Ugrás tartalomhoz

Ókori harcászat

• Válasz írásához lépj be
704 hozzászólás érkezett eddig

Guy_de_Valmont

Guy_de_Valmont

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 604 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.07.25, 22:24

A fene se tudja. Tavaly az olaszokat sem fütyülték ki, amiért kioperálták a nyilat. ;)

A testudójuk is jó volt 6 emberrel. Sztem az látványosabb lenne, ha bemutatnátook pár hasznos harceljárást, mint hogy megint a barbárok darálják be a büszke légiósokat. :D

Amúgy én a róma (HBO) sorozat nézése közben jöttem rá jó sok mindenre. Pl, hogy nem az eső ellen kellett a sisak hátsó része, meg hogy mire jó a megerősített vállvédő. ;)

Miles

Miles

Legionarius

• Fórumita
  • 1866 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.07.25, 19:14

Guy: Azért, mert a közönség 99%-át kb. annyira érdekli a latinul végrehajtott alakizás, meg a "Hogyan harcoltak a rómaiak" c. live törióra, mint engem a tegnapi Barátok közt. :D
Az ilyen fellépéseken sajnos inkább a látványosságon van a hangsúly. Akit a részletek is érdekelnek, azt továbbra is szívesen látjuk a műsor után. ;)

Az általad említett mutatvány egyébként az admklissii Trophaeum Traiani-n látható.

Guy_de_Valmont

Guy_de_Valmont

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 604 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.07.25, 18:54

Szóval jó lesz a móka? ;)

Amúgy érdekelne, hogy a légiósok miért nem tartanak egy kis csapatharcászati bemutatót, ahonnan megtudhatná a nagyérdemű, hogyan is tudták ezek a kis lómaiak rendre beaprítani a hatalmas germán bandákat..

Gondolok itt a mutate-ra, a különböző pajzs alatti-feletti szúrásokra, vagy a Traianus oszlopon lévő (asszem!) "pajzsdudor az orrba, kard meg a hasba típusú " közelharci taktikákról. Esetleg egy bábúkon végrehajtott pílumhajigálással egybekötve. :D
Sőt a "jobbra vágj" nevű, igen hasznos, csapatban végrehajtott mutatvány is meggyőző erejű lenne.

Én csak aztt láttam tavaly, hogy a germániákusok tavaly lerohanták légiósékat és szépen beabálták őket. ;)

GYG

GYG

Régi fórumozó

• Archívum
  • 1568 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.07.23, 16:32

meg persze a S.A.G.A., illetve az Északi Gárda illetve mittomén, hogy fogják hívni őket, de a szokásos barbár/normann gyalogosok csapat akikkel majd agyaljuk egymást.

Az utóbbi :cool:

Üdv!
Ennél kicsit bonyolultabb. Az Északi Gárda lesz kint és nem az SAGA. De ne menjünk bele.

Mjolnir

Mjolnir

Styrbjörn

• Fórumita
  • 974 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.07.23, 16:14

meg persze a S.A.G.A., illetve az Északi Gárda illetve mittomén, hogy fogják hívni őket, de a szokásos barbár/normann gyalogosok csapat akikkel majd agyaljuk egymást.

Az utóbbi :cool:

_Huitzhlipochtli (NPC/NJK)

_Huitzhlipochtli (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2006.07.22, 15:27

Üdv!

Mivel Milész még nincs netközelben bátorkodom én válaszolni, már amennyire én tudom a dolgokat:

az idei Savaria Karnevál megint középkoros lesz, szóval ókori csapatokból csak a "szokásos alap" felhozatal lesz:
Savaria Legio (Legio XV Apollinaris)
Legio Brigetio (Legio I Adiutrix Pia Fidelis)
a "gólyások" németországból (Legio III Italica Antoniniana - asszem ez a teljes nevük)
meg tán az osztrák Legio XV Apollinaris
bár ez utóbbi kettő nem szokott sok vizet zavarni (értsd: csak felvonulnak, de műsoruk nincs)

Meg lesznek még ősmagyarok. Gondolom ebből is a szokásos a Magor-Kassai-Csallóköziek trió.
Bár idén hálistennek nekünk nem lesz velük közös fellépésünk, tavaly amúgyis eléggé benne volt a zabszem a seggemben. Arról nem is beszélve, hogy teljesen anakronisztikus volt... :D

Hogy milyen középkori csapatok lesznek, nemtom. Gondolom Cseke Laciék Visegrádról, meg-meg-meg... tényleg passzolom.

De lessz, az a lényeg.

Ja és még csak annyit, hogy a karneválra teljesen átépítik a Ferences kertet, ahol a katonai bemutatók szoktak lenni. Felépítik a római városfalak kicsinyített mását (olyan 3 méter magasra, mert valami idióta városi építészeti rendelet szerint azon a helyen nem lehet magasabb építményt emelni :D ) toronnyal-kapuval illetve a kerten belülre is építenek római barakkokat, műhelyeket stb. Legalábbis ez az ígéret aztán, hogy mi valósul meg belőle idén majd kiderül ha ott leszünk.

Röviden-tömören ennyi lett volna.

GYG

GYG

Régi fórumozó

• Archívum
  • 1568 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.07.18, 09:44

Üdv!

Őket személyesen is ismerem és ott lesznek.

http://www.legiobrigetio.com/hu/index.html

Ezt Miles is meg tudná erősiteni, de most nincs net közelben pár napig. (Ő itt nyomja)

Sőt a Savaria légió is ott lesz. Ki hitte volna. :titok:

http://www.legio.hu/

Viszont a dátumot mintha nem egyeztették volna rendesen...

Módosította GYG: 2006.07.18, 09:49

Sdkfz251

Sdkfz251

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 272 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.07.18, 09:39

Hello!

Reneszánsz vívóbemutató biztos, hogy lesz. Ha jól tudom nem csak kard-tőr, hanem páncélos vívó-bemutató is lesz.

GYG

GYG

Régi fórumozó

• Archívum
  • 1568 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.07.18, 09:38

Csak a hivatalos programban egyelőre nem találtam. Pár ismerőst is megkapacitáltam, hogy milyen jó volt, de a szállást most kéne lefoglalni.

Szóval biztosan lesz?  :titok:

Az ismerőseim készülnek fellépni, ők csak tudják.:rohog:

Guy_de_Valmont

Guy_de_Valmont

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 604 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.07.18, 08:45

Csak a hivatalos programban egyelőre nem találtam. Pár ismerőst is megkapacitáltam, hogy milyen jó volt, de a szállást most kéne lefoglalni.

Szóval biztosan lesz? :titok:

GYG

GYG

Régi fórumozó

• Archívum
  • 1568 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.07.18, 07:56

Üdv!

Lesznek Savarián hagyományőrzők. Kb ugyanaz mint tavaly. De idén lesz még Cseszneken és Diósgyörben is biztosan. Valszeg lesz máshol is, de Én ezekről tudok

Guy_de_Valmont

Guy_de_Valmont

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 604 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.07.18, 07:13

Hali!

Egy kicsit más téma. :titok:

Tudja valaki, hogy az idei Savaria történelmi karneválon lesznek-e hagyományőrzők, vagy most csak "alap program" lesz?
Ill. ha nem lesz haditorna bemutató, akkor valahol lesz-e legalább olyan színvonalas - nekem nézőként nagyon tetszett a tavalyi.. - harcászkodás kis hazánkban valamikor? Nem muszály középkorinak lennie. :rohog:

scolari

scolari

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 700 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.07.15, 09:53

Szia drHurby!

"Ezt már én is irtam az előzőekben, igaz, hogy ez csak egy legenda, amint bármilyen más legenda is tartalmaznia kell igazságokat is. "

Ezt azért tartottam fontosnak kiemelni, mert a legenda-mondaképződésnek van néhány érdekes sajátossága.

"Szent László legendában is találunk igazságalapot, mely ugye az, hogy létezett Szent László, létezett Várad, de amint te is irtad az, hogy kivel harcolt az már a múlt és a krónikások homályában vész el."

Szerintem épp ez a lényeg. Ha csak az utolsó verziót ismernénk - és nem lenne más adatunk - buzgón kutatnák a történészek, hogy vajon V. László mikor harcolt Várad környékén a törökkel. (Hiszen más László király nem találkozhatott a törökökkel Magyarországon.) :)
Az egyik amerikai kutató azt sütötte ki, hogy Artur legendás csatáiban az "eredeti" Artorius piktek elleni sikeres harcait kellene keresni. Idővel aztán változott az időpont és az ellenség.
Persze biztosat nem lehet állítani.

"Túl sok irásos bizonyiték (igaz legtöbbje csak krónikásoktól származik) szól ellene."
Nincs azért abból túl sok :D

"Odáig egyetértek veled, hogy nem lehet tudni, hogy 200 év alatt mennyit változott a nyelvük, de az már nem biztos, hogy a született gyerekek anyanyelve nem a szarmata volt, mert vegyük például a magyarokat, akik a török hódoltság ideje alatt sem tértek át a török anyanyelvre, igaz Ők csak 150 évig voltak itt, és nem 200 évig, de szerintem ez a kis apróság elhanyagolható."

Itt azért óriási különbség van: a szarmaták egy néhány ezer fős kisebbséget alkottak a brit öslakosság - meg a piktek között. Ráadásul lehet, hogy nők nélkül kerültek oda.
Nálunk meg a törökök voltak a kisebbség. És ők jelentős részben meg is tanultak magyarul!
Úgyhogy nem tűnik túl jónak a párhuzam...

_drHuby (NPC/NJK)

_drHuby (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2006.07.15, 09:14

Hello, mindenkinek!

Láttad a filmet?

Igen természetesen láttam a filmet.

Artur abban is a szarmaták római származású parancsnoka - tehát tud latinul és "hazamenni" neki kicsit mást jelent. Persze a filmben baj van a kronológiával - is.
De ezért még nem kell Arturnak feltétlenül keltának lenni...

Perzse nem kell feltétlenül keltának lennie, de én akkor se tudom elfogadni tényként, amit a film és egyben a történészek és néprajzkutatók állitanak. Túl sok irásos bizonyiték (igaz legtöbbje csak krónikásoktól származik) szól ellene.

Egyébként meg a legenda csak legenda - és a legendák Arturjáról semmi biztosat nem tudunk, hiába írta le egy krónikás, hogy mikor halt meg.
(Király sem volt e szerint a szöveg szerint.)

Ezt már én is irtam az előzőekben, igaz, hogy ez csak egy legenda, amint bármilyen más legenda is tartalmaznia kell igazságokat is. Szent László legendában is találunk igazságalapot, mely ugye az, hogy létezett Szent László, létezett Várad, de amint te is irtad az, hogy kivel harcolt az már a múlt és a krónikások homályában vész el.

200 évi britanniai lakás után ki tudná megmondani, hogy milyen nyelven beszéltek ezek a lovasok?
A film gügye sztorijával ellentétben ugyanis nem sorozták őket rendszeresen Szarmatiában. A helyi nőktől született gyerekek anyanyelve pedig aligha maradt a szarmata.

Odáig egyetértek veled, hogy nem lehet tudni, hogy 200 év alatt mennyit változott a nyelvük, de az már nem biztos, hogy a született gyerekek anyanyelve nem a szarmata volt, mert vegyük például a magyarokat, akik a török hódoltság ideje alatt sem tértek át a török anyanyelvre, igaz Ők csak 150 évig voltak itt, és nem 200 évig, de szerintem ez a kis apróság elhanyagolható.

Ez a nyelv (és szkíta nyelvek legtöbbje) nagy valószínűséggel a finnugor, az Altáji nyelvcsalád és az indoeurópai nyelvcsalád között helyezkedik el. A tokhár nyelv például kifejezetten indoeurópai. Ilyen például a hun (a fekete-hun) is, ami az altáji és a finnugor nyelvek között helyezkedik el. Ha nagyon be akarnánk sorolni, akkor az altáji nyelvcsalád kipcsak ágába lehetne tenni.

Ennyire mem értek hozzá, sose volt a kedvencem a nyelvészet illetve a nyelvtan. Amit irtál akkor azt jelenti, hogy a szarmaták nem iráni nyelvhez hasonló nyelven beszéltek, hanem a finnugor nyelvcsaládba tartoztak, vagyis a magyarokkal nyelvrokonok?

Üdv

scolari

scolari

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 700 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.07.15, 08:22

Hello drHurby!

Láttad a filmet?
Artur abban is a szarmaták római származású parancsnoka - tehát tud latinul és "hazamenni" neki kicsit mást jelent. Persze a filmben baj van a kronológiával - is.
De ezért még nem kell Arturnak feltétlenül keltának lenni...

Egyébként meg a legenda csak legenda - és a legendák Arturjáról semmi biztosat nem tudunk, hiába írta le egy krónikás, hogy mikor halt meg.
(Király sem volt e szerint a szöveg szerint.)

Gondolj Szent Lászlóra: az ő történeteiben úgy változott az ellenség, ahogy múlt az idő, harcolt ő kunnal, tatárral, sőt végül törökkel is. Csak Várad maradt :)

200 évi britanniai lakás után ki tudná megmondani, hogy milyen nyelven beszéltek ezek a lovasok?
A film gügye sztorijával ellentétben ugyanis nem sorozták őket rendszeresen Szarmatiában. A helyi nőktől született gyerekek anyanyelve pedig aligha maradt a szarmata.

_rutichun (NPC/NJK)

_rutichun (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2006.07.14, 20:20

Kedves drHuby!

szarmaták iráni nyelven beszéltek.

Ez a nyelv (és szkíta nyelvek legtöbbje) nagy valószínűséggel a finnugor, az Altáji nyelvcsalád és az indoeurópai nyelvcsalád között helyezkedik el. A tokhár nyelv például kifejezetten indoeurópai. Ilyen például a hun (a fekete-hun) is, ami az altáji és a finnugor nyelvek között helyezkedik el. Ha nagyon be akarnánk sorolni, akkor az altáji nyelvcsalád kipcsak ágába lehetne tenni.

Üdv!

_drHuby (NPC/NJK)

_drHuby (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2006.07.14, 19:10

Hello scolari!

Azt a mondatomat, hogy 4 évnyi történelem oktatásom ment suttba, azt csak iróniának szántam. Egyébként még mindig fenntartom azt az állitásomat, hogy Artur nem lehetett római. Több tény is ellene szól ilyen az a tény is, hogy a Római Birodalom 409-ben kivonult Britanniából, vagyis ekkor már nem let volna célja Arturnak (ugye a film szerint) engedéjt kérni a rómaiaktól, hogy hazatérhessen szülőföldjére, mely elméletileg nem Bécs mellett volt (pontosabban Pannonia), hanem Camelot, melynek kelta királya volt. A másik tény pedig az, hogy irásos bizonyitékok vannak arról, hogy Artur király 542-ben halt meg a Camlenn-i csatában. Igaz a film szerint 175-től a szaramaták, ahova Artur is tartozott, szolgálták a rómaiakat. Egyébként akkor Arturnak elméletileg iráni nyelven kellett volna beszélnie, ha jól emlékszem történelmi tanulmányaimból, mert a szarmaták iráni nyelven beszéltek.

Na most az én elképzeléseim csaka mondavilágra épülnek, de mégis hihetőbbek mint a filmben állitottak:

A Római Birodalom bukása utáni vérzivataros időkben Európa szerte, így a romanizált Britanniában számos kis királyság vetélkedik egymással. Artúr sem Anglia királya - ugyanis az még nem létezik, csak egy kelta király Camelotból. Viszonylag kis területen belül elképesztően hosszú ideig tudnak háborúzni a britek és az angolok. Míg más területeken a germánok szinte ellenállás nélkül átveszik az uralmat a kelta területek felett - addig Britanniában csak hosszú harc után jön létre az Angol-szász királyság. Ezzel szemben máshol a hódítók elvesztik a nyelvűket, maguk is romanizálódnak, mint a kelta őslakosság - addig itt uralkodóvá válik az angol nyelv.
A rómaiak még 409-ben kivonulnak Britanniából, ahol kelta királyságok jönnek létre. A különböző kelta népek helyet cserélnek a skótok az ír szigetekről Skóciába húzódnak, helyükre romanizált britek érkeznek az írek ősei. Britanniában Artúr király - Camelot várából próbálja meg feltartoztatni az angol-szász törzseket. Az angol és szász törzsek Etele támadásával egyidőben, 450-ben érkeztek kelet-Angliába, és innen kiindulva a kelta uralmat fokozatosan Skóciába, Wales-be Cornwallba szorítják vissza. Ebben a korban még él az ősi kelta hitvilág is, de a kelták többsége keresztény, és az angol-szászoknál is most terjed el a kereszténység ehhez a korhoz, Artúr király személyéhez sok legenda is kapcsolódik - Excalibur, kerekasztal lovagjai, szent Grál legendája. Artúr király létező személy és Camelot is létező hely - valószínű, hogy a legenda többi részében is valós és kitalált események keverednek.

Aztán még itt van a Pendragon legenda is:

Pendragon legenda - több változatban is ismeretes. Mindegyikben a kulcsfigura - Merlin a varázsló, a régi kelta vallás megtestesítője, akit Máb királynő a gonosz tündér teremt, de fellázad ellene, a jó Tótündértől kapott kardot - az Excaliburt, Uther Pendragonnak adja, aki a keresztény vallás híve. A kard segítségével legyőzik a pogány uralkodót, de Uther nem méltó a feladatra, szövetségesének feleségét akarja megszerezni magának, akár egy éjszakára is - és ostrom alá veszi annak a várát. Merlin, hogy a vérontást megállítsa, varázslattal célja eléréséhez segíti Uthert, vetélytársa képére formálja egy éjszakára - cserébe az éjszaka gyümölcsét Artúrt kéri. Ráadásul elveszi tőle az Excaliburt, mely legyőzhetetlenné tette. Uther életével fizet bűnért. A mágikus kardot, csak egy tökéletesen tiszta lélek birtokolhatja - ebben az esetben, ez Artúr - a bártor, de felelőtlen, bűnös vágyát megfékezni nem tudó Uther, varázslat segítségével bűnben fogant gyermeke. Mikor 20-éves lesz Artúr kihuzza a sziklából az Excaliburt - és a kard erejével és lovagi bátorságával egyesíti a királyságot. (Artúr legendája nem beszél szászokról és britekről.) Lovagtársaival megalapítja Camelot várát, amelynek közepén áll a kerekasztal, azt ülik körül Artúr és lovagtársai 12-en, ebben a körben mindenki egyenlő. Artúr félti birodalmát - mi lesz vele, ha ő már nem lesz - ezért a szent Grál keresésére indul. Camelot várát a legkiválóbb lovagra Lancelot-ra hagyja. Artúrnak a krónikák szerint volt Llenlleawc nevű alvezére (Sir Lancelot). Lancelot és Gwenhwyfar (Guinevere) Artúr felesége Máb varázslatára "bűnbe esnek". Guinevere-től nem születik útóda Artúrnak, de Máb ugyan azzal a varázslattal, amit Merlin alkalmazott féltestvérét változtatja át Guinevere alakjára. Ebből fogan Mordred (Medraut). Az 542 - Camlenn-i csatában mind Artúr mind Mordred meghal. Lancelot visszaadja a Tótündérnek az Excaliburt, Artúr lelke Avalon szigetére távozik az örökéletű hősök szigetére. A Camlenn-i csatában Artúr már 77-éves, ami igen szép kor egy lovagkirálynak.

Namost, kb ezek lennének az indokaim amiért nem tartom Arturt rómainak, főleg nem szarmatának. Igaz a lényegen nem változtat, mert ez csak egy legenda, ahogy Te is mondtad, ezért nem is kötöszködni akarok a néprajzkutatók és történészekkel, csak kifejtettem véleményemet.

Üdv.

scolari

scolari

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 700 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.07.14, 17:37

Szia drHurby!

"Nem tudom, ha ez igaz akkor 4 évnyi gimnáziumi történelem oktatásom dől meg bennem. Állitólag ez a film (Arthur király) az új régészeti kutatásora hagyatkozik, de szerintem csak egy koholmány. Várom véleményeteket, szerintetek tényleg Római volt Arthur?"

Hova jártál Te suliba? Nekem még nem tanítottak Arturról:)

A film szerintem csapnivaló lett, a forgatókönyvíró a sztorit sem értette meg.

I. sz. 170. körül Marcus Auerlius császár a Kárpád medencében legyőzte a határokat támadó kvád-markomann (germán) és szarmata szövetséget. A béke fejében a szarmatáknak 6000 lovast kellett a birodalomnak felajánlani: egy nagyobb csapatot Britanniába rendeltek belőlük. Első parancsnokuk Artorius Castus volt (ismert római hadvezér, rekonstruálható életúttal)

Ezt a történészek eddig is tudták, mert le volt írva.
Aztán találtak pár érdekességet: az emlékekből kiderült, hogy még kétszáz évvel később is létezett a szarmata lovasok utódainak települése. (A leszerelt veteránok nem mentek haza, földet kaptak, letelepdetek, s a gyerekeikből is katonák lettek.)
Az is kiderült, hogy később mást is hívtak Arturnak.

Most aztán a néprajzosok próbálják felfedezni a szarmata népek hagyományainak meg az Artur mondakörnek az összefüggéseit.
Van is róla egy magyarul egy érdekes könyv, Szkítitától Camelotig a címe.

De szerinted mi változik mindettől?
Artur története mégiscsak egy monda...

Üdv :)

_drHuby (NPC/NJK)

_drHuby (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2006.07.14, 15:54

Ha már a rómaiaknál tartunk mit szóltok ehhez:

Arthurnak, aki a Római Birodalom legészakibb védvonalának őrzésére kirendelt sereg vezére, mielőtt elhagyná Nagy-Britanniát, lovagjaival együtt még egy utolsó nagy megbízást kell teljesítenie.

Ennek során ráébred, hogy ha Róma elvész, Britanniának szüksége lesz egy vezérre – valakire, aki nemcsak a szászok fenyegető támadásától védi meg az országot, hanem megmutatja az utat egy új korszak felé.

Az Arthur király című filmben a történelem egyik legnagyobb legendája elevenedik meg izgalmas kalandok, különleges látvány és lenyűgöző jelenetek közepette.

Történelmi idők

A történészek évszázadokon keresztül azt gondolták, hogy az Arthur-mondakör csak mítosz, de bebizonyosodott, hogy Arthur valóságos szereplője volt az ötödik századi Britannia történelmének, hogy a legendás figura mögött valódi személy rejlik, aki a privát élet utáni vágy és a közösség iránti kötelességtudat között hányódott.

Európa keleti részén, amely egyszer majd Oroszország lesz, létezett egy harcos kaszt, Róma egyik állandó és félelmetes ellenfele. Ők a voltak a szarmaták. A Római Birodalom peremén éltek egészen i. sz. 175-ig, amikor is elvesztettek egy kulcsfontosságú csatát Marcus Aurelius ellen a mai Bécs környékén. Marcus Aurelius a következő javaslatot tette a túlélőknek: Rómáért harcolnak, vagy meghalnak. A szarmaták a birodalom iránti hűséget választották, és beleolvadtak a római hadseregbe – a belőlük kialakított hadtestek egyike Egyiptomba, a másik Britanniába került. Ezek a lovaglásban jártas profi katonák ellenőrizték évekig az előretolt helyőrségeket, apáról fiúra örökítve a feladatot.
Az ötödik században Róma fénye kezdett kihunyni. Barbár hordák ostromolták a birodalom határait. Britanniába a szászok készültek betörni északról és keletről.

Egy szarmata lovas helyőrség a félig római, félig brit Lucius Artorius Castus vezetése alatt vállalkozott Britannia védelmére a barbár szászok ellen, akik a Hadrianus építette, a birodalom határát jelző falon túlról próbáltak betörni az országba. Castus csapatát – amelyben Lancelot, Gawain, Galahad, Bors, Tristan és Dagonet is ott volt – mint a római hatalom jelképét, gyűlölte és örökösen támadta egy, az őslakosokból szerveződött katonai alakulat, amelyet egy titokzatos varázsló és szakadár vezér, Merlin irányított.

Britannia születése

Ez volt a keret. A film rendezője beleillesztette Arthur és lovagjai nagy küldetésének történetét, amely a Rómába való visszatérés előtti utolsó feladatnak ígérkezik. Arthur csapatával együtt északra megy, és mélyen behatol az ellenséges területre. Az a harcosok feladata, hogy a családjával együtt kimentsenek egy Marius nevű római nemest, mielőtt a szászok kezére kerülnének. A mentőakciót követően délnek indulnak Hadrianus biztonságot jelentő fala felé, mindig egyetlen lépéssel a támadó szászok előtt, akiket a könyörtelen Cerdic vezet. A csapatban immár ott van a kimentett család, néhány brit nő és gyermek, és ott van Guinevra is, aki út közben mindent megtesz, csak hogy meggyőzze Arthurt: szembe kell néznie üldözőikkel, hiszen csupán ő és a lovagjai állnak a fosztogató szászok és lemészárlásra ítélt ártatlanok ezrei között.

Guinevrának végül sikerül meggyőznie Arthurt, hogy szánja rá magát a kulcsfontosságú ütközetre, amelyben Britannia jövője forog kockán. A Badon-hegyi csatában a szászok északról áradó serege összecsapott az Arthur vezette szarmatákkal és a mögöttük felsorakozó britekkel. E csata kimenetele létfontosságú volt Britannia jövőjét illetően. Valamint ez volt az a pillanat, amikor Arthur szembenézett a végzetével, és ezzel útjára indította a legendát, amely napjainkban is él.

Nem tudom, ha ez igaz akkor 4 évnyi gimnáziumi történelem oktatásom dől meg bennem. Állitólag ez a film (Arthur király) az új régészeti kutatásora hagyatkozik, de szerintem csak egy koholmány. Várom véleményeteket, szerintetek tényleg Római volt Arthur?

Rorgosh

Rorgosh

ygab234

• Fórumita
  • 632 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.07.09, 21:07

Üdvözletem!

Rómaiak vs barbárok:
Tudni kell azt, hogy anagy csaták viszonylag ritkák voltak a birodalom és a határain túl élő népek, különösen a germán barbárok között. A nagy csaták kora tulajdonképpen a kora császárkorban véget ért, és a hadviselés innéttől fogva elsősorban pusztító portyákban és ezek kapcsán kialakuló kissebb ám heves összecsapásokban folyik tovább.
Ez pedig megváltoztatta a harctéri viszonyokat. Megnövekedett a harctéri kezdeményezőképesség szerepe, és csökkent a iművelt taktikáét. Ekkor alakul ki az amit itt egyesek "ötletszerű hadviselés"-nek neveznek. Azonban ez ekkoriban inkább előny, mint hátrány volt.
Emellett a kissebb létszémok miatt a harctér relative kitágult, így kevésbé érvényesült a szűkös terep harcrendtömörítő hatása, iletve a harcban nem álló hátsóbb sorok harcosai megkíserlhették oldalról megkerülni az ellenfél harcrendjét.
A pajzsfal ellen pedig már a kelták is ismerték az ellenszert: túlerejű pajzsfal.. :nono: Merthogy a kelta és a germán harcmodor leírásai épp azt írják le, hogy ők is pajzsafalakat használtak, s ezt fejelték meg a germánok még az új taktikával: a könnyűfegyverzetű gyalogsággal megtámogatott lovasságal (aminek erejét Ceasar oly mértékben ismerte fel, hogy zsoldjába fogadta őket...)

Tisztelettel: Rorgosh

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]