Ugrás tartalomhoz

ESSZESSZIN

• Válasz írásához lépj be
639 hozzászólás érkezett eddig

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11395 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.02.06, 22:12

Hali!

Egy titkos akció keretében végrehajtott "igazságszolgáltatás" esetében - amit pl. egy tororni Iker hajt végre - nem kérdés az alkalmazása. Azonban ha a tettes ellen csak a mágia nyújt bizonyítékot (amit kizárólag a varázslatot végrehajtó ember(ek) tudnak igazolni), az nem áll meg a bíróság előtt.

Ehh... Shadonban kérlek kérdőjelezd meg egy Domvik-pap szavahihetőségét,
akkor még az istenkáromlás is bekerülhet a vádpontok közé.

Valamint asszem Kyel papjai NEM HAZUDHATNAK (már feltéve, ha papok akarnak
maradni).

> Másrészt ott van az a bibi, hogyha kinyírsz egy fontosabb valakit,
> lehet, hogy akik utánnad mennek, nem jogerősen fognak
> megkínozni és kinyírni.

Ezzel is csak egyetérteni tudok

Még általánosításként is neccesnek tartom a kijelentést.

Mondom "lehet".

Nem az a lényeg, hogy ki a gyilkos, hanem az, hogy ki áll a háttérben.

Szerinted mi fognak csinálni az "és kinyírni" előtt? Mert szerintem olyan kérdéseket
feltenni, amire muszáj válaszolni, nem gondolod?

Fontos embert más fontos emberek állítanak félre (többnyire), így a végrehajtó sorsa mellékes: a szálakat kézben tartóra kell rábizonyítani a bűnösségét.

"Én tartottam a fiadat a keresztvíz alá, gondolod, hogy árvát csinálok belőle?" - Michael Corleone

De van itt még valami...

Ezt pedig úgy kell véghez vinni, hogy az eredmény a közember számára is világos és meggyőző, ráadásul megnyugtató - de figyelmeztető - legyen. A bűnösséget kimondani és végrehajtani az ítéletet egy szál varázslatra hivatkozással kirobbanthat egy felkelést/lázadást is ...

Huh, remélem "átmegy"...

Igen, átjött.

Túlságosan abból indulsz ki, hogy a nép szava fikarcnyit is számít, illetve a "ártatlanság
védelme" benne van a jogalkalmazásban.

Ez mondjuk még kis Földünkön, ebben a percben sem mindenütt van így, pár száz
éve meg az volt a kivétel, ahol ezek közül akárcsak az egyik igaz volt.

Ráadásul ha felkel a halott és elmondja a mondókáját, azt az ecceri ember is fel
szokta fogni - mintahogy azt is bizonyító erejűnek fogták fel, ha istenítéleten
elsüllyedt a csórikám (vagy annyi volt a súlya, mint egy kacsának :gyagya: ).

Rémlik valami olyan bizonyítási eljárás is, hogy a halottat kiterítették, elvonultak
előtte a gyanusítottak és a bűnösnél vérezni kezdtek a sebek...

Szóval, általánosításnak én is tartok dolgokat neccesnek.

Adios
KLM

Dallasz

Dallasz

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2330 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.02.06, 21:06

Lényeg az, hogy nem példa nélkül álló a mágikus bizonyítási módszerek alkalmazása.

Ezzel nem is lehet vitába szállni, hiszen a mágia egy másik, újabb lehetőséget kínál a nyomozás során felmerülő kérdések megválaszolására. A legeldöntendőbb kérdés szerintem mindig az efféle vizsgálat társadalmi elfogadottsága.

Egy titkos akció keretében végrehajtott "igazságszolgáltatás" esetében - amit pl. egy tororni Iker hajt végre - nem kérdés az alkalmazása. Azonban ha a tettes ellen csak a mágia nyújt bizonyítékot (amit kizárólag a varázslatot végrehajtó ember(ek) tudnak igazolni), az nem áll meg a bíróság előtt. Ez különösen akkor igaz, ha az elkövető egy köztiszteletben álló ( ismert, kedvelt, népszerű stb.) személy, aki minden egyéb kézzel fogható (=egyszerű ember számára is egyértelmű) bizonyítékot eltüntetett és maga mellett tud jó pár tanút. Ilyen esetben a vád valószínüleg visszavonul és elkönyveli a vereséget. Nagyon röviden ennyi.

Még általánosításként is neccesnek tartom a kijelentést. Nem az a lényeg, hogy ki a gyilkos, hanem az, hogy ki áll a háttérben. Fontos embert más fontos emberek állítanak félre (többnyire), így a végrehajtó sorsa mellékes: a szálakat kézben tartóra kell rábizonyítani a bűnösségét. Ezt pedig úgy kell véghez vinni, hogy az eredmény a közember számára is világos és meggyőző, ráadásul megnyugtató - de figyelmeztető - legyen. A bűnösséget kimondani és végrehajtani az ítéletet egy szál varázslatra hivatkozással kirobbanthat egy felkelést/lázadást is ...

Huh, remélem "átmegy"...

Módosította Dallasz: 2009.02.06, 21:07

Sics

Sics

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1736 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.02.06, 18:44

Üdv!

Mágia mint bizonyíték téma:

Shadowrun-ban ugyanúgy "igazsági szakértő" mint a helyszínelők-féle nyomszakértő. "A legtöbb világban" épp annyira fogadják el vagy kérdőjelezik meg a véleményét, és persze tévedhet is, befolyásolható is, meg előfordulhat az is, hogy valamit két szakértő tényleg másképpen lát.

Más kérdés, hogy egyes isten-világokban olyan istenségek papjai működ(het)nek közre a nyomozati illetve törvényszéki eljárásokban, akiket esküjük köt... és ha embernek hazudhatnának is, a saját istenüknek nem tudnak hazudni... szóval az ő szavukban meg lehet bízni. ( AZ is egy lehetőség, hogy az államforma teokrácia/magiokrácia, vagyis a köreműködő "szakértők" olyan magas társadalmi státuszú valakik, hogy az ő szavukat már "nem szokás" megkérdőjelezni... )

Azt is vegyük figyelembe, hogy egy "akció" után az elkövetőknek/felelősöknek gyakran nem csak a hatóságok részéről támadt érdeklődéssel kell szembenézniük, hanem az akció áldozatául esett egyén vagy szervezet reakciójával is. És ha a mágia tényleg számításba jövő opció (jelen van a világban és hozzáféhető) akkor tényleg készülni/számítani kell ennek az alkalmazására is.

Basszus, most látom, hogy sikerült megírnom azt, amit közben KLM is megírt...

> Érdemes lenne világspecifikusan kitárgyalni, melyik világban,
> sőt melyik országban/vidéken, milyen korban hogyan illeszkedik
> a törvénykezésbe a mágia.

Stimm, bár én azt mondanám, erről inkább parti-szinten érdemes döntést hozni.

bye
Sics

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11395 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.02.06, 14:04

Hali!

Érdemes lenne világspecifikusan kitárgyalni, melyik világban, sőt melyik országban/vidéken, milyen
korban hogyan illeszkedik a törvénykezésbe a mágia.

Shadonban pld. az egyházi halottbeszéltetés szerintem döntő bizonyíték lehet, SRunban a szakértő
(ha megkenik) azt kockáztatja, hogy esetleg bukja a szakmáját és karrierjét, ilyesmi.

Lényeg az, hogy nem példa nélkül álló a mágikus bizonyítási módszerek alkalmazása.

----------------

Másrészt ott van az a bibi, hogyha kinyírsz egy fontosabb valakit, lehet, hogy akik
utánnad mennek, nem jogerősen fognak megkínozni és kinyírni.

Majd fellebezhetsz Szent Péternél. :(

Mindenesetre régen rossz, ha az ügyvédeidben kell bízni.

Adios
KLM

Dallasz

Dallasz

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2330 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.02.06, 13:49

Nem értek egyet. A SRunban elfogadják a bűnügyi mágikus szakértő véleményét,
fenteziben az állam és az egyház vagy összefonódik, vagy sem, de olvastam már
Igazmondóról is szóló novellát.
No és persze, ha kinyírsz egy - pld. - toroni nemesurat, akkor van rá esélyed, hogy
Fürkésszel ered a nyomodba pár iker.

A szakértő az esetek többségében annak ad igazat, aki megfizeti (két szakértő ugyanabban a helyzetben simán képes homlokegyenest ellentétes megállapítást tenni :D ). Szóval aki egy halottat "beszédre" képes bírni, az nem képes a "szájába adni" a válaszokat is?

Annyira nem ismerem a Srun világát, de ha a szakértőt cég fizeti akkor a véleménye nem lesz publikus. Kérdés, hogy a Lone Star milyen szinten használja az ilyen segítséget...
Iker-hatás: ez sem a nyilvános megoldások egyike. :) Szóval működik az ilyen felderítés, de kétséges a 3. fél által történő elfogadása.

Persze jó az, ha van köztem és az ügy között egy kiiktatható láncszem és jobb esélyt
biztosít a dolgok megúszására, de ez sem automatikus siker.

Ezt esete válogatja. Nem mindig okoz problémát, ha megtalálják a kapcsolatot. Elvileg nem csak egy ismerőse van az embernek, a többit bizonyítani is kell. :(

Módosította Dallasz: 2009.02.06, 13:49

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11395 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.02.06, 11:22

Az a baj, hogy néha a halott ember is beszél... Ha van mágia, ez ugye szó szerint
értendő, de egy öngyilkos merénylő személyazonosságának kiderítése után a nyomozók
eljuthatnak oda, hogy az illető ebben és ebbe a mecsetbe járt a Koránról értekezni...

Szerencsére a mágikus bizonyítás - szerintem - mindig tilos. A személyazonosság megállapítása csak akkor probléma, ha az elkövető könnyen kapcsolható a megbízóhoz pl. . Én azon a véleményen vagyok, hogy egy nyomozás "sikeres" lemesélése elég komoly (=kétséges sikerrel kecsegtető) feladat.

Nem értek egyet. A SRunban elfogadják a bűnügyi mágikus szakértő véleményét,
fenteziben az állam és az egyház vagy összefonódik, vagy sem, de olvastam már
Igazmondóról is szóló novellát.
No és persze, ha kinyírsz egy - pld. - toroni nemesurat, akkor van rá esélyed, hogy
Fürkésszel ered a nyomodba pár iker.

Abban egyetértünk, hogy nem automatikus a siker, sőt... lásd alább.

Szóval a post-action fázis egyes nehézségeit esetleg, de nem mindet és a
"baleknak" is vannak saját megoldandó problémái.

Remélem nem értem félre :( : a "baleknek" a feladat végrehajtása legyen maga a probléma (megfelelő motiváció: elkeseredés, bosszú stb.), a következményekkel nem mindegyik fog törődni. Ehhez azonban sok előkészítés kell.

Pedig félreértetted: azt mondtam, hogy a "balek" alkalmazásának is megvannak a problémái.
Persze jó az, ha van köztem és az ügy között egy kiiktatható láncszem és jobb esélyt
biztosít a dolgok megúszására, de ez sem automatikus siker.

Adios
KLM

Dallasz

Dallasz

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2330 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.02.06, 10:15

Az a baj, hogy néha a halott ember is beszél... Ha van mágia, ez ugye szó szerint
értendő, de egy öngyilkos merénylő személyazonosságának kiderítése után a nyomozók
eljuthatnak oda, hogy az illető ebben és ebbe a mecsetbe járt a Koránról értekezni...

Szerencsére a mágikus bizonyítás - szerintem - mindig tilos. A személyazonosság megállapítása csak akkor probléma, ha az elkövető könnyen kapcsolható a megbízóhoz pl. . Én azon a véleményen vagyok, hogy egy nyomozás "sikeres" lemesélése elég komoly (=kétséges sikerrel kecsegtető) feladat.

Remélem nem értem félre :( : a "baleknek" a feladat végrehajtása legyen maga a probléma (megfelelő motiváció: elkeseredés, bosszú stb.), a következményekkel nem mindegyik fog törődni. Ehhez azonban sok előkészítés kell.

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11395 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.02.06, 08:30

Hali!

1.
Bizonyos esetekben a post-action fázis nehézségei megkerülhetők azzal, ha feláldozható elkövetőt alkalmazunk. Öngyilkos merénylő, vagy olyan, az akció kivitelezésére felbérelt/kényszerített illető, akiért "nem kár". Ha megfogják, az az ő baja... vagy esetleg az akció kitervelője/megbízója gondoskodik arról is, hogy az inkriminált akció elkövetőjét nem foghassák el élve... A feláldozható elkövetők alkalmazásával ami gond lehet:
(...)

Adios
KLM

Sics

Sics

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1736 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.02.06, 04:29

Üdv!

> Ha szépen csendesen végzik el a munkát, a
> bűntény felderítése hatványozottan nehéz lesz.

Stimm. A fenébe, ezt akartam is írni: nagyon megkönnyíti a post-action fázist, ha az akció megtörténtére nem is derül fény. Pld. az ellopott ékszer helyett ottmarad egy jól kinéző hamisítvány. Vagy senki nem is tud róla, hogy behatoltak a titkos iratok tárába és lemásoltak valamit. Vagy a halál oka nyilvánvalóan baleset vagy öngyilkosság. Stb.

> legyen B (C, D stb.) terv...

Ezt kifejelejtettem, de ... nem rossz ötlet. Inkább csak az alternatív menekülési útvonalakon, téves nyomok lerakásán stb. agyaltam:)

bye
Sics

Dallasz

Dallasz

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2330 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.02.05, 08:19

Egy akciónak, legyen az bérgyilkososdi, emberrablás, behatolás vagy bármi más, három fázist különíthetünk el:

1. előkészületek
2. akció végrehajtása
3. post-action fázis,

Ha nagyon-nagyon leegyszerüsítjük. :D

A kifejtéshez: alapvetően az időtényező határoz meg minden projektet. Nem mindegy, hogy holnaputánra, ebben az évben, vagy egy speciális alkalomra/időpontban kell végrehajtani az akciót.

Játék szempontjából: ha megbízó adja a feladatot a történet során, nagyon sok függ töle: rendelkezésre képes bocsátani bőségesen annyi információt, amennyihez minimális tervezéshez kell. Meghatározhatja az akció "stílusát", biztosíthatja a menekülést, fedőakciót szervezhet stb. . A célpont társadalmi helyzete/megítélése csak akkor számít, ha gyors és látványos a végrehajtás módja. Ha szépen csendesen végzik el a munkát, a bűntény felderítése hatványozottan nehéz lesz.

Kiegészítéshez: nem rossz ötlet "amatőr" végrehajtó bevonása, csak sok előkészítést és időt igényel (valamint az elkövető valamilyen fokú elkötelezettségét). Ha van az akcióra több hét vagy több hónap, akkor alkalmazható lehet. Ha ügyes a terv, még felkészültségre sincs szükség.

Alapvető: legyen B (C, D stb.) terv...

Sics

Sics

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1736 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.02.05, 05:35

Üdv!

Egy akciónak, legyen az bérgyilkososdi, emberrablás, behatolás vagy bármi más, három fázist különíthetünk el:

1. előkészületek
2. akció végrehajtása
3. post-action fázis,

Az előkészületi fázisban olyasmik történnek, hogy megbízás elfogadása vagy saját akció kiötlése, aztán jön egy elsődleges információszerzési fázis, aztán a tervezés, aztán valszeg újabb, immár célzottabb és részletesebb információk megszerzése, bizonyos szükséges holmik beszerzése, netán zsarolás/megvesztegetés akár cucc akár infó akár valamilyen bünsegédlet megszerzése érdekében. Bűntársak és segítők beszervezése, menekülés előkészítése.

Az akció végrehajtása.

Az akció utáni fázisben menekülés, bújkálás, akció hasznának realizálása.

Namármost.

Ha az akció egy bérgyilok, akkor az egyes fázisok közt baromi nagy különbség van attól függően, hogy ki a célszemély.

Mennyire nehéz felderíteni, mennyire védik, milyen utólagos ellenintézkedések várhatók azaz mennyire lesz problémás a post-acton fázis.

Minden szempontbóol a legkönnyebb célpont az aki nyilvánosan él, nem bújkál és nem is védik ... ( Példa: a titkárnő vagy könyvelő, aki túl sokat tudott... ) Ugye a felderítése egyszerű, akcióterv is az hisz ezerféleképp meg lehet ölni, és az akció után sem várható túl komoly üldözés.

Egy fokkal nehezebb, de még mindíg elég vonzó célpont az az üzletember vagy üzletember/maffia-főnök, akit testőrök kísérnek és aki a maga többé-kevésbé védett villájában lakik. Felderíteni viszonylag egyszerű, az akció tervezése és kivitelezése már valamivel bonyolultabb, az ellenintézkedések pedig bár valamivel komolyabbak mint egy "névtelen senki" célpont esetében. ( Pld. a néhaivá avanzsált maffia-don családja bosszút esküszik és/vagy vérdíjat tűz ki az akciót megrendelő valakire... és esetleg a végrehajtókra is. Szóval itt nem csak rendőrségi üldözésre és rendőrség által használt vizsgálati módszerekre lehet és kell számítani.. és ez megnehezíti a post-action fázist. Nyilván ez komolyabb előzetes tervezést és a várható problémákra való komolyabb felkészülést igényel. )

Előfordulhat pld. olyan, hogy a célpont álnéven bújkál, és az ismeretlenségben / megtalálhatatlanságban bízik - ekkor a célpont felderítése a problémás, ez még egy nyomozásban/információszerzésben profi valakinek - sőt egy ilyesmiben profi szervezetnek - is komoly kihívás lehet. Még az FBI vagy a CIA sem bír mindenkit elkapni... vagy legalábbis nem azonnal. Tipikusan ilyen célpont egy bújkáló adós, egy körözött bűnöző, egy keresett terrorista, vagy egy tanúvédelmi program keretében eltüntetett valaki. A post-action fázis valszeg nem lesz sokkal problémásabb, mint ha a célpont egy noname valaki lett volna.

Politikusok és egyházis veztők, szóval olyan célpontok, akiknek a meggyilkolása nagy felzúdulást vált ki és akiket komolyan védenek: ők a legkeményebb célpontok. A felderítésük is problémás, ugyanis számítani lehet rá, hogy "titkosszolgálati módszerekkel" is védik őket, azaz már a felderítési fázisban megneszelhetik a védelmezőik, hogy éppen információgyűjtést folytat valaki a védett személyről... és máris megindulhat egy nyomozás, hogy mégis ki akarja tudni ezeket az infókat és vajon miért. Az akció kivitelezése: komoly előkészületeket igényel, de azért megoldható. Ami az igazi (és meglehet, gyakorlatilag megoldhatatlan ) nehézséget jelenti, az a post-action fázis: az ellenintézkedések, az elkövető után indított nyomozás/hajsza megúszása.

Két kiegészítés/megjegyzés a fentiekhez.

1.
Bizonyos esetekben a post-action fázis nehézségei megkerülhetők azzal, ha feláldozható elkövetőt alkalmazunk. Öngyilkos merénylő, vagy olyan, az akció kivitelezésére felbérelt/kényszerített illető, akiért "nem kár". Ha megfogják, az az ő baja... vagy esetleg az akció kitervelője/megbízója gondoskodik arról is, hogy az inkriminált akció elkövetőjét nem foghassák el élve... A feláldozható elkövetők alkalmazásával ami gond lehet:

- kérdés, hogy az illető nem fordul-e szembe a megbízóval (akció elszabotálása, információ szivárogtatás stb.)

- kérdéses az illető felkészültsége is... hisz egy sok akciót eredményesen végrehajtott, tapasztalt profi valszeg nem szeretnek "feláldozható" elkövető státuszba kerülni, és valszeg arra nézve is vannak ötletei, hogy miképp kerülje el az ilyen szitut (vagy legyen nagyon nemkívánatos jelölt erre a posztra...) ... tehát az elkövető valszeg nem lesz igazán profi... ez pedig korlátozza a lehetséges akcióterveket/forgatókönyveket illetve annak is fennáll a veszélye, hogy pusztán elbénázza/elcseszi.

2.
A post-aciton fázisban várható ellenintézkedések: ne feledjük el, hogy minél nagyobb "felzúdulást" kelt egy akció, annál komolyabb ellenintézkedés várhatóak... akár a rendvédelmi szervek részéről, akár az áldozat környezetéből. És ezeket az ellentézkedéseket óriási (és önveszélyes) hiba volna lebecsülni!

Ennyi mára...

bye
Sics

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4537 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.01.27, 15:41

Akkor azt hsizem rosszul tettem fel a kérdést.
Ugyanis a Sakál napjában olvastam, hogy mikor keresik az esetleges bérgyilkost, leszögezik ,hogy csak olyasavalaki lehet aki nem "egyszerű" bűnbandás emberke.

Aki megöli De Gaulle-t, annak vissza kell vonulnia, mert onnantól kezdve ismeri mindenki.
Ezt egy maffiához tartozó bérgyilkos nem vállalta volna.

Plusz még az, hogy ne legyen ismert semmilyen rendőrség előtt.

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11395 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.01.27, 09:03

Hali!

Sakál:
Akkor a különbség nem a maffia vs. titkosszolgálat volt, hanem az, hogy
melyik ligában játszik az ipse... NB3 vagy Bajnokok Ligája.

Ymdar:
Nézőpont kérdése. A Keresztapában Vito Corleone (akkor még nem
szólították Donnak) először gyilkolt, aztán kezdett védelmi pénzt szedni
és egész sokra vitte.
Mondjuk idővel már nem ő volt a profi killer, hanem volt neki egypár
ebből a fajtából.

Adios
KLM

Ymdar

Ymdar

A Belső Kör Tagja

• Fórumita
  • 2513 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.01.27, 08:57

Meg szerintem általában teljesen más egy olyan ember elméje, aki nem az utcáról küzdötte fel magát piti lábtörésekből szerzett pénzektől a politikai/maffia gyilkosságokig, egy olyan emberhez képest, aki hirtelen úgy döntött, hogy ezentúl emberek pénzért történő megölésével fogja keresni a kenyerét.

Dallasz

Dallasz

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2330 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.01.26, 21:49

Akkor abban, hogy szinte senki sem ismeri. Pont mint az eredeti Sakál napjában. A bűnszövetkezetes bérgyilkos viszonylag ismert figura, csak nehéz elkapni és főleg rábizonyítani a gyilkosságokat. :)

Dusi

Dusi

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 27 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.01.26, 16:57

Akkor azt hsizem rosszul tettem fel a kérdést.
Ugyanis a Sakál napjában olvastam, hogy mikor keresik az esetleges bérgyilkost, leszögezik ,hogy csak olyasavalaki lehet aki nem "egyszerű" bűnbandás emberke.

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11395 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.01.24, 15:51

Hali!

Miben más egy politikai gyilkosságokat vállaló orgyilkos, egy olyantól aki bűnszövetkezeteknek dolgozik?

Amikor a maffia felrobbant egy vizsgálóbírót az momentán egy politikai gyilkosságot
végrehajtó orgyilkosság a szervezett bűnözés megbízásából...

Vagy ugye ott vannak a - mondjuk - drogkereskedelemből pénzt előkerítő
titkosszolgálatok.

Szóval elég nehéz meghúzni a határt a kettő között. Momentán én annak
is örülnék, ha a politika és a szervezett bűnözés nem fonódna össze, de
hát ugye zsák a foltját... És ez nem (csak) kis hazánk közállapotainak
kritikája.

Adios
KLM

Dusi

Dusi

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 27 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.01.24, 15:11

Miben más egy politikai gyilkosságokat vállaló orgyilkos, egy olyantól aki bűnszövetkezeteknek dolgozik?

Fishblood

Fishblood

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 388 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2008.06.14, 12:43

Ez kemény...

Fenrir

Fenrir

Törzs-fórumozó

• Archívum
  • 589 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2008.06.14, 09:48

Nemeskürty István: Elfelejtett évtized című könyvében találtam ezt kicsit talán túlzó leírást:

"1551. december 17-én, hajnali két óra tájban, kopogtatás zavarta meg az éppen lefeküdni készülő bíboros nyugalmát. Vacsora után volt. Vas Ferenc, György Barát inasa, éppen befejezte az asztal leszedését. Vas Ferenc egy boltívvel elválasztott, függönnyel takart szobarészben aludt, most is itt szöszmötölt.
György Barát a feszület előtt térdelt, esti imáját mondta.
Az ajtó előtt kilenc spanyol és olasz gyilkos lapult a fal mellé húzódva. Személyesen Pallavicini vezette őket, vele volt Ferrari, Lorenzo Campeggio, Giovanni Movino, Juan Mercado és Pietro de Avila, valamint egy Scaramuccia nevezetű piacenzai orgyilkos, két bérgyilkos cimborájával.
Értelmetlen azon tűnődni, hogyan settenkedett be ez a kilenc díszmadár a bíboros belső lakosztályába, kiket öltek meg eddig, kit kenyereztek le, vagy játszottak ki. Elaltatták-e, lerészegítették-e az őröket, észrevétlenül elsurrantak-e mellettük, tudtak-e valami ritkán használt titkos átjárót: oly mindegy. Most itt vannak, és lesben állnak az ajtó előtt.
Feltűnő, hogy ilyen sokan vannak. Kilenc orgyilkos: ez szakmai kuriózum. Vagy nagyon féltek György Baráttól, attól tartva, hogy esetleg belül is fegyveres őrök alszanak vele; vagy pedig tanúként volt szükségük egymásra, bíborosról lévén szó. Különösen furcsa, hogy még az őrgróf úr is személyesen jött el gyilkolni. Egy Pallavicinitől az ember azt várná, hogy jól megfizetett bérgyilkost fogad, ő maga pedig ezalatt alibiként Castaldóval kártyázik vagy kockázik.
Még azt is el kell mondanunk, nagy megkönnyebbülésünkre, hogy magyar nem volt közöttük. Pedig sokan gyűlölték a Barátot, rettegtek tőle, halálát kívánták.
A terv az volt, hogy azt a jól bevált, viszonylag sima és zökkenésmentes megoldást választják, amellyel annak idején Diazt is megölték.
György Barát felneszelt a kopogtatásra, felkelt az imazsámolyról, az ajtóhoz ment. Az álmos Vas Ferenc félrehúzta a függönyt, figyelt, mi történik. Neki kellett volna ajtót nyitni, de ura megelőzte.
Szokva volt hozzá, hogy a leglehetetlenebb időkben zavarják futárok, küldöncök, saját hírszerzői.
Kinyitotta az ajtót; a kezében tartott gyertyával odavilágított. Az ajtóban Marcantonio Ferrari vigyorgott.
Sürgős levelet hozott, nyögte ki, a futár választ vár. György Barát még mindig nem lepődött meg, nem is gyanakodott. Éppen tegnap kapott egy nyájas levelet Ferdinánd királytól, melyben őfelsége János Zsigmond neveltetésének körülményeiről elmélkedik, és a bíboros tanácsát kéri erre vonatkozólag.
György Barát írópultjához lépett, ránézett a levélre, széthajtotta: a papír üres! Meghökkenten néz Ferrarira; az ebben a pillanatban nyakon döfi. György Barát leroskad, de aztán nagy erőfeszítéssel feláll, ágyához tántorog, kardot ránt.
Ebben a pillanatban benyomul a többi bandita.
Vas Ferenc előugrik a bemélyedésből, és vagdalkozni kezd. Három gyilkos ráveti magát, agyonszurkálják.
Ferrari most egy rövidcsövű puskát ránt elő köpenye alól, és a feléje sújtó bíborosra tartja. György Barát még annyit hörög, hogy "Jézusom, Szűz Mária irgalmazzatok lelkemnek", nyakából patakokban ömlik a vér, mikor Ferrari közvetlen közelről elsüti a puskát, és mellbe lövi a bíborost. Az holtan hanyatlik a padlóra.
A többiek a vérszagot érezve, rávetik magukat a két halottra, és szurkálják, marcangolják őket.
Juan Mercadónak ekkor váratlan ötlete támadt.
Mivel György Barát egyik fülét feltűnően sűrű szőrzet borította, s erről a különös ismertetőjeléről mindenki tudott, Mercado levágta a bíboros fülét, és egy kendőbe burkolva, a zsebébe rejtette. Ez lesz a bizonyíték, hogy valóban György Barátot ölték meg; ezért fogja az udvarmesteri hivatal kifizetni a vérdíjat; neki, Mercadónak talán valamivel többet is.
Tinódi Sebestyén:

Az fő-taljánok csak tizen valának
Kik az Baptistátul ráválasztatának
Nagy hertelen az ajtón berohannának
Kivont fegyverekkel Baráthoz futamának.
Legottan rapéllyal ötét általverék
Mordálpuskából is ötét általlövék
Szegin Vas Ferencre hét sebet ejtenek
Kegyetlen sebökkel az Barátot megölék.
Az kastély kapuját nagyhamar megvevék
Ott való kincsében mind zsákmányt tevének
Az jobb fülét neki gyapjastul elmetszék
Királyi felségnek postán vivék, jelenték.

A gyilkosok a két tetemet otthagyták a padlón. A szoba falait is vér borította.
Hetven napig hevert a két holttetem az alvinci kastély szobájának padlóján. A gyilkosság után mindenki elmenekült, György Barát háza népe is. Üresen állt a kastély, a szél játszott az ajtókkal-kapukkal, senki a lábát ide be nem merte tenni. A szoba kitört ablakán havat fújt be a szél.
1552. február 25-én temették el Gyulafehérvárott azt, ami György Barát testéből megmaradt.
Nevét sem vésték fel sírkövére, csak ezt a latin mondatot:

MORIENDUM EST OMNIBUS
(Mindenki halandó)
"

Módosította Fenrir: 2008.06.14, 09:48

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]