Ugrás tartalomhoz

Ókori harcászat

• Válasz írásához lépj be
704 hozzászólás érkezett eddig

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 8125 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2016.05.17, 09:56

Egy érdekes cikk és videó a római taktika reaktív evolúciójáról:

http://www.realmofhistory.com/2016/05/10/animated-evolution-roman-battle-tactics/

Miles

Miles

Legionarius

• Fórumita
  • 1866 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2010.03.10, 20:00

Üdv,
lenne ötletetek hogy hol találhatnék a római hadsereg Marius előtti és utáni felépítéséről hiteles infókat? Gondolok itt taktikai és logisztikai változásokra. Mennyire változott a sereg attól hogy egységesített zsoldos haderő lett belőle? Milyen lépcsőfokai voltak a változásoknak. A rangokban és képzési módszerekben, na és persze a felszerelésben történő változások is érdekelnének. Tudtok segíteni?

Goldsworthy, Adrian:
A római hadsereg története

http://www.bibl.u-szeged.hu/bibl/mil/konyv...bJAT512154.html

elkarvus

elkarvus

Újdonsült fórumozó

• Archívum
  • 14 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.03.10, 12:42

Üdv,
lenne ötletetek hogy hol találhatnék a római hadsereg Marius előtti és utáni felépítéséről hiteles infókat? Gondolok itt taktikai és logisztikai változásokra. Mennyire változott a sereg attól hogy egységesített zsoldos haderő lett belőle? Milyen lépcsőfokai voltak a változásoknak. A rangokban és képzési módszerekben, na és persze a felszerelésben történő változások is érdekelnének. Tudtok segíteni?

_Macskosz (NPC/NJK)

_Macskosz (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2007.10.20, 10:24

Nagyon tetszik a nyílvető. Külön említést érdemel a precíz borítás! És ahogy elnéztem szépen oldhat, mert nem láttam visszarugást!

Beast

Beast

Ancient Evil

• Fórumita
  • 1067 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2007.09.17, 22:15

igazából csak ez a 12 kiló rémisztő picit.
Nem hiszem mondjuk, hogy vadul fognak vele lődőzni ránk (ugye? :) )

ami érdekel még, mennyire lehet pontosan lőni vele és meddig?

Mjolnir

Mjolnir

Styrbjörn

• Fórumita
  • 974 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2007.09.17, 21:20

Jópofa. Azok a rekonstrukciós rajzok a keret alapján készültek? Nem vad találgatás ez egy picit? :)
Amúgy már látom a jövő évi fellépéseket, ahogy lövitek a germán pajzsfalat! :lol:

_Huitzhlipochtli (NPC/NJK)

• Látogató

Kelt 2007.09.17, 21:05

Legújabb játékszerünk, római nyílvető kézikészülék :lol:

király nagyon :ugri: :lol:
már várom a jövő szezont, hogy élőben is lássam.
Ki követte el?
Egy az egyes méret vagy valami replika?
meddig visz el "pontosan"?
Mekkora ereje van?
Hirtelen ezek jutottak eszembe.

Én viszont ott voltam (én készítettem a felvételt) :) :lol: ;)

Akkor megpróbálok sorban válaszolni a kérdésekre:

- a méret egy kicsit nagyobb (2-3 centivel szélesebb-hosszabb-magasabb) mint az eredeti és robosztusabb (vastagabbak a fa részek), mert Pici nem akarta megkockáztatni, hogy esetleg összeroppanjon a cuccos. Cakk-und-pakk cirka 12 kiló

- a videón látható lőtáv olyan 70 méter körüli lehet (de ez csak saccolás) de még nem a végleges íjhúr van rajta (azt csak a héten tudja szállítani az íjkészítő - 4 mm vastag lesz) hanem csak egy sima kötél ami iszonyatosan kinyúlt a próbalövések alatt

- a vesszőkön egyelőre tollak vannak, amik úgy látszik rettenetesen fékezik a vesszőket (több lövés volt, amikor szabályszerűen "begerjedt" a nyilvessző, és a röppályája csúcsán egyszerűen lehullott, mint egy falevél - függőlegesen pörögve :pirul: ) ezeket Pici a héten kicseréli bőrlapokra, remélhetőleg ez is növeli majd a teljesítményt

- olyan erős amilyen erősre húzod :ize: viccet félretéve - a felvételekből látszik, hogy a saját testsúlyoddal nyomod lefelé a ballistát ami teljesen felajzott állapotban beakad egy kampóba. Látható, hogy Pici (100 kiló tiszta izom :-o ) eléggé küszködött amikor lenyomta (fekete melegítőben). Szóval ott olyan 150-160 fontra lehetett meghúzva, de a torziós erőt adó kötelek ott is rettenetesen nyúltak (a 10 lövés után már simán felhúztam én is a kis nyüzüge 76 kilómmal) ezzel is gyengült a ballista teljesítménye (valszeg keresni kell majd valami jobb kötelet is - ha valakinek van valami jó ötlete jöhet :nos:).

Ja és Picinek sikerült már annyira meghúznia a köteleket, hogy 18 kilós láncingben csak nyomta-nyomta-nyomta aztán felállt egy ládára és csak nyomta-nyomta, a ballista meg meg sem mozdult. Szóval legalább 230 fontosra is felhúzta és kibírta a szerkezet csak hát ugye így nem lehetett lőni vele,
sajna...

De amúgy nagggyon macsó érzés lőni vele :wow:

Miles

Miles

Legionarius

• Fórumita
  • 1866 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2007.09.17, 17:41

Elkövető: Pici meg egy hobbiasztalos ismerőse

A szerkezet egy Xanten mellet talált maradvány utánérzete/rekonstrukciója, a méretek arról vannak levéve.

A lövésről sajnos nincsenek információim, mivel a hét végén készült a videó és én nem voltam otthon.

Képek az eredetiről:

http://www.simaqianstudio.com/forum/index.php?showtopic=6025

Beast

Beast

Ancient Evil

• Fórumita
  • 1067 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2007.09.17, 17:18

Legújabb játékszerünk, római nyílvető kézikészülék :)

király nagyon :lol: ;)
már várom a jövő szezont, hogy élőben is lássam.
Ki követte el?
Egy az egyes méret vagy valami replika?
meddig visz el "pontosan"?
Mekkora ereje van?
Hirtelen ezek jutottak eszembe.

Miles

Miles

Legionarius

• Fórumita
  • 1866 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2007.09.17, 17:17

Igen, nemrég került elő egy hasonló méretű gép töredéke (gyakorlatilag az elül lévő keret) annak alapján készült.

Knight_Templar

Knight_Templar

Érdeklődő fórumozó

• Archívum
  • 93 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2007.09.17, 16:06

Hát nagyon állat cucc! Elismerésem!
De használtak ilyesmit annakidején? Mármint ilyen kicsiben?

Miles

Miles

Legionarius

• Fórumita
  • 1866 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2007.09.17, 15:21

Legújabb játékszerünk, római nyílvető kézikészülék :)

Knight_Templar

Knight_Templar

Érdeklődő fórumozó

• Archívum
  • 93 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2007.07.31, 21:02

Szerintem azok a fémcsíkok kereszte a hason lorica segmentata akarna lenni, csak gyenge kivitelezésben.
Néha csak színházi kellékre futja, eredetire nem.

szerintem

• Látogató

Kelt 2007.07.31, 14:36

hááát, nem tudom, én eddig még egy olyan mozifilmmel nem találkoztam, amiben lorica segmentatát hordtak volna a színészek.
Volt ott minden, bőr cumó, meg fémcsíkok keresztben a hason, de lorica segmentata egy sem.

Hm, lehet, hogy maximalista vagyok?

Knight_Templar

Knight_Templar

Érdeklődő fórumozó

• Archívum
  • 93 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2007.07.31, 13:36

Kösz az infót Miles!

Érdekes, hogy manapság ez a hivatalosan kialakult kép a legionáriusokról, a legtöbb filmben így ábrázolják őket (megy a rajzfilmekben és képregényekben is)
Csak kíváncsi voltam, mert elgondolkodtam, hogy egy ilyen páncélnak nem egyszerű az elkészítése, és sok idő kellhetett, míg kifejleszették.
Egyébként tényleg nagy találmány!

Miles

Miles

Legionarius

• Fórumita
  • 1866 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2007.07.30, 20:44

Templar: Az első leletek Kr. u. 9-ből a teutoburgi csata helyéről kerültek elő, egyenlőre ez az első "fix" dátum. A szélesebb körű elterjedésével a Kr. u. I. sz. második felétől számolhatunk. Természetesen itt is egy hosszabb folyamatot kell elképzelni.

Spoiler

Knight_Templar

Knight_Templar

Érdeklődő fórumozó

• Archívum
  • 93 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2007.07.30, 20:27

Sziasztok, nem tudja véletlenül valaki, mikor rendszeresítették először a lorica segmentata-t a római hadseregben?

Üdv.

Templar

_Nuki Kapitány (NPC/NJK)

_Nuki Kapitány (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2007.07.21, 07:54

nekem van egy megegyező című regényem itthon, de még nem olvastam el... habár azt hiszem abban nincsenek indiaiak és excalibur sem :S

GYG

GYG

Régi fórumozó

• Archívum
  • 1568 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2007.07.21, 07:34

Üdv!

Egy újabb ókori "Történelmi fantasy" az ókorból.

http://www.origo.hu/filmklub/blog/elozetes...egion-cimu.html

cu_hullain

cu_hullain

Törzs-fórumozó

• Archívum
  • 620 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2007.06.19, 16:20

Vedd fel a kapcsolatot a Familia Gladiatoriával is és rögtön két oldalról kapod az infokat. Aztán vonj gyököt belölük és megkapod a válaszodat. :D

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]