Ugrás tartalomhoz

Mage: The Awakening

• Válasz írásához lépj be
384 hozzászólás érkezett eddig

dekszter

dekszter

Régi fórumozó

• Szerkesztő
  • 5792 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2020.04.16, 11:05

Sziasztok

Lemesélte valaki esetleg a "The Abedju Cipher" SAS-t? Ha igen, tudna nekem segíteni...?

1) működhet-e 1 játékossal?

2) ha igen, mennyi lehet a fegyveres támadók ideális létszáma?

3) működhet-e teljesen egylövetű (mesélői és játékosi oldalról is a játékkal ismerkedős) kalandnak?

:sor:

dekszter

dekszter

Régi fórumozó

• Szerkesztő
  • 5792 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.16, 12:40

Okés, úgy látszik az első kérdésemre megtaláltam a választ (pontosabban már szembe jött velem legalább 2 alkalommal).

"The mage can cast any of the following spells as an improvised spell, or he can create his own spells using the guidelines given at the end of this chapter in  “Creative Thaumaturgy,”pp. 289-291. He can also learn to cast these spells as rotes by learning them from another mage of his order. (You must spend experience points for your character to learn rotes; see “Rotes,”p. 69.)"

Ez (ahogy Matzi is tippelte) minden varázslatra igaz - példa karakteralkotás rlz. Furcsa módon ez vagy lemaradt minden Arcana vagy az egész varázslatlista elejéről.

morgorito

morgorito

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 694 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.09, 19:23

morgorito:

az oWoD mage teljesen felborítana egy *hasraüt* Vampire kampányt.

Nekem nem ez a tapasztalatom. Mi jókat játszottunk crossoverben is, foleg Mage-WW és WW-Vampire vonalon*. A rendszer persze nem kimondottan segítokész (avagy hanyadik generációsnak számít egy oreg vérferkas az uralom ellenében), ebben talán jobb az új, hogy próbáltak valamennyire figyelni. Ezen túlmenoen szerintem csak koordináció kérdése. Random vampire egy random mage mesében tuti nem sul el jól.

* Egy vampire mesében volt szerencsém egy beépulo vérfarkassal játszani, aki ifjú gangrelnek adta ki magát. Határozottan hangulatosra sikeredett.

Abban az esetben működhet, ha a direkt megoldások nem célravezetőek. Viszont egy idő után terhes lehet folyamatosan kitalálni hogy most éppen miért nem tudja a Mage megoldani a szituációt.

Persze ha mondjuk megbeszélik előre, hogy a "problémás" Szférák off, akkor működhet. De ez inkább számomra a kivételes eset létrehozása ahol működhet, és nem az, ami a legtöbb vampire krónikával történne, még akkor is ha nem "random" a Mage, csak éppen nincs igazán őt kontrolláló erő (volt ezzel pár rossz tapasztalatom számomra addig ismeretlen mesélőkkel, azóta van pár rossz kneejerk reakcióm, de tisztában vagyok vele hogy lehet ezt jól is).

Az új esetében tényleg csak egy-egy Szféra alkalmazásának a megpiszkálása, esetleg apróbb világképi alakítások szükségesek, aztán mehet a menet.

Szóval, nem azt mondom hogy nem lehet jót játszani vele, csak alapból a design vet fel problémákat a oWoD crossverben, nWoDban sokkal kevésbé.

Matzi

Matzi

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1810 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.09, 18:31

morgorito:

az oWoD mage teljesen felborítana egy *hasraüt* Vampire kampányt.

Nekem nem ez a tapasztalatom. Mi jókat játszottunk crossoverben is, foleg Mage-WW és WW-Vampire vonalon*. A rendszer persze nem kimondottan segítokész (avagy hanyadik generációsnak számít egy oreg vérferkas az uralom ellenében), ebben talán jobb az új, hogy próbáltak valamennyire figyelni. Ezen túlmenoen szerintem csak koordináció kérdése. Random vampire egy random mage mesében tuti nem sul el jól.

* Egy vampire mesében volt szerencsém egy beépulo vérfarkassal játszani, aki ifjú gangrelnek adta ki magát. Határozottan hangulatosra sikeredett.

morgorito

morgorito

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 694 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.09, 16:38

morgorito: Changeling :five: . 12 éve van meg, minden kiegészítő a polcon. Sosem játszottam, keveset meséltem.

Ilyenkor zavaró(?), hogy nem ismerem az Ascensiont. Bár, ha abból indulok ki, hogy a VtM-et ismertem és végül váltottam a visszafogottabb Requiemre, akkor lehet, hogy az Awakening jobban illene/illik az én ízlésemhez :) .
A világ (Watchtowers, Orders és a "miről is szól a játék?") dolgaihoz majd most fogok még csak elérni az Awakeningben, így eléggé sötétben tapogatózom a koncepciót illetően :D .

n+1 helyet átnéztem a vesszőparipámat illetően, így mostmár szinte 100%, hogy Atlantis teljesen Awakening dolog. Talán hülyeségnek tűnhet, de anno pont ez az Atlanis dolog és a borító volt az, ami nagyon megfogott - beletelt pár évbe mire végül beszereztem, de sosem voltam kapkodós típus :D .

Changelinget nekem is mesélhetsz, ha akarsz ;)

Viccet félretéve, igazat megvallva ízlés kérdése a dolog. Szerintem az nWoD dolgok közül a Changeling hangulata adja vissza a leginkább a régi elnyomó és kilátástalan érzését, ahol a játékos karakterek inkább a világ áldozatai, mint alakító.

Na és ebben volt a Mage nagyon más, mert ott -tényleg- azok között lehettél akik tudják alakítani a világot. Mondhatni, rákerülhettél a sakktáblára. Az nWoD mage ehhez képest nagyon visszafogott, nincs ennyire domináns világa se.

Ahogy Baka említette, a Technokrácia nélkül az Ascension egy teljesen másik játék, nagyjából ők egy megkerülhetetlen faktor voltak a modern kori játékban (és asszem már a Vikotriánus korban is nő a befolyásuk komoly mértékben, bár ehhez egy kérdőjelet is raknék, mert az a szetting szelet sose volt az erősségem).

Az Awakening sokkal kisebb léptékűbb és erősen más a játék fókusza. Ízlés kérdése hogy kinek melyik tetszik. Crossovert mindenképpen az utóbbiban mesélnék, mint azt már említettem (mellesleg az nWoD esetén el is szórtak plot hookokat, illetve ajánlásokat, lásd a Changeling vonatkozó könyve a crossover Arcadiához), az oWoD mage teljesen felborítana egy *hasraüt* Vampire kampányt. 

Baka

Baka

Elementalista

• Fórumita
  • 981 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.09, 15:39

Több kampány után én arra jutottam, hogy nekem mocskosul hiányzik a régi Mage technokráciája mint Big Bad. Jó kaptunk helyette más csúnya dolgokat amit lehet utálni, de az első Mage kiadások koncepciója, hogy a varázslás ellensége a modern világ, és annak az ügynökei, az eléggé kemény volt.

Ehhez képest minden későbbi próbálkozás, ami arcot adott volna a Mage karakterek ellenségeinek baromi vérszegény volt.

dekszter

dekszter

Régi fórumozó

• Szerkesztő
  • 5792 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.09, 15:26

morgorito: Changeling :five: . 12 éve van meg, minden kiegészítő a polcon. Sosem játszottam, keveset meséltem.

Ilyenkor zavaró(?), hogy nem ismerem az Ascensiont. Bár, ha abból indulok ki, hogy a VtM-et ismertem és végül váltottam a visszafogottabb Requiemre, akkor lehet, hogy az Awakening jobban illene/illik az én ízlésemhez :) .
A világ (Watchtowers, Orders és a "miről is szól a játék?") dolgaihoz majd most fogok még csak elérni az Awakeningben, így eléggé sötétben tapogatózom a koncepciót illetően :D .

n+1 helyet átnéztem a vesszőparipámat illetően, így mostmár szinte 100%, hogy Atlantis teljesen Awakening dolog. Talán hülyeségnek tűnhet, de anno pont ez az Atlanis dolog és a borító volt az, ami nagyon megfogott - beletelt pár évbe mire végül beszereztem, de sosem voltam kapkodós típus :D .

morgorito

morgorito

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 694 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.08, 20:04

Az még hagyján, hogy tobb volt a frakció. Azok amúgy is olyanok, hogy ha csak minden frakcióból egy NPC él egy adott városban, akkor már tobbszoros a mágus létszám, mint kellene. Ráadásul mondjuk a vampire-vel ellentétben nem is feltétlenul kell szoros mágus társadalmat felépíteni a városhoz, hogy érdekes legyen a kaland. Metaplotot mi sem játszottunk, és regényeket sem olvastam. De mégis jókat játszottunk foleg WW/Mage illetve crossover vonalon. Szerintem a mágus világuralom sokkal jobban magyaráz mindent, mint amit a vampireben próbáltak elloni.

Ami nekem fáj, hogy az eredeti eros koncepció, miszerint a mágusok formálják a világot, leegyszerusodott arra, hogy a mágusok patkányok egy sullyedo hajón, és ha bárki elég ideig nézi a varázslatukat, akkor az magától elmúlik. Ráadásul a paradigmát mint olyat kidobták, mindenki hermetikus, és kész. Ez nem az, hogy levágtak pár frakciót, hanem alapjaiban herélték ki a koncepciót, hogy a mágus az akaratával felulírja a valóságot. Itt viszont csak megtanulhatsz ugyan varázsolni, de ha a halandók ránéznek, akkor osszeomlik.

Az atlantisz a régiben nem igazán létezik. Vagy legalábbis én nem tudok róla, hogy bármi komolyabb jelentosége lett volna mage vonalról. Kb annyira jelentos mint a régi vampireben Longinus. Mivel az egész torténelem alakulásánál kispadra ultették a mágusokat pont kapóra jott nekik egy fiktív helyszín ami kb bárhol és bármikor lehetett.

Egen, ha az ember picit mélyebbre ás, elég egyértelmű hogy a hasonlóságok felszínesek, néhol csak in name only szinten vannak meg a régi dolgok. Ez általánosságban jellemző az nWoDra (meg az ötödik kiadású Vampire-re is, szerintem, mert az meg egy soft reboot).

Matzi

Matzi

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1810 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.07, 21:39

Az még hagyján, hogy tobb volt a frakció. Azok amúgy is olyanok, hogy ha csak minden frakcióból egy NPC él egy adott városban, akkor már tobbszoros a mágus létszám, mint kellene. Ráadásul mondjuk a vampire-vel ellentétben nem is feltétlenul kell szoros mágus társadalmat felépíteni a városhoz, hogy érdekes legyen a kaland. Metaplotot mi sem játszottunk, és regényeket sem olvastam. De mégis jókat játszottunk foleg WW/Mage illetve crossover vonalon. Szerintem a mágus világuralom sokkal jobban magyaráz mindent, mint amit a vampireben próbáltak elloni.

Ami nekem fáj, hogy az eredeti eros koncepció, miszerint a mágusok formálják a világot, leegyszerusodott arra, hogy a mágusok patkányok egy sullyedo hajón, és ha bárki elég ideig nézi a varázslatukat, akkor az magától elmúlik. Ráadásul a paradigmát mint olyat kidobták, mindenki hermetikus, és kész. Ez nem az, hogy levágtak pár frakciót, hanem alapjaiban herélték ki a koncepciót, hogy a mágus az akaratával felulírja a valóságot. Itt viszont csak megtanulhatsz ugyan varázsolni, de ha a halandók ránéznek, akkor osszeomlik.

Az atlantisz a régiben nem igazán létezik. Vagy legalábbis én nem tudok róla, hogy bármi komolyabb jelentosége lett volna mage vonalról. Kb annyira jelentos mint a régi vampireben Longinus. Mivel az egész torténelem alakulásánál kispadra ultették a mágusokat pont kapóra jott nekik egy fiktív helyszín ami kb bárhol és bármikor lehetett.

morgorito

morgorito

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 694 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.07, 13:37

Matzi:

Igazat megvallva nekem annyira nem jött be a Mage világuralom mint koncepció, de azt figyelembe kell venni, hogy az oWoD játékokat nem szánták crossoverre alapból, tehát semmilyen problémát nem jelentett ennek megváltoztatása abban az esetben, ha mondjuk Vampireben akart valaki bemesélni valamit a többi könyvből.

dekszter:

Igazat megvallva nekem az oWoD-ból a Dark Ages és a "sima" Vampire jön nagyon be, meg a Werewolf. Az utóbbinál mondjuk sokan fájlalják, hogy fatalista a világkép, de ez jellemző az egész oWoD-ra, szóval ízlés kérdése.

Erőszint stimmt, illetve kevésbé lett "top down" a világ, nWoD Vampire esetén nem éreztem azt az elnyomó közeget, ami mondjuk a kedvencem volt az "eredetiben". Valaki meg örül neki, ugye megint a fránya preferenciák. 

nWoD terén tulajdonképpen nekem a Changeling a nagy szerelem, szerintem talán a legjobb szerepjáték amivel játszottam életemben, sajnos nem túl sokat.

Visszatérve a Mage-re, az eredetiben nem csak sok frakció volt, de ott volt a Technokrácia meg minden más is, alapvetően eléggé a Magek körül forgott a világ, illetve a hatalmuk nagyságrenddel a többiek felett álltak, főleg mert akár a "játékszabályokat" is át tudták írni. A Paradoxon mondjuk szerintem keményebb volt, ha a Storyteller igazán szigorúan vette és mondjuk akár maradandó sérüléseket (természetesen nem egyszerűen gyógyíthatóakat) is adott. Az új esetén azt éreztem hogy az egyenlet mindkét oldaláról eltűnt pár dolog, kevesebb hatalom, de kevésbé brutális ellenerő.

Atlantis passz, őszintén megvallva most hallok róla először, de nem zárnám ki hogy valamilyen formában létezett az oWoD-ban is, az önkannibalizmus elég gyakori a White Wolf háza táján.

Módosította morgorito: 2019.12.07, 13:38

dekszter

dekszter

Régi fórumozó

• Szerkesztő
  • 5792 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.07, 11:03

Bevallom a oWoD/WoD vonalból a Vampire-ön (és később a Changelingen) kívül nem nagyon mozgatott meg semmi - az utóbbit nem szereztem be azóta sem. A Vampire-t is csak "kicsiben" toltuk, a metaplotról gőzünk sem volt azon kívül, hogy a Gangrelek kiléptek a Kamarillából valamikor - konkrétan egyetlen regényt sem olvastam. Az nWoD érkezése után 2-3 évvel vettem meg a Requiemet és "kukáztam" a Masquerade-et. Aztán jött a The Lost, ami a mai napig a giga kedvenc az L5R mellett, de itt már érdekelni kezdett a Mage is.

Az erőszint visszavétel az egész nWod/CofD vonalra jellemző lett - de nekem ez anno is tetszett - ahogy a settingek egyszerűsítése(?) is a legtöbb helyen 5x5 felosztással. Picit magamnak is ellent mondok (igen, L5R...), de nem mindenhol szeretem a túl sok fluffot.

Az nWoD-ból azt hiszem a Geist volt az egyetlen, ami tényleg csak átesett a küszöbön - az alapkönyv mellé talán egy kieg és egy SAS jött ki? -, de a Vampire, Werewolf, Mage, Changeling már a 2E-nél tartanak, a reakciók pedig elég pozitívak :) .

Tegnap esti gyors wiki után tényleg durván egyszerűbbnek tűnik a MtAw mint a MtA. Sokkal kevesebb frakció, minden sokkal kisebb - nem mintha teljesen átlátnám az Awakeninget, attól még messze vagyok :D - de talán pont ezért csábítóbb nekem...és nem kavar be a régi, mert nem ismerem :) . Anno nagyon dühös voltam a Requiemre is (csak 5 Klán, nincs Kamarilla helyett Covenantok?), aztán végül fordult a véleményem :) .

Jól értem, hogy ez az Atlantis dolog teljesen új dolog és a régiben nem volt szó róla?

morgorito: sosem meséltem/játsztottam crossover játékot/játékban. A régiben sem (a Vampire-ön kívül mást nem játszottunk), az újban sem, pedig itt az egységesített rendszernek hála már könnyebb lenne + a polcon ül a Changeling, Vampire, Werewolf, Mage :) .

Matzi

Matzi

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1810 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.07, 02:17

Az eroszint még egy dolog, azt egyénileg eddig is lehetett szabályozni, ha nagy gondot jelentett. Az, hogy meta szinten erosek voltak a mágusok (konkrétan ok irányítják a világot) tok jó otlet volt.

Szerintem ami rosszabb, hogy a világ lett egysíkúbb. Persze ott nem olyan egyszeru befogadni a mindenféle random paradigmákat, meg még nehezebb kidolgozni rendeset, de azért az, hogy mindenki hermetikus, az elég bekorlátozott. Valószinuleg szerették volna hozzáférhetobbé tenni a játékot, de pont ezzel ki is nyírták az egyediségét, és a szépségét. De abból ítélve, hogy az NWoD eléggé hamvában halt minden irányban, szerintem nem vagyok egyedul ezzel. Pedig volt pár egész ígéretes irány, pl a Geist hangulatában tetszik, de az sem jutott messzire.

morgorito

morgorito

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 694 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.07, 00:11

dekszter:

Bár az awakening-el nem játszottam számottevo mennyiséget, de nekem az tunik logikusnak, hogy ez mindenre vontatkozik, csak max nem akarták ismételni magukat.

amint olvasgattam, ez a dolog nem aratott osztatlan sikert, de az Ascensionről annyit tudok, hogy lila + kártya van az elején, így nekem nem kavar be a régi WoD vonal

Valószínuleg azért tetszik neked, mert nem ismered a régit. Az annyival jobb és érdekesebb, hogy nem csoda, hogy háborognak az emberek ettol az "újítástól". :) Ha van bármi választásod, inkább te is azt próbáld ki.

Kb olyan a ketto, mintha az új Vámpírban csak a Ventrue klánnal lehetne játszani, és csak Uralom meg Jelenlét diszciplina lenne. Ez utóbbi is izgalmas koncepció, amíg nem tudod, hogy mennyivel tobb minden lehet még ott.

Nekem az Ascension van jobban meg, de kicsit olvasgatva az Awakeninget, igazat megvallva az az érzésem, hogy megpróbálták csökkenteni az erőszintet, de papíron még így is "egyedül megold" sok kalandot, mondjuk crossoverben.

A Fate például erősen korlátozandó, ha valaki Changeling-Maget mesél ;)

Matzi

Matzi

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1810 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.06, 18:54

dekszter:

Bár az awakening-el nem játszottam számottevo mennyiséget, de nekem az tunik logikusnak, hogy ez mindenre vontatkozik, csak max nem akarták ismételni magukat.

amint olvasgattam, ez a dolog nem aratott osztatlan sikert, de az Ascensionről annyit tudok, hogy lila + kártya van az elején, így nekem nem kavar be a régi WoD vonal

Valószínuleg azért tetszik neked, mert nem ismered a régit. Az annyival jobb és érdekesebb, hogy nem csoda, hogy háborognak az emberek ettol az "újítástól". :) Ha van bármi választásod, inkább te is azt próbáld ki.

Kb olyan a ketto, mintha az új Vámpírban csak a Ventrue klánnal lehetne játszani, és csak Uralom meg Jelenlét diszciplina lenne. Ez utóbbi is izgalmas koncepció, amíg nem tudod, hogy mennyivel tobb minden lehet még ott.

dekszter

dekszter

Régi fórumozó

• Szerkesztő
  • 5792 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.12.06, 11:46

Mage The Awakening 1E 133. oldal

* Initiate of Death
The mage can cast any of the following spells as an improvised spell, or he can create his own spells using the guidelines given at the end of this chapter in  “Creative Thaumaturgy,”pp. 289-291. He can also learn to cast these spells as rotes by learning them from another mage of his order. (You must spend experience points for your character to learn rotes; see “Rotes,”p. 69.)

Ha jól emlékszem, ez a leírás csakis a Death Arcana 1 pöttyös verziója előtt szerepel, a többi 1 pöttyös előtt nem. Ez vmiféle elírás vagy a többi elöl hiányzik? Kerestem volna erratát, de ezen kívül még nem sikerült találnom.

dekszter

dekszter

Régi fórumozó

• Szerkesztő
  • 5792 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2019.10.14, 10:28

Sziasztok :) .

Kissé nagyon megkésve, de felkerült a polcomra a MtA is (első kiadás). Elkezdtem olvasni (még csak az 50-60. oldal környékén járok) és nekem nagyon de nagyon tetszik ez az Atlantisz dolog - amint olvasgattam, ez a dolog nem aratott osztatlan sikert, de az Ascensionről annyit tudok, hogy lila + kártya van az elején, így nekem nem kavar be a régi WoD vonal :) .

Olyan kérdésem lenne, hogy Atlantisz és annak bukása mint story felbukkant-e valahol, vagy mesélte-e valaki? Vagy ez annyira távoli, hogy nem szokás zargatni?

Xever

Xever

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 491 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.12.09, 02:11

Boston Unveiled. Ugyan setting könyv és nem kimondottan modul/krónika, de vannak benne jó ötletek. Mi lejátszottunk egy kampányt nagyjából a könyv alapján teljesen kezdő karakterekkel és összességében tetszett az embereknek.

aluminiumtrioxid

aluminiumtrioxid

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1798 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.12.05, 19:46

A Reign of the Exarchs nem kimondottan kezdőknek készült, de láttam már működés közben, és abszolút elfogadható eredményt hozott.

seti

seti

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1039 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.12.05, 18:21

Ha nem hivatalos is szóba jöhet, akkor esetleg nézz szét a Storytellers Vaultban:
https://www.storytellersvault.com/browse.php?filters=0_45763_0_0_0_0

Köszi. Igazából bármi jöhet, ugyanis néhány hónapja elkezdtem mesélni egy 1on1 Urban Fantasy sztorit Savage Worlds-ben csak kifogytam az ötletekből, és kéne némi inspiráció. Meg amúgy is a Mage érdekel már egy ideje. :)

strato

strato

Lézengő ritter

• Szerkesztő
  • 8464 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2018.12.05, 14:17

Van olyan hivatalosan kiadott krónika ami kimondottan kezdőknek szól, beleértve azt is, hogy akik most ismerkednek a játékkal, illetve kezdő mágusokra írták, akik nemrégiben ébredtek fel?

Ha nem hivatalos is szóba jöhet, akkor esetleg nézz szét a Storytellers Vaultban:
https://www.storytellersvault.com/browse.php?filters=0_45763_0_0_0_0

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]