Ugrás tartalomhoz

Vikingek

• Válasz írásához lépj be
933 hozzászólás érkezett eddig

Beast

Beast

Ancient Evil

• Fórumita
  • 1067 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2010.06.15, 19:14

Azt hiszem feladom.
Szövegértési gondjaid vannak, vagy direkt nem akarod értelmezni amit írok.
Vitatkozzon veled az akinek van hozzá idege, én balra el.

A_Vaspok

A_Vaspok

Törzs-fórumozó

• Archívum
  • 632 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.06.15, 18:23

Nos sztánoma dolgot , de a számítógéppel inkább hadilábon állok, így az idézgetéssel is ! :D

A bárd feltolása, és a csapásban megakadályozása : Ha befelé lépek a fej megém kerül !
Ergo mit érsz vele !?
Erőkar nem lebecsülendő mértékben csökkenni fog !
Míg egy távolságot tartani akaró ember után lépkedve a bárdos könnyedén mindig a max erőkart tudja használni !
Tiszta dolog volt ez minden régi embernek aki fát akart vágni ! :langol: :langol:

Eszerint védekezésük egyszerű paraszti tapasztalaton alapulhatott !
Ha túlütök a fa törzsön a nyél nem vágja ki a fát ! :langol:
Ennyi kellett a régi favágóknak ahhoz hogy tudják merre lépjenek el egy balta elől...ez csak az én véleményem lenne ?

Amúgy meg igen nem szerveztem egy többezer fős csatát....

Ez amúgy mennyiben is befolyásolhatja a harci technikámat ?

Szép dolog a szervezés...de a szervező ettől nem lesz jobb harcos szerintem...és nagyjából hány ilyen egy személyben ekkora rendezvény lebonyolító ember van manapság ?
Ha már az baj, és indok, hogy én nem szerveztem...
Szerintem egyedül a mai világban egy élő ember se szervezett ilyesmit :langol:

De ha egyetlen egy ilyen ember is létezik hát én le is borulok előtte :sor:

Én mindig úgy tudtam, hogy Wolint se egy ember szervezte meg maga...

Más : aki eddig a fikázást emlegeti az mindig ilyen megfontoltan ?

Wolint lehetne fikázni pár okból...nem teszem...

Amit itt annak írtak az csak észrevétel....

De akkor egy kis fikázás úgy nagyjából :
Pár éve anno a SAGA korszakomból páran azért mondták le a nálam is kapható tarélyos vendel kori sisak verziójukat mert Wolinban akkora mértékű szigorítást vezettek be, hogy csakis a legkiválóbb, és szigorúan korabeli cuccost lehet majd viselni !

Ha így van jól van...!
No lezajlott szépen a legkorhűbbnek kikiáltott Wolini fesztivál !
Néztem hát a filmeket, képeket sorban, hogy tanuljak Wolinból...

A eresztés meg korhűségben a meghirdetett szigorítás után az lett, hogy pl itthonról az Őskultúrás csapat nem kevés tagja szép késő római sisakban menetelt mint Szent István testőrsége :)

Állítólag a nem korabeli holmiba menőket majd nem engedik be...ezt ígérték anno...
Persze beengedtek mindenkit !

Nos ez volt a fikázás részemről, wolinról...
Szigorúan tényekben...

Ki látta a csapatot ?
Ki játszott benne ?

Mutassak rengeteg képet milyen gagyiban fel lehetett lépni akkor wolinban a szigorításkor ?

De ez sajnos ma is így van... :)

Szép rendezvény ám az...
de a korhűséget ne említsük egy napon vele...még megjelenésben se nagyon...

Egy tényleges szigorú korhűségi szabály bevezetése a kapuk előtt hirtelen...
Még a tíz százaléka se jutna be a harci létszámnak.... :langol:

Nyomorékok, sérültek voltak a régi vitézek, harcosok ?
Nos akkor semmi baj...
Én egy olyan szuper korhű embernek érzem magam menten :) :langol:

Sorolom jó ?

Tehát : vágott (kardpenge éles) jobb nagylábujj...
Homlok (5 évesen) sarló jobb szem felett (5 kapocs volt benne)
jobb kulcs csont edzés sérülés...tropa ízület ...évekig egy pohár víz is nehezen volt emelhető fájdalom nélkül...
Jobb tenisz könyök
Jobb kéz 3 ujj műtve
Jobb térdkalács
Illetve ez alatt tavalyi sérülés...
bal mutatóujj éles penge bele szaladt...ínszalag átvágva teljesen...nem tudom kinyújtani...:-(
bal csukló is döglődik olykor már...

Szóval én vagyok egy korhű ürge nem ?
Sok sérülés...harci is amortizált már... :sir:

Azt hiszem van fogalmam róla milyen lehetett egy ilyen emberkének hadakoznia kicsinység... :vitatkozik: :langol: :D

Pont ezért én nem izomból közelítem meg a harci kérdést...hanem úgy, hogy kíméljem a rozzant 40 feletti testemet... :sir:

Barbaric

Barbaric

Pendragon

• Archívum
  • 454 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.06.15, 17:41

Igazából az a baj, hogy teljes mértékben korhű cuccokkal teljes mértékben korhű vívást / csatát reprodukálni lehetetlen. Ott és akkor meg akarták ölni egymást a szembenálló felek, a használt technikák is pont ezt tették lehetővé... Amíg ez a kritérium manapság nem teljesül (márpedig remélem nem fog), addig úgyis csak a show marad, meg a szándékos (és persze értelmetlen) pajzscsapkodás, illetve karddal sisakra-láncingre csapkodás. Nem tudom például hányan gondolkodnak-e el azon, hogy ha anno is a fenti megmozdulások mentek volna, akkor ettől vajon miért haltak volna meg a harcosok... :) Pl. egy rómaiak által vívott csata helyszínén a talált csontok tanúsága szerint az elesett harcosok túlnyomó többségének vesztét a szemgödörbe szúrt fegyver okozta... Most ha ezt manapság korhűen akarnánk reprodukálni, az mégis hogy nézne ki? :) Vagy pl. hogy nézne ki az, ha valakinek a fogsorát bezúzná az ember pajzséllel? :D
Meg azt is ehhez tudnám hasonlítani, mikor - igaz, ez is félig off, mivel más korszak - lemezvértes egyének nekiállnak hosszúkarddal "blossfechtent" tolni, mondván úgy biztonságos... Ja, ez végülis igaz is, mivel páncél ellen már rohadtul harnischfechten ment, ami viszont egy páncélos számára szintén veszélyes, mert pont az ellen találták ki... :)

Konklúzió: ugyanazokkal a felszerelésekkel, ugyanazokkal a technikákkal, amikben / amikkel eleink harcoltak, lehetetlen bármit is korhűen bemutatni, mert ők rendeltetésszerűen arra használták ezeket a fegyvereket / technikákat, amire kell: hogy öljenek velük, a valóságban pedig pont ellenkezőleg úgy illő ezeket használni, hogy a másiknak lehetőleg ne okozzunk sérülést.
Persze az alkalmazott technikák és használt felszerelés koordinátarendszerében lehet kompromisszumot kötni a biztonság függvényében, de annak általában az lesz az eredménye, hogy (jobb esetben) nagyontrú korhű cuccokban fognak nagyonnemtrú technikákat tolni - mivel a közönséget elsősorban a használt cuccok látványa fogja megfogni, és nem a helyes technikáké.

Uff, szóltam. A félreértések elkerülése végett ez persze csak az én személyes (bár igen szilárd) meggyőződésem. :sor:

Beast

Beast

Ancient Evil

• Fórumita
  • 1067 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2010.06.15, 17:38

Osensei a napalmos példám irónia volt (itt jelzem a megszólítás is az), arra célozva hogy te sem gondolhatod komolyan, hogy bárki egy szál baltával belerohan a lándzsások közé, abban a hitben, hogy ő fog ebből jól kijönni.

Nos ez dicső (figyelj ez is irónia!) , hogy itt interneten keresztül villogtatod szaktudásod, de nem emlékszem rá, hogy több ezer főt felvonultató csatát szerveztél le, vagy csak nekem nem tűnt fel? (hiszen a wolini fesztivál is megkapta tőled a fikát).

Mert az tök jó hogy vannak elképzeléseid, csak éles helyzetekben ezek nem biztos hogy működnek. Pl ez a pajzsos dolog is hangzatos, és aláírom működhet, hacsak a csapás nem tolja el a pajzsot (kétkéz, erőkar stb).

Mjolnir

Mjolnir

Styrbjörn

• Fórumita
  • 974 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.06.15, 17:05

Vaspók: először felhívnám a figyelmed a fórumon idézés helyes mikéntjére. Látod? Így ni. (... :sor: :) ...)

Először is egyetlen korabeli kép sincsen amin lenne ekkora nyelű viking balta

Csodálatos. Akkor, ha az emlegetett Bayeaux-i kárpiton nincsenek nagy baltanyelek, biztosan a korabeli hajók is akkorák voltak, mint egy fürdőkád, hogy 4 férfi, szorosan egymás seggébe tömörülve szűkösen elférhessen rajtuk. Lehet, hogy több fenntartással kéne kezelni a képi forrásokat.
De igaz is, mit beszélek én. Nem vagyok viking vezérek bölcs tanítómestere, mint Te.

Másik alapvető fogalmi zavar, amivel itt küzdünk, hogy a korabeli "vitézt" (istenem, egyszerűen imádom ezt a szót) sokan úgy képzelitek el, mint egy szuperhőst, aki akkora erővel nyomta kifinomult technikáinak armadáját, mint egy medve. A helyzet ezzel szemben az, hogy nagy részük egyszerű ember volt, sokan közülük pedig nyomorék, reumás, sérült.
Nos, áruld el nekem kérlek, miféle technikákat használnál te egy hosszúnyelű dánbaltával? Vagy, ha már ennyire ragaszkodsz a rövid nyélhez, azt hogyan használnád csatában? Gyanítom, el sem érnéd az ellenfeled. Illetve Te talán elérnéd még puszta kézzel is, elnézést.

És mikor menne egy átlagos vitéz egy egész lándzsafal ellen? Kb. annyiszor, mint napalmban fürdeni.

Alapból nem párbajfegyverről van szó, csatában meg ugye nem fogsz zsonglőrködni, és kilépni a falból, hogy rámássz a dánbaltás ellenre.

Az meg, hogy te kétkezes szupermeneket képeztél, minden fegyverrel harcolni magánügy és semmi köze a témához.

Módosította Mjolnir: 2010.06.15, 17:11

A_Vaspok

A_Vaspok

Törzs-fórumozó

• Archívum
  • 632 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.06.15, 16:59

Jaj hát én naív vagyok, és azt hittem, hogy ha valaki kiválaszt magának egyetlen egy kort, egy bizonyos fazonú harcost...nos azt hittem akkor tényleg arra kíváncsi milyen lehetett az akkori harci technika...nem elégszik meg ilyesmi benyögéssel, hogy a lándzsásokat elsőpri a napalm :) :vitatkozik:

Belátom tévedtem :)

Szerintem rajtam kívül kb minden 10 ezredik mai vitéz érdekli a dolog komolyan... :langol:

Csak továbbra is így szépecskén... :sor:

Akinek ez megfelel az maradjon csak ezen a szinten...

Akinek annyi esze nincsen a harchoz, hogy amikor nem pajzs falban van a bárdos akkor be kell lépnie és megakadályoznia a bárdot abban, hogy előre lehessen vele csapni !

Erre való (lenne) az a kerek izé a bal kézben ...vagy bármelyikben...
Feltolni vele a nyelet...mögöttem szart se ér a bárd fej...
A menekülőre mindig könnyedén lehet lecsapni...

Aki csak fedezéknek tartja a pajzsot az nem harcos...a pajzs egy kiváló fegyver...!
Borítékolom, hogy évek után is ez lesz az eredmény ha nem akar valaki komolyan elmélyedni a választott (és a lehetséges ellenfelek) fegyverzetének használatában ! :langol:

Mert az nem ilyen hepening....kemény edzés ahol a hülyeség kiesik a pakliból....!

Lele barátom se egy éve kezdte, de alapvetően rossz a filmen azaz út ahogyan eljut addig a pontig míg a földre kerül !

Pörgésemnek annyi kicsi alapja van, hogy én több mint 20 éve foglalkozok a pusztakezes, és fegyveres harci technikák tanulmányozásával !
Természetesen a gyakorlatban is :)

Amit meg szoktam kritizálni arra én tudok jobb megoldást is mutatni :D

Amikor én okítottam a pajzs használatot akkor kötelező volt a pajzsot minkét kézzel használni tudni mindenkinek !
A balosoknak is jobbal, és a jobbosoknak is ballal !
Pár hét után a leginkább bambák is jobban használták a másik oldali kezükkel a pajzsot mint pl a legtöbb mai vitéz a jobbik kezével !

Természetesen a két kézre gyakorolt pajzs mellé a két kézre kellett használniuk a fegyvert is !
Emellett több féle méretű, súlyú, súlypontú fegyverrel is tudniuk kellett hadakozni!
Nem csak a kis kedvencükkel ! :D

Ja a pajzzsal figyelmeztetés nélkül, megbeszélés nélkül indított váratlan támadásokat kellett hárítaniuk ...

Sajnos a szomszédok nem voltak oda tőlünk...ez lett a veszte a csapatnak, meg a húzó emberkék némelyike elköltözése .. :langol: :langol: :langol:

Beast

Beast

Ancient Evil

• Fórumita
  • 1067 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2010.06.15, 15:37

Amúgy anno pár éve a SAGA vezetője is így köszönte meg a sisakot tőlem : Wolinban párszor megmentette az életét !
Tehát azért a bárd szintén eléggé veszélyes tudott lenni ott is !

Alapvetően ha fel vagy rendesen öltözve a baltától maximum megszédül az ember, a szemedet viszont nem védi semmi.

A lándzsát is lehet úgy használni, hogy nem veszélyesebb egy kardnál...ha kontrollal támadnak....ÉS HA AZ ELTALÁLT NEM AKAR TOVÁBB HADAKOZNI AZZAL A FELKIÁLTÁSSAL, HOGY EKKORA TALÁLATOT MEGFOGOTT A PÁNCÉLJA !

Nehéz 100%-an megszűrni egy ekkora rendezvényen a tömeget, és egy tömegjelenetben lehetsz te akármilyen kontrollált ha valaki meglök vagy beesik eléd, alád.

Nem mellékesen pont ezért abszolut nem reális a nagy bárddal vagánykodás !
Egy lándzsafala ellen pillanatok alatt elvérezne az átlagos bárdos vitéz ! :sor:

Egy napalmtól pedig elégne egy átlagos lándzsafal, szerinted minden körülmények között ugyan azt csinálja az ember?

Abban full kontakt nyomták a bajnoki mérkőzést a katonák gyakorlásként !

Egyszerűen egy gumilabda volt a tompa hegyű gyakorló szurony elejére feltűzve !

Hülyeség szerintem összehasonlítani a hivatásos katonákat, a hobbiból verekedőkkel szemben.

Egy ilyen megoldással a lándzsa hegy is tökéletesen kipróbálható lenne !

Pláne páncélos, sisakos emberkéknek !

Nyugodj meg, nem éles lándzsákkal megy kint sem.

Azt hiszem hamar meg lenne minden ember győzve róla mennyit ér a nagy-nagy bárdja tömegben !

Bántottak téged baltával, vagy miért pörögsz ezen ennyire?

Ja és nem is kéne a életszerű gyakorlati próba kedviért meghalnia senkinek se...!

Ha valaki alapvetően úgy támad meg valakit, hogy nem akarja megölni, tompa fegyver van nála és ő is meg van róla győződve hogy ha ennek vége leballag a csatatérről és este megiszik az ellenfelével egy sört, szerintem máshogy fog harcolni, a felszerelés nem minden, a lelki világot nehéz szimulálni.

Csak a nyakat kell bebélelni , mert egyedül a giga lenne veszélyes célpont... :)

Azért ha megerőlteted a fantáziád el tudsz pár dolgot szerintem képzelni, hogy ha valahogy az arcodba kerül az a lándzsa mit tud mondjuk a szemeddel, fogaiddal stb művelni.
És még egyszer itt is megjegyzem, hogy a támadó hibáján kívül is történhet ilyen, külső behatásoktól.

A_Vaspok

A_Vaspok

Törzs-fórumozó

• Archívum
  • 632 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.06.15, 14:48

ami azt jelenti, hogy 3-4 technikát alkalmazhatsz és slussz.

Ja ja...miért ez a bárdos vitéz a filmen változatosabb volt ?

Amúgy anno pár éve a SAGA vezetője is így köszönte meg a sisakot tőlem : Wolinban párszor megmentette az életét !
Tehát azért a bárd szintén eléggé veszélyes tudott lenni ott is !

Főleg úgy (ő írta) , hogy a 2-3 sorból csapkodtak vadul... semmit se kockáztatva sokan !

A lándzsát is lehet úgy használni, hogy nem veszélyesebb egy kardnál...ha kontrollal támadnak....ÉS HA AZ ELTALÁLT NEM AKAR TOVÁBB HADAKOZNI AZZAL A FELKIÁLTÁSSAL, HOGY EKKORA TALÁLATOT MEGFOGOTT A PÁNCÉLJA !

Nyilván az ilyen rohangálás se volna lehetséges mint a RETTENTHETETLENBEN IS...meg pl éppen Wolinban is...ha ott egy lándzsafal...

Nem mellékesen pont ezért abszolut nem reális a nagy bárddal vagánykodás !
Egy lándzsafala ellen pillanatok alatt elvérezne az átlagos bárdos vitéz ! :sor:

Van amúgy szép kis eredeti orosz szurony vívást , és még régebbi francia szurony vívást tanító írásom...

Abban full kontakt nyomták a bajnoki mérkőzést a katonák gyakorlásként !

Egyszerűen egy gumilabda volt a tompa hegyű gyakorló szurony elejére feltűzve !

Egy ilyen megoldással a lándzsa hegy is tökéletesen kipróbálható lenne !

Pláne páncélos, sisakos emberkéknek !

Azt hiszem hamar meg lenne minden ember győzve róla mennyit ér a nagy-nagy bárdja tömegben !

Ja és nem is kéne a életszerű gyakorlati próba kedviért meghalnia senkinek se...!

Csak a nyakat kell bebélelni , mert egyedül a giga lenne veszélyes célpont... :)

De ugye pl 1200-as évekből van olyan kép amikor a nyakra kemény (bélelt) bőr pántot vesznek fel...így sokat kibírt a közvitéz anno...

Hadzsi

Hadzsi

Akasztófavirág

• Archívum
  • 183 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.06.15, 12:50

Amúgy, Gem említette a kopjákat-törtek bizony! Eszembe jut Kapitány György hollókői kapitány párviada-György kopjája ló nyakán elromla...pedig a ló nyaka relatíve kevés csontot tartalmaz, jelesül a nyakcsigolyákat. És azt hiszem, nem a ló csigolyáiba állt bele-mert Tinódi szerint a paci életben maradt-mégis eltört szépen...na, Hubiár meg Kapitány Györgyöt találta fejen-vagy sisakon, oszt' az a kopja is eltört(igaz, ha jól értelmezem nem eső kísérletre)...most vagy ezek voltak jeles vitéz létükre ilyen pancserok, vagy a kopjaműves volt kókler...vagy Tinódi deák túlzott...vagy egyszerűen egyszer használatos fegyver volt a kopja. Ennek ellenére olvastam, hogy hasonló párviadalnál úgy átszúrták a törököt vértestől meg talán pajzsostól kopjával-hogy a jelenlévő vitézek csak lestek...Ez talán nem tört el egyből!

(...)

Ezenfelül divatos volt kikönnyíteni a nyelet-kifúrni-mert így könnyebb lett egy 4,5-5,5 méteres kopja. És egy kézzel kellett megtartani...
Lengyelekről olvastam, hogy kinevették a huszárt, aki a rohamban nem törte el a kopját...mert kisasszonyos erővel szúrta!
Emellett volt olyan ifjú vitézek közti küzdelem, hogy kopjatörés. Igaz, puhafa, gyakorló kopjával...

Mopat

Nem akarok kopját törni ( :sor: ) az állítás mellett, de a huszárok és egyéb könnyűlovasok direkt törhető nyelű fegyverekkel rendelkeztek. A beszúrás után inkább nyelje el a törés a lendületet és energiát, de ők ne essenek le a lóról. A masszívabb rudakat meg cipelje a nehézlovasság, ahol a páncélra is fel lehet akasztani azt.

Legalábbis ezt olvastam a Rex Invictissimusban.

Beast

Beast

Ancient Evil

• Fórumita
  • 1067 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2010.06.15, 12:33

Tudtommal nem mindenki mai csikó a csapatokban...sőt... :sor:

A wolini helyzet is az, hogy a leletek szerinti fegyverarányt figyelembe se veszik...
Látni bárhol lándzsa erdőt ?

Jó ha 10 bárdra egy lándzsa jut többnyire !
Lőnek íjjal, szállanak a hajító dárdák ?

A sagákban igen...de azt ma senki se fogja így gyakorolni !
Innét a korhű kivitelről nem lehet beszélni :)

Nem igazán értelek téged.
A korhű kivitelhez alapvetően az kéne, hogy a két félnek egymás megölése legyen a célja.
Ezt gondolom te sem várod el.

Na most a lándzsaerdő kb ehhez vezetne, nagyon sok helyen egyáltalán nem is engedik már be a lándzsákat a harcba, vagy ahol igen (Wolin, ha már ez a vesszőparipa itt), gyakorlatilag a harc előtt le kell vizsgázni lándzsahasználatból, ami azt jelenti, hogy 3-4 technikát alkalmazhatsz és slussz.

A_Vaspok

A_Vaspok

Törzs-fórumozó

• Archívum
  • 632 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.06.15, 03:48

Tudtommal nem mindenki mai csikó a csapatokban...sőt... :buszke:

A wolini helyzet is az, hogy a leletek szerinti fegyverarányt figyelembe se veszik...
Látni bárhol lándzsa erdőt ?

Jó ha 10 bárdra egy lándzsa jut többnyire !
Lőnek íjjal, szállanak a hajító dárdák ?

A sagákban igen...de azt ma senki se fogja így gyakorolni !
Innét a korhű kivitelről nem lehet beszélni ;)

Tarcal

Tarcal

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 124 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.06.14, 22:12

Az említett videó értékelésénél annyit érdemes figyelembe venni, hogy a résztvevők 5 csapatból álltak össze a csata erejéig. Korábban nem volt lehetőség ebben a formában az összecsiszolódáshoz. Továbbá a résztvevők felszerelése, technikai tudása sem volt egyenlő mértékű. A rendezvény helyszínén, Szegeden, meg korábban még sohasem volt ilyen méretű haditornás megnyilvánulás.

Szóval most ez csak a bizonyítvány magyarázatának tűnhet, de akár kicsit árnyalhatja a kialakult fekete képet.

Az tény, hogy messze van még mindenki attól, hogy egy korabeli harcos tudását elérje. De ez nem elég indok arra, hogy azt mondjuk, "Sz@r vagy komám, menj inkább kocsmázni, mert az legább meglátszik rajtad!". Érdemes megfigyelni a fejlődést, nemcsak egyén, de csapatszinten is. Pl. majd a jövőre készülő hasonló videó, és az idei összehasonlítását.

De természetesen minden más csapat videójának összehasonlításával ez a helyzet. Mert rendben van, hogy az egyiké rossz, de akkor a bíráló csapatáéval mi van? Szívesen nézne mindenki igényes/hiteles/korhű csataszimulációt más csapatok részvételével. Ha van nekik, akkor ne titkolják el a tudatlan többség elől, hiszen sokan vannak, akik tanulnának is akár.

Messziről, mondjuk több száz kilométer távolságból, egynéhány videó alapján véleményt mondani az összes résztvevőről, anélkül, hogy láttuk volna élőben, kicsit merész dolog.

Tarcal

szubotaj

szubotaj

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 3 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.06.14, 21:16

Hol látsz itt 2 méternél hosszabb nyelet? Egyébként Wolinban is 180 cm a limit. És ugye az a fazon se tud vívni, aki Svatoborban 2. lett a vívóversenyen. Vakok között félszemű a király alapon vélhetőleg azok a fazonok se tudnak vívni. A Svatoborba összejövő pár száz arc, meg a Wolinban összejövő pár ezer mind hülye.

Amúgy megnézném, hogy vívnál pajzsfalban. Az mintha kicsit megint más dolog lenne, de lehet, hogy tévedek. No mindegy.

A_Vaspok

A_Vaspok

Törzs-fórumozó

• Archívum
  • 632 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.06.14, 16:16

Előferdült az agyamban, hogy a balta is az én művem.. ;) ;)

A nyél egy dolog...

De kicsike technika se ártana ;)

Először is egyetlen korabeli kép sincsen amin lenne ekkora nyelű viking balta, netán bárd !

Másodszor még az angolok se írnak nagyobb nyelet kettő méternél, sőt nem egy írásukban a max. 1,5 méteresre becsülik... és nekik aztán van leletük dögivel !

A Bayeuxi kárpiton is így vannak, de norvég, és svéd képeken is !
Ez az extra nyél egy Wolin stílusú marhaság !

Mert emiatt a bárd nehezebben kezelhető fegyver lett, és kevésbé változtatható vele a támadási irány kedvezően, pláne gyorsan :-(

Ha valaki már ismeri ezt az eszközt az könnyedén meglepheti a használót egy pár érdekes támadási móddal, és akkor (ha nem védi előtte pajzsos a bárdost igencsak szorult helyzetbe kerülne ;)

Tehát a valós harcban hamar meghalna az illető...!
Csak az ilyen mai valamiben lehet működőképes a dolog valamennyire..

Amúgy meg nem néz ki cseppet se jól a csak fejre támadós dolog...szerintem nem eléggé látványos !

De ez csak az én véleményem...
Ráadásul sajnos kb ennyi technikája van a kardos, szablyás csapatnak is...

illetve a másik videón látni olyat, hogy oldalról beront egy vitéz megdöfi a láncing szélét....
Nem, nem győzött, mert szétnézett aztán kényelmesen leheveredett nézelődni... mert úgy döntött inkább meghal ő, ha már akit megbökött (szerintem csak a láncing alját) az fel se vette az orvtámadást, és ment előre tovább... :buszke:

Szép dolog az a harci szellem, de ez így sajna gyenge bemutató :sir:

szubotaj

szubotaj

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 3 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.06.14, 15:54

Sőt legutóbb idehaza egy vevőm sisakján egy jókora dánbalta nyele eltört akkora erővel küldték fejen !
A sisakomnak, és a benne lévőnek nincsen baja !
Ezért is hívott telefonon, hogy megköszönje a jó sisakot

Nem tudta a sisakomat átvágni a tompa élű balta ...
Pedig én hasonló tompa élűvel vágtam át kettes lemezt !

Ki volt a szerencsésebb?
Én amikor átvágtam a tompa élű dán baltámmal (saját készítmény) a lemezt...?
Vagy ő amikor az ő fején nem vitte a tompa élű balta a vékonyabb anyagból készült sisakot ?

Ezért nem győz meg engemet egy eset arról, hogy valami szerencse, vagy biztos eredmény...!

Meg tudom mutatni a filmet amikor törik a nyél...valaki felvette... :buszke:

A baltát is te csináltad, úgyhogy eljutottunk a megállíthatatlan ágyúgolyó és az áttörhetetlen fal találkozásához. XPPP
Nos, a nyél kőris, és 2 okból tört el. Mivel nem hasított, hanem vágott, tehát a szálirány nem hosszában fut, hanem slégen. S ez a hiba az évek folyamán ehhez az eredményhez vezetett. 3 vagy 4 évig bírta, s ugye mindennek lejár az ideje.
Amúgy elmagyarázhatnád, Vaspók, hogy mi a francért kellene átütnie a sisakot? Nem célunk.

A_Vaspok

A_Vaspok

Törzs-fórumozó

• Archívum
  • 632 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.06.14, 14:31

Egyes török kori jegyzékek fenyőfa (és üreges nyelű) kopjákat is említenek !

Akkor is sokféle minőség volt szerintem... :buszke:

Mopat

Mopat

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 876 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2010.06.14, 11:03

Üdv!
Hát, lehet, hogy túl sokan csinálják már a hagyományőrzést-vagy amit annak hisznek...
Jó, nem bántok senkit, há mikor vívtam én viking baltával?
Amúgy, Gem említette a kopjákat-törtek bizony! Eszembe jut Kapitány György hollókői kapitány párviada-György kopjája ló nyakán elromla...pedig a ló nyaka relatíve kevés csontot tartalmaz, jelesül a nyakcsigolyákat. És azt hiszem, nem a ló csigolyáiba állt bele-mert Tinódi szerint a paci életben maradt-mégis eltört szépen...na, Hubiár meg Kapitány Györgyöt találta fejen-vagy sisakon, oszt' az a kopja is eltört(igaz, ha jól értelmezem nem eső kísérletre)...most vagy ezek voltak jeles vitéz létükre ilyen pancserok, vagy a kopjaműves volt kókler...vagy Tinódi deák túlzott...vagy egyszerűen egyszer használatos fegyver volt a kopja. Ennek ellenére olvastam, hogy hasonló párviadalnál úgy átszúrták a törököt vértestől meg talán pajzsostól kopjával-hogy a jelenlévő vitézek csak lestek...Ez talán nem tört el egyből!
Pedig egy-egy elleni küzdelemben azért koncentráltabbak lehettek a harcosok, jobban kivitelezik a támadást és védést.(Mondjuk egy korabeli várostrom vagy egy csata lökdösődésében inkább a lent idézett videóvá fajulhat a dolog. Most egy létra tetején egyensúlyozól, fuldokolsz a füsttől, a portól, kövek és golyók szállnak el a fejed mellett, egy egy résen a legváratlanabb pillanatban durrantanak képen egy muskétával vagy dugnak ki egy lándzsát...hát ha feljutsz, lehet, hogy agyament birkózásba kerülsz...hajlamosabb vagy csapkodni, ahol éred...)
Ezenfelül divatos volt kikönnyíteni a nyelet-kifúrni-mert így könnyebb lett egy 4,5-5,5 méteres kopja. És egy kézzel kellett megtartani...
Lengyelekről olvastam, hogy kinevették a huszárt, aki a rohamban nem törte el a kopját...mert kisasszonyos erővel szúrta!
Emellett volt olyan ifjú vitézek közti küzdelem, hogy kopjatörés. Igaz, puhafa, gyakorló kopjával...

Mopat

Tarcal

Tarcal

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 124 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.06.14, 08:56

Sziasztok!

Akkor én most csak azt nem értem, hogy akkor puhafából volt-e, vagy keményből a balta nyele, amit lehet-e törni egy ütésből vagy sem.

A videón az látszott, hogy eltört a fa nyél, de nem egy ütésBŐL, hanem egy ütésTŐL, ami viszont nem az első volt. Az anyagára meg tippelni lehet csak. De végül is az meg tök lényegtelen, mert annak idején biztosan nem ilyen bénák voltak a harcosok.

Vagy egy jól elkészített sisak, egy tudatlan fejen, egy tudatlan baltaforgató kezében lévő kemény, vagy puhafa nyéllel ellátott baltát simán használhatatlanná tesz, vagy csak a technikán múlik?

Namármost az a kérdésem, hogy a két dolog közt van-e valami összefüggés. :buszke:

Tarcal

turas

turas

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 57 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.06.13, 19:07

Bullshitvívás FTW! :hc:

Egy csomó pajzzsal és hosszú késekkel felfegyverzett talpigvas futáóedzést tart ;)
A cseh-szlovák indiános filmek jutnak eszembe, amikor az erődöt ostromló indiánok körbe-körbe lovagoltak a cölöpsor előtt, és várták, hogy lelőjék őket :)

Barbaric

Barbaric

Pendragon

• Archívum
  • 454 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.06.13, 13:09

http://www.youtube.com/watch?v=k7yh97gpbMo...feature=related

Tanulságos milyen vitézeink vannak :-(

Bullshitvívás FTW! :)

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]