Ugrás tartalomhoz

Ókori harcászat

• Válasz írásához lépj be
704 hozzászólás érkezett eddig

izolde

izolde

Újdonsült fórumozó

• Archívum
  • 30 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.06.25, 16:09

"elefánt"
Az ókor tankjai azért a makedón seregeknek is okoztak némi fejfájást...
mivel soha nem láttak még ehhez hasonló szörnyeket. Végül rájöttek, hogy a dárda megsebzi a hátasok érzékeny bőrét és Alexandrosz megvívta az utolsó nagy csatát. Indiában egyébként máig nagy kultusza Alexandrosznak, többek között a döntő csata után tanúsított embersége miatt.

Mjolnir

Mjolnir

Styrbjörn

• Fórumita
  • 974 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.06.20, 12:59

Mjölnir: thx. Mekíméltél egy kis kereséstől.  :normaalis:  hogy jobban menjen a tanulás az érettségire. :gyagya:

Köszi! :gyagya:

Aemaeth

Aemaeth

Dark Jedi

• Archívum
  • 2584 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.06.20, 11:52

Mjölnir: thx. Mekíméltél egy kis kereséstől. :normaalis: hogy jobban menjen a tanulás az érettségire. :gyagya:

Mjolnir

Mjolnir

Styrbjörn

• Fórumita
  • 974 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.06.19, 22:01

És míg derék germánjaink a frameákat hegyezték, mi volt a helyzet a harci elefánikkal? Első látásra félelmetes fegyver. másodikra is. De mi a helyzet ha harmadszor is ránézünk? Az elefántot könnyű megijeszteni, ha megvan a hely, hogy lendületet vegyen elég gyors is tud lenni, de ha a nyílzáporr kiüti az idomárt akkor lehet az elszabadult állat abban a seregben is kárt tesz amihez tartozik. Tulajdonképpen lehetett csatát nyerni pusztán azzal, hogy a seregeinkben harci elefánik is voltak?

http://forum.rpg.hu/index.php?showtopic=6447
Ebben a topicban ez volt a legutóbbi téma... :)

Aemaeth

Aemaeth

Dark Jedi

• Archívum
  • 2584 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.06.19, 21:07

És míg derék germánjaink a frameákat hegyezték, mi volt a helyzet a harci elefánikkal? Első látásra félelmetes fegyver. másodikra is. De mi a helyzet ha harmadszor is ránézünk? Az elefántot könnyű megijeszteni, ha megvan a hely, hogy lendületet vegyen elég gyors is tud lenni, de ha a nyílzáporr kiüti az idomárt akkor lehet az elszabadult állat abban a seregben is kárt tesz amihez tartozik. Tulajdonképpen lehetett csatát nyerni pusztán azzal, hogy a seregeinkben harci elefánik is voltak?

A_Vaspok

A_Vaspok

Törzs-fórumozó

• Archívum
  • 632 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.06.19, 20:15

Így is van....de én szigorúan a római korbelieket osztottam fel három egymáshoz közeli időszintre.... :)

GYG

GYG

Régi fórumozó

• Archívum
  • 1568 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.06.19, 17:50

Ehhez annyit kéne még hozzátenni, hogy mindez csakis kizárólag a korai germánokra igaz  :)
űUgyanis a második-harmadik századtól már úgy emlegetik a germánokat, hogy kiváló ötvöseik vannak éás nagy tételben másolják a római gladiusokat...némi germán beütéssel !
A negyedik századtól már rengeteg kardot hagytak ránk...és egyre több germán sisak maradt fent    :)  :)
A 4-5-ik századra már damaszkolt pebgéket is tudtak gyártani.... !

Tehát nem mindegy melyik század germánjait vesszük figyelembe.... :P

Jaja. Manapság meg már VB-t is rendeznek és tankjuk is van....:durci:

A_Vaspok

A_Vaspok

Törzs-fórumozó

• Archívum
  • 632 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.06.19, 17:36

Ehhez annyit kéne még hozzátenni, hogy mindez csakis kizárólag a korai germánokra igaz :)
űUgyanis a második-harmadik századtól már úgy emlegetik a germánokat, hogy kiváló ötvöseik vannak éás nagy tételben másolják a római gladiusokat...némi germán beütéssel !
A negyedik századtól már rengeteg kardot hagytak ránk...és egyre több germán sisak maradt fent :) :)
A 4-5-ik századra már damaszkolt pebgéket is tudtak gyártani.... !

Tehát nem mindegy melyik század germánjait vesszük figyelembe.... :P

Mjolnir

Mjolnir

Styrbjörn

• Fórumita
  • 974 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.06.19, 15:51

Hát róluk sajnos alapvetően elég kevés hitelesnek tekinthető forrás létezik. Az egyik legfontosabb Tacitus: Germania c. műve, de ez is fenntartásokkal kezelendő, lévén, hogy eléggé érződik rajta az író elfogultsága...
Amit már le is írtam, nem sok fémlelőhelyük volt. Tacitus szerint kardot vagy hosszabb lándzsát ritkán használnak. Inkább a keskeny, rövid hegyű és rövid nyelű frameát favorizálták, amivel akár közelharcban is érvényesülhettek.
A lovasaiknak is pajzsa és frameája volt. A gyalogosok kedvelték a hajítófegyvereket, amiket Tacitus szerint mérhetetlen messzire tudtak hajítani. Szintén ő írta, hogy "páncélja" kevesüknek van, fém, vagy bőrsisakja pedig alig egy-kettőnek.
Használtak még rövidkardokat meg átalakított gladiusokat is...
A pajzsuk nagyon fontos volt számukra. Nagy gyalázat volt az elvesztése csatában. Voltak akik öngyilkosak lettek a szégyentől emiatt. (Ez utóbbit is Tacitus írja, nem tudom, mennyire hiteles :) )

Lee

Lee

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 131 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.06.19, 14:00

"A fémlelőhelyekben szegény germánok főleg frameát használtak. "

Mjöllnir!A germán harcászatról írnál pár sort?

Mjolnir

Mjolnir

Styrbjörn

• Fórumita
  • 974 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.06.19, 12:05

de én fogtam pajzsot a kezemben és ugrott neki ember is

szerintem ezen a fórumon nem vagy vele egyedül. :)

Akkor ki lehet jelenteni, hogy ha kezdetben próbálkoztak is az ugrabugrával, valószínűsíthető, hogy nagyon hamar letettek róla?

Tudod mit? Maradjunk ennyiben! :) :)

Aemaeth

Aemaeth

Dark Jedi

• Archívum
  • 2584 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.06.19, 11:41

Nem gondoltam, hogy a római pajzsfal szépen ártyázik míg a germánok ugrabugrálnak a pajzsukra. de én fogtam pajzsot a kezemben és ugrott neki ember is. hát nem tudtam megtartani. Igaz, egyedül voltam, nem támogatott 3000 bajtársam és tbbéves komoly kiképzésem sem volt. Éppen ezért kérdeztem. De hát szó mi szó, nem is hittem egy percig sem hogy működik, pontosan azért kérdeztem, mert itt-ott láttam ilyen jeleneteket, és nem voltam biztos benne, hogy a fantázia szleménye volt e, vagy azért valós alapokon nyugodott. Akkor ki lehet jelenteni, hogy ha kezdetben próbálkoztak is az ugrabugrával, valószínűsíthető, hogy nagyon hamar letettek róla? :)

Ahriman

Ahriman

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 423 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.06.19, 09:59

A rómaiaknál vannak parittyások és íjászok is. A scutumon van umbó. Meg fémszegély. Lehet vele ütni. Vagy az alsó szegéllyel ugrás előtt eltörni a térdét, mivel MAGASRA kell ugrania, tehát közelről indul a kedves versenyző. Ha meg esetleg oda is ér... szted a római megtartja neki a pajzsot? Valamint a mellette állók is nyugton maradnak? Meg a mögöttük állók? Ráadásul mivel ezek NEM jönnek tömegben, még az is belefér, h az ugrabugráló tag mögé kilép vki a sorból, és egy lándzsával odébbrakja.

Mjolnir

Mjolnir

Styrbjörn

• Fórumita
  • 974 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.06.19, 09:30

Nézd... a római légiósok tudták, hogy a pajzsfaluk az életük. És képzésük során elég jól megtanulták megtartani azt. Egy-egy ugráló "barbár" nem sok gondot okozott. Pajzsfalbontáshoz egy tömegnek kellett volna ugrálnia. De attól még, hogy harcban elhunyt germánokat gazdag túlvilági lét várta, nem voltak hülyék, sem öngyilkos hajlamúak. Szerették azok a kis tanyájukat, meg az asszonyukat és nem röstellettek hazatérni vágyni egy-egy csata után! :normaalis:
Megvoltak a módszerek a római pajzsfal ellen is. De ezek szervezett akciók voltak. A csattanó maszlaggal fanatizált szakrális kelta harcosok meg megint csak más tészta...

De a harc legfontosabb tényezője mindkét oldalon a pajzsfal volt.

(A másik meg, hogy baltával nem gyakran kerültek szembe a rómaiak. A fémlelőhelyekben szegény germánok főleg frameát használtak. A kelták is inkább lándzsát, meg kardot hordtak...)

A_Messor

A_Messor

Meridian

• Fórumita
  • 2927 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.06.19, 09:20

Aemaeth:
Hát pszichopaták ugrálhattak a sorok közé, azthiszem erről volt valahol info is hogy néha a testükkel igyekeztek bontani a pajzsfalat. De ez mondjuk 99.9%ban öngyilkosság és legfeljebb a társaidnak lesz jó (szóval túl gyakran nem lehetett, elvégre olyan hogy nemzeti öntudat azért nagyon nem volt erőltetve akkoriban).
Ill. ez eléggé más mint ami itt említve volt (semmi lehúzás meg fejvágás).

Aemaeth

Aemaeth

Dark Jedi

• Archívum
  • 2584 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.06.19, 08:57

Az miért elképzelhetetlen, hogy a sörtől vagy mittoménmilyen gombapárlattól megrészegült félelmet nem ismerő barbár harcosok úgy bontották fel a pajzsfalat, hogy nekrohantak és egyszerűen ráugrottak, miközben még rá is somtak egyet a baltájukkal, vagy a pajzsukkal felülről akarták lenyomni, ugrás közben. Lehet, hogy nem élte túl, de ha felbontja a pajzsfalat, és ezzel akár éket verhetnek a római sorokba akkor tuti hősi halott lesz, és istene jobbjára kerül meg kap 50 szűzlányt a túlvilági életének eltöltésére. :normaalis: Szóval ez az ugrabugra annyira valószerűtlen?

Lee

Lee

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 131 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.06.19, 08:00

"A rómaiak meg közben malmoztak..."
Nem enm malmozztak,hanem védték magukat... :normaalis:

Egyébként lehet,h igazatok van és egy kicsit szabad értelműek ezek a bemutatók...
:eeek:

Mjolnir

Mjolnir

Styrbjörn

• Fórumita
  • 974 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.06.18, 16:59

evileg az a hülye umbó gömbölyű, nem?

Hát a szóban forgó harchelyzetet sehogysem tudom elképzelni a realitás határai között, de nem csak gömbölyű umbók léteztek. Egészen változatos formák voltak használatban. Például elég felkapott germán pajzsdudor volt ez is: http://www.jelldragon.com/images/fg_german...ield_boss_2.jpg

Ezek az umbóval leszorító technikák meg kivitelezhetőek félgömb umbóval is, csak nem csatában...
Egy az egy ellen kerek pajzsokkal sok ilyesmi működik... :normaalis:

Módosította Mjölnir: 2006.06.18, 17:01

A_Messor

A_Messor

Meridian

• Fórumita
  • 2927 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.06.18, 16:37

Miles:
(OFF)"A rómaiak meg közben malmoztak..."
A barbárok rohamoztak, tehát első körben övéjük a KÉ! ;)(/OFF)

"Egyébként Lee szerintem arra gondol, hogy a scutumot felső szegélyénél a saját umbojával megtámsztva leszorítani...én legalábbis így tudom elképzelni."
Erre én is gondoltam, de ezt még együttműködve is kissé körülményes kivitelezni (evileg az a hülye umbó gömbölyű, nem? ).
Arról nem beszélve hogy akkor meg a saját pajzsától nem tud szúrni... :eeek:

Esetleg ha direkt kapós umbot használtak... :normaalis:

Miles

Miles

Legionarius

• Fórumita
  • 1866 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.06.18, 15:59

bocs egy kicsit elírtam...szóval úgy bézett ki,hogy amikor rohammal nekirohantak a pajzs falnak,a pajzsaik umbójával leszorították a római pajzsokat és ezzen felnyomva magukat átszúrtak/vágtak felette!
Még1szer elnézést a félreérthető fogalmazásért!
Egyébként egyszer láttam valahol...asszem valami bemutatón...

Aha

A rómaiak meg közben malmoztak...

Egyébként Lee szerintem arra gondol, hogy a scutumot felső szegélyénél a saját umbojával megtámsztva leszorítani...én legalábbis így tudom elképzelni.

Tetszetős, de szvsz alapból is kivitelezhetetlen eljárás, nem még harcszerű körülmények között.

Ha nagyképű akarok lenni:
Spoiler

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]