Ugrás tartalomhoz

Fotó

Íjászat #6

• Válasz írásához lépj be
2174 hozzászólás érkezett eddig

Warg

Warg

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 443 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.08.12, 08:55

Sziasztok!

Most kezdek belefolyni az íjászatba, edzésen egy 34 fontos történelmi íjat használunk. Az érdekelne, hogy ez milyennek számít? Gyenge? Közepes? Gondolom, nem a legbikább, azt csak nem adnák első alkalommal 20 méterhez a kezünkbe...
Mennyi idő után derül ki, hogy pl. kell-e erősebbre váltani, vagy jó ez az erősség? Csak mert jó lenne saját íjat venni majd.

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 12322 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.07.24, 09:07

Hali!

Tudom hogy csak félig meddig ide illő a kérdésem de:

Egy modern vadász számszeríj mennyi idő alatt újra tölthető?

Kicsit megkésve: anno próbálgattam egy 130 fontos jószágot, a 15 mp-es
újratöltés bár nem túl sokáig tartható tempó, de kivitelezhető.

Ekkor póriasan megragadtam az ideget és úgy húztam fel, a vessző meg
kb. asztalon vagy fog között legyen, előre bekészítve.

Egy kecskebakkal szerelt eszköz még gyorsabb és szerintem nem kell
100 font alá menni egy ismétlő számszeríjjal a'la Alkonyattól Pirkadatig.

(
(OFF)Mondjuk én 186 centi és "90 kg +ÁFA" :sor: vagyok.. valamint jelentősen
kevesebb rajongóm lehet, mint Juliette Lewisnak(/OFF)
).

Adios
KLM

Arlen

Arlen

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 425 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.07.19, 19:01

Egyébként a kérdés szvsz nem túl releváns, hiszen ha mellélőttél, egy vad sem fogja megvárni,
hogy újratölts, de pl. bankot sem számszeríjjal rabolnék tongue.gif

Hehe szerepjáték hoz kellene. :sor:

AlGreg

AlGreg

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 58 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2009.07.18, 20:34

Szani06: a fehér ideg színe nem változik túl látványosan (max ha összekoszolod :sor:), úgyhogy ott
a bolyhosodást ajánlott figyelni.

Arlen: mivel a számszeríjak terén nem vagyok igazán jártas, érdemben nem tudok válaszolni,
de én olyan 10-15 mp-re saccolnám. Persze itt is biztos sokat számít a húzóerő meg a kondi ;)

Egyébként a kérdés szvsz nem túl releváns, hiszen ha mellélőttél, egy vad sem fogja megvárni,
hogy újratölts, de pl. bankot sem számszeríjjal rabolnék :rohog:

Arlen

Arlen

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 425 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.07.16, 18:57

Tudom hogy csak félig meddig ide illő a kérdésem de:

Egy modern vadász számszeríj mennyi idő alatt újra tölthető?

Szani06

Szani06

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 8 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2009.07.16, 11:32

Vettem egy új íjat, fehér rajta az ideg...ez is elszürkülni fog, vagy ezen mi változás lesz? Csak hogy tudjam mikor kell viaszozni...

Szani06

Szani06

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 8 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2009.06.29, 21:40

Köszönöm...a tradícionális íjamon a bandázs fölött már elszürkült...naponta kb 100-150-et lövök, de ez ugye az időjáráson is múlik, ezért változó...Mégegyszer köszi, ha lesz még kérdésem majd írok...

AlGreg

AlGreg

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 58 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2009.06.29, 20:32

Úgy látszik, én tartom itt az ügyeletet ;)

Szóval: veszel íjászboltban húrviaszt (vagy akár kotyvasztani is lehet méhviaszból és paraffinból)
meg vágsz egy tenyérnyi szarvasbőrt. Ha az ideg kiszálasodik, a viasszal vékonyan megkened,
aztán a szarvasbőrrel föl-le húzogatva megdörzsölöd, hogy a viasz beolvadjon a szálak közé.

A gyakoriság a lövésszámtól függ, és elég változó lehet... általában az ideg a bandázs alatt és fölött
kiszürkül és kiszálasodik, ilyenkor ajánlott rajta végigmenni. Meg amikor csak kedved szottyan,
azzal nem csinálsz bajt, ha többször leápolod az ideget :)

Módosította AlGreg: 2009.06.29, 20:38

Szani06

Szani06

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 8 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2009.06.29, 10:39

Köszi...
Még lesz párkérdeésem mert kezdő vagyok, de most egyenlőre csak anniy hogy az ideget hogyan ápoljam? Mivel? És milyen gyakran?

AlGreg

AlGreg

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 58 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2009.06.27, 20:32

A hivatalos versenyeken tradi kategóriában 28 m a maximális táv, egyébként meg
abszolút versenyfüggő. Van, ahol max. 20 méter, de néha előfordul 50-60 m-es táv is.

Egy átlag 3D-s vadászversenyen azért többnyire nem mennek 30-35 m fölé,
és ott is leginkább nagyvad (oroszlán, medve) a cél.

Szani06

Szani06

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 8 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2009.06.27, 13:15

íjász versenyen hány méterről szoktak lőni tradicionális íjjal? mekkora célpontra?

AlGreg

AlGreg

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 58 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2009.06.23, 17:33

Hehe, van némi Mad Max-feeling :D

Mondjuk biztos nem ráz annyira, mint egy ló :)

Mopat

Mopat

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 882 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.06.23, 14:48

[Üdv!

Nem is tudom, hová tegyem a videót:

Íjászat, mozgó motorról, méghozzá a kengyelben állva! Azaz, hogyan nomadizáljunk, ha félünk a lótól...
Horváth Vilmos az íjász, hogy mennyire nagy szám ez íjász szempontból(lóról többen is megcsinálják, akár többet is), azt nem tudom, de elég így egyensúlyozni egy motoron...
Poén :) Mindenesetre tetszik az ötlet!
Mopat

AlGreg

AlGreg

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 58 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2009.06.22, 12:58

Autodidakta módon mennyire lehet fejlődni íjászkodásban?

Könyvből is meg lehet tanulni íjászkodni, de azért arra ne számíts, hogy kijutsz az olimpiára :)
Szerencsére ma már rengeteg leírás, videó- és képanyag van a neten, amikről le lehet lesni a
helyes technikát. Ha van a közelben íjászklub, oda sem árt ellátogatni, versenyekre meg
amennyire csak az időd és pénztárcád engedi! Nem kell félni a megnevezéstől, ezeket inkább
amolyan baráti találkozóknak képzeld el :) Itt aztán szabadon lehet kérdezgetni, eszmét cserélni
a csapattársakkal, ráadásul olyan szituációkban lőhetsz, amit otthon a kert végében nem nagyon
lehet megvalósítani :)

Csak lőni kell, és kész? Mennyire lehet a rosszul rögzült mozdulatokat korrigálni?

Azért nem árt, ha valami jártasabb egyén megnéz olykor-olykor, vagy legalább
lefényképezteted/levideóztatod magad, hogy lássad, mit csinálsz rosszul.
Egy rögzült hibát sokkal egyszerűbb megelőzni, mint utólag korrigálni.

Exorcist

Exorcist

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 288 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2009.06.22, 10:32

Autodidakta módon mennyire lehet fejlődni íjászkodásban? Csak lőni kell, és kész? Mennyire lehet a rosszul rögzült mozdulatokat korrigálni?

AlGreg

AlGreg

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 58 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2009.06.18, 21:13

Szia!

Hátha nem késtem még el a válasszal:

1. Pedig leginkább ez szokott lenni a gond :) Ez abból is eredhet, hogy a rossz csuklótartás miatt a kihúzott íj összenyomorítja a csuklódat, és a vessző eleje máris feljebb kerül. A kézfejet egy kicsit lefelé kell billenteni (kb. úgy, mint egy puskánál a hátsó, tust markoló kéz), így a feszítőerő nem ferdén terheli az ízületet, ami stabilabb és fixebb tartást eredményez. Esetleg akkor is vághat a toll, ha a tollgyök (az alsó, kemény rész) nagyon kiáll a vesszőből. Ennek az elejét egy éles késsel le lehet sarkozni, meg bandázsszalaggal betekerni, és kész.

2. A vessző bizony súrlódik, ettől tud kopni a markolat. Egyes tradi íjaknál ezért raknak be egy csont v. műanyag lapocskát. Az én laminált íjamon már van egy pici gödör a vessző helyén, de legalább könnyen megtalálja a helyét :D Ja, és párezer lövés már benne van. Szóval megenni azért nem fogja az íjadat, ne aggódj, csak hát picit csúnya tud lenni a bőr. Ajánlott egy rongyot rendszeresíteni a lövészethez, amivel a földes/sáros vesszőt le tudod takarítani lövés előtt.

3. Két azonos erősségű íj között óriási különbségek lehetnek a húzás terén. Van, amelyik az elején olyan, mint a bugyigumi, és csak a végén keményedik föl, van, amelyik amelyik végig tolja a vesszőt. Ha túl erős egy íj a használójának, az bizony nem tesz jót a pontosságnak, kezdő esetében pedig sajnos a kialakuló technikára is rányomhatja bélyegét. Ha elfáradsz lövés közben, inkább hagyd abba az edzést, mert onnantól amúgy sem lesz túl sok sikerélményed, és csak berögződik a kapkodás meg a korai oldás; majd másnap folytathatod. Idővel majd egyre nagyobb lövésszámot tudsz produkálni, ahogy hozzáerősödsz az íjadhoz. A folyamatot persze lehet gyorsítani némi fekvőtámasszal, vödöremelgetéssel is ;)

Ja, és amit sokan hajlamosak elmulasztani edzés előtt, az a BEMELEGÍTÉS!

Knight

Knight

Lovag

• Fórumita
  • 934 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.06.12, 15:17

Hello!

Nekem is lenne pár kérdésem.
Pár napja vettem egy 46 fontos Liskány magyar ijat, egyből beleszerettem mikor megláttam.

Régebben már ijászkodtam de akkoriban nem voltak különösebb problémáim, most ivszont mindjárt több is.

1. A kezemet megvágja a toll oldáskor. Lejjebb már olvastam egy megoldást... de mi van ha nem ez a gond? :nemertem: Úgy vettem észre függettlen a szögtől, megvágja a kezem.
2. Az ij markolata ugye szépen le van bőrözve. Oldáskor viszont a toll (vagy maga a vessző?) súrolja az ij markolatát. Úgy vettem észre, hogy igy szépen alssan el fog fogyni az ij... mi a gond? A vessző nem érhet hozzá az ijhoz?
3. az előző ijam 38 fontos volt. Igaz rég nem lőttem már de akkor az kevés volt és kicsi is. Most a 46 azért igen lefáraszt és bevallom remeg is a kezem/karom a célzáskor. Ez mindenképpen rossz vagy el lehet sajátitani igy is az ijászat csinját?

üdv és előre is köszi!
Knight

Aapep

Aapep

Ancient Bone

• Fórumita
  • 834 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2009.05.11, 15:10

Köszönöm AlGreg

AlGreg

AlGreg

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 58 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2009.05.06, 11:33

Tudtommal a nyílvessző feltollazását hívják fletching-nek.

Aapep

Aapep

Ancient Bone

• Fórumita
  • 834 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2009.05.05, 14:34

Sziasztok,

Meg tudná nekem mondani valaki, hogy a "fletch(es)" kifejezés mit takar? Annyit sikerült róla megsejtenem, hogy talán a számszeríj lövedékével kapcsolatos.

Segítségeteket előre is köszönöm.

Módosította Aapep: 2009.05.05, 14:41

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]