Ugrás tartalomhoz

Fotó

Kornya Zsolt M.A.G.U.S.-os fóruma

• Válasz írásához lépj be
598 hozzászólás érkezett eddig

Ceriak

Ceriak

Hatalmas

• Fórumita
  • 404 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.02.26, 11:59

- a kyrt sztem kicsit lágyabbra kéne venni, és több j, l, n hangot belerakni (bár lásd Cjendago, már van egy betű, ami latinban nincs (j))

A kyr lágyulhat, a toroni pedig "nyelvtörősödhet" (vö. "badar cayah" => "badr'cyah")

Ceriak

Sonko

Sonko

Távgyógyító

• Fórumita
  • 3270 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.02.26, 10:25

Picit más, egy kritikaibb jellegű észrevétel; Zsolt:
Néha számomra furcsán veszi ki magát a latin nyelvhez való vonzódásod... Pl. a Doctrina Nigra című (?) szerafista szöveg számomra kissé fals az ynevi környezetben; nem mintha nem volna hangulatos, csak az ókyrtől (Regitor Imperialis) a Lingua Dominae-ig, a kránitól (oculis) a godoniig (?Phoenix Triumphata?) túl sok nyelvben bukkan fel a latin előkép (tudom azt is, hogy ezek döntő többségét nem neked köszönhetjük). Mégpedig olyan nyelvekben, amiknek elviekben semmi közük nincs egymáshoz. Tudom, hogy Te szeretsz molyolni a fiktív nyelvekkel és nyelvészettel (én is), úgyhogy ezekről a dolgokról mi a véleményed...?

A leges legmélyebben egyetértek. A latin jó dolog, de valóban, el kéne dönteni, melyik nyelvet akarjuk :gyagya:
Amit megoldásként látok:
- a már kitalált szavak maradnak nyilván
- a lingua domini marad a 100% latin (gondolom ez egyértelmű)

- a khorsot telerakni olyan betűkkel, hangzókkal, amelyek a latintól idegenek (pl. k betű, fiktív végződések), ezek lehetőleg kemény torokhangok legyenek, kicsit go'auldosra véve a dolgot :gyagya: Talán a sumer nyelvből kéne átvenni hangzókat ? Bár akkor óhatatlanul is ctulthus lesz...

- a kyrt sztem kicsit lágyabbra kéne venni, és több j, l, n hangot belerakni (bár lásd Cjendago, már van egy betű, ami latinban nincs (j))

Sonko, aki most zsebnyelvész :gyagya:

daekow

daekow

Ormányosbogár

• Fórumita
  • 2843 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.02.26, 00:48

Hali.

Az én felfogásom az, hogy a kozmológiákat sohasem szabad elvágólag, körülírtan, "ez az egyetlen titkos mega-igazság" stílusban megfogalmazni. Mindig ködösnek és homályosnak kell maradniuk, hogy teret hagyjanak az eltérő értelmezéseknek. Egy kollektív írói munka gyümölcsét képező világnál ez különösen fontos, nem is beszélve a szerepjátékról, ahol még lényegesebb, hogy ne legyen megkötve az egyes mesélők keze.

Bingó, maradéktalanul egyetértve! :gyagya:
Csak halkan jegyzem meg, hogy a fő gond a GEO-val nem a "Zabszolút Végső Igasság" tálalása, hanem az, hogy ez a végső igazság gyakorlatilag pontról pontra ellentmond MINDEN korábbi forrásnak, ide értve talán G.A. munkásságát is.
(Bővebben - igény szerint - az offtopikon)

A kráni elfek örökösödési viszonyairól: Daekow elképzelése nekem is nagyon tetszik.

Hát igazán köszönöm... :sor: :gyagya:

A kráni elfeknél a nemek teljesen egyenrangúak, és ezt a kérdést valószínűleg eseti alapon kezelik: mindig az alacsonyabb státust élvező házasfél az, akinek fel kell adnia régi kötődéseit, és hitvese háztartásába költözik. Függetlenül attól, hogy férfi-e vagy nő.

Én is gondoltam valami ilyesmire, (a Summarium leírásában a támadó kráni elfek közt van sok nő is); kérdés, hogy ez előkelő származástól, harci rátermettségtől függ...? Azaz mi vesz rá egy magasabb rangú / előkelőbb származású / dicsőbb életet élő / stb. hölgyet arra, hogy egy nálánál valamivel alacsonyabb rendű-rangú férfival házasodjék...? (szerelem? :gyagya: ) Esetleg a családfők egyezsége határozza meg, hogy melyikük gyermeke kerül ki a saját, és kerül át a másik hatalma alá...? Létezhetnek női önjogú családfők...? Ha minden atyai ági férfi felmenőjét elveszti a nő, és még nincs férjnél, akkor önjogú, önálló (Rómában nem, ott gondnokság alatt állt, merthogy könnyelmű természetű, és elverné a pénzt... :sor: ). Na és ha ilyen állapotában férjhez megy...? Akkor férjével egyenrangú lesz. Ha a férj még atyai hatalom alatt áll, akkor a nő is ez alá kerül; ha nem, akkor egyenrangú családfők lesznek. Avagy talán eseti jelleggel az is elképzelhető, hogy egy igazán előkelő / dicső / híres / stb. nő mintegy "kiemeli" férjét az atyai hatalom alól, és ketten egyenrangú családfők lesznek (vagy a férj átkerül felesége családfői hatalma alá...?). Mindenesetre az atyai hatalom alól kikerülő fiú megszűnik "fiúnak" lenni, pl. örökösödési szempontból; sőt ha átkerül más családfő hatalma alá az eredetiből, akkor még "testvérnek" sem nagyon számíthat...
Huhh... Remélem sikerült a lehető legzavarosabban megírnom, és nem igazán érti senki :sor:

Írás közben felvetődött ötlet: mit szólnátok egy amund eredetű Őshöz? Elvégre elég régi fajzatok hozzá, ha kicsit határesetnek is tűnik...

Szerintem simán lehet.
Majdnem biztos vagyok benne, hogy a kráni amundokat nem irtották ki maradéktalanul... És ha a népesség 1%-a életben maradt, akkor az nyilván a társadalom legfelsőbb egy százaléka lesz; már ami a mágikus és fegyveres hatalmat illeti.

De ha már itt tartunk, simán lehet dzsenn eredetű hatalmasság is; a jéghideg intellektus és az ősmágia ismerete lehet, hogy egyszer-kétszer párosult hatalomvággyal; ekkor pedig (a hideg ész diadala) nem lesznek gátlások, amik megállítsák. De ugyan így elképzelhető (szerintem) egy-két sárkány is...

Picit más, egy kritikaibb jellegű észrevétel; Zsolt:
Néha számomra furcsán veszi ki magát a latin nyelvhez való vonzódásod... Pl. a Doctrina Nigra című (?) szerafista szöveg számomra kissé fals az ynevi környezetben; nem mintha nem volna hangulatos, csak az ókyrtől (Regitor Imperialis) a Lingua Dominae-ig, a kránitól (oculis) a godoniig (?Phoenix Triumphata?) túl sok nyelvben bukkan fel a latin előkép (tudom azt is, hogy ezek döntő többségét nem neked köszönhetjük). Mégpedig olyan nyelvekben, amiknek elviekben semmi közük nincs egymáshoz. Tudom, hogy Te szeretsz molyolni a fiktív nyelvekkel és nyelvészettel (én is), úgyhogy ezekről a dolgokról mi a véleményed...?

És örülünk, hogy itt vagy! :rohog: :rohog: :rohog:
d.

bodzatea

bodzatea

Abyss mystic

• Fórumita
  • 2474 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.02.24, 16:30

Szervusz Zsolt,

A Shahr-An Ouldar-iromanyod engem is erdekelne.

Amit a Fekete Ozvegyek pricomturarol irtal, az engem nagyon emlekeztet az Ars Magica-s Maleficiumban megjeleno demoni erodre (bocs, a pontos megnevezes nem jut eszembe, es nincs nalam a konyv).

Ruann

Ruann

Kyr Mortor

• Archívum
  • 1178 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.02.24, 12:28

Szia Zsolt!

Egyébként ha érdekel, megírtam az őse történetét is: Shahr-An Ouldar marsallét, aki a kyr honfoglaló hadjáratban megsemmisítő vereséget mért Baál-Kainra, aztán fogságba esett és szörnyű kínzások után kivégezték az ostromlott Crotonban.

Engem felettébb érdekelne a dolog. Vannak terveid az írás közzétételére?

Mondom, a háttérben lappangó titok még előttem sem tiszta teljesen; de én úgy gondolom, hogy a pricomtur maga a központi rendház. Mindent lát, hall és érzékel, ami a falai között folyik; bárkihez beszélhet a szellemhangján, és a kapuk, rácsok, felvonók úgy engedelmeskednek neki, mint a tulajdon tagjai. És a rendház természetesen organikus: nagyon lassan, de magától növekszik, bástyákat és tornyokat sarjaszt, kazamata-gyökereket váj a mélybe. Térképe, alaprajza nincsen, mert felfoghatatlan módon óráról órára változik, köd borítja el a termeket, a folyosók labirintussá válnak, a tükrökben oda nem való képek jelennek meg. Senki sem tudja, mikor építették, ha egyáltalán építették valaha...

Ebben egy pici ellentmondást érzek. Ha ez az organizmus lassan növekszik(kvázi lassú biológiai folyamatok zajlanak benne), akkor hogyan változtathatja óráról-órára az "alaprajzát"? Mert a többi momentum még rendben lévő: a köd organikus kipárolgás, a tükrök is lehetnek olyan szervek, melyekben gyors kémiai változás léphet fel.
Tudom, hogy még nem állt össze fix kép a dologról, de gondoltam megemlítem :)

Kornya_Zsolt

Kornya_Zsolt

Régi fórumozó

• Archívum
  • 1007 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.02.24, 12:12

Ennyi fért bele a mai látogatásomba, hölgyek-urak; most búcsút veszek. Kérdezzetek, diskuráljatok, vitatkozzatok tovább; legközelebb előreláthatólag hétfőn tudok benézni hozzátok.

Minden jót kíván nektek:
Raoul Renier

Kornya_Zsolt

Kornya_Zsolt

Régi fórumozó

• Archívum
  • 1007 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.02.24, 11:59

A Noro által küldött archív anyagban az Első Domb Házának neve: Dai'Hylassien "a Holdfenyre Lepo " Ez gyanúsan rímel a Holdralépők vadászklánjára, úgyhogy szívem szerint megváltoztatnám az értelmét. Nem tudom viszont, nincs-e mögötte valami általam nem ismert koncepció, amit ezzel a huszáros húzással tönkretennék. Esetleg tud közületek valaki bővebb információkat?

Kornya_Zsolt

Kornya_Zsolt

Régi fórumozó

• Archívum
  • 1007 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.02.24, 11:54

Jula írta:

Ha megengeded, nekem is lenne egy kérdésem, bár nem az elfekhez kapcsolódó. Kránban élnek még amundok, vagy az utolsó szálig kiirtották őket?

Ilyesfajta kérdésekre nem szeretek tagadó választ adni, ugyanis beszűkíteném vele más szerzők és mesélők lehetőségeit. A SUMM Krán-leírása fiktív ynevi dokumentum, és noha egy vérfilozófus vetette papírra, még ők sem tévedhetetlenek. Népes amund kolóniák persze nem lehetnek Kránban, arról feltétlenül tudott volna; de kisebb, elszigetelt közösségek létezését nem zárhatjuk ki. A kráni amundoknak természetesen semmi közük nem lehet Amhe-Ramunhoz, akit legföljebb holmi hazug külvilági istenkorcsnak tekintenek; ennyi időn át csak akkor maradhattak fönn Kránban, ha szívük mélyére zárták a Legnagyobb Úr igazságát. Kulturális profiluk, egyéni gondolatviláguk felskiccelése mindenestre érdekes kihívás lenne...

Írás közben felvetődött ötlet: mit szólnátok egy amund eredetű Őshöz? Elvégre elég régi fajzatok hozzá, ha kicsit határesetnek is tűnik...

Kornya_Zsolt

Kornya_Zsolt

Régi fórumozó

• Archívum
  • 1007 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.02.24, 11:44

cs2160 írta:

Nem az elfekhez kapcsolódik, de azért megkérdezném, hogy miért pont a torokmetszés az általánosan elfogadott öngyilkossági forma elsősorban Toronban (ugye badr'cyah) és Kránban. (A Kráni Krónikában említed a torokmetszés szent szertartását, mint a vereség elismerésének egy tisztességes módszerét - ami nem adatott emg a Holdralépőknek.)

A torokmetszés az öngyilkosság gyors formáinak talán legnagyobb akaraterőt igénylő variánsa. (Nem azt mondom, hogy egy Cato- vagy Seneca-stílusú öngyilkossághoz nem kell több akaraterő, de azok elég sokáig húzódnak.) Ezért alkalmas a ritualizálásra, ugyanakkor szükség esetén tisztán, pillanatok alatt végre lehet hajtani.

Kornya_Zsolt

Kornya_Zsolt

Régi fórumozó

• Archívum
  • 1007 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.02.24, 11:38

Oni írta:

Ilyetén elképzeléssel jómagam - bár tudom, ez vajmi keveset számít - méginkább egy "nemes" aquirra gondolnék. S hogy miért? Maga a szervezet "agya", "szíve", szülője is netán, hiszen mi tartaná vissza attól, hogy ellenszegülvén a Változás Törvényének maga uralkodjon titkon?
A klán központi rendházában természetesen egy afféle "húsbáb" irányítana (mágiával megkötött nálánál kisebb erejű illető, ki azonban az emberek között mégis "nagynak" számít). Természetesen eme vezető(k) időről-időre elagg(anak), s a legígéretesebb "ifijonc" lép helyére(ükre)...

Mondom, a háttérben lappangó titok még előttem sem tiszta teljesen; de én úgy gondolom, hogy a pricomtur maga a központi rendház. Mindent lát, hall és érzékel, ami a falai között folyik; bárkihez beszélhet a szellemhangján, és a kapuk, rácsok, felvonók úgy engedelmeskednek neki, mint a tulajdon tagjai. És a rendház természetesen organikus: nagyon lassan, de magától növekszik, bástyákat és tornyokat sarjaszt, kazamata-gyökereket váj a mélybe. Térképe, alaprajza nincsen, mert felfoghatatlan módon óráról órára változik, köd borítja el a termeket, a folyosók labirintussá válnak, a tükrökben oda nem való képek jelennek meg. Senki sem tudja, mikor építették, ha egyáltalán építették valaha...

Módosította Kornya.Zsolt: 2006.02.24, 11:38

Kornya_Zsolt

Kornya_Zsolt

Régi fórumozó

• Archívum
  • 1007 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.02.24, 11:32

cs2160 írta:

A Fattyúregében Seur Chrassides-t nyilvánosan megalázták és kivégezték. Nagyon érdekelne, hogy végül bejött-e a számítása, és halála után tényleg eltávolították-e apját, a Császárt, és tényleg elismerték-e elendornak?

Igen szimpatikus figura volt, a szívemen viselem a sorsát.

Pontosan úgy történt minden, ahogy végigpörgette a fejében, mielőtt visszahajtotta a tőkére és kiadta a parancsot a bakónak. A toroni arisztokrácia köreiben Seur Chrassides neve egyet jelent a tántoríthatatlan becsülettel; holtában legenda vált belőle.

Egyébként ha érdekel, megírtam az őse történetét is: Shahr-An Ouldar marsallét, aki a kyr honfoglaló hadjáratban megsemmisítő vereséget mért Baál-Kainra, aztán fogságba esett és szörnyű kínzások után kivégezték az ostromlott Crotonban.

Oni

Oni

Farkasárny

• Archívum
  • 286 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.02.24, 11:30

Az biztos, hogy tud szóval szólni, és hogy senkinek - még a legbizalmasabb alvezéreinek sem - engedi meg, hogy színről színre lássák.

Ilyetén elképzeléssel jómagam - bár tudom, ez vajmi keveset számít - méginkább egy "nemes" aquirra gondolnék. S hogy miért? Maga a szervezet "agya", "szíve", szülője is netán, hiszen mi tartaná vissza attól, hogy ellenszegülvén a Változás Törvényének maga uralkodjon titkon?
A klán központi rendházában természetesen egy afféle "húsbáb" irányítana (mágiával megkötött nálánál kisebb erejű illető, ki azonban az emberek között mégis "nagynak" számít). Természetesen eme vezető(k) időről-időre elagg(anak), s a legígéretesebb "ifijonc" lép helyére(ükre)...

U.i: Természetesen a Fekete Özvegyek nimbusza alatt nyugodt szívvel kutathat (ill. kutattathat) az elveszett relikviák és ereklyék után, melyek méginkább megszilárdítanák hatalmának alapköveit...

Módosította Oni: 2006.02.24, 11:32

Kornya_Zsolt

Kornya_Zsolt

Régi fórumozó

• Archívum
  • 1007 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.02.24, 11:22

Oni írta:

Bevallom, számtalanszor megtettem, s az én képzeletemben bizony egy az Ősök népéből az, ki "élükre állt" eme vadászszervezetnek! Sőt, tovább mennék, még csak nem is korcs, avagy szolga fajból származó az illető, hiszen egy gyenge vérvonallal hatalmát nem tudná biztosítani.

Bevallom, énbennem egyelőre csak szilánkszerű impressziók élnek a pricomturról. Ezek mindazonáltal igencsak érzékletesek; csupán azon nem gondolkodtam még el, hogy milyen hátteret kanyarítsak mögéjük. Az biztos, hogy tud szóval szólni, és hogy senkinek - még a legbizalmasabb alvezéreinek sem - engedi meg, hogy színről színre lássák.

A többi? Majd kialakul. Talán az öreg Vyergas fényt tud deríteni rá. Kemény fickó, én bízok benne...

Kornya_Zsolt

Kornya_Zsolt

Régi fórumozó

• Archívum
  • 1007 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.02.24, 11:16

A fekete-fehér Ynevről: Ynev, mint alább már hangsúlyoztam, kollektív kreatívkodás gyümölcse. (Számomra ez irodalmi értelemben veendő, de ugyanúgy - sőt még jobban - vonatkozik a szerepjátékos Ynevre is.) Minden közreműködő belevitte a maga szellemét, stílusát, elképzeléseit. Hogy ebből mi bizonyult maradandónak, azt nem kiadói diktátumok döntötték el, hanem az olvasók és a játékosok részéről kapott fogadtatás.

Ami engem illet, én képtelen vagyok fekete-fehérben gondolkodni, írás közben éppúgy, mint a valós életben. És igen sokan megtiszteltek azzal, hogy elolvasták a könyveimet, kedvelik őket és emlékeznek rájuk.

Oni

Oni

Farkasárny

• Archívum
  • 286 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.02.24, 11:15

Elgondolkoztál már rajta, miféle szerzet lehet a Fekete Özvegyek pricomtura?

Köszönöm a megerősítést :gyagya:
Bevallom, számtalanszor megtettem, s az én képzeletemben bizony egy az Ősök népéből az, ki "élükre állt" eme vadászszervezetnek! Sőt, tovább mennék, még csak nem is korcs, avagy szolga fajból származó az illető, hiszen egy gyenge vérvonallal hatalmát nem tudná biztosítani.
Ellenben egy "nemes" minden további nélkül alkalmas a vezetői feladat ellátására, s a párharcaiban bizony jól jön pár tucatnyi fakóvérű, ha netán egyik fajtársával kellene leszámolnia. Így megvan a kellő hatalom s motiváció is...
De ha a meglátásom nem helyénvaló, kérlek ne habozz róla tájékoztatni :) .

Kornya_Zsolt

Kornya_Zsolt

Régi fórumozó

• Archívum
  • 1007 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.02.24, 11:09

Üdv, Oni!

A Kráni krónika egyetlen helyszínre összpontosít; ám a Khat'ul Naathumnak, mint minden ősi vadászklánnak, egész tartományokat beszövő hálózata van rendházakból. És az a rendház, ahol a kisregényem játszódik, csupán egy minden tekintetben átlagos képviselőjük, korántsem a szervezet székhelye vagy fő operációs központja.

Elgondolkoztál már rajta, miféle szerzet lehet a Fekete Özvegyek pricomtura?

Kornya_Zsolt

Kornya_Zsolt

Régi fórumozó

• Archívum
  • 1007 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.02.24, 11:02

Diocletianus írta:

Csak egy kérdésem lenne: biztos, hogy Kránban - az "írott" malaszton kívül - van bármilyen szerepe az örökösödési szabályoknak, amikor a ranagolita elveknek az felel meg a legjobban, hogy aki magához ragadja - jogcímmel, vagy anélkül - a hatalmat (ld. consularok kinevezése), az lesz a családfő? Szerintem Kránban általános érvényű szabály, hogy a siker visszamenőlegesen legitimálja az ahhoz vezető utat, módszert.

Ennek a korlátlan érvényesítése parttalan káoszhoz vezetne. Kránban, mint minden más funkcionális társadalomban, igenis vannak hagyományok, törvények és szabályok. Csak éppen a legfontosabb közöttük a Változás Törvénye, ami kimondja, hogy minden törvény változik. Ez volna ugyebár a dinamikus rend koncepciója.

Igen, az öröklési szabályok áthághatóak. De a törvényszegést csak a maradéktalan siker legitimálja, aminek nagyon kicsi a valószínűsége, mert amíg a vállalkozás kimenetele el nem dől, a közösség testületileg szembeszegül a törvényszegővel. Aki ennek ellenére diadalra viszi tervét, az bizonyságot adott róla, hogy emelkedett szellem, és meghatározhatja az új törvényeket.

Ez azonban, ismételten hangsúlyozom, hajmeresztően kockázatos vállalkozás. Amire kevesen merészkednek; mert még Kránban is sokkal biztonságosabb a szabályok szerint játszani, mint ellenük. (Más kérdés, hogy ez utóbbi jóval nagyobb eredményekkel kecsegtet.)

Oni

Oni

Farkasárny

• Archívum
  • 286 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.02.24, 10:59

Venad!

Kedves Zsolt!

Az alábbi szavaid óta sokat töprengtem eme témán, azonban kellő információk hiányában gyakorta elakadtam...

Bővítsük tovább a perspektívát: hogy fest szerintetek egy elf Ház háborúja, teszem azt, egy fejvadász testvériséggel? Tudjátok, ahol a Kráni krónika végén elhullajtottam a fonalat.

Főbb hiányosságaim az alábbiak: Rendelkezhet-e a Fekete Özvegyek klánja kisebb rendházakkal is, avagy csupán a Kráni Krónikákban leírt létező...
Szerintem igen, de mivel nem találtam erre utalást, így nem mertem megkockáztatni egy esetleges fals kidolgozást. Hiszen egy rendház (értsd: épület) kránban nagyon kevés a fentmaradáshoz véleményem szerint.
Ha létezik több rendház is, azok mennyire lehetnek fejlettek a már leírt központihoz képest?
Pl. mi lett a legyőzött Holdralépők (?) klán rendházának területével, maradványaival, eseteges könyvtárával, stb.
Milyen szervezetekkel lehetnek kontraktusai, szövetségei a rendháznak, s azok alkalomadtán az oldalukra állnának-e?
Persze ugyanezen kérdés visszafelé is igaz a Ly'Shematenel házra is, mely amúgy is számos szállal szőtte be Aurri nyomán a Szabad Rendek vadászházait...

Mindezen információk sötét hiányában is úgy vélem, hogy a Fekete Özvegyek rendje nem állna meg az Ötödik Domb házának ellenében, s vagy kényszerű béke és megaláztatás, vagy a nemlét lészen sorsuk...
( Persze elfogult vagyok :) )

Maradok tisztelettel...

Kornya_Zsolt

Kornya_Zsolt

Régi fórumozó

• Archívum
  • 1007 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.02.24, 10:53

Nyűjük tovább az előbbi témát... Az elf "papságnak" szerintem sincs szava az örökös kijelölésében. Kránban az intézményes egyháznak sokkal kisebb a szerepe, mint Kránon kívül, mivel minden személy egyénileg éli meg a Legnagyobb Úrral való kapcsolatot, és fölöttébb ritkán tartanak igényt spirituális közbenjárók szolgálatára.

Te úgy döntöttél, hogy igével szolgálod a Legnagyobb Urat. Szíved joga; de ez még nem helyez fölém. Ha úgy véled, magasabban állsz nálam, én készen állok a bizonyításra.

Pontatlan citátum, mert fejből idéztem, de ezt a ghat mondja a gorviki Ranagol-papnak a Hideg karok ölelésében. És nem kétlem, hogy ilyesfajta szavak a Fekete Határon belül is gyakran elhangzanak. (Ahol egyébként, mint többször kifejtettem már, a Legnagyobb Úrnak egyáltalán nincsenek papjai, legföljebb - nagyon ritkán - prófétái.)

Kornya_Zsolt

Kornya_Zsolt

Régi fórumozó

• Archívum
  • 1007 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.02.24, 10:43

A kráni elfek örökösödési viszonyairól: Daekow elképzelése nekem is nagyon tetszik. Sokkal jobban illik a kráni elfekhez, mintha szimplán átvetítenénk rájuk a feudális jellegű egyenesági örökösödést. (Ahogy azt én tettem meglehetős meggondolatlanul a Kráni krónikában.) Oni megjegyzése viszont figyelmet érdemel. A fiági örökösödés biztosan nem szabály a kráni elfeknél. Az emberek esetében ez elsősorban azért alakult ki, mert az asszonyok aktív életszakaszuk javát várandósan, illetve a szülésekből lábadozva töltötték; az elfekre azonban ez nem áll.

Itt leginkább a kráni elfek házasodási szokásain fordul meg a dolog. Nyilván exogámok - ez nemcsak genetikai szempontból előnyös, hanem fontos szerepe van a Házak egymás közötti politikájában is -, azt azonban már egyáltalán nem tartom egyértelműnek, hogy automatikusan az embereknél bevett gyakorlat érvényesül, vagyis a feleség költözik a férj családjához, és válik a nemzetségtagjává. A kráni elfeknél a nemek teljesen egyenrangúak, és ezt a kérdést valószínűleg eseti alapon kezelik: mindig az alacsonyabb státust élvező házasfél az, akinek fel kell adnia régi kötődéseit, és hitvese háztartásába költözik. Függetlenül attól, hogy férfi-e vagy nő.

A többnejűséget, ill. többférjűséget viszont nehezen tartom elképzelhetőnek, éppen azért, mert szociokulturálisan egyik nemnek sincs dominanciája a másik fölött. Ez természetes egyáltalán nem zárja ki, hogy egy herceg vagy hercegnő törvényes hitvese mellett ágyasokat is tartson.

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]