Ugrás tartalomhoz

Fotó

Cyberpunk kalandötletek

• Válasz írásához lépj be
216 hozzászólás érkezett eddig

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 10672 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.01.12, 09:56

Hali!

"Megszűnt nemzetállamok esetére":

Azt el tudom képzelni, hogy nagy cégek, akik a lakosság dolgozó részének nagy részét foglalkoztatják nem fizetnek adót (csak a Bahamákon, Mauritiuson vagy Luxemburgban), illetve hogy erre lehetőséget adnak az alkalmazottaiknak is.

Vagy ugye van a területenkívüliség csodálatos intézménye, vagyis a céges
telephelyek kb. egy mai nagykövetség diplomáciai státuszában vannak.
Ha úgy tetszik megvették az állam egy darabját, ahol ők látják el az állam
feladatait.

Volt egyébként ilyesmire példa IRL, valamelyik afrikai országot simán
"befoglalták" bizonyos zsoldosok.

Így valószerű, hogy a CP nemzetállamai nem jutnak elég bevételhez hogy mindenféle szociális szolgáltatásokat nyújtsanak (kórház, nyugdíj), valószínű, hogy a rendőrség forráshiányos, valószínű, hogy a törvényhozásban csak könnyen megvesztegethető, alulfizetett emberek dolgoznak, de egy minimális rendfenntartás és bíráskodás szerintem van a céges zónákon kívül is. Ez pedig nem megy állam és adó nélkül.

A dolog cifrább. Nincs állami rendőrség - van Arasaka. Nincs állami kórház, iskola,
stb.

A minimális rendfenntartást meg a helyi szinten szerveződő bandák látják el,
gyakorlatilag a lakosság nem cégrabszolga része hontalan lett, lásd még
Nomád "kaszt".

ADios
KLM

auer

auer

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 4997 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.01.12, 09:16

Nekem a CP forráskönyvekből az jött le hogy vannak (meggyengült államok). Pl USA-nak van hadserege aminek elsődleges beszállítója a Militech - az más dolog h az űrben USAF külön politikát folytat. Szóval valami van ami pont elég ahhoz hogy a cégek "törvényes" keretek közt működjenek, de ahhoz kevés h különadókat meg végtörlesztést meg egyéb nem szeretem dolgokat rájuk kényszerítsenek.

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4108 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.01.12, 09:13

Ez nekem sosem volt szimpatikus vagy hihető koncepció. A végletekig korrupt és gyenge rendszert sokkal könnyebb elképzelni mint a realitás, mint pedig a tapasztalataink alapján. Ha ez háziszabály lenne csak az nem izgat.

Ezzel én is így vagyok.
Azt el tudom képzelni, hogy nagy cégek, akik a lakosság dolgozó részének nagy részét foglalkoztatják nem fizetnek adót (csak a Bahamákon, Mauritiuson vagy Luxemburgban), illetve hogy erre lehetőséget adnak az alkalmazottaiknak is.

Így valószerű, hogy a CP nemzetállamai nem jutnak elég bevételhez hogy mindenféle szociális szolgáltatásokat nyújtsanak (kórház, nyugdíj), valószínű, hogy a rendőrség forráshiányos, valószínű, hogy a törvényhozásban csak könnyen megvesztegethető, alulfizetett emberek dolgoznak, de egy minimális rendfenntartás és bíráskodás szerintem van a céges zónákon kívül is. Ez pedig nem megy állam és adó nélkül.

Módosította galu22: 2012.01.12, 09:13

Birbin

Birbin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1699 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.01.11, 15:06

A Cpunk szerint a nemzetállamok jó része MEGSZŰNT létezni.

Ez nekem sosem volt szimpatikus vagy hihető koncepció. A végletekig korrupt és gyenge rendszert sokkal könnyebb elképzelni mint a realitás, mint pedig a tapasztalataink alapján. Ha ez háziszabály lenne csak az nem izgat.

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 10672 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.01.11, 13:16

Hali!

Ha egy államnak nincs adóhivatala, akkor miből szerzi a bevételeit?

A Cpunk szerint a nemzetállamok jó része MEGSZŰNT létezni. Nem
széttöredeztek, nem átalakultak, nem összeolvadtak - megszűntek.
Vannak a cégek, amelyeknek ugyan vannak "állampolgáraik", de
a területeik nem igazán kijelölhetőek (egy-egy felhőkarcoló egyik
szintje lehet Militech "felségterület", a másik meg Arasaka).

Cyberpunk depicts the world as a dark, sinister place with networked computers dominating every aspect of life. Giant, multinational corporations have for the most part replaced governments as centers of political, economic, and even military power.

Namost azért Gibson (mondjuk a Neurománc sorozat) világa és a CP2020
által leírt világ különbözik persze.
Az utóbbiban az USA "beadta a kulcsot", az EU meg a világ vezető hatalma.

Adios
KLM

Birbin

Birbin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1699 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.01.11, 12:57

Ha nem a saját országuk pénzét használják, akkor csakis olyan valuta jöhet szóba, amelynek kibocsátója elég tekintélyes. Különben az emberek nem fogadják el, mint értéket. Lásd Bosznia euró használata. Nem román lejt, horvát kunát vagy szerb dinárt használnak, bár utóbbit a szerb határnál igen.

Ha nincs állam, akkor nehezen beszélhetünk számlapénz forgalomról. A bankokhoz tudomásom szerint létező állam, törvények és bizonyos szintű végrehajtó szervezet szükséges. Bank nélkül pedig nincs számla, nincs számlapénz.

Ha egy államnak nincs adóhivatala, akkor miből szerzi a bevételeit?

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 10672 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.01.11, 12:05

Hali!

Borgia, ez nagyon jó ötlet.

Gibsontól láttam már, de attól még jó ötlet. Lehet amúgy a dolgot
azzal cifrázni, hogy az "uccai pénz" az kb. Nauru nemzeti valutája,
bár Gibsonnál azt hiszem jen volt (Zéró Grófot mikor megbicskázták
a kukabúvár kölykök, akkor volt nála a csavarhúzója nyelébe csavarozva
némi papír kp).

Az 50% értékvesztés az nagyon sok. Én max 5-10%-ra tenném. Ez az átvilágításos dolog ez jó. Szerintem pont elég is.

Hm... Ez ugye attól függ, van-e kormány, annak meg adóhivatala. Vagy
a cégnek.

Persze az országnak ezen a szegletén (is) jegyeztek be homeless
nevére céget, amelynek címe egy almáskert volt valahol a prérin,
amin a pottyantós budi volt az egyetlen építmény (a vakondtúrásokat
leszámítva).

Adios
KLM

Birbin

Birbin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1699 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.01.11, 11:27

Borgia, ez nagyon jó ötlet.
Reálisan ez úgy történhet, hogy kiadtak egy törvényt a bevonásról, de egy csomó embert ez nem érdekel, nem csak alvilági alakokat, bárki gondolhatja úgy, hogy a kispárnájában jobb helye van a megtakarításainak. Ilyen van a valóságban is, pl amikor az emberek nem váltanak vissza nagy értékű régi címleteket, és egyre hosszabbítgatják a határidőt.

Az 50% értékvesztés az nagyon sok. Én max 5-10%-ra tenném. Ez az átvilágításos dolog ez jó. Szerintem pont elég is.

Borgia

Borgia

Capo del Palermo

• Fórumita
  • 1086 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.01.10, 11:12

Nálunk félig megtűrt státuszban maradt a papírpénz.
Ezt úgy kell elképzelni, hogy a cégek számlapénzben fizetnek és hivatalosan minden abban zajlik (debit és credit kártyákon), de az utcán megmaradt a régi papírpénz kvázi csereeszköznek (már nem nyomtatnak újabb sorozatokat).
Ha valaki számlapénzzé szeretné alakítani azt kb. 50%-os értékvesztéssel tudja megtenni és könnyen nyerhet magának valami átvilágítást.

A törvény elvileg tiltja a használatát, és minimum gyanús, ha valakinél nagyobb tételben találnak, de pár száz eb-ért még nem visznek be.

Ezen kívül virágzik a barter és a szívességbank. A legvégső esetben egy netrunner borsos jutalékért legalizálja a pénzt a felhasználónak.

Van tehát utcai és céges (legális) valuta is és a kettő közötti átjárás nehézsége érdekes jelenetekhez vezethet. Az elfogadottság korlátoltsága miatt hamisítani nem nagy üzlet de persze "a-nagy-vonatrablás"-os kalandokhoz valami más csábító értéket kell kitalálni a kp helyett.

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4108 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.01.09, 17:48

Vissza az egész, a játékban visszavezetjük a papírpénzt.
Meg a hard copy dokumentációt is...

Bah, ősemberek. :lol:

Az a bajom, hogy lenyomozhatatlan pénzre szükség van. Kell a vállalatoknak, a kormánynak, annak aki heroinozós-ribis estét tart, aki nem akar adózni...

Ha meg már kell, akkor nemtom miért olcsóbb chippel ellátott műanyag ceruzákat gyártani, mint pénzt verni, pláne hogy a bankjegyhez nem kell semmiféle plusz infrastruktúrát kiépíteni.

A nyomtatott dokumentáció meg... Én diák koromban nem gondoltam volna, de manapság is (amerikai cégnél dolgozva) kell a szállítólevél/hajóraklevél kinyomtatva, a tanusítvány hogy megfelelsz a biztonsági előírásoknak kinyomtatva+aláírva, valamint egy nyelvkönyv, használati útmutató is tartósabb könyv formában, mint CD-n.

Nem tudom elképzelni, hogy 2020-30-ig ez nagyon megváltozzon, plusz szerintem nem sérti a hangulatot.

Birbin

Birbin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1699 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.01.09, 15:19

Bah, ősemberek. :lol:

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4108 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.01.09, 14:32

Csak egy ötlet: az Anarchist Cookbook-ot olvastad már?
Van belőle viszonylag naprakész változat is - abból előkerülhet néhány további ötlet :felvon:

(ugye tudod, hol keresd???)

csak néhány letöltési hely van. :buszke:

Egyébként még azt találtam ki, hogy ha valaki alkalmazza a játékosokat, akkor kiadnak egy számlát, hogy 'lakberendezési tippek a kaszinóhoz, ellenértéke 2000 eurodollar' ami végülis a megbízós kalandnál megfelelő.

A hamis névre szóló, de használható bankkártyákon még gondolkodnom kell.

Módosította galu22: 2012.01.09, 14:32

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4108 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.01.06, 09:31

Van belőle viszonylag naprakész változat is - abból előkerülhet néhány további ötlet :felvon:

csak néhány letöltési hely van. :buszke:

Egyébként még azt találtam ki, hogy ha valaki alkalmazza a játékosokat, akkor kiadnak egy számlát, hogy 'lakberendezési tippek a kaszinóhoz, ellenértéke 2000 eurodollar' ami végülis a megbízós kalandnál megfelelő.

A hamis névre szóló, de használható bankkártyákon még gondolkodnom kell.

KaptiDavy

KaptiDavy

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 153 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.01.05, 15:59

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4108 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.01.05, 07:42

A nevesített bankkártyás rendszer mellett CP-ben simán belefér az, hogy vannak anonim 'kártyáid', amikre át lehet tölteni pénzt, s ezek offline is működnek, két kártyát olvasó vagy akár önmagukban is összekapcsolva pénzt tudsz átáramoltatni. A névhez kötött bankszámlákat az államok szeretik, mert akkor nehezebb pénzt kiáramoltatni az adóhatóság elöl. Mivel viszont itt eleve a cégek irányítanak, nekik érdekük, hogy legyen ilyen rendszer, s bizonyos pénzköltéseket ne lehessen hozzájuk kötni...

Talán azért nem gondoltam erre, mert a fixer kiegészítő elég részletesen taglalja a hamisítást illetve azt hogy gyakorlatilag nincs készpénz forgalom.

Ez a névtelen (vagy halottól elvett és feltört) kártya illegális tranzakciókhoz jó ötlet.

(Nyilván ezek a kártyák gyakorlatilag mini-számítógépek lennének, a 'kártya' elnevezés csak a megjelenésére vonatkozik.) Ezeknél pedig igen jól kódolt kriptográfiai megoldások tudják biztosítani, hogy ne lehessen pénzt 'hamisítani' vagy létrehozni. (Kiskapu nyilván mindig van...)

Na erre mondjuk nem is gondoltam :D

Köszi az ötleteket!

dave_t_i

dave_t_i

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 710 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.01.04, 18:19

Korábban volt szó a bank- kaszinó- élelmiszerbolt- páncélkocsirablás értelmetlenségéről, már ha valaki papír zöldhasúra számít. Az elolvasott anyagok alapján papírpénzt nem nagyon használnak, hanem inkább utalás és barter van.

A probléma az, hogy ha utalás van, akkor

1. hogy lehetséges elméletileg lenyomozhatatlanul illegális dolgokkal üzletelni
(elvileg minden heroinos-ribis bulihoz második személyiség és arra a névre kiállított hitelkártya kellene)

2. Ugyanígy hogy lehet felszívódni, ha a kártyákat le lehet követni?

3. ha nincs papírpénz, minek rabolni? Lehet aranyat, túszt, terveket, chipeket, de nekem hiányozna a két beszívott punk általi kisbót kifosztás, meg a kezeslábasos-hokimaszkos bankrablás.

Amit el tudok képzelni az hogy egy netrunner segít felszívódni, de hátha vannak jobb ötletek is mint a könyvelő mellé még netrunnert is fizetni :D
(lehet egyszerűen vissza

Már most is van anonim elektronikus pénz. (Példa: E-cash)

A nevesített bankkártyás rendszer mellett CP-ben simán belefér az, hogy vannak anonim 'kártyáid', amikre át lehet tölteni pénzt, s ezek offline is működnek, két kártyát olvasó vagy akár önmagukban is összekapcsolva pénzt tudsz átáramoltatni. A névhez kötött bankszámlákat az államok szeretik, mert akkor nehezebb pénzt kiáramoltatni az adóhatóság elöl. Mivel viszont itt eleve a cégek irányítanak, nekik érdekük, hogy legyen ilyen rendszer, s bizonyos pénzköltéseket ne lehessen hozzájuk kötni...
(Nyilván ezek a kártyák gyakorlatilag mini-számítógépek lennének, a 'kártya' elnevezés csak a megjelenésére vonatkozik.)

Ezeknél pedig igen jól kódolt kriptográfiai megoldások tudják biztosítani, hogy ne lehessen pénzt 'hamisítani' vagy létrehozni. (Kiskapu nyilván mindig van...)

A 3. pontodhoz pedig elég az, ha van ilyen kártyád 10-100eb-vel, már megéri egy beszívott punknak kirabolni. Nyilván pénzszállító-rablás sokkal kevesebb lesz (azért ezeket is készítik valahol)...

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4108 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.01.02, 14:15

Korábban volt szó a bank- kaszinó- élelmiszerbolt- páncélkocsirablás értelmetlenségéről, már ha valaki papír zöldhasúra számít. Az elolvasott anyagok alapján papírpénzt nem nagyon használnak, hanem inkább utalás és barter van.

A probléma az, hogy ha utalás van, akkor

1. hogy lehetséges elméletileg lenyomozhatatlanul illegális dolgokkal üzletelni
(elvileg minden heroinos-ribis bulihoz második személyiség és arra a névre kiállított hitelkártya kellene)

2. Ugyanígy hogy lehet felszívódni, ha a kártyákat le lehet követni?

3. ha nincs papírpénz, minek rabolni? Lehet aranyat, túszt, terveket, chipeket, de nekem hiányozna a két beszívott punk általi kisbót kifosztás, meg a kezeslábasos-hokimaszkos bankrablás.

Amit el tudok képzelni az hogy egy netrunner segít felszívódni, de hátha vannak jobb ötletek is mint a könyvelő mellé még netrunnert is fizetni :D
(lehet egyszerűen vissza

Wieros

Wieros

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 167 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2011.12.05, 14:51

Cirka ennyi van!! :D Ha jól emlékszem az Interface magazinokban sem jelent meg anyag róla, ami máshol az meg nem-hivatalos anyag - talán a Maximum Metal egyes részeit tudom még ajánlani az orosz járművek miatt, meg a Chromebook 4 p.4 szovjet cyberware-ek bekezdését; EuroSource Plus néven van még valami kieg. de azt nem tudom, hogy abban több info van-e mint az eredeti EuroSource-ban

Keresgélek Neo-Szovjetúnióról/Orosz föderációról anyagot (ide jönnek (menekülnek :-) ) át a karakterek).

Eddig ezeket találtam:
Eurosource: p.18.
Solo of Fortune 2: p.44-57.
Rache Bartmoss' Guide To The Net: p.110-119.
Deep_Space.pdf (fordítás by Phobos) , p.7.
Corpbook 3. (a SovOil miatt ebben találtam a legtöbb infót)

További ötlet? (Lustaság fél egészség, jól jön a kidolgozott háttér :-) )

dave_t_i

dave_t_i

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 710 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.11.10, 01:44

Keresgélek Neo-Szovjetúnióról/Orosz föderációról anyagot (ide jönnek (menekülnek :-) ) át a karakterek).

Eddig ezeket találtam:
Eurosource: p.18.
Solo of Fortune 2: p.44-57.
Rache Bartmoss' Guide To The Net: p.110-119.
Deep_Space.pdf (fordítás by Phobos) , p.7.
Corpbook 3. (a SovOil miatt ebben találtam a legtöbb infót)

További ötlet? (Lustaság fél egészség, jól jön a kidolgozott háttér :-) )

Omae

Omae

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 35 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2010.09.26, 23:08

Nyami ez jó lett. Az én anyagaimnak is jót tett az átírás, gratulálok.

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]