Ugrás tartalomhoz

Fotó

Íjászat #6

• Válasz írásához lépj be
2174 hozzászólás érkezett eddig

Fattyu

Fattyu

Iszapszemű fórumozó

• Fórumita
  • 6711 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.02.28, 14:08

A felajzás amikor ráteszed az ideget. Így napokig ellehet, de nem szeretei. Víz se érje lehetőleg. 

Felajzani? Fél perc. Megfeszíteni egy mozdulat. Megtartani? Hány fontost? hányadik lövés? Nem szokás nagyon tartogatni, de 1-2 perc beleférhet.

a középkor időszak, nem típus. :)

felajzva tartani, nem megfeszítve gondoltam :)

(A középkor alatt értem az angol hosszúíjat, a nomád visszacsapót, stb, nem pedig a mai, nem is tudom, hogy miből készült íjakat)

Asidotus

Asidotus

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 239 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.02.28, 13:49

Felajzani? Fél perc. Megfeszíteni egy mozdulat. Megtartani? Hány fontost? hányadik lövés? Nem szokás nagyon tartogatni, de 1-2 perc beleférhet.

felajzva tartani, nem megfeszítve gondoltam :)

(A középkor alatt értem az angol hosszúíjat, a nomád visszacsapót, stb, nem pedig a mai, nem is tudom, hogy miből készült íjakat)

Fattyu

Fattyu

Iszapszemű fórumozó

• Fórumita
  • 6711 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.02.27, 23:25

Módosította Fattyu: 2014.02.27, 23:26

Asidotus

Asidotus

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 239 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2014.02.27, 15:03

Kérdezni szeretnék:

egy középkori típusú íjat mennyi időbe telt felajzani egy gyakorlott, profi íjásznak?

És mennyi ideig lehetett így tartani?

lgom

lgom

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 515 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.11.09, 20:22

Ha szeretnél segíteni és mellette egy jót lőni: http://terepijaszat.hu/index.php?option=co...k&Itemid=14

lgom

lgom

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 515 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.10.07, 20:15

http://terepijaszat.hu/index.php?option=co...d&Itemid=10

Zagor

Zagor

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 219 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.09.05, 11:26

Ha ki akarod próbálni az íjászatot vagy szeretnél a belvárosban eljárni valahova lőni, akkor gyere el a Hun Szövetség íjászklubba!

Helyszín: V.ker Semmelweis u 1-3. (Magyarok Háza)

szerda: 17-19 h-ig szabad íjászat

19-21 h-ig edzés

csütörtök: 17-21 h-ig szabad íjászat

szabad íjászaton: saját íjjal 400 Ft/óra; bérelt íjjal 600 Ft/óra

edzésen: saját íjjal 800 Ft/ alkalom; bérelt íjjal 1000 Ft/alkalom

lgom

lgom

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 515 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.08.08, 16:57

Szívesen földi! Nem baj ha tart, máshol is így van ez, sok sporteszköz, kevés aki használni is tudja, és könnyebb nagy meséket kitalálni, mint megtanulni lőni, és keményen edzeni. Ez mindenben így van, csak az íjászat valahogy még úgyabbul maradt. Ami képet mutat magáról manapság az íjászat, az éppenhogy riasztónak nevezhető. Beleolvasol némely fórumokba, szted ha beleolvas egy apa is, odaengedi a gyerekét, ahol ilyen a stílus? Á dehogy!
A terepíjász VB kommunikációja elmaradt, pedig ott lehetett volna érzékeltetni, hogy kemény munkával hova is lehet eljutni. Így e rendezvény mozgósító hatása a 0 környékén maradt. Hát ez van, ebből kell kiemelkedni. Van ám lehetőség, ott a Tom Bil program pl.

Módosította lgom: 2010.08.08, 16:59

shimoko

shimoko

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 284 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.08.08, 13:55

Köszönöm. Közben azért kiderült hogy errefele szinte mindenki tart otthon íjat. /sajna elég sokan nyakonöntve nagymagyar agyalással, csak pálya az ami kevés:(/

lgom

lgom

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 515 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.08.07, 07:57

Szia! Hirtelen semmi. Távolabb Ajka-Szentgál-Alsóörs környékén bujkálnak páran, Körmenden Török Miklós bátyánk igen jó íjásztársunk, nagyon sokat tud segíteni már az elején is, kedves és okos ember. Veszprémben Kuti Géza lakik, ő is jól elvan a terepíjászatban :P Nemesvámoson Egyed Anikó. Kaposváron Fehér janiék a Kapos ÍE-ben. Nagyjából ennyi a környéken. Már ha a FITA terepíjászokra gondoltál ;) Egyébként meg a terepijaszat.hu honlap regisztráltjai, akik érdeklődnek a diszciplina iránt, ha esetleg közöltek magukról egyéb információt, akkor lehet zalait találni. Aki versenyre is jár, olyan zalai (sármelléki) nincs rajtam kívül, de én is Pécsett lakom már jó ideje :)
Pedig micsoda gyönyörű a mi kedves felnevelő megyénk!!! Micsoda terepíjász pályák vannak ott minden szögletben... :D

Módosította lgom: 2010.08.07, 08:02

shimoko

shimoko

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 284 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.08.06, 13:06

Sziasztok.
Zala megyei terepíjászokról valakinek információja?

lgom

lgom

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 515 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.08.02, 22:11

Nem találkoztunk.. egy horgászversenyen több néző van, mint a VB-n volt...most akkor mi a pálya? Semmi, nincs pálya. A magyar íjásztársadalom túlnyomó részét nem érdekli az íjászat...

lgom

lgom

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 515 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.07.16, 19:14

Szombaton és vasárnap a Terepíjász VB döntői a visegrádi palotában. Többet a terepijaszat.hu -n... ott találkozunk.

turas

turas

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 57 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.07.02, 07:42

A korabeli lemezpáncélok elvben megfogták a vesszőt, de azért leírták hogy erős íjakkal csak-csak keresztül lehetett lőni azokat is :)
A láncing kb. ugyanez.

Engedd meg, hogy ebben kötekedjek. Egy láncing elsőre megfogHAT ugyan egy széles vágóéllel rendelkező két vagy háromélű harci hegyet, de második-harmadik lövésnél már biztosan átengedi, egy páncél elleni, árszerű heggyel ellátott nyíl pedig úgy megy át akár a szegecselt, alápárnázott láncingen is, mintha ott se lenne.

A bőrpáncélok (bár sokan esküsznek rájuk) nem sokat érnek íj ellen, hátadon jön ki a vessző. Különböző, fémekkel erősített könnyű vértek se sokat. Egy keményfa pajzs megfoghat egy gyengébb vesszőt, erősebb azon is átmegy, de hogy pont mennyit... Fémpajzs kábé mint a fémvért.

Ha bőrpáncél alatt nem a Kassai Lajosék által elterjesztett bőrárnyékolókat érted, hanem az átfedésekkel 2-3 cm vastag, kemény marhabőrből készült cuccokkal próbálkoznátok, amik 15 kiló fölött kezdődnek, meglepő eredményeket tapasztalnátok.
Mit értesz könnyű, fémmel erősített vért alatt?
A (nem kemény, PUHAfa) pajzsok átlövéséhez is ember kell ám a gátra! A mugi pajzson szépen látszanak a nyilak nyomai, de azon a darabon, ami megmaradt, egyik sem ütötte át.

-max-

-max-

Régi fórumozó

• Archívum
  • 1121 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.07.02, 02:23

ennek a srácnak jó távlövős videói vannak

azért ezeken látszik, hogy pl. száz yard mennyire sok ám

-max-

-max-

Régi fórumozó

• Archívum
  • 1121 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.07.02, 01:51

Ajánlom figyelmedbe dr. Saxton Pope: Vadászat íjjal és nyíllal c. könyvét.
Remek olvasmány, és nagyon sokat meg lehet tudni belőle az íjászatról.
Neten fenn van itt-ott.

Saját tapasztalatok alapján (ez részben már a Mágusba és a Codexbe is beépült) körülbelül a következő íjászati szabályok jöttek ki:

Álló célt relatíve egyszerű eltalálni. Ha emberalakról van szó, akkor olyan húsz méteren belül gyakorlatilag nem hibázhatsz, harminc-negyvenre is meglesz, olyan ötven métertől kezdődik, hogy alaposan kell célozni. Amíg vesszőhegyen belül van a cél - ez hatvan-száz méter is lehet, addig gondos célzással még mindig nagy százalékban meglősz egy embert (hogy szíven, lábon vagy karon, az ilyenkor már azért majdnem szerencse kérdése). Mondjuk ötből háromszor meglesz.
Száz méter fölött én már nemigen lövök, de relatíve gyenge az íjam, még ha gyors is. A tradicionális íjakkal távlövés témában olvasgasd a szip.hu idevágó fórumait (a többi témája is tanulságos). A végső lőtávolon is meg lehet lőni azt a pár négyzetmétert, amit itt valaki emlegetett, de egy átlagos íjász emberméretű célt onnan már csak nagy szerencsével talál el. Felejtsük el a nyolcszáz métereket, két-kétszázötven méter a maximális lőtáv egy hosszú íjnál, vagy egy jó pusztai kompozitnál.
Viszont a végén az átütőerő alig kisebb, mint mondjuk harminc méteren, mert a nagy kezdősebességből eredő highlightokat elveszti a vesző az első harminc-ötven méteren, de onnantól a vessző azért elég megbízhatóan tartja a mozgási energiáját, lévén kis homlokfelületű, relatíve kis sebességű és nagy tömegű.

Mozgó célt majdnem lehetetlen meglőni. Ez így keményen hangzik, de amikor életedben először lősz korongra, futó nyúlra vagy hasonlóra, akkor kiderül, hogy egy kiszámíthatóan mozgó cél körülbelül a negyedére- ötödére csökkenti a találati arányt - ha nem vagy benne gyakorlott, még rosszabb az arány, de tételezzük, hogy a fantasy íjászok azok -, egy kiszámíthatatlanul mozgó cél pedig csak szerencsével található el. Ha belül van mondjuk húsz méteren, akkor azért van rá esély, mert a vessző azért hamar odaér, és klasszul oda lehet tűzni ezt-azt a vessződ hegyére, de nagy távon merő lutri.
A longbókból kilőtt vesszők kezdősebessége azért inkább 150-200 fps (feet per sec), mint kevesebb, a gyors pusztaiak pedig ennél is gyorsabbak lehetnek, kétszáz fölöttiek - de itt el kell mondani, hogy Pope szerint a hosszú íj jobban adja át a mozgási energiát, lassúbb ugyan, de végül is több "torkolati energiával" bír.
Mondjuk ő angolszász, nyilván a longbót favorizálja de a mérési elvei korrektnek tűntek.

A csigás íjakat hagyjuk, ilyen erővel Dragunovval is számolhatnánk :nono:

köbö ennyi
A kilencvenes évek eleje óta lövök, volt pár íj a kezemben, összeolvastam mindenfélét, és fantasy szerepjátékot is csináltam már, de ettől még mondjuk nem biztos, hogy minden fent említett dolog megállja a helyét, mindazonáltal ezeknek az elveknek az alapján nem követsz el kolosszális bakikat.

ja, golyóálló mellény.
Íj szempontjából egy szar, hiszen a kést se fogja meg, és egy broadhead gyakorlatilag Dűnésen pajzs alatti sebességen jövő szúróeszköz inkább, mintsem lövedék. Nem erre tervezték. Shockplate-tel már sokkal jobb, de azok a kerámiák meg kevlárok se erre vannak - azért szerintem 50-60 fontos íjat még simán megfognak, de egy kilencven fontos hadi longbó lövedékét nemigen. Ismétlem, a táv itt nem sokat számít, egy nyílvessző a kis sebessége és az irgalmatlan tömeg / homlokfelület aránya miatt a távolsággal nem veszít olyan drasztikusan az átütőerejéből, mint egy nagy sebességű, de könnyű lövedék.
A korabeli lemezpáncélok elvben megfogták a vesszőt, de azért leírták hogy erős íjakkal csak-csak keresztül lehetett lőni azokat is :P
A láncing kb. ugyanez. A bőrpáncélok (bár sokan esküsznek rájuk) nem sokat érnek íj ellen, hátadon jön ki a vessző. Különböző, fémekkel erősített könnyű vértek se sokat. Egy keményfa pajzs megfoghat egy gyengébb vesszőt, erősebb azon is átmegy, de hogy pont mennyit... Fémpajzs kábé mint a fémvért.
Lőttünk mi Barkastól elkezdve akkumulátoron át olajoshordóig mindenre, azért a többségén átment :)

zárásként keress jutubon is, mert egy halom íjteszt van
üdv:
Max

lgom

lgom

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 515 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.07.01, 17:19

Így már nem is olyan nagy a baj, mert valójában nem vagy keresztszemes. Könnyen megy majd a balkezes íj, mert igazából kétkezese vagy, de inkább balos. Miért kéne eladni? Egyszer vegyél egy jó fém közepet, egy Spigarellit, Bestet, Bernardinit, Hoytot vagy Win&Wint, vagy más jó márkát, aztán nem kell többet :D

Halo

Halo

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 164 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2010.06.30, 21:22

Kösz - télleg balos a szemem, de jobb kezesnek szoktathattak - mivel jobb kezes vagyok, viszont késsel-villával meg balkezesként eszek... :D
marad a balos íj - annyi a gyíkja, h. nem tudom majd utána eladni... de ha már megvettem - nem eladni akarom... :D

lgom

lgom

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 515 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.06.26, 16:39

Üdv Halo! Még mielőtt átvarázsolnád magad, állapítsd meg, melyik az aktív szemed. Fogj egy CD-t vagy bármit, amin van egy lyuk. A két tenyereddel is képezhetsz magad előtt ilyet, majd szemelj ki egy pontot a távolban, és mindkét szemmel nézd azt kitartóan, miközben a lyukat közelíted magad felé, nem túl gyorsan, nem is csiga lassan. A lyuk az aktív szemed elé fog megérkezni. Végezz több kontrollmérést. Ezután majd át tudod gondolni, mi a teendő. Inkább az aktív szemhez igazítanék, mert keresztben is lehet, de nehéz az út, pláne középlövő íjjal.

Halo

Halo

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 164 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2010.06.14, 07:01

köszönöm a hozzászólásod!

igen - a klub az jó gondolat, az is igaz, h. tradival még nem lőttem - egyszerűen a vadász/olimpiai reflex tetszett meg. a tradin gondolkodok még - meg szerintem úgyis lesz olyan is... 2 lányos apuka vagyok - egyszerűbb beszerezni íjat mint vállról indítható hőkövetős stingert... :buszke:

az átszokásról: gondoltam, hogy nem egyszerű, kellemes, csak még nem jártam utána, érdemes-e, ezért kérdeztem a Nagyokat, mit hallottak, esetleg tapasztaltak ez ügyben.

És Isten látja lelkem, dehogy akartam a különböző íjakra felesküdteket egymás ellen íjaztatni. Mert az eddig tapasztaltak szerint mindenki a sajátját preferálja. ;)

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]