Ugrás tartalomhoz

Fotó

Kávéházi beszélgetések

• Válasz írásához lépj be
290 hozzászólás érkezett eddig

_fergeteg (NPC/NJK)

_fergeteg (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2003.11.04, 20:22

Köszi, Calien! De én szeretek vitázni (értelmes dolgokról) Úgyhogy nem kell letorkolni Lac-ot sem. :sor: Elismerem, vannak olyan esetek szép számmal, amikor neki van igaza. Pl. azok a tucatkönyvek, amit naplónak meg "tinikalauznak" titulálnak. Ezeket nem szeretem. Jó, néha ilyen is kell, de már annyi van belőlük! Tucatemberek tucatgondolatai, tucatvéleményei, nuku egyéniség, ill. mindig ugyanaz a séma, ugyanazok a szereplőmodellek....Ilyet bárki meg tud írni....):/
Mindig ugyan az a nézőpont....jahj. :)

Ja, és megpróbálom magam érthetőbben kifejezni ezentúl, hogy ne legyen kavar-zavar. :)
Kérdés: SZVSZ= szevasz???? Ha igen, akkor szvsz mindenkinek

Calien

Calien

Bugyorbéli

• Fórumita
  • 1498 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2003.11.03, 14:40

Üdv!

Lac: Nem azt mondom, hogy mindig, de pl, ha az előitéletek, netán a fasizmus ellen tüntet, vagy a háború ellen? Akkor mégiscsak igaza van.
Attól, hogy valaki leírja a véleményét, még nem hangsúlyozza, hogy ez az egyetlen igazság, bár más példa híján hihetik. Jobb az elgondolkodtató, de vannak esetek, amikor igenis ki kell állni egy elv mellett.

fergeteg:
Így érthetőbb.

_fergeteg (NPC/NJK)

_fergeteg (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2003.10.31, 18:19

Fogalmazhatnál néha finomabban. Ez a magamra mutogatás roszzul esett. :sor: Visszatérve a témához:
I. egy történetben ugye nem egy szereplő van. Mindegyik máshogy éli az életét, és az olvasó nem tudja, melyiket kiről mintázta az író.
II. nem azt követelem egy olvasótól, hogy az én utamat, vagy akármelyik bemutatott utat kövesse. Egyszerüen szeretném, ha az emberek egy-egy írásom elolvasása után elgondolkoznának azon, hogy mit miért csinálnak ők, mások, akárki. Hogy lássák a legtöbb lehetőséget, és épp ezért NE legyenek behatárolva. :sor: És attól ,hogy az ember olvas valakiről, aki másképp csinálja a dolgokat, mint ő, nem fog otthagyni csapot-papot, hogy kövesse. Legfeljebb gondolkodik rajta egy kicsit, és talán változik valamit. Ezért gondolom, hogy nem szabad céltalan, értelmetlen dolgokat ,,reklámozni'' . Ezért nem szeretem a mai gagyo rajzfilmeket.

Nah, ha idáig eljutottál, és nem aludtál el :sor: , akkor (majdnem)minden tiszteletem. :cool:

Lac

Lac

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1787 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2003.10.31, 14:10

fergeteg:

Esetleg egyertelmubben kell fogalmazni es akkor nem ertjuk felre :cool: A felremagyarazast meg en kerem ki magamnak :sor:

Ha egy muvedben csak magadra mutogatsz, akkor vajon nem erzi magat az olvaso behatarolva? Honnan veszed, hogy az olvaso erre kivancsi?

Beszeljunk muvekrol. Amennyiben a muvedben csak a te sajat utadat jarod, akkor hogy tudna az olvaso a sajatjat jarni?

_fergeteg (NPC/NJK)

_fergeteg (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2003.10.31, 13:13

nyajj. :cool: Inkább elmondom, hogyan értettem, mielőtt még páran félremagyarázzátok....

az utat mutatok, az én utamat azt jelenti, hogy megmutatom, én mit csinálnék, mit éreznék, hogyan gondolnék a dolgokra. Ez abszolút a saját utam, nem kell követni, csak látni, hogy ilyen is van. Ha valakinek tetszik, hát kövesse.

És kikérem magamnak, ez nem szájbarágás! :sor:
Nem térítem le a saját útjáról, csak rámutatok, hogy mások is vannak.

Lac

Lac

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1787 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2003.10.31, 12:52

Calien:

Az olvaso jarhat "rossz" uton? :cool:
Es vajon nem ragod-e a szajaba, hogy mi a "jo", amikor megprobalod elteriteni a sajat valaszaitol?

Calien

Calien

Bugyorbéli

• Fórumita
  • 1498 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2003.10.31, 11:34

Üdv!

Szerintem csak példát mutatunk, hogy szerintem így lenne jó, de ez nem biztos. És jó az is, de nem mindig jobb, hogy kérdőre vonjuk az olvasót. De ha az olvasó rossz úton jár, ha nem szólsz neki nem veszi észre.
Ja ez szvsz.

Lac

Lac

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1787 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2003.10.31, 11:20

fergeteg:

Szóval "utat mutatok". Az én utamat.

Es a szajbaragas, meg befogadoi szabadsag meg ilyesmi?
(Szvsz az is a szep egy muben, hogy folyamatosan kerdore vonja az olvasot, amire ellenben neki kell valaszolnia, nem az iro adja meg.)

Calien

Calien

Bugyorbéli

• Fórumita
  • 1498 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2003.10.30, 20:04

Üdv!
Nem értettelek félre. Csupán poénnak szántam.
És nem fennhéjázós, sőt a legtöbben ezt csinálják. Arról meg nem kezdesz érvelni, amivel nem értesz egyet.

_fergeteg (NPC/NJK)

_fergeteg (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2003.10.30, 19:40

Félreértesz. Én sem rohangásztam a francia forradalomban, se 56-ban, az Iraki háborúban meg végképp nem, mégis szeretek róluk írni. Annyi a lényeg, hogy a karaktereimben a saját nézeteimet dolgozom fel, jelenítem meg. Na, ez most fennhéjázós volt... :nono:
Szóval "utat mutatok". Az én utamat.

Calien

Calien

Bugyorbéli

• Fórumita
  • 1498 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2003.10.30, 15:45

Üdv!

Hát nekem csak a legutolsóval volt élményem, és a másik kettőből nem kérek. Nem leszek jó író? :P((
Ja, lázadás, családi szinten? Van esély... :nono:

_fergeteg (NPC/NJK)

_fergeteg (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2003.10.29, 17:26

Köszi mindenkinek a tanácsokat! :D Am. nem azért kérdeztem, mert nem szeretek olvasni. Az olvasás a kedvenc hobbim. Csak nincs elég időm, hogy elolvashassam a könyveket, mert bármikor kérhetik a szöveget. :)
De el fogom olvasni őket. Érdekel ez a téma. Sztem a legjobb novellákat ( az én esetemben) az elnyomás és a lázadás ihleti. Meg egy jó nagy bögre forró tea.

Calien

Calien

Bugyorbéli

• Fórumita
  • 1498 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2003.10.29, 12:52

Üdv!

Hanna: Hát igaz, de nem tudhatod, hogy milyen műfajban akarok majd alkotni. ( Ott leszek majd Svarci mellett a termi 12-be! , és én leszek az amcsi elnök, hurrá! :D )
Megnézem az oldalt, köszi.

Hanna

Hanna

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1706 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2003.10.29, 09:33

Calien:

A mek.oszk.hu-n találsz viszonylag újabb könyveket is, de ugye a klasszikusok mindenképpen fent vannak.

Persze színházba járni jó, nem is azt mondtam, hogy ne... Viszont miközben nézel egy darabot, nem fogsz azon töprengeni, hogy ez vagy az a sor mitől jó. Olvasás közben kielemezheted az egész darab dinamikáját, a párbeszédek felépítését, ahogy a feszültség és a válaszok egymásra épünek. Nyilván színházban jobban élvezed a darabot, de úgy nem tudsz analizálni, és kevésbé tudod magadévá tenni a trükköket. :D

lenienn

lenienn

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1780 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2003.10.28, 22:57

LadyCrow

nono.

a "less is more" csak egy "régi" divatirányzat volt... nem übermankó s akadémiai tan.

:D

LadyCrow

LadyCrow

Nachtkäfer

• Fórumita
  • 2258 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2003.10.28, 22:23

Szerintem is, az írónak elsősorban olvasónak kell lennie. Rengeteget olvasni, és lehetőleg rengetegfélét. A könyvtár valóban lehet kényes ügy - pl a dunaújvárosi könyvtár szvsz eléggé siralmas. A netes könyvtárak sem feltétlen jók, én pl hosszabb távon nem tudok monitoron olvasni. Tehát nekem marad a könyvvásárlás, ami ugyan kölcséges, de egy jó könyvet valamiért jobban szeretek a sajátomnak tudni.

Színdarabot nem mondhatnám, hogy túl sokat láttam volna - utoljára valamikor négy éve a Dosztojevszkij féle Fehér Éjszakák-at. De olvasni szerintem jobb párbeszédet is, mint mindent - a könyvben ugyanis te képzelheted hozzá el a beszélő figurákat, a hangjukat...

Egyébként Fergeteg, miért akarod egyáltalán nyújtani a párbeszédeket? Csak azért, hogy hosszabb legyen az iromány, nem érdemes. A kevesebb több, ugyebár. Ha meg a nyújtással az életszerüségre törekszel, a legjobb, ha figyeled az embereket, utcán, buszmegállóban, hogyan beszélgetnek. Szvsz az egyik legnagyobb írói hiba ha a dialógusok erőltetettek (ugyanez sok esetben filmekre is igaz) és a szereplők úgy beszélnek, ahogy élő ember soha nem szokott.
Tehát én az olvasás mellé én a megfigyelést is ajánlom; ez semmibe sem kerül, és miközben mondjuk a buszon hallgatod, figyeled az embereket, akár el is képzelheted, hogy dialógusukat hogyan írnád le.

Módosította LadyCrow: 2003.10.28, 22:26

Calien

Calien

Bugyorbéli

• Fórumita
  • 1498 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2003.10.28, 17:45

Üdv!

Hanna: Mikoriak ezekl a művek? Gondolom nem újjak, mert akkor nem lehetne megtalálni őket a könyvtárban. Mindamellett nem pesti vagyok, nincs minden sarkon könyvesbolt, meg könyvtár.

Egyébként a te általad említetteket már ismerem. ( vagy suliból, vagy máshonnan )
És régen jártam színházba. Szerintem élvezetesebb egy párbeszéd, ha előadják. Olvasni inkább olyat jó, amihez fantázia kell. ( táj ) , és amivel könnyebben érzékelhetők az érzelmek. Mert van amikor nem lehet egykönnyen eljátszani, amit leírnak, főleg úgy, hogy a néző arra rájöjjön.

Hanna

Hanna

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1706 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2003.10.28, 17:12

Calien és fergeteg: Nem kell minden könyvet megvenni, persze, ha a szívwetek már sajog utána, akkor muszáj... De létezik könyvtár is a világon.

Ingyenes is: mek.oszk.hu

Párbeszédfejlesztés gyanánt meg erősen javallom a színdarabok olvasgatását. Nem megnézni 8azt is lehet), hanem olvasni, emészteni, ízlelgetni. Sokat lehet tanulni belőlük. Végül is a színdarab olyan párbeszéd, ami nem válik unalmassá. :)
Kiemelném Tom Stoppardot, Samuel Beckettet, Arthur Millert és Bertold Brechtet.

Calien

Calien

Bugyorbéli

• Fórumita
  • 1498 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2003.10.28, 16:28

Üdv!

Én is csak Mantist ismételhetem.
De nekem azzal van bajom, hogy a felsorolt írók egyikét sem olvastam, sőt nem is ismerem. És Eszterházyt sem olvastam. Sajna nincs pénzem könyvek vásárlására, néha egyet-egyet. De szeretném megismerni ezeket is.

Mantis

Mantis

Ápolt

• Fórumita
  • 502 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2003.10.28, 08:07

fergeteg

Mindkét kérdésedre válaszolva: olvass. Asszem a kommunizmusról több könyvet is találsz, mint amennyit kéne. A könyvtárakban pl. A párbeszédekből meg rengeteg van, szintén könyvekben, úgyhogy a könyvtárakat itt is tudom ajánlani. Egyébként az, hogy egy párbeszéd mennyire jó, nagyban függ a környezettől, amibe behelyezed.

Az olvasást nem fogod megúszni egyik esetben sem. Senki nem fog tudni neked olyan jó példákat felmutatni, mint amilyet a "nagyoktól" olvashatsz. Javasolhatom pl.: Philip K. Dick könyveit, de mondhattam volna mondjuk Dan Simmonst is. Neked kell megválasztanod, hogy ki lesz a példaképed, kinek az írói stílusát fogadod el etalonnak.

Még egyszer: olvass, olvass, és a világ veled fog olvasni...vagy valami ilyesmi.

Üdv.

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]