiányzott, hiányzik, így nyilván nehéz a 30 év alatt összehordott összes zagyvaságot, egymásnak (néha direkt) ellentmondó mágiaképeket játékrendszerbe rakni.

Részben ezért is feleslegesnek gondolom az MKK erőlködését az egységes keretre. Egyrészt 200-300 oldalas mágiarendszer egy narratív, rules light (whatever) játékban agyrém, másrészt így sem képes mindent kezelni.

Rege

Rege

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 12 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Ma, 17:09

Aminél közös alap van és abból hozod létre a hatásokat. Vegyük az ArM rendszerét, mert az mindent lefed, ennek megfelőlen van benne 5 technika, meg 10 forma. https://en.wikipedia.org/wiki/Ars_Magica#Magic_system Innentől csak a varázsló hatalma és képzelete szab határt a mágiának. Át lehetne ültetni ÚTK-ra, csak 15 képzettség lenne, nem beszélve arról, hogy nagyon sok egyedi varázslat menne a kukába miatta - amit mondjuk én kevéssé bánnék. Ebben a rendszerben a varázsló tényleg létre tudna hozni bármilyen hatást, amit mások használnak, ha van megfelelő hatalma rá. A hátránya, hogy táblázatokból kell kinézni, hogy amit varázsolni akar, az mekkora befektetést igényel. Persze le lehet írni 100-200 példavarázslatot - illetve Ynevre le is kéne, mert a tapasztalati mágiahasználók csak formuláns varázslatokat tudnának -, de alapvetően a játékosnak kell kitalálnia, hogy milyen hatást akar elérni, a mesélőnek meg tudnia kell, hogy ez mennyire nehéz.

Szívemből szóltál!

Mikor először hallottam az új rendszerről és a mágia létrehozásának módjáról, rögtön az jutott az eszembe, hogy igen, Ez olyasmi lesz, mint az ArM. De nem az lett...

Szerintem is nagyon jól fel lehetne építeni  rá a M.A.G.U.S. mágiáját.

Sőt, én még azt is meg merem kockáztatni, hogy az 5 technika mellé még valahogy a Pszí is beférne. Mivel a magusban a Pszí a mágia alapját képezi (nyilván erről külön vitát is lehetne folytatni). És ebből a táblázatból lehetne kiolvasni a Pszí szintjét. Ott van a Dzsenn, aki pszí-ből nyomja mentálmágiát...stb.

Egy külön táblázatba egy erre épülő rendszert lehetne a harcra is csinálni, mert az elég egyszerű az ArM-ben.

Pl. a technikák helyett a Ké, Té, Vé, Cé, Sebzés (Én csinálnék külön egy fegyverdobást (Dé.))... A formák helyére betenném a fegyvertípusokat. És ebből jönne ki a harcérték, plusz a fegyverhasználat kellene.  És kb. hasonló mechanikával működne, mint a mágia.

Ez csak egy hírtelen ötlet volt. De az biztos, hogy gyorsabb áttekintést és több szabadságot engedne. 

Még a képzettségekre kellene egy ilyesmi rendszert kitalálni, és kb. 3 táblázatból meg is lenne az egész rendszer alapja.

kukac

kukac

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1892 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Ma, 14:52

Kár hogy Attila már nem ír kritikákat. De lehet hogy jobb, ha ezt a teszt anyagot nem is látja. :nuke:

Tebolyult_Tuzmagus

Tebolyult_Tuzmagus

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 123 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Ma, 14:47

Erre véletlenül bukkantam rá. Nagyjából ezeket gondolom erről az MKK verzióról.
http://lfg.hu/10181/ismerteto/magus-alapkonyv-kritika/

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 12662 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Ma, 12:19

Aminek a vége az, hogy a szentséges történetbeli fordulat ("plot twist") érdekében a sehonnai varázslószerűség hülyét csinál a legkifinomultabb mágia mestereiből és a két legnagyobb varázslóiskolából. (Aztán persze kiderül, hogy krány ezt is tudta, mert a varázslócska mögött álló valami egy rondagól káoszangyal akvériából... :meh: )

Hja, mikor 30+ ezer év hiperhajtómű után valaki kitalálja, hogyan lehet zárt, nyomás alatt lévő hangárból indulva, légkörbe, bolygóvédelmi pajzs alá érkezni, esetleg egy kamikaze hajóval letakarítani az üldőző szuperdrenyát és a fél birodalmi flottát...

Bulldy

Bulldy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 6845 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Ma, 11:56

Tekintve, hogy
Attól, hogy töbféle forrásból magyarázzák a varázslatok forrását, még jó, ha egységes alapja van, mert úgy lehet tervezni és használni, ellenben ha össze-vissza, akkor pont olyan katyvasz lesz, mint az ETK. Az ilyen ezt olcsóbban, azt drágábban használja, meg könnyen megoldható, ellenben az ez nem is érzékelhető, mert a tündérkeresztanya mágiája ilyen, az meg elmehet a fenébe az írói képzelettel együtt.

Legyen letisztázva a mozaikmágia és abból felépítve a tapasztalati és papi mágia. Aztán ha mindez megvan és működik, akkor el lehet azzal játszani, hogy pl. Morgena papjai és a neki fölesküdött varázshasználók elemi sötétség alapú varázslatai mivel és hogyan hatékonyabbak (kevesebb mana / nagyobb erősség).

Ilyen volt pl. D&D3-ban a Szövedék az Elfeledett Birodalmakban. Az tkp. egy mana-háló, amit a Mystra nevű istennő tart fenn (khm *Adron* khm). Ami az alapkönyvben lévő szabály, azt adja a Szövedék. Aztán a világkönyvben kijött az Árnyszövedék, amit Mystra ellenlábasa, Shar tart fenn. Egy feat -be fáj hozzáférni, onnantól az illúziók és a nekromanciák 1-el magasabb szinten működnek, az energia és idézőmágiák viszont egyel alacsonyabban, mert ez az istennő ezeket preferálja ill. negligálja.

Bulldy

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6743 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Ma, 11:50

Selmo, ezek miatt jó a D&D, mert kb pár sorban elintézi, hogy a mágia forrása ugyan lehet más, de a varazslatok hatásai ugyanazok, ha mondjuk egy bárd vagy egy varázsló mondja is el. Nem kellenek az ilyen blablák, mint Manaháló, Ősmágia, meg ezek, ha pedig bekerülnek, ne legyen a játékban semmilyen számszerű hatásuk, hogy erősebb, gyengébb. :nos:

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 12662 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Ma, 11:18

ellenben az ez nem is érzékelhető, mert a tündérkeresztanya mágiája ilyen, az meg elmehet a fenébe az írói képzelettel együtt.

Valamint a Korona és Kehelyben a kedvenc "kornyizmusom", hogy a crantai tata "vérségi" mágiája ellen nem védenek a mágikus védelmek, az a kedvencem.

Merthogy ez egy meglehetősen combos, ám mégis csak szimpatikus alapon közlekedő mágia, ami ha emléket olvas, akkor mentálmágia. Pont. 

Selmo

Selmo

Lochost kvesztor

• Fórumita
  • 2146 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Ma, 11:07

Szerintem ez így kijelentve a regényekben nem hangzik el, csak a szerepjáték könyvekben. A regényekből nekem inkább az jön át, hogy a többi mágiahasználó is elég szabadon tudja létrehozni a hatást. Persze lehet, hogy tévedek.

Ami szerintem fontos lenne, hogy ne egy mechanikával legyen magyarázva a mágia. A mágiának többféle forrása lehet, így szerintem attól függően, hogy milyen forrásból dolgozik a mágiahasználó, egyes hatásokat könnyebben, más hatásokat nehezebben tudjon létrehozni. Az Ifini éjszakákban említett kasisha által biztosított mágia pl. annyira eltért a "normál" mágiától, hogy a "normál" mágiát használók nem is tudták érzékelni.

Tekintve, hogy

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 12662 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Ma, 10:49

Persze le lehet írni 100-200 példavarázslatot - illetve Ynevre le is kéne, mert a tapasztalati mágiahasználók csak formuláns varázslatokat tudnának

Szerintem ez így kijelentve a regényekben nem hangzik el, csak a szerepjáték könyvekben. A regényekből nekem inkább az jön át, hogy a többi mágiahasználó is elég szabadon tudja létrehozni a hatást. 

A Csepp és Tengerben pld a tűzvarázslóknál emlegeti Gorduin, hogy nem olyan formulákat használnak, mint a déliek... 

Raksi

Raksi

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 180 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt Ma, 10:42

Persze le lehet írni 100-200 példavarázslatot - illetve Ynevre le is kéne, mert a tapasztalati mágiahasználók csak formuláns varázslatokat tudnának

Szerintem ez így kijelentve a regényekben nem hangzik el, csak a szerepjáték könyvekben. A regényekből nekem inkább az jön át, hogy a többi mágiahasználó is elég szabadon tudja létrehozni a hatást. Persze lehet, hogy tévedek.

Ami szerintem fontos lenne, hogy ne egy mechanikával legyen magyarázva a mágia. A mágiának többféle forrása lehet, így szerintem attól függően, hogy milyen forrásból dolgozik a mágiahasználó, egyes hatásokat könnyebben, más hatásokat nehezebben tudjon létrehozni. Az Ifini éjszakákban említett kasisha által biztosított mágia pl. annyira eltért a "normál" mágiától, hogy a "normál" mágiát használók nem is tudták érzékelni.

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]