Ugrás tartalomhoz

Ókori harcászat

• Válasz írásához lépj be
704 hozzászólás érkezett eddig

Mjolnir

Mjolnir

Styrbjörn

• Fórumita
  • 974 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.11.21, 11:00

Üdv!
Van valakinek anyaga, vagy bibliográfiája asszír ostrom-fegyverekről? Kéne a szemináriumi dolgozatomhoz és minden szakirodalom vagy forrás után két kézzel kapkodok! :rohog:
Előre is kösz, ha javasoltok valamit... :rohog:

_Huitzhlipochtli (NPC/NJK)

_Huitzhlipochtli (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2006.09.24, 21:06

Vaspók!

Igen, azt már mi is tapasztaltuk, hogy közelről hajított/lőtt lövedékek ellen, hát... fogalmazzunk így: nem sokat ér a páncél.
Bár az igaz, hogy szegecselt-kipárnázott láncing ellen még nem végeztünk ballisztikai tesztet (sajna ilyennel nem rendelkezünk, mert szegény az eklézsia). Ez azért lenne érdekes, mert egyszer láttam valami dokumentumfilmet, amiben ballisztikai vizsgálatokat végeztek hajítólándzsával és szegecselt láncinggel 3-4 cm vastag "padding"-gel (igazából nem tudom, mi lenne a helyes magyar kifejezés) és ott elég jól ellenállt a vért.

Igazából a hajító/lőfegyverek ellen a pajzs a leghatékonyabb eszköz. Na és itt jön a képbe a pilum: a normál hajítógerely ugyan átüti a pajzsot, de a hegy alakja miatt csak úgy 3-5 cm-re hatol át rajta. A pilum viszont optimális esetben egészen a fa nyélig áthatolhat a pajzson!
Na és ez a nem mindegy! :aboci:

A_Vaspok

A_Vaspok

Törzs-fórumozó

• Archívum
  • 632 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.09.19, 08:53

Felraktunk a honlapunkra pár avit amin a hajítódárdák/gerelyek nyelére szerelt zsinórok használatáról szól.... :)
Az ókorban szinte minden nép harcosai használták az ilyen technikák valamelyikét....pl : római Velites egységek...Thrákok...Görögök....stb.....

A könnyebbik gerely hegye a másfél miliméteres acél lemezen is áthatolt még zsinór nélköl is.....ehhez még hozzájön a zsinór plussz erőkarja...így gyakorlatilag nem sokat ért a korabeli páncél egy közelről dobott fegyver ellen :-(

Tehát pilum nélkül is igen jó volt a seregek páncélátütési hatásfoka.. :D

Ahriman

Ahriman

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 423 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.09.07, 16:57

(A falx a rhomphaia rokona, jellemzően kétkezes fegyver, belső íven élezve. Jól vág.) :felvon:

A_Vaspok

A_Vaspok

Törzs-fórumozó

• Archívum
  • 632 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.09.07, 14:54

A falx az más fegyver....
Ezt a görbét használták a földközi tenger vidékén körben mindenütt....a neve változó cópis, falcata, macaira.....de a lényege ugyanaz....
Meglepő de jóval a magyarok előtt ezen is van néha fokél :felvon:

Az egyenes kardnak max 60 centis pengehosszáról tudok, de legtöbbször 40-50 között mozgott....
Vasból készült már a csata idején....de bizonyára használatban voltak régebbi bronz példányok is még sokáig...

Guy_de_Valmont

Guy_de_Valmont

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 604 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.09.07, 14:27

Azért, nekem is falx-nak, vagy minek tűnt.

Én azt a xiphos izét ismerem, de nem tudom mekkora volt. És azt sem, hogy ezt bronzból, vagy már vasból készítették a Thermopülai csata idejében?

Ahriman

Ahriman

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 423 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.09.07, 13:57

Görögök valszeg, makedónok biztosan. Nagysanyi miatt jutott el a forma Indiáig. Aztán ott meg is maradt, ld kukri. Öhh, elvileg a legkorábbi falcaták itáliában találtattak.
Btw ezen kívül használták még a xiphost is, ez látszik a legtöbb vázán is.Ezt itten e.

Valamint a korai vázaképek nem okvetlenül mérvadóak, mert pl dendrai harangvértet se láttam rajta, oszt' mégis használták annyira nem is kis mennyiségben... :felvon:

Módosította Ahriman: 2006.09.07, 14:01

Guy_de_Valmont

Guy_de_Valmont

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 604 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.09.07, 13:30

Ezt görögök használták a perzsa háborúk korában? :felvon:

QBee

QBee

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 410 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.09.07, 12:41

Amúgy van arról vmi infó, hogy mekkora kardokkal hadonásztak a görögök?

Ilyet e. Sokáig a rómaiak is ezt használták.

Guy_de_Valmont

Guy_de_Valmont

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 604 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.09.07, 12:18

Guy de Valmont:
"Mondjuk a lándzsapöregetős, kung fu stílusú küzdelemtől én is csóváltam a fejem, de tagadhatatlanul látványos. smile.gif"
Csak a gyomrom ne keveredne fel tőle. :D

Bízom benne, hogy a kiemelt jelenetek valóban csak kiemelt jelenetek és lehet majd látni jó kis pajzstolós-letúrós, meg pajzsmögül arcbaszúrós teknikákat is. :felvon:

Az ilyen trükkös technikák is elvileg elférhetnek, mert volt ott egy-két csodacsávó, akik alkalmazhattak ilyesmit is, de ha az egész sereg így fog küzdeni, az télleg gázos lesz.

Amúgy van arról vmi infó, hogy mekkora kardokkal hadonásztak a görögök? Mer én úgy tudom, hogy a Gladiusnál is rövidebb volt a bökőjük és max. végszükség esetén használták, ha már eltört a lándzsa, vagy úgy összenyomódtak a sorok, hogy esély sem volt használni 20-30 cm-nél hosszabb eszközt.

A_Messor

A_Messor

Meridian

• Fórumita
  • 2927 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.09.07, 12:00

Guy de Valmont:
"Mondjuk a lándzsapöregetős, kung fu stílusú küzdelemtől én is csóváltam a fejem, de tagadhatatlanul látványos. smile.gif"
Csak a gyomrom ne keveredne fel tőle. :normaalis:

Guy_de_Valmont

Guy_de_Valmont

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 604 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.09.07, 11:57

Ha jól tudom a korabeli ábrázolásokon tök pucéran küzdöttek a hopliták.

Igen, a legcsóróbbak. Aki megengedhette magának az magára pakolt egyéb védőfelszreléseket.

Én vázákon meg tálakon láttam ilyen ábrázolásokat, ahol egy szál fütykösben, meg jó nagy pajzszsal, sisakkal és esetleg lábszárvértben döfködtek. Nem hiszem, hogy ott kipécézték a csórókat..

Pucér hoplita

Miles

Miles

Legionarius

• Fórumita
  • 1866 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.09.07, 11:49

Ha jól tudom a korabeli ábrázolásokon tök pucéran küzdöttek a hopliták.

Igen, a legcsóróbbak. Aki megengedhette magának az magára pakolt egyéb védőfelszreléseket.

Guy_de_Valmont

Guy_de_Valmont

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 604 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.09.07, 11:36

Nakérem. Lészen majd ilyen hoplitásos, perzsaabálós, űbermacsó film. Képregényalapján. Bezony. Conan a barbár a hellászban. Ohne mellvért, csak takarná az olajozott felsőtestet a forróbőrnadrág felett. Viszont lesz szélbenlobogós vörös köpeny. Meg falanxharc, szigorúan egyéni harcmodorra koncentrálva.

Iránya Google Videos, keresés a "300 journal" kulcsszóra.

Üdv,
Blue

Hát, én megnéztem pár videót és annyira nem gáz. Ha jól tudom a korabeli ábrázolásokon tök pucéran küzdöttek a hopliták. Ehhez képest itt túl is vannak öltözve a "farokbőrrel". :normaalis:
A veres köpeny meg abszolute jogos, mert a spártaiak ilyenben harcoltak.
Mondjuk a lándzsapöregetős, kung fu stílusú küzdelemtől én is csóváltam a fejem, de tagadhatatlanul látványos. :nemertem:

A_Messor

A_Messor

Meridian

• Fórumita
  • 2927 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.09.04, 10:11

Blue_highway_ACE:
Igen, már nekem is volt szerencsém megszemlélni a videókat. Viccesek a spártai srácok ahogy a halhatatlanok tömegében lágy belső stílusban pörgetik a lándzsájukat és minden döfésnél úgy leengedik a pajzsot mint egy lúzer kezdő live-os (talán mert azok....).

_Blue_highway_ACE (NPC/NJK)

_Blue_highway_ACE (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2006.09.04, 03:50

Nakérem. Lészen majd ilyen hoplitásos, perzsaabálós, űbermacsó film. Képregényalapján. Bezony. Conan a barbár a hellászban. Ohne mellvért, csak takarná az olajozott felsőtestet a forróbőrnadrág felett. Viszont lesz szélbenlobogós vörös köpeny. Meg falanxharc, szigorúan egyéni harcmodorra koncentrálva.

Iránya Google Videos, keresés a "300 journal" kulcsszóra.

Üdv,
Blue

Miles

Miles

Legionarius

• Fórumita
  • 1866 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.09.01, 17:01

Üdv!

Holnap az alábbi cikkben látható római gálya fog Budapestre érkezni.

http://www.mult-kor.hu/cikk.php?article=14564

A program nagyjából a következő: Tíz órakor indulnak Szentendréről, majd lehajóznak a Parlamentig, majd rövid időre kikötnek a Batthány-téren. Utána a gályát visszavontatják Aquincumba ahol 16 órától, illetve vasárnap 11 órától 18 óráig meg lehet közelebbről is tekinteni. A hajó legénysége Aquincumban felállít majd egy római tábort is, ami szintén várja a látogatókat.

Hagar

Hagar

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 279 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.09.01, 15:38

Üdv!

A rómaiak elvileg mindenféle arra hajózó népségből származnak, tehát ott aztán volt minden a földközi tengerről. A beltenyészetes-alkalmazkodós-túlélős germán/skandináv népek meg azóta kebedredtek el a többivel(pl rómaiakkal :gyagya: )

Az írek talán azért nem mind alacsony, tömpeorrú, vöröshajú ipsék, mert nem koboldok csupán azok leszármazottai :P (bocs a dúrva humorért :) )

Végül, de nem utolsósorban: A szeteotípiák kialakulásának is megvan az alapja, tehát valamikor valami, illetve valakik megalapozták ezeket az általánosításokat.

Mjolnir

Mjolnir

Styrbjörn

• Fórumita
  • 974 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.08.08, 11:38

Clorel, azért ugye ezt Te sem gondoltad komolyan?

De. Legalábbis mifelénk népességföldrajzon így van... Az lehet, hogy egy kisebb népcsoportban a beltenyészet miatt kialakulnak hasonló külsejű emberek, de kifejezett szemszín/magasság/hajszín egy népre sem jellemző.
A magas, szőke viking is pl. csak sztereotípia :rohog:

(OFF)Hm... Nos, Skandináviában 8-10 ezer évvel ez előtt, az utolsó jégkorszakban, a Würm-korban, a neolitba lépés határán kis, jégvédett izolátumokban, Dél-Skandináviában, és a nyugati fjordok katlanszerű öbleiben kis embercsoportok vészelték át az időjárás viszontagságait. Az ezer évek alatt genetikai változásokon mentek keresztül. Depigmentálódtak, kifehéredett abőrük, a hajuk kiszőkült, a szemük kivilágosodott, majd a klíma enyhe enyhülésekor a jégkori peremeken élő népekhez képest meg is testesedtek. Azóta persze keveredtek sok más néppel, de amit leírtam az tény. Aztán az, hogy egyesek ebből miféle elmebeteg következtetéseket vonnak le, az már más tészta.(/OFF)

De ez kissé OFF-nak hat szerintem. :virag:

ascalante

ascalante

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 42 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.08.04, 16:50

Clorel, azért ugye ezt Te sem gondoltad komolyan?

De. Legalábbis mifelénk népességföldrajzon így van... Az lehet, hogy egy kisebb népcsoportban a beltenyészet miatt kialakulnak hasonló külsejű emberek, de kifejezett szemszín/magasság/hajszín egy népre sem jellemző.
A magas, szőke viking is pl. csak sztereotípia :punny:

Clorelnek adok igazat. Pl. a tipikus ír tömpe orrú, szeplős és vörös hajú. Hát... nemrég jöttem haza nyaralásból, és alig van csak mutatóba vörös hajú ír. (Ja, és az eső sem esik mindig - nekünk tíz nap verőfény jutott!)

Üdv,

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]