Ugrás tartalomhoz

Vikingek

• Válasz írásához lépj be
933 hozzászólás érkezett eddig

XVII

XVII

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 388 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.06.21, 12:49

de pl a porosz az egy szláv törsz volt...

Mjolnir

Mjolnir

Styrbjörn

• Fórumita
  • 974 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.06.21, 12:47

Üdv!

A németeknek mennyi közük volt a vikingekhez, mert ezt sosem tudtam.

ez most itt nekem is nagyon zavaros

kik a németek?

a skandinávok nem germánok?

A germánok nem a németek őse? Én most elvesztettem a fonalat.

A németek és a skandinávok is germánok. Nem értem mi olyan zavaros ebben. :lol:

_Ori (NPC/NJK)

_Ori (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2005.06.21, 12:31

A germánok nem a németek őse? Én most elvesztettem a fonalat.

svear

svear

Törzs-fórumozó

• Archívum
  • 555 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.06.21, 12:27

ez most itt nekem is nagyon zavaros

kik a németek?

a skandinávok nem germánok?

_Ori (NPC/NJK)

_Ori (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2005.06.21, 12:18

Üdv!

A németeknek mennyi közük volt a vikingekhez, mert ezt sosem tudtam.

Mjolnir

Mjolnir

Styrbjörn

• Fórumita
  • 974 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.06.21, 08:48

Ennek más jelentése is lehet Mjölnir.
Ezt a vallásuk alapján is kaphatták. Az életfa Yggdrasil, egy olyan kőrisfa volt ami összekötötte az alvilágot az égbolt tetejével 

"Ask veit ek standa
Heitir Yggdrasill" :lol:

Tudom, de ezt nem ők használták magukra, hanem a németek rájuk. Nem hiszem, hogy ők annyira otthon lettek volna a skandináv mitológiában.

Vedraska

Vedraska

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 292 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.06.21, 07:54

Én a viking szót eddig úgy tudom mint kalóz ember, fosztogató ember, hajós ember.
Sokmindenre vezetik vissza és homályos..... :five:

A német krónikákban ascomann, azaz kőrisfaember néven szerepelnek, mivel hajóik főleg kőrisfából készültek.

Ennek más jelentése is lehet Mjölnir.
Ezt a vallásuk alapján is kaphatták. Az életfa Yggdrasil, egy olyan kőrisfa volt ami összekötötte az alvilágot az égbolt tetejével :lol: :sor:

Mjolnir

Mjolnir

Styrbjörn

• Fórumita
  • 974 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.06.20, 23:16

."A varég szó a varingjar óészaki szó görög eredetéből származik, ami utazó kerskedőt jelent."

más források szerint, meg a var szó azt jelenti, hogy "esküt tett férfiak".

Dejó, ezt még nem hallottam. :gyagya:

Kár, hogy sötétben tapogatózás megy sok dologban. Pl. a viking szó eredetére is sok elképzelés van... Ugye a "vik"-et visszavezetik az öbölre és a harcra is. Ti mikről tudtok még?

XVII

XVII

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 388 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.06.20, 21:56

."A varég szó a varingjar óészaki szó görög eredetéből származik, ami utazó kerskedőt jelent."

más források szerint, meg a var szó azt jelenti, hogy "esküt tett férfiak".

Mjolnir

Mjolnir

Styrbjörn

• Fórumita
  • 974 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.06.20, 21:23

Svédország (Sverige) lakói sveáknak (svearoknak) hívták magukat;

:gyagya:

Hát igen. :para:

svear

svear

Törzs-fórumozó

• Archívum
  • 555 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.06.20, 21:08

Svédország (Sverige) lakói sveáknak (svearoknak) hívták magukat;

:gyagya:

Mjolnir

Mjolnir

Styrbjörn

• Fórumita
  • 974 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.06.20, 19:42

Felülnézetből egy célkeresztre vág, magyarán kör alak negyedelve. Belül is falak voltak húzva a biztonság fokozásának érdekében. Egy ilyen faluban általában 300-1200 lakos élt, és mindenük megvolt amivel magukat ellátták, csatában stb.....

Akkor olyanok lehettek, mint Eketorp, csak nagyobban... Amúgy ez nagyon jellemző erődítménytípus volt. Rentgeteget találtak...

Valaki tud arról, óskandinávul, a vikingek magukat hogy nevezték??

Ők magukat egységesen csak ritkán nevezték közös néven. Svédország (Sverige) lakói sveáknak (svearoknak) hívták magukat; Dánia (Danmark= dánok határországa) lakosai dánoknak nevezték magukat. A norvégok szintúgy (amúgy Norrigének Sverige után nevezték el a csak később egyesített országot, de gyakran hívták Nordmannalandnak is)

A viking szót Skandinávián kívül ritkán használták. A frankok normannoknak, az angolszászok dánoknak nevezték őket. A német krónikákban ascomann, azaz kőrisfaember néven szerepelnek, mivel hajóik főleg kőrisfából készültek. Az ír források vagy a gall-t (idegent), vagy a lochlannach-ot (északit) használták a vikingekre. A bizánci és arab források a svéd vikingeket rus-nak nevezik (szláv jövevényszó: routsi=evezős ember). A spanyolok arab néven Madjusnak, azaz pogány varázslónak nevezték őket. A varég szó a varingjar óészaki szó görög eredetéből származik, ami utazó kerskedőt jelent.

Jah, és az izlandiak izlandinak hívták magukat :gyagya:. (Lásd £slendingabók)

Módosította Mjölnir: 2005.06.20, 19:44

Vedraska

Vedraska

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 292 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.06.20, 17:37

Valaki tud arról, óskandinávul, a vikingek magukat hogy nevezték?? :gyagya: :para:

Vedraska

Vedraska

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 292 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.06.20, 17:33

Találtam egy frankó könyvet a Vikingekről, tele van mindenféle csemegéről, a Butha szoborról. Knight Thomas!! Amit kérdeztél a gyűrű erődítmények is levannak benne írva és kép is van róla egyről amit korhűre teljesen felépítettek Önland szigeten. Tele vannak képekkel még az 1920-as feltárásokról is képek vannak (a munkások alkesz fejéről is :) :lol: ) Akit érdekel cím: Eltűnt Civilizációk- Vikingek: Északi Kalózok

Ragnar flottájáról (120 hajós Dán flotta, szerintem magától érthetődő)is szó van, meg ahogy Kopasz Karcsi frank király seregeit megeszi. Károly egyik kettéosztott seregéből 111foglyot ejt Ragnar. Majd a folyó egyik partján a második frank sereg lefagyott mikor Ragnar a túloldalt végig felkötöttette az összes foglyot Odin tiszteletére(fincsi) :para:
Majd feldúlták Párizst, és 7000font ezüstöt kaptak az elvonulásért!! :D
Ragnar emlékként a Párizsi vaskapuról azért még letépett egy vasrudat (elméletileg) :D :lol:
Később az északiaknak a frankok még a 9.-10.sz-ban összesen legalább 18000kg ezüstöt és 270kg aranyat fizettek (annyi nekem is jó lenne zsebpénznek :D )
A 11.sz. eleje felé az angolok 68000kg ezüstöt perkáltak le a skandinávoknak!!!!!!!!!

Knight Thomas!
Az erődök rendes neve Fyrkat volt emellet Godfred király volt az aki ezekből hatalmas védelmi vonalakat épített. Leginkább amúgy a kincsekért esedékes belharcok miatt épültek a Fyrkatok. Felülnézetből egy célkeresztre vág, magyarán kör alak negyedelve. Belül is falak voltak húzva a biztonság fokozásának érdekében. Egy ilyen faluban általában 300-1200 lakos élt, és mindenük megvolt amivel magukat ellátták, csatában stb.....
Ez mind leírásra kerül a fent említett könyvben. Megvenni drága, 5500-6000Ft között mozog. :gyagya:

Módosította Vedraska: 2005.06.20, 17:35

Mjolnir

Mjolnir

Styrbjörn

• Fórumita
  • 974 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.06.07, 19:50

Broensted szerintem kicsit elavult, már ami a régészeti közléseit illeti. Elvégre a 20-as években írta. Pl: L'Ans aux Meadows-i leleteket pedig a 60-70-es évek fordulóján találták meg a régészek, amivel bizonyossá vált a viking jelenlét Amerikában... stb.

Ebben igazad van, de a már akkor is nyivánvaló dolgok nem módosultak, csak bővültek, úgyhogy a könyv szerintem örökérvényű :gyagya: .

Én azon álláspont mellett vagyok, hogy minden társadalmi csoportnak egy idő után, minél jobban elszigetelődött jogilag-vagyonilag a másiktól, úgy változott meg a ruházkodási stílusa.

Persze. Vikingeknél lásd a keletről elterjedt bőszárú buggyos-nadrág...

Az egyik legnagyobb hiba, amit el lehet követni a történelemben, ha az ember típusokban vagy "márkanevekben" gondolkodik, pl. xy nép ilyen típusú sisakot visel.

Ezzel is egyetértek, de azért vannak bizonyos népeknek jellegzetes és rájuk nagyon jellemző holmiaik.

_LaBlah Door (NPC/NJK)

_LaBlah Door (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2005.06.07, 18:32

OFF

Bár nem igazán kapcsolódik a viking témához, mégis hadd közöljek egy törvénycikkelyt Kálmán un. I. törvénykönyvéből, méghozzá a 70. sorszámút.

"Senki, aki az egyházi rendhez tartozik, ne használjon világi ruhákat, úgymint hasított bőrmentét, vagy tarka színű ruhát, sárga kesztyűt, vörös nyeregtakarót vagy zöld köpenyt, bocskort vagy süveget, festett vagy selyemmel díszített sarut, úgyszintén selyemből készített inget vagy ruhát, s ezeket ne a mellen kapcsolják össze kötésekkel vagy csatokkal, hanem mintegy a nyakat fogják körül."

A szöveg elég világosan közli, mi a világi öltözet a 11-12.sz-i Magyarországon és azt is megtudjuk, hogy mi a papi. Sőt, színeket is említ.

Én azon álláspont mellett vagyok, hogy minden társadalmi csoportnak egy idő után, minél jobban elszigetelődött jogilag-vagyonilag a másiktól, úgy változott meg a ruházkodási stílusa. Mivel népviseletről, nemzeti viseletről a középkorban nem beszélhetünk, inkább foglalkozási-vagyoni viseletfelosztás a helyes megközelítés. Magyarán szólva parasztnak-kisiparosnak zsákruha, úrnak-gazdag kereskedőnek selyemruha, katonának meg amilyen jogi-vagyoni helyzete volt, olyan ruhába öltözött. A papi személyeknek meg az egyszerűség csodája maradt. Legalábbis a törvény ezt akarja elérni, amit pontosan azért hoztak, mert a papok sem vetteték meg a szép cuccokat :gyagya:

ON

Broensted szerintem kicsit elavult, már ami a régészeti közléseit illeti. Elvégre a 20-as években írta. Pl: L'Ans aux Meadows-i leleteket pedig a 60-70-es évek fordulóján találták meg a régészek, amivel bizonyossá vált a viking jelenlét Amerikában... stb.

XVII

XVII

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 388 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.06.06, 20:39

lehet hogy hívhatjuk ezeket népviseletnek? amikre azok a népek is lehettek hatással, amikkel egymás mellet éltek?
szerintem a mai, és az akkori kor öltözködési szokásait nem szerencsés összehasonlítani.
és nem azt mondtam, hogy ricunak nincs igaza, hanem azt, hogy amit mond az erős sarkítás.

svear

svear

Törzs-fórumozó

• Archívum
  • 555 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.06.06, 09:16

Akkor részben világos. A varég nem népcsoport, hanem csoportnyi katona, akár zsoldos? De így 1. nem viking, 2, felesleges bárminemű népcsoporti ruházatban különbséget tenni, mert egy nagy zagy az egész! Szászon lehet magyar ruha, rusz sisakkal és római saruval... Csak az idősáv stimmeljen? Zsákmányolhattak, kereskedőtől vásárolhattak, egymástól is vehették-lophatták...
Elég szedett-vetett banda, ha egykupacban gondolok rájuk...

a ricu

ez erős elferdítése a tényeknek. nem kell szélsőségekben gonokodni.
a viking/rusz öltözködére erős hatással voltak a szlávok, és a bizánciak, de ezeket kombinálták a saját mintavilágukka, szokásaikkal. hatással voltak egymásra, nem kiszorították egymást.

A középkorban szokás volt egy szakmát az azt leginkább művelő népcsoporttal azonosítani és viszont, a ruha kérdésben is maximálisan egyetértek ricuval. Ma van külön olasz, francia, német ruházat? Pedig a tipizálás, kategorizálás, márkásítás, sőt, a nemzeti öntudat is sokkal erősebb, mint régen. Az egyik legnagyobb hiba, amit el lehet követni a történelemben, ha az ember típusokban vagy "márkanevekben" gondolkodik, pl. xy nép ilyen típusú sisakot visel.

Módosította svear: 2005.06.06, 09:17

cu_hullain

cu_hullain

Törzs-fórumozó

• Archívum
  • 620 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2005.06.05, 18:12

Pöttner:Viking kaland
Vikingek; északi kalózok

Mjolnir

Mjolnir

Styrbjörn

• Fórumita
  • 974 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.06.04, 22:16

Üdv
Valaki tud nekem, olvasmányt ajánlani, a Viking kor öltözetéről, ivó kultúrájáról, és az étkezésükről? Link, könyv bármi elmegy....habár egy bizonyos szintig képbe vagyok de újdonságot mindíg lehet találni! :eeek:

Háát, alap könyv viking témában Johannes BrØndsted: A vikingek. A könyv a vikingek történelméről, életmódjáról és hiedelemvilágáról ír nagyon részletesen.

Meg szép és jó forrás a nem is oly rég megjelent "A Viking Világ Atlasza" címet viselő könyv is.

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]