Ugrás tartalomhoz

Fotó

Szerepjátékelmélet

• Válasz írásához lépj be
774 hozzászólás érkezett eddig

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 10672 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.14, 07:28

Az előre, részletesen kidolgozott homokozókkal nekem rossz tapasztalataim vannak. Konkrétan még a játék előtt meg szoktam unni az egészet, és el sem kezdem a kampányt :) (tudom-tudom, önfegyelem hiánya, stb.)

Nekem is jobban bejön pár konkrétummal, pár "bárhova beilleszthető" elemmel és a többit a partira szabom.

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4104 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.14, 07:00

A sandbox az amikor kis területet jár be a parti és egy országnyi terület van részletesen kidolgozva, vagy szigetvilág. KéM, Helvéczia szerintem ide tartozik.

Szerintem nem az országnyi terület részletes kidolgozottsága a lényeg.

Inkább az, hogy a kampány iránya a játékosok igényei szerint alakul, azok a konfliktusok és helyszínek lesznek folyamatosan kidolgozva, amik érdeklik őket, nincs rájuk erőltetve semmi más.

Az, hogy előre mennyit dolgozol ki részletesen, szerintem inkább mesélőtől függ. Én nem nagyon szeretek előre dolgozni, ezért inkább azt szoktam csinálni, hogy vázlatosan megvan minden, ahová életszerűen eljuthatnak a játékosok a játékalkalom végéig. 

Kidolgozva akkor lesznek, mikor a játékosok a játékalkalom végén úgy döntenek, hogy arra indulnak tovább, előtte nem.

Egyetlen buktató van, hogy ha kitalálnak valami dúrva váltást, pl. egy londoni kampánynál felszállnak egy amerikába tartó hajóra. Ilyenkor megkérdezem, hogy csak odamennek szétnézni, és visszajönnek (= elég kidolgozni egy kikötőt) vagy ott szeretnék folytatni a kampányt. Ha az utóbbi, akkor kérek egy kis időt és kész.

Az előre, részletesen kidolgozott homokozókkal nekem rossz tapasztalataim vannak. Konkrétan még a játék előtt meg szoktam unni az egészet, és el sem kezdem a kampányt :) (tudom-tudom, önfegyelem hiánya, stb.)

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 10672 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.14, 04:48

@Orastes
Félreérted. Ha az a szitu, hogy élőholtak prédálnak egy várost és ennek hírét veszik, nem KELL odamenniük, amint hírét veszik.

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 5889 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.13, 23:27

Szerintem meg az a történet - ha van egyáltalán történet - amiben a parti döntései érdemben befolyásolják a világot és nem - nem nagyon - kell ide vagy oda menniük, ezt vagy azt csinálni.

Akkor ez mitől lesz kaland, ha egy helyben ülnek a babérjaikon? :nemertem:

A "hexacrawl-os felfedezősdi" (no offense, ha van rá jobb, rövid kifejezés, használjuk azt)  nem elengedhetetlen ismertetőjele a sandboxnak - lehet jól ismert a terület.

Nem mondta senki, hogy az lenne, de a mikrokörnyezetben jól használható. A hexnél kisebb felbontás meg a városi vagy vadonbeli találkozások is lehetnek.

Garaboncias

Garaboncias

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 369 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2017.09.13, 21:33

A csőkaland az jó, köszönöm szépen! A homokozót nem hallottam még senkitől, bár nyilván a tükörfordítás adná magát. (Érdekes, hogy az előbbit gyakrabban használják magyarul, míg a sandbox esetében sokszor maradnak az angol eredetinél.)

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 10672 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.13, 21:21

A sandbox az amikor kis területet jár be a parti és egy országnyi terület van részletesen kidolgozva,

Szerintem meg az a történet - ha van egyáltalán történet - amiben a parti döntései érdemben befolyásolják a világot és nem - nem nagyon - kell ide vagy oda menniük, ezt vagy azt csinálni.

Leginkább tipikus az, hogy van 3-4 "hatalmi központ" amik valami szövevényes konfliktussal szórakoztatják egymást és a parti dönti el, hogy melyik oldalon, hogyan száll be. 

Vagy mikor melyik oldalon, amikor épp nem egy a saját pecsenyéjüket sütögetik. Vagy ha egyáltalán.

A "hexacrawl-os felfedezősdi" (no offense, ha van rá jobb, rövid kifejezés, használjuk azt)  nem elengedhetetlen ismertetőjele a sandboxnak - lehet jól ismert a terület.

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1924 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.13, 21:07

Lehet, de mindkettővel lehet játszani csomó mindent a sandboxon kívül, bár az alapcuccokban ilyen a háttér. Helvécziához adja magát a pikareszk kalandregény / filmsorozat formátum, ahol a szereplőkön kívül elvileg nem is kell sok kapocs az egyes sztorik közt.

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 5889 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.13, 20:31

A sandbox az amikor kis területet jár be a parti és egy országnyi terület van részletesen kidolgozva, vagy szigetvilág. KéM, Helvéczia szerintem ide tartozik.

Kilhalm

Kilhalm

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1607 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.09.13, 17:47

Üdv!

A railroad és a sandbox fogalmaknak van valami közismert magyar fordítása, amelyet használnak is hazai szerepjátékos körökben?

Railroad: Csőkaland volt régen. Szerintem most is.

Sandbox: Homokozó, de szerintem a sandbox használata elterjedtebb.

Garaboncias

Garaboncias

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 369 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2017.09.13, 17:24

A railroad és a sandbox fogalmaknak van valami közismert magyar fordítása, amelyet használnak is hazai szerepjátékos körökben?

Eberen_Orkodo

Eberen_Orkodo

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 874 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.04.21, 13:01

Jókat mondasz, köszönöm. A kialakulással indítani természetes számomra, lássák, hogy honnan jött ez az izé, miért és hogyan alakult ki. Ráadásul pont hogy kapaszkodókat ad annak, aki esetleg valami hasonlóval már találkozott. Például többen is ismertek lapozgatós könyveket.

Bulldy

Bulldy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 6062 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.04.20, 22:09

Huh, sok mindent tudnék írni, de egyrészt nem akarom lehúzni, örülök, hogy terjed az ige, másrészt egy élő előadást támogató prezentációt nem fair önmagában értékelni, hiszen az csak az előadásod egyik eleme.

Két nagyon szembetűnő dolog volt:
1.) A szerepjáték kialakulásával indítasz, ami nem tudom mennyire segít, mikor a hallgatóság se a szerepjátékot, se a wargame-eket, se a skirmish game-eket nem ismeri. Gyakorlatilag egy új ismeret felvezetését a hallgatóság számára ismeretlen ismeretanyagra alapoztad.

2.) A szerepjáték típusok felsorolásánál a klasszikus kategória pont kimaradt. A méltán sikeres D&D5E egyikbe sem fér bele. Úgy emlékszem LARP sem volt.

Ami jó lett volna:
- Hogyan tudja a szerepjátékot hasznosítani a hallgatóság a szakmájában? (Itt fájó igazán a LARP hiánya.)

- Hol találkozhat az érdeklődő a hobbival? (KaTa, HH, Szférák Vándorai, Hammertime Cafe tematikus napjai, LARP események)

Bulldy
  • Eberen_Orkodo kedvelte ezt

Eberen_Orkodo

Eberen_Orkodo

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 874 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.04.20, 09:44

Hogy érted, hogy csapongó? Szerintem jól felépített. A gond inkább a másik dolog, amit mondasz: csak kamilláztak... :-)

Jó ötlet, amit mondasz, legközelebb azt is megpróbálom. Felesleges volt ilyen átfogó bemutatót adni nekik, inkább csak felvillantani kellett volna pár érdekességet, hogy - mint leendő rekreációs szakik - képben legyenek az rpg-ről.

Megtaláltad a Húsvéti Tojást! :-)

A Mithrill a mi házi rendszerünk, és szombatra kaptuk kézhez az első nyomdai példányt. Egy fantasy hearthbreaker, semmi különös. De az biztos, hogy jelenleg a legújabb magyar nyomtatásban is megjelent szerepjáték. :-)

Sok meló van még vele, térképeket kell rendesen megrajzolni, több képet belerakni, meg én jó néhány részletével nem vagyok elégedett. Majd egyszer úgy is nyilvánosságra hozzuk!

Bulldy

Bulldy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 6062 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.04.19, 20:15

Kicsit csapongó lett, a prezi legalábbis. Ha egy meghallgatás után kellett volna a prezentáció alapján visszaadnom úgy, hogy sosem hallottam róla, valószínűleg én is csak kamillázok. :)

Olyan opciód nem volt, hogy bevonsz három hallgatót, eljátszotok egy szituációt (jelenetet), bemutatod a játék alapvető dolgait, majd megmutatod, hogy több féle képen lehet játszani (komplex szabályok, sztori gém, stb.)

Bulldy

u.i.: Ez a Mithrill 2.1 micsoda?

Módosította Bulldy: 2017.04.19, 20:16

Eberen_Orkodo

Eberen_Orkodo

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 874 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.04.19, 15:47

Ja, és aki az Easter Egg-et megtalálja az előadásban, az kap 10 FP-t. :-D

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 7345 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2017.04.19, 13:18

Félig ontopic csak, de a státuszfrissítéses érdeklődés miatt gyorsan akartam cselekedni, és hirtelen ezt a topikot találtam csak valamennyire passzolónak.

Éberen Őrködő prezije a szerepjátékról rekreáció-szakos hallgatóknak:

http://prezi.com/mkg2fyrbql69/

• Garaboncias kedvelte ezt

Lepus

Lepus

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1155 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2015.10.20, 20:40

Na, raise dead.

Ha valaki idetéved, itt egy még jobb kockadobás kalkulátor: http://topps.diku.dk/torbenm/troll.msp

rmordon

rmordon

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 117 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.02.02, 01:03

Köszi szépen!

Ynas_Midgard

Ynas_Midgard

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1035 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.02.01, 23:56

@ rmordon

Ehh, elszúrtam a linket; itt az esszé: http://eric22222.wordpress.com/2009/03/22/a-mathematical-analysis-of-exploding-dice/

Igen, elvileg jó. Könnyen összevetheted ilyenkor hasonló kifejezésekkel (pl. output 3d[explode d6] vs. output [highest 3 of 6d[explode d6]]), biztos, ami biztos alapon.

rmordon

rmordon

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 117 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.02.01, 23:17

Huh, ez elég komoly. Szerinted ez így jó? output [highest 3 of 6d [explode d6] ] amolyan emeletes dolog, ki dob rá eredményt, de jól írtam be ezt? Hat robbanó hatoldalú kockából a 3 legmagasabb eredményt tartsa meg? Köszi Ynas_Midgard

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]