Ugrás tartalomhoz

Általános kérdések és válaszok

• Válasz írásához lépj be
488 hozzászólás érkezett eddig

Garaboncias

Garaboncias

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1355 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.07.11, 17:48

A Magyar Tolkien Társaság online Tolkien Akadémiájának ismeretterjesztő előadásai utólag is megtekinthetőek az MTT Facebook-oldalán:
- Tolkien Akadémia I. előadás (Túl Középföldén – Tolkien életműve)
- Tolkien Akadémia II. előadás (Mitopoézis és fantasy – a fikció régi-új formái)
- Tolkien Akadémia III. előadás (A Középfölde világához kötődő germán és északi mitológiai elemek, párhuzamok)
- Tolkien Akadémia IV. előadás (Nyelvteremtés mint drámai eszköz)
- Tolkien Akadémia V. előadás (Kelta elemek Tolkien mitológiájában)
- Tolkien Akadémia VI. előadás (Középfölde világának társadalmi és politikai mintái)
- Tolkien Akadémia VII. előadás (A tolkieni mitológia keresztény teológiai gyökerei)
- Tolkien Akadémia VIII. előadás (Középfölde kozmikus és történelmi beágyazottsága)
- Tolkien Akadémia IX. előadás (Másodteremtés – a tolkieni mitológia központi teológiai és esztétikai koncepciója)
- Tolkien Akadémia X. előadás (Miért szeretjük a fikciót? Hasonlóságok és különbségek: A Gyűrűk Ura, Harry Potter, Star Wars és Trónok harca)

Cundior

Cundior

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 810 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.17, 07:45

Csak szólok, hátha más is várta, most kaptam értesítőt, hogy a Középfölde formálását átvehetem a boltban!

Ez mi is pontosan, tudnál róla többet írni? :titok: :csingcsung:

Ez a Középfölde históriája sorozat 4. kötete, aminek a megjelenése megközelítőleg fél éve csúszik. Beszéltünk róla még a karantén előtt a Boráros téren, ez követi a Beleriand dalait. :)

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6520 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.16, 22:06

Csak szólok, hátha más is várta, most kaptam értesítőt, hogy a Középfölde formálását átvehetem a boltban!

Ez mi is pontosan, tudnál róla többet írni? :titok: :csingcsung:

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 8565 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.16, 14:35

Innen: http://lfg.hu/forum/index.php/topic/25092-itt-kezdd-ha-kozepfolden-kalandoznal/

3.c) The One Ring – The Lord of the Rings Roleplaying Game / Cubicle 7 / TOR / 2019-

4. Adventures in Middle-Earth / Cubicle 7 / D&D 5e / 2016-

Közben történt megszűnt Francesco Nepitello és a Cubicle7 közötti együttműködés, így a 3.c) kiadója a Free League (Fria Ligan) lett, a kiadás dátuma pedig NET 2021.

Az AIME pedig 2016-2019 és

Adventures in Middle-earth for 5E will continue in some form, but not for a while.

Köszi, ezeket a változásokat felvezettem odaát.

Cundior

Cundior

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 810 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.06.16, 13:16

kukac

kukac

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1623 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.04.16, 15:42

Innen: http://lfg.hu/forum/index.php/topic/25092-itt-kezdd-ha-kozepfolden-kalandoznal/

3.c) The One Ring – The Lord of the Rings Roleplaying Game / Cubicle 7 / TOR / 2019-

4. Adventures in Middle-Earth / Cubicle 7 / D&D 5e / 2016-

Közben történt megszűnt Francesco Nepitello és a Cubicle7 közötti együttműködés, így a 3.c) kiadója a Free League (Fria Ligan) lett, a kiadás dátuma pedig NET 2021.

Az AIME pedig 2016-2019 és

Adventures in Middle-earth for 5E will continue in some form, but not for a while.

Módosította kukac: 2020.04.16, 15:42

Garaboncias

Garaboncias

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1355 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.03.10, 15:57

(The Horse Lords of Rohan és a Riddermark is 60-70 évvel korábban játszódik.)

Kicsit más, a másik topicból jutott eszembe, kiderült már Cristopher után ki fogja kezelni a TE jogait? Gondolom utólag se a One Ringet, se az Amazonos sorozatot nem módosítja, csak érdekel.

Az irodalmi hagyaték kezelője a Tolkien Estate, ennek a vezetéséről Christopher Tolkien még évekkel a halála előtt lemondott. (Lemondása után néhány héttel született meg az Amazonnal az egyezség a sorozatról...)

A hobbit és A Gyűrűk Ura adaptációs jogait J. R. R. Tolkien még életében eladta, így azokba a Tolkien Estate-nek (Christopher nagy bánatára) nem sok beleszólása volt. A velük történt pereskedés is csak arról szólt, hogy a régi szerződésekben lefektetettek alapján mennyi pénz jár a bevételekből a Tolkien Trust nevű jótékonysági szervezet számára. A két mű adaptációs jogai a korábban Tolkien Enterprises néven futó, most már Middle-earth Enterprises nevű cégnél vannak, ez a The Saul Zaentz Company egyik divíziója. A Gyűrűk Ura kapcsán ezeket csak a New Line Cinema/Warner használhatta, A hobbit kapcsán osztozkodni kellett a forgalmazási jogok használatán a Metro-Goldwyn-Mayerrel (ezért született meg olyan nehezen az egyezség). Ugyancsak a Middle-earth Enterprisesnél lévő jogokon alapult eddig minden szerepjátékos adaptáció is a M.E.R.P.-től kezdve az Adventures in Middle-earthig, ezért az irodalmi hagyatékot kezelő Tolkien Estate a filmekhez hasonlóan ezekbe se szólhatott bele.

Az Amazon-szerződés egy nagyon érdekes fejlemény, mert mind az irodalmi hagyaték kezelőivel, mind a filmes jogok birtokosaival köttetett, és ezáltal teljesen egyedülálló jogi konstrukció, amelyre korábban még nem volt példa. Nem ismerjük a részleteit, csak találgatni tudunk az eddigi információk alapján, de úgy tűnik, az örökösöket képviselő Tolkien Estate valószínűleg plusz többletjogokat biztosított a sorozathoz a korábbi filmekhez képest, cserébe nagyobb beleszólást kértek (egyes források szerint kreatív vétójogot is kaphattak). Teljesen homályos pont, hogy ez vajon érint-e szerepjátékos jogokat is, és a The One Ring második kiadása vajon más jogi kostrukcióban készül-e, mint az első. Az biztos, hogy marketing szempontból a Cubicle 7 idején szerettek volna építeni a sorozat keltette érdeklődési hullámokra, ezért biggyesztették oda a nevébe a The Lord of the Rings-et, és ezért közelítettek az idővonalon is a Gyűrűháború felé (noha a sorozat valószínűleg még az első kiadásnál is korábban, a másodkorban játszódik majd). Viszont semmi se utal arra, hogy az Amazon és a Sophisticated Games között bármilyen egyezség lenne, ezért minden ezzel kapcsolatos találgatás szerintem teljesen alaptalan a jelen pillanatban. A TOR nem igényel többletjogokat, amíg teljesen más korszakhoz nem akarna nyúlni Középfölde történetén belül. A Gyűrűháborúhoz semmi ilyesmire nincs szüksége.

kukac

kukac

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1623 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.03.10, 15:34

(The Horse Lords of Rohan és a Riddermark is 60-70 évvel korábban játszódik.)

Kicsit más, a másik topicból jutott eszembe, kiderült már Cristopher után ki fogja kezelni a TE jogait? Gondolom utólag se a One Ringet, se az Amazonos sorozatot nem módosítja, csak érdekel.

Garaboncias

Garaboncias

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1355 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.03.10, 15:13

Sziasztok :)
Egylövetű játékra készülök, és az én tudásom smafu elég szerény a pontos történelmi tények kapcsán. A wiki-fum nem rossz, de remélhetőleg itt rövidebb és gyorsabb segítséget kaphatok :) . Szeretnék a játékosoknak egy gyors összefoglalót összedobni azokról a dolgokról, amik az előtte lévő hónapokban vagy években történtek Középfölde vs Sauron ügyben, de itt kissé meg vagyok lőve, hogy mi az ami fontos :( .

Ami majdnem biztos:
*3(?) tagú lesz a csapat
*99,99%, hogy hobbit és törp nem lesz közöttük
*Lothlórien, Bakacsinerdő, Gondor, Rohan lesz tippem szerint a sanszos származási hely
*A játék a Helm szurdoki csata előtti napokban illetve alatt fog játszódni, a játékosok elvileg a védők között lesznek a támadás idején
*Ha jól tudom, 2 player a 3-ból nem olvasta a könyveket, de egyszer(?) látta a filmeket :pajzs:

Köszi :)

Wikipedia helyett a Tolkien Gateway oldalát ajánlom: http://tolkiengateway.net/wiki/Main_Page

Meg természetesen A Gyűrűk Ura Függelékeit (elsősorban az Esztendők számlálása lehet hasznos), de csak 2008-as vagy későbbi kiadás legyen!

Illetve a Befejezetlen regékből A Gyűrű keresése és a Csaták a Vas folyó gázlójánál című fejezetek is hasznosak lehetnek.

Sajnos Rohanhoz nem készítettem (SPOILER: még) olyan szettingleírást, mint az Útmutató Vadonföldhöz, így saját anyagot nem tudok most linkelni, de ami elsőre eszembe jut a Sauronnal való konfliktus kapcsán:

- lovasvégiek és dúnföldiek eszkalálódó ellentétei

- Sauron behálózza Fehér Sarumant a palantíron keresztül

- Vasudvarddal való nyílt fegyveres konfliktusok

- Fekete lovakat loptak el a mordoriak a gyűrűlidércek számára

- Théoden és Gandalf feszült viszonya

- Gríma szarkavarásai

- Théodred-Éomer-Éowyn egymáshoz való viszonya lehet még érdekes

De konkrét kérdésekkel többet tudok kezdeni. :)

A The One Ringhez készült lovasvéges kiadvány korábbi időszakot ölel fel, de talán abban is lelhetsz használhatót.

dekszter

dekszter

Régi fórumozó

• Szerkesztő
  • 5811 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.03.10, 14:53

Sziasztok :)
Egylövetű játékra készülök, és az én tudásom smafu elég szerény a pontos történelmi tények kapcsán. A wiki-fum nem rossz, de remélhetőleg itt rövidebb és gyorsabb segítséget kaphatok :) . Szeretnék a játékosoknak egy gyors összefoglalót összedobni azokról a dolgokról, amik az előtte lévő hónapokban vagy években történtek Középfölde vs Sauron ügyben, de itt kissé meg vagyok lőve, hogy mi az ami fontos :( .

Ami majdnem biztos:
*3(?) tagú lesz a csapat
*99,99%, hogy hobbit és törp nem lesz közöttük
*Lothlórien, Bakacsinerdő, Gondor, Rohan lesz tippem szerint a sanszos származási hely
*A játék a Helm szurdoki csata előtti napokban illetve alatt fog játszódni, a játékosok elvileg a védők között lesznek a támadás idején
*Ha jól tudom, 2 player a 3-ból nem olvasta a könyveket, de egyszer(?) látta a filmeket :pajzs:

Köszi :)

Mr_Nemo

Mr_Nemo

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 935 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.01.03, 09:04

A Warden-Wanderer tenyleg kozel kerult egymashoz.... kesobb a Warden-bol Minstrel lesz. De meg nagyon korai errol beszelni, elobb varok egy jatekosra, aki ilyet szeretne hozni. Illetve Warrior fronton is ugy vagyok, hogy ha valaki ilyet akar hozni, meghallgatom, hogy mire gondolt alapbol es meglatom mit tudok osszehozni, ami passzol a kanonba valahogy, nem tul tapos de ugyanakkor szorakoztato vele jatszani.

A magia a jatekosok kerese volt, es igazabol nem gond farigcsalni; a Secret Lore-okbol indulok ki es megorzom a Cultural Virtue-knal megismert harmas felosztast (Dauntless Guardian, Broken Spells, Woodelf Magic). Nagyon leegyszerusitve

• Secret Lore = minden terulethez jar harom varazslat
  • Cantirp = Hit Dice kell az aktivalasahoz a Proficency Bonus szabalyozza a szamuk
  • az LMG varazslat listajat hasznalom kizarolagosan (abbol valasztok ki onkenyesen nehany varazslatot)

Egyelore beta teszt fazisban vagyunk, es probalom ravenni a nemzetkozi AiME kozosseget, hogy segitsenek a cucc lektoralasaban.  

Nalam a reskinningnel mindig azon van hangsuly, hogy a jatekosok elmenyfaktorat noveljem, es szerencsere nem kell tartanom az optimalizalo regi motorosoktol sem.

Garaboncias

Garaboncias

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1355 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.01.02, 20:59

• A kasztok mar nem annyira sikerultek ilyen jol. A Slayer eredeti formajaban kisse vilagidegen, ahogy a Warrior (Knight) is, utobbi raadasul kb. hasznalhatatlan... a Warrior (Weaponmaster) sem passzol igazan semmihez, szerintem itt mar szoritott a hatarido. Itt erdemes elidozni egy kis reskinning-re, en most a Master Scholar-bol faragok Magician-t, utana probalok kihozni valami ertlemeset a Warrior-bol.

A kasztok itt-ott valóban döcögnek. Engem az zavar a legjobban, hogy bizonyos szempontból mintha felcserélték volna a Wardent és a Wanderert egymással a The One Ringes eredetijéhez képest, és emiatt számomra elmosódnak a világbeli határaik. Csak a játékmechanikai képességek különítik el őket, ami egy metaszint. (Ezért is közelítettem meg a Kard és Másodteremtésben teljesen másként az osztályokat: ott jól körülhatárolhatóak, mert hagyományosabb, élesebb világbeli és játékmechanikai kontúrokkal építettem fel őket – az oldszkúlhoz ez jobban is illik.)

Ha a Warrior nem tetszik, szerintem emeld át a sima 5e-ből a mezei Fightert, ez egyszerűbb, mint a Warriort heggeszteni. Úgy rémlik, mintha a Scholarra lett volna egy hivatalos variáns is valamelyik kiadványukban, amely használhatóbb volt az alapkönyvbelinél; azt is érdemes megkeresni. Én semmiképpen sem tolnám el a több mágia felé, de ez én vagyok. Tudom, hogy sokan szeretnének hagyományosabb varázshasználókat Középföldére. De talán ehhez is egyszerűbb megoldás az 5e PHB-ból átemelni valamit, mint a Scholart farigcsálni – ha már lúd, legyen kövér; ha már mágia, ne finomkodjunk részmegoldásokkal, hadd szóljon!

Mr_Nemo

Mr_Nemo

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 935 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.01.02, 15:50

Reszletes ismertetot nincs idom irni, de meg tudok osztani nehany tapasztalatot:

• Az 5e Adventure in Middle-Earth egy nagyon jo kiadvany, a szabayok altalanossagban eleg jol passzolnak a vilaghoz, a kiegeszitok magas szinvonaluak, a kiadott modulok pedig eleg tartalmasra sikerultek. Csak ajanlani tudom.
  • A szabalyok maguk jo alapot adhatnak barmilyen low magic settingnek.
  • A kulturak/fajok nagyon-nagyon jok lettek, kiegyensulyozott es elegge valtozatos. Mindenki talalhat kedvere valot.
  • A kasztok mar nem annyira sikerultek ilyen jol. A Slayer eredeti formajaban kisse vilagidegen, ahogy a Warrior (Knight) is, utobbi raadasul kb. hasznalhatatlan... a Warrior (Weaponmaster) sem passzol igazan semmihez, szerintem itt mar szoritott a hatarido. Itt erdemes elidozni egy kis reskinning-re, en most a Master Scholar-bol faragok Magician-t, utana probalok kihozni valami ertlemeset a Warrior-bol.
  • A Journey & Audience szabalyok nekem tetszenek, kicsit sozkni kell meg elore dolgozni, de okat tudnak dobni a torteneten.
  • A Shadow az odab@szos... a tipikus jatekos pikk-pakk szetvagja a karakteret, ha nem figyel oda. Cserebe a jatekosok jobban erdekeltek, hogy "jok" legyenek.
  • A rendszer sajnos tulsagosan sokat epit a Wisdom-ra, itt is heggeszteni kell majd kesobb, kulonben meg a harcosok is arra gyurnak (jogosan)

Mr_Nemo

Mr_Nemo

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 935 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.01.02, 13:10

Mar nagyon varom. Amennyire nem csipem az Amazon-t mint ceget, a sorozatait nagyon szeretem. 

kukac

kukac

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1623 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.01.01, 19:53

Kicsit más: az Amazon megrendelte a Tolkien sorozat második évadát, így valószínűleg nem kell sokat várni a két évad között. Az első évad 20 részes lesz.

Valamint kiderült még egy részlet: az Amazon semmit nem változtathatnak azon, amit Tolkien írt, viszont amiről nem írt semmit, nyugodtan kitölthetik - új szereplőket, és új karaktereket is behozhatnak akár, de például beleírhatnak olyanokat, hogy Sauron mit csinált Morgoth bukása után.

A díszlet teljesen független lesz a Peter Jacksonos filmektől, így az összhatás is teljesen más lehet, de ugyanúgy Új Zélandon fogják forgatni.

Garaboncias

Garaboncias

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1355 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.19, 17:33

Ékezettel vagy anélkül, de addig írd meg, amíg még nem merült feledésbe! ;)

Mr_Nemo

Mr_Nemo

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 935 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.18, 16:34

Pont a kihivasok miatt gondoltam, hogy a sarkany lesz az utolso ellenfel a jelenlegi csapatnak. Utana mar csak egy kis jutalomjatek jonne, es a keszulodes az uj csapatra, az uj generacioval.

A mostani kampanyban szornyek ellen harcolnak foleg, ami egyelore eleg, magasabb szinten meg majd jonnek a szintekkel biro orkok, hogy megmaradjon a akihivas a vegjatekig + nehany ember/torep/elf akik a sotet oldalon allnak.

Az uj kampanyban meg a focsapas ellenseg fronton a rejtozkodo ugynonok lennenek, sizntekkel biro NJK-k, kevesebb harccal es tobb nyomozassal, hangsulyosabb szerepjatekkal.

Jatekbeszamolo, az jo kerdes... lehet irok majd kesobb, csak ahhoz mar elo kellene venni a magyar irasjeleket is :) 

A tapasztalat eddig jo, de ugye nekem verpsitikek jutottak, hanem lelkes amatorok, akik ilyeneket mondanak 5-ik szinten, hogy:

• "semmire sincs szuksegem van egy jo kardom es pancelom"
  • "nincs szuksegem aranyra, mert jol megvagyok"

Garaboncias

Garaboncias

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1355 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.18, 13:54

Ami még eszembe jutott lehetséges problémaként (de ne kötekedésnek vedd, csak tényleg elkezdtem mesélői fejjel is gondolkodni az ötleteidről), az az, hogy a kezdő kalandok után nehéz lesz már fokozni a fenyegetettség érzését. Az óriáspókok, vámpír, vérfarkas és a sárkány után kiábrándítóan hathat a csíra kis kultisták összeesküvése. Egyszerűen a korábbiaknál nagyobb volt a tét. És ez még akkor is keserű szájízt hagyhat a játékosokban, ha más karakterekkel és más erőszinten folytatnák a történetet. Érdemes általában úgy mesélni, hogy fokozatosan találják szembe magukat egyre komolyabb veszélyekkel, de a sárkány után már hova tudnád fokozni a negyedkorban? Sauron-kaliberű ellenfelet ekkor már nagyon erőltetett lenne bemesélni. Ez egyébként nemcsak erősség szintjén jelentkezhet problémaként, de hangulati elemnek sem annyira erős egy kultusz, mint a vadonföldi kalandok. Hogy mi lenne a megoldás, még nem tudom, egyelőre csak eszembe jutott a probléma :)

De most már nagyon kíváncsi lennék a tapasztalataidra is, nem akarsz esetleg részletes játékbeszámolókat írni az eddigiekről?

Mr_Nemo

Mr_Nemo

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 935 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.18, 13:42

Szaruman visszatero szelleme, amolyan osszekoto kapocs lenne a kespbbi kalandok soran. Statisztikanak van eleg Nazgul :) ha majd oadig jut a csapat.

A lemenokkel valo jatek szerintem jo lesz majd, lassan jonnek a holdingok, meg a csaladalapitas a jatekba, onnantol szerintem nem lesz gond a valtas. No meg addigre a msotani csapat boven 15+ lesz, lehet meg orulni is fognak egy uj karakternek/kasztnak a valtozatossag kedveert.

A kisebb gyuruk is szerepet kapnak majd, egyet mar be is meseltem

kukac

kukac

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1623 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.18, 09:54

Mi ez a dark tree? (Járatlan vagyok.)

Tolkiennek volt egy 13 oldalas regénykezdete egy negyedkori történethez. Aragorn (Elessar) halála után 100 évvel játszódik, ahol Minas Tirithben egy Morgoth kultusz kezd el munkálkodni Dark Tree néven. Aztán Tolkien meggondolta magát, és kivette a kánonból - de helyette nem került be más, így (asszem Arwen halála után) ez a legkésőbbi esemény, amiről tudunk.

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]