Ugrás tartalomhoz

Fotó

Íjászat #6

• Válasz írásához lépj be
2174 hozzászólás érkezett eddig

turas

turas

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 57 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.06.13, 19:24

Van egy rossz hírem: könnyebb a domináns kezet átszoktatni, mint a domináns szemet. Persze mindkettőre van példa, de egyszerűbb a két íj vásárlása. Ezt is ki lehet küszöbölni, mégpedig ha tradi íjat veszel magadnak. Azzal mindkét oldalról tudtok lőni, ráadásul a tradival való terepezés az íjászat csúcsa (kérem az íjásztársakat, h. erről ne kezdjünk vitát, szubjektív, de megalapozott vélemény).
Ugyanakkor van egy még bölcsebb, olcsóbb és hatékonyabb megoldás, mégpedig ha mielőtt íjvásárlásra adnád a fejed, elmész egy klubba.
Előnyök:
- nem kell vesszőfogóra költened
- nem a saját íjat és főleg nyilakat gyilkolod a tanulással
- többféle íjtípust és márkát kipróbálhatsz, így mire vásárlásra kerül a dolog, biztosan tudod, mit és milyet akarsz
- a termekben általában oktató is van, akinek az útmutatásai mentén egy csomó fölösleges kezdeti íjászbetegség kimaradhat az életedből.
- az asszonykát is viheted magaddal és ha látja, hogy vannak más lányok is, akik íjászkodnak, könnyebben fertőződik :)

Halo

Halo

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 163 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2010.06.13, 13:19

Üdvözlet!

megtetszett a terepíjászkodás, első íjvásárlás előtt állok. "ablakosat" szeretnék venni - erre vonatkozna kérdésem.
jobb kezes vagyok ugyan, de bal szemes, bal kezesként eszek is.
a párom jobb kezes, és neki a jobb a domináns szeme. hogy jön ő a képbe? :hc: egyrészt szponzor :) másrészt, tudom jól, ha balkezes íjat veszek, nem fog tudni lőni - s ugye a vásárlást követően csak napok, max. hetek kérdése, mikor kéri majd el "kölcsönbe"... ;)
Így aakkor 2 íjat kellene venni - vvvaaagy, jómagamnak átszokni jobbosra. Igaz, mikor próbáltam jobbossal próbáltam egy délelőtt folyamán, balossal még nem volt szerencsém...

Érdemes-e / kell-e átszoknom a jobbkezes íjászatra - vagy ne foglalkozzak ezzel?

A_Vaspok

A_Vaspok

Törzs-fórumozó

• Archívum
  • 632 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.06.04, 23:29

Pár hét után egy jó szemű, és kezű embernek kapás lövésekkel is el lehet találni egy ember méretű célt 20 méterről !

Egy ügyes ember kapáslövéssel ennyi idő után 10 méterről 30 centis álló táblát sikerrel likaszgatná ki... :sor:

A mozgónál még Kassai is tévesztett több mint tíz éves gyakorlás után sokkal közelebbről :)

Tehát ez az eredmény messze nem átlagos kezdőkre igaz...

A többség nem éri el soha azt a szintet amit egy kezdő jó képességű igen korán !

De ez mindenféle lőfegyverre igaz...!
VAGY VAN TEHETSÉGE RÁ, VAGY SOSEM LESZ !

A nomád seregekben ez messze nem volt baj, erre találták fel a nyílzáport...

Amikor pl több féle méretű hegyes vesszőket (a nagy méretbeli különbségű hegyek okán eltérő lesz a szabad vessző hosszod, így a húzáshosszod is) is sikerül 50 méteren egy 4 négyzetméteres táblába küldeni többnyire akkor már erős mezőnybe jutsz !

Amikor Pusztaszeren a történelmi íjászok (magyar , török, long-bow) íjakkal, korabeli hegyes vesszőikkel lődöztek a páncél teszt anyagokra akkor alig 10-20 lépésről is sok célt tévesztett nyíl volt....mert nem volt túl nagy a cél...és némelyek szerintem izgultak is...

Az egy másik dolog, hogy kevés nyílhegy alkalmas páncélt törni....kézi íjaknál igen ritkán van erre alkalmas eredeti nyílhegy lelet !

Már csak a hiteles szabály könyv kedvéért... :)

A leginkább

Asidotus

Asidotus

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 239 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2010.06.04, 22:19

Kevés gyakorlással (értsd ezalatt, hogy egy ideje gyakorolja már, de még messze nem profi) mi a reális találati esély?

A_Vaspok

A_Vaspok

Törzs-fórumozó

• Archívum
  • 632 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.06.04, 15:30

Bizony, egy angol hosszúíj átlövi a mai rendőrségi golyólló mellények egy részét! Állítolag 100 font körüli visszacsapó is, főleg olyan tíz méterről-de hát stukerrel se feltétlenül lősz messzebb...

Tíz méterről egy alsó szintű mellényt egy gyerek íjjal is át lehet lőni !
Mert a ólom golyó kilapul találatkor, így megáll...de az acél nyílhegy meg nem !

Mi pedig 25 méteren belül kellett ,hogy 3 másodpercen belül elővegyük, kibiztosítsuk, töltsük csőre a pisztolyunkat egy zárt tokból , és eredményesen lelőjük a mellkas méretű céltáblát !

Egyéni álló célra gyakori találat kapás lövéssel nyilazva pedig kb 50 méterre az ami gyakori siker élményt adhat !

A többi már a nagyon kevés íjászra igaz...
Íjász edzésen a stabilizátoros, irányzékos csigussal is sokszor mellé mentek a vesszők ha gyorsan kellett lőni !

Kassai Lajos is lőtt már mellé két méteren belül feldobott 40 centis korongnál...pedig az orra elé dobták közvetlenül... !

Szóval álmodozni lehet a szuper íjász eredményekről... csak hibás az okoskodás !

Asidotus

Asidotus

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 239 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2010.06.04, 14:13

Menedékföld rendszerében (ez a készülő játékunk neve) egy nagyon jó íjász (az íjászok közül elit, de azért még nem a csúcs) 170 méterre lévő, mozdulatlan célpontot eltalálja, bár a sérülés mértéke szinte bármilyen lehet.
(Nagyon röviden: 19-es a célzása, dob D12-vel. A célszám 6 + 13 méterenként +1, így jön ki 170 méter, vagyis még 1-es esetén is talál. Sebesülést úgy számoljuk, hogy D12-vel dobunk sebzést, amihez a célzás próba során elért minden 3-as túlütés +3-mal járul hozzá. VAgyis ha az íjász 9-est dob célzásra és 9-est dob sebzésre, az 8 Életerő. Átlagembereknek 12, erősebb harcosoknak 18-22 Életerejük van. A páncélok és pajzsok erősen változtatnak rajta.)

Mopat

Mopat

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 876 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2010.06.04, 13:45

Sziasztok!
A segítségetek kéne!
Saját fejlesztésű szerepjátékot csinálunk, és a véleményeteket kérném az íjak működéséről.
Nem akarok itt rendszerkedni, inkább arra vagyok kíváncsi, hogy mennyire nehéz íjjal lőni, eltalálni valakit. A célpont mozgása menyire nehezíti a dolgot, a távolság mennyit számít. Pl. milyen messziről lehet eltalálni valakit, milyen páncélok óvnak meg az íjaktól, stb.
Hagyományos fantasy játék, olyasmik kellenek, amik a keresztes háborúk idején léteztek.

Üdv!
Akkor itt az angol jellegű hosszú íjjal és visszacsapó keleties íjjal kell számolni.
Íjászkodni nem egyszerű, a mamelukok is gyakorolták évekig, és a hosszúíjászok is. Régészeti leletek-eltorzult izomzat és csontozat...íjpuskával lőni egyszerűbb...
A távolság eléggé sokat számít mozgó célnál. Japán szamuráj harcosokról írják, hogy a legjobb íjászok 150 méterről eltaláltak egy mozgó kutyaméretű célt(azaz rókát és kutyát...)
Mivel a nyilak kezdősebessége eléggé alacsony-olyan 70/100 m/s maximum a történelmi íjaknál, ezért ilyen távra 2-3 másodpercig repül a nyílvessző. Így van esély, hogy váratlan mozdulattal a cél elkerüli a nyilat. Már ha látja pl. hogy nyilazol rá...(ez se sok idő, de még mindig több, mintha valamely csili-vili puskával lőnél rá ilyen távról...)Illetve a relatíve lassú és hosszú(nagy oldalfelületű) nyíl érzékeny a keresztszélre.
Fórumozók írják, hogy 100-150 méterről kis gyakorlással eltalálták a hengerbálát csapatosan is...
Én azt mondom(majd úgyis vannak nálam jóval avatottab íjászok)hogy egy mameluk 150-ről célzottan biztosan eltalál egy álló embert.
Nyílzápor esetén max lőtávról is eshet találat, főleg csapatra lőve...
Visszacsapóval 800m a max lőtáv, de egy exra erős janicsár lőtte át a Boszporuszt egy nagyon könnyű nyíllal, szóval ilyen távval nem érdemes számolni átlagos íjásznál. A 150-200 max hatásos lőtáv marad.(állítólag eddig lehetett ellőni replikával, 25-30g harci nyílvesszővel. Na jó, miből volt a nyíl szára(mert lelet nyílhegy van kismillió)és mekkora is volt egy honfoglaló íj húzóereje???(erről azért láthatsz vitát itt meg a szomszéd fórumokon...)
Mivel a nyilak relatíve nehezek, kis kezdősebességnél is van elég jó mozgási energiájuk. Bizony, egy angol hosszúíj átlövi a mai rendőrségi golyólló mellények egy részét! Állítolag 100 font körüli visszacsapó is, főleg olyan tíz méterről-de hát stukerrel se feltétlenül lősz messzebb...
Ja, szerintem arról se felejtkezzünk el, hogy az íjak utálják a nedvességet. Esőben megereszkednek, ugyanis a zömmel állati ín íjhurok megnyúlnak! Van rá nem is egy történelmi példa...erre van az íjtegez-esőben meg ne ázzon. Mondjuk a közel-keleti viszonyok között ez nem annyira fő szempont...
Mopat

Asidotus

Asidotus

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 239 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2010.06.03, 22:45

Sziasztok!
A segítségetek kéne!
Saját fejlesztésű szerepjátékot csinálunk, és a véleményeteket kérném az íjak működéséről.
Nem akarok itt rendszerkedni, inkább arra vagyok kíváncsi, hogy mennyire nehéz íjjal lőni, eltalálni valakit. A célpont mozgása menyire nehezíti a dolgot, a távolság mennyit számít. Pl. milyen messziről lehet eltalálni valakit, milyen páncélok óvnak meg az íjaktól, stb.
Hagyományos fantasy játék, olyasmik kellenek, amik a keresztes háborúk idején léteztek.

lgom

lgom

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 515 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.05.12, 20:17

Röviden és tömören: olyan buzis :nyenye:

-max-

-max-

Régi fórumozó

• Archívum
  • 1121 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.04.30, 13:29

http://art.rpg.hu/details.php?image_id=4095
lehet hozzászólni :(

lgom

lgom

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 515 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.03.08, 23:20

terepijaszat.hu már RSS-en is :) :rohog:

-max-

-max-

Régi fórumozó

• Archívum
  • 1121 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.02.17, 01:11

Márhogy egy vén, jóindulatú, nagy, molyos, mesebeli MEDVE :titok:

volt egy tanárom, őt balúztuk mindig, az utolsó reneszánsz emberek egyike, azt hiszem

lgom

lgom

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 515 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.02.12, 22:42

Márhogy egy mesebeli medve? ;) :nono:

-max-

-max-

Régi fórumozó

• Archívum
  • 1121 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.02.12, 19:00

lgom, te egy Balú vagy :nono:

lgom

lgom

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 515 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.02.12, 07:56

MIndegy, hogy milyen íj, csak öröm legyen benne. Nagyjából úgy igaz, hogy azért a gyanta tradikat csaka erős megengedéssel sorolnám az íj kategóriájába, amikor néha kézbe veszek ilyet, nem értem, hogy tudtam neki egy évig is örülni (Kassai mongol). A laminált Szimi, az már igen. Inkább a szociális mint a professzionális oldal a vonzóbb számomra, talán legtöbben így vannak vele, akik munka mellett keresnek valami nagyon jó kikapcsolódást. A tehetség meg megint más, amit Isten adott, azt el kell fogadni, és ki kell bontakoztatni, ehhez meg hozzáadom, ami tőlem telik. Ezt szolgálja a honlap, meg a sok telefonbeszélgetés, a mentorkodás, megannyi lehetőség a segítségre.

-max-

-max-

Régi fórumozó

• Archívum
  • 1121 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.02.11, 21:46

Gratulálok, akkor megtaláltad a helyed! Az fontos dolog.
Én elfelé megyek a technológiától, anno egy Browning majd PSE csigások adták meg a kezdőlökést, aztán egy Samick takedown-ra álltam át, mert valahogy sokkal jobb érzés volt. Azóta csak Gelencsérjeim vannak, a Lant most 33#, a NagyVé meg 40#, de mivel fitába húzok velük, ennyit se adnak le. A NagyVé azért szép átütőerővel bír, jó gyors íjak, a Lant meg olyan, de olyan kezes... ha kézbe veszem, mindig elmosolyodom pár lövés után, eszméletlen finom kis hangszer.
Aluvesszők, pulykatollak, de tradis versenyeken (már amin van kategóriám) cédrusokkal puttyongatok - egész tűrhetően repülnek, csak nagyon különbözőek egy aluhoz képest.
Greynél sokféle íj megfordul, nála lőttem ezzel-azzal, van egy ódon ...talán Browning(?) VR-je, a Stradivari, az lenyűgöző. Egyébként a Martinok se vágnak földhöz, jó-jó, nem olyan rúgósak mint egy Gelencsér, de semmi extra. Egy fémközép-karbon kar az télleg más világ, mintha selyemmel lőne az ember, de nem jó ránéznem, nekem egy másik világot idéz, mint az íj. A tradik ... pfff... mintha bottal akarnék zongorázni, bár lőttem Grózer laminálttal, az kultúríj volt. A Nagyimik is finomak, valahogy vonz a longbó is, de igazából nem is az, hanem a kapásból is laza lövés, a teljesen ösztönös és testből "nyílvetés", mintha csak kavicsot dobnék... biztos olvastad a sok kagános meg kassais idevágó dumát, van benne igazság, ebben a részében legalábbis. Szóval ez a másik irány.

na ki kell szednem a lányom a kádból :pirul:
úgyis elkapott a hév :D

lgom

lgom

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 515 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.02.10, 23:14

Akkor, amikor a GL vadásszal lőttem (44#) jöttek a bajok. Tképpen minden bányásznak van ilyen, csak közülük kevesen íjászkodnak :D Nem fogadtam meg az orvosi tanácsot, hogy azonnal hagyjam abba. Gyenge íjjal pedig kizárólag barebowban és terepen szép az élet, különben szívás. Sokkal jobbak a pontszámaim, és szépen fejlődtem, amikor volt időm gyakorolni, az I. o-t súroltam alulról, de nem értem el. Időközben a mesterbe öregedtem bele, tehát eztán a fiataloknak kell teljesíteni.
Az íjam ára olyan, amit megengedhettem magamnak. ;) Lehet sokkal olcsóbb íjjal is sokkal jobban lőni, mint én. Azért nem szégyenkezem, ami régi vágyam volt, hogy jó szinten megtanuljam a mozgástechnikát, az sikerült. Ha van időm gyakorolni, akkor stabil is a dolog. Amúgy 30 #, Win&Win Inno Power karok, Best Moon barebows közép, ACE vesszők.
Szép a terepverseny, nagy erdő a barebow a mindig változó íjgeometria miatt, úgyhogy örök hálám VLBB-nek, aki kemény munkával rávett erre. A terepíjászatnak egy honlapot is szerkesztek, többek összefogásából jött létre, én gondozom. Linkje az aláírásomban. Ezzel most úgy érzem, helyemre kerültem, szeretem a terepet, szeretem az íjásztársaimat, alig várom már, hogy találkozzak velük kint a sisnyásban. :pirul: :lol: :ugri:

-max-

-max-

Régi fórumozó

• Archívum
  • 1121 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.02.09, 18:55

és, ad sikerélményt? vadásznál mennyivel jobbat lősz? mennyi volt az íjad cakkpakk? ezt jobban bírja a vállad? hány fonton lősz?

lgom

lgom

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 515 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.02.09, 00:14

igen, kb. ezek, de még inkább a változatos és igen jól felépített versenyrendszer, a kiváló társaság.

-max-

-max-

Régi fórumozó

• Archívum
  • 1121 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.02.08, 17:19

télleg, és miért a berbó?
a célbatalálás öröme? maximális pont? az íjászat minél tökéletesebb űzése? tökéletes mozgás? mire megy ki nálad a berbó?

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]