Ugrás tartalomhoz

Fegyverek házilag

• Válasz írásához lépj be
2445 hozzászólás érkezett eddig

Hadzsi

Hadzsi

Akasztófavirág

• Archívum
  • 183 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2012.12.22, 19:28

Üdv!

Adományokat gyűjtök a legújabb páncélomra! Midőn el fog érkezni a bulik korszaka, a koccintások után emlékezzetek meg rólam :P

Kép

dogoo

dogoo

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 33 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2011.05.14, 00:02

Először is a baltán lévő esetleges csorbákat kell ki köszörülni. Az élnek az ívét kialakítod, akár meg is rajzolhatod alkoholos filccel.
köszörű lenne a legjobb abból is valami lassabb fordulat számú. A flex alternatív megoldás lehet. készíts oda egy vödör vizet is amiben hűtöd a baltád.

Legyező korongot használj. különböző szemcse méretűeket lehet kapni. 400 Ft/ db.

A rozsdát ha már mélyre rágta magát nehéz ki csiszolni, azután meg polírozhatod.
Tedd bele 20% háztartási ecetbe 24 órára. Néha vedd ki forgasd meg, töröld le róla a kulimászt.
A végén matt szürke lesz. Töröld le alaposan és ne feledd átkenni olajjal, rozsdásodás ellen.

Bradstreet

Bradstreet

Inquisitor

• Fórumita
  • 977 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.04.19, 20:22

Köszi a választ!
Találtam itthon egyébként egy ilyen kézi élező valamit, le kell szorítani az asztalra és hűzgálni benne a két fenőkő között a pengét, a konyhakésekkel működött úgyhogy holnap megpróbálom a rég porosodó machetén is :) A balta pengéje sajnos túl vastag hozzá.

Feldkurat

Feldkurat

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 152 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.04.19, 13:25

Élezés:
Durva módszer a flex. De hatékony. Én baltát, machetét mindig ezzel élezek. Figyelni kell, hogy nehogy megégjen az anyag.

Másik lehetőség ami még nekem bevált az a fúrógépbe fogható csiszolópapír. (van hozzá egy gumitárcsa amire ráfogatod csavarral a csiszpapírt) Leteszed oldalazva az asztal szélére a fúrót, valamivel lefogod, vagy megkérsz rá valakit és mintha a köszörűkő oldalán köszörülnél, dolgozhatsz.
Ez azért jó, mert ha erősen nyomod hajlik kicsit a gumi, így nem lehet olyan könnyen beleszaladni az anyagba, de szépen viszi a fémet és lehet élezni, továbbá nem égeti meg az anyagot mint a flex.

Tisztítás:
Én fúróba fogható drótkefével szoktam az ilyet megoldani, de erre is jó a fentebb említett fúróba fogható csiszpapír is. Először leszedem a nagyját drótkefével, utána mehet a csiszpapír.

Aztán tisztításra is ott a flex. Ezzel fémtisztára lehet csiszolni mindent. Viszont a felület nem lesz szép, úgyhogy lehet rámenni egyéb polírozó eszközökkel

Bradstreet

Bradstreet

Inquisitor

• Fórumita
  • 977 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.04.19, 09:41

Tudnátok néhány tippet adni, hogy köszörű nélkül hogyan vagy mivel tudom kiélezni itthon a baltáimat?

Ja, és az egyiket (már minimum 50 éves) eléggé ellepte a rozsda, ezt mivel tudnám letisztítani? Előre is köszi :)

Feldkurat

Feldkurat

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 152 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.04.16, 20:39

Igen, arra rájöttem, hogy a zömítéshez hideg a kohó. Nagyobb anyag kell és ennyi.

A pengekalapálással az a legnagyobb bajom, hogy próbáltam már kalapács smúrjával is, de akkor olyan ocsmány lesz a vas, hogy csak na, egyszerűen még nem tudom elég jól kezelni. A lapjával csinálom, akkor is benne marad a nyom, akkor is amikor azthiszem most szép lett, és mikor felcsiszolom nagy belekalapált revefoltok jönnek elő :szomoru:

Én egy 1 kilós kalapácsot használok, barátom 800grammosat.
Amúgy ilyen "darab vasakon" kalapálunk, a képen látszanak is. Az egyik a kishordóban álló tuskóra van rögzítve, a másik az előtérben lévő nagy tuskóra. Ötletem sincs miből vannak, csak úgy voltak. Az egyik 7kiló a másik 9

Sajnos nagyon kicsik, és nincs húzásuk, viszont egyáltalán nem csengenek, ami pozitívum. (szomszédok és egyebek :D )

Na a héten nem tudom még hogyan lesz időm, de az ajtópántot ki akarom próbálni.

Ma meg volt alkalmam kipróbálni az új heggyel ellátott nyílvesszőimet, marha jók, jó átütőerő, szépen szállnak, de nem lehet kihúzni őket a táblából. Majd le kell reszeljem, csiszoljam őket, mert gyakorlatilag 10réteg kartonból kővel kellett kikalapálni a vesszőket. Ez úgy két sorozatig még okés... De mi szerettünk volna lőni azért többet is.

Beren

Beren

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 36 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2011.04.16, 18:17

Nem, a zömítéshez nem kell semmi. Valószínűleg kevered valamivel. A zömítéstől az anyag rövidebb ill. vastagabb lesz. (Egyetlen anyagról van szó.)

Jogos, a damaszkolással kevertem.

nimretil

nimretil

Újdonsült fórumozó

• Archívum
  • 17 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2011.04.16, 11:32

Nem, a zömítéshez nem kell semmi. Valószínűleg kevered valamivel. A zömítéstől az anyag rövidebb ill. vastagabb lesz. (Egyetlen anyagról van szó.)

Beren

Beren

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 36 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2011.04.15, 19:25

És a zömítéshez kell a "folyósító anyag" is, gondolom ha azt nem használod, nem fogod egybekalapálni a két réteget.
Láncing: Ja, hát nekünk egy kiló vastag láncszemhez majdnem egy teljes vágókorong elfogyott...

nimretil

nimretil

Újdonsült fórumozó

• Archívum
  • 17 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2011.04.15, 18:21

A kalapács smoljával nem próbáltad a nyújtást? Csak mert úgy lényegesen többet nyúlik oldalra az anyag.
A zömítés ilyen hosszú felületen szerintem esélytelen. :) Másrészt legalábbis fehérmelegen kéne elkezdeni a kalapálást (nem csak itt, hanem mindig). Ha már egy picit szikrázik, az sem gond, csak figyelni kell, hogy el ne égjen.

A lándzsahegyet szerintem simán lehet, bár szerintem az ajtópánt túl lágy hozzá.

Most néztem a "műhelyes" képet. :) Nem semmi! Min kalapáljátok amúgy a vasat? Meg hány kilós kalapácsokat használtok?

A láncinghez annyit, hogy így tényleg egy nap alatt meg lett volna (mármint a szem hozzá)... ha nem fogy el az 1 mmm-es vágókorong.

Módosította nimretil: 2011.04.15, 18:28

Feldkurat

Feldkurat

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 152 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.04.14, 21:16

Nos ember tervez, Isten végez mint tudjuk, így a mai napi termés 6db nyílhegy lett.
AS szabványú négyzetes hegyű nyílhegyek
súlyuk 20-30gramm között

A láncingre visszatérve én is úgy értettem a nyúlást, ahogy az első linked jobb oldali első képén van
Ezt próbáltam elmagyarázni, de ezek szerint már bőséges tudás birtokában vagy. :)

Amikor én ebbe belekezdtem, akkor nem volt netem, gyak egy papírlapból indultam ki, amin valaki lerajzolta mit kéne.

A betonvasat meg szerintem én írtam, és továbbra is fennáll, hogy nem tudok elég széles pengét kovácsolni, mert a zömítés nem megy. egyszerűen ha sárgaizzásban kalapálom akkor is csak milimétereket zömül, gyakorlatilag 10-20melegből tudtam 1centit zömíteni hosszban, ami kb 1miliméter átmérőben... Ez a 16 vagy 18as betonvason.

a 24es betonvassal meg megszenvedtünk, de az már jó lesz késnek. Sajnos elfogyott a szén mire belejöttünk volna. egy fogta, kettő ütötte felváltva ugyan azt a helyet.

Még egy kérdésem lenne így gyorsban, lándzsahegyet lehet úgy készíteni, mint egy marha nagy köpűs nyílhegyet?
Mert van óvóhely ajtópántunk, abból akarok egyet kovácsolni, de még nem néztük az anyagot, hogy egyáltalán lehet e. (bár ilyen szockó cuccok mindig jók szoktak lenni) :D

Beren

Beren

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 36 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2011.04.14, 20:17

Szerintem Feldkurat pont az Elric féle "hogyan lógjon" dolgot rajzolta le. :-) Egyébként én is Elric oldalát vettem alapul a láncinghez, és fúróval és flex-el készítettük a szemeket. Sokkal gyorsabb, gyakorlatilag egy nap alatt elkészül az összes szem, és utána már csak fűzögetni kell.

nimretil

nimretil

Újdonsült fórumozó

• Archívum
  • 17 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2011.04.14, 20:11

Szívesen! :D

Őszintén szólva, egy kicsit összezavartál ezzel a CO-s dologgal, itt ugyanis éppen fordítva írja, szintén azért, hogy lógjon:
http://elric.hu/konyvek/lancing/chain.htm
("Ahhoz, hogy a páncélzat megfelelõen "lógjon", a sorok VÍZSZINTESEK kell, hogy legyenek.")
Amúgy poén, de az elsőnél mi is kikalapáltunk minden szemet. :) Aztán mikor elfogyott a drót, akkor másfélét tudtunk szerezni (lényegesen olcsóbban), ezért úgy döntöttünk, inkább készítünk egy kalapálatlant.
A különböző mintákról van amúgy egy nagyon király oldal:
http://cgmaille.com/tutorials.shtml
Mi az európai után a perzsa, illetve a "sárkánypikkely" mintát akarnánk kipróbálni.

Mintha valaki írta volna, hogy nem lesz elég széles a betonvas, ha lekalapálja. Ha eddig nem úgy csinálta, akkor azt javaslom, hogy az anyagot a kalapács smoljával nyújtsa el (legyen párhuzamos az anyaggal). Így kevesebbet nyúlik az anyag hosszában, tehát a nyújtás után szélesebb lesz.

Feldkurat

Feldkurat

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 152 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.04.14, 07:50

Köszi az infókat nimretil! :)
Kísérletezni mindig kell. Arra már rájöttem, hogy rosszul csináltam a második késemnél. Az egész pengét leedzettem és vízben megvártam amíg abbahagyja a gőzölést. Ebből kifolyólag üveg kemény és kis fémlapkák törnek ki az éléből, ha belevágom pl egy darab fába, viszont az ujjamat remekül elvágtam vele! :koszonom:

Ma nekiállok és megpróbálok edzeni pengét, meg zömíteni 20as betonvasat, és kisbaltát/fokost (ami lesz belőle) csinálni. Majd kiderül. mivel lesz segítségem is így remélem nem lesz akadálya a dolognak.

A láncingre visszatérve:
Sok-sok kitartást hozzá Az enyém ~22000 karikából áll, én 6os átmérőre tekertem az 1,8as horganyzott drótot és utána kalapáccsal ellapítgattam őket egyenként... (na ezt senkinek sem ajánlom) Így tartott fél évig napi 2-3órás átlaggal. Hétvégenként ez felment 5-6órára is. Ha nem lapítgattam volna akkor kb 1/3idő alatt megvan.
A lánccsuklyámat már nem kalapált karikákból csináltam és asszem 1hét alatt megvolt.

Én a 4az 1be formát ajánlom, mindenki ezt szokta csinálni, egyszerű, jól lehet vele haladni, akár TV nézés közben is. (A végére már szinte odafigyelés nélkül tudtam fűzni)

Amire figyelj, hogy ne ess az én hibámba. A hónaljnál toldj majd bele +sorokat (hogy bővebb legyen) Nekem így 4év után már mellben szűk egy kicsit.
Ja és a sorok függőlegesek legyenek, ne vízszintesek. Amikor lóg rajtad, akkor nyúljon és ne feszüljön.

ne így:
CCCC
OOOO
CCCC

hanem így:
COC
COC
COC
COC

Ugye érthető? :nos: :lol:

nimretil

nimretil

Újdonsült fórumozó

• Archívum
  • 17 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2011.04.14, 05:41

Rendben. :)

Kisebb technikai fejlődésen mentünk keresztül, miután rájöttünk, hogy pisztolyfúróval kb. 10szer olyan gyorsan fel lehet tekerni a drótot, illetve sarokköszörűvel egyenletesebb szemméretet kapunk. Eddig minden kézzel ment...

Ha valakit érdekel, itt van egy oldal mintákról:
http://www.artofchainmail.com/patterns/

Módosította nimretil: 2011.04.14, 05:43

kunadam

kunadam

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 945 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.04.13, 23:20

Ne felejts el minket tájékoztatni, hogyan megy a láncing készítése.

nimretil

nimretil

Újdonsült fórumozó

• Archívum
  • 17 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2011.04.13, 19:01

Üdv Mindenkinek!

Mi is "házi fegyverkészlet"előállításába kezdtünk bele. Egyelőre láncinggel bíbelődünk, de rengeteg tervünk van. A szerszámok lassan megvannak, már csak bele kéne tanulni a dologba. Ha esetleg van valaki Sárospatak, Miskolc környékéről, akár közösen is megpróbálhatnánk összerakni valamit.

Feldkurat!
Ha vállalkozó szellemű vagy, és nem riadsz vissza a kísérletezéstől, akkor megpróbálok válaszolni. Azt előre szeretném leszögezni, hogy NEM értek a témához, tehát amit írok, azt ne vegye senki készpénznek. Lehet, hogy hülyeség.
Na, ez biztos jó felvezetés volt, ha valaki mégis továbbolvassa, akkor:
Tehát, vörös melegre hevíted az anyagot (asszem 730 C felé kell mennie, mindegy, a vörösmeleg ok), majd (anyagtól függően vízben vagy olajban (ha a vízben elreped, akkor olajban :) ha betonvasból csinálod, akkor vízben) visszahűtöd. Ekkor elvileg az ausztenites szerkezet martenzitossá alakul. A belső feszültségek ill. a túlzott ridegség miatt a folyamatot megeresztés követi. Ezért fontos, hogy csak az anyag élét hűsd vissza, a többi résznek melegnek kell maradnia, hogy visszamelegíthesse a hőkezelt felületet. Fogj egy csiszolópapírt, és dörzsöld tisztára az anyag élét. Várj, és figyeld, ahogy a különböző színek elkezdenek "végigmenni" az anyagon. Először sárgás színt látsz majd, aztán lilás, kékes árnyalatok következnek. Minél tovább vársz, annál jobban visszalágyul az anyag. Gondolom anyagfüggő, hogy melyik színnél kell visszahűteni az anyagot, mindenesetre én a lila illetve a búzakék színnél próbálkoznék.
Ha szívesen kísérletezgetsz, akkor próbálj ki többfélét, utána teszteld az eredményt.
Ez így elég "maszek" lett, de azért remélem volt értelme leírni.

Feldkurat

Feldkurat

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 152 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.04.12, 19:14

Azta!! :ugri: :ugri:
Nagyon köszi! Ezt tuti kipróbálom nagyon jól néz ki így videón, meg főleg egyszerűnek! :D

Most pedig olvasom tovább a "szakirodalmat" amíg van kis időm. Csütörtökre össze kell szedjek még vasanyagot is dömöcköléshez, ha ki akarom próbálni (csak ne essen)

Az a baj, hogy edzésről semmi konkrét leírást nem találtam, ilyen "Nesze te hülye így csináld" típusú útmutatót. Itt a fórumban olvastam, meg Szip-en, de nekem ez még mindig kevés infó. Egyenlőre vízedzést fogok alkalmazni, mert egyszerűbb(nek tűnik) és nem szívom a fáradtolajból kicsapó aromás szénhidrogéneket és nehézfémeket.

Valamikor régen szakközépben tanultam ugyan vas-szén állapotábrát, meg hőkezelésről is, de már gyakorlatilag semmire sem emlékszem. Lehet elő kéne szedni a régi könyveket akárhol is vannak :nos:

Annyit tudtam, hogy Curie-pont fölé kell hevíteni a vasat kovácsoláshoz, de ez nem volt bonyolult, mert fogtam egy hangfalmágnest (ahogy valahol errefelé olvastam) és megnéztem fogja e. A narancsizzáskor nem tudom hány fokos a vas, de bőven 770fölött van, mivel nem fogta a mágnes. Sajnos nem volt időm megnézni (eső miatt sietni kellett), hogy mikortól fogja újra, de legközelebb kipróbálom.

Beren

Beren

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 36 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2011.04.12, 17:36

A következő kést megpróbálom jóval vastagabb anyagból (pl 20as betonvas az eddigi 10es helyett), de az is lehet, hogy az már lemezből lesz. Sajnos nem lehet elég széles pengét kovácsolni betonvasból.

Szerintem lehetne, csak nem kilapítani kellene egy betonvasat, hanem egy hosszabbat kilapítani, félbehajtani, összekalapálni, kilapítani, félbehajtani... És már csak egy lépés az hogy közé teszel egy más tulajdonságú darabot, a végén lesavazod, és már kész is az első damaszkolt pengéd. :-D Persze tudom, nem olyan egyszerű...
De azért ajánlom az alábbi videót:

http://www.youtube.com/watch?v=hlyZXZnCgww

Feldkurat

Feldkurat

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 152 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.04.12, 17:23

Köszönöm! Nekiülök majd, és ahogy időm engedi átrágom magam a hozzászólásokon. Csak az elejébe olvastam bele, de már kaptam pár jó tippet. :)

Mai nap is alkottam, igaz ez most csak a begyújtástól a köszörülésig 3- 3 és fél óra volt, mert utána jött az eső.
De ez már sokkal inkább olyan mint akartam
Mégegyszer, csak a másik oldala

Vízben edzettem, sárga izzásig hevítve felülről lefelé beledöfve a vízbe, majd addig tartottam benne, amíg szinte teljesen kihűl.
Ezután annyira beedződött, hogy a vasreszelő alig vitte.
Utána izzítás nélkül melegítettem parázsban, majd hagytam lehűlni a szabad levegőn. Ettől sajnos túlságosan is kilágyult, de még így is elég kemény.
A képeken nem látszik (mert telefonnal csináltam), hogy a penge és a nyél találkozásánál sajnos túlságosan vékony lett az anyag, és félek, hogy könnyen eltörik. A következő kést megpróbálom jóval vastagabb anyagból (pl 20as betonvas az eddigi 10es helyett), de az is lehet, hogy az már lemezből lesz. Sajnos nem lehet elég széles pengét kovácsolni betonvasból.

Majd aztán ahogy időm engedi neki akarok állni nyílhegykovácsolásnak, utána esetleg egy lándzsahegyet csinálnék, mert nyelem van hozzá. Utána majd ha egy ici-pici tapasztalatom már lesz, akkor újra nekiállok a lemeznek, vállvért, meg a többi...

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]