Ugrás tartalomhoz

Vikingek

• Válasz írásához lépj be
933 hozzászólás érkezett eddig

XVII

XVII

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 388 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.06.04, 19:36

Akkor részben világos. A varég nem népcsoport, hanem csoportnyi katona, akár zsoldos? De így 1. nem viking, 2, felesleges bárminemű népcsoporti ruházatban különbséget tenni, mert egy nagy zagy az egész! Szászon lehet magyar ruha, rusz sisakkal és római saruval... Csak az idősáv stimmeljen? Zsákmányolhattak, kereskedőtől vásárolhattak, egymástól is vehették-lophatták...
Elég szedett-vetett banda, ha egykupacban gondolok rájuk...

a ricu

ez erős elferdítése a tényeknek. nem kell szélsőségekben gonokodni.
a viking/rusz öltözködére erős hatással voltak a szlávok, és a bizánciak, de ezeket kombinálták a saját mintavilágukka, szokásaikkal. hatással voltak egymásra, nem kiszorították egymást.

XVII

XVII

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 388 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.06.04, 19:30

Akkor részben világos. A varég nem népcsoport, hanem csoportnyi katona, akár zsoldos? De így 1. nem viking, 2, felesleges bárminemű népcsoporti ruházatban különbséget tenni, mert egy nagy zagy az egész! Szászon lehet magyar ruha, rusz sisakkal és római saruval... Csak az idősáv stimmeljen? Zsákmányolhattak, kereskedőtől vásárolhattak, egymástól is vehették-lophatták...

a ricu

Varégoknak (varjágoknak) nevezzük a svéd-vikingeket. A tudomány mai állása szerint. Ők alkotják nagy számban azokat, akik Kelet felé kerestek közlekedést a Fekete-tengerhez, illetve Konstantinápolyhoz, három különböző viziutat felfedezve. Majd valószínüleg, legalábbis az Őskrónika szerint Novgorod lakói vezetőknek hívták meg őket. Így lettek varégokból ruszok. Az elnevezés eredete legalább annyira zavaros, mint az a kor, melyről az Őskrónika tudósít. A rusz elnevezés lehet finnugor eredetű, mivel először rajtuk keresztül érintkeztek a szlávok a varégokkal. Lehet skandináv eredetű is. Ebben az esetben evezőst jelent a rusz szó. A mai norvég nyelvben is ez a szótő található meg: RO (ejtsd: ru =evezni).

Először a bizánci források említik meg a vargoszokat 1034 körül. Innen került át a XI-től a XV. sz.-ig íródott krónikába/évkönyvbe. Ahol is többféleképp magyarázza a krónikaíró is, hogy kik is/mik is azok a ruszok.

Persze, ahogy írtátok, nemcsak svéd-viking lehetett a bizánciak szerint varég. Tehát idővel a népi meghatározás összeolvadt a foglalkozással.

A ruházatban meg véleményem szerint azt hordták, amit megvenni/ellopni tudtak. Vagy amit otthon kaptak asszonyaiktól. Egy jó minőségű ruha igen sokat ért. De azért nekük is lehetett valamilyen ízlésük, gondolom én. Pontosan ez az, amit hiányolok a mai számítógép animálta filmbeli seregekből, a különböző ruhákat. Pont úgy néznek ki, mintha klónok lennének. Na mindegy.

A lényeg az, hogy ez egy sötét kor és mindenki úgy olvassa, ahogy értelmezni akarja azt. Bár ez más korszakra is elmondható.

Ha ajánlhatnék könyvet, akkor Peter Sawyer szerkesztésében jelent meg nemrég egy tanulmánykötet Angliában. A viking témával kapcsolatosan több érintett nemzet kutatója kifejti a véleményét. Aki meg tudja szerezni, annak ajánlom.

egyes források szerint a varég név a var szóból származik, ami felesküdt férfiakat jelent. tehát nem egy népcsoporta utal. rusznak meg azok a szlávok hívták a svédeket, akikre azok rátelepültek. bár későbbiekben saját magukat is hívták így.

Vedraska

Vedraska

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 292 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.06.04, 18:21

Kössz Knight.
A middleagesben sem kaptam elég, infót, sőt keveset találtam (a viking lapon meg aztán lehet ténferegni), a régi ivó-evő kultúrról, az pedig izgatja a búrám szörnyen, meg a tekergélő beleim öhhm..... :eeek: :felvon: :(

Módosította Vedraska: 2005.06.04, 18:22

_Knight Thomas (NPC/NJK)

_Knight Thomas (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2005.06.04, 17:25

Hello

Link: viking.lap.hu :itt mindent megtalálsz a vikingekről. Továbbá a egy másik témában már említettem egy könyvet a pontos címe: A vikingek. A szerző nevét pontosan nem tudom, de megnézem és ideírom.

Vedraska

Vedraska

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 292 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.06.04, 16:00

Üdv
Valaki tud nekem, olvasmányt ajánlani, a Viking kor öltözetéről, ivó kultúrájáról, és az étkezésükről? Link, könyv bármi elmegy....habár egy bizonyos szintig képbe vagyok de újdonságot mindíg lehet találni! :eeek:

_LaBlah Door (NPC/NJK)

_LaBlah Door (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2005.06.04, 14:52

a ricu

Varégoknak (varjágoknak) nevezzük a svéd-vikingeket. A tudomány mai állása szerint. Ők alkotják nagy számban azokat, akik Kelet felé kerestek közlekedést a Fekete-tengerhez, illetve Konstantinápolyhoz, három különböző viziutat felfedezve. Majd valószínüleg, legalábbis az Őskrónika szerint Novgorod lakói vezetőknek hívták meg őket. Így lettek varégokból ruszok. Az elnevezés eredete legalább annyira zavaros, mint az a kor, melyről az Őskrónika tudósít. A rusz elnevezés lehet finnugor eredetű, mivel először rajtuk keresztül érintkeztek a szlávok a varégokkal. Lehet skandináv eredetű is. Ebben az esetben evezőst jelent a rusz szó. A mai norvég nyelvben is ez a szótő található meg: RO (ejtsd: ru =evezni).

Először a bizánci források említik meg a vargoszokat 1034 körül. Innen került át a XI-től a XV. sz.-ig íródott krónikába/évkönyvbe. Ahol is többféleképp magyarázza a krónikaíró is, hogy kik is/mik is azok a ruszok.

Persze, ahogy írtátok, nemcsak svéd-viking lehetett a bizánciak szerint varég. Tehát idővel a népi meghatározás összeolvadt a foglalkozással.

A ruházatban meg véleményem szerint azt hordták, amit megvenni/ellopni tudtak. Vagy amit otthon kaptak asszonyaiktól. Egy jó minőségű ruha igen sokat ért. De azért nekük is lehetett valamilyen ízlésük, gondolom én. Pontosan ez az, amit hiányolok a mai számítógép animálta filmbeli seregekből, a különböző ruhákat. Pont úgy néznek ki, mintha klónok lennének. Na mindegy.

A lényeg az, hogy ez egy sötét kor és mindenki úgy olvassa, ahogy értelmezni akarja azt. Bár ez más korszakra is elmondható.

Ha ajánlhatnék könyvet, akkor Peter Sawyer szerkesztésében jelent meg nemrég egy tanulmánykötet Angliában. A viking témával kapcsolatosan több érintett nemzet kutatója kifejti a véleményét. Aki meg tudja szerezni, annak ajánlom.

_Knight Thomas (NPC/NJK)

_Knight Thomas (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2005.06.04, 14:07

Vagy csak szerették a finom holmikat :eeek: .

ricu

ricu

Régi fórumozó

• Archívum
  • 1219 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.06.04, 11:55

a ricu

XVII

XVII

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 388 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.06.04, 11:28

No igen. Részben ez az oka annak, hogy a gotlandi ezüstkincs java bizánci eredetű.
Apropo távolranyúló kapcsolatok: Gotlandon a régészek találtak egy buddhaszobrot, amit egy viking férfi talizmánként viselt bőrre fűzve. És noha a távolkeleten nem jártak, ez akkor is bámulatos szerintem. Ti tudtok még ilyesféle meghökkentő leletekről?

yorkban, haithabuban, gotlandon, birkában találtak kínai selymet.
az ezüst jó rész inkább arab mint bizánci.
pontosan ez volt a dnyeperen, volgán stb folyól lehajózó rusz-vikingeknek, hogy elérjék bizáncot, és a selyemutat. de az sem kizárt, hogy találkoztaktávolkeleti kereskedőkkel, sőt talán még el is jutottak oda. a kaszpin túlra egész biztosan.

ricu

ricu

Régi fórumozó

• Archívum
  • 1219 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.06.04, 07:44

Igen....aszférikus lencséket leltek viking sírokban..... :eeek:

Mjolnir

Mjolnir

Styrbjörn

• Fórumita
  • 974 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.06.03, 22:56

No igen. Részben ez az oka annak, hogy a gotlandi ezüstkincs java bizánci eredetű.
Apropo távolranyúló kapcsolatok: Gotlandon a régészek találtak egy buddhaszobrot, amit egy viking férfi talizmánként viselt bőrre fűzve. És noha a távolkeleten nem jártak, ez akkor is bámulatos szerintem. Ti tudtok még ilyesféle meghökkentő leletekről?

XVII

XVII

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 388 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.06.03, 20:19

a varégok, már a 10 sz közepétől fel- fel bukkantak a bizánci seregben mint zsoldosok. több ízben is részt vettek bizánc itáliai hadjárataiben.
nagy tömegben 988-ban kerültek bizánba, mikor II. basileos császár a belső tróviszályok megoldása érdekében vladimir kijevi fejedelemtől kért és kapott 6000 harcost. ez a sereg épezte a későbbi varég gárdaként elhíresült katonai alakulat alapját.
a hetaireia-nak nevezet testőrségbe lettek besorozva, melybe kizárólag nem bizánci katonák szolgáltak (kazarok, törökök, magyarok)
a varég gárdát kezdetben dán és rusz harcosok alkották, de 1066 után egyre több menekült szász került ide. később sok itáliai normann hadifogly, és keresztes háborús veterán is szolgál a gárdában, de a skandinávok soha nem tüntek el. alkalmazták őket palotaőrként, de tengerészgyalogosként is.

a "var" kb annyit jelent: felesküdött férfiak csoprtja
a gárdában aszolgálat.ű, és hűség a császár iránt apáról fiúra szállt.
ebben a gárdában zolgált zordszavú harald is aki később norvégia királya lett, és aki 1066-ban halt meg stamford brige-nél

ricu

ricu

Régi fórumozó

• Archívum
  • 1219 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.06.03, 19:52

Legbelső testőrségnek általában külföldieket használtak (nagyon sokszor hadifoglyokat, rabszolgákat) az ó és középkori uralkodók szerte a világon, és nem csak Európában, és nem csak vikingeket... Nem voltak rokoni kapcsolatai, nekimehetett így akár a király testvérének is, királyi parancsra... , mivel az élete, a karrierje a munkaadótól függött... Persze olykor megtették, hogy elárulták a főnököt... :eeek:

Módosította ricu: 2005.06.03, 19:53

_Knight Thomas (NPC/NJK)

_Knight Thomas (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2005.06.03, 18:56

Én is úgy tudom, hogy miután a külfödi uralkodók hallottak vagy megtapasztalták a vikingek erejét előszeretettel alkalmazták őket testőri feladatokra.

cu_hullain

cu_hullain

Törzs-fórumozó

• Archívum
  • 620 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2005.06.03, 18:05

Ha nem tévedek akkor Konstantin császár kezdte el felállítani a bizánci varég testörséget .Varégoknak ,Varjágoknak és Ruszoknak nevezzük azokat a svéd eredetű vikingeket akik megalapították a Kijev és Szentpétervár környékén a rusz államot (lásd oroszország=russia) De kapcsolatban álltak muszlimokkal és a Levédiában és Etelközben élő eleinkkel is . Bizánc Óriási meseváros volt a szemükben Miklagard-nak hívták és többször megostromolták ,sikertelenül . Majd a scászár felismerte harci erényeiket a zsoldjába fogadta a vikingeket és a városfal legfontossabb pontjaira osztotta be öket. Késöbb Szent István királyunknak is varég gárda volt a személyes testőrsége...ha valamit rosszúl írtam ,vagy kihagytam kérlek szóljatok.

_Knight Thomas (NPC/NJK)

_Knight Thomas (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2005.06.03, 16:25

Ezt most, hogy érted?

Fattyu

Fattyu

Iszapszemű fórumozó

• Fórumita
  • 6708 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2005.06.03, 16:11

zsoldosok.

_Knight Thomas (NPC/NJK)

_Knight Thomas (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2005.06.03, 16:05

Én nem tudom ez a viking+bizánc, hogy jön össze. Megmagyaráznád

GYG

GYG

Régi fórumozó

• Archívum
  • 1568 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.06.03, 08:59

Üdv !

ascalante: Viking parti ? Bizánc ? Mond csak, pesti vagy ? :felvon:

ascalante

ascalante

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 42 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.06.03, 08:05

Hali! Örülök a témának. Javaslok is egy könyvet az érdeklődőknek: A viking kaland
Egyszer akartam mesélni egy viking partinak a 10. sz. Bizáncában. Sajnos nem játszottunk, de van pár jegyzetem. Utánanézek...

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]