Ugrás tartalomhoz

Milyen karaktert választanál?Jóképű avagy...

• Válasz írásához lépj be
364 hozzászólás érkezett eddig

_Tadeusz (NPC/NJK)

_Tadeusz (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2007.08.09, 19:08

Karizmatikus vezető az, akit önszántadból követsz vagy úgy meg tud győzni a céljai helyességéről ( belelkesít és semmiképpen nem befenyít ), hogy akkor is követnéd, ha épp nem az lenne a parancs, hogy kövesd.

Igen, ezt én is így képzelem teljesen, de tény azért, hogy pár rpg-ben karizma kell a megfélemlítéshez is.

Fishblood

Fishblood

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 388 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2007.08.09, 18:25

Üdv!

"Nem kellett ügyeskednie sem a játékosnak, sem a karakternek, csak karizmát használni."

Nah, pont a parancskiadásnál nem kell karizmát használni. És egy olyan helyen sem, ahol szigorú hierarchia uralkodik. Itt ugyanis lesz..ják, hogy tetszik-e a parancs vagy sem, ha nem csinálod meg jön a fenyítés ( hadbíróság, akasztás, kinek mi tetszik...)

Karizmatikus vezető az, akit önszántadból követsz vagy úgy meg tud győzni a céljai helyességéről ( belelkesít és semmiképpen nem befenyít ), hogy akkor is követnéd, ha épp nem az lenne a parancs, hogy kövesd.

Fb.

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4715 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2007.08.09, 16:42

Azt írtam, hogy a játékosnak kell figyelnie és ügyesen előadnia az ötleteit, úgy, hogy azt bekajálják. A karakter csak legyen olyan, amilyen, de a magas karizmát kijátszónak viszont rafináltan kell élnie az előnyével.

Szóval, tehát a JÁTÉKOSNAK kell taktikáznia azzal, ahogyan a karizmát használja a karakterével ...
Az nem is kérdés, hogy a katonai vezetők, politikusok, egyebek karizmával élnek.

A játékosnak nem kell taktikáznia minden esetben.

Példa: egy rangidős tiszt karakter. A játékos kitalálja mit akar elérni, megparancsolja az alárendeltnek, aki ha nem talál benne kivetnivalót, vagy talál, de nem mer ellenkezni, akkor végrehajtja.
(- de ezredes, ilyet nem kérhet tőlem!
- nem kértem, parancsoltam...)
Nem kellett ügyeskednie sem a játékosnak, sem a karakternek, csak karizmát használni.

Eye

Eye

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 966 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2007.08.09, 15:26

Azt írtam, hogy a játékosnak kell figyelnie és ügyesen előadnia az ötleteit, úgy, hogy azt bekajálják.

Valóban félreértettelek. Asszem azért, mert nem igazán értem, hogyan valósul meg ez a játékosi taktika. Lehet, csak én vagyok gyönge rpgés. :)
Ha van kedved, mondj valami jó példát!

Oltania kell.

... télleg nem vágom. :sor:

_Tadeusz (NPC/NJK)

_Tadeusz (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2007.08.09, 13:45

Általában a magas beosztású katonák a karizmát használják ilyen helyzetekre, és nem rafináltak, ügyesek satöbbi.

...elötte ezt írtam, csak kiemelném még egyszer...

Azt írtam, hogy a játékosnak kell figyelnie és ügyesen előadnia az ötleteit, úgy, hogy azt bekajálják. A karakter csak legyen olyan, amilyen, de a magas karizmát kijátszónak viszont rafináltan kell élnie az előnyével.

Szóval, tehát a JÁTÉKOSNAK kell taktikáznia azzal, ahogyan a karizmát használja a karakterével ...
Az nem is kérdés, hogy a katonai vezetők, politikusok, egyebek karizmával élnek.

Spoiler

Válságos helyzetekben - banda tanácstalan, ijedt, lázadásszag terjeng stb. - a vezér kieresztette a hangját, és következett a pozitív módosítokkal segített Leadership-dobás...

:)
Vannak jó karizma alapú lehetőségek...Tortúra, Megfélemlítés, Rábeszélés...
Tulajdonképpen az egész sokkal inkább gyakorlat kérdése szerintem a valóságban, mint egyfajta "született vezető
"-nek lenni(szóval inkább skill igazából, mint egy ability :sor: ).....mondjuk ez más lapra tartozik...

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4715 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2007.08.08, 17:12

Azt írtam, hogy a játékosnak kell figyelnie és ügyesen előadnia az ötleteit, úgy, hogy azt bekajálják. A karakter csak legyen olyan, amilyen, de a magas karizmát kijátszónak viszont rafináltan kell élnie az előnyével. Oltania kell.

VAGY elég keményen kell parancsolni, úgy hogy eszükbe ne jusson ellenszegülni.

Általában a magas beosztású katonák a karizmát használják ilyen helyzetekre, és nem rafináltak, ügyesek satöbbi.

_Tadeusz (NPC/NJK)

_Tadeusz (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2007.08.08, 15:03

Félreértesz. Nem kell a környezete kedvében járnia a karakternek. Nem írtam ilyet.
Azt írtam, hogy a játékosnak kell figyelnie és ügyesen előadnia az ötleteit, úgy, hogy azt bekajálják. A karakter csak legyen olyan, amilyen, de a magas karizmát kijátszónak viszont rafináltan kell élnie az előnyével. Oltania kell.

Köszönöm szépen, tudom, kik a követők.

Tapasztalatom szerint ez részben kommunikációs készség

Na igen, ezt a részét próbáltam részletezni a dolognak. A kommunikációs készséget.

Eye

Eye

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 966 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2007.08.08, 14:16

Tehát: a magas karizmával bíró karaktert alakító játékos mindíg figyeli a csapat reakcióit, kifürkészi, hogy kinek mi a tetszetős és aszerint jár el. Ez nem jelenti azt, hogy köpönyegforgató, vagy jellemtelen. Hanem inkább úgy adja elő(az akár gyökeresen ellentétes) nézeteit, terveit, hogy az tessen mindenkinek. Az már csak a végső mentsvár lehet, hogy "na jó, dobjál karizmát"... :para:

Eltérő fogalmaim vannak a karizmát illetően. A karizmatikus alkat sztem nem az, aki a környezete kedvében jár, megpróbál a leghatékonyabban idomulni, hanem éppen ellenkezőleg. Az, aki a környezetét a saját céljainak meg tudja győzni, motiválni képes. Egy kimagasló karizma az embereket megingathatja meggyőződésükben, vagy akár azzal ellentétes cselekedetekre sarkallhatja őket.

Nem véletlen, hogy DnD-ben ettől a jellemzőtől függ, hogy hány követőd lehet. Nem ismerősők, akik azt mondják, hogy aranyos vagy, hanem követők!

Tapasztalatom szerint ez részben kommunikációs készség, részben egyfajta határozott, erős egyéniségből fakadó dolog. Kijátszani sztem elég nehéz (bár én amúgysem vagyok nagy híve a 'színészkedős iskolának' ). Körülírni azért könnyebb, de a karizma dobás sem olyan rossz dolog sztem.

Klambo

Klambo

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 503 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2007.08.08, 12:18

Én őszíntén szólva három alapvető típus közül szoktam választani, ha karaktert töltök: karizmatikus és jóképű de gennyláda, ellenszenves és rút de nem véletlenül és igazi semmitmondó jelenség (amolyan "nobody") de okos kis fickó.
Anno AD&D-ben volt egy hetedik alaptulajdonság: a szépség... Ezt vagy használjuk, vagy nem, de nincs igazán kitalálva. A karakter részletes leírása szerintem elég kell, hogy legyen a vonzerő és kinézet szempontjából.

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4715 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2007.08.08, 11:10

Hmm... Most úgy eszembe jut Piszkos Fred, aki egyrészt rosszarcú gazember,
másrészt igen karizmatikus (már ha a karizma fogalmába belefér az, hogy
mesterien el tudta érni, hogy mindenki úgy táncoljon, ahogy ő a málnaszőrt
kavarja).

Nem vagyok híve a minél több statisztikának, de valami ilyesmi miatt tetszett a Warhammer FRPG esetén a karizma kettéválasztása.

Vezetési képesség/vonzerő-báj.

Ugye a nagyfőnök az irodában eléri hogy meglegyen a 8%kal több eladás mint tavaly, de ettől még nem lesz egy megnyerő ember, és a beosztottak se hívják meg sörözni.

Illetve a csajszi, aki ingyen meg be minden fesztiválra egy mosolyért cserébe, nem biztos, hogy jó tengeralattjáró-parancsnok lenne.

_Tadeusz (NPC/NJK)

_Tadeusz (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2007.08.08, 10:32

Nem akartam bántó lenni. Amúgy ez gyakran előfordul velem is. Ha valamit túl sokan állítanak, egyre jobban gyanakszom és keresem a hibát benne.

A témához még annyit, hogy a szépség szerintem nagyon relatív és sokban múlik az illető viselkedésén. Az igazán "reális" karakterek előadásmódjában ez érezhető. Tehát: a magas karizmával bíró karaktert alakító játékos mindíg figyeli a csapat reakcióit, kifürkészi, hogy kinek mi a tetszetős és aszerint jár el. Ez nem jelenti azt, hogy köpönyegforgató, vagy jellemtelen. Hanem inkább úgy adja elő(az akár gyökeresen ellentétes) nézeteit, terveit, hogy az tessen mindenkinek. Az már csak a végső mentsvár lehet, hogy "na jó, dobjál karizmát"... :para:

_Tadeusz (NPC/NJK)

_Tadeusz (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2007.08.07, 13:40

Hát igen, ő például egy különleges és ritka mix.
Talán az egyik legjobb párosítás.

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11628 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2007.08.07, 12:46

Amúgy a témához: én azt vettem észre magamon pár évig, hogy kifejezetten magas karizmával bíró karakterekkel játszom. Ezt elég cikinek tartottam, így váltottam. Akkor egy ideig a rosszarcú gazemberek,

Hmm... Most úgy eszembe jut Piszkos Fred, aki egyrészt rosszarcú gazember,
másrészt igen karizmatikus (már ha a karizma fogalmába belefér az, hogy
mesterien el tudta érni, hogy mindenki úgy táncoljon, ahogy ő a málnaszőrt
kavarja).

Adios
KLM

_Tadeusz (NPC/NJK)

_Tadeusz (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2007.08.07, 12:41

Ha szembe mész a csordával, akkor nem vagy birka? :para:

Egyébként ezeket a fínomlelkű, politúrozott arcú hősöket elő lehet adni hitelesen is, de csak a legritkább esetben és a megfelelő környezetben(dragonlance mondjuk)...Direkt a közizlés ellen fordulni elég chegevara-gyanús fordulat azért. Attól még senki nem lett egyéni, hogy csakazértis mindíg mást mondott, mint a többség. Bár tény, hogy van valami abban, amit írtál...
Mindegy.
Nekem sosem tetszettek, divat ide, vagy oda. Az általam kedvelt hősök múltjában mindíg van néhány stikli, pár sötét titok és a jelenük sem makulátlan...valahogy ez tetszett meg...

Módosította Tadeusz: 2007.08.07, 12:43

_Tadeusz (NPC/NJK)

_Tadeusz (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2007.08.06, 18:57

És igen: csaknem minden este, félálomban, az ágyban fekve lovasrohamot vezetek egy szál meztelen karddal a CIVILIZÁCIÓ ellen...

:ok: Nem vagy egyedül :D

Amúgy a témához: én azt vettem észre magamon pár évig, hogy kifejezetten magas karizmával bíró karakterekkel játszom. Ezt elég cikinek tartottam, így váltottam. Akkor egy ideig a rosszarcú gazemberek, a tesze-tosza undormányok tetszettek. Mostanra azt hiszem, hogy kinőttem ezekből a sémákból valamennyire. Ez alatt azt értem, hogy megtanultam árnyalni eltekintve a statisztikától. Bár még mindíg kedvelem a jóképű és rafináltan gonosz személyeket, valamint az alantas szemétládákat, akik pontosan annyira gonoszak, amennyire az sejthető is az ábrázatukból. A hősies jellemű szépfiúktól hányok, ilyen karakterem nincs is.

:D

Módosította Tadeusz: 2007.08.06, 18:58

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11628 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2007.08.06, 12:20

Hali!

Egy 3 v. 4 napos lájv után még hetekig kértem időnként valakire
Mortar áldását, ha nem figyeltem.

Így utólag humoros :D

Adios
KLM

Matzi

Matzi

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1757 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2007.08.06, 10:28

Hangszínt és mimikát azért szokás. Mifelénk a cerepjáték olyasféle dolog, hogy a karaktert amennyire lehet, eljátsszuk (tény: ülve), nem csak elmeséljük, mit tett.

Én konkrétan a színészes példára mondtam, hogy annyira azért nem kell ilyen dolgokra figyelni, mint nekik. Szerintem még talán live-on sem szednek szét valakit, ha nincs meg a folytonos jellegzetes hangszín, vagy éppen nem elég hiteles a mimika. Alap dolgok természetesen elvárhatóak, de nem kell hozzá színészi előképzettség.

LadyCrow

LadyCrow

Nachtkäfer

• Fórumita
  • 2258 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2007.08.03, 16:58

Matzi:

Asztali játéknál nem kell mimikát, taglejtés, hangszínt, testtartást utánozni, szépen el lehet mondani, amit teszel.

Hangszínt és mimikát azért szokás. Mifelénk a cerepjáték olyasféle dolog, hogy a karaktert amennyire lehet, eljátsszuk (tény: ülve), nem csak elmeséljük, mit tett.

pugnax:
(OFF)Nem kell itten hollókirálynőzni, nem mintha a varnyúúrnőzés zavarna, de ha bántja pici szemedet az undokmód pozőrgót nickem, akkor javaslom a rövidítést: LC. Még rövidebb is.(/OFF)

Endyl

Endyl

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 169 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2007.08.03, 08:08

KLM:

Ámen :langol:

(no gunyorosság)
:P

m

( :amccoy: hoppá, bocs, párom gépén ő van mindig bejelentkezve... én meg automatikusan írtam. sorry. ;)

mirtusz voltam)

Módosította Endyl: 2007.08.03, 08:12

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11628 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2007.08.03, 07:36

KLM:

Nyilván, de nem ugyanaz, ha egy IRL nem nagydumás játékos nagydumás karaktere:
"Öööö.. jó akkor mondok valami olyasmit, ami biztos meggyőzi... vagy nemtom."
KM: "Mit?"
" Hát izé..a karakterem csak tud valamit..." (elég kínos)

Egyszer-kétszer pedagógiai célzattal rávezetem, hogy legalább azt a vonatkozó
képzettséget tudja megmondani, amit használni akar, szintén egyszer-kétszer
a karakter sikerrel jár és én elmondom neki, hogyan kellett volna csinálni,
de azért mondtam már le emberekről...

vagy egy IRL nem jól színészkedő játékos egyébként "agyát játszó" karakterrel:
"Azt hazudom, hogy csak éppen erre jártam, igazából eltévedtem"
KM:"Ok.." (plusz az idevonatkozó sallangok.. próba estébé...)

Na jó a példák elég gyengusok, de azért remélem látszik, hogy mit is akartam vele..
pff.. na jó nem OFFolok tovább.. :amccoy:

m

Ez speciel épp működhet is, főleg ha az adott NPC nem különösebben
foglalkozik a karakterrel. Nem kell - szerintem :gumicsirke: - fél órás
narrációval kísérni, hogy vett egy csomag cigit a trafikban.

Persze néha le lehet mesélni "nagy felbontásban" is, minden látszólagos
indok nélkül (dehogynincs indok: oszlatni akarom a paranoiát).

Adios
KLM

(OFF)ui.:Ami az avataromat illeti, bár érzek némi vonzalmat a pengék felé,
nincs kibervezérelt plazmaágyúm, alien-koponya az űrhajómban
és a vérem sem világít zölden ;) (/OFF)

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]