Ugrás tartalomhoz

Fotó

Atilla népe, és a honfoglaló magyarok

• Válasz írásához lépj be
1815 hozzászólás érkezett eddig

Vlaszov

Vlaszov

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 318 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.12.22, 09:16

Ezer köszönet és ugyanennyi :sor:

pierredelacroix

pierredelacroix

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 630 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.12.21, 19:24

A hsziung-nu nép és a hunok azonossága mennyire elfogadott feltevés? Lehet igazolni valamivel vagy ez is csak legenda, amit valaki leírt aztán mindenki kritika nélkül átvette?

Ez elég bonyolult kérdés, de általában több szól az azonosítás mellett, mint ellene.
(Továbbiakba Vásáry-t érdemes olvasni, jobban összefoglalja, mint én tenném, hogy a belső-ázsiai népek esetében mik azonosításával mik a fő problémák:
http://www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tkt/regi-belso-azsia/index.html

Módosította pierredelacroix: 2012.12.21, 19:25

Vlaszov

Vlaszov

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 318 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2012.12.21, 08:29

A hsziung-nu nép és a hunok azonossága mennyire elfogadott feltevés? Lehet igazolni valamivel vagy ez is csak legenda, amit valaki leírt aztán mindenki kritika nélkül átvette?

Baka

Baka

Elementalista

• Fórumita
  • 979 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.10.18, 08:03

Köszönöm a válaszokat, lehet hogy egyszer Keegan is terítékre kerül.

Kornya_Zsolt

Kornya_Zsolt

Régi fórumozó

• Archívum
  • 1007 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.10.13, 14:00

Ez a remonta ez gondolom valami ló.

Igen, vezeték- vagy tartalékló, főleg hadászati értelemben. Lovas szakkifejezés, úgy ítéltem meg, ebben a topikban nyugodtan használhatom; Magyarországon is hívnak így egy lovasklubot.

Ez minimum 4-5 ló fejenként, de célszerű ha van 5-6 legalább. (2-3 a málhának, meg 2-3 ha gyorsan kell haladni és át kell váltani egy másikra)

Plusz még néhány az óhatatlanul bekövetkező harctéri- és menetveszteségek pótlására. Mondom, a szakirodalom fejenként tízzel szokott számolni (és nem elsősorban Marco Polo nyomán: ennél az adatnál nem rá hivatkoztam, hanem Keeganre).

Módosította Kornya_Zsolt: 2011.10.13, 14:04

galu22

galu22

A consiglieri.

• Fórumita
  • 4611 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.10.13, 12:55

Hali!
Egy kérdéssel fordulnék hozzátok:
Olvasgatok egy angol könyvet ami érintőlegesen foglalkozik a kalandozó hadjáratokkal, és a szerző valamiért alapvetésnek veszi hogy egy lovasíjász kiállításához 10 harcképes lóra van szükség.
Elég hosszú gondolatmenetet vezet le belőle a szerző, és érdekelne hogy miért meg honnan jön ez a bűvös tízes szám, esetleg vannak-e ennek ellentmondó tanulmányok.

Előre is köszi a válaszokat.

Én úgy tudom, hogy egy ilyen típusú seregben tényleg sok volt a ló, mert nem vittek magukkal málhásszekeret, és a felszerelést (élelem, víz, abrak) málháslovakon vitte mindenki magának.

Ez minimum 4-5 ló fejenként, de célszerű ha van 5-6 legalább. (2-3 a málhának, meg 2-3 ha gyorsan kell haladni és át kell váltani egy másikra)

Birbin

Birbin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1778 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.10.13, 09:44

Legújabban azt feltételezik, hogy Marco Polo és Háry János rokonok.
http://www.hirextra.hu/2011/08/10/marco-polo-soha-nem-jart-kinaban/
Ez a remonta ez gondolom valami ló.

Kornya_Zsolt

Kornya_Zsolt

Régi fórumozó

• Archívum
  • 1007 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.10.13, 08:15

Olvasgatok egy angol könyvet ami érintőlegesen foglalkozik a kalandozó hadjáratokkal, és a szerző valamiért alapvetésnek veszi hogy egy lovasíjász kiállításához 10 harcképes lóra van szükség.
Elég hosszú gondolatmenetet vezet le belőle a szerző, és érdekelne hogy miért meg honnan jön ez a bűvös tízes szám, esetleg vannak-e ennek ellentmondó tanulmányok.

Marco Polo szerint a mongolok fejenként tizenhét remontával indultak hadjáratra; elég gyorsan fogytak, pláne ha rossz idő volt vagy más miatt fulladt le az iram. Egy főre tíz lovat számítani visszafogott becslés, ez a szokásos alapérték a kalkulációkban. Lásd Josh Keegan: A History of Warfare, a magyar kiadásban a 194. oldalon.

Baka

Baka

Elementalista

• Fórumita
  • 979 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2011.08.15, 18:26

Hali!
Egy kérdéssel fordulnék hozzátok:

Előre is köszi a válaszokat.

Sistorem

Sistorem

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 228 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2010.11.29, 13:46

csúnya dolog, tudom, de akit érdekel, László Gyula - 50 rajz a honfoglalókról innen leszedhető

scolari

scolari

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 700 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.10.21, 21:28

Szia Birbin!

Valami van - de nem az igazi. :-)

Birbin

Birbin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1778 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2010.10.20, 23:16

Ha valamelyikőtöknek megvan az aquileai lovast ábrázoló egész kép, amin az üldöző is teljes egészében szerepel, légyszi küldjétek el.
Neten csak ezt találom: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/hu/d...gyar_harcos.jpg

Szittya

Szittya

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 589 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.08.26, 07:18

Üdv!

A tudomány mellett én hiszek a közvetlen érzékszervi tapasztalatban is. Nemrég voltam egy táborban, ahol a magyarok mellett rengeteg szláv és német volt. Általában nem tudtam megállapítani, hogy magyar-e valaki, amíg meg nem szólalt. Ezeken a népeken, akiket felsoroltál, viszont rendkívül látszik, hogy mennyire mások, mint mi. Úgyhogy embertani értelemben véve nem hinném, hogy közeli rokonaink lehetnének.

Lehet, hogy ez egy-egy emberre igaz, de nagy tömegre véleményem szerint nem. Lengyelországban sok embert láttunk és elég egyértelmű volt a többségre, hogy nem magyarok. Még itt a Tesco-ban is felismerem őket, nagyobb csoport ember esetén. Utána, ha láttuk őket a busznál, még mindig igazam volt.
Várjátékokon a közönségből is elég jó eséllyel kiszúrható, ha valaki német, vagy holland. Nem azt mondom, hogy minden németet felismerek, mert persze, hogy nem, de ha valakire rámondom, hogy pl holland, az szinte biztosan az.

nakara

nakara

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 151 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.08.26, 07:11

Üdv!
Szvsz, nem kérdeztél hülyeséget, azért mert keverednek egymással a népek az még nem azt jelenti hogy tudatilag rokonok lesznek. például az oláhok 1/3-ban van magyar vagy egyéb sztyeppei vér, de attól még balkáni hullarablók maradnak s nem lesznek testvérek soha. Az ujgurokra visszatérve, egyes vélemények szerint az ázsiai hun birodalom idején 19 törzsből álló ujgur konföderáció két szárnya az on-ujgur és tokuz-ujgur, a birodalom végnapjaiban szétvállt. Onujgur/onogur szárny évszázadok alatt nyugatra vándorolt s a magyar nép egyik fontos összetevője lett, olyannyira hogy a nyugati népek ezen a néven ismernek minket. A 9 törzsből álló szárny a mai ujgurság etnogenezisében játszott fontos szerepet.

Sistorem

Sistorem

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 228 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2010.08.23, 09:19

Köszönöm a válaszokat az ujgur kérdésre vonatkozóan! :lol:

Kezdem belátni, hogy hülyeséget kérdeztem... ma már egyik nép sem "tisztavérű", ezért hülyeség is azon agyalni, hogy melyik népnek ki lehet a rokona. Legalábbis, Európán belül...
Amekkora jövés-menés volt, főleg Közép-és Kelet Európában, a kérdés gyakorlatilag fölösleges.

Birbin

Birbin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1778 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2010.08.20, 08:52

ugy tudom, hogy az ujgurok és karakalpakok mellett a volgai tatárok(a mongol hódítás előtti volgai bolgárok) is közeli rokonként tekintenek ránk.
Ha a fentebb említett népek mellé hozzávesszük a részben magyar eredetű kaukázusi ingusokat akkor fel is rajzoltuk a legközelebbi rokonságunkat.

A tudomány mellett én hiszek a közvetlen érzékszervi tapasztalatban is. Nemrég voltam egy táborban, ahol a magyarok mellett rengeteg szláv és német volt. Általában nem tudtam megállapítani, hogy magyar-e valaki, amíg meg nem szólalt. Ezeken a népeken, akiket felsoroltál, viszont rendkívül látszik, hogy mennyire mások, mint mi. Úgyhogy embertani értelemben véve nem hinném, hogy közeli rokonaink lehetnének.

nakara

nakara

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 151 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.08.20, 06:39

Üdv!
Biztos forrásról én sem tudok, de:
-az ujgur történeti hagyomány tud róla hogy valamikor a magyarokkal egy törzszövetségben éltek(ilyen hagyománya egyébként a részben besenyő eredetű Karakalpakoknak is van)
-számos olyan szóegyezés is van ami megvan az ujgurban és a magyarban is, de az egyéb türk nyelvekben azonban nincs meg (pl.orvis=kuruzsló)
-Kiszely István szerint embertanilag az ujgurok állnak a legközelebb a magyarsághoz

ugy tudom, hogy az ujgurok és karakalpakok mellett a volgai tatárok(a mongol hódítás előtti volgai bolgárok) is közeli rokonként tekintenek ránk.
Ha a fentebb említett népek mellé hozzávesszük a részben magyar eredetű kaukázusi ingusokat akkor fel is rajzoltuk a legközelebbi rokonságunkat.

scolari

scolari

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 700 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.08.19, 11:56

az ujgur-magyar rokonságról van valami biztos forrás, vagy megalapozott vélemény?
elmondható, hogy az ujgurokkal rokonságban állunk? vagy csak úgy, mint az össze többi türk néppel?

Biztos forrás tudtommal nincs.

Sistorem

Sistorem

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 228 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2010.08.19, 08:50

Üdv!

az ujgur-magyar rokonságról van valami biztos forrás, vagy megalapozott vélemény?
elmondható, hogy az ujgurokkal rokonságban állunk? vagy csak úgy, mint az össze többi türk néppel?

Mire, kikre gondolsz?
A régi - középkori - ujgurokra?
Vagy a "mai", Kínában élő ujgurokra, akiket kb. 1920 óta hívnak így?

igazából mind a kettőre. :ok:

scolari

scolari

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 700 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.08.18, 17:21

Üdv!

Mire, kikre gondolsz?
A régi - középkori - ujgurokra?
Vagy a "mai", Kínában élő ujgurokra, akiket kb. 1920 óta hívnak így?

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]