Ugrás tartalomhoz

Fotó

Szerepjátékelmélet

• Válasz írásához lépj be
823 hozzászólás érkezett eddig

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 8532 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.05, 12:53

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 8532 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.05.22, 09:05

Talán itt jó helyen lesz: Hartyándi Mátyás 5 percben összefoglalja, hogy mi az a story game:

A megemlített My Life with Master ismertetője (ami valójában 2 ismertető):
http://lfg.hu/10082/ismerteto/my-life-with-master-1-jatek-2-ismerteto/

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 5065 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.04.08, 12:47

A vesztegzárnak van egy olyan hatása, hogy az utazás miatt megspórolt időben végigolvasom a porfogó kiadványokat.

Harc témában két érdekesség fogott meg.

Usagi Yojimbo

1: "vakon" (ez nem teljesen igaz, de lényegtelen) meg kell határozni, hogy az aktuális harci körben milyen taktikát követ a karakter. Agresszív letámadás, előkészített támadás, védekezés.

2: 

- agresszív letámadás sebez előkészített támadáson keresztül (nem figyel a védekezésre eléggé)

- előkészített támadás sebez védekezésen keresztül (nyomás alá helyezi a védelmet)

- védekezés semlegesíti az a az agresszív támadást, sosem sebez (mert támadásra nem fecsérli az erejét)

- ha mindkét fél agresszív, akkor a jobbik sebez

- ha mindkét fél előkészítetten támad, akkor vagy egymás tesztelgetése folyik, vagy birkózásba torkollik a manőver. sebzés nincs.

3:

utolsó lépésként ellendobást teszünk, mindkét fél mindig aktívan dob.

Ha nyered az összevetést sebezhetsz ha: letámadást csináltál óvatos ellen, letámadást letámadás ellen, vagy óvatosan támadtál védekezés ellen 

Ha úgy nyered az ellendobást, hogy: óvatosan támadtál letámadás ellen, védekeztél letámadás ellen, vagy letámadtál védekezés ellen, akkor nem sebezhetsz.

Szerintem elég egyszerű szabály párbajozós kalandokhoz. (kalózos, testőrös, szamurájos)

A nyerő taktika egyébként elég egyszerű:

- első körben védekezés, hogy a dobás és végeredmény ismeretében felmérd mennyire jó az ellenfeled

- ha túl erős vagy nagyon gyenge hozzád képest, akkor nyugodtan lehet agresszívan támadni. (az első esetben azért, mert más esélyed nincs. A másodikban azért, mert más esélye nincs, és ezt ki tudod használni ha te is agresszív vagy.) Hasonló ellenfelek között az óvatos taktika a nyerő, alkalmanként megkockáztatva egy agresszív lépést.

SWORD NOIR

Ez elég extrém és halálos, de van olyan játék, amihez jó lehet.

1: meg kell határozni, hogy ki irányítja a harcot. Ez életbevágó dolog, ugyanis.

2A: a harcot irányító fél dobhat támadást és sebzést.

2B: az "alávetett fél" (aki bukta a kezdeményezést) vagy védekezik ez ellen aktívan, vagy kockáztathat, és megpróbálhatja átvenni az irányítást

Fontos, hogy ha megpróbálja átvenni az irányítást, akkor az valódi kockázat, mert ha nem sikerül, akkor a támadás és sebzés ellen nem védekezhet egyáltalán. (a támadó nem klasszikus ellendobást tesz, hanem csak simán egy normál célszámot kell eltalálni a támadásával) 

Kb. úgy kell elképzelni, hogy egy a rendőr a sarok mögött kuksol miközben a triádok bekerítik, de elhatározza, hogy megpróbál kitörni. Ha sikerül, akkor támad, ha nem sikerül, ott áll fedezék nélkül.

3: új kezdeményezést csak akkor kell dobni, ha valamilyen körülmény megváltozik, például erősítés érkezik. Ha nem történik ilyen, akkor a küzdők váltogatják egymás között az irányítást.

Egyszerűbb D&D játékokba is beilleszthető mindkettő (újabb generációsokba nem igazán), de szerintem mindkét ötlet működik FAtE-tel, Barbarians of Lemuriaval, Minisix-szel, vagy Fighting FAntasyval (már eleve ellendobásos a harc)...

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 12322 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.02.06, 17:50

Mondjuk ide:

Talbot

Talbot

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 66 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.02.05, 12:49

Én buktam a mentőt, köszi (bár a tartalom ismerős volt, tudott néhol újat mondani). ;)

[OFF: a Mage-ben nekem nem jött át a noir, de asszem az én készülékemben volt a probléma. Igaz, egy pontban mégis: a karakterem feszt cigizett - egy "árva" raszta taxisofőrt játszottam, aki bármilyen dugóban 10 perc alatt "vitte" a fuvart a reptérre. :)]

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 8532 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.02.05, 12:05

(OFF) de ugye tudod, hogy ha valaki nem dobja meg a mentőjét, akkor egy ilyen linkeléssel egész napra a gép elé szögezheted? :D https://www.xkcd.com/609/(/OFF)

Leleplezted ördögi tervemet... :drama:

...ideje elindítani a második fázist... :gonosz:

wisp

wisp

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 265 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.02.05, 10:34

Sokan egyébként a cyberpunk zsáner édesanyjának tartják a film noirt. Lásd itt az első bekezdést, ahonnan érdemes átkattintani a Cyberpunk szócikkre is.

(OFF) de ugye tudod, hogy ha valaki nem dobja meg a mentőjét, akkor egy ilyen linkeléssel egész napra a gép elé szögezheted? :D https://www.xkcd.com/609/(/OFF)

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 8532 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.02.05, 10:00

A Technoir sem véletlenül az ami.

Sokan egyébként a cyberpunk zsáner édesanyjának tartják a film noirt. Lásd itt az első bekezdést, ahonnan érdemes átkattintani a Cyberpunk szócikkre is.

dekszter

dekszter

Régi fórumozó

• Szerkesztő
  • 5802 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.02.05, 09:34

Bár a noir jól társítható horroral (szerintem mondjuk nem elsősorban a kozmikus fajtával), amivel igazán kéz a kézben tud járni, az a cyberpunk.

Az nWoD vonalban anno a Mage kapta a noir érát - a Changeling viktóriánus kor / Vampire 80-as évek párosa mellett :) .

Cyberpunk noir +1 :) .

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 8532 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.02.05, 09:21

Bár a noir jól társítható horroral (szerintem mondjuk nem elsősorban a kozmikus fajtával), amivel igazán kéz a kézben tud járni, az a cyberpunk.

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 12322 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.02.05, 09:18

Hiszen pont az a lényeg, hogy a kozmikus erők ép ésszel teljesen felfoghatatlanok.

Vagy igen. Ezért kedvelem személy szerint az Őrület Hegyeit leginkább, míg elég sokan ezt HPL egyik leggyengébb munkájának tartják...

Azért a végén nem ott van az obligalt megorules? :) 

Ja, ott van, csak nem túl értelmes. Nem én vagyok a legnagyobb HPL fan, na...

pierredelacroix

pierredelacroix

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 637 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.02.05, 07:41

Hiszen pont az a lényeg, hogy a kozmikus erők ép ésszel teljesen felfoghatatlanok.

Vagy igen. Ezért kedvelem személy szerint az Őrület Hegyeit leginkább, míg elég sokan ezt HPL egyik leggyengébb munkájának tartják...
Azért a végén nem ott van az obligalt megorules? :) Egyébként kozmikus horrorkent szerintem is gyengébb a legutolso bekezdesig. De mai értelemben vett scifikent/"titkos történelem ként" (alzsàner) elég jó...(Egyfajta ET/Indiana Jones keverék)

pierredelacroix

pierredelacroix

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 637 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.02.05, 07:19

Persze az igaz,hogy sok CoC modulban (és jobb, de általában rosszabb "lovecrafti" videojáték...) szerepelek magánnyomozók, ami alapján első blikkre noirnak tűnhetnek ezek. De ez csak a casual megoldás arra, hogy miért masszon bele valaki a Mítosz a... (Pínzírt...)

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 12322 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.02.05, 07:07

pierredelacroix

pierredelacroix

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 637 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.02.05, 06:56

Első làtàsra igen, sokat làtsz bele. :) Lovecrafti mitologia szerint ugyanis még a legrosszabb ember is emberibb, felfoghatobb (ha nem jobb), mint akár a Mítosz legerotlenebb lenye (kiknek tetteit nem foghatjuk fel ésszel...). Tehât - elvileg, hangsúlyozom - egy pszichopata tömeggyilkod, egy terrorista cselekedeteit megertheted, sőt "erkölcsileg" is jobb, mint egy innsmouthi lakosé, aki 30 évig éldegélt senkinek sem àrtva a föld felszínén, majd eltűnt örökre a víz alatt. Ugyanis utóbbi eldobta "emberségét", egy másik gondolkodási séma kedveert...(egy nem emberaldozo kultusz tagjaira is áll)

wisp

wisp

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 265 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.02.05, 00:23

Nem vagyok igazán otthon a lovecraftizmusban, ezért kérdezem, hogy a Mítosznak nincs egy olyan eleme, hogy az emberiség egy nap majd levetkőzi a maga által kitalált erkölcsöket, hogy Cthulhuhoz és tsai.-hoz hasonlóvá válva a testi örömök hajszolásának szentelje magát a hideg és közömbös univerzumban? Aztán amikor ez megtörténik, akkor jönnek a Nagy Öregek, hogy megmutassák, hogy kell ezt igazán jól csinálni. Egyszer olvastam a Cthulhu hívását még régen, amúgy csak másodlagos forrásokból ismerem Lovecraft munkáit, de ha erre jól emlékszem, ez szerintem elég jól összecseng a Noir szellemiségével. A kiábrándult, szex- és drogfüggő nyomozó egyszer csak rájön, hogy amit a társadalom iránt érez, az csak múló angst ahhoz képest, hogy milyen cinikus és kegyetlen a valóság kozmikus szinten.

Igazat megvallva, én ezt pont nem éreztem soha.

Hiszen pont az a lényeg, hogy a kozmikus erők ép ésszel teljesen felfoghatatlanok. A szemükben meg az emberek, hát nagyjából mintha mi akarnánk amőbákat "tanítani" valamire. Nincs nagyon sok közös pont.

A legközelebb ami van ehhez, azok a mindenféle hibrid szörnyek, de azok meg pont megváltoznak, szóval ott nem magáról az emberi fajról van szó, hanem egy "megfertőzött" csak félig emberi lényről.

Ja, nem is arra gondoltam, hogy összemérhetőek lennének, hanem hogy mintha a kozmikus horrorban is lenne egy bizonyos fokú kiábrándulás meg cinizmus, aminek pont az a forrása, hogy a kozmosz felfoghatatlanul hatalmas, mi pedig legfeljebb plankton vagyunk amit bármikor felfalhatnak. Meg a Sin City-ben volt, hogy a várost irányító korrupt szenátor annyira elérhetetlen volt, hogy még a nyíltan pszichpata gyilkos kegyeltjeit is csak a törvényt megkerülve lehetett kifüstölni, de vele magával esélytelen volt packázni. De lehet, hogy tényleg túl sokat látok a dologba, mindenesetre köszi a választ :)

morgorito

morgorito

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 764 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.02.04, 22:33

Nem vagyok igazán otthon a lovecraftizmusban, ezért kérdezem, hogy a Mítosznak nincs egy olyan eleme, hogy az emberiség egy nap majd levetkőzi a maga által kitalált erkölcsöket, hogy Cthulhuhoz és tsai.-hoz hasonlóvá válva a testi örömök hajszolásának szentelje magát a hideg és közömbös univerzumban? Aztán amikor ez megtörténik, akkor jönnek a Nagy Öregek, hogy megmutassák, hogy kell ezt igazán jól csinálni. Egyszer olvastam a Cthulhu hívását még régen, amúgy csak másodlagos forrásokból ismerem Lovecraft munkáit, de ha erre jól emlékszem, ez szerintem elég jól összecseng a Noir szellemiségével. A kiábrándult, szex- és drogfüggő nyomozó egyszer csak rájön, hogy amit a társadalom iránt érez, az csak múló angst ahhoz képest, hogy milyen cinikus és kegyetlen a valóság kozmikus szinten.

Igazat megvallva, én ezt pont nem éreztem soha.

Hiszen pont az a lényeg, hogy a kozmikus erők ép ésszel teljesen felfoghatatlanok. A szemükben meg az emberek, hát nagyjából mintha mi akarnánk amőbákat "tanítani" valamire. Nincs nagyon sok közös pont.

A legközelebb ami van ehhez, azok a mindenféle hibrid szörnyek, de azok meg pont megváltoznak, szóval ott nem magáról az emberi fajról van szó, hanem egy "megfertőzött" csak félig emberi lényről.

wisp

wisp

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 265 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.02.04, 22:24

Bulldy

Bulldy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 6774 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.02.04, 21:25

Ezt csak úgy itt hagyom: Deadlands Noir
(https://www.peginc.com/product-category/deadlands-noir/)

Horror és noir egyveleg Savage Worlds tálalásban.

Bulldy

Garaboncias

Garaboncias

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1319 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.02.04, 20:51

A noir a kiábrándultságon, az erkölcsi relativizmuson, a fennálló társadalmi rend kritikáján alapszik, míg a horror a zsigeri félemeken, iszonyaton és rettegésen. Ez a két témacsoport szerintem összeegyeztethetetlen. 

A Sin Cityben az elvileg mundén szereplők némelyikéről simán el kellene hinni, hogy a világ többi lakójából zsigeri félelmet, iszonyatot és rettegést vált ki...

...elég jól vegyítve a kiábrándult/akesz nyomingerrel meg a dizőzzel.

Plusz ott a link egy másfél órás már épp nem noir (de épp fekete-fehérben simán elmenne) filmről, ahol az is érintőlegesen szóba kerül, hogy milyen érzés lehet egy olyan lakóparkban lakni, amit zombikkal építtettek fel... 

Nem azt mondom, hogy egy noirnak nem lehetne része a félelem, vagy a félelemkeltés, de alapvetően nem arról szól, nem e körül forog a konfliktus.

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]