Ugrás tartalomhoz

Fotó

Írástechnika

• Válasz írásához lépj be
290 hozzászólás érkezett eddig

fremen

fremen

Újdonsült fórumozó

• Archívum
  • 35 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.11.20, 20:14

Ezekkel csak egyet tudok érteni.
De annyit azért még hozzá tennék, hogy bármiről is legyen szó elképzleni könnyebb, mint papírra vetni. :pirul:

Ansilitir

Ansilitir

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 122 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.06.18, 18:36

H!

>>>>>[Hú, de régen volt errevalami! Na mindegy, az előző témához visszatérve, ha érdekel még valakit:
Szóval szerintem, a valósághoz mindenképpen köze lesz a műnek bármi legyen is, mert aki írja is a "valóságben" él. És bármennyire is vonatkoztatsz el, a valóság alapjait nem törölheted ki a történetből. Másrészt én pl borzasztóan útálom az olyan történeteket, amibe az író a saját korát egy az egyben beollózza, és esetleg csak más nevet ad a dolgoknak, de a kapcsolat egyértelmű. ;)
Csak szórakoztató művet megint nehezen tudok elképzelni, mert egy írói alkotásnek jó esetben van cselekménye, ha van cselekménye, akkor vanbenne konfliktushelyzet, amiben pedig szükségképpen értékek/érdekek ütköznek egymással. Ez esetben pedig a történet óhatatlanulszólni fog ezek érvényességéről/helyességéről.
>>>>>[Jó persze értem , hogy a gondolatok mélyreszántósága sem mindegy, de jól esett egy kicsit kötözködni:):cyber:]<<<<<
Remélem,azért elolvas valaki:):cyber:]<<<<<
[Ansilitir]

Daneel

Daneel

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 4352 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2005.05.02, 23:25

Kedves Anilla_Draconis!

Első benyomás alapján nem "művészlélek" vagy, hanem fegyelmezetlen. És látszólag el vagy maradva az egyik legfontosabb "művészi" erényben, a lényeglátásban.

Nekem mindössze a megrögzött mérnöki hangnemmel volt problémám. Sajnos édesapám is szereti számokban látni a dolgokat, ezért is nem érti a hóbortomat...

Felidézem, mit idéztél be, ami neked "mérnöki hangnem" volt:

Talán úgy tudnám megfogalmazni, hogy kell az alkotásba egyfajta egészséges integritás, ami nem akarja az olvasót megváltoztatni...

Ez egy érzés. Vagy szélsőséges esetben egy cél. De hol vannak itt számok, vagy egyáltalán kimért tervezés?

Nem lelombozni akarlak, csak attól szeretnélek óva inteni, hogy annyira látni akard magad valaminek, hogy a láttatás - pótcselekvésként - előtérbe kerüljön a megéléssel szemben.

Üdv,

Daneel

Anilla_Draconis

Anilla_Draconis

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 424 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.04.24, 16:48

Üdv!

Most hirtelen olyan picinek és naívank érzem magam! :D De köszönöm az építő tanácsokat!
Nekem mindössze a megrögzött mérnöki hangnemmel volt problémám. Sajnos édesapám is szereti számokban látni a dolgokat, ezért is nem érti a hóbortomat...

Az, hogy "csak úgy jön" nálam úgy néz ki, hogy jön valahonnan egy ihlet, ami valahol mélyen megmarad, és amikor nekiállok írni, akkor szépen előjön. Az már más kérdés, hogy hogyan írom le...

Ha belegondolok, akkor én is írok vázlatot, csak nem vetem papírra. Ennek van pár hátránya, és vannak előnyei is, de ezt fölösleges részleteznem. :D Meg írás közben amúgy is változik nálam a "jövő".

De persze az is lehet, hogy nem ez volt a bajod, ez esetben viszont mondd el, hogy mi a gond, mert a hozzászólásaidat kicsit nehéz értelmezni.

Ezért én kérek elnézést! Ma eléggé zavarodott vagyok/alváshiány/... :gonosz: :rohog:

meg hiányos is...

Drac

Módosította Anilla_Draconis: 2005.04.24, 16:49

Hanna

Hanna

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1706 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2005.04.24, 15:21

Anilla:
A tudatosság és a szerkesztés nem föltétlenül hátrány, ha az ember írással foglalkozik. E kettő nélkül nem születhettek meg volna olyan világirodalmi remekek sem, mint A rózsa neve, az Orlando, az Isteni színjáték, a Mario és a varázsló és még sorolhatnám. A "csak érzésből" írás és a "csapoljuk meg a tudatalattit" csak akkor működik, ha az író azzal a szerencsés alkattal rendelkezik, hogy ösztönösen is képes igazodni valamiféle szerkezethez vagy fókuszhoz.

Az elismert és nagynak tartott írók sem mind beszívott lepkeként csaponganak, hanem sokszor többéves tervezgetés előzi meg az írást, és legalább vázlatszinten rendelkeznek valamiféle elképzeléssel a készülő mű szerkezetéről.

Természetesen ezalatt hosszabb prózai és epikus műveket értek, a hangulatpittyputtyhoz valóban nem kell sokat gondolkozni.

A művészet nem "csak úgy jön" - az írástechnika pedig a technikai alapokról szól. Olyan ez, mint anatómiát tanulmányozni, mielőtt az ember belevetné magát az Utolsó vacsora megfestésébe. Nem értem, miért kifogásolod a józan áttekintést és az írástechnikai alapok közérthető boncolgatását - az ihlet villámcsapásszerű pillanatáról úgysem nagyon tudnánk egymásnak mit mondani, nem igaz?

De persze az is lehet, hogy nem ez volt a bajod, ez esetben viszont mondd el, hogy mi a gond, mert a hozzászólásaidat kicsit nehéz értelmezni.

Anilla_Draconis

Anilla_Draconis

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 424 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.04.24, 15:08

Üdv!

Elnézéseteket kére az előbbeik miatt! Én mindössze a mérnök hangnemen buktam ki. Talán így is fel lehet fogni, ami nem rossz, csak másféle alkotások születnek belőle. Nem pont az én ízlésemnek megfelelő, de én csak egy vagyok a sok közül... magyarán nem számítok.
Ha megnemértett zseint játszanék, akkor önmagammal tolnék ki, mert:
-rendesen van mit csiszolni a műveltségemen
-ha sokat vitatkoznánk akkor valószínűleg a saját csapdámba esnék( :D )
-elmélet... hmm... ezzel látod még nem foglalkoztam. ebben le is vagyok maradva tőletek. :gonosz:
-az ellenkezőjét bizonyítanám, ezért szép csöndben arrébb állok... :rohog:

Redguy: tudod az életben minden relatív... fiatal test, öreg lélek... de talán igazad van! Kihalófélben lévő állatfajta az enyém...:D

Én ezzel befejettnek tekintem a dolgot...

Drac

Redguy

Redguy

Stray Bullet

• Fórumita
  • 866 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2005.04.23, 16:47

Az pedig, hogy miről szól egy mű, hát arról, ami benned van!!! Te magad vagy az, akitől a műved világa függ!! Ezzel válaszoltam a két valóság közti kapcsolatra... Én pl szabadon kezelem a véletlent, és a lehetségest...

Nomindegy... egy művészlélek válaszát hallottátok.

Drac

Lúzer. :gyagya:

Lac

Lac

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1787 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.04.23, 16:31

Drac:

Nem szoktam a "felépítésen" gondolkozni... minek?? ami kell, az úgyis mind bennem van!! Csak magamba kell néznem mélyen, és ott a válasz/folytatás!!!!

&

Az pedig, hogy miről szól egy mű, hát arról, ami benned van!!! Te magad vagy az, akitől a műved világa függ!! Ezzel válaszoltam a két valóság közti kapcsolatra... Én pl szabadon kezelem a véletlent, és a lehetségest...

Ez mind nagyon szép és jó és romantikus és húha és !!!, de ezek után valószínűleg a legtöbb kanonizált művész megkérdőjelezné a lelked művészségét, de hogy azok mind, akik kicsit is értenek a művészetelmélethez, az hétszentség.
Parancsolj, most megkaptad a magaslabdát, hogy megnemértett fiatal zsenit játtszhass.

Anilla_Draconis

Anilla_Draconis

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 424 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.04.23, 11:31

Üdv!!

Nem akarok senkit felidegesíteni, vagy vitatkozni, de némelyetek úgy bezsél, mint egy mérnök, és nem úgy, mint egy író!!
Ez a véleményem persze származhat onnan is, hogy erősen művészlélek vagyok, de akkor is...
Nem szoktam a "felépítésen" gondolkozni... minek?? ami kell, az úgyis mind bennem van!! Csak magamba kell néznem mélyen, és ott a válasz/folytatás!!!!

Talán úgy tudnám megfogalmazni, hogy kell az alkotásba egyfajta egészséges integritás, ami nem akarja az olvasót megváltoztatni...

Ezzel kapcsolatban én egy nagyon felháborodott, és dühödt hozzászólást írtam, volna, de ezt már letárgyaltátok, és/mint azt már mondtam/ nem áll szándékomban vitatkozni.

Nomindegy... egy művészlélek válaszát hallottátok.

Drac

_Dragonheart (NPC/NJK)

_Dragonheart (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2005.04.20, 22:53

Kis OFF:

Megújult és folyamatosan bővül a "GothX" Online Magazin !

A célja olyan -elsősorban- goth/dark szellemű, stílusú alkotások bemutatása, amelyek értéket képviselnek.
Emellett találhatók még rajta: novellák, versek, életrajzok, filmkritikák, zene, könyvajánlók és kritikák, amatőr írók művei, történelmi érdekességek, cikkek, stb.
Néhány név ízelítőnek: Poe, Lovecraft, Bierce, Faulkner, King, Wilde, Babits, Depeche Mode, Nightwish, Giger...
A frissítés folyamatos, csak az idő szab neki határt!
Reméljük, minél többen látogatjátok és szórakoztok kellemesen az oldalon!
A címe: www.gothx.fantom.hu

Az OFF-ért elnézést mindenkitől, de egy kattintást talán megér!

Módosította Dragonheart: 2005.04.20, 22:54

Magyar

Magyar

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 472 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.04.14, 18:45

Egy műben nem elég a fantázia szerintem sem, lehet jó az alapsztori, ha az >>író<< nem képes élvezetesen leírni... ezért kell érthetően felépíteni egy eseménysort, s egyben az egész történetet is, ha többről is szó van...az hogy mozaikos-e az eseménysor vagy sem ugyancsak befolyásolja az írás módját. Ha fel van építve az eseménymenet, és tudjuk már azt is hogy milyen műfajban írjuk meg a kívánt dolgot, akkor kell csak igazán figyelnünk arra, hogy mit írunk le és mit nem. Mert így könnyű beetetni az olvasót, hogy a kalap tényleg az egy elefántot nyelt kígyót rejt magába... Az hogy egy általunk elképzelt világban vagy egy már más által kitaláltban írunk azt az írás elején jelölnünk kell, s ez az ami igazán befolyásolhatja azt hogy mi is az elképzelt vagy sugallt valóság... tehát lehet a fordítoot gravitáció is része annak, ha a világ megengedi sőt akár még a dimenzióugrás meg Luke Skywalker vízipisztolya is, bármi lehet, csak illeszkedjen a mű világába...

turin

turin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 3228 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2005.03.28, 10:02

A kérdés talán inkább az volt, hogy ennek az elképzelt illetve sugallt valóságnak kell-e kapcsolatban lennie a "valódi" valósággal (és ha igen milyenben).

Ha nincs kapcsolata, nincsenek meg az összekötő szálak, romba dől az egész. Értelmetlen, céltalan (még öncélúnak sem mondható) egymás mellé rakosgatott szavak halmaza.
Az olvasó (most ne soroljunk ide egy bizonyos értelmi szint alattiakat) megérzi, ha nincs kapcsolat a "mű" és a valóság szövete közt. Kilóg a lóláb, és attól a ponttól kezdve az egész firkálmány hiteltelenné válik.

Úgy is mondhatjuk, hogy egy műalkotás nem szólhat másról, csak a valóságról.

(Ha most vki a hiteltelenségen a fordított gravitációt, és más efféle fikciókat ért, annak U2-ben szájbarágom, mire is gondolok. :dilis: )

_Dragonheart (NPC/NJK)

_Dragonheart (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2005.03.08, 23:41

"Talán úgy tudnám megfogalmazni, hogy kell az alkotásba egyfajta egészséges integritás, ami nem akarja az olvasót megváltoztatni..."

>> A művészet alapvetően változtatja az embert, legyen az bármelyik válfaja. Emellett -többek közt persze- pont ez az egyik fő lényege. A művekből áradó gondolatok, érzések és minden egyéb befolyásolja azt, aki élvezi ezt a bizonyos alkotást és ily módon tudatmódosító szerepkört is betölt. Ezek azok a fő művek, amelyeket az utókor klasszikusnak tekint. Mindazon írások, amelyek nem próbálnak meg egyfajta utat mutatni az olvasójának, azok elvesznek a süllyesztőben; de legalábbis tiszavirág-életűek.

"A kérdés talán inkább az volt, hogy ennek az elképzelt illetve sugallt valóságnak kell-e kapcsolatban lennie a "valódi" valósággal (és ha igen milyenben)."

>> Teljességgel az írótól, de még inkább az írás műfajától függ. Egy fantasyban ugyebár a "valódi valóság" ezreléke jelenhet csupán meg, a többi része fikcionális. A sci-fi a valóságot próbálja meg nyomon követni elsősorban; a technika fejlődését felgyorsítani, ám mégsem teljességgel elveszvén a képzelt jövőben. Az olvasótól függ, hogy mennyire képes elrugaszkodni a valóságtól és ebbe a kitalált világba utazni; az írótól pedig az, hogy mennyire képes elhitetni az olvasóval, hogy amit elé tár, az igenis megtörténhet. Ha az olvasó elhiszi, hogy a sárkány vagy a lézerfegyver létezhet/ett, akkor már sínen van az ügy.
Éppen ezért veszélyes egy teljességgel fiktív világba helyezni a történetet, ahol minden más, mint a valóságban, hiszen ebben az esetben egy lexikont kell mellékelnünk a szövegben, ami megmagyarázza a nem "valós" gravitáció lényegét, bizonyos élőlényeket és egyéb apróságot, amelyek egyenként elosztva a történetekben megemészthető és elképzelhető -felfogható-, ám mindez sűrítve káoszba fullad. Valamennyire a realitás talaján kell maradni ahhoz, hogy az írás tényleg élvezhető legyen és megfelelő módon felépíteni, hogy elhihessük: a kalap valójában egy elefántot nyelt óriáskígyó.

Daneel

Daneel

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 4352 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2005.03.08, 22:44

nadire: nem teljesen értem, mit akarsz ezzel mondani... Egy valóság felépül az olvasó képzeletében. Az író írás közben érezheti úgy, hogy megismer vagy felépít egy világot. A kérdés talán inkább az volt, hogy ennek az elképzelt illetve sugallt valóságnak kell-e kapcsolatban lennie a "valódi" valósággal (és ha igen milyenben).

Redguy: lehet, nem tudom. Nem vagyok művész, inkább csak saját és ismerőseim szórakoztatására szoktam ezt-azt írkálni. A témához idevágónak tűnt a gondolat... Elnézést, ha nem volt az.

Redguy

Redguy

Stray Bullet

• Fórumita
  • 866 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2005.03.08, 20:12

[Én a mellett kardoskodtam, hogy a művészetnek morálisan "helyesnek" kell lennie. Ezzel nem azt mondom, hogy csak jó dolgokról szólhat, vagy hogy feltétlenül egy adott nézőpontot kell népszerűsítenie... Talán úgy tudnám megfogalmazni, hogy kell az alkotásba egyfajta egészséges integritás, ami nem akarja az olvasót megváltoztatni...

(Radio edit mode on)

Megfogalmaznád ezt egyértelműbben? Ez kicsit olyan... várjunk, mi is a szó, amit keresek... Oh, megvan! Értelmetlen.

(Fading)

nadire

nadire

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 225 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2005.03.08, 17:40

Daneel: csak az elgondolkodás kedvéért, véletlenül se vitázás végett ;)

A barátod álláspontjához vetném hozzá Esterházy Péter egyik gondolatát (nem szó szerinti idézet) miszerint, talán sokkal jobb/szebb az írás folyamán a szavakkal nem leképezni a valóságot, hanem felépíteni azt belőlük.

pá,
nadire

Módosította nadire: 2005.03.08, 17:41

Daneel

Daneel

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 4352 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2005.03.07, 21:43

Kérdezhetek valamit? Senki nem szokta MONDANIVALÓra építeni a műveit? Nálam alapvető, hogy az ötletet azonnal összekapcsolom azzal, hogy mit akarok kihozni az írásból, és a kettő gerjeszti egymást. Itt nem ilyen prófétáktól megszokott okosságokra gondolok, hanem akár a "csattanóként" is emlegetett dologra, a pofonra, ami után csak ülök az írás előtt, és az agyam egy magasabb fordulatszámon kezd pörögni :D

Stonehenge:
Erről volt itt egyszer egy hosszabb beszélgetés, aminek, ha jól tudom, az lett a vége, hogy egy írásnak szólnia kell többnyire valamiről, ha meg akarja érinteni az olvasót, viszont könnyen előfordulhat, hogy az író annyira csak a mondanivalóval foglalkozik, hogy beletolja az olvasói képébe. Nagykanállal, durván. Nesze, morál! Ami nyilván a ló túlsó oldala...

Érdekes kérdés. Mennyire mondanivaló egy hangulat? Egy érzés? Sokszor talán ez a lényeg egy műben.

Nemrég volt egy vitám egy barátommal. Ő úgy tartotta, hogy a művészetnek alapvetően leírónak kell lennie - vagyis egy alkotás szóljon a világról, és ábrázolja olyannak, amilyen. (Persze eszköznek lehet elvont környezetet találni, ez mindegy.) Én a mellett kardoskodtam, hogy a művészetnek morálisan "helyesnek" kell lennie. Ezzel nem azt mondom, hogy csak jó dolgokról szólhat, vagy hogy feltétlenül egy adott nézőpontot kell népszerűsítenie... Talán úgy tudnám megfogalmazni, hogy kell az alkotásba egyfajta egészséges integritás, ami nem akarja az olvasót megváltoztatni...

Vaszilij

Vaszilij

Csendes szemlélődő

• Fórumita
  • 123 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2005.01.22, 21:20

A címnek végül is az a fő feladata, hogy figyelemfelkeltő legyen, és kedvet csináljon az íráshoz. Igazából nekem sincs semmilyen receptem ezzel kapcsolatban.

Van, amikor már az írás kezdetén megvan a címem, és ez nem is változik meg, máskor cím nélkül írom végig, és utána agyalok egy csomót, hogy minek is nevezzem...

nemrégiben fejeztem be pl. a Száz év magány című könyvet, és végig azon agyaltam olvasás közben, hogy miért ez a címe, és csak az utolsó sorokban kapott értelmet az egész. Nagy élmény volt, olyan megvilágosodás-szerű, érzésem szerint a cím itt plusszt adott az egész regényhez.

Ramanathan

Ramanathan

Pandafetisiszta

• Fórumita
  • 620 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2005.01.21, 14:01

Jó kérdés... én leginkább a hangulatot próbálom meg visszaadni a címben, de nincs "szabályom" arra, hogy most egy szó, vagy kifejezés, vagy egész mondat lesz a cím... ami jön :D Na persze ezzel most nem sok segítséget adtam. Én is kíváncsi lennék a "nagyok" címválasztási elveire...
üdv,
Ram

_Norterty (NPC/NJK)

_Norterty (NPC/NJK)
  • Látogató

Kelt 2005.01.21, 13:18

Sziasztok!

Látom eléggé leült ez a fórum, úgyhogy élek a lehetőséggel és bedobok egy kavicsot az állóvízbe :D

Mint írópalántának - és reménybeli írónak - egy kérdésem lenne hozzátok. Ti milyen szempontok alapján választjátok ki a címet?

Én a legutóbbi novellám címe miatt kaptam egy kis kritikát. Indoklás nem volt hozzá, ezért csak tippelni tudok, hogy - a Bruce Sterling-féle workshop lexikon meghatározása szerint - gombnyomás-szó szaga volt.
A cím, amit választottam: Hajnal. A történetben visszatérő motívum a napfelkelte (a jelenetek felváltva hol pirkadatkor, hol alkonyatkor zajlanak), illetve a befejezés is újrakezdés-jellegű, tehát átvitt értelemben is megállt a cím - szerintem. A kritikát végző irodalmár azonban tiltakozott ellene. Nektek mi a véleményetek?

A válaszokat előre is köszönöm, jó tollforgatást kívánva:

Norterty

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]