Ugrás tartalomhoz

Fotó

Középkori hadviselés

• Válasz írásához lépj be
3187 hozzászólás érkezett eddig

Magitor

Magitor

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 11 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2011.04.07, 14:58

Mondjuk sztem annak, hogy a nyíl beleállt a páncélba-még ha a már sokszor említett teszt jó kétcentis beleállását(igaz, ott ki is pattant) nézzük, volt egy kis lélektani hatása...lenézel és két szép tollas fadarab áll ki a mellkasodból...
Mopat

Hát én erre azt mondom hogy kb annyi lenen a reakció, hogy "jauvan van osztán ezekne erősebb íjja, oszt."
Másfelől ha nemes, zsoldos, stb, szóval valami gazdagabb, de legalább felszerelés ügyileg tehetős vagy, akkor tudsz olyan páncélt készíttetni ami a sima, kézzel felhúzható távolsági fegyvereket kibírja elég jól. Történetesen kipróbáltuk nemrég milyen ha 50 fontos illetve 100 fontos íjjal trapézfejű heggyel lövünk egy domborított anyagot ami lágyacél is cirka 2mm vastag átlagban, és a konklúzió az volt itt is hogyha megfelelő szögben jött akkor horpad 50 nél épphogy látszott hova talált, 100 már egy fél ujjnyit horpasztott kerületbe mélységeb meg 8mm se. Viszont a gyehenna tényleg problémás lehetett nekik, hisz ha nem is ütötte át, vagy állt bele csak pattant a vérten, akkor is a trutyi rámehet a vértre, ruhára stb, és akkor lehet fetrengeni sürgősen. Majd ha lesz sok időm, illeetve több pénzem, akkor elkészítek egy komolyabb brigandint, kíváncsiságbol, mert sokszor találkoztam vele úgy hogy a lemezvért helyett viselte a tehetős tag mellvért-hátvért "helyett"

Slartibartfast

Slartibartfast

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 24 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2011.04.07, 13:23

A gyújtónyilak használata néha elég érdekes tud lenni. Mindenkinek ajánlanám az " Idővonal (TimeLine)" című filmben elkövetett poént. Ez se rossz ötlet :felvon:

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11440 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.03.04, 11:53

Hali!

Visszagondolva erre a kísérletre megvilágosodott előttem a tüzes nyilak másik nagy stratégiai haszna az emberek és növényzet szénné-porrá égetése mellet: Tűzvezetés!A világ első tűzvezetője tulajdonképpen középkori thracer ammo. Ha rossz látási viszonyok(füst, este/szürkület, enyhe köd)közt mondjuk csak minden negyedik íjász kilő egy égő gyehennával megrakott nyilat az igazi sor tűz előtt az jelentősen növelheti a találati pontosságot.

(OFF)Az épp tracer, nem thracer.(/OFF)

A 13. harcos c. filmben volt egy jó jelenet a ködben navigálásról - először
is kurjongattak a visszhang miatt, majd mikor már sejtették, hogy közel a part,
tüzes nyilat lőttek előre - ha vízbe esett, elaludt, ha partra-zátonyra, akkor
égett (és látható volt).

Adios
KLM

Hobbyte

Hobbyte

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 71 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2011.03.04, 10:51

Üdv!
Tüzes témához kiegészítésként egyszer egyik haverommal kísérletképpen csináltunk igazi jó gyehennát. A cucc kábé ezerkétszáz fokon ég(a hőmérsékletet úgy határoztuk meg hogy mennyi idő alatt olvaszt meg x g ólmot) és nagyon fényesen.Ha ez két centit a vért alá jut az elég ciki.Visszagondolva erre a kísérletre megvilágosodott előttem a tüzes nyilak másik nagy stratégiai haszna az emberek és növényzet szénné-porrá égetése mellet: Tűzvezetés!A világ első tűzvezetője tulajdonképpen középkori thracer ammo. Ha rossz látási viszonyok(füst, este/szürkület, enyhe köd)közt mondjuk csak minden negyedik íjász kilő egy égő gyehennával megrakott nyilat az igazi sor tűz előtt az jelentősen növelheti a találati pontosságot.Jó íjászok akár ki is lőhetik a fő sortüzet amíg a tüzes halál még javában esik lefelé így pontosan követhetik a célpont mozgását is a célzás során.
A fent(lent) említett csatát kivéve nem jut hirtelen olyan csata az eszembe ahol nyílt terepen a tüzes nyilakon kívül más tüzes csodát is használtak volna(majd igyekszem kutatni egy kicsit a témában). Ellenben Málta ostrománál két figyelemre méltó eszközt is használtak:Az egyik a glória ami egy drót koszorú, amire olajos kénes szalmát tekertek és ezt puskaporos rongyba csavarták.Nem hiszem hogy a törökök örültek amikor ezek százával záporoztak a fejükre.
A másik egy botra tűzött kürtő amibe először kevés hagyományos fekete lőport tettek aztán fojtást lassan égő lőporkeverékből kénből, gyantából, fagyúból és olajból álló massza és ólomsörét keverékét. Tesztelés során a dolog 8 6-8 méteres lángot köpött ez várfokról lefelé szvsz. húsz is lehetett és még ott volt az égő félig olvad sörét.A sörétek ereje nyilván elenyésző volt a puskasöréthez képest de ha nem volt valaki agyon páncélozva vagy 40 méteren kívül akkor ez nem igazán vigasztalta.
Nos egyenlőre ennyi.

Módosította Hobbyte: 2011.03.04, 10:58

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11440 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.03.03, 14:13

Hali!

Mondjuk sztem annak, hogy a nyíl beleállt a páncélba-még ha a már sokszor említett teszt jó kétcentis beleállását(igaz, ott ki is pattant) nézzük, volt egy kis lélektani hatása...lenézel és két szép tollas fadarab áll ki a mellkasodból...
Mopat

Így van - ha már ott áll előtted a spanyolbak, meg a pikások, akkor érdemes
lőni, ha sok esélyed nincs is arra, hogy megsebesítsd (valahol ezen a fórumon
említve vala, hogy milliónyi nyílvesszőt gyártottak egy-egy háborúra), pláne
megöld - de legalább zavard.
Ha meg akad jó kis kátrányba csavart, lángoló vessző, akkor a beleállós megoldás
is "sebez".

Mindezt elmondva, valamelyik szaracén krónikás írta, hogy volt keresztes, aki
17 nyílvesszővel az irhájában még vígan harcolt (gondolom a sodronyban megakadt,
komoly sebet többnyire nem okozó vesszők lehettek).

Adios
KLM

Mopat

Mopat

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 874 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.03.01, 15:51

Üdv!
Azért egy középkori csatában, a sok esetben jellemzően paraszti gyalogság nem hiszem, hogy megvárta, míg a szemben csörtető lovasság célba ért-inkább "fokozott sebességgel" elhagyta a pozícióját. Ezesetben a lovagok meg a felbomló alakzatba futottak bele, kvázi átvágtattak a sorok között és vagdalkoztak...
Mondjuk egy csapat harcedzett cottondieri már valszeg jobban állt a helyén.
Tüzet ha jól tudom Szaladin serege használt a hattini csata előtt-felgyújtották a száraz növényzetet. Az erős füst azért nem tett jót az előrebotorkáló, éppen szomjanhaló kersztény sereg moráljának. Illetve, hát a tűz miatt maradtak egy szép kupacban. Emellett a szaracén íjászok sacckábé belelövöldözhettek a füstbe-mert ők ugye nagyjából látták a keresztény sereg helyzetét. Azok meg semmit se láttak...
Még a nyílhoz visszatérve-még Vaspók barátunk írta egyszer, hogy láncpáncélzat esetén ilyen Kassai féle(és szintű) -opcionálisan lovas-íjászok megpróbálhatták nyakon lőni az ellent-mert a nyíl nem vitte át nagyon a "lánccsuklyát", de betörte a páciens gégefedőjét az ütés, aztán annyi...
Mopat

Birbin

Birbin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1778 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.03.01, 13:36

Ha szabad kérni, maradjunk a középkornál.

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11440 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.03.01, 13:30

Hali!

Igaz de tudtommal a 7.62 nem bukdácsol tehát az 5,45/ 5,56 ebből a szempontból rosszabb. Ellenben szinte bármilyen JHP/JSP lőszer rosszabb a nyílnál főleg a .45 vagy nagyobb kaliberűek.(pl .44 magnum után JHP lőszerrel senki sem köszön vissza.)

Már nagyon off kezd lenni, de ha csontot ér, akkor a 7.62*51 is szétszakadhat
ill. bukdácsolhat, nem is szólva a szétfröccsenő csontról - magyarán lehet tenyérnyi
szakadás a kimeneti seb. Ezt kb. olyan trauma, mint amikor átszalad az emberen
egy 300+ fontos számszeríj vesszeje.

A dolog viccesebb, ha a célpont páncélt visel - értve itt sodronyt/lemezt.

Azon a bodkin hegy esetleg átmegy, de a behatolási mélység elenyésző a
puskagolyóhoz képest, ráadásul a bodkin nem is penge (hanem lyukasztó).

Szóval az a pár száz év, ami a longbow vesszejét és a minigun köhögését
elválasztja, az utóbbinak kedvez.

* * * *
Részemről - remélhetőleg - zárásként:
A lapos szögben érkező hosszú íjból kilőtt vessző SEM valószínű, hogy
kiütné a nyeregből a lemezvértes lovast (bár némi - sok - szerencsével
megölheti).

Erre a szakállas puskák (és esetleg a komolyabb számszeríjak, mint a római
Scorpio) lehettek képesek.

Ezt warriortalk fórumán bőven kivesézték már, amcsi rendőrők a szolgálati .45 ös nagy stopphatású lőszerrel sokszol volt olyan hogy a bűnöző 9-11 találat után is élve maradt és lött vissza rájuk.

(OFF)Anno-anno láttam egy kimutatást, miszerint a .45JHP esetén dupla
törzstalálat esetén, 95% volt a harcképtelenség 5 percen belül.

A vicces, hogy ugyanezzel lövedékmárkával a 9mm Lügernél ugyanez 92%
volt. Vagyis amíg nem visel páncélt, a jó öreg "para" bőven elég,
különösen, hogy jellemzően másfélszeres lőszerkapacitást tud ugyanakkora
fegyverben.(/OFF)

Adios
KLM

Módosította KLM: 2011.03.01, 13:34

Magitor

Magitor

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 11 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2011.03.01, 13:26

Igaz de tudtommal a 7.62 nem bukdácsol tehát az 5,45/ 5,56 ebből a szempontból rosszabb. Ellenben szinte bármilyen JHP/JSP lőszer rosszabb a nyílnál főleg a .45 vagy nagyobb kaliberűek.(pl .44 magnum után JHP lőszerrel senki sem köszön vissza.)

De. Ez így eléggé téves, ha nem hidroshokkos talál el hatótávján, vagy nem egyből halálos sérülést szenvedsz el, tehát nem szakítja le a fél koponyádat, nem robbantja fel a szivedet, illetve nem a gerincvelődet olyan helyen roncsolja a lövedék, akkor bizony egy .45 ös is kibírsz, akkurátusan harcképes vagy. Persze nem azt jelenti hogy vígan ugrálva visszalősz, mert lazán később belehalhatsz, viszont viszonozni tudod a tüzet. Ezt warriortalk fórumán bőven kivesézték már, amcsi rendőrők a szolgálati .45 ös nagy stopphatású lőszerrel sokszol volt olyan hogy a bűnöző 9-11 találat után is élve maradt és lött vissza rájuk.

Hobbyte

Hobbyte

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 71 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2011.03.01, 13:01

Hali!

Ami az íjakat illeti szerintem a nyíl rosszabb mint a 7.62x51es golyó ha jó mélyen beléd megy,bár energia szempontjából elhanyagolható a golyóhoz képest ,a pengés hegy és a hossza mellette szól.

A temporális kavitáció, a nagyobb átütés és az esetleg szétszakadva bukdácsoló
lövedék miatt ebben én nem lennék biztos.

Adios
KLM

Üdv,

Módosította Hobbyte: 2011.03.01, 13:02

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11440 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.03.01, 12:57

Hali!

Ami az íjakat illeti szerintem a nyíl rosszabb mint a 7.62x51es golyó ha jó mélyen beléd megy,bár energia szempontjából elhanyagolható a golyóhoz képest ,a pengés hegy és a hossza mellette szól.

A temporális kavitáció, a nagyobb átütés és az esetleg szétszakadva bukdácsoló
lövedék miatt ebben én nem lennék biztos.

Adios
KLM

Hobbyte

Hobbyte

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 71 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2011.03.01, 12:22

Üdv,
Bocsi az előzőért, a beta 4es firefox szórakozott egy sort.
Ami a lovas roham sebességét illeti tekintve a páncélt, fegyvereket,a cseppet sem zsoké termetű 70-100 kilós lovag urat, a ló páncélját és szerszámozását,meg ugye azt hogy a csatalovak drabális dögök voltak, nem ilyen cérnagéza Overdose alkatú állatok, szvsz 30-34 km/h óra volt az abszolút maximum.Könnyű lovasoknak mondjuk 45.Úgyhogy a lövészek rendesen meg tudták cincálni a rohamozólovasokat, ha volt lélekjelenlétük rendezetten lőni( szerintem azért ritkán volt).Ami az íjakat illeti szerintem a nyíl rosszabb mint a 7.62x51es golyó ha jó mélyen beléd megy,bár energia szempontjából elhanyagolható a golyóhoz képest ,a pengés hegy és a hossza mellette szól.Teljes páncélos lovasnak az íjjal nehéz volt ártani, sőt majdnem lehetetlen, de ha a pacit kilövik alóla az bőven elég.
Magam részéről a lovasroham megállítására a legjobb eszköz a tűz, úgyhogy mondjuk domboldalon legurított égő szalmagolyót alkalmaznék vagy naftás gránátokat /lángszórót.Persze a pikás íjász/ vagy + puskás mellé.Az íjászok meg tüzes nyilakkal fogadnák őket, ami lassítja a tüzelést de a lovak nem igazán bírják idegekkel az ilyesmit.( a lovasaik se biztos)

Módosította Hobbyte: 2011.03.01, 12:28

bz249

bz249

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 130 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.03.01, 12:08

Üdv!
Hát, nem is gondoltam, hogy a félcolos az hasonló erejű a longbowwal, de ideális esetben a longbow súrolhatja a 7,62x51/54 stb hatásadatait. A 7,62x39 hatását biztos...Mert ugye tízedakkora sebességet tízszeres lövedéktömeggel igyekszünk ellensúlyozni...
Mellesleg, íjjal szépen lehet felfelé lőni, olyan 45 fokos szögben ereget a vesszőket. Szóval, a pikások nyugodtan állhatnak az íjászok előtt(célszerűen pár méterrel), 100m körüli lövéseknél úgyis átmennek a vesszők a fejük fölött. Pikákat célszerű leengedni...
Most kíváncsi lennék, hogy mennyivel is mehet egy lovagi lovasroham. A 15m/s az szerintem csúcsérték, 54km/h. (Hol a lovak sebesség rekordja jelenleg, én még valahol 70km/h fölöttre emlékszem, persze rövid vágtában, persze sportló 50kg zsokéval, és nem másfél mázsa súlyt cipelő harci mén...?)
Namost, ez esetben 50m-t a lovak 3-4 sec alatt megtehetnek. Azaz némi tapasztalattal, mondjuk 50m-ről még az íjászok, sőt a nyílpuskások még megengedhetnek egy "sortüzet" a pikások feje fölött, és pikásoknak még van ideje felállni térdelésből...persze kell egy svájci szintű fegyelmezett pikás had, meg tökös parancsnok.(Számolási hiba végzetes lehet...)
Talán célszerű lehet a kicsit sárosabb terep a pacik lassításához.
(Vagy három-négy hónapja agyaltunk ezen a fórumon, hogy lengyel szárnyasok meg tudták-e törni a svéd gyalogságot "durr bele" kopjás rohammal. És kiagyaltuk, hogy éppen meg, mert a muskétások 100m-ről lőhettek egy sortüzet, előretámolyoghatott lövéshez a második sor, éppen lőhetett is, de elugrani, oldalra töltéshez kihúzódni a mögöttük álló pikások elől már biztos nem maradt idő, mert 100m-ről hét másodperc alatt odaért a lovasság, így aztán ott maradtak elől sasliknak...)
Mopat

Tortenelmileg a longbow es a lovasroham esetet Patay mutatja be

http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Patay

A francia lovassag minimalis veszteseggel betaposta a foldbe az angol ijaszokat. De igazabol Crecy es Agincourt is eljutott a kezitusa szakaszig es a valodi csatadonto elem, a kiepitett allasokat vedo fegyelmezett angol nehezgyalogsag volt. (mikozben az ellenfeluk egy minden taktika nelkul rohamozo csurhe volt). Meghat meg a napoleoni haborukban is negyzetbe rendeztek a musketasokat (olyan rovid pika, amivel lehet loni is) ami azert eleg jo tampontot ad a lovasroham tuzzel valo megtoresenek kepessegerol.

Ja meg valami a nyilvesszo es a puskagolyo osszehasonlitasahoz. A nyil ballisztikus fegyver, normal harci alkalmazas kozben gyakorlatilag fentrol lefele esik, vagyis eppen nem a jo iranybol, ahhoz, hogy barkit elfektessen. Maga a szallitott impulzus kicsi, a puskagolyo sem azert teriti le az embert, hanem mert roncsolja a szoveteket es alkalmatlanna teszi a pacienst a tovabbkozlekedesre.

Hobbyte

Hobbyte

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 71 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2011.03.01, 12:01

Üdv!
Hát, nem is gondoltam, hogy a félcolos az hasonló erejű a longbowwal, de ideális esetben a longbow súrolhatja a 7,62x51/54 stb hatásadatait. A 7,62x39 hatását biztos...Mert ugye tízedakkora sebességet tízszeres lövedéktömeggel igyekszünk ellensúlyozni...
Mellesleg, íjjal szépen lehet felfelé lőni, olyan 45 fokos szögben ereget a vesszőket. Szóval, a pikások nyugodtan állhatnak az íjászok előtt(célszerűen pár méterrel), 100m körüli lövéseknél úgyis átmennek a vesszők a fejük fölött. Pikákat célszerű leengedni...
Most kíváncsi lennék, hogy mennyivel is mehet egy lovagi lovasroham. A 15m/s az szerintem csúcsérték, 54km/h. (Hol a lovak sebesség rekordja jelenleg, én még valahol 70km/h fölöttre emlékszem, persze rövid vágtában, persze sportló 50kg zsokéval, és nem másfél mázsa súlyt cipelő harci mén...?)
Namost, ez esetben 50m-t a lovak 3-4 sec alatt megtehetnek. Azaz némi tapasztalattal, mondjuk 50m-ről még az íjászok, sőt a nyílpuskások még megengedhetnek egy "sortüzet" a pikások feje fölött, és pikásoknak még van ideje felállni térdelésből...persze kell egy svájci szintű fegyelmezett pikás had, meg tökös parancsnok.(Számolási hiba végzetes lehet...)
(Vagy három-négy hónapja agyaltunk ezen a fórumon, hogy lengyel szárnyasok meg tudták-e törni a svéd gyalogságot "durr bele" kopjás rohammal. És kiagyaltuk, hogy éppen meg, mert a muskétások 100m-ről lőhettek egy sortüzet, előretámolyoghatott lövéshez a második sor, éppen lőhetett is, de elugrani, oldalra töltéshez kihúzódni a mögöttük álló pikások elől már biztos nem maradt idő, mert 100m-ről hét másodperc alatt odaért a lovasság, így aztán ott maradtak elől sasliknak...)
Mopat

bz249

bz249

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 130 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.03.01, 11:53

Majdnem. A célpontot és a fegyvert éri az erőhatás. A lövész a nagyobb tömegű, de sokkal lassabban mozgó fegyvert kell hogy megállítsa, és ez valamivel egyszerűbb, mint mellel levenni a golyót.

Ha az a kerdes, hogy a kis feluletbe csapodo golyo vagy nagy bumszli tusa tud nagyobb szovettani elvaltozast kivaltani, akkor egyertelmu, hogy a golyo.

Azonban az utes ereje ugyanakkora (sot a fegyver nagyobbat ut, mert a golyo mar veszitett a sebessegebol es a fegyvert meg a loporgazok is toljak hatra).

Mopat

Mopat

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 874 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.03.01, 11:44

Én páncélos lovasrohamot ostrom számszerekkel oldanám meg a szálfegyveresel mög iktatva, csörlős dögökre gondolok 1000-10000 font közöttiek, igaz hogy 100 méterre se lehet lőni jószerivel, viszont itt már fémveszőket lődőz, és szinte nincs az az átlagpáncél ami ezt elviseli, nem lesz midnenkin 3-4mm vastag edzett rugóacél :D

Üdv!
Nehézfegyver használata-akár ballista, akár primitív ágyú-féleség-persze jó lehet. Ezekkel az a legnagyobb baj, hogy mondjuk lőhetsz egyet, aztán már el is kell dugnod őket a szálfegyveresek mögé. Nem tudsz újra lőni-mert közvetlen irányzásúak. Hacsak nem teszed őket egy domboldalra, vagy valamely ostromtorony-féleségbe...hogy felülről lövöldözzenek a pikások előtt összetorlódott lovasságra(amely állva igen szép célpont)...modjuk ezekkel a cucokkal olyan jól célozni, hogy csak a lovasokat üssék le-ezért is volt érdekes nekem, mikor a Mennyei királyságban a szaracén gyalogság tíz méterre topogott a faltól ahová az összes katapult célzott(és akkor még se GPS, se lézeres célkijelölés)azaz minden esély megvan rá hogy a katapultos fiúk a saját gyalogságot lőjék sz***á...Én még úgy tudtam, hogy ezeket a hajítógép-cuccokat azért nagy tapasztalatú emberek(machinátorok) jó pár lövéssel belőtték, mielőtt eltrafálták volna a célt. Így várostromra jók voltak-vagy védelemre az ellenséges osstromgépek ellen(amik egy helyben álltak)-de egy mezei csatában katapulttal, trebuchet-al eltalálni az ellent-ahoz művészi tudás kellett...óriás nyílpuskával azért könnyebb(mondjuk, egy erődített táborba húzodott ellenre szépen lehettett már mindenféle kéznél lévő kemény tárgyat dobálni vele...)
Mopat

Mopat

Mopat

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 874 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.03.01, 11:25

Üdv!
Mopat

Magitor

Magitor

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 11 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2011.02.28, 23:16

Én páncélos lovasrohamot ostrom számszerekkel oldanám meg a szálfegyveresel mög iktatva, csörlős dögökre gondolok 1000-10000 font közöttiek, igaz hogy 100 méterre se lehet lőni jószerivel, viszont itt már fémveszőket lődőz, és szinte nincs az az átlagpáncél ami ezt elviseli, nem lesz midnenkin 3-4mm vastag edzett rugóacél :D

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 11440 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.02.28, 23:11

Hali!

A nyilvesszo eseteben szamitana marha valaki tenyleg olyan hulye, hogy egy lovasrohamot lapos szogben kilott nyilvesszokkel probal megtorni (praktikus lotav ebben az esetben 50 m) ahelyett, hogy valami hosszu hegyes botot szorongatna.

(OFF)A magam részéről a spanyolbak és a pikások mögül csak nyilaz(tat)nék - ideális
esetben a domboldalon feljebb álló íjászok átlőnek az első sorokon, kevésbé
jó esetben valamire felállnak, legrosszabb esetben a pikások ereszkednek
féltérdre.(/OFF)

Adios
KLM

T10

T10

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 556 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.02.28, 21:57

Majdnem. A célpontot és a fegyvert éri az erőhatás. A lövész a nagyobb tömegű, de sokkal lassabban mozgó fegyvert kell hogy megállítsa, és ez valamivel egyszerűbb, mint mellel levenni a golyót.

Egyszeru ennek a dolognak a fizikaja: a fegyver elsutese elott a lovedek all, a becsapodas utan a lovedek all. Vagyis semmilyen szerepe nincsen az impulzusmegmaradas szempontjabol. A tenyleges mozgasallapotvaltozast elszenvedo elemek a lovesz es a celpont (meg egy kicsit a levego, amelyik kozegellenallas reven fekezi a lovedeket). Szoval a celpontot legfeljebb akkora* utes eri, mint amekkora a loveszt a fegyver elsutesekor. Vagyis egy tamasz nelkul elsutheto fegyver csak nagyon szerencses esetben uti ki az embert a nyeregbol.

*most tekintsunk el attol, hogy a vagtato lovas 15 m/s sebesseggel kozeledik, mert egy kozel hangsebessegu golyobis eseteben ez az ugyanmindegy kategoria. A nyilvesszo eseteben szamitana marha valaki tenyleg olyan hulye, hogy egy lovasrohamot lapos szogben kilott nyilvesszokkel probal megtorni (praktikus lotav ebben az esetben 50 m) ahelyett, hogy valami hosszu hegyes botot szorongatna.

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]