Ugrás tartalomhoz

Fotó

II. vh

• Válasz írásához lépj be
2397 hozzászólás érkezett eddig

Manstein

Manstein

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 192 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.07.19, 20:45

Hali!

Nem rég olvastam hogy az M36 is tudott jó 3800-4200 méterről lyukasztgatni. Az oroszoknak volt valamijük ami képes volt erre? Más. A németeknek volt 105-ös flakjuk is ebből nem készült páncéltörő változat?

Manstein

Manstein

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 192 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.07.13, 19:46

Hali!

Kb mennyire reális hogy a német L71-es 88-assal közlekedő páncélosok 3-4 km távolságról lyukasztgatták ki a T34 és Sherman tankokat? Ha jól rémlik a Jagdpantherre adtak meg 3 km-es lőtávot. Bár gondolom ott sem az első lövés volt a nyerő.

Hopp. Csak most vettem észre hogy ez a kérdés már volt egyszer.

Manstein

Manstein

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 192 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.07.13, 19:22

Hali!

Kb mennyire reális hogy a német L71-es 88-assal közlekedő páncélosok 3-4 km távolságról lyukasztgatták ki a T34 és Sherman tankokat? Ha jól rémlik a Jagdpantherre adtak meg 3 km-es lőtávot. Bár gondolom ott sem az első lövés volt a nyerő.

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11607 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.10.14, 12:14

Hali!

Kösz a választ, én is így tippeltem, bár áttétellel megoldható a dolog, különösen állandó
sebességű légcsavarnál.

Szovjet B-25 témában találtam, még nem olvastam át:
http://lend-lease.airforce.ru/english/articles/akvilyanov/index.htm

Mopat

Mopat

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 876 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.10.10, 19:20

Hali!

Téma a Gebauer motorhajtású géppuska. Létezett 8x57mm-es és 12,7mm-es BREDA-SAFAT kaliberben.

Nagy tűzgyorsaságú kényszerhajtású ikergéppuskákról van szó, a repülőgép motorja hajtotta.
A szakirodalomban találtam 1500/perc-es tűzgyorsaságot is, viszont azt nem sikerült kihámoznom,
hogy ez csövenként vagy az ikerfegyverre vonatkozik.

Valaki tud segíteni?

Adios
KLM

Szerintem, ez inkább fegyverenként. Nem olyan világrengetően sok az a 25 lövedék per/sec/cső, mert számtalan kortárs fegyver is képes volt hasonló sebességgel köpködni a magot(SKASZ, MG81, de 0.30 Browningok is 1200-1400 löv/min. Egy régebbi Top Gun(jaj, hány éve is volt?) mintha 2500-3000 lövedéket adott volna meg a magyar CR.32(azon volt a 8millis változat)tűzerejének. Persze, a motor fordulatmászától függött. Dörzshajtást használtak asszem. Vajh az 1955-től gyártott Dongó motorok erőátviteléhez nem porolták le vajon az egykori tervrajzot? :sherlock:
Más...egy roppant érdekes második világháborús repülős témába keveredtem bele. Bánréve elleni alacsonytámadás és bombázás. Most éppen az a kérdés, hogy elrepülhetnek e akár több száz méterre a 250 kilós bobák repeszei. Amennyire én tudom igen, az amik 250 méterre álló fedezék nélküli saját csapatot veszélyesen közellévőnek ítélnek, MK82 esetén. 1250 méterben adják meg a biztonsági távot, mondjuk egy csakorlatot néző megfigyelőnek. Egy másik fórumon 4320 lábra elrepült bomba-vezérsíkról szólnak, tehát ez hasonló az előbbi adathoz. De hogy közelítsünk a világháborúhoz, Szolnok első bombázásakor több szemtanú említi, hogy tehervagon alkatrészek hevertek az állomástól bő 500 méterre álló Gólya becenevű szálló(asszem) előtt. Még egész vasúti tengelyről(kerekekkel) is szól a fáma...az biztos, hogy láttam képeket egymásra dobált, az orrokon álló gőzmozdonyokról(nyolcvan-száz tonna szerkocsi nélkül)...tehát kisebb szecska, magából a bombából is száz méterekre száll!
Íme, itt a link:
http://www.vasutallomasok.hu/allomas.php?az=banr
Felülről a harmadik hozzászólás RZoltán néven, onnan letölthető a két pdf!
Megéri őket elolvasni, főleg az itteni csapatnak! Én már vettem a merészséget, és felvettem a kapcsolatot a szerzővel, az alacsonytámadáshoz nincs mit hozzátenni,(Rónaföldi Zoltán megtette) a bombázás jó kis téma-én mondjuk pofátlanul kicsit kételkedek a Pe-2 ben, és az IL-4-ben, tolom a dolgot a Tu-2 és a B-25 felé! Ha Számvéber kolléga erre jár, úgy vélem, talán eddigi könyvei, előadásai után arról is tud valamit mondani, hogy egyáltalán lehetett-e 1944 októberében a szovjeteknek errefelé Tu-2-vel vagy B-25-el repkedő alakulata! Csak így agyindítónak, a vázlatok alapján Bánrévét három orosz gép bombázta, akkora lukakat vágtak, hogy az 50-es években még állt bennük a talajvíz, és a bombák kábé egyenes vonalban estek. Erre mondtam én, hogy szegény Peska a motorgondolákba rakott segéd bombaterek miatt cikkcakkban bombázik (az a két bomba pár száz méter magasról dobva is kilendül oldalra), ha meg a luk mérete miatt 250 kilós a szeretetcsomag, azt meg a szárnyak alatt viszi kívül, és kettesével vagy egyszerre dobja, abból legyező van, és nem egyenes vonal..(egyáltalán, tudott az egyesével bombázni? Még száz kilósakkal is? Vagy párosával dobálta a fegyvertér tartalmát?).A Tu-2 meg nyolc fegyverzárat kapott a bombatérbe, szóval 6-8 100 kilós vagy 4x250 kilós simán megy a pocakjába-ő inkább képes egyenesen bombázni...(már ha tud egyesével oldani, ha ő is csak párban, vagy all in! akkor... :he: )ráadásul a szerző papája az egyik szemtanú, látta a két motort és a két függ vezérsíkot...
Ráadásul ugyanakkor Ózdot is érte egy erőtlen bombázás, ott le is lőtt a védelem egy gépet! Lezuhanása előtt tíz bombát oldott ki-ez belemegy az IL-4 be...csakhogyabban 5 orosz holttestet azonosítottak-itt jött nekem a képbe a B-25, mert a Pe-2, Tu-2, Il-4 mind max. négyüléses! Olyan oroszosan négy, hogy az ötödik elvtársat vagy a bombatérbe kell kötni, vagy lovagolhat a törzsön, mert máshova nehéz lenne bepréselni...
Szóval, okosan összekötöttem a kettőt, és felvetettem a B-25-öt! :kavar: az biztosan kb.egyenesen dobálózik, van neki Nordenje, lehet állítgatni a sorozat vetései közti időt meg ilyenek. Bár A B-25J meg inább hatüléses. Remélem, a hatodik szerencsétlen hajózó nem várja azóta is "sorsának jobbra fordulását" valmelyik fa tövében...Azért erőltetem a J-t és nem C-t, mert a "papa" púposnak írta le a gépeket, éppen a B-25 J lövésztornya a fülke mögött is lehetett a púp...
Már kezd bennem megfogalmazódni, hogy csinálok egy szép scenáriót az IL-2 1946 progiban...építhetek vasútállomást, csak nem tom, hogy kell...
Akit érdekel, olvassa el a két pdf-et, szépen, tudományosan vannak levezetve, tényleg gratula! Én még hozzátettem a magamét, rajzokat, fegyverzeti ábrákat pl a Pe és Tu-2 belső metszetét, még a Tu-2 bombaterének rajza is megvan!
Remélem kicsit feldobtam az eléggé kókadozó fórumot, aki tud, az segíthet a szerzőnek!(Vagy nekem)
Köszönet!!!

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11607 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2013.06.20, 08:38

Hali!

Téma a Gebauer motorhajtású géppuska. Létezett 8x57mm-es és 12,7mm-es BREDA-SAFAT kaliberben.

Nagy tűzgyorsaságú kényszerhajtású ikergéppuskákról van szó, a repülőgép motorja hajtotta.
A szakirodalomban találtam 1500/perc-es tűzgyorsaságot is, viszont azt nem sikerült kihámoznom,
hogy ez csövenként vagy az ikerfegyverre vonatkozik.

Valaki tud segíteni?

Adios
KLM

bakosh

bakosh

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 493 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.08.27, 12:41

Tiszteletem!

Pataky-Rozsos-Sárhidai: Légi háború Magyarország felett 2. kötet 75. oldal

2., 450 bombázó és 150 vadász került aznap bevetésre a 15. AAF kötelékeiből.
Nagybajomnál találkoztak a bombázók és a vadászok, de a zárt felhőzet miatt Veszprémnél elvesztették egymást.
325. FG 35 db Mustang
82. FG Lightning

3., A 101. vadászosztály 22 Me-109 G-je szállt fel Veszprémből (kötelékparancsnok: Heppes Aladár őrnagy)
8.45-kor csatlakoztak egy német kötelékhez (14 Me-110, 5 Me-109 valszeg a 8. JD gépei).
A magyar vadászok 3 Liberátor és egy Lightning lelövését jelentették. A magyarok 3 gépet vesztettek, Zsíros Gyula zászlós hősi halált halt.
Szigligetnél Karnay Ernő hadnagy igazoltan lelőtt egy B-24-est.

Most hirtelen ezeket az adatokat találtam.
A fent említett könyvet ajánlom mindenkinek, akit a téma érdekel!

Legjobbakat!

Kösz! Ez igen kimerítő infó. És a könyvnek is utánanézek. :)

Itzla_Tamac

Itzla_Tamac

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1211 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.08.26, 20:27

Tiszteletem!

Pataky-Rozsos-Sárhidai: Légi háború Magyarország felett 2. kötet 75. oldal

2., 450 bombázó és 150 vadász került aznap bevetésre a 15. AAF kötelékeiből.
Nagybajomnál találkoztak a bombázók és a vadászok, de a zárt felhőzet miatt Veszprémnél elvesztették egymást.
325. FG 35 db Mustang
82. FG Lightning

3., A 101. vadászosztály 22 Me-109 G-je szállt fel Veszprémből (kötelékparancsnok: Heppes Aladár őrnagy)
8.45-kor csatlakoztak egy német kötelékhez (14 Me-110, 5 Me-109 valszeg a 8. JD gépei).
A magyar vadászok 3 Liberátor és egy Lightning lelövését jelentették. A magyarok 3 gépet vesztettek, Zsíros Gyula zászlós hősi halált halt.
Szigligetnél Karnay Ernő hadnagy igazoltan lelőtt egy B-24-est.

Most hirtelen ezeket az adatokat találtam.
A fent említett könyvet ajánlom mindenkinek, akit a téma érdekel!

Legjobbakat!

bakosh

bakosh

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 493 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.08.24, 11:52

Kérdésem van, talán kapok infót. Nos, a minap Szigligeten jártam, és a falu közepén egy kis kápolna mellett találtam egy emléktáblát. A táblát egy lezuhant B-24-es személyzetének öt tagja tiszteletére emelték, akik 1944. június 30-án a zuhanás során vesztették életüket Szigliget mellett. A gép egysége: 15. légi hadsereg, 460. bombázócsoport, 760. század.
Engem ezek után nagyon kezdett érdekelni, hogyan lőhették le ezt a bizonyos gépet. Mielőtt valaki gyorsan közölné, hogy a kérdés úgy baromság, ahogy van, hiszen a háborúban rengeteg gépet lőttek le, stb, konkretizálok.

1. Mi volt a kiindulási bázis és a célpont? (Megjegyzem, ezt azóta részben saccolással, részben a net segítségével megoldottam: azt gyorsan kiderítettem, hogy az egység abban az időben az olaszországi Spinazzolában állomásozott. A célpont nehezebb ügy volt, de már tudom azt is: Blechhammer, egy Auschwitz melletti olajfinomító).

2. Milyen gépek (lehetőleg az alakulat is jó lenne, de már a típus is sokat elárul) kísérték a 460-asokat és meddig?

3. A német és a magyar légierő mely alakulatainak tevékenységi zónája érte el Szigligetet?

4. Voltak-e kiépített vagy telepített légvédelmi állások abban a körzetben (ez Szigligettől délkeletre lehet), ahol a gép megsérült? Ha igen, hol? Milyen kiszolgáló személyzettel működtek?

5. Mi lett a gép személyzetének többi tagjával? (Ha esetleg valaki szigligeti erre járna, talán hallott valamit)...

Ha esetleg honlapot, vagy könyvcímet is meg tudnátok az adat mellett adni, örömmel veszem.

Mopat

Mopat

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 876 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.08.22, 17:16

Egy ismerősöm fejlesztőmérnökként dolgozik és szerinte még mai napig is szempont bizonyos gépek gyártásánál, hogy átállítás után hadiipari termékeket tudjanak gyártani. A konzervek átmérője meg nem változott, pl. a fővárosi zavargások során a rendőrök többször lőttek ki konzerveket füstgránátok helyet...

Üdv!
Nagyon régen jártam erre, Mea culpa, mert munkahelyem cserélődött/megszűnt/új lett...
Nos ehhez szólva a csomagolófóliák-nagyméretű sztreccs fóliák papírhengereinek belső átmérője 47mm. a 310 milliliteres építőipari szilikonok és ragasztók tubusai is 45-47 millis átmérőjűek...Éljen a három fontos Hotchkiss ágyú! (Meg a 45millis szovjet?)
A Dunai Repülőgépgyárban pedig hűtőgépeket és más konyhai felszereléseket is gyártottak...

Mopat

Mr_Nemo

Mr_Nemo

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 924 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2012.07.16, 15:20

Egy ismerősöm fejlesztőmérnökként dolgozik és szerinte még mai napig is szempont bizonyos gépek gyártásánál, hogy átállítás után hadiipari termékeket tudjanak gyártani. A konzervek átmérője meg nem változott, pl. a fővárosi zavargások során a rendőrök többször lőttek ki konzerveket füstgránátok helyet...

Rayzen

Rayzen

Újdonsült fórumozó

• Archívum
  • 2 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2012.07.08, 17:50

Ismerőseim közül valaki azt mondta, hogy a II. világháborúban(?) a konzervek mérete azonos volt bizonyos ágyúk lőszerének méretével; így szükség esetén könnyen át lehetett állítani egy gyárat konzervekről lőszergyártásra. Tudja ezt valaki valami honlappal bizonyítani? Én nem találtam semmit.

Üdvözletem !

Nekem a volt Lehel Hűtőgépgyárban dolgozott főnököm mesélte h. max 24 órán belül át tudták volna állitani a szódásszifon gyártó gépeket ágyúlőszer hüvelyre, illetve az ételhordókat gyártó gépeket is aknák fémtestének a gyártására.

Mind mondta, a Lehel voltaképpen hadiüzemnek minősitett gyár volt.

Fattyu

Fattyu

Iszapszemű fórumozó

• Fórumita
  • 6709 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.06.28, 21:01

Boldog hallgató koromban a hk-sok tényleg lőttek babbal, csak a móka kedvéért.

dave_t_i

dave_t_i

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 714 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.06.27, 13:42

Harckocsizó (anno, sorozott) ismerősöm mesélte, hogy voltak "féléles" lövészeten, azaz vaklőszerrel durrogtattak egymásra (talán T-55-ösből?).

Viszont kitalálták, hogy a konzerv pont befér a patron elé...

"Rohadt sokáig tartott levakarni... DE AKKOR IS MEGÉRTE!!!!". :D

Ezt úgy ismertem, hogy berakták a konzervet a vaklőszer elé, s azzal lőttek rá a pár méterre levő btr-re. Ilyen távolságból az is átvitte a páncélt, bent meg a spam mindent beterített. Viszont a gallyra tett btr miatt egy-két évre le is ültették a felelőst.

A baj az, hogy ezt én is csak 'hallottam'.

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11607 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.06.26, 10:14

Hali!

Harckocsizó (anno, sorozott) ismerősöm mesélte, hogy voltak "féléles" lövészeten, azaz vaklőszerrel durrogtattak egymásra (talán T-55-ösből?).

Viszont kitalálták, hogy a konzerv pont befér a patron elé...

"Rohadt sokáig tartott levakarni... DE AKKOR IS MEGÉRTE!!!!". :D

Adios
KLM

Ymdar

Ymdar

A Belső Kör Tagja

• Fórumita
  • 2513 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.06.25, 21:49

Hm, engem is zavar kicsit a források hiánya, de akkor keresek tovább.

dave_t_i

dave_t_i

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 714 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.06.25, 11:43

Ismerőseim közül valaki azt mondta, hogy a II. világháborúban(?) a konzervek mérete azonos volt bizonyos ágyúk lőszerének méretével; így szükség esetén könnyen át lehetett állítani egy gyárat konzervekről lőszergyártásra. Tudja ezt valaki valami honlappal bizonyítani? Én nem találtam semmit.

Konkrét forrást nem találtam, úgy látom, ez szájról szájra terjed.
De úgy tudom, tényleg így van:
-régi konzervek átmérője 10,5cm (->105mm)
-cigaretták átmérője bizonyos lőszerekkel egyezik meg
stb.

Amennyire tudom, ez az első vh előtt alakult ki, hogy át lehessen állítani a gyártósorokat. A második vh előtt számtalan limit volt gyárakra és raktározott lőszerre is. Viszont mostanra ezek sokkal specializáltabbak lettek, s most ez már nem igazán működne.

(Egy baj van, konkrét megerősítést nem találatam.)

Másik érdekesség (illetve urban legend): http://amindenit.blog.hu/2011/08/25/az_okori_romai_lovak_fara_esete_a_modern_urhajokkal

Módosította dave_t_i: 2012.06.25, 11:45

Fattyu

Fattyu

Iszapszemű fórumozó

• Fórumita
  • 6709 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.06.23, 20:22

Nem csak akkor, most is. Illetve a cigaretták többsége is űrméret azonos ezzel-azzal.

Ymdar

Ymdar

A Belső Kör Tagja

• Fórumita
  • 2513 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.06.23, 19:57

Nagai

Nagai

Rendszeres fórumozó

• Inactive / Invalid
  • 275 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2012.02.29, 15:01

Szerintem Nemere klonozta magat, azert ontja igy a konyveket magabol.

Tole egyedul a szelhamosok es balekok cimu konyvet ajanlom.

Módosította Nagai: 2012.02.29, 15:02

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]