Ugrás tartalomhoz

Harry Potter filmek

• Válasz írásához lépj be
751 hozzászólás érkezett eddig

original_trixi

original_trixi

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2488 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.09.18, 17:29

Engem állatira felvillanyozott a hír. :)

Végre valaki nem csak morgolódik :)

Aleister

Aleister

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 4397 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.09.18, 14:56

Ez lesz az. Köszi!

Engem állatira felvillanyozott a hír. :)

dekszter

dekszter

Régi fórumozó

• Szerkesztő
  • 5307 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.09.18, 14:07

:sherlock: (Wiki)

On 12 September 2013, Warner Bros. confirmed that J. K. Rowling was writing a script based on her book Fantastic Beasts and Where to Find Them and the adventures of his author Newt Scamander, which is set 70 years before the adventures of Harry Potter. This would mark Rowling’s screenwriting debut. It is planned as the first movie in a new series.

Aleister

Aleister

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 4397 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.09.18, 13:58

Bocsi, hogy nem olvasok vissza, ha esetleg erről van szó, akkor utólag is sry!

A napokban (tán tegnap) fél füllel hallottam a rádióban, hogy ismét folynak a tárgyalások egy HP univerzumban játszódó filmről Rowlinggal. Sajnos a hír elejéről lemaradtam, így nem volt számomra világos, hogy ez most kapcsolódik-e a HP ciklushoz.

Erről tud valaki valamit?

original_trixi

original_trixi

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2488 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.09.18, 09:06

No offense de szerintem pont ez történt.

Ha személyesen beszélgetnénk, most ezt az arckifejezést látnád.
Mivel nem olvastad a könyveket, szerintem nem kellene ilyen magabiztossággal véleményt alkotni. Ne arra alapozd a véleményedet, hogy miket hallasz innen-onnan és aztán kiválasztod, hogy mit akarsz elhinni. Még egy példa: Rowling elmagyarázta Alan Rickmannek az első film előtt, hogy mi a karakterének a háttere és motivációi, hogy jobban tudja játszani. De persze az ilyenekre az a válasz, hogy nem is igaz. Nem értem, miért vagytok ilyen bizalmatlanok és gyanakvóak, amikor minden ott van a könyvben, és van értelme. Rowling nem a legjobb író, de azt mért olyan nehéz elhinni, hogy előre felvázolt egy történetet? Nem lehet minden bizonyítékot elhárítani annyival, hogy "szerintem" meg "én ezt nem hiszem el". Ilyen alapon minden vitát megnyernék és boldogan élnék azzal a tudattal, hogy igazam van.

Viszont szívesen meghallgatnék-olvasnék erről bennfentes véleményt.

Hát én a kiadásban nem, csak a könyvtervezésben vagyok jártas, de biztos vagyok benne hogy úgy van, ahogy mondtad. A HP-t is sokan visszautasították és változtatni kellett rajta, szerintem ez is közrejátszik a hosszúságában (az a feltételezésem, hogy féltek tőle hogy a gyerekek nem akarnak majd belekezdeni egy 400 oldalas könyvbe). Aztán hamarosan ráharaptak.

Módosította original_trixi: 2013.09.18, 09:08

Bulldy

Bulldy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 6062 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.09.18, 08:35

Én simán el tudom képzelni, hogy első körben egy hosszú történetet tervezett, aminek az alapjai, főbb fordulatai meg voltak a fejében, mikor írni kezdett, sok minden pedig menet közben alakult ki.

Érdemes lenne ismerni a másik oldalt is, a kiadóét. A Harry Potter tipikus ponyva-irodalom (no offense, ez nem minőségi kategória), és mint ilyen, feltételezhető, hogy könnyen talál olvasótábort. Mivel manapság annyira nem könnyű emberek millióit olvasásra csábítani, kiadóként az első kérdésem, egy hozzám betévedő íróhoz az lenne, hogy ha sikeres lesz a könyve, akkor van-e a történetében elég kraft a folytatásra, mivel egy bejáratott címet újra és újra eladva többszörözhetem meg a bevételt. Ilyenkor az irónak illik legalább egy diszkrét "igen" -t válaszolni és ha rákérdeznek, hogy hogyan tervezi a folytatást, akkor legalább egy pár csavart mondani.
Ne legyenek kétségeink, a könyvkiadás is kőkemény biznisz, amiben az író csak egy szereplő és gyakran nem az a fél, aki diktál. Szvsz legtöbb esetben egy regény vagy regénysorozat sikerességénél a népszerűséget az író, az anyagi hasznon nagy részét pedig a kiadó söpri be. Kivétel az olyan produktumok, amik végül eljutnak a nagyvászonra (HP) vagy TV -re (Trónok Harca). De ezekből nincs sok.

A fenti eszmefuttatás csak elmélet, mert nincs tapasztalatom a könyviparban. Viszont szívesen meghallgatnék-olvasnék erről bennfentes véleményt.

Bulldy

dekszter

dekszter

Régi fórumozó

• Szerkesztő
  • 5307 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.09.18, 07:28

Erősen kétlem, hogy Rowling később találta ki, hogy "hmm, mi lenne ha az a medál lenne az egyik horcrux, amit egy könyvvel korábban fél mondat erejéig említettem"

No offense de szerintem pont ez történt.
Ha minden igaz, a HP könyvek előtt nem nagyon írogatott mást. Egy kezdő író tényleg az első nagy művénél belövi, hogy hét (ráadásul radikálisan eltérű hosszúságú) könyvet fog írni?

Piton (aki hatalmas közönség kedvenc), szerintem az elején igenis az tipikus rosszfiú és utálni való szemétláda, akinek szánta. Később, ahogy csavarodott a sztori, úgy alakult az ő szerepe is.

Nekem a legtöbb ilyen nagy felfedezés nagyjából annyira "az elejétől kitalált", mint Vader legendás "I am your father!" mondata.

Meggyőzni úgysem tudjuk egymást, ezért inkább :virag: :) .

original_trixi

original_trixi

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2488 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.09.17, 23:41

Nem értem, mért olyan nehéz elhinni -.- A könyvekben sok utalás el van helyezve a későbbi könyvekre. Egy kisebb példa: az ötödikben a medál (lakatnak lett fordítva, ezért magyarul nem érthető), amit nem tud senki kinyitni, ezért bedobozolják mint kacat, később kiderül, hogy horcrux. Erősen kétlem, hogy Rowling később találta ki, hogy "hmm, mi lenne ha az a medál lenne az egyik horcrux, amit egy könyvvel korábban fél mondat erejéig említettem". Sok van ezekből, hogy megjelenik egy tárgy, aminek később nagy jelentősége lesz. Illetve ott van Piton, vagy Dumbledore története. Minden teljesen összevág és magyarázatot ad arra hogy mit miért csináltak. Hogyan lehetne úgy megírni ilyeneket, hogy nincs előre kigondolva? Ja tényleg, minden véletlen volt :) Az ilyesmi nyilván csak második/többszöri olvasásra esik le, vagy ha mondjuk olyan jó a memóriája valakinek.
Bocs, de ha valaki nagyjából 10 évig ír egy könyvsorozatot, szerintem nem olyan furcsa, hogy nem ugyanolyan a hetedik, mint az első. Ez nem is baj, mivel az első néhány elég gyengusra sikerült, mint ahogy már megbeszéltük.
Ha elmondjátok, miket tartotok lyukaknak a cselekményben, szívesen megpróbálok magyarázatot adni rájuk. Szerintem egy nagyobb hiba van csak, azzal nem fogok vitatkozni. Amit a filmekben b#%&!sztak el, azt meg hanyagoljuk.
Azt meg amúgy már elmondtam, hogy miért pont hét könyv van. Ha nem hiszed el, az ellen nem tudok, meg nem is nagyon van kedvem tenni.

scaurus

scaurus

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 566 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.09.17, 17:43

...
Nem a kelendőség miatt lett hét könyv, mivel már az első könyv megírása előtt ki volt találva az egész történet. Nem csak úgy hozzá lett toldozgatva.
...

Egyetértve dekszterrel, kizártnak tartom.
Lehet, hogy volt egy elképzelése, hogy legyen hét könyv, de hogy a sztori ki lett volna dolgozva, azt erősen kétlem.
Olyan egyenetlenségek, következetlenségek vannak benne, amik ezt szinte kizárják.

(Ahogy a Baljós árnyakat látva egyértelművé vált számomra, hogy az is csak egy mítosz, hogy a Csillagok háborúja eredeti trilógiája csak egy része egy nagyobb/hosszabb történetnek.
Az újabb trilógiának semmi köze nem volt az eredetihez, és ezzel ne minősítem egyiket sem, csak azt, hogy az eredeti és az előzmény trilógiát teljesen más gondolatkör és ideológia hatja át, ami kizárja, hogy ezek egy időben született történetek volnának.)

A 4. Harry Potter köny után már az merült fel bennem, hogy a 4 kötetben annyi puskaport elsütött az írónő, hogy nincs mit már írnia, és az 5-7 kötet stílusa, hangulata anyira elüt a korábbiaktól, hogy talán már nem is (vagy nemcsak ő) írta azokat.

dekszter

dekszter

Régi fórumozó

• Szerkesztő
  • 5307 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.09.17, 15:28

Ha az elején mond egy számot, ami a végére mégsem annyi lesz... nem nagy dolog :D . Ő eltalálta/kitartott addig. Nem tudok könyvet írni, így nem tudom, hogy milyen szerkesztői munka "összevágni" egy-egy kötetet és ténylegesen x darabra vágni egy komplett történetet. Ettől függetlenül, a hét nekem túlságosan is "nem kerek" szám.

WCB

WCB

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 429 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.09.17, 15:04

Ez az (az egész megvolt előre) amit én soha sem tudtam elhinni. Nem csak neki, másnak sem. Az elején "minden részben" leveri Voldemortot (nekem ez a legárulkodóbb, hogy nem volt tervben ennyi könyv), aztán később (sooookkal később) előjönnek a horcruxok és lényegtelennek tűnő dolgok hirtelen fontossá válnak.

Itt egy interjú 1998-ból, ahol már 7 könyvről beszél (a 2. perc után kicsivel): http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=kn7nlfoMcwQ#t=137

dekszter

dekszter

Régi fórumozó

• Szerkesztő
  • 5307 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.09.17, 14:12

Ez az (az egész megvolt előre) amit én soha sem tudtam elhinni. Nem csak neki, másnak sem. Az elején "minden részben" leveri Voldemortot (nekem ez a legárulkodóbb, hogy nem volt tervben ennyi könyv), aztán később (sooookkal később) előjönnek a horcruxok és lényegtelennek tűnő dolgok hirtelen fontossá válnak.

alister

alister

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 3443 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.09.17, 13:51

az első könyv megírása előtt ki volt találva az egész történet. Nem csak úgy hozzá lett toldozgatva.

Akkor gépelés előtt még nem ártott volna egy kicsit gyúrni rajta, hogy legalább a legfájdalmasabb lyukakat betömje a cselekményen. Szerintem nagyjából a harmadik könyv végétől (időutazás mint "megoldás"?!? ami aztán többet említés szintjén sem kerül elő) a sorozat erős lejtmenetbe kapcsolt, a hatodikban átszakította a szalagkorlátot, és a hetedik végén ezernyi apró darabra robbant a szakadék alján (ennyire görcsösen katartikusnak szánt és ennyire nem-katartikus befejezést talán még soha nem olvastam).

original_trixi

original_trixi

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2488 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.09.16, 14:49

A Tolkien Estate amúgy beperelte egyszer Rowlingot, bár nem a hasonlóságok miatt, hanem mert van valamilyen Gyűrűk Ura online félkarú rabló játék és a Warner is akart egy HP-set. Vagy valami ilyesmi.
A dementorokat egyébként Rowling bevallása szerint a saját depressziója inspirálta, mert az anyja halála után úgy érezte, soha többé nem lehet már boldog.
Szerintem amúgy nehéz olyan fantasy művet találni, amire Tolkien nem volt hatással. Hogy plágium, vagy inspiráció.. mindenki döntse el, hogy mit akar hinni.
Ezen a wiki oldalon minden össze vagy gyűjtve, amit JKR személyesen felsorolt, mint inspiráció.

A felnőtt poénokra és a mondanivalóra is igaz, hogy a gyerekként nem érti az ember, szóval csak átsiklik felette, de később viszont rájön, hogy több is van mögötte, ami szerintem jó így.

A Harry Potter is elég komoly témákat dolgoz fel, csak kicsit szabadabban kell értelmezni. Az egész krízis, ami a varázsvilágot sújtja metafora a rasszista népirtásra és osztályharcra. Szerintem..

dekszter

dekszter

Régi fórumozó

• Szerkesztő
  • 5307 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.09.16, 07:10

Igazad lehet, ezek ki is mentek a fejemből. Nekem az igazi éles váltás a nazgû... ööö... dementorok megjelenése volt.

(Talán picit off, de későbbi HP filmek kapcsán nekem mindig beugrik még a Toy Story 3. részre, ami nekem úgyszint a nem gyerekeknek való film. Az nem a rémisztő mivolta miatt, sokkal inkább a mondanivalója miatt, amit sanszosan még alsós általános iskolás sem fog fel teljesen.)

original_trixi

original_trixi

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2488 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.09.15, 23:42

Csak a pálya széléről szólnék hozzá (egy betűt sem olvastam a könyvekből), de a filmeket elnézve erősen az jött le, hogy az első kettő után már elég messze került a gyerekeknek szóló sztoritól.

Ha belegondolsz, az első 1-2 könyv/film is tartalmaz horrorisztikus dolgokat. Pl. egy csuklyás idegen unikornisvért iszik közvetlen a tetemből, beszélő arc egy pasas tarkóján, Aragog és a gyermekei, vérrel írt üzenet a falon, habzó szájú háromfejű kutya, egy szörny járja a kastélyt, aminek a pillantása kővé dermeszt, most nem jut eszembe más. Szerintem egy gyereknek félelmetes lehet. A 11 éves unokahúgomnak pl. rémálmai voltak a Bölcsek köve filmtől. Mondjuk mikor én olvastam úgy 12 éves koromban, nem emlékszem hogy féltem volna.
Aztán amik később történnek, hát tutira nem mutatnám meg a gyerekemnek.

dekszter

dekszter

Régi fórumozó

• Szerkesztő
  • 5307 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.09.15, 21:53

Csak a pálya széléről szólnék hozzá (egy betűt sem olvastam a könyvekből), de a filmeket elnézve erősen az jött le, hogy az első kettő után már elég messze került a gyerekeknek szóló sztoritól.

scaurus

scaurus

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 566 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.09.15, 21:10

scaurus:
Azt azért ne felejtsd el ,hogy Rowling nem felnőtteknek írta a könyveit, hanem gyerekeknek, így nem is érdemes egyszerűségről és dramaturgiáról beszélni...

Pedig de.
A gyerekeknek szóló könyveket is fel lehet építeni dramaturgiailag jól is, kevésbé jól és rosszul is, egy gyerekeknek szóló könyv is lehet (a nekik megfelelő szinten) nyelvtanában, megfogalmazásában igényes is, kevésbé igényes is és igénytelen is.

original_trixi

original_trixi

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2488 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.09.15, 19:52

Szerintem egy trilógiában vagy maximum öt kötetben is meg tudták volna írni a mesterek a művet,
lehet, hogy még jobb is lett volna?

JKR valószínűleg szándékosan írt hét kötetet, egyrészt minden kötet egy tanévet ölel fel (az utolsó nem az iskolában játszódik, de akkor is igaz), másrészt Rowling sokszor beszélt arról, hogy sokmindent alapozott számmisztikára, a legerősebb mágikus szám pedig a hét (többször is használja a könyvekben).
Nem a kelendőség miatt lett hét könyv, mivel már az első könyv megírása előtt ki volt találva az egész történet. Nem csak úgy hozzá lett toldozgatva.

Egyébként szerintem sem kiemelkedő író Rowling, de rengeteget fejlődött. Az első könyv olyan, mintha egy tinédzser írta volna, de minden könyvvel egyre jobb lett. A tökéletlenségek számomra eltörpülnek amellett, hogy milyen király a varázsvilág és hogy milyen ravaszan kitervelt mindent a kezdetektől (azért szeretem újraolvasni őket, mert mindig felfedezek valami utalást, rejtett poént, ami addig nem tűnt fel). A "nem HP" könyvei nem is érdekelnek.
Martinról nem tudok nyilatkozni.

Módosította original_trixi: 2013.09.15, 19:55

Gregorius

Gregorius

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 592 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.09.15, 19:26

scaurus:

Azt azért ne felejtsd el ,hogy Rowling nem felnőtteknek írta a könyveit, hanem gyerekeknek, így nem is érdemes egyszerűségről és dramaturgiáról beszélni...

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]