Ugrás tartalomhoz

Fotó

Shadowrun kérdések és válaszok

• Válasz írásához lépj be
4099 hozzászólás érkezett eddig

Kaloz

Kaloz

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 958 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.03.04, 17:03

Hát, ez sajnos nem az igazi. De majd beleásom magam Benedek Elek meséibe, 13. századi népi gyűjtéseken alapulnak, megnézem mi mennyire használható belőle. Mert azért továbbra is az kéne, hogy passzoljon a Shadowrun-hoz, amennyire csak lehet.

Kaloz

Kaloz

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 958 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.02.26, 19:15

Strato: A hétvégén átnyálazom. Magyarországgal nem tudom mi lesz, maradjon a Monarchia (ahol aztán az ugrista labanc hermetikusok marakodhatnak a türkista kuruc sámánokkal például) vagy hulljon szét (Árnyékmagyarország+) mindkettő érdekes lehetne.

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 7562 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.02.26, 18:04

Magyarországhoz van egy ilyen:
http://mek.oszk.hu/15100/15114/
Talán használható valamire...

Kaloz

Kaloz

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 958 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.02.26, 16:55

Galu22: Igazából ezt csak a saját örömömre kalapálgatom, egy nyomorult mákos-partit nem sikerül összehozni, nemhogy alternatív steampunk-shadowrun mesét. :(
De egyrészt szeretném ha minél több minden használható lenne az alapkönyvből, másrészt ami kell, az a történelemkönyvből is kibogarászható legyen, ennyivel is kevesebbet kell vele dolgozni.

Amit írsz stimmel, de James Bond helyett Sherlock Holmes a leghíresebb angol árnyvadász. :) És kicsit nagyobb szerepet kapna a klasszikus vámpíros-vérfarkasos vonal. (Lugosi gróf, az erdélyi vámpírúr pl.)
Afrikában felfedezős-kincskeresős történeteket lehetne játszani, meg ott van Egyiptom, ahol a kutatók nem feltétlenül a fáraó kincstárát keresik, hanem inkább a főpap könyvtárát (a mágia még új tudomány, kell a kutatási anyag). Emellett pedig remek terep úgy a titkosszolgálati kavarásoknak, mint a cégek közti árnyékháborúknak. Nem akarok nagyon belemenni, csak annyira, hogy ha valaki ott akar játszani, legyenek meg hozzá az alapok. Ha meg Magyarországon, akkor ahhoz is. El is kezdtem nézegetni, hogy az Árnyékmagyarország kiegészítőt hogy tudnám beleszuszakolni a Monarchiába. :)

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4330 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.02.25, 21:14

Marvin: szerintem azért van különbség, aközött, hogy van hol kutatni, és abból valami használhatót összehozni, és aközött, hogy az egyébként is alkalmazott módszerek egyszer csak tényleg működni kezdenek. Az indiánok is tudtak valamit, amit mások nem... De mivel Afrika gyarmatosítása kicsit később indult be, és az afrikai törzsek nem feltétlenül működnek együtt a gyarmatosítók ellen, így lehet hogy nincs semmi jelentősége a dolognak. Pedig érdekes lenne.

Szerintem ezzel csak akkor érdemes sokkal többet foglalkozni, ha szeretnék a 19.századi afrikában mesélni.

Ami szerintem érdekes lehet és játékra talán legalkalmasabb:

- szétszabdalt USA: vadnyugat, kínai kung fu vasútépítők, voodoo papok és arisztokrata nekromanták New Orleans-ban...

- Európa: nagyhatalmi játszadozás, Shadowrun James Bond, egymással rivalizáló mágusszövetségek, őrült tudósok, összeesküvések, merényletek.

- Hong Kong: ekkoriban épül ki a kikötőváros, kultúrák találkozása, Kína-járó ópiumcsempészek, kalózok, kolduskirályok, a szigeten megtelepedő triádok, stb.

Afrika nekem kábé úgy merül fel a témában, mint a Shadowrun Rejtő légiósos történeteivel és Konrad Sötétség mélyén című regényével való kombinációja. Egyikhez sem életbevágó a terület történetének végiggondolása (ugyanis nagyjából feltérképezetlen területen játszódnak). Az európaiak által gyakran látogatott kikötők (Casablanca, Tanger, Alexandria, Port Said, Zanzibár, Fokváros) pedig azért nem a sámánizmus mekkái.

Módosította galu22: 2018.02.25, 21:15

Kaloz

Kaloz

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 958 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.02.25, 19:20

Marvin: szerintem azért van különbség, aközött, hogy van hol kutatni, és abból valami használhatót összehozni, és aközött, hogy az egyébként is alkalmazott módszerek egyszer csak tényleg működni kezdenek. Az indiánok is tudtak valamit, amit mások nem... De mivel Afrika gyarmatosítása kicsit később indult be, és az afrikai törzsek nem feltétlenül működnek együtt a gyarmatosítók ellen, így lehet hogy nincs semmi jelentősége a dolognak. Pedig érdekes lenne.

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2168 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.02.25, 17:04

Európában is van pár ezer éves mágikus tradíció ugyanúgy, mint a vadembereknél, hermetikus mágia, alkímia meg még ezerféle a suméroktól kezdve, a néphagyományban élő pogány, akár sámáni dolgokról nem is beszélve, amik az Ébredésnél ugyanúgy beindulnak, szóval nem látom okát a lemaradásnak.

Kaloz

Kaloz

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 958 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.02.25, 15:40

Marvin: Igen, és az Ébredés után indulna a kolonizáció, csakhogy ott mindennapi és élő mágikus hagyomány van, Európában meg kutatják. Ahogy az indiánok is függetlenedni tudtak, úgy a négerek is megőrizhetik a függetlenségüket ESETLEG. Mert ugye ott vannak az európai varázslók, nincs akkora egység mint az indiánoknál, satöbbi.

Galu22: Nem biztos hogy elmarad. De ha már felmerült, mi lenne ha kormányok helyett cégek hajtanák végre?

-Indiát gyarmatosították addigra, itt megint felmerülhet, hogy koronagyarmat legyen, vagy maradjon céges?
-Kína egyértelműen maradhat, csak esetleg több megacég próbálkozik arrafelé.

-Japánnál annyi változás lenne, hogy az amerikaiak előbb kopogtattak be hozzájuk, csak aztán az Ébredés és a polgárháború miatt magukra hagyták őket. A Mejdzsi-reform attól elindult, és Japán mint technológiailag fejlett önálló keleti hatalom bontogatja a szárnyait. (Úgy nagyjából.)
-Amerikában az indiánok a fehérek terjeszkedése miatt kezdenének a Nagy szellemtáncba, és sikeresen meg is állítanák őket. Emiatt törne ki a polgárháború, az ismert eredménnyel. Kanada lenne még érdekes, de az belefér, hogy jobb híján arra terjeszkedik az USA (és lesz belőle UCAS) míg a britek az egykori Írországgal és a problémás Indiával vannak lekötve. 

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4330 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.02.25, 14:20

Marvin: Ha az egyszerűség kedvéért 200 évvel hozom előre az Ébredést, akkor Afrika kolonizációjának a nagyja éppenhogy utána történne. És akkor három lehetőségem van: 1. Gyarmatosítás. Ahogy mondod, a gyarmatosítóknak is lehetnek varázslói. 2. A mai(hoz hasonló) helyzet. A mai napig szokásuk amulettekkel védekezni a golyók ellen, de ha ez működik is? 3. Káosz. Ideális terep a korabeli megacégeknek és árnyvadászoknak.

Nagyon kevéssé befolyásolja a világpolitikát.

Ha afrika gyarmatosítása elmarad, akkor kábé annyi történik, hogy a franciáknak és az angoloknak több kapacitásuk marad, amit értelmes dolgokra használhatnak fel. Az afrikai gyarmatok - a dél-afrikai gyémántot leszámítva - valójában nem érték meg a gyarmatosítóknak. Nem véletlen, hogy a 19.századra sem volt tele európai telepesekkel (Amerikával és Indiával ellentétben).

Amit át kell gondolni kicsit, az a Távol-Kelet, de sok problémát az sem fog okozni.

- India gyarmatosítása nem úgy történt, hogy "legyőzték az indiaiakat", hanem, hogy kijátszották egymás ellen a több száz indiai államot, ergo meg lehet csinálni mágiával együtt is

- Kína olyan szempontból egyszerű, hogy az európaiak meg sem próbálták elfoglalni. Hong Kong és Macau, az ópium és teakereskedelem pedig elfér egy mágikus Kínában is (Kínának is érdekében áll)

- Japánt sosem gyarmatosították, csak kereskedőállomások voltak

- az India körüli sámános államokat (afgánok, nepál, kánságok) inkább függésbe vonták vagy lefizették, mint meghódították

Amerika: a sámánok valószínűleg ki tudnak varázsolni maguknak egy önálló államot, de mire eljön az ébredés, a fehérek már megvetették a lábukat.

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2168 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.02.25, 13:25

Az Ébredés egyszerre történt mindenhol a világon, szóval nehezen tudom elképzelni, hogy van, ahol van mágia, meg van ahol nincs. Vagy ha pont Afrikában van csak, akkor pár találkozás után, mikor lepattogtak a golyók a bantunégerekről, a gyarmatosítók csak rádöbbennek, hogy valami nem stimmel és hoznak nagyobb ágyút / kifejlesztenek helyi mágiát / eltanulják pénzért mindenre kapható helyiektől stb.

Kaloz

Kaloz

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 958 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.02.25, 13:09

Marvin: Ha az egyszerűség kedvéért 200 évvel hozom előre az Ébredést, akkor Afrika kolonizációjának a nagyja éppenhogy utána történne. És akkor három lehetőségem van: 1. Gyarmatosítás. Ahogy mondod, a gyarmatosítóknak is lehetnek varázslói. 2. A mai(hoz hasonló) helyzet. A mai napig szokásuk amulettekkel védekezni a golyók ellen, de ha ez működik is? 3. Káosz. Ideális terep a korabeli megacégeknek és árnyvadászoknak.

Galu22: Ezért reméltem hogy van valami konkrétabb, de úgy látszik nekem kell kitalálni mi legyen. Nem nagyon akarok belekavarni az idővonalba, de például Japánnál is kénytelen voltam...

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4330 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.02.25, 10:56

Megint én. Lehet valamit tudni arról, hogy az indiánok tulajdonképpen mit és hogyan csináltak nagy szellemtánc idején? (Én csak a harmadik kiadást ismerem, azt se túl jól.) Ugyanis arra jutottam, hogy ha az indián törzsek mágiája működik, akkor az afrikai törzseké is, és ha az afrikai törzsek mágiája működik, akkor nincs gyarmatosítás, és hogyha nincs gyarmatosítás... Nem olyan egyszerű ez a steampunk-shadowrun, na.

CF-ben ez nem kifejezetten van fókuszban, de nagyjából arról van szó, hogy a gyarmatosítók és az őslakosok varázslói "kioltják egymást", hagyományos módszerekkel pedig eredményesebbek a gyarmatosítók.

Kábé úgy kell nézni, hogy a Pizzaroval tartó húsz Szent Bonifác rendi szerzetes megvív az azték főpapokkal, amíg Pizzaro fellázítja az aztékok ellen a leigázott törzseket. Akkor pedig, a valós történelemhez hasonlóan nem sok minden tud tenni a maroknyi túlélő pap (és pár ezer azték nemes) a 100000+ fellázadt és kaszára kapott lakosság ellen, akiket még a spanyolok is segítenek.

Ugyanez van Európában is amúgy, az őrült szerkezetekkel: oké, hogy a poroszoknak vannak prototípus harckocsijai, de ha azt a bajorok négy léghajója lebombázza, mehet a hagyományos forradalmi csata.

CF-t 20+ éve játszhattam utoljára (eléggé hiányzik), de nyilván nem úgy van, hogy a játékos addig dobálja el a lapjait és húzogat újakat, amíg nem tetszik neki, amit kap (akár mondvacsinált "akciókkal" - ezt nyilván a mesélő dolga meggátolni).

A szabályok szerint sajnos így van.

Mi pont ezért úgy játszottunk, hogy a játékos kapott 4 kártyát kézbe, de sosem kapott újat.

Minden akcióhoz az előtte lévő pakliból húzta a felső lapot, amit kicserélhetett a kezében lévő lapra. (azaz játékonként négyszer lehetett "szerencséje")

Módosította galu22: 2018.02.25, 10:58

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2168 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.02.25, 10:42

galu22: CF-t 20+ éve játszhattam utoljára (eléggé hiányzik), de nyilván nem úgy van, hogy a játékos addig dobálja el a lapjait és húzogat újakat, amíg nem tetszik neki, amit kap (akár mondvacsinált "akciókkal" - ezt nyilván a mesélő dolga meggátolni).

Marvin

Marvin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2168 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.02.25, 10:33

Az Ébredés előtt gondolom még nem működött az afrikai törzsek mágiája, meg úgy általában senkié sem. Vagy ha megtörtént korábban és nekik is volt, akkor a gyarmatosítóknak is simán lehetett jó kis hermetikus fireball + démonok a pokolból, nem?

A Nagy Szellemtánc emlékeim szerint nincs túl részletesen dokumentálva SR-ben (alapkönyvben legalábbis, azóta lehet, hogy valami obskurus kiegészítőben igen), kb. annyi volt, hogy kitört néhány vulkán, vihar és előjött pár sárkány (? - azok lehet, hogy csak úgy maguktól), de a varázslásba is belehaltak pár százan (ezren?), szóval ezt biztos nem csinálják mindennap, meg egy ilyen természeti csapás-jellegű effekt sztem nem is túl megbízható vagy pontos.

Kaloz

Kaloz

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 958 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.02.24, 16:14

Megint én. Lehet valamit tudni arról, hogy az indiánok tulajdonképpen mit és hogyan csináltak nagy szellemtánc idején? (Én csak a harmadik kiadást ismerem, azt se túl jól.) Ugyanis arra jutottam, hogy ha az indián törzsek mágiája működik, akkor az afrikai törzseké is, és ha az afrikai törzsek mágiája működik, akkor nincs gyarmatosítás, és hogyha nincs gyarmatosítás... Nem olyan egyszerű ez a steampunk-shadowrun, na.

Kaloz

Kaloz

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 958 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.02.14, 11:56

Galu22: Nem írok én semmit, inkább összelopkodom hasonló játékokból. :) De a kiadó elgondolkozhatna rajta, erős ugyan a konkurencia, de ha sikerül egy jó világleírást kanyarítani mellé...

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4330 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.02.09, 14:02

Köszönöm, utána fogok nézni mindkettőnek (főleg a Concert in flames kiegészítőnek), Mert elsőre tök jó ötletnek tűnt, előrehozom az Ébredést 200 évvel, és kész. De mikor elkezdtem gondolkozni azon, hogy nézne ki a világ, hát csak Magyarország épp aktuális helyzetére is eszembe jutott vagy négyféle megoldás, és akkor még ott van a többi...

Nem kell teljesen kidolgozni, nem hivatalos shadowrun kiegészítőt írsz :)

CF-ben kábé:

- nagyhatalmak a szokásosak, bár a bajorok és a poroszok valamivel erősebbek. (előbbi miatt a poroszok nem győzik le a Habsburgokat, így nincs német egység sem!)

- mindenhol vannak őrült szerkezetek, de ezek nagyjából nullázzák egymást (franciáknál Verne-ágyú, poroszoknál első világháborús tankok, bajoroknál fél tucat égi hajó, amivel simán leszedik a zeppelineket, angoloknál nautilus-szerű tengeralattjáró)

- van mágia. Vannak befolyásos varázslók, vannak világuralomra törő varázslótestvériségek. De vannak, akik ellenük dolgoznak, és ez nagyjából kiüti egymást*. A mágia továbbá rituális, nem veszélytelen, konkrétan harcban nehezen használható. A jellemző felállás az, hogy a varázslókról mindenki tud, de senki nem tudja mire képesek, és ez mindenkinek megfelel. Néhány helyen vannak mágusok tanácsadó pozícióban (pl. a bajoroknál Auberon)

- a tündérlényeket mindenki ismeri, de pontosan nem igazán értik őket, kivéve a sidhe félrvéreket, és a törpéket (akik lemondtak a halhatatlanságukról, és az emberek közt élnek. Nagyrészt gépészek és tervezőmérnökök)

- minden tündérlény (+sárkány!) játszható faj, de a legtöbb esetben nem kifejezetten hasznosak, hanem inkább hangulatosak a képzettségeik. (a brownie el tud végezni egy éjszaka alatt annyi munkát, mint 1-5 ember egész napi melója; érzékeny a fémre és soha nem dolgozhat olyannak, aki fizet érte)

- a jellemző kalandstruktúra a küldetés, a játék leginkább a kémkedést, nyomozást, szabotázst, merénylő vagy összeesküvő semlegesítését, őrült tudós vagy varázsló megállítását és hasonlókat hoz példának. (ettől még nyilván lehet Senki Alfonzt és Piszkos Fredet játszani benne, de ez képzettségekkel, felszereléslistával, kidolgozott felfedezetlen területekkel, stb. nincs támogatva)

*továbbá: az elvi lehetőség megvan annak, hogy egy varázsló egy egész városra ható varázslatot rakjon össze, és sikerüljön is neki. Azonban ha van ott másik varázsló, akkor egy pofonegyszerű érzékelés varázskörrel tudni fogja, hogy valami ökör bajt kever éppen. Ha van semlegesítő varázsköre, és a kör a varázslat hatóterületébe esik, akkor pedig automatikusan gyengíti a varázslatot. Ha feltételezzük, hogy mondjuk Bécsben van 20-30 varázsló (annyi biztos van, ott van a Fehér Páholy központja), akik közül 5-6 gondol ilyesmire, akkor már rögtön le van védve Bécs. A pusztában vagy a Hortobágyon nyilván más a helyzet.

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4330 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.02.09, 13:47

Miért rossz a konfliktuskezelési rendszer a CF-ben? Gondolom a kártyákról van szó...

Nem önmagában a kártyázás rossz (sőt, hangulatos + a mágiarendszerhez nagyon jól passzol).

Alapvetés:

- minden próbát, ami a karakter vonatkozó képzettségénél alacsonyabb szintű, vagy egyenlő, automatikusan megcsinálsz (ez tök jó)

- ha ez nem elég, akkor az A verzió szerint tenned kell valamit, amitől lecsökkented a nehézséget (pl. felszerelést szerzel mászáshoz - ez még mindig tök jó) VAGY

- a B verzió szerint kijátszol egy kártyát, ami bónuszt ad. A probléma ott kezdődik, hogy mindig mikor kijátszol egy kártyát, húzhatsz egy újat, azaz folyamatosan minimum +2 szinttel (optimálisan +4-+10 szinttel) képzettebbnek számítasz folyamatosan

- ez oda vezet, hogy mindig, mindenki eldob négy kártyát, ami elvileg egyértelműen nem támogatott. A szabálykönyv olyan példákat hoz, hogy elvileg tartogatják a játékosok a kártyáikat, de ez a gyakorlatban nincs így (you are playing it wrong...)

Mi ezért ezt használtuk:

http://www.drivethrurpg.com/product/145920/Shadows-Over-Sol-QuickStart

- kártyák értéke: A=1, 2-10 =ami rá van írva, J,Q,K = +1/+2/+3 (és húzz még egy lapot).

- ennek az eloszlása 1-13, olyan hét körüli várható értékkel, a szélsőségek (1,2,3,11,12,13) ritkábbak, a J,Q,K miatt gyakran fordul elő a 5-10 közti végösszeg.

Kaloz

Kaloz

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 958 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.02.09, 08:11

Auer: Én a saját elképzelésemről beszéltem, mielőtt meggugliztam volna. Amúgy ez nálam éppen rossz pont, hogy teljesen alternatív a világ, de megnézem azért, főleg a kiegészítőt. :)

auer

auer

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 5083 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.02.09, 07:56

Köszönöm, utána fogok nézni mindkettőnek (főleg a Concert in flames kiegészítőnek), Mert elsőre tök jó ötletnek tűnt, előrehozom az Ébredést 200 évvel, és kész. De mikor elkezdtem gondolkozni azon, hogy nézne ki a világ, hát csak Magyarország épp aktuális helyzetére is eszembe jutott vagy négyféle megoldás, és akkor még ott van a többi...

A Victorianahoz még annyit hogy ott nincs ébredés, mindig is ilyen volt a világ (mágia+fajok).

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]