Ugrás tartalomhoz

Vikingek

• Válasz írásához lépj be
933 hozzászólás érkezett eddig

A_Vaspok

A_Vaspok

Törzs-fórumozó

• Archívum
  • 632 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.06.13, 11:37

Nem...!

És igen szépen megmutatom egy rendesen lesújtó kétkezest _(bárdot) amivel jóval messzebről elérlek téged...
És nagyon megtekintem amikor egy max 80 centis viking karddal, vagy honfoglaló szablyával megpróbálod elcsapni keresztbe !
Mert a harc más mint amit itt manapság annak hisztek !

Volt már itt viking vezér karddal, pajzzsal...de sajnos tanítani kellett a fegyver használatra...
Pedig ő tanítja a csapatát sok éve a fegyver használatra :-(

Ember.... puszta kézzel le lehetett győzni miközben teljes fegyverzetben támadott ! :)

Teszem hozzá : ma már nem így van... :hc:

De régen azt hitte ő is hogy elég a fegyver...

Viszont hajlandó volt tanulni ! :-)

Kicsit meggyőzte amikor földre lehetett küldeni...
A fegyverben bízott... technikája nem volt...

Videó :

Nos a videó érdekes... mutatja, hogy technikai részről alul táplált minden harcos...a sisakom gazdája is !

Viszont azt hiszik, hogy a vadság az teszi a harcost...

http://www.youtube.com/watch?v=k7yh97gpbMo...feature=related

Tanulságos milyen vitézeink vannak :-(

Most akkor ezen videó szerint az összes viking/nomád így kezelte a fegyvert?
Meg minden nyél ilyen könnyedén tört volna ?

Vagy csak véletlen ?

Itt is írhatom : ez nem mutatja a harci körülményeket túl jól !

Shadow

Shadow

A szent kanál őre

• Archívum
  • 565 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.06.13, 10:39

bocs hogy így beleugatok a balfenékről de...
"nem igen lehet" != "soha a büdös életbe nem fogod"

Amúgy egy kérésem és egy kérdésem lenne.

Kérés: Engem érdekelne az a videó :)

kérdés: abban a korban amikorról is a vita folyik vasalták a nyeleket?

turas

turas

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 57 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.06.13, 09:07

Gem_Kapocs
Egy kísérlettermészetesen nem elég arra, hogy statisztikát állíts föl arról, a balták nyele mennyire strapabíró a vágásokkal szemben. Arra viszont pont elég volt, hogy kiderüljön, át lehet vágni őket. Eredetileg arról volt szó, hogy nemigen lehet átvágni őket.

Vaspók!

Én azért a balta nyél ellen nem fogadnék !
Egy jó balta nyelet keresztbe nem igen vágnak el ilyenekkel...

+

Utoljára még egyszer : nem azt állítom, hogy egy fa nyelet nem lehet akár ezerszer is elvágni!
Harcszerű körülmények között rendesen használt nyeles eszköz nyelét mozgás közben nemigen lehet másképpen, csakis szerencsével!

Ha elolvasod a fentieket, azt hiszem számodra is kitűnik, hogy a második hozzászólásod messze árnyaltabban fogalmaz, mint az első. És a kijelentés csak így állja meg a helyét.
Minden ember téved, vagy fogalmaz hibásan, de az igazi nagyságot az jelzi, ha képes elismerni a tévedésedet. Az általad oly sokszor emlegetett László Gyula professzor út pedig élen járt ebben, ha rájött a tévedésére, nem próbálta meg eltusolni azt.

A hozzászólásod többi részét az előzőleg említettek miatt nem elemzem.

tsaby

tsaby

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 210 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.06.12, 21:46

Tiszteletem!
Látjátok feleim szümtükvel... avagy ilyen az élet! Semmi se biztos:) Se az egyik véglet se a másik (elpusztíthatatlan vs egycsapásraátvágom ill. mestervívó vs csápolokavasammal). Lehet példa mindkettőre, biztos van is, de a valószínű átlag valahol a kettő között van (olyan haranggörbe- szerűen). Épp ezért szerintem nem érdemes egymásnak esni. (Pl nekem is van régiségboltól 19. sz-i szablyám, és szép fűrészes az éle, pedig kb ereklyeként őrzöm. Vételkori állapota alapján elég rég nem használták). A szakemberek meg persze tévedhetnek, hisz emberből vannak, nade mindig mindenben? :)
;) :) :)

Amúgy.. Tudtommal a huszárkopják is puhafából voltak. Mért ne használhatták volna az avarok is? Szerintem itt megint az van, hogy kizárólagos állítást tett valaki, merthogy az a megoldás a célszerű. Az életben meg semmire nincs kizárólagos válasz, csak is-is. Na jó, kivéve egy matekfeladatot :)

Most pedig búcsúzom, megyek józanodni :hc: :) :) :) :) :) :)

A_Vaspok

A_Vaspok

Törzs-fórumozó

• Archívum
  • 632 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.06.12, 19:16

Van, de abból nem jellemző, hogy szerszámnyelet csinálnának.

Nem biztos ez igaz...de pl az általam lenézett, kiröhögött szakemberek vizsgáltak meg avar lándzsa hegyeket amikben fa anyag maradt meg !
Még igencsak alkalmatlan anyagból is készítették ám !
Legalábbis a te mai fogalmaid szerint :)
Szintén avar hüvelyekhez a vizsgálatok szerint használtak puha fákat is...állításuk szerint...

Szakirodalmak alapján hüvelyhez való csakis a keményfa !
Vagy történelmileg mégsem ???

Hoztál a nyílhegyekhez egy tanulmányt ?
Egy olyat is olvastam ahol a színes képen látszik a bronz zöld színe és mégiscsak vasat írtak hozzá :-(

Egy szakember bődületes hülyeségeket írhat le !

Soroljak nagynevű szakírókat nagy tévedéseikkel együtt ?

László Gyula pl..
Ma írták le nekem, hogy máig tévedhetetlen !
Ehhez képest : szablya fokél dolga megcáfolva,
A nincsen magyaroknak készenléti tegze...megcáfolva...!
Köztük egy olyan képpel amit évtizedeken át sok könyvébe berakott!

Két szakember cáfolta meg ezeket !
Ebből az egyiknek is van cáfolva már pár dolga ....

Ezt nevezik úgy, hogy a szakember is ember...

Mondjuk legtöbbjüket egyáltalán nem én cáfoltam meg :)

Egy adat nem adat...még szakembertől se mindig elég... lásd fentebb...

És az idézet tanulmányban se láttam sehol a sok-sok köpüs, vagy tüskés hiteles szkíta vas nyílhegyet :)
Csak a szavait idézhetem rengeteg bronz lelet ellenében...

És tehetem azt hozzá, hogy az itteni szkíták már nem az eredeti szkíták, és a vas nyílhegyet akár a keltáktól is átvehették ők, mert náluk (emlékszel én olyat, keltát bőven mutattam) gyakori lelet ebben a korban...!

Azért ha jól emlékszem még szemedre is hányták, hogy leletet azt nem mutattál bőven az elméleteidre... :)

Én meg (tudom csúsztatok) azt mondtam, írtam, hogy az én nyelemet nemigen tudnád elvágni...
Ebben egy jó minőségű nyél egy dolog, az meg a másik igen fontos dolog miként kezeli a harcos a eszközét !
Egy gagyit is nehéz úgy megvágni ha nem olyan marha valakim hogy biztos célpontot tartson elég !

Pusztaszeren megmutattam a saját készítésű kardom élét a vitéz uraknak kik szétvert élű eredeti katonai (nem szétvert éllel vették meg a régiség boltban ! ) szablyáikkal vívogattak...

Nem hitték el azt a állításomat, hogy én azzal már nem egyszer (még ott aznap is többször) vívtam ...
Mert annak látszani köll rajta...erre a bizonyítékuk az összes pengéjük szétcseszett , fűrészfogas éle volt ;)

Amikor előttük is vívtam, és utána se volt rajta csorba egy se még akkor se igen hitték amit pedig láttak !

Nos akkor gondolom szerintük (szerinted? ) a hiba bennem, vagy a pewbgémben volt...mert ők csak jobban tudják mi a jó penge, vagy vívás...hiszen többen tudják egyformán !
Meg amúgy is az ő pengéik eredetiek !

Azt is hiába mondtam nekik, hogy hát ugye nem így vettétek őket?
Pedig biztosan használták legalább egyiket-másikat...
De nem számított... :)

No Turas te is ilyesmi vagy...
Ha a vádaskodás neked jól esik tedd azt...ha a szívednek a vicc. meg az egy szerencsés eset meggyőző hidd azt...
Én a valóságra vágyom, te nem...

Szerintem....

Utoljára még egyszer : nem azt állítom, hogy egy fa nyelet nem lehet akár ezerszer is elvágni!
Harcszerű körülmények között rendesen használt nyeles eszköz nyelét mozgás közben nemigen lehet másképpen, csakis szerencsével !

És ez két külön dolog...
Egy karddal egy óriási fát is ki lehet dönteni némi türelemmel !
De láttam már kétkezes kardpt egy alig csukló vastag bambuszon úgy ketté törni, hogy szállt a penge darab !

Sőt legutóbb idehaza egy vevőm sisakján egy jókora dánbalta nyele eltört akkora erővel küldték fejen !
A sisakomnak, és a benne lévőnek nincsen baja !
Ezért is hívott telefonon, hogy megköszönje a jó sisakot

Nem tudta a sisakomat átvágni a tompa élű balta ...
Pedig én hasonló tompa élűvel vágtam át kettes lemezt !

Ki volt a szerencsésebb?
Én amikor átvágtam a tompa élű dán baltámmal (saját készítmény) a lemezt...?
Vagy ő amikor az ő fején nem vitte a tompa élű balta a vékonyabb anyagból készült sisakot ?

Ezért nem győz meg engemet egy eset arról, hogy valami szerencse, vagy biztos eredmény...!

Meg tudom mutatni a filmet amikor törik a nyél...valaki felvette... :hc:

Gem_Kapocs

Gem_Kapocs

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 251 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.06.12, 10:01

A fokos nem volt alátámasztva, csak egy kézzel megtartva. Egy fokos feje önmagában van olyan nehéz, hogy tehetetlenségénél fogva helyettesíti az alátámasztást.

Na ezt a részét azért nehezen hiszem a dolognak így alapvető fizikából kiindulva. Az élezésre vonatkozólag kérdeztem, nem fikáztam, mert tényleg kíváncsi voltam, ezek szerint ez a része úgymond hibátlan a dolognak.
Megjegyzem abban én is igazat adok Vaspóknak hogy egy mérés nem mérés. Ezt így mérnökként azért illik neked is tudni. Egy alkalom lehet egyszerű véletlen, 2 már összefüggés, 3 bizonyítás. Mellvértemet tesztelendő nem egyszer-kétszer csaptunk rá kriegmesserrel hogy bírja-e a strapát, hanem 18-20szor. Ezután az ottlévők készséggel elhitték hogy nem lesz vele gond. Ugyanakkor másik mellvért tetszjénél jártunk úgy hogy az első ütés szétrepsztette az anyagot ahol a penge betalált. Utána 6-8 vágást gond nélkül tűrt a mellvért, máig nem tudjuk miért szakadt be az első vágásnál, az anyag nem volt elvékonyodva, ugyanolyan kezelést kapott mint a mellvérten bárhol máshol. Ki lett javítva, azóta is vígan bírja. Épp ezért: egy mérés nem mérés.

turas

turas

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 57 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.06.12, 06:35

Ok. Akkor most áruld el nekem, pl ebben a témában mit tekintenél hiteles kísérletnek azon kívül, hogy időgéppel visszautazunk, minden dánbalta nyelet begyűjtünk, minden valaha élt harcostól 1000 vágásmintát veszünk, átlagoljuk, ezzel az átlaggal minden begyűjtött dánbalta nyélre többször rávágunk, és a statisztikát elemezzük. Ja, bocs, ez még mindig nem releváns, mert az átlag nem az igazságot mondja meg, sőt, sok esetben pont az átlag mutat sosem volt dolgokat. Ráadásul pont ott, ahol sikerült, göcs volt a nyélben, vagy valami hiba, és te az általad tervezett tökéletes nyélre értetted, hogy átvághatatlan.
Amúgy minek csináljam végig százszor filmezve a kísérletet? Nem arról volt szó, hogy minden esetben sikerül, hanem arról, hogy meg lehet csinálni, vagy nem. Számomra tiszta, hogy nem lehetetlen, számodra meg akármit csinálok, nem fog kiderülni, mert egyszer kijelentetted, hogy nem lehet, és a te kijelentéseid tévedhetetlenek. Ezt már n+1x bebizonyítottad. A szkíta nyílhegyek vitája is ennek a tipikus esete volt. Te magad hangoztatod, hogy az ábrázolások bizonytalan forrás, mert amit egy képen látsz, az nem biztos, hogy nem csak a megtévesztő látszat. Nem ábrázolást hoztam, hanem tudományos cikkeket. Erre te lehülyézted az régészeket. Ráadásul most is ugyanazt csinálod, amit annál a vitánál, hogy elkezdtünk egy témáról beszélni (mégpedig arról, hogy szerinted a tüskés nyílhegyek jellemzően vállatlanok voltak, nem vállasok), és amikor már bizonytalan volt a lábad alatt a talaj, te addig homályosítottál és csűrted, csavartad a dolgokat, amíg egész másra terelődött a szó.
Ha meg véletlenül nem sikerül az elterelő manőver, és mégis kiderülne, hogy hülyeséget beszéltél, a továbbiakban egyszerűen neglizsálod a témát. Mint a homokóra-tegez esetében.

Leszólsz egy fa szárítási módszert pl. amit hótt biztosan nem próbáltál többféle fánál ki (mert nem mindegyik fára jó nyilván) ma törvényesen nem is teheted...!

Én nem láttam, de ismerek olyanokat, akik nap mint nap ezzel foglalkoznak. Vagyis teheted ma törvényesen.

A trágyába se mindegy milyen fát ásol bele...van ami elrohad csak...

Van, de abból nem jellemző, hogy szerszámnyelet csinálnának.

De te nyilván mindent tudsz az összes fáról...nem?

Nem, mindent nem tudok, de valszleg többet mint te. 20 év fafaragással és egy erdőmérnöki egyetemmel a hátam mögött szerintem ezt bátran kijelenthetem.

A_Vaspok

A_Vaspok

Törzs-fórumozó

• Archívum
  • 632 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.06.11, 22:44

Szegény régi parasztok de nem értettek a fához---- :)

Az egy lehet szerencse dolga mint mondám :)
Tessék százszor filmen végig csinálni az nem szerencse nem véletlen !

A BALTÁS SZÉPEN TELJES LENDÜLETTEL LESÚJT AMIKOR MEGTESZED A TE VÁGÁSOD OLDALRÓL!

ÍRNI SAJNOS MINDENT LEHET KOMA....

Az én karom egy dolog...ez nem tudom mit számít be a dologba ?

Én meg amúgy semmi olyat nem írtam, hogy egy fa nyeles eszközt lappal fogok félresodorni az útból !

Ha rendesen olvasnál engemet én pl írtam élével védést is, csak nem bárhogyan... :hc:
De azt se lehet (a védést) összekeverni a erőteljes rá vágással...
Ezt csak te teszed meg...:-(

Szándékosan, vagy tudatlanságodban?
Csak ez a kérdés...

Tisztára mint Khai cimbora amikor a hosszú markolatos nomád kardokat TELJESEN ELVETI, ÉS MESSZE NEM LEHET MEGGYŐZNI, HOGY AZÉRT MERT Ő NEM ÉRT A HASZNÁLATÁHOZ MÍG AZ VOLT ÉS MŰKÖDÖTT !
Inkább hozzá nem értő, vagy csaló az összes ilyennek temetett, és ábrázolt vitéz...! :-(

Te ugyanígy vagy...

Leszólsz egy fa szárítási módszert pl. amit hótt biztosan nem próbáltál többféle fánál ki (mert nem mindegyik fára jó nyilván) ma törvényesen nem is teheted...!

A trágyába se mindegy milyen fát ásol bele...van ami elrohad csak...
De te nyilván mindent tudsz az összes fáról...nem ?
Akkor pl. gasonlítottad (gondolom) a kőris baéta nyelet a som fokos nyélhez vágási teszten ?
,ár ugye a dán balta volt az eredeti nyél amit vágási szempontból említettem !

Azt írtad egyformák !

Nos messze nem !
Egy honfoglalás kori fokos nyél lika mekkora ?
Egy KÉTKEZES dán balta (igazából magyar elnevezése BÁRD) nyél lika mekkora?

Messze nem egyforma...

Nos ha teljesen hiteles a honfoglaló fokos (ez a korabeli) nyeled az még messze nem lesz hiteles (még száz próba után sem) egy viking kétkezes kőris nyelűhöz !
Egy kétkezes beindítva kissé más ellenállást fog nyújtani úgy dühből lengetve mint egy fokoska...!

A kőris nem som...nem egyforma vastag stb...

Szóval ez amit írtál teljesen marhaság mert a kérdéses dán kétkezesre semmiféle hiteles adatot nem fogsz így kapni ;)

Teljesen komolytalan vagy mint máskor is !
Szójátékkal nem lehet (tudod az egy a 100 százalékos eredmény) érvelni tudományosan, de hitelesen sem...

Persze ez neked meggyőző...nekem meg szánalmas eredmény...
Mint a szkíta vas nyílhegyeid amiből állításod szerint rengeteg van, csak nemigen árasztottál el velük :-(

Akkor írjál e témában ha legalább egyszer normálisabb tesztet is bemutatsz :)

turas

turas

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 57 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.06.11, 21:58

A legjobbakat úgy készítették a keményfa nyeleknél, hogy kinézték az erdőn és azt a szakaszt körbenyúzták...így csak ott lábon kiszáradt évek alatt akár!

Ha valamihez nem értesz, akkor minek irkálsz róla?
Csak hogy tudd, a lábon lekérgezett fa még a gyorsszárítottnál is törékenyebb. Ha kevésbé törékeny nyelet akarsz, akkor a téli kivágás után érleld trágyadombban.

Szóval könnyen megy mi?
Mondjuk 100 sújtás közbeni fokos nyélből mennyiszer?
Csak azért ez a szám, hogy pontos legyen a százalékos adat...
Egy esetben lehetett sérül a nyél, repedés, görcs miatt is...

1 sújtás, 1 átvágás. 100%. A mintavétel nagyságát én választottam. A vágás helyén sem sérülés, sem göcs nem látszott.

Egy lesújtó fokos nyelére oldalról rávágok mozgás közben akkor csak félre sodrod...
Ez fizikálisan sokkal esélyesebb minthogy elvágod...

Igen, a te sérült könyököddel, meg a lapjával sodrásnál, ahogy szoktad emlegetni. Meg persze ha az ovisokkal vívsz, és finomkodni akarsz. Ha normálisan odasújtasz, sérül a nyél.

De itt mint írtad nem vágtad keresztül !
CSAK ANNYIRA GYENGÍTETTED MEG, HOGY UTÁNA MÁR NEM BÍRTA A ERŐS HASZNÁLATI IGÉNYBEVÉTELT !
EZ NEM EGYENLŐ A KERESZTBE : AZAZ KERESZTBE, TELJESEN DERÉKSZÖGBE EGY VÁGÁSSAL ÁTVÁGNIVAL !
Jól írtad, ga már hülyeséget írsz néha elismerhetnéd szerintem is :hc:

Gyenge poén. Mondhatni Karinthysra sikeredett (á lá Magyarázom a bizonyítványom). Ha 2/3-ban átvágják a nyakad, annyira mindegy, hogy fityeg még egy réteg bőrön, vagy sem...

A ferde vágás félig szálirányba halad így könnyebben vág a penge !
Mutass egy csomó olyan fára, papír hengerre, bambuszra, gyékény szőnyegre végrehajtott vágás videót ahol teljesen keresztbe csapkodnak... :)
Ismerik a fizikát, így ferdén vágnak... ;)

Te használtad a "keresztbe" szót, ezért lett merőlegesen keresztbe kivitelezve a vágás. És ha így átvitte, akkor ferdén még jobban átviszi. De ha pontos akarnék lenni, nem azt mondanám, hogy fizika, hanem inkább biofizika. A vasat pl. nem ferdén vágják, ezt neked kéne tudnod a legjobban.

A_Vaspok

A_Vaspok

Törzs-fórumozó

• Archívum
  • 632 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.06.11, 20:34

Szóval könnyen megy mi?
Mondjuk 100 sújtás közbeni fokos nyélből mennyiszer?

Csak azért ez a szám, hogy pontos legyen a százalékos adat...
Egy esetben lehetett sérül a nyél, repedés, görcs miatt is...

Egy lesújtó fokos nyelére oldalról rávágok mozgás közben akkor csak félre sodrod...
Ez fizikálisan sokkal esélyesebb minthogy elvágod...

De itt mint írtad nem vágtad keresztül !
CSAK ANNYIRA GYENGÍTETTED MEG, HOGY UTÁNA MÁR NEM BÍRTA A ERŐS HASZNÁLATI IGÉNYBEVÉTELT !
EZ NEM EGYENLŐ A KERESZTBE : AZAZ KERESZTBE, TELJESEN DERÉKSZÖGBE EGY VÁGÁSSAL ÁTVÁGNIVAL !

Jól írtad, ga már hülyeséget írsz néha elismerhetnéd szerintem is :hc:

A ferde vágás félig szálirányba halad így könnyebben vág a penge !
Mutass egy csomó olyan fára, papír hengerre, bambuszra, gyékény szőnyegre végrehajtott vágás videót ahol teljesen keresztbe csapkodnak... :)

Ismerik a fizikát, így ferdén vágnak... ;)

A_Vaspok

A_Vaspok

Törzs-fórumozó

• Archívum
  • 632 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.06.11, 20:21

Ugyan mit várhatnék Turas komától ?

A mit tudok elvágni steril, vagy szerencsés körülmények között neki egyenlő a könnyedén minden körülmények közt összejönnel ;)

A rendes nyelet speciálisan készítették ki, érlelték, edzették...
Egy jó som nyél száz év múlva erősebb mint egy mai levágom szárítom szintén som nyél !

A legjobbakat úgy készítették a keményfa nyeleknél, hogy kinézték az erdőn és azt a szakaszt körbenyúzták...így csak ott lábon kiszáradt évek alatt akár !
Na ha ezt ma megteszed és megbuksz egy szép zsíros környezetvédelmi bírságod lesz nem kiváló nyeled :hc: :)

Ma más világ van mint az adott korban...

Egy jó bottal egy kiváló kard nemcsak hárítható, de el is törhető !

turas

turas

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 57 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.06.11, 20:20

A probléma alapvetően azzal van hogy értelmes ember nem várja meg hogy elvágják az akármilyen fegyvernyelet. Amellett feltételezem alátámasztva vágtatok a nyélre. Kézben fogva a nyelet a kézzel együtt félrelöki a csapás ereje. Meg kiváncsi lennék hogy éleztétek az eredetiek tudtommal nem kaptak túl komoly élezést.
Meg mondjuk egykezes balta mellé tudtommaláltalában járt a pajzs. Ergo nem a baltát fogod beletenni a közelgő csapásba.

Nem, a probléma alapvetően azzal van, hogy először arról volt szó, hogy karddal egy baltanyelet nemigen lehet keresztbe átvágni, aztán kiderül, hogy meg lehet csinálni, mégis marhaság mert... Ha valaki hülyeséget beszél, az utána, ha lehet, ne marhaságoljon csak azért, hogy mégis neki legyen igaza.
A fokos nem volt alátámasztva, csak egy kézzel megtartva. Egy fokos feje önmagában van olyan nehéz, hogy tehetetlenségénél fogva helyettesíti az alátámasztást. A karddal sem lehet borotválkozni, egyszerűen meg van élezve (magyarán semmi extra, még egy kínai piaci késnél is tompább, de nem gyakorló cucc).
És ha már elengedjük a fantáziánkat, akkor a másik irányba is engedjük el: egy lesújtó dánbalta vagy talál, vagy nem, de még ha nem is talál el semmit, akkor is lehet egy pillanatnyi holtpont, amikor a mellette álló rásújthat a kardjával. Ha meg talál is valamit a balta, akkor alá van támasztva, és már jöhet is a reccs. Egy az egy elleni küzdelemnél is. Hát még egy csatamezőn, ahol sokan sok ellen...
A harc arról szól, hogy kard törik, pajzs szakad, csont reccsen. És bizony a fegyver nyele sem örök életű. Annak ellenére, hogy ilyenkor az elsődleges cél a gyilkolás, aztán következik az ellenfél harcképtelenné tétele, és csak ez után jön a lefegyverzés.
De most kanyarodjunk vissza az idézet elejére: értelmes ember nem várja meg, hogy kinyírják, a csatamezők mégis tele vannak holtakkal.

Gem_Kapocs

Gem_Kapocs

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 251 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.06.11, 18:56

A probléma alapvetően azzal van hogy értelmes ember nem várja meg hogy elvágják az akármilyen fegyvernyelet. Amellett feltételezem alátámasztva vágtatok a nyélre. Kézben fogva a nyelet a kézzel együtt félrelöki a csapás ereje. Meg kiváncsi lennék hogy éleztétek az eredetiek tudtommal nem kaptak túl komoly élezést.
Meg mondjuk egykezes balta mellé tudtommaláltalában járt a pajzs. Ergo nem a baltát fogod beletenni a közelgő csapásba.

turas

turas

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 57 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.06.11, 17:41

Én nem úgy tervezek egy szálfegyvert használni, hogy te kényelmesen vagdalni tudjad :hc:

Ja, nem is általad tervezett nyél volt. Azt már tudjuk, hogy nem lehet átvágni. :)

A_Vaspok

A_Vaspok

Törzs-fórumozó

• Archívum
  • 632 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.06.11, 16:54

Na igen, ez jellegzetes esete annak amit úgy hívok: marhaság....
Én nem úgy tervezek egy szálfegyvert használni, hogy te kényelmesen vagdalni tudjad :)

Akinek egy vágással el tudják vágni akár csak a fokosa nyelét is az nem ért a használatához :hc:

turas

turas

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 57 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.06.11, 14:14

Én azért a balta nyél ellen nem fogadnék !
Egy jó balta nyelet keresztbe nem igen vágnak el ilyenekkel...

Milyenekkel?
Mi a tegnap egy viking kard "másolattal" egy som fokosnyelet úgy kettévágtunk, hogy öröm volt nézni. Átvitte a nyél kb. 2/3-át, a maradék pedig megreccsent úgy, hogy egyetlen lendítéstől elvált.
A kard ugyan nem korabeli anyagokkal és technikával készült, de csak egyetlen vágás volt ejtve vele. Ráadásul egy vikingbalta nyele sem sokkal vastagabb annál, amit mi kettévágtunk, és ha nem egy, hanem 2-3 ferde vágás éri, az sem sokat állna ellen.

Gem_Kapocs

Gem_Kapocs

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 251 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.05.31, 11:29

Meg így hirtelenjében találtam mgé egyet:

Gem_Kapocs

Gem_Kapocs

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 251 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.05.31, 11:10

Azért nem csak gagyi van a youtubeon:

Csak meg kell válogatni hogy mit hisz el az emebr és mit nem.

A_Vaspok

A_Vaspok

Törzs-fórumozó

• Archívum
  • 632 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.05.17, 09:14

Azt meg szerintem senki nem róhatja fel nekik, hogy egy tömeggyártásra szakosodott cég próbál egységes minőségre törekedni.

Na azt biztosan nem....
Csak akkor mondjuk a tesztekhez oda kéne biggyeszteni azt a szöveget, hogy amit ott látsz azoknak a eredményeknek többnyire cseppnyi köze sincsen a filmen látható fegyverek eredetijének valós képességeihez esetlegesen ! :D

Mondjuk így lenne korrekt :D
Mert a legtöbb mai vitéz ezekből indul ki...HÁÁÁÁT LÁTTAM A JÚTÚBON... :D

Aztán sírnak, hogy a mai kovácsok (mm pontos replikái) túl nehezek, nem jó a súlypontjuk...stb...

Meg olyanokat emlegetnek, hogy pl egy viking kard egy kilós...de eredetiben van fél kilóstól két kilósig...!
Erre a súlyra még pár száz év korróziót is számíts rá...és lesz az 2.5 kiló is!

Meg egy fattyú kard csak max 2 kiló, pedig van jóval nehezebb is...!

De hát ugye a filmes videón mennyire hajlékony minden penge...pedig pl a jatagánomat két centire se tudom meghajlítani...eredeti damaszkolt anyag létére...!
Állítólag ezek voltak a leg hajlékonyabb darabok....aztán meg nem...

Ezért mondom ezekre a tesztekre , hogy pocsékak, és károsak...ráadásul nagyon nagy csalásokkal élnek bennük....!
Ne vágjunk vastag csontos húst mert ugye akkor azt nem biztos, hogy kettényesik úh
gy mint a filmen a színhúst !
Meg csorbulhat is tőle a penge, sőt akár törhet is :D
Hogy mutatna már az reklámként ????

Most vettem 8 ezer ft-ért egy angolból fordított kard/szablya lexikont...az angol-nyugati kultúra pengéire van kihegyezve csak...
De ezen hibája ellenére be merik a könyvbe írni, hogy a már hivatalos királyi műhelyekben gyártott próbázott egyélű nehézlovassági kardok is sokszor könnyedén törtek !
De más angol tipusokról is mertek ilyesmiket írni, hogy gyakorlatilag gagyik voltak mester jeggyel ....

Vajon ki akar ennyire hiteles másolattal hadakozni ?

Szóval az egy dolog, hogy formára hasonlítanak, de a dolog itt ér véget...a többi részlet nem stimmel sajnos...

Olvastam egy angol fórumon egy esetet ahol a mai gépdamaszkolt viking kard darabokra törött, hogy nem ért hozzá a kovács !
Pedig ha elmenne egy (viking) múzeumba akkor rengeteg damaszkolt pengét láthat törötteket...illetve nagyon csorbákat is... a római kortól...vikinget is !

Csak a legendákban bírnak ki mindent a kardok... :P
Sokszor baltának nézik a kardot a vitézek :-(

Nemcsak itthon... ;)

QBee

QBee

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 410 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.05.16, 23:34

Most nem olvastam végig a Cold Steel honlapját, de asszem nem is nagyon állítják, hogy autentikus kardokat készítenének. Azt meg szerintem senki nem róhatja fel nekik, hogy egy tömeggyártásra szakosodott cég próbál egységes minőségre törekedni.

Módosította QBee: 2010.05.16, 23:34

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]