Ugrás tartalomhoz

Fotó

Témanyitás és offtopic #2

• Válasz írásához lépj be
2140 hozzászólás érkezett eddig

morgorito

morgorito

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 822 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.05.23, 16:55

morgorito:

A férfi boszorkány világképpel ellentétes dolog. Ld. az idézett megfogalmazás és azt is megjegyezném, hogy a kiemelés nem tőlem van, hanem a szabálykönyv írja vastagon, tehát talán fontos alapelv (talán ezért is írják, hogy a legfontosabb szabály.)

Nézd, ha ezekre tenni akarsz magasról, tegyél. Mondhatod bártan, hogy nálad ez a szabály nem létezik, nem kell mindenféle csűr-csavarással úgy tenned, mintha nem a te döntésed lenne, hogy ezt a szabályt a te csapatodban nem alkalmazzátok. 

Ha nem érted hogy mi a különbség a szabálykönyvben nem létező opció és a világképpel ellenes dolog között, azzal nem nagyon tudok sok mindent kezdeni.

A jelenlegi hivatalos világkép szerint nagyjából olyan tapasztalati mágia van amit el tudsz képzelni. A szabálykönyvekbe tipikus példák kerülnek bele. Mint lent írtam, egyes szabálykönyvek (UTK) maguk is hoznak a szokványostól eltérő iskolákra példákat.

Ahhoz semmilyen csűrés csavarás nem kell, hogy ez be lehessen látni, számos példa van rá.

Itt azt kéne bizonyítanod hogy -nem lehet elképzelni- ilyen jellegű tapasztalati varázshasználót, valamilyen oknál fogva. Hiszen van egy igen megengedő alaptézisünk. 

Mert az hogy az ETK-ban a boszorkány definíciójába ez nem fér bele, maximum akkor érv ha ragaszkodnék hozzá, hogy férfi boszorkánynak hívjuk. De nem ragaszkodom hozzá. Csak gyakorlatban kb. 0 a különbség, ezért értelmetlen szemantika kérdésnek tartom. 

És még mindig nem azt állítom hogy bármelyik szabálykönyv tartalmazna ilyen opciót, csupán azt hogy a világképpel nem ellentétes a létezésük. Ezért mindenféle probléma nélkül el lehet készíteni az osztályt "házilag" és a világkép minimális sérülése nélkül játszani vele.

El tudom fogadni hogy nem értesz egyet velem, de attól még ez nem lesz ellenkező a világképpel.

Módosította morgorito: 2020.05.23, 16:57

Dronner

Dronner

Régi fórumozó

• Archívum
  • 5763 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.05.23, 16:46

morgorito:

A férfi boszorkány világképpel ellentétes dolog. Ld. az idézett megfogalmazás és azt is megjegyezném, hogy a kiemelés nem tőlem van, hanem a szabálykönyv írja vastagon, tehát talán fontos alapelv (talán ezért is írják, hogy a legfontosabb szabály.)

Nézd, ha ezekre tenni akarsz magasról, tegyél. Mondhatod bártan, hogy nálad ez a szabály nem létezik, nem kell mindenféle csűr-csavarással úgy tenned, mintha nem a te döntésed lenne, hogy ezt a szabályt a te csapatodban nem alkalmazzátok. 

morgorito

morgorito

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 822 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.05.23, 16:30

morgorito:

Férfi "boszorkány":

Ez talán a legkönnyebb.

Ha azt nem vesszük, hogy a szabálykönyv (ET 71. oldal) konkrétan ezt írja: 

A legelső és legfontosabb szabály, amit a boszorkány kapcsán említenünk kell a következő: A boszorkány karakter minden esetben nő.

Én:

Az hogy most XY boszorkánymesternek hívjuk vagy "férfi boszorkánynak" az pusztán szemantika.

Tehát:

Ez csak akkor probléma, ha az ott megnevezett boszorkány iskolát akarnád férfi karakterrel "vinni". Ha kidolgozol egy olyan -boszorkánymesteri- iskolát, ami ezzel közel megegyező paraméterekkel bír, az a világleírás szerint teljes mértékben rendben van. Hiszen, ugye megint hivatkoznék a világképre, akár egészen különleges tapasztalati mágiát űző irányzatok is elképzelhetőek. Nem látok okot arra hogy ez pont miért lenne lehetetlen. Amennyi kicsi mágiaelmélet van a világképben, abból számomra egyértelműen úgy tűnik hogy nincsen akadálya ennek.

Ebből következően, valóban csak szemantika hogy minek hívod. XY boszorkánymesternek aki gyakorlatban nagyon hasonlít egy boszorkányra, vagy "férfi boszorkánynak". Hiszen gyakorlati különbség főleg fluff + pár varázslat lesz. Alapvetően ha valaki nem akar szarakodni lehet a Tűzmesterekhez hasonló "szintézis" jellegű varázslistát is csinálni. 

Szóval akár azt is mondhatnám hogy egyik kiadásban még hasonlóra precedens is adódik. :D

Ellenben az ork harcművész esetében:

Ilyen alapon az ork harcművészt is könnyen megoldjuk: van a szöveg, hogy harcművész csak ember lehet. Beszúrsz egy "nem" szócskát, miszerint "harcművész csak ember nem lehet" és máris igazoltad a harcművész orkot. Vegyél egy mondatot ami szembemegy az ötleteddel, ne vedd figyelembe vagy vedd az ellenkezőjét, és tadaaam. Egy kis fantázia mi mindenre nem jó!

Slan pszít viszont nem használhat egy ork, ezzel már világképpel ellenkező dolgot tennél, míg az alábbiak csak olyan opciók amiket bár a szabálykönyvek nem tartalmaznak a világkép alapján indokolható a létezésük. Remélem egyértelmű mi a kettő között a különbség.

Ha -csak is az a bajod- hogy valaki a férfi boszorkány szót használja (mert az ETK ilyet nem enged), akkor képzeld a helyére, hogy XY boszorkánymesteri iskola aki gyakorlatban nagyon hasonló, csak férfiakból áll. Az aktuális hivatalos szerint, az utóbbinak van elméleti létjogosultsága ugyanis. 

U.I.: A ""-kat általában nem ok nélkül használom.

Módosította morgorito: 2020.05.23, 16:32

Dronner

Dronner

Régi fórumozó

• Archívum
  • 5763 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.05.23, 15:45

morgorito:

Férfi "boszorkány":

Ez talán a legkönnyebb.

Ha azt nem vesszük, hogy a szabálykönyv (ET 71. oldal) konkrétan ezt írja:

A legelső és legfontosabb szabály, amit a boszorkány kapcsán említenünk kell a következő: A boszorkány karakter minden esetben nő. 

De hja, szép volt... not

Ilyen alapon az ork harcművészt is könnyen megoldjuk: van a szöveg, hogy harcművész csak ember lehet. Beszúrsz egy "nem" szócskát, miszerint "harcművész csak ember nem lehet" és máris igazoltad a harcművész orkot. Vegyél egy mondatot ami szembemegy az ötleteddel, ne vedd figyelembe vagy vedd az ellenkezőjét, és tadaaam. Egy kis fantázia mi mindenre nem jó!

Módosította Dronner: 2020.05.23, 15:49

Krynn

Krynn

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1307 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.05.23, 15:38

morgorito,

Ez szép volt!

Bulldy,

Nálunk ritkán, de elő szokott fordulni dnd5-ben, hogy egyik mesélőtől a másikhoz visszük a karaktert, mert felváltva szoktunk mesélni. Nyilván mivel ez csapaton belül van, ezért nem okozott még gondot, hogy a világképet máshogy értelmeztük.

morgorito

morgorito

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 822 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.05.23, 11:31

Dronner:

Akár tetszik, akár nem, van egy világkép, mégha nem is következetes. Abban le van fektetve néhány szabály, amit nem kell, hogy érts, mert lehet, hogy "a vlág maga sem érti", de így van, "az okát kutatjuk."

No, de ezek a felhozott példák a szabálykönyvi opciókkal vannak ellentétben, nem feltétlenül a világképpel. Ez kettő különböző dolog. Szerintem a legegyszerűbb ha ezt szétbontom darabonként. Mert szerintem eléggé nyilvánvaló hogy ezek nem a "nálam van kiberver" szintjén mozognak :) .

- Nem emberi fajú renegát tűzvarázsló:

Mivel a tűzvarázslói mágiának nincsen olyan kitétele hogy csak ember tanulhatja meg (meg mér is lenne, ez mágia nem pszí), egy renegátot nem feltétlenül fognak megállítani annak a rendnek a szabályai, ahonnan megszökött. Így nyugodtan elképzelhető egy nem emberi renegát tűzvarázsló. Ez tudomásom szerint minimális szinten nincs ellentétben a világképpel, csupán egy elég ritka kitétel.

- Harcos Tharr pap nehézvértben:

A könyvekben több referencia is volt arra, hogy Tharr vallásának gyakran vannak mindenféle "eretnek" leágazásai, amiket persze a Toroni egyház tűzzel és vassal "támogat". Ezután igazán nem nagy cucc az, hogy valamelyik pap úgy döntsön hogy ő nehézvértben és komoly fegyverekkel fogja terjesztetni az igét. Tudomásom szerint ez a legtöbb rendszerben játéktechnikailag is teljes mértékben valid lehet (direkt nem paplovagot írtam, mert az alapvetően feltételez egy rendi jelleget).

- Férfi "boszorkány":

Ez talán a legkönnyebb. Regényekben számos tapasztalati mágiahasználó van, elméletben igen komoly különbség lehet hagyományok között. Az n+1 iskola között nem látom miért ne lehetne egy olyan ami a boszorkányéhoz hasonló módon működik. Az hogy most XY boszorkánymesternek hívjuk vagy "férfi boszorkánynak" az pusztán szemantika. Egy ilyen iskola elméleti létezésének a lehetősége nem áll ellentétben a hivatalossal, csupán nincs ilyen játéktechnikailag kidolgozva . Magyarul, a könyvekben ilyen játékosi opció nincs, de a világ keretei közé belefér. Mint akár bármiféle igen furcsa tapasztalati mágiahasználó is.

- Domvik "papnő":

Igazat megvallva szerintem ez egy olyan dolog amit mindenki túl szokott reagálni. Valójában arról van szó, hogy van nekünk egy több istenből összegyúrt (még mindig ez a kánon ugye? valaki szóljon ha megváltozott) istenünk, aki valószínűleg teljesen képtelen az emberi gondolkodásra. A legnagyobb egyháza csak férfiakat szentel fel. Ennek ellenére logikusan kizárható annak az -elméleti lehetősége- hogy valamikor nő kegyeltet válasszon? Véleményem szerint ez -nem kizárható- tehát elképzelhető, hogy ez is megtörténjen. Ezért lehet akár játékos karakter is, indokolt esetben. Az hogy a shadoni egyház üldözi/nem ismeri el, tök lényegtelen ismerve az Ynevi istenek hozzáállását az ilyenhez.

Remélem mostmár érthető, hogy ezek még a hivatalos világkép szerint is valid koncepciók, csak a szabálykönyvek karakter opciói nem támogatják őket. Ebből is látszik, hogy ez vagy a cölibátusban élő Ellena papnők nagyon nem ugyanaz a kategória. A világkép nem változik, csupán pár nem kifejtett dolog (nem várok el több ezer kidolgozott tapasztalati mágia irányzatot), vagy a játékszabályokban és nem a világképben lévő szabályok, az utóbbival összhangban való megváltoztatása. 

Ha meg valaki el akarna térni a hivatalostól, akkor ezek "mainstream" integrálhatóak is, de most nem erről van szó. 

U.I.:

MAGUS esetén nagyon sok mindere van példa és ellenpélda, ezért a hivatalos önellentmondásai miatt nagyjából csak arra tudsz találni példát ami logikailag kizárható. Számomra egy kis gondolkodás után az egyik fent taglalt lehetőség se lehetetlen, csupán szokatlan és ritka. Ezért nem meglepő hogy nincsenek a játékszabályok alapján felkínált karakter opciók között, de nem mondható ki hogy alapvetően csupán a létezésük ellentmond a világképnek. Tehát annak a megsértése nélkül be lehet őket illeszteni a játékba.

Röviden is tömören, bár nem szerepelnek a hivatalosban, annak alapján megindokolható hogy miért léteznének. Mivel a hivatalos nem terjed ki minden részletre, ezért semmikképpen nem tudom azzal ellentétesnek tekinteni azt, ami az üres foltokat tölti ki, vele összhangban. 

Módosította morgorito: 2020.05.23, 11:34

kukac

kukac

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1640 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.05.23, 10:08

Az mennyire gyakori, hogy egy valahol játszott karakteredet átviszed egy másik partiba, másik mesélőhöz?

Velem 25 év alatt még nem fordult elő. Amikor új csapathoz csatlakoztam, megkérdeztem, hogy milyen karaktert lehet hozni és csináltam egy teljesen újat.

Vagy ez valami klubbos dolog, hogy ide-oda visszük a karakter?

Bulldy

Ez nálunk is így volt a klubban, a mesélők meghírdettek egy játékot, mi meg a karaktereinkkel jelentkeztünk rá. Mivel folyamatosan változott hogy ki a mesélő (valakinek van egy jó kalandötlete) ezért a karakterek össze-vissza mozogtak a mesélők között.

KLM

KLM

Ős fórumozó

• Fórumita
  • 12412 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.05.23, 09:48

Az mennyire gyakori, hogy egy valahol játszott karakteredet átviszed egy másik partiba, másik mesélőhöz?

Velem 25 év alatt még nem fordult elő. 

Az utóbbi 25 évben velem se nagyon, de...

31 éve kezdtem, klubban, ott körbemesélés ment, egy idő múlva ráadásul saját "single shard" világban, ott volt értelme annak, hogy egy-egy karakter mely más, JK-kal futott össze a kalandjai alatt, akiknek a "hőstetteiről" a játékos értesült a többiektől, ami aztán "hallottad a kocsmában a dalnokoktól meg a piacok a kofáktól" szintű infóként jelent meg a karakternek.

Aztán áttértünk a pontelosztásos rendszerekre vagy karaktergenerálásra M*-ban és onnantól nem volt gond, hogy "na jó, most gyorsan kell egy 3., 7. vagy 12. tsz karakter". 

auer

auer

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 5248 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.05.23, 09:05

Velem 25 év alatt még nem fordult elő. Amikor új csapathoz csatlakoztam, megkérdeztem, hogy milyen karaktert lehet hozni és csináltam egy teljesen újat.

Bulldy

20 éve a klubban megszokott volt.

Valahogy így:

- van egy kalandom, lemesélem

- Hozok egy 5 tszű tűzvarázslót

- Az nem jó mert nem engedik kalandozni ordanból

- akkor a 4. tszű tooma pap, de azt félbehagytuk hogy shadonban van

- Mindegy most itt vagy akkor

Mellé a 6 szintű fejvadász meg a 3. szintű varázsló (mert az erős!) és kész a csapat.

Egyensúly? az nincs.

Nekem is egyik első fejvadászom vagy 10-15 JK-val játszott együtt.

kb 1-2 évig ment a dolog aztán a mi generációnk is elkezdett klikkesedni, csapatok alakultak ki. De volt olyan hogy vki ETK szerinti karaktert hozott, volt aki ÚT szerint egy partiban, mert hát magus mindkettő...

Fb-on láttam pár hópihét aki úgy keres csapatot hogy van xy karakterem ami beszállni (jellemzően dnd, m*) Illetve a rekorder vmi anime teleportálós varázslós harci lényét viszi a szettingek(!) közt, néha m*, star wars, 40k, dnd...

Összefoglalva: 2020ban fix csapatok játszanak szóval az átvitt karakterek sztem elhanyagolhatóak

Bulldy

Bulldy

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 6802 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.05.23, 08:32

Bulldy

Dronner

Dronner

Régi fórumozó

• Archívum
  • 5763 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.05.22, 23:48

morgorito:

Akár tetszik, akár nem, van egy világkép, mégha nem is következetes. Abban le van fektetve néhány szabály, amit nem kell, hogy érts, mert lehet, hogy "a vlág maga sem érti", de így van, "az okát kutatjuk."

Kis fantáziával valóban mindent meg lehet oldani. Kiberverrel rohangáló ibarai koldusokat, Kívánság varázslatokkal dobálózó Halakat, négyfejű Háromfejűt, bármit.  De ez nem M*, ha az alapelveit nem követed. Játszhatsz baromi jókat vele, azt elhiszem, akkor is, ha az Elana papnőknek nálad a Teeth c. film szerinti "kiegészítője" nő beavatáskor, és csak egy legenda, hogy ők a legjobb szeretők, mert valójában a cölibátust fogadó, de azt betartani nem kényszerű Kyel papok azok, csak  azt hazudják - természetesen bűntetlenül - hogy nem.

Senki nem kérdőjelezte meg, hogy otthon bármit bármikor felülírhatsz. Csak, ha laptoppal felszerelt Orwella hitű gorviki tűzvarázslódat nem engedik játszani, ne lepődj meg nagyon. Hiába oldottad meg egy kis fantáziával.

Módosította Dronner: 2020.05.22, 23:49

Krynn

Krynn

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1307 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.05.22, 22:21

seti,

egy nő tette egy férfival, és nem fordítva

Úgy látom ezzel kb. össze is foglaltad az érveidet, hogy ez így miért jó - amit vitattam.

A szabálykönyv leírta, hogy csak nő lehet, miközben éppen arról beszélek, szerintem ez egy rossz ötlet volt, és hogy a következő kiadásban majd remélhetőleg nem így lesz... Mintha kicsit elbeszélnénk egymás mellett.

Szerintem nem keltettem hamis látszatot, csak leírtam én mit gondolok a témáról, de úgy látszik mindig kell egy megmondó ember, aki kötelességének érzi, hogy felvilágosítson másokat arról, hogy mi igaz, és mi nem. 

Talán elrontottam valamit azzal, hogy úgy gondoltam egy vitás kérdésben elmondom a véleményem, ami az ellenkezője a tiédnek. Ja, és mindezt úgy, hogy NEM neked szólt a posztom (aki elvileg csak bekiabált a partvonalról ugye), hanem erre az "általános" véleményre reflektált. Vagy lehet te vagy rossz helyen, ha zavar, hogy itt fórumiták megvitatják, hogy szerintük mi igaz, és mi nem.  :sherlock:

Ha egy férfi játszik ki egy elfet, egy törpöt, egy akármit, aki férfi, az sokkal hitelesebb, mert ha más fajú illetőt játszik is, attól a neme ugyanaz marad.

és

Nem lesz belőle egy a másik nemet sztereotipikusan, vagy éppen paródiába hajlóan játszott karakter. A fajt persze játszhatja úgy, vagy megpróbálhatja másképpen, ha azt szeretné, ahogy tetszik.

Továbbra is kettős mércével mérsz, vagy következetlen vagy. Vitatod, hogy hitelesen lehet reprezentálni egy csoport egy tagját úgy, hogy te magad nem vagy a csoport tagja (vö. ellentétes nem). Egy másik csoport, aminek még annyira sem vagy tagja (vö. másik faj), viszont semmilyen problémát nem okoz számodra - ha szeretné, "ahogy tetszik" nyomja a full sztereotípiát a játékos.

Kategóriákkal térne el egy elf/törp gondolkodása egy emberétől ahhoz képest, mint ahogy egy ember nőé tér el egy ember férfiétól. Semmi esélyed sem volna hitelesen formálni, de szerintem még egy random középkori ember gondolkodását sem igazán tudnánk innen a 21. századból hitelese előadni. Mégis a száz különböző csoportképző szempont közül téged az eltérő nemű karakter zavar a játékasztalnál, mintha nehezebb volna egy nőt utánozni, mint egy 500 éves más fajba tartozó lényt.

Viszont sose állítottam sehol, és most sem állítom, hogy akár mesélőként jobb vagyok a játékosnál, vagy játékosként egy másik játékosnál.

Akkor te sem alakítasz női NJK-t mesélőként, mert nem tudnád hitelesen kijátszani? Vagy el tudnánk jutni oda, hogy ha a játékosokat nem zavarja a mesélő bénázása, akkor a mesélő se húzza fel az orrát a játékos bénázásán?

Az ellenkező nemű karaktert meg azért tiltom le, mert volt játékosom, aki így játszott, és vagy a leszbit játszotta, vagy pedig egyáltalán nem volt jelentősége a karakter nemének, így értelmét veszti a választás. 

Hát ez a mondat gyönyörű. 

1. És ha a leszbit játszotta, akkor mi van? Buzit lehet nálad játszani, vagy csak a női homoszexualitás önmagában kizáró ok? Őszintén nem értem miért zavar téged mesélőként, hogy a karakterének mi a nemi orientációja, ha csak nem az a kampány célja, hogy párt találj neki...

2. És akkor mi van, ha nem volt jelentősége? Már a semleges ítélet is negatív? Nem értem milyen jelentősége kéne legyen azon kívül, mint hogy nőnek képzelte el a karakterét.  :duh:

Ha ezek a legszörnyűbb tapasztalataid, ami néhány játékossal (föltételezem) évekkel ezelőtt történt meg, akkor remélem azért belátod, hogy időnként érdemes volna nyitnod a dologra. Legrosszabb esetben nem lesz jelentősége, vagy uram irgalmazz egy leszbikus kalandozó történetét kell elmesélned.

Könnyebb, és természetesebb lett volna kijátszania egy nőcsábász fickót, mint egy nőt,

Talán meg fogsz lepődni, de ez is gyakorlat kérdése. Az első ellenkező nemű karaktere egy két lábon járó sztereotípia. Ötödjére viszont tuti nem fog újra leszbikust hozni, tizedjére meg már egy vén öregasszonnyal jön, aki néha az unokáiról mesél a többi kalandozónak a tábortűznél, és leginkább a parti szakácsaként hivatkozik magára (megtörtént karakterkoncepció tavalyról, bárd Jk férfi játékos kezében).

Ha nem zárkóztál volna el a dologtól néhány rossz tapasztalat után - pl. mert beszélsz velem a fórumon - akkor vsz mostanra egész más véleménnyel lennél te is a dologról.

morgorito

morgorito

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 822 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.05.22, 21:02

Gyorsan megjegyzem, hogy azért a MAGUS világ logikájával érvelni eléggé nevetséges, mert nincs neki nagyon olyan.

Semmi okát nem látom hogy a boszorkánymágiával teljesen megegyezőt ne tudnának a férfiak is csinálni, kivéve ha valakinek nincsen rá fantáziája. Az hogy a könyv szerint ilyen nincs eléggé gagyi érv, főleg mert nincs mögötte annál több magyarázat hogy "csakér".

Ugyanígy csont nélkül lehet női Domvik kegyelt is, max az egyház nem ismeri el. Renegát akármilyen fajú tűzvarázsló, csak az ordaniak vadászni fognak rá, satöbbi.

Kicsi kreativitással meg lehet oldani. Egyik felhozott példánál se érzem hogy Ynev világának koherenciáján olyan nagy csorba esne ha lenne pár -különc kalandozó- (szívroham, ájulás, szörnyűség).

Sőt, egy harcos szellemiségű Tharr pap is belefér, ha akar nehéz páncélban. Egyes rendszerek alapján a pap és paplovag csak képzettségcsomagban tér el, szóval üsse kő engem nem zavarna. Max kinézik. No és?

Ha illik a csapatba/játékba gondolkodás nélkül engedném. Elvégre az összes iskola elkezdődött valahol.

Ez főleg igaz a férfi boszorkánynál, mert csókolom tapasztalati mágia. Van belőle a szent hivatalos szerint is n+1 iskola. Már ilyen pont miért ne lenne? Csak a könyvben nincs kidolgozva.

Leróttam a heti/havi szentségtörés adagomat. 

Módosította morgorito: 2020.05.22, 21:03

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 5091 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.05.22, 20:30

Már egyszer leírtam, hogy miért is hitelesebb, illetve nem probléma egy elf, mint egy ellenkező nemű karakter. Ha egy férfi játszik ki egy elfet, egy törpöt, egy akármit, aki férfi, az sokkal hitelesebb, mert ha más fajú illetőt játszik is, attól a neme ugyanaz marad. Nem lesz belőle egy a másik nemet sztereotipikusan, vagy éppen paródiába hajlóan játszott karakter. A fajt persze játszhatja úgy, vagy megpróbálhatja másképpen, ha azt szeretné, ahogy tetszik.
...
Az ellenkező nemű karaktert meg azért tiltom le, mert volt játékosom, aki így játszott, és vagy a leszbit játszotta, vagy pedig egyáltalán nem volt jelentősége a karakter nemének, így értelmét veszti a választás. Könnyebb, és természetesebb lett volna kijátszania egy nőcsábász fickót, mint egy nőt, aki gyakorlatilag nem az, mégpedig azért, mert hozta a tipikus, akkor a karakterem leszbikus klisét, és minden más megnyilvánulása pedig semmiben sem különbözött egy bármelyik másik általa játszott férfi karaktertől.

(OFF)
Kicsit off, de ezt egyébként lehet még bonyolítani :D

Néhány érdekesebb példa más játékokból, ami játszható volt:
- Star Wars-ban a hutt faj tagjai hímnős puhatestűek. Általában fel szokták venni az egyik nemhez tartozó külső jegyeket (hogy adjanak egy kapaszkodót annak, aki velük beszélget), de ők választják ki melyik legyen az.
- elég sok szerepjáték van olyan fajokkal, amiknek egyszerűen nincs neme. Warforged az Eberronban, Modron Plancescapeben, changeling Shadow of the demon lordban, normál törpe Troikában (az utódokat kőből faragják), obsidiman Earthdawn-ban.
- extrém példa Yungling, ahol három nem van. Természetesen ilyen családi körülmények között mesteri tárgyalók (a petesejtet nem az a nem termeli, aki kihordja a magzatot, de itt is van "inszeminátor")

Nincs jelentősége a karakter nemének, sztereotíp a megformálása: a saját tapasztalatom az, hogy ez megegyező nemű karakterek esetén is gyakori. Igazából nem baj, ha sablonos egy karakter, nem mindenki az érdekes jellemeket szereti a hobbiban.
(/OFF)

xinaf

xinaf

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1083 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.05.22, 20:01

Az ellenkező nemű karaktert meg azért tiltom le, mert volt játékosom, aki így játszott, és vagy a leszbit játszotta, vagy pedig egyáltalán nem volt jelentősége a karakter nemének, így értelmét veszti a választás.

(Független attól, hogy nálam játszhat bárki ellenkező nemüt (ha nagyon szeretne), egy kalandmesternek abszolút joga van megtiltani, és szerintem még indokolnia sem kötelező. Én kifejezetten megengedő KM vagyok, de sosem vártam el, hogy mások is így álljanak hozzá az én nem hétköznapi karakter ötleteimhez, más kérdés, hogy ritkán jutottak eszembe elhajlások.)

seti

seti

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1043 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.05.22, 19:54

Olvass már vissza légyszíves. 

seti,

Nem neked címeztem az előző posztomat, mert 

1. Úgy kezdted, hogy a partvonalról szólsz hozzá, tehát nem akarsz igazán a témában vitatkozni. Azóta ez úgy tűnik változott.

2. Rajtad kívül többektől hallottam ilyet a fórumon, ezért nem is kell neked címeznem, ez általános probléma.

De ha akarsz reakciót egy-egy példán túl a konkrét mondataidra:

Válaszoltam egy kérdésre, nem tiltanám le, hanem képtelen volna így manával feltöltődni, 

Vagyis letiltanád a működését. Ne etess már azzal, hogy meghagyod a képességet, csak nem működik, és ez bármiben más ahhoz képest, mint hogy nincs ilyen képessége. 

De ha nálad lehet, hát lehet, engem ez nem érdekel, mert nem nekem kell ezzel vergődnöm mesélőként, sem pedig játékosként. 

:aboci: Ignorálhatod a bejegyzéseimet, ha nem érdekel. Ha érdekel, nálam miért lehet, akkor meg olvasd el. Kell ezt külön átbeszélni? Még tanuljuk ezt az internet dolgot?

A célom részben az volt, hogy a te anekdotáddal szembeállítsam a sajátomat. Hogy ne keltse egy ellenvélemény nélkül maradt poszt azt a hamis látszatot, hogy valami általános érvényű igazságot ír le. 

A legtöbb esetben ezen karakterek kijátszása sem lesz több, mint sztereotípia, amit filmekből, könyvekből vesznek át a karakterhez. De ezzel nincs semmi gond

Azzal semmi gond, hogy az elf kijátszása nem hiteles. Csak az a gond, hogy az ellenkező nem kijátszása nem hiteles. Világos.

És azt sem mondtam, hogy a mesélőt is korlátoznunk kellene, valamint azt sem mondtam, hogy minden mesélő hitelesen ki tudja játszani az NJK-kat, vagy, hogy csak a mesélők tudnak hitelesen kijátszani bármit is. Ez pedig pont az a fajta értelmetlen visszakérdezés, amivel már én találkoztam többször is ebben a témában.

Amit itt számon kértem ezen az érvelésen, az a következetesség. Ha szerintem a játékos nem tudja hitelesen alakítani, akkor vagy 

1. Beismerem hogy nekem sem megy

2. Jobb vagyok a játékosnál

Ha az első az igaz, akkor vagy

1a) letiltom a játékosnak és én is igyekszem kerülni

1b) engedem neki is én, és én is élek ezzel az eszközzel

Ezért volt a költői kérdés, hogy rámutassak az így érvelő személyek következetlenségére. Akik letiltják a játékosnak az ellenkező nemű karaktert, majd szinte azonnal behozzák a kalandba a k***ás boszorkány NJK-t, aki az első fogadóban elcsábítja a karaktert. 

Sokkal könnyebb a következetesség számonkérését értelmetlen visszakérdezésnek titulálni, mint egy megkérdőjelezhető érvelést védeni, esetleg beismerni a kettős mércét.

Akkor mégegyszer utoljára kiemelt részekre sorban:

Az eredeti kérdés úgy szólt, hogy egy férfivá változtatott boszi elveszít e minden kasztképességét? Erre válaszoltam azt, hogy egy részét biztosan, mert a módszerek, amiket a boszik használnak szexuális úton történő mana visszanyerésre, az egy kifejezetten női módszer, mint ahogy az is, hogy aktus közben megöli a partnerét, és élőholtat csinál belőle. Mielőtt belekötnél ez novellában volt, de attól még boszorkánymágia, és egy nő tette egy férfival, és nem fordítva. Gondolom ez mindegyik pont olyan gyakorlat, amire egy bm képes, vagy pont így csinálná? Nem, mert nem ismernek ilyen módszert, és másképp alkalmazzák a mágiát, hogy élőholtat teremtsenek. Szóval nem én tiltom le, hanem a világ logikája, ami a boszorkánynak adta ezt a lehetőséget mana visszaszerzésre, és nem a varázslónak, meg a bm-nek, ahol nincs megkötés, hogy milyen neműek lehetnek a kaszt tagjai.

A férfi boszorkányt sem én tiltom le, hanem az eddig megjelent összes hivatalos szabálykönyv, ami leírja, kiemelten, hogy a boszorkány minden esetben nő! Nem férfi, nem transznemű, nem pillecukor, hanem nő. Amazon sem lehet férfi, de ez valahogy magától értetődő ezek szerint.

Én meg leírtam, hogy nálam miért nem lehet, olvasd el. Ha érdekel.

Szerintem nem keltettem hamis látszatot, csak leírtam én mit gondolok a témáról, de úgy látszik mindig kell egy megmondó ember, aki kötelességének érzi, hogy felvilágosítson másokat arról, hogy mi igaz, és mi nem. Szerintem mindenki el tudja dönteni, hogy egyetért valamivel, vagy nem. De mondjuk ez egy MAGOS topik, itt mindenki jobban ismeri Ynevet, és a szabályokat, mint a másik.

Már egyszer leírtam, hogy miért is hitelesebb, illetve nem probléma egy elf, mint egy ellenkező nemű karakter. Ha egy férfi játszik ki egy elfet, egy törpöt, egy akármit, aki férfi, az sokkal hitelesebb, mert ha más fajú illetőt játszik is, attól a neme ugyanaz marad. Nem lesz belőle egy a másik nemet sztereotipikusan, vagy éppen paródiába hajlóan játszott karakter. A fajt persze játszhatja úgy, vagy megpróbálhatja másképpen, ha azt szeretné, ahogy tetszik.

Ez egy olyan dolog kérem szépen, hogy ami az egyiknek nem megy a másiknak lehet, hogy igen.

Viszont sose állítottam sehol, és most sem állítom, hogy akár mesélőként jobb vagyok a játékosnál, vagy játékosként egy másik játékosnál. Ismerek olyan személyeket, akikre a fenti állítások igazak, de az ilyen fajta játékost, és mesélőt kerülöm, mint a pestist. Volt hozzájuk balszerencsém bőven, nem kérek belőle többet.

Az ellenkező nemű karaktert meg azért tiltom le, mert volt játékosom, aki így játszott, és vagy a leszbit játszotta, vagy pedig egyáltalán nem volt jelentősége a karakter nemének, így értelmét veszti a választás. Könnyebb, és természetesebb lett volna kijátszania egy nőcsábász fickót, mint egy nőt, aki gyakorlatilag nem az, mégpedig azért, mert hozta a tipikus, akkor a karakterem leszbikus klisét, és minden más megnyilvánulása pedig semmiben sem különbözött egy bármelyik másik általa játszott férfi karaktertől.

Részemről befejeztem, eddig is azért írtam ennyit, mert lehet nem fogalmaztam egyértelműen. Bocs, ha félreérthető voltam, de azt gondoltam a szövegkörnyezetből kitűnik, hogy mit is akarok mondani.

Krynn

Krynn

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1307 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.05.22, 18:03

Olvass már vissza légyszíves. 

seti,

Nem neked címeztem az előző posztomat, mert 

1. Úgy kezdted, hogy a partvonalról szólsz hozzá, tehát nem akarsz igazán a témában vitatkozni. Azóta ez úgy tűnik változott.

2. Rajtad kívül többektől hallottam ilyet a fórumon, ezért nem is kell neked címeznem, ez általános probléma.

De ha akarsz reakciót egy-egy példán túl a konkrét mondataidra:

Válaszoltam egy kérdésre, nem tiltanám le, hanem képtelen volna így manával feltöltődni, 

Vagyis letiltanád a működését. Ne etess már azzal, hogy meghagyod a képességet, csak nem működik, és ez bármiben más ahhoz képest, mint hogy nincs ilyen képessége. 

De ha nálad lehet, hát lehet, engem ez nem érdekel, mert nem nekem kell ezzel vergődnöm mesélőként, sem pedig játékosként. 

:aboci: Ignorálhatod a bejegyzéseimet, ha nem érdekel. Ha érdekel, nálam miért lehet, akkor meg olvasd el. Kell ezt külön átbeszélni? Még tanuljuk ezt az internet dolgot?

A célom részben az volt, hogy a te anekdotáddal szembeállítsam a sajátomat. Hogy ne keltse egy ellenvélemény nélkül maradt poszt azt a hamis látszatot, hogy valami általános érvényű igazságot ír le. 

A legtöbb esetben ezen karakterek kijátszása sem lesz több, mint sztereotípia, amit filmekből, könyvekből vesznek át a karakterhez. De ezzel nincs semmi gond

Azzal semmi gond, hogy az elf kijátszása nem hiteles. Csak az a gond, hogy az ellenkező nem kijátszása nem hiteles. Világos.

És azt sem mondtam, hogy a mesélőt is korlátoznunk kellene, valamint azt sem mondtam, hogy minden mesélő hitelesen ki tudja játszani az NJK-kat, vagy, hogy csak a mesélők tudnak hitelesen kijátszani bármit is. Ez pedig pont az a fajta értelmetlen visszakérdezés, amivel már én találkoztam többször is ebben a témában.

Amit itt számon kértem ezen az érvelésen, az a következetesség. Ha szerintem a játékos nem tudja hitelesen alakítani, akkor vagy 

1. Beismerem hogy nekem sem megy

2. Jobb vagyok a játékosnál

Ha az első az igaz, akkor vagy

1a) letiltom a játékosnak és én is igyekszem kerülni

1b) engedem neki is én, és én is élek ezzel az eszközzel

Ezért volt a költői kérdés, hogy rámutassak az így érvelő személyek következetlenségére. Akik letiltják a játékosnak az ellenkező nemű karaktert, majd szinte azonnal behozzák a kalandba a k***ás boszorkány NJK-t, aki az első fogadóban elcsábítja a karaktert. 

Sokkal könnyebb a következetesség számonkérését értelmetlen visszakérdezésnek titulálni, mint egy megkérdőjelezhető érvelést védeni, esetleg beismerni a kettős mércét.

Orastes,

Pontosan. Talán nem távkiértékelés azt mondani, hogy az "appeal to male fantasy" iskolapéldája ez a két kaszt. Alig 2 hónapja tanítottam egy 28 körüli csajt mágusozni (ETK), előtte csak dnd-t játszott. Elolvasta az amazon kasztot, és utána úgy nézett rám, hogy "WTF?! Ezek láttak már élő nőt?".

Nagyon remélem, hogy a következő kiadásban ezt orvosolják. 

A Domvik pappal továbbra sem vagyok kibékülve. A példádat nem ismerem, de ha ennyire fellazítjuk a játékban az istenek elvárásait, akkor pont a sava-borsa veszik el a dolognak. Csak röhögök, mikor a DnD5-öt kritizálják, hogy túlságosan multikulti/woke, de ez a része tényleg nagyon hiányzik, hogy egy isten papja nem csak annyiban más,hogy bölcsességből varázsol, hanem van egy adott értékrendje is ezen a kétirányú kapcsolaton keresztül (ima/áldozat -> varázserő). Aki kicsapongó domvik pappal akar játszani, az vagy

1. vállalja, hogy nincs varázsereje (volt ilyen kyel pap Jk, aki az előtörténetében hazudott, és kegypontok nélkül kezdett).

2. kössön szeráfi paktumot Domvik egy "angyalával", és nyomjon kis arkánumot 1-2 szférában + az adott lény adhat egyedi varázslatokat

De ha le tudja nekem a Jk vezetni Domvik értékrendjéből a kötelességek elmulasztásáig menő mértéktelenséget (legyen ez alkohol, szex, vagy bármi egyéb), akkor megemelem kalapom és beengedem a karaktert. :P

Egy wod kalandban persze hozhat bárki részeges Tuck barátot (á la Robin Hood), még igaz hit előnye is lehet. Aztán vagy van keresztény isten, vagy nincs. A játék elbírja mindkét verziót.

Módosította Krynn: 2020.05.22, 18:08

seti

seti

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1043 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.05.22, 16:55

A seti posztjában kiemelt mágikus ölelés teljesen jó példa - elsőként ezt tiltaná le, miközben mi is az oka, hogy erre egy férfi képtelen?! Hát semmi. 

Az ilyen próbálkozások legtöbbször nem sülnek el túl jól, és az átlag szerepjátékos nem végzett színitanodát, hogy hihetően adjon elő bizonyos szerepeket.

Ezzel is annyiszor találkozom a fórumon. Ezer éves pszichopata vámpírt alakíthatok hitelesen, de ellenkező nemű embert nem. Persze ez csak a nyomorult játékosokra igaz, a mesélő szerencsére hitelesen ki tudja játszani a női NJK-t - vagy mindjárt ezt is korlátozzuk?

Olvass már vissza légyszíves. Válaszoltam egy kérdésre, nem tiltanám le, hanem képtelen volna így manával feltöltődni, erre gondoltam, de ezek szerint vagy nem írok magyar nyelven, vagy nem olvasod figyelmesen mit írtam. De ha nálad lehet, hát lehet, engem ez nem érdekel, mert nem nekem kell ezzel vergődnöm mesélőként, sem pedig játékosként. Én ezt tenném, más meg mást. Erre mondtam korábban, hogy ahány játékoscsapat annyi féle szetting.

És igen, senki sem fog ezer éves pszicho vámpírt hitelesen alakítani, sem pedig többszáz éves elfet, törpöt, stb... Mert senki sem az! A legtöbb esetben ezen karakterek kijátszása sem lesz több, mint sztereotípia, amit filmekből, könyvekből vesznek át a karakterhez. De ezzel nincs semmi gond.

seti

seti

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1043 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.05.22, 16:33

Az ilyen próbálkozások legtöbbször nem sülnek el túl jól, és az átlag szerepjátékos nem végzett színitanodát, hogy hihetően adjon elő bizonyos szerepeket.

Szerepjátékszimulátor. Azért kemény előfeltételei vannak ennek a hobbinak.

Nem mondtam, hogy bármi előfeltétele lenne a hobbinak. Örülnék ha nem forgatnád ki a szavaimat. Köszi.

De sokkal könnyebb, és valószínűleg hitelesebb egy olyan személyt, alakítani, akinek a gondolkodása, lelkivilága közel áll a játékos lelkivilágához, életszemléletéhez. Mi férfiak sokszor nem boldogulunk a női logikával, mert másképp működik az agyunk, másképpen szemlélünk dolgokat. A legtöbb szerepjátékos ha belegebed sem tud hitelesen kijátszani egy női karaktert sztereotíp viselkedés nélkül. Lehet valaki jó játékos, akár még ki is játszhatja élvezetesen azt a női karaktert, de nem tudja úgysem beletenni azt a pluszt, amitől egy nő,nő lesz. 

Nálunk is volt rá példa, hogy férfi játékos női karaktert hozott, de valahogy nem volt meggyőző, pedig nem szoktunk teljesen in game üzemmódban játszani, sőt! Ha egy kaszt kimondottan nőknek készült, és nem véletlen ajánlják, hogy inkább női játékosok játszanak vele, az nem véletlenül van.

Kismillió másik lehetőség van, aminek nincsenek faji, nembéli megkötései, ha valaki azok közül nem tud választani, mert neki a különleges hópehely karakter kell, ám legyen. De az a személy nem nálam fog játszani, és én sem szívesen mennék olyan társaságba, ahol ez divat.

Orastes

Orastes

Hordószónok

• Fórumita
  • 6521 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.05.22, 16:01

Amikor a Magus elkészült, a készítők sem érett felnőttek voltak. :nos:

Erősen érezni a boszorkányon az olasz/NDK pornófilmek hatását, illetve az amerikai akciófilmeket és hébe-hóba a kosztümösöket is, más vonatkozásban.

(Eléggé szégyen, hogy az alapkönyvbe nem került be a bajvívó, a köpenylobogtatós-nagyjóuram stílus igazi képviselője.)

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]