Ugrás tartalomhoz

Fotó

Mozaikmágia, mágiaelmélet, varázslók, varázslatok

• Válasz írásához lépj be
4469 hozzászólás érkezett eddig

morgorito

morgorito

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 326 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.03.08, 18:20

Ezt én személyesen biztosan nem engedném (meg UTK alapján nem is lehet tudomásom szerint, de javítsatok ki ha tévedek, amit én rendben találok).

A fő ok játéktechnikai, még mágikus kifáradással együtt is elég zavaró egy potenciális olcsó és kvázi végtelen mana-pszí pont loop.

Másodszor pedig én a mentál/asztrálmágiás beavatkozásokat mindig is egy külső behatolásként, a természetes felülírásaként. Mégha magadra is hatsz, akkor se lesz kipihent az elméd, csak azt -gondolod- hogy kipihented magad. 

Az én értelmezésem szerint viszont a Pszí-pont az elme valódi pihentségén múlik, tehát attól hogy azt hiszed hogy nem vagy fáradt, még az leszel valójában. 

De itt a fluff másodlagos, az elsődleges az hogy ez egy igen komoly játéktechnikai probléma lenne.

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11607 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.03.08, 16:31

Tehát akkor az ÚB szerint a harmadik lélekréteg (a "változó") befolyásolása esetén a varázslat - Asztrális és Mentális befolyásolás együttes alkalmazása esetén az életfolyamatokra is kihathat.

A TME kétszerese jár ellene, ám a körökre ható mágiát kitolódnak percekre, illetve a percek órákra. 

Akkor mondjuk 

+2 MP (2E Nyugalom), 3 szegmens

+4 MP (2E Emlékközpont írása), 1 szegmens

+10 MP (+1 perc), 1 kör

Tehát egy durván két körös varázslattal 16 manapontért egy 1 órás meditációt hajt végre a varázsló - ami +30 PP

Ha időmágiának 

+25 MP (+1 óra), 1 perc

-et választunk, akkor egy percnél némileg hosszabb idő alatt egy egész napos meditációt él át, teljesen feltöltve PP-it.

Cundior

Cundior

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 563 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.03.08, 14:44

Ami azt illeti, az UTKs Bestiárium szerint az elme mélyebb rétegeibe írva az is elérhető, ha jól emlékszem.

Erről nem tudtam, akkor nem mondtam semmit. (Bár azért ez érdekes.)

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11607 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.03.08, 14:41

De ez nem változtatja meg a mondanivalóm lényegét. A pszipont azért tér vissza, mert a karakter elméje kipiheni magát, és nem azért a tényért, mert a karakter tudja, hogy kipihente magát. Éppen ezért ennek elhitetése még nem segít. Ennyi erővel az erejét is meg lehetne növeli, ha azt az emlékképet ültetnénk be, hogy hónapok óta gyúr? Szerintem nem.

Ami azt illeti, az UTKs Bestiárium szerint az elme mélyebb rétegeibe írva az is elérhető, ha jól emlékszem. 

És persze fordítva is - egy olyan támadás is benne van, amitől a célpont pszi-pontokat veszít. Netán bontja a pajzsait. 

Módosította KLM: 2019.03.08, 14:47

Cundior

Cundior

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 563 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.03.08, 14:15

Szerintem a mentálmágia nem jó, mert hiába emlékszi úgy, hogy aludt egyet, attól még a teste és elméje fáradt marad.

Itt eleve az elme számít csak...

De ez nem változtatja meg a mondanivalóm lényegét. A pszipont azért tér vissza, mert a karakter elméje kipiheni magát, és nem azért a tényért, mert a karakter tudja, hogy kipihente magát. Éppen ezért ennek elhitetése még nem segít. Ennyi erővel az erejét is meg lehetne növeli, ha azt az emlékképet ültetnénk be, hogy hónapok óta gyúr? Szerintem nem.

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11607 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.03.08, 13:38

Szerintem a mentálmágia nem jó, mert hiába emlékszi úgy, hogy aludt egyet, attól még a teste és elméje fáradt marad.

Itt eleve az elme számít csak... 

Cundior

Cundior

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 563 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.03.08, 13:36

A meditációs varázskör jó ötlet, csak kell hozzá egy rúnamágus. Esetleg ennek minájára lehetnek meditációt elősegítő szerek, teák, füstölők, akármik amik segítik a koncentrációt, gyorsítják a folyamatot.

Az időmágia is működhet, kell gyorsítás varázsjellel ellátott varázstárgy, amit bekapcsolva a környezetéhez képest gyorsabban tempóban lehez meditálni. Ez sose jutott volna eszenbe, tetszik! :)

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11607 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.03.08, 13:21

A Slan#2 témából jött fel - amúgy régi ötletek:

Hogyan lehet meggyorsítani a Pszí-pontok visszatöltését? 

Két hivatalos megoldás van, az egyik a Szellemi Frissesség Itala, amit 60 MP-ért boszorkány is főzhet, tehát "nem vészes". A másik az Okozásra feltöltött Lapis Lazuli - itt a Drágakőmágia ritkasága és a 110 MP gondot jelenthet.

További lehetőségek:

- Mentálmágia - milyen nehéz valakinek "bemásolni" egy meg nem történt pihentető éjszaka emlékeit?

- Meditációs varázskör

- Időmágia

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11607 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.02.28, 08:50

Az életkorral nem is foglalkozom, annyira kínos.

Csak foglalkozom kicsit az életkorral:

Nálam van annyi pap (vagy némely társadalomban sámán, boszorkány, javasember), hogy kb. a nyolcvanas évek Romániájánál rosszabb életszínvonal nagyjából olyan helyeken van, mint az a falu a Karneválból, (aminek a határában a gyerekeket feltrancsírozták a gorvikiak) ÉS még a vezetés is olyan, mint a conducator alatt.

Kb. bárhol máshol jobb.

Mindenképp szeretném elkerülni a Flintstones-féle, "rajzfilmen humoros" 1:1 technológia-másolásokat.

(Pld. Frédi kőbányában dolgozik, ahol nem exkavátort, hanem ugyanúgy "működő" dinoszauruszt vezet).

Az átlagember viszont kb. 75 éves átlagéletkort várhat a baleseti halálok, ideértve a pld farkasok által okozottakat és pár igen makacs nyavaja - IRL a különböző áttétes rákok megfelelői miatt. Akit - a többséget - ezek nem visznek el, azok 75-80 éves korukig úgy-ahogy aktívak (65 felett egyre kevésbé, de önellátásra, babfejtésre, aktatologatásra vagy akár unokák tutujgatására bőven futja még erejükből), úgy 80 környékén, mikor a 100% önellátás kezd problémás lenni, akkor meg eljön - pyrr kultúrkörben - az ortodox Darton-pap és megbeszélik, hogy épp ideje lenne visszatérni az örök körforgásba.

(Számosítva 70+Aura - igen, varázslók pld. hajlamosabbak tovább élni).

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11607 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.02.28, 07:58

Az életkorral nem is foglalkozom, annyira kínos.

Viszont az olyan kijelentések, hogy nem foglalkoznak a technikával, mert minden igényt megoldanak mágiával, nekem is teljes retcont jelentenének. Egy ilyen világ kb az általad is említett Eberron például, de Yneven eddig ennek hol volt nyoma a regényekben,

Szerintem volt nyoma, de pld. a Karneválban elég sokat szenvedtek emlékeim szerint Gorduin sebesülésével... pedig ott pld szóba került, mely fogadóba érdemes megszállni - az egyébként profán mágiával megoldott - amely megfelelő asztrális védelmet nyújt.

De persze a pyarroni félnomád íjászok a nyakukba ültetett 6G-s, 16 magos smaragdszilánkkal is ott voltak.

Avangion

Avangion

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 367 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.02.28, 07:42

@anarion
A profán mágia rég elterjedtnek számít a kánonban (lásd a Jutalomjáték-idézet, miszerint a Rotundában NEM használnak mágiát, csak a színpadon), de ez a 100 év feletti átlagéletkor a közemberre elég húzós... bárók, hercegek, főpapok és felfelé esetén OK, de a kispolgár, telkes jobbágy és lefelé....

Ha a világkép alapvető részét képezi valami, annak a világ irodalmában 1-2 kósza utaláson kívül (amike a hardcore fanokat leszámítva kb senki nem emlékszik) gyakrabban illene előfordulnia. Ettől függetlenül a profán mágia jelenlétét hosszú ideje emlegetik már (csak elfelejtették megírni), ez nekem szódával még elmegy.

Viszont az olyan kijelentések, hogy nem foglalkoznak a technikával, mert minden igényt megoldanak mágiával, nekem is teljes retcont jelentenének. Egy ilyen világ kb az általad is említett Eberron például, de Yneven eddig ennek hol volt nyoma a regényekben, rpg kiadványokban? (talán a térkapu hálózatot leszámítva, de arra is csak azért volt szükség, hogy az agyatlan távolságok áthidalhatóak legyenek.)

Az életkor meg egy vicc, főleg mivel Bandi saját regényeivel is szembe megy. Pont azon vekeng TNG a későbbi regényekben, hogy ő 90 évesen belül már milyen öreg. Közben meg kiderült, hogy az átlag életkor földi évben kb 300 év (620 napos ynevi évek) a bolygón, tehát a mi fogalmaink szerint TNG erős 25 év körül jár az elixírrel. :hogymi:

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11607 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.02.27, 21:10

Hurka: A rendszer ugyan nem kezeli a dolgot, de párharc és a csata bizony nagyon más. Több olyan fegyverforgató is volt IRL, aki párbajozni akárkivel kiállt, de a csatákat kerülte ahogy lehetett. Mert ott bármi megtörténhet.

Pláne ha kivilágítatlan ágyúgolyók kószálnak...

Kaloz

Kaloz

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1154 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.02.27, 19:50

Hurka: A rendszer ugyan nem kezeli a dolgot, de párharc és a csata bizony nagyon más. Több olyan fegyverforgató is volt IRL, aki párbajozni akárkivel kiállt, de a csatákat kerülte ahogy lehetett. Mert ott bármi megtörténhet.

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11607 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.02.27, 19:08

KLM, fogd fel ezt úgy, mint mondjuk Dávid és Góliát párbaját, ott sem sokan fogadtak a pásztorgyerekre. :nos:

VS. 

(Amúgy amikor 5-6 "görög kecskepásztor" parittyával vagy 4-5 "nomád gulyás" íjjal elkapja a nyílt mezőn a tizensokadik szintű fejvadászt, akkor ott gond van).

Talán ezt megbeszéltük.
- - - -

Másrészt abban igazad van, hogy rendszerszinten nehezen elképzelhető, hogy egy földműves legyőz egy fejvadászt, de itt jön képbe az ún. fantázia. Ha nekem valaki azt mondja, hogy "Hátulról átszúrom vasvellával a rohadékot,miközben a földiejim előről támadják!" akkor bizony adnék egy esélyt, hogy a kitápolt fejvadász is elpatkolhasson. Nem mindent a számok döntenek el.

"A támaggyák az két gyé" :)

Azért ilyenkor a fejvadász játékosa felháborodhat, hogy nem dobtál neki éberségre, mert ha az megvan, akkor egy hátraszaltó közben (az ugrás képzettsége kiveri a menyezetet) elveszi a vasvellát és a hátába állítja, hogy el ne hagyja.

Ismét előhoztad belőlem a CX-et, ott az "ablatív VÉ" minden sikeres támadástól fogy, de a parasztoknak elég sokáig kell gyepálni, mire esélyük lesz sebző támadásra - de ez az időpont több ellenféllel szemben elég hamar eljön, 1v1-ben meg igen matematikai az esélye a derék földművesnek.

Persze mindez közelharcban

Spoiler
, a célzófegyvereknél a faluszéli parittyás gyerek is kockázat, még akkor is, ha nem maga a vén kaporszakállú áldja meg. 

A késdobálók határeset.

morgorito

morgorito

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 326 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.02.27, 18:57

Valóban, itt térnek egy a világképek és más-más hozzálláshoz más szabályok is illenek. 

Nos, ha olvastad Wayne Chapmannak, az egyesek által egyenesen a m.a.g.u.s Szilmarilokjának nevezett legutóbbi művét, az "Ősi titkok láza, acélnak vihara" című művet, akkor tudnád, hogy az általa képviselt Ynev világképben (amely a hivatalos, hiszen Ő maga a m.a.g.u.s és Ynev) a profán mágia az meglehetősen elterjedt. Azt már csak mellékelten jegyzem meg, hogy ugyanitt olvasható az is, hogy  az emberek átlagéletkora még a 620 napos ynevi esztendők dacára is 160-180 év, hála a mágiának és a papi gyógyításnak.

Éppenséggel olvastam, csak az egész posztom alaptézise az volt hogy mi -nem- ezen a világon játszunk, mert nem tetszik nekünk. Ha ez nem volt világos, akkor mea culpa. 

A GA által ebben a könyvben leírt Ynev azért nem felismerhetetlen, de alapvető különbségek vannak. Legfontosabb az hogy a mágia sokkal ritkásabb, és a legtöbb ember (az "átlag paraszt" de még egy városlakó se ha nem különösebben művelt, az meg ritka) nem tud semmi konkrétat Godonról vagy más régi birodalomról. Meséket ismernek esetleg. Nincsenek "Gumimaci Óbirodalomnyi" lyukak sem, a távolságok kezelhetőbbek térkapuk nélkül is. 

Logikusan itt inkább középkori életkorok vannak, kiugróan sokáig csak akkor élnek az emberek ha gazdagok vagy, esetleg ha azon valóban kevesek közé tartoznak akik képesek mágia által "természetellenesen" sokáig élni. 

Remélem így már tiszta a kontextus.

hurka

hurka

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 33 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.02.27, 18:47

Szerintem meg a 10+ szintű fejvadász sokkal harcedzettebb annál, hogy ne ismerné ezeket az ősrégi trükköket, hogy majd vasvellával hátulról meg akarják támadni...

10+ szint az azt jelenti, hogy számtalan küzdelmen és csatán van túl, jelentős tapasztalattal. Már az előtt érzékeli a parasztot a háta mögött, mielőtt annak megmozdulna a keze, hogy megfogja a vasvillát, és nyilván legegyszerűbb esetben pozíciót vált (kitör a gyűrűből vagy hasonló) még a támadás előtt.

Ha minden -2-ik szintű vasvillás parasztnak lenne esélye, akkor nem érné meg senki a 10+ szintet, mert a számtalan csata alatt tuti bejön az esély...

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6204 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.02.27, 18:41

KLM, fogd fel ezt úgy, mint mondjuk Dávid és Góliát párbaját, ott sem sokan fogadtak a pásztorgyerekre. :nos:

Másrészt abban igazad van, hogy rendszerszinten nehezen elképzelhető, hogy egy földműves legyőz egy fejvadászt, de itt jön képbe az ún. fantázia. Ha nekem valaki azt mondja, hogy "Hátulról átszúrom vasvellával a rohadékot,miközben a földiejim előről támadják!" akkor bizony adnék egy esélyt, hogy a kitápolt fejvadász is elpatkolhasson. Nem mindent a számok döntenek el.

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11607 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.02.27, 16:59

@kukac:
Ha csak úgy nem...

@cundior:
Mondom, nem mindegy hogy 1:10, 1:100... 1:1000 eséllyel jön be az 1 tépés macskának a nyaki verőér feltépése...

Cundior

Cundior

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 563 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.02.27, 16:45

Más kérdés, hogy ez baj-e? Mármint, hogy egy rendszer közel azonos szintűek összecsapásánál nem használ egyértelmű 100%-os sikeretámadást. Ebben teljesen egyetértek Orastessel, hogy nem, szerintem is jobb a játék, ha "minden megtörténhet".

Játszatok pár kaland Earthdawnt, ahol minden kocka újradobható, és kíváncsi vagyok, hogy akkor is ezt mondjátok-e, amikor a karakter belehalt egy tőrszúrásba, mert megszaladtak a kockák. Tapasztalatom szerint történik épp elég érdekes dolog a miatt, hogy a játékosok néha hihetetlenül bénát gurítanak, nem kell ezt még megfejelni azzal is, hogy ha semmiben nem hibáztak, akkor egy rossz dobás kiradírozza őket az élők sorából.

Most csak a mágiaellenállásról volt szó, és én annak a tükrében tettem ezt hozzá, de szerintem Orastes se arra gondolt, hogy minden tűszúrásnál, vagy esti sétánál dobjunk, hátha meghalunk. Azért ez kissé sarkított dolog, bár önmagában teljesen igazad van. Még MERP-ben lehetett sétálás közben is meghalni, azok az idők nem hiányoznak. :)

De ha valamelyikőtök kedvet érez, a lényegtelen mellék és csatolt gondolatok jól-rosszul megértéséből és sarkításából származó kritikákon kívül, szívesen olvasnám az eredeti felvetésem valós és lényeges részeivel kapcsolatos észrevételeiteket, mert a több éves fórumbeszélgetéseink után adok a véleményetekre.

kukac

kukac

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 866 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.02.27, 16:10

@auer:
Majd kornya a következö kötetében megint megjelenik a 38 évesen a tizedik szülésbe belehalt parasztasszony, akinek a többi kilenc gyerekéből 3 meg is érte a felnőttkort (azaz a 12 évet, mikor teherbe esett ) :gyagya:

130-140 év az ÁTLAG. Figyelembe véve hogy mennyi ember élt eddig Yneven, a szám simán kijöhet ha, van néhány 4,5 milliárd éves ember.  :gyagya:

Módosította kukac: 2019.02.27, 16:11

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]