Ugrás tartalomhoz

Fotó

Síkjárók Kis Kocsmája - Offtopic

• Válasz írásához lépj be
5619 hozzászólás érkezett eddig

Bulldy

Bulldy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 6716 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.05.02, 22:13

Nálam a gyerekek partijában, Hoard of the Dragon Queen kampányban a lányom tolta be, hogy Önálcázással felvette a kultisták kinézetét, a kamu gyújtogató koboldokat kikérdezte majd megfélemlítette, hogy erre már nincs szükség, takarodjanak. Mivel megtudta, hogy bent lesben állnak és őket akarják megölni, lazán besétált és a lesvetők vezetőjének behazudta, hogy az alkalmatkankodó hősökkel végzett a sárkány, nem kell már itt maradni.

Átverésre szakosodott boszorkány (warlock), egy helyen volt necces, hogy lebukik: mikor a koboldok sárkánykutyája (ambush drake) szagolgatni kezdte. NF 10 észlelést határoztam meg, hogy kiszúrja az idegen szagot, +4-re dobott a lény és 5-öst mutatott a d20. :D

Nagyon büszke vagyok rá. Tíz évesek, de nagyon rafináltan játszanak a barátnőivel.

Bulldy

wisp

wisp

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 262 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.05.02, 21:57

A mostani csapatom mindig nagyon meg tud lepni.

Az erdőből 6 fekete mókus ugrik a pónikra, és elkezdik a kajátokat dézsmálni.

"úgy látszik éhesek, adunk nekik enni"  :eeek:

A barlangban lakó, vízitündért rabságban tartó goblin főnökkel addig tárgyaltak, amíg elengedte a foglyot, de gondoskodtak róla, hogy ne maradjon szégyenben a többi goblin előtt, és ezért a falu három havonta küld nekik sört.  :sor:

Megbeszélték a tündérrel, hogy bontsa el a goblinok barlangja elől a hidat, úgyse fogják használni sosem.  :-o

Erőszak nulla. Pedig szerintem a szemüvegben, sálban, denevéren lovagló goblin légierő (egy fő) tetszett volna nekik... Dovedale című kaland, dungeon #46)

Erről nekem az Undertale ugrik be, meg asszem a Planescape:Tormentet is végig lehet vinni ilyen hozzáállással :D Még talán a Star Trekből jöhet ez a mentalitás - vagy csak ilyenek alapból :) Mondjuk írtad hogy OSR rendszerben játszotok, egy kellően halálos harcrendszer pedig szintén eltolhatja a fókuszt a diplomácia felé.

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4987 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.05.02, 20:57

A mostani csapatom mindig nagyon meg tud lepni.

Az erdőből 6 fekete mókus ugrik a pónikra, és elkezdik a kajátokat dézsmálni.

"úgy látszik éhesek, adunk nekik enni"  :eeek:

A barlangban lakó, vízitündért rabságban tartó goblin főnökkel addig tárgyaltak, amíg elengedte a foglyot, de gondoskodtak róla, hogy ne maradjon szégyenben a többi goblin előtt, és ezért a falu három havonta küld nekik sört.  :sor:

Megbeszélték a tündérrel, hogy bontsa el a goblinok barlangja elől a hidat, úgyse fogják használni sosem.  :-o

Erőszak nulla. Pedig szerintem a szemüvegben, sálban, denevéren lovagló goblin légierő (egy fő) tetszett volna nekik... Dovedale című kaland, dungeon #46)

Módosította galu22: 2020.05.02, 20:59

Garaboncias

Garaboncias

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1234 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.04.29, 10:45

Kockák és Sárkányok Találkozó, első videó:
https://youtu.be/GhS_CtVGsLw

Bendoin

Bendoin

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 380 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.04.23, 11:21

És kellett hozzá a szcéna is, a (war)gamer, hobbista, "nerd" réteg fanzinokkal, diy hozzáállással,  sok-sok szabadidővel.

A másik már közvetlenül a szerepjáték mint játékforma megjelenése és tömeges sikere. Sem a Brontë-nővérek játéka, sem a Little Wars, sem a porosz Kriegspiel nem tett szert követőkre egy szűk körön kívül, nagyjából elhalt gondolatkísérlet maradt. Az a vállalkozói mentalitás és innovációs környezet, ami lehetővé tette, hogy egy elég rossz anyagi helyzetű biztosítási ügynök és cipőjavító egy új dologgal meghódítsa a hobbijátékosok képzelőerejét és pénztárcáját, Európában nem nagyon létezett. Még Amerikában is kevésen múlott - Dave Arnesonnak pl. soha még csak eszébe sem jutott, hogy akár formalizálnia kellene a játékát, nemhogy kiadnia, és így valószínűleg vele meg néhány cimborájával együtt halt volna meg.

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 8447 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.04.23, 09:17

Ha valaki digitális R. A. Salvatore könyvekre fanyalodna eredeti nyelven, az most olcsón beszerezhet egy virtuális raklapnyit belőlük:
https://www.humblebundle.com/books/dungeons-dragons-read-realms-wizards-coast-books

Premier

Premier

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 607 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.04.22, 16:16

Volt pár éve egy soha meg nem valósított cikkötletem, amiben két soha nem létezett magyar ősszerepjáték, a "Csillagjáró" és a "Barlangász" (meg pár írógéppel hamisított "dokumentum") példáján mutattam volna be, hogy mi lett volna belőle, ha valaki a késői hetvenes évek Magyarországán jut el a szerepjátékok koncepciójához.

Lásd még: Belügyminisztérium III/III. Főcsoportfőnökség. A "szerepjátékosok" miért úszták volna meg jobban, mint a táncházasok?

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4433 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.04.21, 20:51

Igen, Angliát még talán el lehet képzelni. Egyébként nagyon érdekes, mennyire más stílusú szerepjáték a brit Dragon Warriors (ami szerintem a legangolabb szerepjáték), mint a D&D és közvetlen leszármazottai - sokkal történelmibb, pedig ez is, az is "generikus fantasy".

Garaboncias

Garaboncias

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1234 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.04.21, 20:34

Mondjuk Anglia e szempontból szerintem nem teljesen "Európa", és ha az amerikaiak nem előzik meg őket, akkor szerintem ott előbb-utóbb kifejlődhetett volna valami hasonló szerepjáték. Ez valószínűleg közelebb állt volna az európai mentalitáshoz, mint az ős-D&D, mégsem teljesen ugyanolyan lett volna, mintha a kontinensen találták volna ki, vagy amilyenek a valódi angliai szerepjátékok lettek.

elGabor

elGabor

Régi fórumozó

• Moderátor
  • 4433 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.04.21, 16:49

Az elképzelésem egyik része közel áll wisphez: a kulturális gyökereiktől távol eső amerikaiak képzelőereje sokkal szabadabban kalandozott, mint európai társaiké, és ezért sokkal rugalmasabban is nyúltak az európai kultúrkincshez. Mostanában a fanzin/modulkiadáshoz elég sokat potyázok jogdíjmentes illusztrációk után, és egészen érdekes, hogy már a XIX. század végi amerikai kommersz illusztrátorok mennyire szabadabb megközelítésben, mennyire "fantasysen" illusztráltak akár bevett történelmi vagy mitológiai sztorikat. A D&D-s fantasy ennek egy másik, modernebb példája: szabadon rak össze egymástól távoli ötleteket, kicsit felszínes is, de újdonságerejű, eredeti.

A másik már közvetlenül a szerepjáték mint játékforma megjelenése és tömeges sikere. Sem a Brontë-nővérek játéka, sem a Little Wars, sem a porosz Kriegspiel nem tett szert követőkre egy szűk körön kívül, nagyjából elhalt gondolatkísérlet maradt. Az a vállalkozói mentalitás és innovációs környezet, ami lehetővé tette, hogy egy elég rossz anyagi helyzetű biztosítási ügynök és cipőjavító egy új dologgal meghódítsa a hobbijátékosok képzelőerejét és pénztárcáját, Európában nem nagyon létezett. Még Amerikában is kevésen múlott - Dave Arnesonnak pl. soha még csak eszébe sem jutott, hogy akár formalizálnia kellene a játékát, nemhogy kiadnia, és így valószínűleg vele meg néhány cimborájával együtt halt volna meg.

Volt pár éve egy soha meg nem valósított cikkötletem, amiben két soha nem létezett magyar ősszerepjáték, a "Csillagjáró" és a "Barlangász" (meg pár írógéppel hamisított "dokumentum") példáján mutattam volna be, hogy mi lett volna belőle, ha valaki a késői hetvenes évek Magyarországán jut el a szerepjátékok koncepciójához. Egyrészt lusta voltam megírni, másrészt a gondolatkísérletből valahogy mindig valami szörnyen depresszív végeredmény jött ki: a szerzőt kiveti magából a közösség, elveszíti a gimnáziumi tanári állását, majd több random, innovatív ötlet teljes bukása után alkoholista roncs gyanánt, alkalmi taxisként tűnik el a rendszerváltás forgatagában.

Módosította elGabor: 2020.04.21, 16:50

wisp

wisp

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 262 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.04.21, 13:53

Csak tipp/megérzés, de szerintem ha a DnD nem népszerűsíti el a varázslós-lovagos-barbáros pszeudo-középkor toposzát, akkor tisztán európai alapokon ez nem alakult volna ki a ma ismert formájában. Helyette inkább az egy-egy történelmi kort sokkal hűebben modellezni próbáló rendszerek jelntek volna meg (a legtöbb heartbreaker fantasy így is arról szól, hogy valaki megpróbálja a DnD-t "realisztikusabbá" vagy "történelmileg hitelesebbé" tenni), aminek az ellenpontjai szerintem az olyan sci-fi és fantasy határán egyensúlyozó, földi alapokat nélkülöző elborult világok lettek volna, mint Korongvilág, Troika, Spelljammer, stb. Tippre Európában, ahol az országok történelme ténylegesen visszanyúl a középkorig és még azelőttre is, a történelem-wargame-kockák gyomra kevésbé venné be alapból az anakronizmust, és az azt lazábban kezelő amcsi kultúra befolyása az, ami ennek kitaposta az utat. Aztán lehet hogy ez baromság, nem tudom.

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6403 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.04.21, 11:28

A D&D már csak ilyen, fontosak benne a random dolgok! :ork:

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2580 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.04.21, 11:25

Sejtettem, de Európában senki nem olvasott ponyvát, sőt nem is írt? Voltak a szokásos embrionális kezdetek a H. G. Wells-féle Little Warstól ("...game for boys from twelve years of age to one hundred and fifty and for that more intelligent sort of girl who likes boys' games", höhöhö) kezdve a Bronte-nővérek "play-by-mail" megosztott világaiig, sőt mi is dicsekedhetünk egy teljesen hazai termés LARP-kezdeményezéssel, Cseh Tamás indiánosdijával, szóval szerintem puszta véletlen, hogy Amerikában jutott eszébe előbb valakinek.

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6403 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.04.21, 11:12

Marvin, biztos nem elég intelligencsek az európai szerepjátékosok a D&D-hez. :tudomam:

Szerintem ez a "Hőseinkről" c. opuszban került kifejtésre, hogy a D&D ősforrásai:
-a western műfaj
-a pulp műfaj
-fantasy vonalon ezekből eredeztethető írások
-ezek nyomvonalán a terepjátékok, amiböl a D&D kialakult.
-Európában ezek csak az amerikai vonal másolásai voltak.
(Persze lehet, hogy rosszul látom.)

Garaboncias

Garaboncias

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1234 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.04.21, 11:12

Kíváncsi lennék, LG miért tartja a D&D kialakulását Európában elképzelhetetlennek, remélem kifejti. 

Szerintem azért, mert a kalandorfantasy minden összelopkodott mitológiai eleme ellenére stílusjegyeiben sokkal jobban hasonlít a vadnyugati cowboy-történetekre, mint az európai mitológiára. Nem véletlen, hogy mentalitásában inkább Howardra támaszkodik, mint Tolkien-ra.

Módosította Garaboncias: 2020.04.21, 11:13

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2580 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.04.21, 09:53

Eredeti Fomalhautunk vége végül is egy elég nagy atomdurranás volt... Amúgy nem szeretnék dicsekedni, de ez a Max Ernst-"képregény" (Une semaine de bonté) 1:01-nél nekem megvan. Kíváncsi lennék, LG miért tartja a D&D kialakulását Európában elképzelhetetlennek, remélem kifejti. 

kukac

kukac

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1236 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.04.21, 09:49

"A legvalószínűbb magyarázat szerint a Fomalhaut b bolygó valójában sosem létezett,..."

https://index.hu/techtud/2020/04/21/csillagaszat_fomalhaut_b_exobolygo_porfelho/

Akkor ezekszerint a Dagon név újra szabad. Bár nem tudom, hogy a nem-tudományos neveket hogy osztják ki a bolygóknak. Esetleg megkérdezhetjük Gáspár Andrást.

Eberen_Orkodo

Eberen_Orkodo

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 993 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.04.21, 08:59

"A legvalószínűbb magyarázat szerint a Fomalhaut b bolygó valójában sosem létezett,..."

https://index.hu/techtud/2020/04/21/csillagaszat_fomalhaut_b_exobolygo_porfelho/

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2580 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.04.20, 19:09

Egyik híresség interjúvolja a másikat, nekem még új volt:

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4987 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.04.18, 11:33

"Minden bepipált doboz után büntetőkockát kapsz. Azaz két dobozt kipipálva 3d20-at dobsz, és a két jobbik nem számít."

Ezt hogy sikerült leszűrni? Értelmezésem szerint 4 stressz a limit, alatta semmi sincs, fölötte hátrány (2 dobásból a rosszabb). Esetleg stresszelve + leterhelten 3, de ebben sem vagyok biztos. 

Igazad van, egy hátrány ha összegyűlik a stressz, még egy hátrány a leterhelt.

After 4 stress points you will reach the state of Broken (Traumatic Stress Disorder). Broken will give the player disadvantage on all rolls. Every roll you remove 1 Stress Points, until all points are back at 0 again. If you are encumbered and broken, you get double disadvantage, roll three d20 and use the lowest result.

Módosította galu22: 2020.04.18, 11:33

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]