Ugrás tartalomhoz

Fotó

Írástechnika

• Válasz írásához lépj be
290 hozzászólás érkezett eddig

Hanna

Hanna

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1706 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2009.05.19, 05:42

Ha kotojelet raksz - ez akkor van ha valami megjegyzest szeretnel kozbeirni -, akkor a vesszo a beszurt szoveg utan levo kotojel utan van...

De ugye azt mind tudjuk, hogy ez nem kötőjel, hanem gondolatjel! A kötőjel/diviz negyedkvirt hosszú, a gondolatjel és a nagykötőjel (ami pl. tól-ig összetételekben figyelhető meg) meg félkvirt hosszú.
Nem is ugyanarra használjuk a kettőt, hiba összekeverni.

Különbség: - és –, remélem, látszik a hossz.

Sajnos sok honlapon hiába ír be az ember gondolatjelet, az megjelenítve diviz lesz, de ettől függetlenül ahol csak lehet, rendeltetésszerűen kéne használni ezeket.

Módosította Hanna: 2009.05.19, 05:45

olvastar

olvastar

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 60 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2009.05.19, 05:10

Hali Mindenkinek! Eléggé új vagyok még ezen a fórumon, de amint látom, itt írói tanácsokat is lehet kérni. Nos őszintén szólva én a kötűjel előtti írésjelekkel nem vagyok teljesen tisztában. Pontosabban, hogy mikor kell, és mikor nem. Nekem ez valahogy sehogy sem jön össze :nos:

Ha kotojelet raksz - ez akkor van ha valami megjegyzest szeretnel kozbeirni -, akkor a vesszo a beszurt szoveg utan levo kotojel utan van... Mint ahogy ezt itt latod az en szovegemben is. A vesszo - vagy pont - csak akkor kell, ha a kotojelek kozti mondatresz a vesszo elotti szo mogott van kozvetlen - egyeb esetben nem. A pont mindent lezar, tehat nem kell kotojel pont komboval veszodnod. De a nagyobb szovegeket erdemes bedobni egy wordbe... Es a fele helyre se rakni vesszot ahova az F7 javasolja. Tessek vegiggondolni mit is tanultunk nyelvtanoran. Ha mar ket allitmanyod van es nem kototodo nyelvtani kapcsolatban vannak akkor kell vesszo. Ha meg igen akkor meg nem feltetlen... Aztan van kavaras a felsorolassal, meg egyeb baromsagok, de erdemes inkabb hangosan felmondani a problemas szovegreszt 3X a ful a legjobb nyelvesz. A magyar nyelv ugyanis eleg hijjan van a matrixba (tablazatba) rendezheto nyelvtani rendszabalyoknak.
Nah ha ebbol ki tudsz bogozni valamit minden gratulaciom! Se ekezet se semmi, es szokasomhoz hiven egyik szavamat a masikba oltom XD Sok sikert... Mellesleg mit irsz? Vagy csak fogalmazasorara kell?

varn88

varn88

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 147 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2009.01.02, 15:33

hmm. egy profival van dolgunk, bár ezek a tanácsok, nekem kezdő próbálkozó írónak talán jól is jöhetnek :)

zeddar45

zeddar45

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 2 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2009.01.02, 15:12

írni úgy kell hogy veszel a buksidba akármit és ahhoz vezetsz egy utat és leírod, először úgy ahogy jön(észre se venni leírtál 3-4 oldalt ha jobb pillanatodban vagy). azután elolvasod kb 100X rájössz hogy ez itt nem jó ott nem jó, javítasz, helyesírási hibákat veszel észre, rájössz hogy ez így nem jó. és ezt párszor eljátszod, és amikor már ott jársz hogy ha az amit írtál az neked is tetszik, akkor mutasd meg és kérj építő kritikát. ha nem azt kapsz hanem rövid modernet ( ezkaki eznemkaki és a miért az homályba vész) akkor arra ne figyelj mer attól nem lesz jó. kérd ki felebarátaid véleményét, stb. ha elkészült a nagy mű akkor meg pofátlankodj be íméllel valami jobban menő oldalhoz kiadóhoz. és hát mint szokták volt mondani fifti-fifti
lényeg az hogy sosem szabad feladni ha nem tetszik valami akkor arról te tehetsz így azt át tudod úgy írni ahogy neked tetszik. az írásban a lényeg magadnak örömet szerezés!

_xgigix (NPC/NJK)

_xgigix (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2008.05.12, 13:50

Hali Mindenkinek! Eléggé új vagyok még ezen a fórumon, de amint látom, itt írói tanácsokat is lehet kérni. Nos őszintén szólva én a kötűjel előtti írésjelekkel nem vagyok teljesen tisztában. Pontosabban, hogy mikor kell, és mikor nem. Nekem ez valahogy sehogy sem jön össze :buszke:

aures

aures

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 101 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2008.02.09, 10:13

Legyen üdvözölve mindenki! Halandó, halott, halhatatlan és gyermek!

_vépé (NPC/NJK)

_vépé (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2007.10.05, 14:32

Ez annyit jelent, hogyha egy mondta 3 soros azt azonnal ki kell torolni.

ez azért így, ebben a formában nagy butaság. ne vegyél egy kalap alá egy novellát, eposzt, regényt, esszét vagy lírát.

a tömör fogalmazás ritkán káros, igaz, de azért nem töröltetném ki Hraballal az oldalnyi mondatait, vagy akár a könyvnyi ömlesztett szövegeit. és még kismillió szerzőt lehetne citálni.

Engem néha kifejezetten zavarnak a rövid mondatok. Mármint regényeknél, novelláknál. Eposznál meg úgy sincs rövid mondat...:aaaaa:

skyboat

skyboat

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 473 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.11.30, 19:06

Teljes mértékben igazad van.

lenienn

lenienn

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1780 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.11.29, 12:48

Ez annyit jelent, hogyha egy mondta 3 soros azt azonnal ki kell torolni.

ez azért így, ebben a formában nagy butaság. ne vegyél egy kalap alá egy novellát, eposzt, regényt, esszét vagy lírát.

a tömör fogalmazás ritkán káros, igaz, de azért nem töröltetném ki Hraballal az oldalnyi mondatait, vagy akár a könyvnyi ömlesztett szövegeit. és még kismillió szerzőt lehetne citálni.

skyboat

skyboat

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 473 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.11.29, 11:22

Iginla:

Igaz nem teljesen a problemara a fokuszalva jegyzem meg, de szerintem minden irasnak jot tesz ha tomoren fogalmaznak benne. Ez annyit jelent, hogyha egy mondta 3 soros azt azonnal ki kell torolni. Es ha atolvasod az irasaidat gondold vegig vajon mit lehetne rovidebben, de azonos hatassal es lenyeggel atirni.Legyen az parbeszed vagy leiras.

_Iginla (NPC/NJK)

_Iginla (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2006.11.27, 12:59

Kezdem kapisgálni :) köszönöm

meg ezt a könyvcímet is, be fogom szerezni

Raon

Raon

Révész

• Fórumita
  • 712 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.11.26, 20:14

szia,
akkor még mindig tanács szinten, pontosítva :)

- Bocsánatot kérek! – mondta elszontyolodva a kislány, még mindig a rákiabálás hatása alatt volt.

- Igen, akkora mint a ház. Hát nem hallottad még a mesékből? – jegyezte meg gúnyosan, hogy azért mégis csak visszavágjon a beléfojtott szóért.

A fenti példában főleg a másodiknál érezhető a túlmagyarázás (az akkora, mint egy ház alapban is sejtet nem kevés gúnyt). Nem a párbeszédek utáni szövegekkel van a baj, hanem ha ugyanazt próbálod magyarázni, ami a párbeszédből is kiderülhet.

King írta Az írásról című könyvében, hogy általában a határozószók azok, amelyek elveszik az erőt a mondatokból - én is azt tudom tanácsolni, hogy a "hogyan?" kérdésre passzoló kifejezéseket csak indokolt esetben érdemes a szövegben hagyni. Az előbbi bejegyzésedben a "mérgeskedett" ugyan nem határozószó, de szerintem határeset - erre nincsenek evidenciák, kinek mi a stílusa ugye, én is csak azt mondom, ha van jobb, érdemes lecserélni. :cool:
üdv,
Raon

_Iginla (NPC/NJK)

_Iginla (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2006.11.25, 13:16

kösz
Persze, tanácsokra mindig vevő vagyok. :dilis:

- Bocsánatot kérek! – mondta elszontyolodva a kislány, még mindig a rákiabálás hatása alatt volt.

- Igen, akkora mint a ház. Hát nem hallottad még a mesékből? – jegyezte meg gúnyosan, hogy azért mégis csak visszavágjon a beléfojtott szóért.

Most lehet nem egészen értettelek, de akkor pl ide sem kellenének a magyarázatok? Most szövegkörnyezetet nem tennék, mert az kicsit sok lenne ;)
Nemtom, nekem a párbeszédeimben majd minden mondat után van magyarázat mikor írom. Visszaolvasva szoktam kiszedegetni azokat,amik már túl szájbarágósnak tünnek. Velem előfordult párszor, hogy olvastam egy könyvet, és a sok gondolatjeles mondat olvasása közben, sokszor előről kellett kezdenem, mert elvesztettem a fonalat. Ilyet nem szeretnék. (vagy csak én voltam hülye olvasáskor? :) )

Raon

Raon

Révész

• Fórumita
  • 712 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.11.25, 09:22

Iginla:
Szerintem erre két lehetőséged biztos van. A legegyszerűbb, vizuális eszköz, ha a harmadik fél szavainál nincs gondolatjel, esetleg dőlt betűvel is szeded a szövegét, ezzel egyértelműen látszik, hogy eltér az alap párbeszédtől.

pl:
- Elvesztettem a karórám! - mérgeskedett Béla.
- Nézd meg a fotel alatt! - jött a tanács Gézától.
Ott van a farzsebedben te mamlasz! - szólalt meg a nőt ábrázoló kép a falon. (csak Béla fejében, úgy hogy a másik csóka nem hallotta)
- Á, kösz! - blabla Béla.

A másik - szerintem elegánsabb - módszer, ha nem szeded dőltbetűvel a szöveget (ez túl direkt, meg a nagyok sem használják így - bár a gondolatjelet itt is mindenképp érdemes elhagyni, mintha belső monológ menne), de nem is írsz hozzá magyarázatot narrátorként, hanem a karakteren keresztül mutatod be, mi történt. Ebben az esetben az olvasó onnan tudhatja meg, ez a hang Béla fejében szólt, ahogy Béla reagál.

pl :
Ott van a farzsebedben te mamlasz! - szólalt meg a nőt ábrázoló kép a falon. Béla megdöbbent, ahogy a másikra nézett. Ő nem hallotta a hangot?

Ha meg hangtalan/telepatikus párbeszéd megy, akkor az mehet gondolatjelek nélkül, mintha belső monológok lennének (csak egyértelmű legyen, mikor ki beszél).

Egyébként ha elfogadsz még egy tanácsot: a párbeszédek kommentjeiben narrátorként ne értelmezd a szöveged. Az "elveszett a karórám!" mondatban benne van, hogy a karakter zaklatott, nem kell odaírni mögé, hogy mérgeskedett. Ha ez a párbeszédből és a szövegkörnyezetből nem derül ki egyértelműen, akkor a párbeszéddel baj van. Ha meg kiderül, akkor nem kell tovább magyarázni. :)

Hajrá!
üdv,
Raon

Módosította Raon: 2006.11.25, 09:24

_Iginla (NPC/NJK)

_Iginla (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2006.11.25, 01:18

Szeretnék egy kis segítséget kérni. Valószínű hogy olvastam már hasonlót, sőt biztos, de azt szeretném megkérdezni, hogy hogyan jelöljük azt, ha egy párbeszéd nem hangosan zajlik? (nem emlékszem már)
megy a párbeszéd 2 ember közt, és egyszercsak beszól egy harmadik is, de csak az egyik emberhez, és úgy hogy csak a fejében hallja. Ilyen telepatikus hülyeség.

pl.
- Ott van a farzsebedben te mamlasz! - szólalt meg a nőt ábrázoló kép a falon. (csak Béla fejében, úgy hogy a másik csóka nem hallotta)

A harmadik mondatot hogyan jelölöm? Mert ez végülis csak a fejében szólal meg.
és mi van akkor ha a két szereplő így kommunikál egymással? (hangtalanul)

kösz a feleleleletetetetet :)

Módosította Iginla: 2006.11.25, 01:25

skyboat

skyboat

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 473 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.10.24, 13:05

Sok ver. Felolem.....................

_Eloise (NPC/NJK)

_Eloise (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2006.10.07, 20:19

Igen. Sok vér, sok félelmetes, sok gyilkos baba... Chucky, vagy az iszonyatosan érdemtelen és fájdalmasan rossz filmben szereplő gyilkos magzat (ez a film címe is - már mint Gyilkos magzat). :P
Már a címtől sikitozni lehet...

Igen 2. Redguy valóban konstruktív vala.

Redguy

Redguy

Stray Bullet

• Fórumita
  • 866 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.10.04, 03:53

Ki mit csinál, amikor félelmet, borzongást akar kiváltani az olvasokból, vagy azt akarja, hogy baljóslatú, melankolikus legyen az írás?

Az APEH ilyenkor az úgy kezdi a dolgot, hogy "Amennyiben nyolc napon belül..." Biztos a hatás. :rohog:

Hogy konstruktív is legyek: ha olvastál olyasmit, ami ilyesmit váltott ki belőled, akkor olvass még nagyon sokat és tanulj. Efféle kérdésekre nem fogsz választ kapni sem tőlünk, sem mástól mert minden szerző, minden helyzet és minden könyv más és más megoldást igényel, ráadásul ekkor még egy szót sem szóltunk a különböző ízlésű és lelkivilágú olvasókról. Olvass nagyon sokat, élj, gyakorolj, de soha ne hidd el, hogy egy fórumon fogsz megtanulni írni. Ez egy szakma; évek, évtizedek kellenek a megtanulásához és biztos receptet soha a büdös életben nem fogsz kapni.

P. J. Montesano:

Altalban a kornyezet leirasaval is konnyeden megteremtheted az alap hangulatot.

Peldaul:
A tavaszi fecskek vidaman csiripeltek a zoldello agakon.

vagy

A reggeli dermeszto homalyt egy  maganyos varju karogasa torte meg.

Ez igen kivalo felvezetes.

Nem sértésképpen, de mindkettő igen gagyi mondat, a homályt megtörő károgás meg ráadásul egy ordas képzavar is. Maradjunk inkább a sok vérnél. :lol:

Módosította Redguy: 2006.10.04, 04:00

PJ_Montesano

PJ_Montesano

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 572 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.10.03, 18:34

Kösz a segítséget :rohog:

skyboat

skyboat

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 473 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.10.03, 13:37

P. J. Montesano:

Altalban a kornyezet leirasaval is konnyeden megteremtheted az alap hangulatot.

Peldaul:
A tavaszi fecskek vidaman csiripeltek a zoldello agakon.

vagy

A reggeli dermeszto homalyt egy maganyos varju karogasa torte meg.

Ez igen kivalo felvezetes.

Raonnal is egyet kell ertenem.

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]