Ugrás tartalomhoz

Fotó

Íjászat #6

• Válasz írásához lépj be
2174 hozzászólás érkezett eddig

-max-

-max-

Régi fórumozó

• Archívum
  • 1121 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2009.03.28, 23:12

A húzóerőt legcélszerűbb erőmérővel megmérni :nod:
Menj íjászok közé, mert fórumon ezt nemigen lehet.

A lőtávnak nem sok köze van a húzóerőhöz, legalábbis nem ÍGY. Szokásos távokon a kisebb íj- könnyebb vessző majdnem ugyanazt a röppályát adja, mint az erősebb íj - nehezebb vessző.

tibi

tibi

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 12 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2009.03.23, 10:21

Üdv!
Nem tudjátok véletlen hogy hol lehet skótkockás anyagot beszerezni Plaidhez.
Tradícionális skót íjász öltözéket állítok most össze. A korszak a XII.-XIII. század.
Van már egy kis kiltem de az nem annyira tradícionális mint a vállon átvetős elődje. Amúgy nekem egy 41# Longbowm van. Ezzel elég kényelmesen különösebb megeröltetés nélkül tudok lőni. Ha tudtok segíteni azt megköszönöm. Üdv.

Alexei

Alexei

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 2578 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.03.22, 21:55

Sziasztok!
Ma kaptam egy tradicionális szkíta íjat, egy hibát máris olvastam (megvágta a toll a kezemet), úgyhogy sűrűn fogok erre járni :D. Lenne egy olyan kérdésem, hogy azt, hogy hány fontos egy íj hogy lehet megmérni, ha meg lehet? Gondolom lőtávból igen, de sajnos még azt maximálisan nem sikerült kipróbálnom. Neten rákerestem de több erősségben is van ez a fajta.

Lenne egy olyan kérdésem, hogyha én kimegyek a helyi sportpályára íjászkodni egy kicsit, akkor az mennyire ütközik törvénybe?
Köszönöm előre is :D
Ákos

Gewin

Gewin

Érdeklődő fórumozó

• Archívum
  • 74 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2008.11.02, 21:51

Nagyon szépen köszönöm a tanácsokat!
:pirul:

AlGreg

AlGreg

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 58 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2008.10.30, 23:34

A nyílvesszőnek nem kell merőlegesnek lenni az idegre! 1-2 fokkal (általában 3-5 mm)
lefelé kell állnia a hegynek, különben megvágja a toll a tartó kezedet.

Tradi íjnál a vessző nem középen fut ki, mivel a markolat kissé megdobja oldalra;
emiatt egy icipicit kacsázhat a röppálya elején a vessző (tanácsos különösebb célzás
nélkül távolabbra, akár 15-20 m-re lőni oldásgyakorláskor, így marad időd megszemlélni
a vessző röptét.

Bifsztek amúgy jól mondja, az íjászat ezen része tényleg elég komplex, és sok gondot
tud okozni egy rosszul begyakorolt mozdulat. Minimum egy íjász könyv átolvasása ajánlott,
de a legjobb a személyes kontaktus egy szakképzett edzővel.

A gyakoribb hibák:

- Túl erősen szorítod (markolod) az íjat. Emiatt megfeszítéskor a karok kicsit megtekerednek,
majd oldáskor szépen megrúgják a vessző hátulját. Megoldás: az íj jól simuljon bele a
hüvelykujjad, mutatóujjad és alkarod által képzett Y-ba, majd az ujjaidat csak annyira
hajlítsd a markolat köré, mintha egy tojás köré fonnád az ujjaidat - ez is csak azért kell,
hogy ne lődd ki oldáskor az íjat is :eeek:. Ja, a könyöködet fordítsd kifelé, picit be is hajlíthatod,
így az alkarodat elmozdítod az ideg útjából.

- A karoddal húzol. A hátizmaid sokkal erősebbek, ezekkel sokkal stabilabb és egyenletesebb
izomtónust tudsz képezni. Húzáskor törekedj arra, hogy a lapockáidat közelítsd egymáshoz;
ha egy kicsit derékból előredőlsz, jobban rá tudod venni magadat, hogy a hátad dolgozzon.

- Elrántod az oldó kezedet/könyöködet oldáskor. Itt arra kell törekedni, hogy rendesen
lehorgonyozd a felsőtested, maga az oldás pedig egy laza mozdulat legyen, egyszerűen csak
ernyeszd el az ujjaidat, a többit az íj elintézi :D Ha jól csinálod, a húzó karod az oldás UTÁN a
terhelés megszűntével magától elmozdul egy kicsit hátrafelé, ahogy mondani szokták úgy, mint
amikor az almafa ága mozdul felfelé akkor, amikor az alma hirtelen lepottyan.

Kezdetnek, nagy vonalakban tán ennyi.

Knight_Templar

Knight_Templar

Érdeklődő fórumozó

• Archívum
  • 93 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2008.10.30, 14:37

Legvalószínűbb talán hogy a nyílvessző nem merőleges az idegre, vagy nem középen fut ki, így amikor krepül, az ideg elhúzza a nyílvessző végét valamelyik irányba

_Bifsztek (NPC/NJK)

_Bifsztek (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2008.10.25, 19:53

A vessző "kacsázásának" sok oka lehet. A leggyakrabban hibás oldás okozhat ilyesmit. Az oldást a legnehezebb megtanulni, és egy fórum nem is alkalmas terep az ezzel kapcsolatos információk elmondására.

Úgy általában nem szerencsés historikus íjjal tanulni az alapokat. Az már haladó feladat lenne. Szerintem a legszerencsésebb egy egyesületet keresni, ahol hozzáértő ember adhat tanácsokat, de legalább magát a lövéscilust elmagyarázhatja neked. (Nem is biztos, hogy íjjal kellene megtanulni a mozgásalapokat; erre sokkal alkalmasabb a gumiszalag.)

Gewin

Gewin

Érdeklődő fórumozó

• Archívum
  • 74 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2008.10.22, 17:21

Köszönöm a válaszokat!
(sajnos időközben nagyon felgyorsultak az események, és még a tippeitek előtt kellett döntenem. )
Végül is a Grózer-féle magyar extra I lett a nyertes. Bár kezdő íjász vagyok, mégis elégedetten használom. Szedem össze a tippeket ismerősöktől, internetes oldalakról, úgy hogy szinte minden napra jut egy kis újdonság :titanic: Az alkaromat az elején elég brutálisan leamortizáltam, de azt is megoldottam. Most azt próbálom kiküszöbölni, hogy ne "kacsázzon" egyet a levegőben a vessző. (Azt már megtudtam, hogy én vagyok a hibás. Csak azt nem tudom, hogy mit csináljak másképp. Esetleg valakinek tippje?)

Sistorem

Sistorem

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 228 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2008.10.20, 12:47

üdvözlet!

segítséget szeretnék kérni:
tudtok leírást, rajzot, tippet, fényképet adni arról, hogy hogyan kell készíteni zengő nyilat? (arra gondolok, amit ha kilőnek, akkor jelegzetes zúgó-zengő-süvítő hangot ad).

köszönöm előre is a segítségeket és hozzászólásokat!

AlGreg

AlGreg

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 58 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2008.10.19, 17:37

Szimeiszter István íjai valóban nagyon szépek és gyorsak, ráadásul az áruk is igen kedvező,
viszont az is igaz, hogy nem igazán kezdők kezébe valók - kegyetlenül büntetik az oldáshibákat,
ami könnyen letörheti a kezdeti lelkesedést.

Emellett egy lamináltat ütni-vágni sem lehet úgy, mint egy gyantaíjat, eső/tűző nap nem tesz jót neki,
de hát valamit valamiért. :D

_Borisz07 (NPC/NJK)

_Borisz07 (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2008.10.16, 19:28

Egyetértek Bifsztekel, ugyan ½Szimi" által készített íjal még nem lőtem.

_Bifsztek (NPC/NJK)

_Bifsztek (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2008.10.16, 18:16

Aztán kaptam egy Kassai-féle 45#-at . Az meg jóval könnyebb volt, mint az előző 31#-os .

A húzóerő érzetét befolyásolja az előfeszítettség mértéke is. A keszthelyi mester valószínűleg Szimi lehetett. Nekem volt valamikor egy 42#-os Szimeiszter tatárom, azt sokan jelentősen túlbecsülték, amikor kipróbálták. A Kassai-féle íjak (legalábbis amiket én próbáltam), kis előfeszítésűek, és amúgy is valóban nagyobb húzásra találták ki. A legtöbbjük normál húzáson nem rakéta, de nem is biztos, hogy a sebesség minden. Egy nyugodtabb íj több esélyt ad a pontosabb lövésre: ezek a merevszarvú nomád reflexek egyébként is elég ideges íjak; nem túl hálás feladat velük célba lőni.

Oroszlanszagu_Ricsard

Oroszlanszagu_Ricsard

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 555 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2008.10.16, 12:29

Jómagam lovasíjász vagyok, de emgem mind lovon, mind gyalogosan idegesít ha bármilyen föveg van rajtam, főleg, ha a szemembe lóg. Ne haragudj, de én kizártnak tarom, hogy valaki a sapkája csücskével célozzon, vagy az segítse.

Lovasíjászatban valóban nincs sok értelme, de ha tudnád, hogy a lovasíjászok többsége sisakban de legalább süvegben/sapkában ment hadba(tulajdonképpen nem is láttam még képet fedetlen főjű lovasról), akkor magadból kiindulva talán nem kéne kategórikusan hülyeségnek nevezned valamit. Gyalogos íjászoknál el tudom képzelni, bár furának tűnik...

_Borisz07 (NPC/NJK)

_Borisz07 (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2008.10.16, 06:38

Üdv!
VAn :P

Most készülök íjat venni. Egyelőre 3 típust néztem ki. De nagyon nehezen megy a választás. Esetleg kaphatnék tippeket, előnyöket, hátrányokat?
Amiket kinéztem:
-Grózer középkori magyar
-Grózer magyar b extra I
-Grózer magyar c extra I

(2m és 100 kiló vagyok, szóval nem kicsi. -bár mostanra hál'Istennek újra jó kondinak örvendek ;)
Ezekből adódóan a kezeim is relatíve hosszúak. Amit próbáltam egy helyi boltba íj, -azt mondta az eladó , az ideális nekem- az 30" húzáshosszú volt. (a fentebb említett íjak picit többek, a próbánál én úgy éreztem, elfér még az a pár centi)Húzóerőn pedig 40#-on gondolkodom.-sok helyen olvastam, hogy inkább legyen jóval kisebb ez az érték, mint amit ki tudok húzni, mert ugye használat közben nyilván nem 2x kell azt az erőt kifejteni. Ami viszont megdöbbentett: két íjat próbáltam, az egyik egy keszthelyi mester keze munkája, 31#. Kihúztam, majd gondoltam magamban, mi a ****. Néztem nagyokat, pedig csak 31#. Te jó ég. Aztán kaptam egy Kassai-féle 45#-at . Az meg jóval könnyebb volt, mint az előző 31#-os ... :lol:bár a "teszthez" hozzátartozik, hogy nem igazán mertem rendesen megfogni, húzni, "tapogatni" az íjat, mert féltem, nehogy az én kezemben legyen valami baja.)

Szépnapot!
Én azt mondanám ha a testalkatodat figyelembe veszem, hogy középkori magyar, ezt az íjat jó hosszan lehet húzni.

A Kassai íjat meg azért találtad könnyebnek mert ő 30" - on adja meg ahúzó erőt mig általában a többi íjkészitö 28" - on.

_haram (NPC/NJK)

_haram (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2008.10.15, 22:11

Kérdésem lenne az íjászathoz jobban értők felé.

Egyik Salvatore könyvben (A démon ébredése) volt egy ember fickó akit az elfek kószának képeztek ki. Az érdekes rész az volt h tanítják íjászkodni, majd a végén kapott egy háromszögletű (robin hood) sapkát hogy azzal jobban tud lőni. Ebben van vmi igazság?

szó szerint a könyvből:

...Az elf megmutatta, hogyan állítsa a kalap sarkát a szeme elé, hogy a sarokpont segítse a célzásban...

:P :orrverzes: ;)
Jómagam lovasíjász vagyok, de emgem mind lovon, mind gyalogosan idegesít ha bármilyen föveg van rajtam, főleg, ha a szemembe lóg. Ne haragudj, de én kizártnak tarom, hogy valaki a sapkája csücskével célozzon, vagy az segítse.

Gewin

Gewin

Érdeklődő fórumozó

• Archívum
  • 74 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2008.10.13, 09:23

Üdv!
VAn :gyagya:

Most készülök íjat venni. Egyelőre 3 típust néztem ki. De nagyon nehezen megy a választás. Esetleg kaphatnék tippeket, előnyöket, hátrányokat?
Amiket kinéztem:
-Grózer középkori magyar
-Grózer magyar b extra I
-Grózer magyar c extra I

(2m és 100 kiló vagyok, szóval nem kicsi. -bár mostanra hál'Istennek újra jó kondinak örvendek :D
Ezekből adódóan a kezeim is relatíve hosszúak. Amit próbáltam egy helyi boltba íj, -azt mondta az eladó , az ideális nekem- az 30" húzáshosszú volt. (a fentebb említett íjak picit többek, a próbánál én úgy éreztem, elfér még az a pár centi)Húzóerőn pedig 40#-on gondolkodom.-sok helyen olvastam, hogy inkább legyen jóval kisebb ez az érték, mint amit ki tudok húzni, mert ugye használat közben nyilván nem 2x kell azt az erőt kifejteni. Ami viszont megdöbbentett: két íjat próbáltam, az egyik egy keszthelyi mester keze munkája, 31#. Kihúztam, majd gondoltam magamban, mi a ****. Néztem nagyokat, pedig csak 31#. Te jó ég. Aztán kaptam egy Kassai-féle 45#-at . Az meg jóval könnyebb volt, mint az előző 31#-os ... :lol:bár a "teszthez" hozzátartozik, hogy nem igazán mertem rendesen megfogni, húzni, "tapogatni" az íjat, mert féltem, nehogy az én kezemben legyen valami baja.)

_Bifsztek (NPC/NJK)

_Bifsztek (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2008.10.10, 19:25

Irányzék nélküli íjjal lövők valóban sokszor használnak különböző viszonyítási pontokat, de ez önmagában még nem teszi pontossá a lövést. Íjászkörökben egyébként is unalomig ismételt törvény: a célzás csak kisebb részben határozza meg a találatot: nagyobbik hányad a mozgástechnikáé. (Ezért tulajdonképpen az íjászat nem úgy "célzós" sport, mint pl. a lövészet.)

Amúgy tényleg jól pörög ez a topik... Van itt még valaki? :gyagya:

auer

auer

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 5213 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2008.10.06, 14:13

Kérdésem lenne az íjászathoz jobban értők felé.

Egyik Salvatore könyvben (A démon ébredése) volt egy ember fickó akit az elfek kószának képeztek ki. Az érdekes rész az volt h tanítják íjászkodni, majd a végén kapott egy háromszögletű (robin hood) sapkát hogy azzal jobban tud lőni. Ebben van vmi igazság?

szó szerint a könyvből:

...Az elf megmutatta, hogyan állítsa a kalap sarkát a szeme elé, hogy a sarokpont segítse a célzásban...

-max-

-max-

Régi fórumozó

• Archívum
  • 1121 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2008.10.03, 22:16

pörög ez a topik :D

-max-

-max-

Régi fórumozó

• Archívum