Ugrás tartalomhoz

Fotó

Legend of the Five Rings

• Válasz írásához lépj be
1536 hozzászólás érkezett eddig

Aleister

Aleister

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 4415 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.07.09, 18:23

Ez így rendben is van, csak tudod többségi alapon szerintem nem nekünk kell az egyetlen első kiadásos fórumitához alkalmazkodni, hanem fordítva. ;)

Szerintem meg senkinek nem kell senkihez sem alkalmazkodnia. Mindenki olyan világképet alakít ki, amihez kedve van, kiadástól függetlenül. Ez a vita jelen helyzetben tényleg parttalan, szóval totál felesleges folytatni, mert már csak személyeskedés lesz belőle.

Nézd, azért k***a viccess, hogy idejön valaki úgy, hogy alapból közli, hogy csak az első kiadással hajlandó foglalkozni, mert az a tuti, majd amikor a teljesen elkefélt nézeteit elkezdik az itteniek cáfolgatni, akkor jön egy "ja ez már változott azóta" vagy "hádde az első kiadás alapján ez meg ez van, mert az trú japó, a 4 meg valami szar déendés beütésű izé".

Szóval amíg itt mindvégig és mindannyian a 4-es kiadás alapján vitatjuk meg az aktuális kérdéseket, bizony nem mi fogunk másokhoz alkalmazkodni.

De abban igazad van, hogy mindenki olyan világképet alakít ki magában amilyet akar.

Baka

Baka

Elementalista

• Fórumita
  • 996 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.07.09, 18:18

Amikor belementem a vitába, akkor tudtam hogy nod20 hivatkozási alapja a first ed, szóval az én saram.

Azért hivatkoztam a későbbi könyvekből, hátha azokban letisztultabbak azok a dolgok amiket ő problémásnak vél. Ha ettől függetlenül inkább játszik a korábbi kiadás alapján, úgy hogy kihagyja a karaktertípust ami a supernatural vonalat jelenti a JK-k számára, én kérek elnézést, fejjel mentem a falnak.

Arcana

Arcana

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1358 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.07.09, 17:06

Ez így rendben is van, csak tudod többségi alapon szerintem nem nekünk kell az egyetlen első kiadásos fórumitához alkalmazkodni, hanem fordítva. ;)

Szerintem meg senkinek nem kell senkihez sem alkalmazkodnia. Mindenki olyan világképet alakít ki, amihez kedve van, kiadástól függetlenül. Ez a vita jelen helyzetben tényleg parttalan, szóval totál felesleges folytatni, mert már csak személyeskedés lesz belőle.

Aleister

Aleister

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 4415 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.07.09, 15:17

"Nyilván nem a 99%-ban érdektelen életű papok memoárjait fogják a világleírásokban kiemelni. Ettől még a papság intézménye ilyen. Biztosan sokan így is játszák ki."

Ez mellébeszélés, kerek-perec le van írva. Vagy rendesen leírják vagy nem. Leírták, hogy az 1% érdekes papok memoárjait írják le? Nem, pedig megtehétték volna.

Azt tudom tanácsolni, hogy olvass olyan nemlétező regényeket, amik egy klasszkis tibeti szerzetesrend mintáját alapul vevő papi rend mindennapjaival foglalkozik.

Na ők elvégzik az általad hiányolt dolgokat. Temetnek, esketek, szerencsét kérnek a szellemektől, éééééés úgy egyébként nem történik velük semmi.

Egyszerűen nem értem, hogy miért akadsz ki azon, ha az egyébként is kevésbé színvonalas regények, ezen unalmas alakok helyett inkább a kivételes személyekkel foglalkoznak. Vagy épp miért meglepő, ha a világleírások főszeplői modjuk olyan nagyra hivatott karakterek, akik nem illeszkednek az alapkönyvben ismertetett sémába?

"Egyébként nem a fenti miatt szólítottalak meg, az csak szembejött a sok egyéb...khmm...furcsasággal együtt, amikre nem reagálnék (Főnix invázió, bushikat mészárló varázlók, stb)."

hmmm...ha nem a fenti miatt szólitottál meg és nem reagálnál rá, akkor miért reagáltál rá fent és szólítottál meg?

Azért, mert van egy határ, ami mellett még elmegy az ember. Na te ezt elérted. ;)

Amúgy azt mondtam, hogy játék mechanikailag (az első kiadásban, hogy ne akadj fenn a problémán), a shugenja erősebb. Eddig senki nem cáfolt meg.  Ha tudod, cáfold meg.

valamint

Egy harcra specializált shugenja, felkockázz egy samurait gond nélkül.

Na látod ez a baj. Write only írsz az első kiadásról, pedig utaltam rá az előző hsz-ben, hogy nem lehet úgy vitázni semmiről, hogy neked az a Bibliád, itt meg mindenki másnak a 4. kiadás.

Én, mi a 4-et vesszük alapul, tehát nem fogja senki csak miattad fellapozni egy elavult szabálykönyv vonatkozó részeit. Továbbá azért nem cáfolt meg senki, mert ezen nincs mit megcáfolni. Triviális, hogy felszecskázom a Rákommal az akármilyen shugenjádat. Miért? Mert te wakizashival és kámzsával indulsz, én meg nehéz páncéllal és nehézfegyverrel; mert amíg neked a class power-ed a mágia (amit nem hasznász), addig én mondjuk nem érzem a fájdalmat, vagy épp kétszer támadok rád.

Ha most a fentiek után azt várod, hogy valaki elkezd statisztikákat számolni, hogy bizonyítsa a nyilvánvalót, akkor tévedsz.

"Főnix invázió, bushikat mészárló varázlók", stb. legyen. Csak rámutattam, hogy nincs ok, hogy ne így legyen, ami pocsék világleírásra utal.

Ha jól emlékszem Baka írt egy rakat példát, amik mindegyike tökéletesen cáfolt. Azért, mert más nem reagált rá, nem azért van, mert nem tud, hanem mert feleslegesnek tartja.

Ez is remek példa volt arra, amit már többször elkövettél. Csak futod ugyanazokat a köröket. Írsz, de a másik mondandóját nem olvasod el.

"Amiért írok, hogy kicsit furcsának tartom, hogy csupán az 1-es kiadásra támaszkodva próbálsz vitatkozni egy olyan közöséggel (mert ahogy nézem jelenleg Te vs mindenki más megy itt), akik naprakészek annyira, hogy az aktuális, 4. kiadást vegyék alapul."

Ne haragudj, nem bántás de én meg furcsának tartom, hogy emberek nem olvassák el a beszélgeteseket és nem veszik figyelembe amit írtam. Azt elején tisztáztam: 
"Kelt 2014.07.04, 12:25
Figyelem: nekem az első kiadás a mérvadó. A Skórpió puccstól nem foglalkozom a dolgokkal!!! "

Most ez hol ellenkezik azzal, amit írtam?

Rámutattam, hogy nem lehet úgy vitatkozni, hogy 2 külön kiadást vesztek alapul. Mert akkor lesznek olyan csodás beszélgetések, melyeket majd úgy zársz, mint a múltkor: "Akkor ez változott.".

Úgy vélem egy értelmes embernek nem kell tovább ecsetelnem ezt. Reméltem, hogy elsőre is átmegy.

Amúgy nem furcsálni kell tartani, hanem azt mondani, hogy ne haragudj, de a 4. kiadásban másképpen van és mi úgy játszunk. Bárki mondhatja ezt és el is fogadom és el is fogadtam.
Amúgy miért nem vitatkozhatok az első kiadásról? Tudtommal ez nem a L5r 4. kiadás topik....

Végszónak annyit, hogy ennyi év ittlét után illene már az olyan esszenciális dolgokat elsajátítani, mint az idézet tag. Sokszor teljesen követhetetlen az egymásba ágyazott, sima idézőjelet tartalmazó kommented.

dekszter

dekszter

Régi fórumozó

• Szerkesztő
  • 5811 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.07.09, 12:49

Arcana szerintem nagyon jól leírta a dolgokat :) .

A 10 kami közül alig van pár aki aktív/aktív volt a Fu Leng elleni első háború után, furcsa mód ők kiestek picit a reflektorfényből fontosságuk ellenére. Kivétel Fu Leng, Togashi, Shinjo, Shiba - ez utóbbi kettő jelenleg is aktív szerepet játszik a klán életében.

A sárkányok (az említett eszmék megtestesítői) már az univerzum előtt léteztek, vagyis ők nem sz@rral gurigáznak :) . Az én olvasatomban Onnotangu és Amaterasu halála után(?) a Sárkányok a leghatalmasabb lények a Mennyekben - és az égen is.

Utánuk érkeznek az alapító kamik, a nagy-kicsi fortune csapat és a valóban kicsi kamik :) .

Nocturna

Nocturna

Night-time Spirit

• Fórumita
  • 3370 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.07.09, 11:50

Arcana: kösz! 

Az hogy az epp aktualis eraban ki a Nap es a Hold, az sztem erosen reszletkerdes.  :)

En pont igy vagyok vele. Engem a hiearchia erdekel, nem az, hogy egyes erakban eppen hogyan neveztek a Napot es a Holdat. Oke, akkor a 3 nevtelen isten bekerul a 0. szintre - eddig meg nem is talalkoztam az emlitesukkel sem, szoval nagyon lenyegesek biztosan nem lehetnek, vagy csak en vagyok muveletlen :D.

Dekszter: az eredeti kerdeseimre van esetleg hozzafuznivalod? Nem a partvonalrol. Az erdekelne. :) Az, hogy a sarkanyok lenyegesek, nem is volt kerdeses.

dekszter

dekszter

Régi fórumozó

• Szerkesztő
  • 5811 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.07.09, 11:12

Az igaz, hogy a 3 nevtelen isten teremtette Amaterasut es Onnotangut, ki is mentek a fejembol, igaz kb semmi jelentoseguk nincs.

Az hogy az epp aktualis eraban ki a Nap es a Hold, az sztem erosen reszletkerdes. :)

Mindkettőre: yep. Utóbbiakat inkább csak a sárkányok ilyen vagy olyan kori fontosságát felhozva említettem meg :) .

Arcana

Arcana

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1358 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.07.09, 10:52

Csak a partvonalról... :aboci:
A "csúcson" a Három Isten ül. Az ő gyermekeik voltak Amaterasu és Onnotangu.

Ha már Yoritomo esetét megemlítettük (akinek egy sárkány adta át a helyét a mennyekben), akkor érdemes megemlíteni, hogy jó ideje sárkányok "ülnek" az égen is.

Spoiler

Elvileg a sárkányok passzív lények, de Rokugan történelmében sokkal inkább az ellenkezője az igaz. Elég csak az Air(Shadow) sárkányt, vagy az Obsidian és Jade sárkányt említeni.

Az igaz, hogy a 3 nevtelen isten teremtette Amaterasut es Onnotangut, ki is mentek a fejembol, igaz kb semmi jelentoseguk nincs.

Az hogy az epp aktualis eraban ki a Nap es a Hold, az sztem erosen reszletkerdes. :)

dekszter

dekszter

Régi fórumozó

• Szerkesztő
  • 5811 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.07.09, 09:41

Csak a partvonalról... :aboci:
A "csúcson" a Három Isten ül. Az ő gyermekeik voltak Amaterasu és Onnotangu.

Ha már Yoritomo esetét megemlítettük (akinek egy sárkány adta át a helyét a mennyekben), akkor érdemes megemlíteni, hogy jó ideje sárkányok "ülnek" az égen is.

Spoiler

Elvileg a sárkányok passzív lények, de Rokugan történelmében sokkal inkább az ellenkezője az igaz. Elég csak az Air(Shadow) sárkányt, vagy az Obsidian és Jade sárkányt említeni.

Arcana

Arcana

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1358 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.07.09, 08:23

Mas tema: nekem nem teljesen vilagos a "kami no michi" hierarchiaja, ill. a kerdesem az, hogy ti hogyan forditottatok le magyarra a hierarchia egyes szintjeit?

1.) Ugye az egesz legtetejen ul a Nap es a Hold. (Istenek?)

2.) Alattuk jonnek a "Seven Fortunes". (Hatalmak?)

3.) Alattuk a "Lesser Fortunes" (hogy lehetne forditani?), pl. a tuz & vihar; halaszok patronusa, stb.

4.) Alattuk pedig a "mitokami"-k / "minor kami"-k (Kis szellemek?), tkp. ezekkel lepnek interakcioba a shugenjak, mert a 3. szint lenyei altalaban rajuk sem bagoznak.

En lenyegeben igy kepzelem el. A Nap es a Hold teremtette a világot, szoval csak nekik illik a hierarchia tetejen csucsulniuk. Az elso 3 kategoriaba eso entitasokhoz lehet ugyan imadkozni, de valoszinu nem fognak valaszolni, persze ez nem egyenlo azzal, hogy nem torodnek a halandok dolgaival.

Hol all a 10 Kami (a klanok alapitoi, a Hold gyermekei)? Az 1-2 kozott?

A klanalapito kamik is hasonloak, mint a fortune-ok, hiszen ok is patronusok, csak nem valami altalanos jelenseg patronusai, hanem egy klane. Ketsegtelenul isteni lenyek, de nem tudnam megmondani, hogy ezen a listan, hol kellene elhelyezkedniuk. Szoktak hozzajuk imadkozni egyaltalan? Vegulis miert ne lehetne? Emberbol is lehet ilyen kami, pl Yorimoto esete.

Hol allnak a sarkanyok, illetve hogy kerulnek ok ide?

Ok kb olyanok, mint a kisebb kamik vagy a lesser fortune-ok. Eszmeket testesitenek meg. Van par nevesitett, ok nagy hatalommal birnak, de vannak noname kisebbek is, akik talan beleolvadhattak a fortune-ok, kamik koze. Szoval itt atfedes lehet szerintem.  

Nocturna

Nocturna

Night-time Spirit

• Fórumita
  • 3370 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.07.08, 23:20

Nem akarok itt moderatorkodni, mert nem vagyok az, de szerintem az erdemi dolgokat mar jobbara elmondtuk, szoval kar lenne szetmarakodni a temat. En talaltam erdekes gondolatokat a vitaban, nehany dolog elgondolkodasra is kesztetett, de ez a "feloldhatatlan" ellentetet a shugenja valodi es velt szereperol siman feloldasra kerult nalam, a "shugenjaknak / Fonixeknek kene uralnia a vilagot" gondolatmenet pedig nem allja meg a helyet nalam (sem). Egy sor okot irtunk erre -- lehet, hogy ezek nem annyira a szamok vilagaban jonnek vissza, mint amennyire szeretned, nod20, de egy inkabb a jellemjatek felol kozelito meselonel es jatekosoknal nagyon hamar kijonnenek a shugenja hatranyai, ha mondjuk elkezdene bagozni az eloirasaira, meg "menozni" a vilagban, es vilaguralomra torni. :)

Mi a 4. kiadassal jatszunk, Baka a 3.-at es 4.-et ismeri a legjobban (ha jol vettem ki), te pedig maradtal az 1-nel, es azota az elefantcsont tornyodbol szorod az atkokat az ujabb kiadasokra. Szived joga, viszont en nem fogom csak azert elolvasni a regebbi dolgokat, hogy lassam, ott meg bizony santa tobb dolog a vilagkepben. Minek szivassam magam ezzel? Termeszetesen elfogadom, hogy azokban meg sok dolog maskent volt, es a velemenyed azok alapjan formaltad meg - igy viszont a vitank valik ertelmetlenne, mert masok a referenciaink, mas nyelvet beszelunk. A L5R tortenelem (Hentai.. ize, Hantei :D vervonal, stb.) meg ebben az esetben lenyegtelen.

Mas tema: nekem nem teljesen vilagos a "kami no michi" hierarchiaja, ill. a kerdesem az, hogy ti hogyan forditottatok le magyarra a hierarchia egyes szintjeit?

1.) Ugye az egesz legtetejen ul a Nap es a Hold. (Istenek?)

2.) Alattuk jonnek a "Seven Fortunes". (Hatalmak?)

3.) Alattuk a "Lesser Fortunes" (hogy lehetne forditani?), pl. a tuz & vihar; halaszok patronusa, stb.

4.) Alattuk pedig a "mitokami"-k / "minor kami"-k (Kis szellemek?), tkp. ezekkel lepnek interakcioba a shugenjak, mert a 3. szint lenyei altalaban rajuk sem bagoznak.

Hol all a 10 Kami (a klanok alapitoi, a Hold gyermekei)? Az 1-2 kozott?

Hol allnak a sarkanyok, illetve hogy kerulnek ok ide?

Módosította Nocturna: 2014.07.08, 23:21

nod20

nod20

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 633 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.07.08, 22:34

@Baka

Bocs, editing idő lejárt.

Leírtam (ld lent), hogy engem az első kiadás érdekel és nem érdekelnek a későbbi kiadások, mert szerintem (nagy) nincs értelme a világnak. Utaltam rá, mikor a Hantri vonal halálára utaltam, de most erről ne nyissunk vitát, mert szerintem nem sok köze van a témához. 

@Aleister

Nagyon jó fej vagy, de ne haragudj, nem értem mi a célod a hozzászólásoddal. A témához nem tettél hozzá, de konkrétumot sem mondtál. 

"Nyilván nem a 99%-ban érdektelen életű papok memoárjait fogják a világleírásokban kiemelni. Ettől még a papság intézménye ilyen. Biztosan sokan így is játszák ki."

Ez mellébeszélés, kerek-perec le van írva. Vagy rendesen leírják vagy nem. Leírták, hogy az 1% érdekes papok memoárjait írják le? Nem, pedig megtehétték volna.

Amúgy a szamurájok akkor miért úgy vannak leírva ahogy vannak? Ott sikerült vagy mi? Ott is a szamurájok 99% őrt áll és az első csatában elesik és érdektelenek a memoárjaik...

"Egyébként nem a fenti miatt szólítottalak meg, az csak szembejött a sok egyéb...khmm...furcsasággal együtt, amikre nem reagálnék (Főnix invázió, bushikat mészárló varázlók, stb)."

hmmm...ha nem a fenti miatt szólitottál meg és nem reagálnál rá, akkor miért reagáltál rá fent és szólítottál meg? :)

Amúgy azt mondtam, hogy játék mechanikailag (az első kiadásban, hogy ne akadj fenn a problémán), a shugenja erősebb. Eddig senki nem cáfolt meg.  Ha tudod, cáfold meg.

Soha nem mondtam, hogy a jó, vagy legyen úgy, vagy nekem tetszene, hogy ha lenne: "Főnix invázió, bushikat mészárló varázlók", stb. legyen. Csak rámutattam, hogy nincs ok, hogy ne így legyen, ami pocsék világleírásra utal.

"Amiért írok, hogy kicsit furcsának tartom, hogy csupán az 1-es kiadásra támaszkodva próbálsz vitatkozni egy olyan közöséggel (mert ahogy nézem jelenleg Te vs mindenki más megy itt), akik naprakészek annyira, hogy az aktuális, 4. kiadást vegyék alapul."

Ne haragudj, nem bántás de én meg furcsának tartom, hogy emberek nem olvassák el a beszélgeteseket és nem veszik figyelembe amit írtam. Azt elején tisztáztam: 
"Kelt 2014.07.04, 12:25
Figyelem: nekem az első kiadás a mérvadó. A Skórpió puccstól nem foglalkozom a dolgokkal!!! "

Amúgy nem furcsálni kell tartani, hanem azt mondani, hogy ne haragudj, de a 4. kiadásban másképpen van és mi úgy játszunk. Bárki mondhatja ezt és el is fogadom és el is fogadtam.
Amúgy miért nem vitatkozhatok az első kiadásról? Tudtommal ez nem a L5r 4. kiadás topik....
Le is írtam, hogy mások lettek a későbbi kiadások.
Amúgy ha valakit nem érdekli az első kiadás problémája, akkor nem kell hozzászólni. 

nod20

nod20

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 633 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.07.08, 21:48

@Baka

Elfogadom, hogy nálad ez a probléma nem áll fenn. Főleg, hogy a 3. kiadásban valóban másképpen van (ezt jeleztem is).  Olvasd az első kiadást (amit jelleztem, hogy abból "dolgozom"), ott nem ez jön le. Be is idéztem.

Most beszélgetheznénk, hogy az Honor valóban ugyanúgy vonatkozik a shugenjára, mint a szamurájra, de szerintem ne tegyük. :)

Módosította nod20: 2014.07.08, 21:51

Aleister

Aleister

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 4415 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.07.08, 10:25

A 137. oldalon leírják hogy mi a shugenja szerepe. Itt egy pap van leírva, amit beidéztem lent. Mutass nekem egy ilyen papot a világ leírásban, vagy a könyvekben és én mutatok 10 másikat aki nem ilyen. Akkor miért egy papot írtak le? Házasságok, tradíciók fentartása, olvasás, stb. "Communing with the Fortunes" van kiemelve...

Nyilván nem a 99%-ban érdektelen életű papok memoárjait fogják a világleírásokban kiemelni. Ettől még a papság intézménye ilyen. Biztosan sokan így is játszák ki.

Egyébként nem a fenti miatt szólítottalak meg, az csak szembejött a sok egyéb...khmm...furcsasággal együtt, amikre nem reagálnék (Főnix invázió, bushikat mészárló varázlók, stb).

Amiért írok, hogy kicsit furcsának tartom, hogy csupán az 1-es kiadásra támaszkodva próbálsz vitatkozni egy olyan közöséggel (mert ahogy nézem jelenleg Te vs mindenki más megy itt), akik naprakészek annyira, hogy az aktuális, 4. kiadást vegyék alapul.

Nincs azzal gond, ha szerinted az első kiadás a követendő, de ez esetben ne próbáld meggyőzni a 4.-en szocializálódott többséget az igazadról.

Baka

Baka

Elementalista

• Fórumita
  • 996 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.07.06, 18:01

nod20:

Köröket futunk. A probémát amit felhozol már megválaszoltuk Nocturnával.

Szó sincs, arról, hogy a kami és szellemekkel beszélgetnek. Itt a shugenja az úr (annak ellenére, hogy "libabörösek a nagy hatalomtól"), mint a világ leírásban, mint a játék mechanikában. 

Ez a mechanika miben támogtja az egyes pontban leírtakat? És a történetekben miért nem az egyes pontban leírt papok vannak és miért mindig a 2. pontban leírt varázsló jellegű szerepben vannak?

3rd ed magic fejezet:

For all the religious nature of the kami, there are those who see magic as more scientific than supernatural. They show their reverence to the kami in order to achieve their results, but approach the study of magic with a more calculating mind, than those who see the kami as friends. [...] More often than not, when the kami refuse to aid the offensive shugenja, or even become much more willing to strike him down at the command of another, such absurd notions vanish quickly.

Ebből neked az esik le, hogy a kamik és a shugenja egy egyoldalú viszonyban vannak ahol a  shugenja az úr? Nekem valahogy nem. Talán nem szereted a későbbi kiadásokat, de lehet hogy megérné elolvasni, mert talán kiforrottabban kidolgozottak a részek amik neked problémásak.

Hogy játéktechnikában ez hogy jelenik meg? Nocturna már rég megírta:

Aztan, ha a pap funkciojat egy picit is komolyan veszed, akkor egy csomo olyan kotelesseg szakad a shugenja nyakaba, ami terhes lehet - foglalkozni a nep ugyes-bajos dolgaival (aldani, kamikat bekiteni, hazassagot kottetni, stb.). Persze mondhatod azt, hogy a TE shugenjad nem erdekli a nep, de ezzel maris kukazod a Bushido egyik erkolcsi eloirasat.

Ez hol jelenik meg a játéktechnikában? Honor.

A shugenja nem teljesíti a kötellességét amiért az erejét kapta? Mínusz honor.

Visszautasítja egy terület felszentelését mert nem érdekli? Mínusz honor.

Nem akar házasságot cerebrálni mert ő varázsló? Mínusz honor.

Nem akarja megbékéltetni a lázongó szellemeket a földjén? Mínusz honor.

A mesélőnek meg az a dolga, hogy ezt kőkeményen számonkérje a játékoson, és szembesítse a következményekkel. Mert következményei vannak, mind a rokugani társadalomban, mint ahogy fent is olvashatod, spirituális szinten is.

Szépen hozzá lehet vágni olyan disadvantaget mint Wrath of the Kami, meg hasonlók.

Azt meg már csendben jegyzem meg, hogy szerintem az "én márpedig tökös varázsló vagyok, teszek a honorra meg a kamikra", már igen vékony jég a korrupció, taint, és maho felé vezető ösvényen...

Egyébként, csak hogy tisztázzuk, engem nem érdekel hogy hogyan játszod a saját l5r játékaidat, meg hogy hogyan kezeled ott a shugenjákat. Egyszerűen úgy érzem, hogy az a mélység amiben te ellentmondást látsz, már olyan mélységben van ami egy játékülésen kb esélytelen hogy előkerüljön.

nod20

nod20

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 633 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.07.04, 22:50

@Baka: legegyszerüsítem a problémát a minimumra, hogy ne vesszünk el a részletekben.

Probléma 1. 

A 137. oldalon leírják hogy mi a shugenja szerepe. Itt egy pap van leírva, amit beidéztem lent. Mutass nekem egy ilyen papot a világ leírásban, vagy a könyvekben és én mutatok 10 másikat aki nem ilyen. Akkor miért egy papot írtak le? Házasságok, tradíciók fentartása, olvasás, stb. "Communing with the Fortunes" van kiemelve...

Probléma 2. 

A 141. oldalon leírják hogyan működik a mágai.

• "Tapping to the elemental energies that swirl about Rokugan at every moment"
  • "Tapping into the power of the allows the shugenja to influence and alter the world around them. By petitioning to the Fortunes, they are able to produce more elaborate effects...."
  • "By invoking the names of ancestors, the shugenja are able to create wards against..."
  • A három lépésben leírják, hogy hogyan keveri a saját energiáját az elemek energiájával. Semmi megbeszélem az elementállal...
  • A három alap varázslatnal, egyedül a Commune ahol konkrét elemi szellem van.

Összfoglalom vagy az Ősöket és Szerencséket lejmolják le varázslatokérti (ami még lehetne pap is), vagy egyszerűen az elemek erejével csinálnak valamit .

Szó sincs, arról, hogy a kami és szellemekkel beszélgetnek. Itt a shugenja az úr (annak ellenére, hogy "libabörösek a nagy hatalomtól"), mint a világ leírásban, mint a játék mechanikában. 

Ez a mechanika miben támogtja az egyes pontban leírtakat? És a történetekben miért nem az egyes pontban leírt papok vannak és miért mindig a 2. pontban leírt varázsló jellegű szerepben vannak?

Na ez a problémám. Ez egyszerűen rossz játék / világ leírás. John Wicket nem érdekelte és nem is akart varázslatokat, de ez túl "freestyle lett volna" és utána gyorsan átírták és ráragosztották a spelleket. Ez egy kicsit megmagyarázza, hogy miért ilyen ellentmondásos ez a fejezet. 

És el lett cseszve... :)

Ez érthetőbb? 

Módosította nod20: 2014.07.04, 22:51

nod20

nod20

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 633 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.07.04, 22:08

@Baka: nehéz úgy meggyőzni valakit, hogy az becsukja a fülét minden érv előtt, ezért csak azt írom le, ahogy én látom a dolgokat (meg látszólag az angol többség és az nem egy L5R író).

'Most erre a lehető legdirektebb választ adom: Mert rohadtul unalmas lenne. Ésszerűbb lenne ha shugenják irányítanának mindent? Ja. Szarabb lenne? Borzasztóan.

Előkerül ez valaha is egy tényleges kalandban? ...'

Először is meg lehet csinálni, hogy a shugenják fönökök (Amber, Ars Magica, Witchcraft, stb.), de fordítva is 7th Sea, Pendragon. Csak akarni kell.

L5Rben önmagával ellenmond. Mégegyszer, ami önmagának mond ellent, arról ne akarj meggyőzni hogy nem úgy van.

Igen előkerül, lépten nyomon. De ezt már leírtam...

Tudod mit, ez a lényeg (mert nem akarod elolvasni ami írok): nekem elvárásom hogy hihető legyen. Neked nem, ez van. És nem, nem lenne unalmas, mert számtalan RPG van ahol megoldották. Minkét irányban is! Ezt elcseszték, hiába akarod elmagyarázni, hogy bennem a hiba.

Olvas RPG.netet. Számtalan játékos/mesélő maradt az első kiadásnál a leírtak miatt. Mégegyszer, nem jobb, csak más. Ha neked  problém akkor mással beszéld meg, mert nekem teljesen mindegy, hogy mivel játszol. A Te játékod.

Módosította nod20: 2014.07.04, 22:15

Baka

Baka

Elementalista

• Fórumita
  • 996 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.07.04, 21:39

Jajj kérlek, ne kezdjünk már ki-tud-nagyobbat-mondani .... méregetésbe kezdeni. Szerintem a példák amiket hoztam alternatívát jelentenek egy szituációban ahol a shugenja erőszintje csata vagy 1v1 szintjén problémát jelenthet. A többire térjünk vissza akkor, ha a világégést kívánó ezer fős shugenja seregek kaptártudattal masíroznak valakinek a kampányában...

ocs, de olyan tömegpusztító varázslataik vannak a shugenjákan (Torrential Rain, Earthquake), és akkor még nem voltam fifikás, hogy csak na. De nem ez a baj! Legyenek erősek, de akkor legyen egy értelmes indok, hogy miért nem ők a főnökök. Nem minden variáció jó, csak hihető legyen (nem realisztikus!)

Ahogy már írtam, nagyobbat én is tudok mondani, sok erőmbe nem telik.

Most erre a lehető legdirektebb választ adom: Mert rohadtul unalmas lenne. Ésszerűbb lenne ha shugenják irányítanának mindent? Ja. Szarabb lenne? Borzasztóan.

Előkerül ez valaha is egy tényleges kalandban? ...

Hosszabb választ inkább passzolom, mert nagyon nagylelkűen elsiklasz az érvek felett.

Nem a beszabályzotton van a hangsúly. Értelmes leíráson. Felőlem lehetnek über brutálak is, de ne legyenek értelmetlenek.

Mi az hogy értelmetlen? Neked? A játékosaidnak? A setting számára? Milyen leírás? Komolyan nem értelek.

Most az a probléma hogy a könyvek azokkal a shugenjákkal foglalkoznak akik csinálnak is valamit, nem csak a fülig poros parasztoknak kezelik a visszerét?

A későbbi kiadások már nem tragikus / hősies szamuráj kalandokról szólt,

Ne haragudj, de ez egyszerűen nem igaz. Nehogy már a kiadás döntse el milyen témát választ az ember a játékhoz. Ha valaki ész nélkül akar hentelni, az első kiadásban is azt csinálja, ha valaki családi drámát akar mesélni, azt akármelyikben megteszi.

nod20

nod20

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 633 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.07.04, 20:52

Belenéztem a  3. - 4. kiadásba (őjra) és megállapítom, hogy nagyon  el D&Dsedett a L5R. Ezt azért írom, mert az első kiadásban még sokkal inkább japán / kínai volt. Ahogy most nézem, még nagyobb lett a keverés. Van egy sanda gyanúm, de ezért nem mélyedek jobban el az újabb kiadásokban, hogy az első kiadásban sokkal nagyobb volt ez a kontraszt a kasztok között. Nagyon "japán kasztos" volt a társadalom, ami lecsökkent ahogy látom.

@Baka

Milyen kezdeményes? A samurai besett egy szakadékba vagy... :)

Amit leírnak a szerepjáték könyvben az van. Minden más lehet jó, de az személyes vélemény.

Bocs, de olyan tömegpusztító varázslataik vannak a shugenjákan (Torrential Rain, Earthquake), és akkor még nem voltam fifikás, hogy csak na. De nem ez a baj! Legyenek erősek, de akkor legyen egy értelmes indok, hogy miért nem ők a főnökök. Nem minden variáció jó, csak hihető legyen (nem realisztikus!)

vDe nem kell a Főnixeknél leragadni, bármi másban is durvák a Phoenixek.

@Nocturna

"Azt hiszem, ertem, hogy neked szukebb keretek, jol korulirt es beszabalyozott dolgok hianyzonak a shugenjakhoz - nekem boven eleg annyi, amit a 4. kiadas felvillant roluk, igy elegge sok a mozgastere az osztalynak: sokmindent ki lehet hozni belole, az indiai gurutol a boszorkanyvadaszon at a DnD-s varazsloig mindent. Szerintem ezek siman megfernek egymas mellett - ki mondta, hogy minden klannak lennie kell a neppel torodo "falusi papjainak"?"

Nem a beszabályzotton van a hangsúly. Értelmes leíráson. Felőlem lehetnek über brutálak is, de ne legyenek értelmetlenek. 7th Seaben, pl. jópofa mágia, annak ellenére, hogy értelmetlenek és csak hangulat keltésre vannak és nagyon erősek is tudnak lenni.

Ezért nem léptem túl az első kiadáson. A későbbi kiadások már nem tragikus / hősies szamuráj kalandokról szólt, hanem egy D&D jellegű Kara-Tur-szerű egyveleg világgá vált, ami nekem nem tetszik.

Nocturna

Nocturna

Night-time Spirit

• Fórumita
  • 3370 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.07.04, 18:54

Hm, azt pont nem akartam, hogy odaig jusson ez az eszmecsere, hogy melyik klan az erosebb. :) Annyira rohadtul meselo es kontextus-fuggo. Az en meglatasom az, hogy nagyjabol balanszoltak Rokugan klanjai, mindegyik masban eros, mindegyik maskent kozelit a problemakhoz. Ez a Fonix megindul es lenyomja a birodalmat eszmefuttatas... szerintem egyszeruen dedos, mar ne haragudj. Baka hasracsapas szeruen leirt most egy csomo ellenvetest, es ha nagyon akarnam, akkor belekapaszkodhatnek az egyikbe, es onnantol csak azt mantraznam. Lenne ertelme...?

A harcra (kozelharcra) proccolt peldad a shugenjaval azert elegge szelsoseges - szerintem egyezzunk ki abban, hogy nem ez a jellemzo shugenja. Elhiszem, hogy lehet olyan shugenjat epiteni, amelyik lekezdemenyez, majd kardtavon lenyom, de itt most altalanossagban folyt az eszmecsere a shugenjak hatranyairol. A Fonixes teman pedig nem lovagoltam: a labdat te dobtad fel, en meg egy alkalommal reagaltam ra.

Azt hiszem, ertem, hogy neked szukebb keretek, jol korulirt es beszabalyozott dolgok hianyzonak a shugenjakhoz - nekem boven eleg annyi, amit a 4. kiadas felvillant roluk, igy elegge sok a mozgastere az osztalynak: sokmindent ki lehet hozni belole, az indiai gurutol a boszorkanyvadaszon at a DnD-s varazsloig mindent. Szerintem ezek siman megfernek egymas mellett - ki mondta, hogy minden klannak lennie kell a neppel torodo "falusi papjainak"?

Nocturna:

Szerintem ezt az universal spelles gondolatmenetet hagyjuk, egy asztali játéknál már rég meggyőztél volna, innentől csak szőrszálhasogatás.  :sor:

Tudom hogy ellentmondásos, mert eddig a mélységig nem gondoltam áta  példát.

Tultargyalva :ok: (Egyebkent csak erteni akartam a peldad, nem a szorszalhasogatas vezetett.)

Módosította Nocturna: 2014.07.04, 18:55

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]