Ugrás tartalomhoz

Ókori harcászat

• Válasz írásához lépj be
704 hozzászólás érkezett eddig

Aemaeth

Aemaeth

Dark Jedi

• Archívum
  • 2584 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2007.04.19, 20:28

Üdv!

Asszem megúsztuk anyázás nélkül.
amcsi film. Ókori alapokon. Biztos vagyok benne, hogy 2500 éve amikor megírták, már az amcsi politika üzenetét hordozta. Fantasztikus. :) :ignore: De én befejeztem itt. :drool:

Módosította Aemaeth: 2007.04.19, 20:29

XVII

XVII

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 388 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2007.04.19, 20:11

ha anyázni akarsz, anyázz! ne beszélj! ( :ignore: )

a filmet amerikaiak készítették, (elsősorban) ameriakiaknak. mégis milyen eszmék legyenek benne? (erre nem kell válaszolni)

na de ez nem poitizálós fórum...

Aemaeth

Aemaeth

Dark Jedi

• Archívum
  • 2584 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2007.04.19, 18:24

Üdv.

Nehezere esik anyázás nélkül megállni, hogy ne szóljak be senkinek, aki már megint az amcsi eszméket látja a filmben, mert hát az nincsen, de ez persze egy általánosan mellőzött szempont az önjelölt kritikusok szemében. Sikerült sértegetés nélkül leírnom? :ignore:

Módosította Aemaeth: 2007.04.19, 18:25

XVII

XVII

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 388 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2007.04.19, 17:36

nos!

mint már leírtam, termopűlénél az aktívan harcoló csapatok a spártaiak voltak, lévén ők profi katonák voltak, az egész életük eről szólt, és mivel máshozt nem igen értettek, ezért vittek magukkal mindenféle rabszolgát, egyéb görögöt(hellászit). tehát végülis ez a spártaiak csatája, és az ő vereségük is volt.
hasonló eset volt pl crecy-nél is, ahol a 12000 angol állt szembe 50000 (más források szerint 60000 esetleg több) franciával. ez így iszonyat hősies győzelemnek hagzik, de valójában kb 11000 lovag viselte a csata legjavát, a gyülevészhadat a csata közelébe sem engedve. (meg persze ott volt a 6000 genovai számzeríjász, de azok érdemben nem tudtak részt venni a csatában)

az hogy a film mennyire amerikai, arról annyit, hogy az usa most éppen hadat visel a barbár kelet ellen, és a épp a "szabadságukért" küzdenek, otthon meg rendkívül népszerűtlen a háború... innen mindenki gondolja tovább vérmérséklete és fantáziája szerint.

azt azért bánom, hogy ezt a rednkívüli hőstettet, amit a spártai (görög) csapatok véghezvittek, egy ilyen filmel hozták vissza a köztudatba. én már majdnam megkedveltem, de hát a vége... az a baj, hogy megint nem kérdzetek meg engem a film készítői :ignore:

de hogy valami jót is mondjak, a pajzsfalas harc a csata elején, az gyönyörű. nyit, kilép szúr/vág, visszazár. mindezt fegyelmezetten, precízen. mintha mégis sak az én utasításaimat követték volna :drool:

QBee

QBee

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 410 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2007.04.19, 15:49

Könyörgöm, egy KÉPREGÉNYből készült filmben akartok történelemhűséget? Na ne már...

Zeta

Zeta

A király lovagja

• Fórumita
  • 465 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2007.04.19, 12:36

A szorosnál 4000 görög harcolt, különböző városállamokból, mindenki a maga parancsnokának a vezetése álltal. Leonidász volt a főparancsnok. Tény, hogy a filmben a nagy szövegeknél már vártam, hogy a csillag-sávos lobogó mikor jelenik meg a háttérben. A lándzsák hosszával sem voltam kibékülve, mert a sikereiket a szorosban éppen a hosszabb fegyvereknek köszönhették. A kardokról nem is kívánok említést tenni, mert az sz@r, használhatatlan volt. A vértek hiánya is zavaró volt. (Azt mindenesetre el kívánom mondani, hogy nekem nagyon tetszett a film, ha nem veszem a hibákat, nem történelmi film volt, hanem egyfajta fantasy, mint a Conan és kész.)

Freddie

Freddie

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 95 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2007.04.19, 10:17

GYG: nagyjából leírtad amit szerettem volna, egyetértek, főleg az mai értekrend erőltetése résszel. (A thébaiakhoz azt olvastam, hogy őket Leonidasz túszként/"fogolyként" tartotta ott harcolni, ami kissé ellentmondásos, és az indok sem tiszta. Sőt a thébaiak a csata közben át is álltak a perzsákhoz!)

Mjölnir: emlékeim szerint ezt a "szép" hagyományt krüpteia-nak nevezték.

GYG

GYG

Régi fórumozó

• Archívum
  • 1568 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2007.04.18, 19:14

Tessék keresni, olvasni. Pl: wikipedia (Kiderül, hogy voltak azért ott mások is, nem csak a 300 spártai, 6-7ezer egyéb görög plusz jól elfelejtve 1-2ezer spártai helóta is. Jah, a filmben én csak azon röhögtem, ahogy a büszke, szabad spártaiak a szabadságért küzdenek! Jah, hogy ők maguk rabszolgatartók? Az nem számít :sor:)

ez szerintem teljesen normális dolog, ha kicsit jobban ismernéd a görög történelmet akkor nem találnád olyan viccesnek. egy rabszolga nem ember, hanem beszélő tárgy. egy tágynak pedig nincsen szabadsága, és nagy valószínűséggel nem volt neki soha. tehát nincs mit elvesztenie,(asszem ez arisztotelésztől jön) ellenben a spártaikkal, akik egy virágzó birodalom cúcsán tengették mindennapjaikat.

namármost: a helóták valszeg a "személyzet" voltak, nem mint harcoló valamik. kiszolgálták a harcolókat, cipelték a szarikat stb. a többi görög meg ilyen-olyan gyülevész népség, akik a tábor őrzésén kívül, meg esetleg utászkodáson kívűl nem voltak másra jók. nem is beszélve a hadtápról, a mesterembekről, meg persze a fess erkölcsű, ám annál kellemesebb társaságot jelentő hölyekről.

Üdv!
Azért nem írnám le annyira a nem Spártai haderőt. Ha egy városállamnak nem volt ütőképes serege, annak hamar rossz vége lett hamar. Ráadásul a theszpiai és a thébai katonák végig a csatatéren maradtak a spártaiakkal, igaz a thébaiakat nem engedte elvonulni Leonidasz, Ők kényszerből maradtak, de a theszpiaiak önként.

Egyre több helyen olvasom, hogy a helótákat is felfegyverezték, és ha túlélték a csatát, akkor utána legyilkolták őket. Ezt magam is furcsának tartom, majd utánanézek.

A filmbeli spártaiak szabadság szeretetét Én is "kicsit" amerikai propagandának vélem, azzal együtt van abban valami amit írtál. Azzal amúgy kivan a bakancsom, hogy a ókori, középkori "történelmi" filmekbe a modern értékrendnek megfelelő tanulságot próbálnak beleerőltetni. :sor: :) :)

Mjolnir

Mjolnir

Styrbjörn

• Fórumita
  • 974 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2007.04.18, 18:47

Tessék keresni, olvasni. Pl: wikipedia (Kiderül, hogy voltak azért ott mások is, nem csak a 300 spártai, 6-7ezer egyéb görög plusz jól elfelejtve 1-2ezer spártai helóta is. Jah, a filmben én csak azon röhögtem, ahogy a büszke, szabad spártaiak a szabadságért küzdenek! Jah, hogy ők maguk rabszolgatartók? Az nem számít :))

ez szerintem teljesen normális dolog, ha kicsit jobban ismernéd a görög történelmet akkor nem találnád olyan viccesnek. egy rabszolga nem ember, hanem beszélő tárgy. egy tágynak pedig nincsen szabadsága, és nagy valószínűséggel nem volt neki soha. tehát nincs mit elvesztenie,(asszem ez arisztotelésztől jön) ellenben a spártaikkal, akik egy virágzó birodalom cúcsán tengették mindennapjaikat.

namármost: a helóták valszeg a "személyzet" voltak, nem mint harcoló valamik. kiszolgálták a harcolókat, cipelték a szarikat stb. a többi görög meg ilyen-olyan gyülevész népség, akik a tábor őrzésén kívül, meg esetleg utászkodáson kívűl nem voltak másra jók. nem is beszélve a hadtápról, a mesterembekről, meg persze a fess erkölcsű, ám annál kellemesebb társaságot jelentő hölyekről.

Jaja. Ugyanakkor féltek is a helótáktól. Gyakran rendeztek népirtást is a köreikben. Volt egy beavatás-szertartás szerűség is a spártai ifjaknál. A felnőttéválás küszöbén kitették őket a szabadba éjjelre némi élelemmel, vízzel, meg fegyverrel helótákat öldösni. Azt hiszem Klytamneirának nevezik a hagyományt, de nem biztos, már nem emlékszem pontosan. :)

XVII

XVII

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 388 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2007.04.18, 15:41

Sziasztok!
Nemrég néztem meg a 300 című filmet és felmerült bennem egy-két kérdés. Szerintetek a film mennyiben valósághű? (természetesen nem a szörnyszülött perzsa harcosokra/görög vénekre gondolok, hanem arra, hogy egy spártai harcos 10 nem spártaival ért fel)

hát az általuk homokos bölcsészeknek tartott athéniakat csak árulás, a pestis, és majdan a perzsák segítségével tudták legyőzni. persze ez jóval kjésőbb volt, addigra fel hígulhatott az a jófajta spártai vér.

volt még egy híres banda akik magukat tíz ellenséggel tették egyenlővé, mégpedig a spartacus féle gladiátorok. aztán ők is a via appia mentén végezték, mint keresztdísz.

XVII

XVII

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 388 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2007.04.18, 15:33

Tessék keresni, olvasni. Pl: wikipedia (Kiderül, hogy voltak azért ott mások is, nem csak a 300 spártai, 6-7ezer egyéb görög plusz jól elfelejtve 1-2ezer spártai helóta is. Jah, a filmben én csak azon röhögtem, ahogy a büszke, szabad spártaiak a szabadságért küzdenek! Jah, hogy ők maguk rabszolgatartók? Az nem számít :))

tsaby

tsaby

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 210 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2007.04.18, 10:39

Tudtommal a helóták nem viselhettek fegyvert, a perioikoszok is csak ritkán, ha nagy volt a baj, és minden kézre szükség volt. Persze lehet, hogy rosszul emlékszem.

GYG

GYG

Régi fórumozó

• Archívum
  • 1568 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2007.04.07, 04:58

...hanem arra, hogy egy spártai harcos 10 nem spártaival ért fel)

A spártaiak szerint biztosan.:dilis:

Exorcist

Exorcist

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 288 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2007.04.06, 15:22

A köpenyről én is hasolnóan vélekedem, csatában nem valószínű, hogy viselték volna. Főkéntarra szolgált, hogy hidegben beburkolózzanak vele, illetve abban aludtak.

adriandraco

adriandraco

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 156 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2007.04.06, 14:59

"Hát, én megnéztem pár videót és annyira nem gáz. Ha jól tudom a korabeli ábrázolásokon tök pucéran küzdöttek a hopliták. Ehhez képest itt túl is vannak öltözve a "farokbőrrel".
A veres köpeny meg abszolute jogos, mert a spártaiak ilyenben harcoltak."

Talán a művészi ábrázolásokat nem kellene mérvadónak venni. Nem vagyok történelem zseni, de úgy tudom, hogy a phalanxban vértben és egyéb kiegészítőkben harcoltak, és nyilván köpeny nélkül, hiszen az csak akadályozta volna őket a mozgásban.

Beast

Beast

Ancient Evil

• Fórumita
  • 1067 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2007.04.06, 14:10

Jah, a filmben én csak azon röhögtem, ahogy a büszke, szabad spártaiak a szabadságért küzdenek! Jah, hogy ők maguk rabszolgatartók? Az nem számít :dilis:)

Hát persze, ép ezért eltudták képzelni mi lett volna velük :dilis:

Freddie

Freddie

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 95 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2007.04.06, 09:32

Tessék keresni, olvasni. Pl: wikipedia (Kiderül, hogy voltak azért ott mások is, nem csak a 300 spártai, 6-7ezer egyéb görög plusz jól elfelejtve 1-2ezer spártai helóta is. Jah, a filmben én csak azon röhögtem, ahogy a büszke, szabad spártaiak a szabadságért küzdenek! Jah, hogy ők maguk rabszolgatartók? Az nem számít :dilis:)

Módosította Freddie: 2007.04.06, 09:34

_fishcleaver (NPC/NJK)

_fishcleaver (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2007.04.06, 08:43

Sziasztok!
Nemrég néztem meg a 300 című filmet és felmerült bennem egy-két kérdés. Szerintetek a film mennyiben valósághű? (természetesen nem a szörnyszülött perzsa harcosokra/görög vénekre gondolok, hanem arra, hogy egy spártai harcos 10 nem spártaival ért fel)

Mjolnir

Mjolnir

Styrbjörn

• Fórumita
  • 974 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.11.23, 07:35

Az istenkirályok kora

Harcos birodalmak

Kétkötetes könyv, kifejezetten az ókorról szól, nagyon jók az illusztrációi (az általad keresett témáról is van benne); nekem egy kb tíz éves kiadása van meg (nagyalakú, zöld műbőrkötéses), nem tudom most lehet-e kapni (esetleg antikváriumban)

Köszi szépen, utánanézek! :para:

tsaby

tsaby

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 210 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.11.21, 16:31

Az istenkirályok kora

Harcos birodalmak

Kétkötetes könyv, kifejezetten az ókorról szól, nagyon jók az illusztrációi (az általad keresett témáról is van benne); nekem egy kb tíz éves kiadása van meg (nagyalakú, zöld műbőrkötéses), nem tudom most lehet-e kapni (esetleg antikváriumban)

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]