Ugrás tartalomhoz

Fotó

Atilla népe, és a honfoglaló magyarok

• Válasz írásához lépj be
1815 hozzászólás érkezett eddig

Sistorem

Sistorem

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 228 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2010.08.18, 14:59

az ujgur-magyar rokonságról van valami biztos forrás, vagy megalapozott vélemény?
elmondható, hogy az ujgurokkal rokonságban állunk? vagy csak úgy, mint az össze többi türk néppel?

tsaby

tsaby

Rendszeres fórumozó

• Archívum
  • 210 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.07.04, 12:58

Egy másik, logikusabbnak tűnő magyarázat, hogy 907-ben meghalt Árpád, mert öreg volt (ekkorra olyan 50-60 évesre saccolják, akkortájt ez szép kornak számított). Ezt a helyzetet látták előnyösnek a németek visszaszerezni pannóniai érdekeltségeiket. Viszont még ez sem magyarázza, hogy hova lettek a fejedelem fiai :)

scolari

scolari

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 700 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.07.04, 10:05

Ez a történészek egy tippje mindenféle adat nélkül. Célja, hogy megmagyarázza valahogy, hogy miért a legkisebb fiú, Zolta fejedelemkedett a korban apja vagy bátyjai helyett.

Én nem tudok olyan történészről, aki ilyet állítana ... elég "alteres" sztorinak tűnik.
Sőt meglehetősen "történelmietlennek tűnik": steppei vezér nem nagyon harcol személyesen, mert akkor ki irányítja a csapatokat.

Birbin

Birbin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1778 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2010.07.04, 07:59

Ez a történészek egy tippje mindenféle adat nélkül. Célja, hogy megmagyarázza valahogy, hogy miért a legkisebb fiú, Zolta fejedelemkedett a korban apja vagy bátyjai helyett.

Vlaszov

Vlaszov

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 318 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2010.07.04, 07:44

Ma van a pozsonyi csata évfordulója; ezzel kapcsolatban merült fel bennem egy kérdés.
Van bármiféle alapja annak a neten keringő sztorinak, hogy Árpád vezér (egy vagy több fiával együtt) ebben a csatában esett el vagy ez csak egy modern népmese, ami anélkül terjed, hogy bárki utánanézne, mi igaz belőle?

scolari

scolari

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 700 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.06.30, 15:23

Üdv!

Többnyire az került a múzeumokba, amiből több volt az adott korszakban. Kicsit szőrszálhasogatásnak érzem, ahogy írsz. :D Az beleköthetetlen tény, hogy a "huszársisak" leváltotta a turbánsisakot a közel-keleten, a nehézlovasok körében is. Úgy is mondhatnám, ha a páncélomhoz turbánsisakot vennék, az kevésbé lenne jellegzetes abban a korban, mint a jelenlegi sisakom. Márpedig én jellegzetesen azt a kort kívánom megjeleníteni, nem pedig valami kakukktojást, aki tiszteletből a dédapja sisakját hordja.(mert nyilván turbánsisakot is hordtak abban az időben is, csak nem annyian...) Szerintem ne ragozzuk tovább. :D

Az 1830-as években kiárusították a sztambuli fegyvertár ócska kacatjait - ebből van a legtöbb európai múzeumnak oszmán vagy mameluk tárgyanyaga. Az, hogy mit sikerült megvenni, és az mennyire illik össze, így elég esetleges dolog. (Így azután nem az a szempont, hogy a lóvért korban épp összeillik-e a sisakkal és a páncéllal.)
De különben teljesen igazad van: a XVI. század folyamán ez a típus felváltotta a turbánsisakot.

Számomra azonban az egy további kérdés: hogy ezzel együtt nem vált-e az egész lovassági fegyverzet könnyebbé keleten, és nem szorult-e egyre jobban háttérbe a lópáncél tényleges harci használata - pont mint nyugaton.
Merthogy "huszársisakot" már a biztosan használtak a XV. száadban is - ha nem régebben ...

Gem_Kapocs

Gem_Kapocs

Rendszeres fórumozó

• Fórumita
  • 251 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.06.29, 18:05

Üdv!

Ezzel ő is így volt:

Megnézném, hogy mozog ebben a paci, mert annak jó megoldása lóvért lényege...mondjuk a háttérben, a fal előtt kiállított vért sem néz ki rosszul...
Erről a lópáncélról jut eszembe egy cikk, amit az ókori egyiptom hadviseléséről írtak. Abban látható volt lamellás vért-még bronzlapocskákból-igaz, emberre szabva. Illetve domborműről korabeli ábrázolás-lamellásvértet és félgömbölyű sisakot viselő "ázsiai"(mitanni vagy hettita) szekeres harcosról. Mintha régi divatcikk lenne a Közép-Keleten...
Mopat

Ebben a paci köszöni kiválóan tud mozogni :szomoru: A kombinált vértek (merthogy ez az, nem lamellás, és a háttérben látható krug is).
találták el talán a legjobban a kényelem/súly/védelem háromszög közepét, mert a lemezek láncszövetes összefűzése maitt kiválóan szellőznek, iszonyatosan mozgékonyak, és nagyon jól fogják nem csak a vágásokat/szeléseket, hanem az erős ütéseket és szúrásokat is.
Persze mozgékonyságukkal elveszik a lemezvértek azon előnye hogy az ízületeket a helyükön tartják.

Módosította Gem_Kapocs: 2010.06.29, 18:07

turas

turas

Érdeklődő fórumozó

• Fórumita
  • 57 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.06.29, 09:51

Scolari, a múltkor panaszoltad a rengeteg ostobaságot őstörténet témában. Erre most már az indexen is ilyeneket írnak: http://index.hu/kultur/klassz/2010/06/28/finnugor/
Ezt többen olvassák, mint a szakkönyveket. :gyagya:

Az index kommentjéhez nem fűznék semmit hozzá (mondhatnám azt is, h szót sem érdemel), de a szürkével szedett rész felettébb érdekes. Még akkor is ha nem feltétlenül a finnugor elmélet vagy a 7000 éves kárpátmedencei jelenlét bizonyítékát is keressük benne.
Érdekes pl. hogy a Kárpátok és a Volga közéről van szó, és nem arról, h. az Uraltól délre. Szó van a többségében ajrópai eredetről, amit pl. a szkíták esetében is feltételeznek (azaz ez nem feltétlenül az indo-germán voltuk bizonyítéka) stb.
Van itt még :szomoru: elásva, ami bizony sokaknak büdös lesz, ha a napfényen oszlásnak indul :D

Birbin

Birbin

Régi fórumozó

• Fórumita
  • 1778 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2010.06.29, 08:16

Scolari, a múltkor panaszoltad a rengeteg ostobaságot őstörténet témában. Erre most már az indexen is ilyeneket írnak: http://index.hu/kultur/klassz/2010/06/28/finnugor/
Ezt többen olvassák, mint a szakkönyveket. :szomoru:

Mopat

Mopat

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 876 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2010.06.21, 07:01

Üdv!

Ezzel ő is így volt:
[/quote]
Megnézném, hogy mozog ebben a paci, mert annak jó megoldása lóvért lényege...mondjuk a háttérben, a fal előtt kiállított vért sem néz ki rosszul...
Erről a lópáncélról jut eszembe egy cikk, amit az ókori egyiptom hadviseléséről írtak. Abban látható volt lamellás vért-még bronzlapocskákból-igaz, emberre szabva. Illetve domborműről korabeli ábrázolás-lamellásvértet és félgömbölyű sisakot viselő "ázsiai"(mitanni vagy hettita) szekeres harcosról. Mintha régi divatcikk lenne a Közép-Keleten...
Mopat

A_Vaspok

A_Vaspok

Törzs-fórumozó

• Archívum
  • 632 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.06.20, 13:54

No, csak az érdekesség kedviért említem meg, hogy van olyan turbán sisak is múzeumban amit modernizáltak és amolyan szpáhis pofalemezeket tettek fel rá !

De legérdekesebb számomra, hogy amikor rengeteg huszár sisak került a kezükbe nyugatiaktól zsákmányolva akkor nem passzolták át egy az egyben mindet a szpáhikhoz, hanem letarolták a pofalemezeket, tarkóvédőket, és gyalogsági sisakok lettek belőlük sokszor ;)

Aztán így jutottak a török múzeumokba... :sor:

Oroszlanszagu_Ricsard

Oroszlanszagu_Ricsard

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 555 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2010.06.20, 10:43

Azért úgy ezer évig megvoltak azzal a láncfátyollal - és nem vagyok benne biztos, hogy az alatt nem védte semmi a "pofájukat"

Miért, mi lehetett még a lánc alatt (valami vastag textilt kivéve)?

Az meg, hogy a múzeumokba mi került be, és azt hogy is rakták össze ...

Többnyire az került a múzeumokba, amiből több volt az adott korszakban. Kicsit szőrszálhasogatásnak érzem, ahogy írsz. :sor: Az beleköthetetlen tény, hogy a "huszársisak" leváltotta a turbánsisakot a közel-keleten, a nehézlovasok körében is. Úgy is mondhatnám, ha a páncélomhoz turbánsisakot vennék, az kevésbé lenne jellegzetes abban a korban, mint a jelenlegi sisakom. Márpedig én jellegzetesen azt a kort kívánom megjeleníteni, nem pedig valami kakukktojást, aki tiszteletből a dédapja sisakját hordja.(mert nyilván turbánsisakot is hordtak abban az időben is, csak nem annyian...) Szerintem ne ragozzuk tovább. ;)

scolari

scolari

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 700 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.06.19, 17:51

Ahogy Vaspók is írja, a turbánsisak korábban volt divatban, inkább a lamellásvértekhez passzol, mint a kombináltakhoz. Egyébként meg az én sisakom inkább nehézlovasabb szerintem, mert a pofámat és a tarkómat is lemez védi, az elején meg egy masszív orrvédő van, ami az államig is leér. A láncfátyol jól néz ki, de ha választanom kéne, hogy melyikben nyomjanak orrba... :sor:

Ezzel ő is így volt:

Azért úgy ezer évig megvoltak azzal a láncfátyollal - és nem vagyok benne biztos, hogy az alatt nem védte semmi a "pofájukat"

Az meg, hogy a múzeumokba mi került be, és azt hogy is rakták össze ...

Oroszlanszagu_Ricsard

Oroszlanszagu_Ricsard

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 555 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2010.06.19, 13:01

Tisztességesnek ugyan tisztességes, de a turbánsisak - vagy valami olyan forma, aminek egész arcot befedő "láncfátyola" van - azért "nehezlovasabb" wink.gif

Ahogy Vaspók is írja, a turbánsisak korábban volt divatban, inkább a lamellásvértekhez passzol, mint a kombináltakhoz. Egyébként meg az én sisakom inkább nehézlovasabb szerintem, mert a pofámat és a tarkómat is lemez védi, az elején meg egy masszív orrvédő van, ami az államig is leér. A láncfátyol jól néz ki, de ha választanom kéne, hogy melyikben nyomjanak orrba... :felvon:

Ezzel ő is így volt:

A_Vaspok

A_Vaspok

Törzs-fórumozó

• Archívum
  • 632 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.06.18, 18:17

A turbán sisak max 1400-as évek, a huszárok által is használt szpáhi fazon 1500-tól

scolari

scolari

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 700 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.06.18, 17:05

Azon vagyok, elhiheted! :felvon:
A turbánsisakot viszont kikérem magamnak! Az én sisakom nem tisztességes talán? Miért lenne jobb az előbbi?

Tisztességesnek ugyan tisztességes, de a turbánsisak - vagy valami olyan forma, aminek egész arcot befedő "láncfátyola" van - azért "nehezlovasabb" :nuke:

Oroszlanszagu_Ricsard

Oroszlanszagu_Ricsard

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 555 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2010.06.18, 16:52

Majd ha látunk egy tisztességes turbán sisakban, talpig vasban, egy tisztességesen vértezett lovon - ami a 25-30 kg-os keleti lóvértben is jól mozog - akkor látszani fog, hogy már kinőttél a "könnyűlovasságból" ! wink.gif

Azon vagyok, elhiheted! :felvon:
A turbánsisakot viszont kikérem magamnak! Az én sisakom nem tisztességes talán? Miért lenne jobb az előbbi?

scolari

scolari

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 700 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.06.18, 16:31

Üdv Ricsárd!

Engem ne is hívjon senki könnyűlovasnak!:nuke: Nem szeretem ezeket a kategóriákat. A keleti lovasoknál inkább úgy látom, mindenki törekedett a kor legteljesebb páncéljára. Akinek nem tellett rá, a "könnyűlovas" kategóriában maradt, és olyan feladatokat látott el. Akinek tellett rá, az valamelyik vezetéklován cipelte magával, és mivel ők voltak kevesebben, minden csatába felvette és "nehézlovas" lett.

Hmm ... , mégiscsak peched van, Európában a te szerkód a Te korszakodban (XV-XVI. század) mégiscsak könnyűlovasnak számít. :)

Majd ha látunk egy tisztességes turbán sisakban, talpig vasban, egy tisztességesen vértezett lovon - ami a 25-30 kg-os keleti lóvértben is jól mozog - akkor látszani fog, hogy már kinőttél a "könnyűlovasságból" ! :felvon:

Módosította scolari: 2010.06.18, 16:31

A_Vaspok

A_Vaspok

Törzs-fórumozó

• Archívum
  • 632 Hozzászólás
Hírnevek

Kelt 2010.06.18, 15:00

1250-IG az orrvédős bili volt a gyakoribb, sőt még a széles karimás vas kalapok is népszerűek voltak lovagoknál...!

Ez egy...

Más: egy jó vasfazékban látod a földet lovon ülve lehajtott fej nélkül is a légző réseken át (Bálinger optikás effektus)....sőt ha rendes replika akkor bezony széles a látórés annyira, hogy igen nagy lesz a periférikus látómeződ ! :)

Én már igen sokféle fazekat készítettem el, még íjászkodtam is benne ! Találtam is ! :felvon:

Amúgy meg van sok korabeli kép, hogy a lovag már fent van a lovon és csak összecsapás előtt teszi fel a bilijét !
Bár nem a látásbéli hibák miatt hanem a hallásban lévő hiányosságok okán !
Ha nem hallja a támadást jelző parancsot akkor szépen legyalulja poroszkálás közben a meginduló hátsó sor esetleg ! :nuke:

Meg igen bemelegszik erőfeszités nélkül is nyáron pl...

Oroszlanszagu_Ricsard

Oroszlanszagu_Ricsard

Törzs-fórumozó

• Fórumita
  • 555 Hozzászólás
Érdemrendek
Hírnevek

Kelt 2010.06.18, 14:02

Tehát eszerint se Szittya barátunk(páncélos mongol) se Oroszlánszagú barátunk(szpáhi) absz. nem könnyűlovas...Mellesleg meg lovasíjászok...

Engem ne is hívjon senki könnyűlovasnak!:nuke: Nem szeretem ezeket a kategóriákat. A keleti lovasoknál inkább úgy látom, mindenki törekedett a kor legteljesebb páncéljára. Akinek nem tellett rá, a "könnyűlovas" kategóriában maradt, és olyan feladatokat látott el. Akinek tellett rá, az valamelyik vezetéklován cipelte magával, és mivel ők voltak kevesebben, minden csatába felvette és "nehézlovas" lett. Ő is ugyanúgy alkalmas lett volna portyázni, ha nem veszi magára a páncélt, de mivel csóróból mindig több volt, a vértesek állhattak keményen a vezér körül. Akár volt íjuk, akár nem, általában akkor vetették be őket, ha az íj már nem volt elég. Aztán fordult a csata menete, és hiába voltak nehézlovasok, lehet, hogy megfutottak, de közben visszafele lőttek. Stb... Az ayn jalut-i csata szép példa, ott mindkét oldalról páncélos lovasok csaptak össze, de volt minden a nyílzáportól a színlelt menekülésig és lesvetésig, és a végén minden egy nagy és véres közelharcban dőlt el. :felvon:

[Fantasy háttér] [Sötét háttér]