Ugrás tartalomhoz

Fotó

Írástechnika

• Válasz írásához lépj be
290 hozzászólás érkezett eddig

Raon

Raon

Révész

• Fórumita
  • 712 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.10.03, 07:19

NUlysses:
Az se rossz. :leborul:

Montesano:
Első közelítésben azt érdemes szem előtt tartani, hogy a sejtetés/lélektani borzongás mindig hatásosabb, mint a vérben tocsogás. Írástechnikailag ez azt jelenti, hogy érdemes kerülni bizonyos kifejezések használatát. Ne azt írd le, hogy retteg, fél, bizonytalan, hanem ezt a karakter gondolataival, érzéseivel, reakcióival próbáld érzékeltetni - úgy az olvasó is könnyebben beleélheti magát (ábrázolj, ne jelzőkkel élj).
A másik hasznos trükk, ha konkretizálsz - a bizonytalantól való félelemnél hatásosabb, ha az olvasó is, és/vagy a szereplő is tudja, mitől kell tartania. Sarkított béna példa: úgy megy a főhős egy elhagyatott házba, hogy tudja, jó eséllyel ott van a gyilkos, de oda kell mennie, hogy megmentsen valamit. Az efféle feszültségkeltéshez nyugodtan használj filmekben bevált paneleket.
Melankólikusnál dettó, csak itt nagyobb szerepet kaphat a belső monológ.

Sok sikert!
borúra derű,
Raon

NUlysses

NUlysses

Újdonsült fórumozó

• Fórumita
  • 17 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.10.02, 16:25

Írni kell bele véret. Soook véret.

PJ_Montesano

PJ_Montesano

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 572 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.09.30, 18:03

Lenne egy kérdésem (ha már beszéltetek erről akkor bocs, nincs időm végigolvasni az egész téámát :sor:). Ki mit csinál, amikor félelmet, borzongást akar kiváltani az olvasokból, vagy azt akarja, hogy baljóslatú, melankolikus legyen az írás? Milyen eszközöket lehet ilyenkor alkalmazni?

Módosította P. J. Montesano: 2006.09.30, 18:04

_Con Kyra (NPC/NJK)

_Con Kyra (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2006.09.30, 17:58

P. J. Montesano

Bármi előfordulhat :D ;)
De kedvem lenne, csak időm/ötletem nem igazán :sor: :aboci:

És:
nemrég rájöttem, hogy a rajzfüzet kitűnően alkalmas jegyzetekre, pláne, ha az óra unalmasnak bizonyul :D

Módosította Con Kyra: 2006.09.30, 18:00

PJ_Montesano

PJ_Montesano

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 572 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.09.27, 20:49

Oké semmi gond... de hátha meggondolod még magad :aaaaa:

:)

_Con Kyra (NPC/NJK)

_Con Kyra (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2006.09.27, 15:13

paff... Semmi új. :dilis:
Egyelőre annak örülök, hogy a saját világomban sikerült haladnom valamit novella terén... egyre inkább tartok attól, hogy nem lesz ötletem Vallandiára :ok: :leborul:

Jonathan_Wright-Phillips

Jonathan_Wright-Phillips

Hóelf Herceg

• Fórumita
  • 597 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.09.22, 19:10

Kyra: mi újság novi-ügyben? :aboci:
:bor:

_Therion (NPC/NJK)

_Therion (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2006.08.28, 16:32

OFF
Sikerült összehoznom egy novellát. Semmi köze a fantasy-hoz, némiképpen humoros. Akit érdekel, itt van a link: Lakoma
Sajna az ftp-m nem működött, rapidshare-re tettem fel, alant a free-re kell kattintanotok az oldalon.
Természetesen érdekelnének a vélemények, de nem kell a sárga földig lehordanotok. Első novella, köszi és bocsi az offért.
ON

_Therion (NPC/NJK)

_Therion (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2006.08.27, 20:07

Iginla: elvileg ment egy üzenet, nem szerettem volna szétoffolni a témát.
Ötlet, na az pont nincs. Majd gondolkodom. A vázlat meg jó dolog, azt hiszem, ezentúl használni fogom. Köszi.

Jonathan_Wright-Phillips

Jonathan_Wright-Phillips

Hóelf Herceg

• Fórumita
  • 597 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2006.08.27, 18:31

Con Kyra: oké, várjuk a novit! :dilis:

_Iginla (NPC/NJK)

_Iginla (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2006.08.27, 13:20

Hát fajom az bizony még nincs, kérdésem azonban van.
Kinek mi ad ötletet egy-egy novella megírásakor? Tegnap belefogtam volna egy megírásába, de pár sor után otthagytam az egészet. Tiszta vontatott volt, semmi cselekmény... rémes.

Nekem az olyan novella, amelyiknek van tuti befejezése is, tehát már az egészet elképzeltem eltart vagy egy hétig is. Nem a megírás, mert az kb. 3 nap, mondjuk ez hossztól függ. Az agyalás rajta, az szokta elhúzni a dolgot.
Az olyat amelyiknek épp csak a váza van meg, de emellet semmi konkrét befejezése nincs, azt meg elkezdem írni, és ahogy esik úgy puffan. Azért az előre kitalált, úgymond "fejben kidolgozott" jobban szokott sikerülni. :dilis:
pl:
a Narbo ostroma előre kitalált volt, míg annak a következő részei már csak "esikpuffan" szerűen jöttek.
A Siphonia ostroma szintén előre kitalált, míg a hajós kaland, a 2. része jött ahogy jött, írás közben.
A Fájdalmas múlt megint inkább az első kategória, bár...
Na mindegy, egyébként nem vagyok teljesen hülye :ugri:

_Iginla (NPC/NJK)

_Iginla (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2006.08.27, 13:04

Therion:
annyit írtam "szalonképeset", amit a linknél megtalálsz. Dátumozva is vannak. kb másfél éve jött létre az első?

Én is gépbe írom, de ha ötletem van, azt egy füzetbe szoktam felvésni. Bár ez általába egy-két szó. Hogy később ne felejtsem el. :dilis:

OFF
Szereted a Therion-t? Vagy csak véletlen névválasztás?
ON

Kyra, Montesano:
Akkor használom nyugodt szívvel a sötételfeket, mondjuk még sokára jönnek képbe. :ugri:

Nem hiszem hogy lesz vadpocok, se vértyúk, de ki tudja :sor:

_Therion (NPC/NJK)

_Therion (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2006.08.27, 11:48

Hát fajom az bizony még nincs, kérdésem azonban van.
Kinek mi ad ötletet egy-egy novella megírásakor? Tegnap belefogtam volna egy megírásába, de pár sor után otthagytam az egészet. Tiszta vontatott volt, semmi cselekmény... rémes.

_Con Kyra (NPC/NJK)

_Con Kyra (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2006.08.27, 11:12

Ki hová szokott írni? Gépbe, vagy pedig füzetbe?

Csak gépbe, mert könnyebb eligazodni rajta és nem is kell bemásolni utólag.

Én is általában gépbe írok, de akad jónéhány füzetem is, tele ötletekkel meg részletekkel :D Ha gépbe van írva, akkor jobban átláthatod, és könyebben megtalálsz dolgokat benne. És gépelni könyebb, mint ceruzával/tollal írni :D
Van valakinek esetleg ilyen házilag kidolgozott faja? Én többe is belekezdtem, de ezek közül talán egy vagy kettő van majdnem kész stádiumban... más kérdés, hogy életképesek lennének-e :dilis:

P. J. Montesano
Bor vagy VBK :ugri: de csak ha lehet :sor:

PJ_Montesano

PJ_Montesano

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 572 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.08.27, 11:00

Ki hová szokott írni? Gépbe, vagy pedig füzetbe?

Csak gépbe, mert könnyebb eligazodni rajta és nem is kell bemásolni utólag.

Módosította P. J. Montesano: 2006.08.27, 11:01

_Therion (NPC/NJK)

_Therion (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2006.08.27, 10:58

Iginla
Most, hogy másodjára is végigolvastam, érdekes módom még jobnak találtam a novellát.

Nem mondtam hogy ne zavarjon senki, amíg tanácskozunk? kérdezte az őröktől kissé indulatosan-Bocsáss meg nagyvezér, de ez az ember fontos híreket hozott

Ezt gondoltam kicsit sablonak, de most, hogy megnéztem, mást nem nagyon lehetne írni...

Igen – bólogatott a kislány -, de
- Nincs de , szólt az asszony kicsit erélyesebben,

Még ez, de nem vészes...
Mióta is írsz novellákat? Mert ahogy látom, kezdesz rátalálni a stílusodra...
Montesano, igazad van.
Érdekelne még valami: Ki hová szokott írni? Gépbe, vagy pedig füzetbe?

Módosította Therion: 2006.08.27, 10:59

PJ_Montesano

PJ_Montesano

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 572 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.08.27, 10:52

Amúgy szerintem a világ teremtéséről novellát írni nem érdemes, inkább pl. valami fontos történelmi eseményről, vagy bármi másról.

PJ_Montesano

PJ_Montesano

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 572 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2006.08.27, 10:44

Jah, szerintem is előnyösebb a klasszikus fajokat (is) használni. Ezt rengetegen megtették már és egyáltalán nincs lopás íze ennek. A khál faj sem csak a MAGUS-ban van, ha jól tudom pl. a Morrowind nevű játék világában is vannak ilyesmi lények, a Kádzsitok. Ha teljesen új fajokat találnál ki akkor lehet, hogy egyes fantasyt kedvelő olvasoknak amiatt lesznek fentartásai. De ha vannak jó ötleteid új fajokkal kapcsolatban, amik talának a világ hangulatához, akkor szerintme mindenképp érdemes kidolgozni őket :ugri:
A békanyakú vadpocok mellett kidolgozhatod a vértyúkot is :D
A remekműved, amit most írsz, majd engem is érdekelne :sor:

Con Kyra boroskupa szmájt megpróbálunk keríteni valahonnan, vagy elég lenne egy Gin tonikkal smile is? :dilis:

Módosította P. J. Montesano: 2006.08.27, 10:46

_Con Kyra (NPC/NJK)

_Con Kyra (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2006.08.26, 22:53

Üdv mindenkinek! :D

Jonathan Wright-Phillips, P. J. Montesano
Még nem tudom biztosra, hogy meg tudom-e írni :sor: (meg hogy időm hogy engedi majd, mert hozzá se szagoltam a jelenlegi történeteimhez hónapok óta :D ) de olvasgattam már az oldalon, akadt is egy-két ötletem, és asszem kérdésem is lesz, csak most nem jut eszembe egy se :ugri:
(jah, és ha lehet, akkor kérnék egy boroskupa szmájlit, mert a sört azt nem szeretem :D )

Therion
Szerintem is a novellákkal jó kezdeni.
Hogy mit írjon az ember elsőnek? Nekem mindig alappróblélám, hogy az első mondta/bekezdés valahogy írtó nehezen akar összejönni :D de aztán egész jól haladok... szvsz nem kell sablont követni, az a legjobb, ha folyamatosan adagolod, hogy az olvasó egyre többet tudjon meg, anélkül, hogy unalmassá vállna a történet. Én például így próbálok írni, de sokat szoktam dolgozni azon, hogy erre odafigyeljek.
És én szívesen látom az újoncokat, mivel magam is az vagyok :) Szvsz ez a téma azért van, hogy ezeket megbeszéljük és segítsük egymást.
:D (remélem, te szereted :P )

Iginla
Is-is. Alkothatsz új fajokat is, de szerintem az kényes munka, és sok odafigyelést igényel, alaposan végig kell gondolni, mi miért olyan az adott fajban (én egy fajt próbáltam kreálni, fejlesztésük még mindig folyamatban, de szépen alakulnak :dilis: ), de ha jól sikerül, akkor örülhet az ember magának :)
A khálok - ha jól tudom - csak a magus rendszerében vannak.
A drow-k pedig sötételfek, és több rendszerben, történetben is előfordulnak.
Szerintem ez nem elcsórás, mert akkor senki se írhatna például az elfekről, orkokról.

...békanyakú vadpocok...

ezt pedig léci dolgozd ki :D :)

Bocsi, ha egy kicsit hosszúra sikeredett. Remélem, mindnyájunk épülését szolgálja majd :pipe:

_Iginla (NPC/NJK)

_Iginla (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2006.08.26, 22:46

Most olvastam végig a Narbo ostromát. Tetszett a címe, ezért fogtam bele. Nagyon tetszett, végig izgalmas történet volt, minden elismerésem. És ez nem udvariasság  :dilis:  Egy-két sablonszöveget is láttam, de ez még belefér. Minden elismerésem. Tudom, nem ma írtad, úgyhogy amint tudom, elolvasom Nia történeteit is, aztán pedig az újabb írásaidat.

Kösz :ugri: Még új vagyok, úgyhogy tényleg nem kötözködésképp: a sablonszövegegek alatt mikre gondoltál?

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]